Отиди на
Форум "Наука"

На коя дата трябва да е националният ни празник?


На коя дата трябва да е националният ни празник?  

22 потребители са гласували

  1. 1. Трябва ли да бъде променена датата на националния ни празник? Трябва ли да се откажем да празнуваме на 3-ти март?

    • Твърдо - да.
      4
    • По-скоро - да.
      8
    • По-скоро - не.
      3
    • Твърдо - не.
      6
    • Не мога да преценя.
      1
  2. 2. На коя дата би трябвало да празнуваме националния празник на България?

    • - 3-ти март - Освобождението на България от османо-турско владичество (както е в момента)
      8
    • - 16-ти април - Ден на Търновската конституция, първата българска Конституция
      4
    • - 20-ти април - Избухване на Априлското въстание (по стар стил)
      1
    • - 2-ри май - Избухване на Априлското въстание (по нов стил)
      1
    • - 6-ти май - Ден на св. Георги Победоносец и ден на българската армия
      1
    • - 11-ти май - Ден на светите братя Кирил и Методий и на славянската писменост (по стар стил)
      0
    • - 24-ти май - Ден на светите братя Кирил и Методий и на славянската писменост (по нов стил)
      8
    • - 6-ти септември - Съединението на Княжество България с Източна Румелия
      4
    • - 22-ри септември - Обявяване на независимостта на България
      4
    • - 19-ти октомври - Ден на св. Иван Рилски
      0
    • - 26-ти октомври - Ден на св. Димитър и избухване на въстанието на братята Асеневци, довело до освобождението на България от византийско владичество
      3
    • - 1-ви ноември - Дена на народните будители
      2
    • - Друга дата
      0


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, stinka (Rom) said:

Какви американски интереси, когато говорим за освобождението?

А ако говорим за днешно време.... то тогава... Първо се възпитава национална идентичност необвързана, с която и да е чужда държава. И в преследване на националните си интереси правим избора си за съюзници или се съобразяваме с наложените ни... щото това е реалността за малките държави. Но когато предварително в нац. идентичност прокарваш ... хайде да кажа, елементи от чужда, вече деформираш представата за това кое е българският интерес, и започва да работиш за чужд. Точно като вирус!

Ти работиш за чужд интерес- за американския!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 222
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 33 минути, Last roman said:

руската /имперска/ идеология е че тя, като наследница на втория Рим /ИРИ демек/ трябва да освободи /от османско владичество/ и прибере под крилото си всички православни народи. И Балканите намазват от това.

В Гърция... някак си пропускам този напън... А мисля, че главната стратегическа цел са Проливите и сякаш това преобладава над другото... А по глобално погледнато всички по-големи европейски държави се борят за колонии или поне зони на влияние по целия свят, който по това време привършва... та активно участват в разбиването на Осм. империя и още в нач. на 20 век и теглят ножа. И единствената причина понякога да застават на нейна страна е конкурента им да не ги изпревари. Така че и в това отношение Русия не е кой знае колко уникална. Но забележи тебеподобните как бълват постоянно, че само Русия е враг на Осм. империя... и после идва претенцията за неизкривяване на фактите по лични предпочитания...

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Last roman said:

 

Колапсът е причинен от Фердинанд. А след ПСВ победена България е наказана от Антантата.

Романе, а участието на Русия в колапса на нац. ни обединение 1913г.? Като започнеш с това, че те вкарват сърбоманията в Македония... ама бувално на ръце. Те са музата на Мисирков... Те им дават кураж 1913 да искат 1/3 от Македония... Ти можеш ли да си представиш нашата ситуация в Македония без намесата на Сърбия... как тотално се променя баланса... А без Руския натиска Румъния да ни нападне и след това осм. империя, виждайки другите и тя?...  На пътя за Босфора ни трябва по-слаба държава, а на границата с Австрия по-силна...  то за тях се е едно и също... Ами да го приложим и за Украйна. Дори Украйна да е в НАТО и антируска, нали ще си остане и православна и славянска държава... значи няма проблем... то тъй и с Македония дали ще е българска или сръбска ... едно и също било за тях...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Frujin Assen said:

Ти работиш за чужд интерес- за американския!

