Отиди на
Форум "Наука"

Русофобията в България


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Потребител
1 hour ago, Du6ko said:

Мислиш че руснаците ще трьгнат по пьтя на нашите русофоби или по пьтя на майдановска Украина или по пьтя на НАТ0 кьдето коварния , нагьл и пречещ на процьфтяването враг е ясно, точно и конкретно очертан ?

Не мисля.

Аз също не мисля. Руснаците са велика сила и могат да тръгнат накъдето пожелаят.

Пак да кажа - фобията е преди всичко страх. Не смятам обаче, че българските русофоби се страхуват точно от Русия. Страхуват се по-скоро от българите които защитават руски интереси от користни подбуди и в по-малка степен от българските русофили (идеалисти).

Що се отнася до Украйна, там страхът и опасностите са съвсем директни. Украинците искат независимост. Упрекваш ли ги в това? Евромайданът е събитие от 2014г. Ето няколко статии с доста по-ранни дати:

07,04,2008г.   Источник Ъ: Путин не считает Украину государством

"И тут Путин намекнул, что если Украину все же примут в НАТО, это государство просто прекратит существование. То есть фактически он пригрозил, что Россия может начать отторжение Крыма и Восточной Украины

11,05,2008г.   Юрий Лужков: Россия будет решать вопрос принадлежности Севастополя в пользу своего права

Россия будет решать вопрос государственной принадлежности Севастополя в пользу своего "государственного права", заявил мэр Москвы Юрий Лужков в воскресенье, выступая в Севастополе на открытии концерта, посвященного 225-летию Черноморского флота РФ

21,07,2010 - Лужков поставил Януковича в неловкое положение: либо ссориться с Россией, либо терпеть унижение

13,08,2012 - Путину нужен не Крым, а вся Украина

2014 - на украинците им писва от непрекъснато изнудване и заплахи - Евромайдан.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 120
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Върбанов, ти се оплиташ в думите си! Значи, хем не е задължително "щом не си с нас да си против нас", хем после ми обясняваш, че трябва да избера страна. Определи се!

Първото е ФАЛШИВА дилема(логическа заблуда), аз имам избор да не съм нито фил ,нито фоб.Второто е ИСТИНСКА дилема. Като член на НАТО, ние имаме противоречиви интереси с Русия.Твоята дилема е истинска, трябва да избереш русофилството или патриотизма.Иначе нарушаваш закона за противоречието.По време на война не може да  сменяш окопите на всеки 8 часа като се биеш за двете воюващи страни.НАТО разполага противоракетен щит, ти под щита ли ще стоиш или ще отидеш в Русия да стреляш насам.НАТО и Русия са в конфликт на интереси.Това е истинска дилема, определи се !

Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Ще ти разкажа за моя личен патриотизъм, всекидневен патриотизъм. Примерно пазарувам в кварталното магазинче, не в големите вериги, защото собственика му е българин и го познавам лично, по този начин подкрепям българския малък бизнес с дела, не с думи. Купувам си сирене Кърнаре, мляко Домлян, домати от оранжерията в Баня, създърма от карловския месокомбинат, минерална вода Михалково, хляб "тип Селски" от хлебозавода в Сопот, ако искам да разпусна си купувам бира Ариана или Загорка, мастика Пещера.

Това, ако се брои за патриотизъм пиши ме и мен в първите редици.Хората нормално пазаруват от най близкото място и никой не се бие в гърдите, това не е патриотично ами е по удобно, а и не дават по 2-3 лева за транспорт.Няма да запаля колата за едно олио или пакет боб и да навъртя сума ти и километри из града та да се набутам. Естествено че ще си купя обикновено българско сирене, няма да взема рокфор, ементал  ,и да се мина.Те българските домати са по добри и не е геройство да ги предпочетеш пред вносните.Мляко, хляб, те са си български, чужди не съм мяркал, нашата минерална вода е много по евтина и хубава.Тука няма патриотизъм ,а здрав разум.Значи патриотизъм ще е ако запалиш колата и изхарчиш 10-20 лева за нафта да обикаляш и търсиш само български стоки.Ако българските стоки са  са по скъпи и по калпави ,а ти обикаляш града за да търсиш откъде да си ги купиш, -това ще е патриотизъм(и простотия).Това което ти правиш сега не е патриотизъм.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Върбанов, трябва да призная, че тук ти задаваш истинска морална дилема. Да, в момента България е съюзник на САЩ и като такъв трябва да сме против Русия, все пак дори да не харесваме правителството именно то управлява България в момента. Тоест патриотично е да сме русофоби в политическия смисъл на думата.

