Отиди на
Форум "Наука"

Демография, миграция и културна идентичност


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Така е Дора. Има го и това. Но процента е пренебрежимо малък за това което си изброила. Подавляващата причина винаги е била финансова. Колкото до отношението към малцинствата, аз лично никога не съм чувал цигани да бягат в Европа защото са дискриминирани. За жените пък хептен. Виж като оправдания-да, това го има. Преди време говорех с един професионален емигрант. В смисъл човека ходи из европа и се опитва да се закачи за социалната им система. Разказваше как пробвал да се пише българин от Цариброд преследван от сърбите, демократ преследван от кмета комунист в тяхното село, даже бил казвал, че циганите го преследват но това съвсем не хващало дикиш, даже веднъж се бил писал педерас. Та той обясняваше как братята роми в началото се представяли масово дискриминирани и преследвани, но сега това въобще не вървяло, та започнали да се правят на сирийци, афганци и прочее.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 99
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Но процента е пренебрежимо малък за това което си изброила

Защо да е пренебрежимо малък? От моята среда да речем, никой, вкл. и моето семейство, не е заминавало по икономически причини.

(От съучениците ми, от клас от 30 човека, в България са двама. Това като цяло е съотношението и за другите класове от нашата година, а и от съседните. От състудентите ми от СУ, от група от 20 човека, в България няма нито един. От приятелската ми среда в България са трима + децата и съпругите си. Преди да заминем, всички сме били с доста прилично разположение на пазара на труда и що-годе нормално заплащане. А и в такова сериозно решение човек не се мотивира от единия размер на заплатата си).

Знам, че това не е валидна статистика,  но липсата на такава се дължи и на това, че никой не си дава труда да разгледа и факторите, различни от икономическия, и да изведе някакви данни. Но не бива да се пренебрегва. Дори само да погледнем броя на българските студенти и млади учени в западните университети, това е достатъчно представително, както и примерно на заминаващите лекари. За другите т.нар "мигранти на знанието" ("knowledge migrants")  това вероятно по-трудно ще се установи статистически, защото браншови статистики не съществуват, но има сектори, които са оголени откъм специалисти. По очевидни причини.

(Не се ровя за публикации, за да не утежнявам темата и да я насочвам в периферна й посока).

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Явно сме в различни социални среди. От моите познати много хора ходеха да работят в Гърция през 90 те, върнаха се ВСИЧКИ с изключение на едно момиче което се ожени там. Впоследствие мъжът и се разболя тежко и чест и прави, че не го заряза (тоест бракът бе по любов, а не за пари). От тези които познавам и които са в Европа ВСИЧКИ, на 10500 % са там заради пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Frujin Assen said:

Явно сме в различни социални среди. От моите познати много хора ходеха да работят в Гърция през 90 те, върнаха се ВСИЧКИ с изключение на едно момиче което се ожени там. Впоследствие мъжът и се разболя тежко и чест и прави, че не го заряза (тоест бракът бе по любов, а не за пари). От тези които познавам и които са в Европа ВСИЧКИ, на 10500 % са там заради пари.

Това му е хубавото на форумите, че имаме възможност да споделяме впечатления с хора, без средите ни да съвпадат :)

Никак не ми се иска да пренебрегвам проблемите на хората, чиито населени места са останали без поминък и те просто нямат друг избор. Но мигрантите не са само те.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Затова обяснявам, че начинът на живот и създадените нагласи и очаквания имат също огромно значение. Населението в големите градове е с големи очаквания за стандарт на живот, вкл. не само финансови, отглеждането на дете при такива стандарти е скъпо. Затова градското население особенно модерното отглежда малко деца. Почти винаги градовете си допълват населението с миграция. На отсрещната страна е селското население, където стандарта и очакванията са доста по-ниски. Така че разходите за отглеждането на едно дете дори в съвременно село са в пъти по-ниски. Тази демографска основа -селото бе изтръгната зверски, нечовешки...удърно... Още по-лошо създадени са свръх елитарни социални очаквания, дори в малките населени места. 

Накрая имаме едни свръх високи социално-културни модели за начин на живот. При което дори да имат пари някой пак не са доволни и емигрират. 