Пак същото бе, човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 29 минути, stinka (Rom) said:

Пак същото бе, човек.

Да, факта си остава факт! Ти си русофоб и американoфил.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Да, факта си остава факт! Ти си русофоб и американoфил.

Пожалуйста, здесь не детский сад...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Giordani said:

Да, Берлинският конгрес, който е свикан да ревизира Санстефанския мирен договор и представлява последствие от Руско-турската война. Той променя границите на бъдещата българска държава, но не и намерението за създаването й, както и статута, който да й бъде даден.

А колкото до тези "привременни правителства" и "Народното събрание" в Оборище, по-добър пример е Църковно-народния събор от 1871 г. като предтеча на Учредителното събрание, тъй като до голяма степен участниците и фракциите (стари/консерватори-млади/либерали) са едни и същи. Революционерите нямат голямо участие в политическия процес на Следосвобожденска България (Стамболов и Стоянов са по-скоро изключения), а техните дела и идеи биват популяризирани години по-късно, за да отговорят на назрялата обществена нужда за свои собствени герои.

И само като забележка - използването на идеологеми като "Задунайска губерния" не създава впечатление за трезв и неутрален поглед върху историческата ситуация.

.......

Много се съмнявам, да има някой тук с неутрален поглед по въпроса, който обсъждаме.

На мен пък не ми изглежда обективно да се отрича значението на революционерите в първите десетилетия след Освоождението. Събития, на които се отделя голямо внимание в историографията като  Кресненско-разложкото въстание, Съединението, Илинденско-преображенското въстание са все революционни.

Самият Санстефански договор се определя от българските историци като идеологема - без реално значение за бъдещия вид на България, но със съзнателно заложено от граф Игнатиев и Горчаков идеологическо значение.

Вижте след 58 минута:

https://www.bnt.bg/bg/a/140-godini-rusko-turska-voyna-26022018

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, makebulgar said:

Някак смехотворно звучи това краен русофоб който иска ревизия и преиначаване на фактически случили се събития да ни говори за мисловна дейност, за решаване на проблеми и за национална идентичност.

Тези събития правилно ли са озвучени, и дали някой търси изгода от това ?  Ако има манипулаций и лъжи те защо се налагат, това променя ли някой факти,или не? Ако сляпо делим всичко на на хубаво-руско и лошо анти-руско, е меко казано тъпо. Няма хубаво и лошо, има само собствен интерес а той в различни ситуаций е различен. Ако това не разбирате, незнам ! Няма добри руснаци и лоши американци елементарно е. И за най-надъханите, ние българите сме може би най-мразената нация в Русия след американците разбира се.:ag: Ама понеже няма кой да чете и езика не знаем, плещим глупости по форумите. И се възхищаваме на нещо дето го няма. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 11 часа, bulgaroid said:

Тези събития правилно ли са озвучени, и дали някой търси изгода от това ?  Ако има манипулаций и лъжи те защо се налагат, това променя ли някой факти,или не? Ако сляпо делим всичко на на хубаво-руско и лошо анти-руско, е меко казано тъпо. Няма хубаво и лошо, има само собствен интерес а той в различни ситуаций е различен. Ако това не разбирате, незнам ! Няма добри руснаци и лоши американци елементарно е. И за най-надъханите, ние българите сме може би най-мразената нация в Русия след американците разбира се.:ag: Ама понеже няма кой да чете и езика не знаем, плещим глупости по форумите. И се възхищаваме на нещо дето го няма. 

В тази връзка отговори, хубаво или лошо нещо за България е Ньойския договор и каква е вината на Великобритания и Франция за сключването му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, bulgaroid said:

И за най-надъханите, ние българите сме може би най-мразената нация в Русия след американците разбира се

Не знам ти колко пъти си бил в Русия, аз съм бил няколко пъти и такова нещо не съм забелязал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На възможно най-неполитизирания, но реално честван от всички празник - първи март.