Обаче аз ще кача тия философски размишления с една крачка нагоре. А какво да кажем за периода преди 1989? Тогава властта е била комунистическа, а врагът е бил западния империализъм. Тоест всеки слушащ ВВС и Гласът на Америка е предател? Много българи са лежали по лагерите по политически обвинения, и обикновенно те наистина са били антикомунисти. Значи излиза, че те са били предатели и напълно справедливо са лежали в Белене?

Разбира се, веднага много хора ще кажат, че режимът преди 89 е бил тоталитарен, престъпен и те правилно са се борили против него. Правилно са бягали например в САЩ и Западна Европа ставайки невъзвръщенци и за правата кауза са лежали в лагерите. Обаче, други хора пък ще кажат, че днес България е колонизирана страна, управлявана отвън и за да си върне свободата трябва да излезе от НАТО, ЕС и да се сприятели с Русия. И двете групи за себе си смятат че са прави, и двете групи са се намирали в опозиция.

Това е другата морална дилема. Ако ти си патриот, а виждаш, че "тъмните сили" (най общо казано) са овладели властта в твоята страна как трябва да постъпиш? Да поддържаш властта, защото все пак тя е твоята родина, или напротив да помогнеш в свалянето на тия "тъмни сили", за да дойдат на власт "добрите сили", за които ти си убеден, че ще донесат просперитет и щастие на твоята Родина.

Сложна работа е морала, зависи откъде го погледнеш.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Frujin Assen said:

Бъркаш термините и историческите периоди. В края на 19 век българската политическа класа (нека се изразя по съвременному) се разделя на две части. Според едните трябва да се опираме преди всичко на Русия и да изпълняваме каквото ни кажат. Другите смятат, че следва да се води по независима политика и когато е нужно даже против Русия. И понеже разделителя между тях е Русия, те се наричат русофили и русофоби.

Доколкото те усещам обаче, ти си търсиш причини, поради които да обвини Русия, че и тогава и сега (по важното е сега) е враг на България. Демек, ти си русофоб и в двата смисала, но в историческия си самотник, докато в сегашния влизаш в политическа битка.

Не,не бъркам.И според Симеон Радев разделението тогава не беше ли "русофили срещу патриоти"?

Не усещаш,Фружине.Аз не съм -фоб,а единствено и само българофил.И веднага ти обяснявам нещо съвсем просто.Когато изкажа мнение,че възпоменателната плоча на свалените и загинали сащиански летци през 44-та над България не трябва да я има-то аз съм истински патриот,но не и американофоб.Обаче като изкажа мнение,че не трябва да има паметник на свалените и загинали съветски летци през 43-та над България /с.Иширково обл.Силистра/-то аз съм русофоб,либераст и псевдопатриот.Примерът не е измислен,действително съм получавал такива квалификации.Хора необременени от -филства или -фобства просто вдигат рамене.Западофилите /имам такива приятели/ най-често казват "Да,може и да не е правилно,но загинали са момчетата,какво са виновни те,а и 45 години ни натрапваха толкова паметници,че сега за една плоча" и все в тоя дух.Нужно ли е да ти казвам мнението на русофилите /защото имам и такива познати/?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

 

Сложна работа е морала, зависи откъде го погледнеш.

Именно. Това за морала, като основна  разлика със запада го имаше в един филм на Хазин (мисля, че ти го беше пуснал някъде тук във форума). Доколкото си спомням беше нещо от сорта, че в западната култура върховенство се отдава на закона, докато при руснаците върховенство получават традиционните ценности - морал, справедливост, добродетел. Тези неща обаче, както сам казваш, са сложни и относителни.

В случая от либерална  гледна точка проблемът ти е нулев. След като смяташ, че "тъмните сили" са овладели властта се бориш с всички легитимни сили (в рамките на закона) да ги свалиш от власт и да промениш нещата. Пример: 

Quote

 

"Атака" започва подготовка за излизане на България от НАТО и ЕС. Това обяви лидерът на партията на живо по Канал 3 преди старта на традиционното шествие за 3 март. За целта партията подема създаването на комитети в цялата страна, които да ускорят процеса.

"Атака" ще прави комитети за излизане от НАТО и ЕС!

 

От гледна точка на традиционните ценности и морала, конкретно за случая, не знам как стоят нещата. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен лично Русия не ме отвращава, а по-скоро олигархията, която я управлява. Руснаците тънат в мизерия, а Путин е милиардер, зетът на Путин от обикновен зъболекар за отрицателно време придобива състояние от половин милиард. Всички близки до Путин намазват огромен източник на финанси. Той държи медиите, а медии + държава упражняват пълна репресия над противниците му. Лошото е, че същият маниер на пропаганда се упражнява и върху България. Той е насочен срещу противниците на русофилските партии - БСП, ДПС, АБВ, Атака и подобни.