Това за мен е цялата катастрофа на комунистическото общество в България и за някой които си мисят, че то е свършило 89г. Това не е вярно... ние живеем в това общество още. Изтръгваш и унищожаваш един свят с устойчиви обществени отношения, създаваш един друг свят със свръх високи очаквания, които реално немогат да създадът, като прибавиш и системата за тотален контрол и цялото общество се срива, всякакви отношения се изкривяват. Веднага рязък спад и отрицателен прираст за етническите българи още от 70те., корупция на цялото общество и всички системи... далеч отвъд нормалното. Резултата е видим навсякъде. След десет години тотално изчерпаният демографски ресурс на бъгарите от малките населени места вече няма да може да захранва и тези 10 големи града у нас, където сега само там не се усеща това. Ще последва и там рязко намаляване на населението, на трудовите ресурси и т.н.

Градското население винаги има ниска раждаемост и отрицателен прираст.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако позволите, ето едно изследване, пускам го, защото е обширно:

http://eprints.nbu.bg/2721/1/ДДР ПД Демографската криза в България - рискове и последици%2C ноември'2013.pdf

От там:

"Нараства броят на учениците, които напускат училище поради заминаване в чужбина: 34,3% от учениците, напуснали училище (делът им в сравнение с периода 2008/2008 е нараснал с 49,40%"

Само 3% от лекарите са под 30-годишна възраст и само 25% - между 31 и 45 години.

----

(По непортвърдени/анектотични данни, основаващи се на мнения на хора от лекарската професия, цели випуски завършващи медицина студенти заминават за чужбина.)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, dora said:

Ако позволите, ето едно изследване, пускам го, защото е обширно:

http://eprints.nbu.bg/2721/1/ДДР ПД Демографската криза в България - рискове и последици%2C ноември'2013.pdf

От там:

"Нараства броят на учениците, които напускат училище поради заминаване в чужбина: 34,3% от учениците, напуснали училище (делът им в сравнение с периода 2008/2008 е нараснал с 49,40%"

Само 3% от лекарите са под 30-годишна възраст и само 25% - между 31 и 45 години.

----

(По непортвърдени/анектотични данни, основаващи се на мнения на хора от лекарската професия, цели випуски завършващи медицина студенти заминават за чужбина.)

 

 

Само констатации на цифри от статистиката.

а... в коя професионална област не е като при лекарите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, stinka (Rom) said:

Само констатации на цифри от статистиката.

а... в коя професионална област не е като при лекарите?

Вероятно и в много други, но не съм виждала някой да е извеждал данни. Ако ви е попаднало нещо, пуснете инфо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам доста приятели които емигрираха през последните години, всъщност някои от вече близо 18 години, веднага след като се дипломирахме. Все повече от тях искат да се върнат или направо се връщат, от Англия и Германия. Казват че вече почти не си заслужава да се работи там спрямо чистият доход който ти остава у нас за същата позиция, въпреки много по ниските заплати тук. Това важи разбира се ако не е някаква престижна позиция, кариера и тн. Но за обикновенните служители с добър език и квалификация вече е по изгодно да работят тук стига да имат условия като жилище и някои други опции които в ЕС са много по скъпи.

В университета учихме демография семестриално, естествено първото което питахме професора беше - кога ще изчезнем като нация с тия темпове.

Отговорът беше че демографията не е бакалски тефтер, не можеш да вземеш промилите и да ги умножиш по годините и накрая да теглиш чертата и да гасиш лампата.

Ако имаме някакво икономическо развитие може и да обърнем тренда, трудно но не е фантастика. Аз по принцип съм си вечен оптимист, но все пак според мен е реално да се случи.

Чисто демографски най малко сме били около кърджалийските времена, тогава се смята че всички българи сме били общо малко над половин милион. Няма и два века по късно сме девет милиона, така че не всичко е сметки и промили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.02.2018 г. at 13:43, Б. Киров said:

Не може, според мен, всичко да се свежда до схемата за колективизацията, партизаните, текезесарите и т.н.

Има нещо друго.

Това "Нещо друго" всъщност веднага мога да го формулирам:

Катастрофално лошо управление на всички сфери в държавата.