На когото дадох мартеничка или изпратих поздравление, всеки се зарадва от сърце.

Друг е въпросът, че веднъж станал "национален", и него ще си го развалим с патетики...

Макар че искрено злорадствам как би се изправил президентът да почете в пламенна реч пред нацията героизма на Пижо и Пенда :))

Или пък как руският патриарх би дошъл да ни се скара, че Пижо не е  оплетен по канона - с левия крак леко свит пред десния, а ръцете - настрани....

Простете, че го обърнах на ирония.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1-ви март е езически празник и църквата открай време не му се кефи. :animatedwink:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Last roman said:

1-ви март е езически празник и църквата открай време не му се кефи. :animatedwink:

 

Точно затова :)

Иска ми се празник, който никоя институция не може да си присвои. Празник, който наистина е на хората. И който се свързва с радост и надежда. Не за кой знае какви грандиозни неща, а за това че всички ще са здрави и ще им е добре. Какъв по-достоен национален празник от това?

Иначе "Трифон Зарезан" да съм номинирала за празник, но нещо символиката не пасва :)) А и не е инклузивен - все пак някой от нас не пием :)

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎3‎/‎7‎/‎2018 at 9:06, makebulgar said:

Русия е подкрепила Съединението и не е работила за връщането на статуквото от преди съединението. Неофициална е била подкрепата, за да не нарушава отношенията си със остнаналите сили и договорите, но реално, тайно, на място...

Това твърдение изисква поне някакъв опит за обосновка, защото противоречи на всички известни факти. 

Велкобритания твърдо подкрепя съединението, още преди Топханенския акт, даже още преди сръбската инвазия. И го подкрепя не задруго, а защото Съединението противоречи на интересиите на Русия. В някой среди в Русия е естествено да има симпатия към българскара борба за обединение, но не и от гледна точка на Руската Империя.

Съединението показва, че България възнамерява да води собствена политика - не е добре за руските интереси в региона. След кървавата и изключително непопулярна Кримска война, за Русия е ясно, че пътя към проливите ще минава през проксита.

Русия губи един много силен лост за влияние в Османската Империя - огромното българско мнозинство в Източна Румелия. Демогравската ситуация е много различна от сега и разликата в бройката на етнически бълари и етнически турци, не е толкова голяма. Демек, който владее българите, дефакто владее Балканите.

За Русия като основен враг се очертава Авсрто-Унгарската империя, основният съюзник срещу която е Сърбия. Така че Сърбия е важната. България е второстепеннен съюзник и войната между двете, е нежалана за руските интереси.

И не знам какво значи "реално, тайно, на място...". Това с изтеглянето на всички офицери и ефективното обезлавяване на младата армия, за всички наблюдатели е трябвало да сложи край на авантюрата със Съединението защото:


Войната със Сърбия е била очевидно неизбежна. Тази война не е приумица на самотитолувалият се Милан(както се знае в нашата митолография). Това е яростно желание на сръбската интелигенция, да се късат парчета от България - вестнците им гърмят, Милан просто не е имал избор.  

Събия и всички осатнали са очаквали и то с сонование, Турция да удари България заедно със Сърбия.

Срещу всичко това БА е останала с капитани за командващи на армията и на ГЩ - смех! Заповедите са се пишели от двете страни на листчетата, защото командващите капитани са имали само по едно тефтерче.

При това положение никой не е очаквал в България да се връщат сруденти доброволци чак от САЩ и българите да ошамарят сърбите за няколко дни. Нито че Турция вместо да ни нападне, ще изпрати батальон в помощ на България срещу Сърбия. 

Разбира се това е от гледна точка на България. Другите гледни точки не ги рабирам. Аз и не разбирам, как човек вместо жени, деца, кучета или шкембе чорба, може да обича държави и империи, ама хора всякакви...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

На възможно най-неполитизирания, но реално честван от всички празник - първи март.