Турският еквивалент на Путин е Ердоган - държи силно властта, натрупал огромно състояние по незнаен начин и тласка държавата към разруха. Руши всичко постигнато.

То се знае, че няма държава, която да ни мисли доброто от алтруистични подбуди, но колкото по-далече от Русия и колкото по-близко до Европа, толкова по-добре.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

днес България е колонизирана страна, управлявана отвън и за да си върне свободата трябва да излезе от НАТО, ЕС и да се сприятели с Русия. И двете групи за себе си смятат че са прави, и двете групи са се намирали в опозиция.

Тези граждани, които си въобразяват че свобода и приятелство с Русия/СССР са съвместими, спадат към категорията роби - обичащи своето робство. Преди 1989г. държавата не е свободна, за да бленуваме днес за изгубената свобода. След 1989г. пак не е свободна, но има една съществена разлика. Американското колониално робство е за предпочитане, защото то не е съвършено, но разрешава пълни индивидуални свободи - да се пътува, да се изказва мнение, да се псува дори, след което няма да последва концлагер... Държавна свобода малките държави нямат и никога не са имали. Днес поне имаме индивидуална свобода, каквато преди 1989г. нямаше.

Проста и ясна работа е моралът, но любовта към робството е нещо значително по-сложно и необратимо. Такава любов се култивира само с десетилетни тоталитарни ласки. Прости заместители като алкохол и екстатизиране не помагат.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Няма да ставам адвокат на Путин, само ще кажа, че атаките срещу него колко много бил откраднал идват от западните му противници, поради което следва да не се приемат на юнашко доверие. Не казвам, че не е вярно, а само, че тези които отправят обвинения към него не крият недоволството си от неговите действия и съответно трябват железни доказателства.

Атоме, а защо само с мирни средства? Например според БКП въоръжената съпротива против фашистите (след 1919) е обословена от факта, че "тъмните сили" първи са употребили насилие и са им попречили законно да вземат властта. Тоест, атентата в Света Неделя, партизанските отряди и прочее са напълно морални и даже задължителни. Отгоре на всичко те са убедени, че фашисткото управление е гибелно за страната и те спасяват народа. От друга страна антикомунистите след 1944 също считат, че комунистите първи са започнали с насилие и в този смисъл е напълно морално да работят против българската (вече комунистическа държава), според тях комунистите унищожават България и всяка съпротива срещу тях (включително с въоражена) е не само морална, но и спасително нужна.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 57 минути, Incorrectus said:

Тези граждани, които си въобразяват че свобода и приятелство с Русия/СССР са съвместими, спадат към категорията роби - обичащи своето робство. Преди 1989г. държавата не е свободна, за да бленуваме днес за изгубената свобода. След 1989г. пак не е свободна, но има една съществена разлика. Американското колониално робство е за предпочитане, защото то не е съвършено, но разрешава пълни индивидуални свободи - да се пътува, да се изказва мнение, да се псува дори, след което няма да последва концлагер... Държавна свобода малките държави нямат и никога не са имали. Днес поне имаме индивидуална свобода, каквато преди 1989г. нямаше.

Проста и ясна работа е моралът, но любовта към робството е нещо значително по-сложно и необратимо. Такава любов се култивира само с десетилетни тоталитарни ласки. Прости заместители като алкохол и екстатизиране не помагат.

Нали се усещаш, че сега ти обиждаш твърде силно голяма част от българския народ? Те прочее също могат да кажат за теб множество грозни обиди. Смяташ ли такова общуване за нормално и морално?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Понятията русофилия и русофобия са продукт на руската пропаганда. Това, което реално е съществувало у нас е рУБЛофилия, а от другата страна са стояли тези, които са искали България да е свободна и независима държава, като сама решава съдбата си. Някой беше нарекъл последните националисти и патриоти, но това поражда леко объркване с оглед изопачаването на тези понятия в последните 70 години и изкарването на първите за фашисти, а вторите за рУБЛофили. Всъщност набедените за русофоби искат България да води самостоятелна политика в свой интерес, а не в полза на чужда държава.

Фили означава такива, които обичат нещо. Това, което обаче се представя за русофилия у нас винаги си е било платена любов. Тъй като темата обаче е за русофобите, ще подмина рУБЛофилите с линк за една статия посветена на няколко от нашенските звезди на платената любов към Русия.