Донякъде поради липса на средства, донякъде поради липса на управленски капацитет, донякъде поради нежелание за поемането на каквато и да било отговорност, донякъде поради апатия, породена от безпрецедентното атомизиране на обществото - липса на всякаква загриженост за другия. И в огромна степен поради корупция на всички нива и във всички области, породена от липсата на обществена непримиримост.

Ето илюстрация:

https://nova.bg/news/view/2017/09/30/194352/защо-се-стига-до-ситуациите-в-които-болници-връщат-пациенти

Напускането на държавата престана да бъде емиграция. Превърна се в евакуация.

Усещането, че нищо не работи - и то не неоправдано -  важи и за все по-закъснялото решение за родителство. Хората не желаят в подобна несигурна среда да създават деца. Когато пожелаят обаче, нерядко е твърде късно и се налага това да става по изкуствен начин, а фертилно време за второ дете просто не остава... Дори когато не говорим за липсата на средства.

http://www.mila.bg/article/6208037

Според данни около 1,3 милиона души в държавата и в момента са с влошен достъп до здравна помощ (https://www.novini.bg/news/3771-1-3-млн-българи-без-достъп-до-медицинска-помощ.html). В малките населени места, където болнични заведения се закриват и лекарите се  насочват към големите градове, тези хора са изоставени на смъртта си, когато тя дойде. А без медицинска помощ и при липсваща държава, тя ще идва все по-рано.

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6725950

Аз не съм особен оптимист, със застаряващо население и все по-крещяща липса от специалисти ми се струва, че нещата все още не са стигнали дъното.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Raven said:

Имам доста приятели които емигрираха през последните години, всъщност някои от вече близо 18 години, веднага след като се дипломирахме. Все повече от тях искат да се върнат или направо се връщат, от Англия и Германия. Казват че вече почти не си заслужава да се работи там спрямо чистият доход който ти остава у нас за същата позиция, въпреки много по ниските заплати тук. Това важи разбира се ако не е някаква престижна позиция, кариера и тн. Но за обикновенните служители с добър език и квалификация вече е по изгодно да работят тук стига да имат условия като жилище и някои други опции които в ЕС са много по скъпи.

В университета учихме демография семестриално, естествено първото което питахме професора беше - кога ще изчезнем като нация с тия темпове.

Отговорът беше че демографията не е бакалски тефтер, не можеш да вземеш промилите и да ги умножиш по годините и накрая да теглиш чертата и да гасиш лампата.

Ако имаме някакво икономическо развитие може и да обърнем тренда, трудно но не е фантастика. Аз по принцип съм си вечен оптимист, но все пак според мен е реално да се случи.

Чисто демографски най малко сме били около кърджалийските времена, тогава се смята че всички българи сме били общо малко над половин милион. Няма и два века по късно сме девет милиона, така че не всичко е сметки и промили.

Съзнаваш ли че тогава българите са имали по 7-8 деца, а сега средно под 1 на семейство? И в съвременният градски начин на живот, плюс социо-културните модели за високи материални очаквания... ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, stinka (Rom) said:

Съзнаваш ли че тогава българите са имали по 7-8 деца, а сега средно под 1 на семейство? И в съвременният градски начин на живот, плюс социо-културните модели за високи материални очаквания... ?

Пенсионната система, ей това ни цака нас белите хора.

Защо сега в Бангладеш имат по 7-8 деца, защо допреди стотина години всички са имали по толкова....защото това им е била пенсията.

Ние, богатите бели дебели хора сега можем да си позволим да си осигурим старините без да имаме дори едно дете, за това все повече богати бели европейци и американци решават да нямат деца. Просто не са им нужни.

Децата до известна степен са атавизъм, животните имат вроден генетичен код който ги кара на всяка ценада оставят поколение, за разумните хора първоначално освен това се е добавил и естественият рефлекс да си осигуриш някой който освен да ти продължи рода и да наследи семейното имане, по съвместителство и да те те догледа като почнеш да се опикаваш.

Колкото по богати и осигурени ставаме, толкова повече ни отпада нуждата да дондуркаш малките пикльовци докато ти съсипят живота и като минат истеричния пубертет и се огледаш, вече си ударил педесетака и ти е късно за рейвпартита.

За това света на богатите бели хора застарява а чалмите се плодят като зайци.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Raven said:

Пенсионната система, ей това ни цака нас белите хора.

Защо сега в Бангладеш имат по 7-8 деца, защо допреди стотина години всички са имали по толкова....защото това им е била пенсията.

Ние, богатите бели дебели хора сега можем да си позволим да си осигурим старините без да имаме дори едно дете, за това все повече богати бели европейци и американци решават да нямат деца. Просто не са им нужни.

Децата до известна степен са атавизъм, животните имат вроден генетичен код който ги кара на всяка ценада оставят поколение, за разумните хора първоначално освен това се е добавил и естественият рефлекс да си осигуриш някой който освен да ти продължи рода и да наследи семейното имане, по съвместителство и да те те догледа като почнеш да се опикаваш.

Колкото по богати и осигурени ставаме, толкова повече ни отпада нуждата да дондуркаш малките пикльовци докато ти съсипят живота и като минат истеричния пубертет и се огледаш, вече си ударил педесетака и ти е късно за рейвпартита.

За това света на богатите бели хора застарява а чалмите се плодят като зайци.

 

Пенсиите са едва най-малката част. Написах го в първите постове. Да отгледат дете в селска аграрна обстановка от 19 или нач. на 20 век разходите са много ниски. Трябват две парчета хляб на ден и два парцала дрехи на година. Това е. На 15-16 години го женят и напуска семейството.

В съвременният живот само памперсите ще са по-скъпи отколкото отглеждането на 16г. дете в нач. на миналия век. Трябва да престои в образователната система 20г. Жилището най-евтиното в онова време е къща от кал и клони, строи се за три дена, днес ипотека се изплаща 20-25 години и отнема дохода 70-80% на единия родител...

Затова ти написах, че ако си мислиш че ще се повтори демографския бум след кърджалийските времена днес....... значи наистина... няма връзка с реалността.

Отделно от икономическите са тези обществено-културни фактори. Високите материални очаквания, вкл. време, са такива, че пречат на част от хората да се възпроизвеждат. Това значи че тези социо-културни норми са силно девиантни. Щом възпрепятстват естествени биологични функции. 

Също е много интересна ситуацията в България, поколението "децата на Тодор Живков" (демек родените и възпитани в комунизма) масово стимулират децата си да емигрират, поради по-добрия живот на Запад, а в същото време претендират за големи пенсии... пълен абсурд.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би в България трябваше да се пробва нещо от сорта на израелските хариди. Но трябва интелигентност, известни пари, подходяща пропаганда и идеология. Но у нас такива сложни работи не се мислят... не остава време между спасяването на Европа от сирийците и Крим от фашисстите...

Или най-малко да се свалят значително разходите за отглеждане на дете от младо семейство в големите градове. Още повече обвързване на пенсиите и осигоровките с броя на децата. още повече жилища за млади семейства на минимална цена.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, dora said:

Това "Нещо друго" всъщност веднага мога да го формулирам:

Катастрофално лошо управление на всички сфери в държавата.

Донякъде поради липса на средства, донякъде поради липса на управленски капацитет, донякъде поради нежелание за поемането на каквато и да било отговорност, донякъде поради апатия, породена от безпрецедентното атомизиране на обществото - липса на всякаква загриженост за другия. И в огромна степен поради корупция на всички нива и във всички области, породена от липсата на обществена непримиримост.

Ето илюстрация:

https://nova.bg/news/view/2017/09/30/194352/защо-се-стига-до-ситуациите-в-които-болници-връщат-пациенти

Напускането на държавата престана да бъде емиграция. Превърна се в евакуация.