Quote

 

През 1999 г. излезе документалната книга "Атентатът. Кървавият Велики четвъртък". В нея са поместени и пълните стинограми от разпитите на атентаторите. Марко Фридман, който се определя като стар партизанин на комунистическата партия, разказва: "След напущане на фирмата (за търговия с хартия - б.а.) не работех вън от организацията, а заплата получавах от Янков (Коста Янков - лидер на Военната организация - б.а.). Янков ми даваше парични суми, които вписвах и след това ги раздавах на лица, които посочваше. Веднъж Янков ми даде 100 000 лева, друг път ми даде 1300 долара (175 000 лв.) и ми каза да ги запиша. Предполагам, че тези суми са идвали от странство. Чувал съм, че те са идвали от Виена.
Зная, че се получаваха субсидии от Москва..."

По това време във Виена се намира нелегалният свързочен център на Коминтерна за Балканите. Там на 15 октомври 1923 г. Васил Коларов и Георги Димитров основават Задграничен комитет на БКП (т.с.) На 10 март 1924 г. той става Задгранично представителство на ЦК на партията, което се финансира от Москва.

По-нататък Марко Фридман признава, че за февруари 1925 г. през него преминават около 400 000 лева. Неговата заплата е 5 000 лева. "За раздадените пари давах сметка на Коста Янков, без разписки. Една част от сумите изразходвах по нареждане на Янков, а другата по нареждане на Минков. Аз раздавах заплати на няколко души. На Иван Ц. Колев плащах по 3000 лв. месечно. На неженени плащах средно по 3000 лв, на женени - в зависимост от членовете на семейството..."

Тъй като по това време Вълко Червенков все още е ерген, той вероятно е получавал по 3000 лева на месец и затова спокойно може да плаща наема на хазяйката си.

 


Та фобите са такива, които мразят нещо. С набедените за русофоби обаче положението е съвсем друго. Защото те би трябвало да мразят Русия и руснаците. На практика обаче се оказва, че проблемът им е не със самите руснаци, а с руските управници, които при това са много по-мразени в собствената си държава. Например разривът на българо-руските отношения е при Николай ІІ, който по-късно е разстрелян от сънародниците си. За разлика от френския Луи ХVІ и английския Чарлз І, които също са екзекутирани, то детронираният император не е припознаван за лидер не само от болшевиките, но и от тези, които се бият срещу тях, макар и определено да са имали нужда от фигура, която да ги консолидира. Излиза, че набедените за български русофоби имат съвсем еднакви фобии с по-голямата част от руския народ. Тъй че ако тези, които искат независима България са русофоби, то в такъв случай и повечето руснаци са русофоби.

Руската пропаганда обявява за русофобия всеки опит да се противодейства на руските стремежи, дори когато явно увреждат българските без да принасят никаква полза да България. Напр. за това, че не е поставен за български княз посочения Петербург Николай Дидиани, чието единствено значимо дело през живота му е било, че е продал княжеството си на Русия.

И в заключение още два линка, за да се види какво пък представлява руската българофобия за илюстрация на това, какво представлява в действителност омразата към даден народ:Проклятието „българофил в Русия“
 

Quote

 

Българските заселници в Украйна са били смятани за врагове на СССР, а обвинението в българофилство е означавало разстрел или концлагер. Ново изследване разкрива факти за геноцида срещу българите по съветско време.

След глада и холерата Москва режисира нов кошмар за Украйна и българите в нея. Първоначално в инсценираните показни процеси срещу „украинския национализъм“ серийно се издават смъртни присъди. Много българи са изпратени в ГУЛАГ с чудовищни обвинения, че са били българофили и агенти на Царство България. Унищожена е почти цялата българска интелигенция и духовенство, а в българските селища са сринати всички църкви. Закрити са българските национални райони, а обучението на български е признато за форма на антисъветски национализъм. Няколкостотин български политемигранти и хиляди „кулаци“ са изпратени в ГУЛАГ, а броят на разстреляните и досега не е известен. По изчисления на проф. Михаил Станчев от Харковския университет, за периода между 1917-та и 1939-та в СССР са репресирани 39 хиляди българи - при официално установен брой на малцинството малко под 100 000 души. 

 

Когато СССР вероломно нахлува и в Дунавска България, то терорът се пренася и тук:

Кървавата диря на СМЕРШ в България
Веднага след 9 септември 1944 г. в България се настанява една от най-зловещите служби на съветската репресивна машина – СМЕРШ. Много от кървавите й деяния в България обаче продължават да тънат в забрава.

Руската българофобия разбира се е предмет на друга тема, а отклонението е само за да се види какво е значението на това понятие. На практика към конкретния момент, когато са били репресирани повечето българи не са представлявали някаква заплаха за Русия, нито самата пък българска държава е била такава. Водещото е била омразата. Както например при хомофобията, за която вече се спомена, че се изповядва от мнозина от самопровъзгласилите се за русофили - хомосексуалистите не са им направили нищо, нито ги заплашват да им направят нещо, но те са срещу тях и водещо е омразата.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5/9/2016 at 22:40, vvarbanov said:

Ти си интересен случай!Имаш ли приятели от други държави?С Турция, Европа как стои въпроса, въобще имаш ли фобия?Какво правиш като си русофил, как разбираш че си такъв?