Усещането, че нищо не работи - и то не неоправдано -  важи и за все по-закъснялото решение за родителство. Хората не желаят в подобна несигурна среда да създават деца. Когато пожелаят обаче, нерядко е твърде късно и се налага това да става по изкуствен начин, а фертилно време за второ дете просто не остава... Дори когато не говорим за липсата на средства.

http://www.mila.bg/article/6208037

Според данни около 1,3 милиона души в държавата и в момента са с влошен достъп до здравна помощ (https://www.novini.bg/news/3771-1-3-млн-българи-без-достъп-до-медицинска-помощ.html). В малките населени места, където болнични заведения се закриват и лекарите се  насочват към големите градове, тези хора са изоставени на смъртта си, когато тя дойде. А без медицинска помощ и при липсваща държава, тя ще идва все по-рано.

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6725950

Аз не съм особен оптимист, със застаряващо население и все по-крещяща липса от специалисти ми се струва, че нещата все още не са стигнали дъното.

Ето погледнете как стоим спрямо другите източноевропейски страни в прогнозното изследване на HSBC за 2050 г., което обсъждахме с Ник в темата за БВП:

bg3.jpg.7d4c8dea18e473a648a994550a4a371a.jpg.819984a0c5fcbd8c8208bf40a7e0a32f.jpg

Ние сме в средната възраст продължителност на живота, фертилност /способност за раждане/ като тяхната, индекс на демокрация по-висок от средното, държавни разходи в средните показатели. Отстъпваме от средните показатели в три пункта по критериите на Робърт Баро /в изследването тези 7 са взети от HSBC като критерии за развитие/: години на образование /9.9 за България при средно 10.4/, прогнозирана инфлация /7.8 при 7/ и индекс на върховенство на закона. Последният показател, според мен, е ключово важен за лошото ни състояние и перспектива като общество каквото сме. При това разминаването е драстично голямо - около два пъти. Самите изследователи в доклада си пишат, че съчетанието между висок индекс на демокрация и нисък на върховенство на закона е най-лошата комбинация за икономическо развитие.

Според мен това /върховенството на закона/ е най-важното звено, откъдето може да тръгне реформа. Ако ли не, съм песимистичен оптимист, че ще стигнем дъно, оптимист съм, че има дъно:), иначе щях да съм песимист. "Дъното" го виждам като фалит на големите нереформирани социални системи - здравна, образователна, пенсионна и на държавната администрация, който фалит ще повлече и държавния бюджет в дългове. След неизбежния, според мен, фалит при липса на реформи на тези системи, българското общество вероятно ще престане да се надява на Неволята и ще се заеме само да си оправя колата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Б. Киров said:

Ако ли не, съм песимистичен оптимист, че ще стигнем дъно, оптимист съм, че има дъно:), иначе щях да съм песимист. "Дъното" го виждам като фалит на големите нереформирани социални системи - здравна, образователна, пенсионна и на държавната администрация, който фалит ще повлече и държавния бюджет в дългове. След неизбежния, според мен, фалит при липса на реформи на тези системи, българското общество вероятно ще престане да се надява на Неволята и ще се заеме само да си оправя колата.

..ще има ли българи да оправят колата е въпроса... То инак и 10 поколения може да се чака докато им уврът главите на българите да вземат да се грижат за държавата си... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Б. Киров said:

"Дъното" го виждам като фалит на големите нереформирани социални системи - здравна, образователна, пенсионна и на държавната администрация, който фалит ще повлече и държавния бюджет в дългове. След неизбежния, според мен, фалит при липса на реформи на тези системи, българското общество вероятно ще престане да се надява на Неволята и ще се заеме само да си оправя колата.

И аз го виждам така, но този сценарий нали уж вече го играхме, научихме ли нещо от него?

Има и друг въпрос, който силно ме смущава. Наскоро шеф на националната телевизия в интервю по повод на проблеми там спомена нещо, което важи за всички сфери, според мен. Ние нямаме огромен пул от кадри, от които да изваждаме и назначаваме хора на управленски длъжности - налага се да работим с малкото, които имаме, колкото и компромисни (а според мен и нелепи) да са техните кандиратури.... По серия причини, вкл. имиграцията, застаряването (специалистите в цели сектори са в предпенсионна възраст) и провалящата се образователна система, този пул става все по-малък....

Опасявам се, че  когато това се случи, няма да имаме от кой ръкав да извадим заек....

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, stinka (Rom) said:

Може би в България трябваше да се пробва нещо от сорта на израелските хариди. Но трябва интелигентност, известни пари, подходяща пропаганда и идеология.