п.п.Крамка, сега ти прегледах някои от последните постове.Ами ти си изтъкан от фобии бе синко,.

kramer:  "То и аз съм сърбофоб, ма русофоб не съм." -Това е от темата "Сърбия за България".По нататък в други теми имаш туркофобски изказвания.

Значи не си изключение, стандартен русофил, неустойчив на чуждо влияние, слабохарактерен, предразположен към глупости ,податлив на психически манипулации индивид . Даже както имаш американски приятели ,така и ме съмнява че дълбоко в сърцето си си носиш американофобията.

Може ли да не се опитваш да ми правиш психоанализ, не си дорасъл, още повече, че ми викаш "синко", при положение, че може да съм ти дядо...

Ферщеен?

Както по-долу написа Фружин, точно ти не може да се примириш с факта, че някои са трезвомислещи и не могат да се смразяват с едните и с другите.

Ма ти си караш по фройдистки и точно вие сте тия, дето замърсяват форума с хибридност.

 

Редактирано от kramer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kramer said:

Може ли да не се опитваш да ми правиш психоанализ, не си дорасъл, още повече, че ми викаш "синко", при положение, че може да съм ти дядо...

Ферщеен?

Както по-долу написа Фружин, точно ти не може да се примириш с факта, че някои са трезвомислещи и не могат да се смразяват с едните и с другите.

Ма ти си караш по фройдистки и точно вие сте тия, дето замърсяват форума с хибридност.

kramer, много се извинявам! Съгласен съм, сгреших! Не съм дорасъл да ти правя психоанализ и да ти викам "синко", при положение ,че може да си ми дядо.

Въобще не постъпих добре, но много се развълнувах от предния ти пост където каза ,цитирам: " Глупости на търкалета, например аз имам много повече американци приятели откокото руснаци и това не ми пречи да съм русофил."

При по малко приятели руснаци си русофил. Представих си при повече приятели американци, колко по голям  американофил си. Понеже не съм виждал и чувал никога за някой, който е едновременно русофил и американофил ми стана много интересно. Това е много голямо изключение, ти си добър пример за другите русофили.Възможно е като разберат това и те да поискат  да станат американофили.И да се свърши с тая конфронтация и споровете във форума.

Искам да те помоля да обясниш как успя сам да постигнеш това за да се поучат колегите русофили.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Нали се усещаш, че сега ти обиждаш твърде силно голяма част от българския народ? Те прочее също могат да кажат за теб множество грозни обиди. Смяташ ли такова общуване за нормално и морално?

Ще се усетя евентуално, когато ми изкоментираш думите, а не личността. Модератор си, а не знаеш правилото за критика срещу личността.

Опитваш да прокараш тезата, че моралът зависи от гледната точка. Съществуват частни и всеобщи истини. Частната истина трябва да се докаже, за да се превърне евентуално във всеобща истина. Докато това не се случи, частната истина не е никаква истина, а е лъжа. Не се сещам за нищо по-неморално от лъжата. Давам нови примери за частни истини, които подлежат на доказване. Моралният аспект на атентата в Св. Неделя, подчертавам, също подлежи на доказване.

Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Тоест, атентата в Света Неделя, партизанските отряди и прочее са напълно морални и даже задължителни. Отгоре на всичко те са убедени, че фашисткото управление е гибелно за страната и те спасяват народа. 

Дай името, че не мога да се сетя, на поне един министър-председател на БГ след 1919г., който е фашист? И името на партията, която представлява, докато е на власт?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Влизам и чета с интерес много от различните темите, които дискутирате. Има интересни и важни за научаване неща.

Не пиша защото нямам какво полезно да кажа, но специално по тази тема в мен се появи един въпрос. 

Какви са гърците? Фили ?, Фоби? Към кого и за какво? Или те просто си гледат националния интерес?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Lyubitel-1 said:

Влизам и чета с интерес много от различните темите, които дискутирате. Има интересни и важни за научаване неща.

Не пиша защото нямам какво полезно да кажа, но специално по тази тема в мен се появи един въпрос. 

Какви са гърците? Фили ?, Фоби? Към кого и за какво? Или те просто си гледат националния интерес?

 

В Гърция има много, ама много русофили и смея да твърдя доста повече от тук. Не всички разбира се харесват Путин, (по точно външната му политика) но за разлика от нашите правят разлика между него, Русия, СССР.  Русофоби не съм срещал , а и за какво да мразят Русия /СССР ? Червената армия не стигна до там  и те не видяха(усетиха) нищо от нея ни добро ни лошо. Още от 70-те, гърците скачаха срещу натовските бази в страната и палеха американски знамена. Говоря за протести каквито само гърците умеят - обръщане и палене на автомобили , бой с полицията и т . н. Сериозна работа. Между впрочем там социалисти комунисти е имало много повече от царска България. Малко оставаше на ЕЛАС да спечели гражданската война и да направи Гърция  червена.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 5 часа, Incorrectus said:

Ще се усетя евентуално, когато ми изкоментираш думите, а не личността. Модератор си, а не знаеш правилото за критика срещу личността.

Опитваш да прокараш тезата, че моралът зависи от гледната точка. Съществуват частни и всеобщи истини. Частната истина трябва да се докаже, за да се превърне евентуално във всеобща истина. Докато това не се случи, частната истина не е никаква истина, а е лъжа. Не се сещам за нищо по-неморално от лъжата. Давам нови примери за частни истини, които подлежат на доказване. Моралният аспект на атентата в Св. Неделя, подчертавам, също подлежи на доказване.

Дай името, че не мога да се сетя, на поне един министър-председател на БГ след 1919г., който е фашист? И името на партията, която представлява, докато е на власт?

Критикувам не теб, а начинът ти на водене на дискусия. Ние сме научен форум, съответно дискусиите следва да са научни. Тоест, трябва да подхождаш научно, а не емоционално както ти си направил. Защото, задавайки въпроса по начина който ти си го направил е очеизвадно, че ти апелираш към емоциите на хората. Съответно никой няма да се замисля дали си прав или не, няма да направи опит да влезе в дискусия, а опирайки се на емоциите ще ти отговори също емоционално и ще те обиди. След което ти ще му отвърнеш и ще се стигне до кръчмарски скандал. Това ли искаме?

Сега ще ти дам жокер и ще перефразирам твоя въпрос, така че да не обижда никого и да може да се получи цивилизовано обсъждане.

Въпроса в авторитета на властта и подчинението е важен. Веднага следва да се каже, че властта и подчинението не се приемат еднозначно в различните култури. Например в Япония и Корея никой и никога не е чувал за такова нещо като индивидуализъм. Колектива е най важен! Преклонението към началството също. Например в Южна Корея е прието работника да не си тръгва от работното място преди шефа. Докато шефа работи, работят и те! Така се стига до 16 часов работен ден. В Южна Корея не е прието и се счита за срамно да си смениш работата сам, корпорацията ти е като второ семейство и само лошите деца напускат семейството си. Личността на императора в Япония дори и днес е свещенна. Дали следва да наречем корейците и японците "роби"? Теоретично може, но се съмнявам те даже да разберат в какво ги обвинявате. За тях това е добро, това е нормално и за тях западния индивидуализъм е по скоро обида, но не и някаква цел към която да се стремят.

В Русия още от средновековието е известно, че обществото се дели на три елемента. Селяните, лошите боляри и царя батюшка. Всеки успешен руски владетел, независимо дали княз, цар, генерален секретар или президент трябва да играе тази роля. Например Сталин е уважаван от руския народ (не от руските либерали) защото е разстрелвал наред, включително и най вече "лошите боляри".

Опитите една културна парадигма (западната) да се обяви за най близка до съвършенното, най прогресивна и най добра и съответно колкото по се вписват в нея другите цивилизации толкова са по цивилизовани според мен е крайно погрешна. Това за мен си е цивилизационен расизъм. Руснаците си искат "царя батюшка"-това е варварско, арабите си искат диктатори, те така могат и така са свикнали-това е варварско, японците и корейците си искат колективното общество-това пак е варварско и лошо. Да не говорим, за отношението към африканските негри. Хората си имат племена-те това знаят и това си искат-не това е варварско, следва да им се изградят държави по западен тип, с граници чертани на маса, а когато африканците започнат да се бият защото тези граници нямат нищо общо с традиционното им племенно деление следва да ги обявим за варвари.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Критикувам не теб, а начинът ти на водене на дискусия. Ние сме научен форум, съответно дискусиите следва да са научни. Тоест, трябва да подхождаш научно, а не емоционално както ти си направил. Защото, задавайки въпроса по начина който ти си го направил е очеизвадно, че ти апелираш към емоциите на хората.

Апелирам към фактите. Зададох конкретни въпроси, на които отговор не даваш. Попитах за име на фашистки управник на България и кое е моралното на атентата в Св. Неделя. 

Аз съм роден в европейска държава. Моите деди са строили новото модерно общество на България с европейски парадигми. Трябва ли да припомням на кои държави искат да прилича България строителите на Нова България? Дай името на поне един възрожденец, който мечтае: да изгради България по модела на африканските племена; да внедри корейските трудови навици; който възхвали руската нагайка като народо и държавно творчески елемент; който помечта за разстрелите като стимул за уважение (за справка твой цитат: "Например Сталин е уважаван от руския народ (не от руските либерали) защото е разстрелвал наред...")? 