И липса на НПО-та и други грантаджии, които да реват, че това било религиозен фундаментализъм, че България е секуларна и светска държава и че изобщо религията е нещо много вредно. Християнската религия, разбира се. Не другите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, dora said:

И аз го виждам така, но този сценарий нали уж вече го играхме, научихме ли нещо от него?

Според мен от един и същи сценарий различни хора научават различни неща. Сам по себе си един банкрут не е толкова страшен. Има оздравителни банкрути, има и такива, водещи до пълен фалит на фирмата и закриването й. Затова всичко зависи от мениджмънта в състояние на банкрут, след оздравителен банкрут една форма може да стане по-конкуретна и по-силна.

Има по мое мнение и друг момент - при един банкрут някои хора в самата фирма и извън нея биха могли да генерират огромни ползи и печалби за себе си, например изтриване на дългове, което се случи след миналия банкрут. Гърция банкрутира болезнено и както винаги в такива случаи плащат мнозинството от "акционерите", но в цялата гръцка трагедия има и печелещи, макар и малцина.

Лично според мен по-добрият за всички акционери в една фирма, каквато е националната държава, е да не се стига до банкрут и оздравителни мерки, а да се преодоляват дефицитите с реформи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Aspandiat said:

И липса на НПО-та и други грантаджии, които да реват, че това било религиозен фундаментализъм, че България е секуларна и светска държава и че изобщо религията е нещо много вредно. Християнската религия, разбира се. Не другите.

Израел е доста ляво и либерално общество. А дехристиянизацията в България бе извършена от ПО, а не НПО десетилетия назад.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
On 21/02/2018 at 15:19, dora said:

Донякъде поради липса на средства, донякъде поради липса на управленски капацитет, донякъде поради нежелание за поемането на каквато и да било отговорност, донякъде поради апатия, породена от безпрецедентното атомизиране на обществото - липса на всякаква загриженост за другия. И в огромна степен поради корупция на всички нива и във всички области, породена от липсата на обществена непримиримост.

Не съм съгласен с това. Защото това всъщност е резултата. Причната е в поставените цели на управленският елит. Целта е личното благополучие на всяка цена, без да се съзнава че това благополучие в средносрочен и дългосрочен план е пряко зависимо от цялата държава. Управленският елит възприема себе си като отделна група от останалата държава. И е най-вече заинтересована от собственото си оцеляване като елит, без да осъзнава съвсем малко по-сложната логика, че без държава просто няма елит. Или че в крайно слаба и бедна държава, ще са слаб и беден (относително) елит.

При социалният инжинеринг у нас след 44г. се разрушават, отслабват или изкривяват всякакви обществени структури и взаимоотношения, които застрашават или са считани за застрашаващи самият елит, а останалите се неглежират.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, stinka (Rom) said:

Не съм съгласен с това. Защото това всъщност е резултата. Причната е в поставените цели на управленският елит. Целта е личното благополучие на всяка цена, без да се съзнава че това благополучие в средносрочен и дългосрочен план е пряко зависимо от цялата държава. Управленският елит възприема себе си като отделна група от останалата държава. И е най-вече заинтересована от собственото си оцеляване като елит, без да осъзнава съвсем малко по-сложната логика, че без държава просто няма елит. Или че в крайно слаба и бедна държава, ще са слаб и беден (относително) елит.

При социалният инжинеринг у нас след 44г. се разрушават, отслабват или изкривяват всякакви обществени структури и взаимоотношения, които застрашават или са считани за застрашаващи самият елит, а останалите се неглежират.