Аз съм наследник на моите деди, това са моите гени, това съм аз. Тук така се живее, тук идеалът е свободен, модернизиран и просветен народ. Остави Африка на африканците и Япония на японците. За България говорим.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Опитите една културна парадигма (западната) да се обяви за най близка до съвършенното, най прогресивна и най добра и съответно колкото по се вписват в нея другите цивилизации толкова са по цивилизовани според мен е крайно погрешна. Това за мен си е цивилизационен расизъм.

Ако някой е роден и живее в европейска държава, а смята европейската парадигма на либералната демокрация за цивилизационен расизъм, то тогава такъв е най-малкото неграмотен, защото не познава устоите на цивилизацията, в която живее. Не уважава дедите си, няма свое минало, няма свое духовно тяло.

Ако някой е роден и живее в европейска държава, а смята европейската парадигма на либералната демокрация за цивилизационен расизъм; ако този някой желае да внедри в споменатата цивилизация сталинския модел на разстрелите и т.н., то такъв трябва да се определи за престъпник и враг на своя народ. Точка по въпроса.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, kramer said:

 

  

Преди 20 часа, Frujin Assen said:

Много българи са лежали по лагерите по политически обвинения, и обикновенно те наистина са били антикомунисти. Значи излиза, че те са били предатели и напълно справедливо са лежали в Белене?

Тия хора които са лежали по политически обвинения са се борили срещу властта.Така както по време на османското робство патриотите са се борили против турската власт.Те са патриоти защото не се борят и бият срещу народа, а срещу управниците.

Ако Русия води война с НАТО тя е враг срещу България, не срещу властта, а русофилите са предатели.

Преди 21 часа, Frujin Assen said:

Сложна работа е морала, зависи откъде го погледнеш.

  Не е сложен, ти слагаш в един кюп закони,време , политика и го разбъркваш. Сега ако се биеш срещу НАТО си предател.Сега интересите ни са други.Едно е да не ти харесва властта, друго да се биеш в редиците на друга държава срещу България.Излиза, че русофилите са група хора, които се надяват с помощта на Русия пак да завземат насила властта, както веднъж направиха.Тоя номер го знаем вече.Да искаш да въвлечеш България във война за да свалиш властта с помощта на нейните врагове за да дойдеш на власт е престъпление.

 

Преди 20 часа, Frujin Assen said:

Тоест патриотично е да сме русофоби в политическия смисъл на думата.

 Ами като трябва да сте патриоти-русофоби, що сте предатели-русофили?Според мен трябва да вземете мерки по въпроса за да не се излагате.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Руският избор си е руски избор. Темата обаче е за русофобите и отчасти за русофилите. Писах  по-горе, че българските русофоби изпитват страх не толкова от Русия, колкото от българските русофили. Страхът идва от опитите на последните да наложат руските културни парадигми на българския народ. Българският исторически и културен опит обаче се разминава тотално с руския.  Ако има някакви прилики, то по-скоро те са външни - близост в езика и общото православие. Руското и балканското православие обаче като отношение на хората към религията и на религията към хората са толкова различни, колкото католицизма от англиканската църква.

Руснаците може и да уважават царя - батюшка и за тях той да е вся и всё. Българите обаче са имали чужда власт и не вярвам да са изпитвали към султана същите чувства. 

Руският колективизъм има своите корени в селската община и крепостничеството.  Руската община освен с всичко друго се занимава със стопански дела и горе-долу на всеки 10-15 години преразпределя обработваемата земя. 2/3 от руските селяни обработват земята в този режим. В България селяните открай време знаят точно къде се намира нивата им и правото на ползване се предава по наследство. 

Църквата в Русия е одържавена по времето на Петър I и на практика става нещо като министерство - занимава се с и с държавни дела. На Балканите с идването на турците църквата на практика се отделя от държавата и се занимава само с религиозни и свързани с религията дейности (образование, благотворителност и т.н.)

Може още много да се пише, но няма смисъл. Във всеки случай русофобите няма от какво да се страхуват. Руските традиционни ценности са много далеч от българските и допирните точки са твърде малко. От друга страна българският народ направи своя избор още в началото на 19 век. Балканите са може би единственото място, където западно-европейските ценности се налагат отдолу нагоре, а не насила.      

Редактирано от Atom
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявай Incorrectus, но това твое мнение е точно толкова клиширано, колкото бяха навремето и изказванята на разни партийни функционери, само със заменени 'диктатура на пролетариата' с ' либералната демокрация' и 'гнилия капитализъм' със ' сталинския модел'. 

Иначе по темата, аз определям себе си като русофил защото харесвам и уважавам руската култура - слушам руска музика, гледам руски филми чета руски автори...
По същата причина се определям и като италианофил и франкофон в същото време англо-саксонската култура ми е безинтересна.

И да попитам коментиращите русофоби от къде сте си натрупали впечетленията за Русия, че така уверено коментирате и правите заключения?

Имате ли преки впечетления или си формирате мнението от медиите?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, ymgologanov said:

Иначе по темата, аз определям себе си като русофил защото харесвам и уважавам руската култура - слушам руска музика, гледам руски филми чета руски автори...
 

Не е достатъчно.

Това е определението от българския речник: Привърженик и поклонник на всичко руско

Това е от руските: Тот, кто благосклонно, с интересом и уважением относится ко всему русскому, к самим русским;   Тот, кто имеет пристрастие ко всему русскому

Например гледането на турски сериали (50% от българските домакини ги гледат) съчетано с харесването на сърми, чорба, кебап и баклава не прави автоматично хората туркофили. По същия начин и с руската култура. Познавам една камара хора които я обожават, но в никакъв случай не приемат руските ценности за свои, особено политическите измерения на тези ценности . За тях руснаците са си руснаци, българите - българи. За истинските русофили обаче това не е достатъчно. Ако не приемаш всичко руско и то с пристрастие, ти си русофоб. 

Всички русофили например са американофоби, но не всички "американофоби" са русофили. И тук познавам маса народ  за които политиците и на едните и другите са империалисти. От русофилска гледна точка това пак са русофоби.  

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 34 минути, vvarbanov said:

  

Тия хора които са лежали по политически обвинения са се борили срещу властта.Така както по време на османското робство патриотите са се борили против турската власт.Те са патриоти защото не се борят и бият срещу народа, а срещу управниците.

Смърт на фашизма свобода на народа! Така са казвали комунистите преди 1944 искрено вярвайки, че се борят против управниците за благото на народа. Тук говоря за масата комунисти, а не за тези по върховете на Партията които са били на заплата от СССР. 

Турската власт не е българска! Макар и комунисти и Георги Димитров и Вълко Червенков и Тодор Живков са българи. Народна Република България не е Османска империя! Сравнението ти е некоректно! 

Вече се съгласих, че е патриотично да се подкрепи курса на САЩ против Русия, защото такава е политиката на българската държава. Но против държавната политика са били и лежащите в Белене и слушащите Гласът на Америка. Значи и те са предатели като русофилите днес! 

Ако ти обявяваш борците против държавата за "добри" преди 1989, а днес за "лоши", то тогава русофилите пък имат пълното морално право да обяснят, че днешните управници са "лоши" и трябва с помощта на "добрия Путин" в името на добруването на народа те да бъдат свалени. 

Разбери, че нямаш моралното право преди 1989 да наричаш патриоти борците против българската държава, а днешните да ги обявяваш за предатели именно защото не подкрепят държавния курс. 

Сега нарочно ще преинача думите ти.

 

Quote

Не е сложен, ти слагаш в един кюп закони,време , политика и го разбъркваш. Сега ако се биеш срещу Варшавския договор си предател.Сега интересите ни са други.Едно е да не ти харесва властта, друго да се биеш в редиците на друга държава срещу България.Излиза, че антикомунистите са група хора, които се надяват с помощта на САЩ пак да завземат насила властта, както веднъж направиха.Тоя номер го знаем вече.Да искаш да въвлечеш България във война за да свалиш властта с помощта на нейните врагове за да дойдеш на власт е престъпление.

От по горния текст става ясно, че невъзвращенците са предатели, а лагерниците в Белене справедливо са били изпращани там!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се сравняват комунистите и примерно ислямските фундаменталисти днес е все едно да се спори кой от двама изроди е по-уродлив, когато и двамата са неописуемо отвратителни.

Да, вероятно навремето е имало някакво количество тъповати и неуки хора, които искрено са вярвали в комунизма. Но ако сега някой вярва в него - това, съжалявам, но е признак на умствени увреждания.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, ymgologanov said:

Извинявай Incorrectus, но това твое мнение е точно толкова клиширано, колкото бяха навремето и изказванята на разни партийни функционери, само със заменени 'диктатура на пролетариата' с ' либералната демокрация' и 'гнилия капитализъм' със ' сталинския модел'. 

Като се включваш в темата, защо не направиш опит да осъществиш словесно/гласно тази замяна? Думите са знаци на един смисъл. Замени/размени местата на смисъла зад понятията диктатура на пролетариата и либерална демокрация, пък ние ще гледаме какво ще получиш.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...