Това е точно така, след 1944 г. се унищожава пазарът и се капсулира елит на базата на идеологическа кастовост, т.н. класово-партиен подход. Започва волунтаризъм в пазара, той се планира от партийно-класов елит. След 10 ноември 1989 г. този подход не се прекратява, само мимикрира, към пазара се подхожда не като към свободна конкуренция на състезаващи се индивиди и стопански субекти, а по същия класово-партиен модел, право да упражняват пазарна дейност получават индивиди и стопански субекти, свързани със старата класово партийна номенклатура; затова т.н. нов елит е всъщност идеологически преоблечен, но възроден под формата вече на "бизнесмени" стар елит. Докато съществува такава йерархично класова структура, моделът на разкъсване между елит и нация ще бъде реалност.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
On ‎20‎.‎2‎.‎2018‎ г. at 17:02, dora said:

Не е известно някой клошар да е емигрирал. Емигрират най-вече разни разглезени синове и дъщери на активни борци против фашизма, презадоволени в материално отношение чудещи се какво да правят, за  да си разнообразят живота. А и сега е модерно да си емигрант а знаем българина е голям подражател. Искали да живеят в уредена държава - айде, айде, не всичко в тъпата ви чужбина е цветя и рози. Образованието им било много по-добро - та тия олигофрени учат в 11 клас това което ние в 6 как тогава висшето им образование е много по-добро от нашето. Друга лъжа - имало по-голяма сигурност. Няма как в държави с население в пъти по-гол,мо от това на България престъпността да е по-малка. А и там е събрана паплач от къде ли, има в пъти повече криминални елементи от тук. За сега у нас все още не влязъл някой психопат в някое училище да убие 10-12 ученика, както това става редовно в САЩ, Норвегия и т.н. Не Ви ли е срам, че поколенията ви няма да са български, ако не децата Ви, то техните деца ще се омелезарят. То и това вие искате да няма българи. Вие сте интернационалисти и безродници без съзнание за род и родина.  И имате наглостта да говорите, че на пенсия ще се връщате у нас, защото с жалките си пенсийки на запад ще бъдете там като нашите пенсионери тук. Ама вие с какво сте допринесли за България, с нищо. И отгоре на всичко постоянно плюете България и възпитавате децата си в антибългарски дух. Както е казал Антон Страшимиров - "не съдете за никой народ по емиграцията му...то поне да си оставаха българи..."

 

 

 

Защо да е пренебрежимо малък? От моята среда да речем, никой, вкл. и моето семейство, не е заминавало по икономически причини.

(От съучениците ми, от клас от 30 човека, в България са двама. Това като цяло е съотношението и за другите класове от нашата година, а и от съседните. От състудентите ми от СУ, от група от 20 човека, в България няма нито един. От приятелската ми среда в България са трима + децата и съпругите си. Преди да заминем, всички сме били с доста прилично разположение на пазара на труда и що-годе нормално заплащане. А и в такова сериозно решение човек не се мотивира от единия размер на заплатата си).

Знам, че това не е валидна статистика,  но липсата на такава се дължи и на това, че никой не си дава труда да разгледа и факторите, различни от икономическия, и да изведе някакви данни. Но не бива да се пренебрегва. Дори само да погледнем броя на българските студенти и млади учени в западните университети, това е достатъчно представително, както и примерно на заминаващите лекари. За другите т.нар "мигранти на знанието" ("knowledge migrants")  това вероятно по-трудно ще се установи статистически, защото браншови статистики не съществуват, но има сектори, които са оголени откъм специалисти. По очевидни причини.

(Не се ровя за публикации, за да не утежнявам темата и да я насочвам в периферна й посока).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, kanalcek said:

Не Ви ли е срам, че поколенията ви няма да са български, ако не децата Ви, то техните деца ще се омелезарят.

Може и да е така, но човек гледа преди всичко семейството си. Може пък "безродниците" да ги е страх, че децата им ще се омешат с твоите внуци и ще се "омелезарят".  И за това да са избягали. Все пак всичко е по-добре, от това детето ти да се превърне в горната смесица от злоба, невежество и патетика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До Амазонски

Ти си невеж, не аз. Едни и същи клишета не ми се четат от левичари интернационалисти - неолиберали антибългари. Радвай се, скоро няма да има българи. А злоба има във Вас, аз казвам какво пресдставлявате Вие емигрантите от България, от всяка държава има емигранти, но за разлика от тях, Вие българите по етнос емигрирали в 'западния Рай" плюете народността и родината си и се отказвате от всичко българско. Жалки консуматори. Това, че децата ти не са българи хич не ме интересува, както и твоята личност. Стой си там където си и не се бъркай в нашите български работи, ако изобщо си българин. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...