Само първо, ще трябва някак да се разберем  с добрите си комшии от север. Румънците се кичат с мартеници точно колкото и ние. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Amazonski said:

Само първо, ще трябва някак да се разберем  с добрите си комшии от север. Румънците се кичат с мартеници точно колкото и ние. :)

Знам :) значи може да си направим съвместен българо-румънски национален празник :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Amazonski said:

Русия губи един много силен лост за влияние в Османската Империя - огромното българско мнозинство в Източна Румелия. Демогравската ситуация е много различна от сега и разликата в бройката на етнически бълари и етнически турци, не е толкова голяма. Демек, който владее българите, дефакто владее Балканите.

Де факто Източна Румелия не е била точно част от Османската империя по онова време, въпреки че е била тотално зависима политически и финансово от нея. Същото е положението и с Княжество България - със собствено управление, но зависимо във външнополитически аспект. За османците Съединението е обединение на две васални области и затова и пращат армия срещу сърбите. Руснаците по това време са си с доста силни позиции в новите държави и съответно са били наясно със ситуацията. Подкрепяли са съединението, но не са искали толкова рано да се случи, тъй като са искали още една война в която да участват срещу Османската империя. По време на съединението просто не са били подготвени за подобна война, а и е нямало условия за започването ѝ.  

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 7.03.2018 г. at 16:06, makebulgar said:

Русия е подкрепила Съединението и не е работила за връщането на статуквото от преди съединението. Неофициална е била подкрепата, за да не нарушава отношенията си със остнаналите сили и договорите, но реално, тайно, на място...

Внимавай, че си на косъм от това да попаднеш под ударите на Закона на Макебулгар от 2018 г. за изопачаване на историческата истина. :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Aspandiat said:

Внимавай, че си на косъм от това да попаднеш под ударите на Закона на Макебулгар от 2018 г. за изопачаване на историческата истина. :ag:

Руснаците са били против единствено поради това, че момента не е бил назрял. Нужно е било преди това да се договори автономията на Македония и на Одринско и след това да се пристъпи към съединение на всички части. Съединението проваля автономията на тези области и съответно после ги губим. Много по-лесно дипломатически и военно щеше да е ако имаше 4 автономии или държави с преобладаващо българско население, които да се обединят едновременно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Frujin Assen said:

В тази връзка отговори, хубаво или лошо нещо за България е Ньойския договор и каква е вината на Великобритания и Франция за сключването му.

Ти му викаш куме Иване.... 

Фружине каква е връзката между Франция, Англия и темата? Лично моето отношение към двете страни е крайно безразлично не харесвам нито едните нито другите, поживях там, видях, и не ми харесаха, ама при мен е фобия аз лично не харесвам никой извън България а даже някой и тук.:ag: Срещал съм и приятни хора там ама като цяло са тъпанари със самочувствие, същите като руснаците. А за такива заслепени поклонници като теб,  дето мечтаете да сте нещо друго което няма как да стане, и чакате някой да дойде да ви спаси от вас самите. Не гледате обективно и влагате пристрастия. Ако трябва да сме честни Русия е страната донесла освобождението и донесла най-много злини и загуби на България,във всеки един период. Русия винаги ни е възприемала като безсловесен изпълнител на собственните им желания, със опция за асимилация след окупацията,нищо повече.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, ymgologanov said:

Не знам ти колко пъти си бил в Русия, аз съм бил няколко пъти и такова нещо не съм забелязал.

Ами попрочети нета им. Там е пълно с обиди и закани, стане ли въпрос за нас изпадат в истерия. При среща очи в очи карат предимно на ехидни намеци за добрия и благодарен български народ и лошите управници дето те обезателно ще сменят само да се доберат до тях. Очакват специално отношение и мен лично ме дразнят.Започват цитиране на измисленни клишета и абсолютно непознаване на историята, да не казвам,че са ми обеснявали за циганския произход на българския народ. Особенно горещо препоръчвам българо-руските форуми там се вижда най-добре колко сме им симпатични. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

Дефакто Източна Румелия не е била точно част от Османската империя по онова време, въпреки че е била тотално зависима политически и финансово от нея. Същото е положението и с Княжество България - със собствено управление, но зависимо във външнополитически аспект. За османците Съединението е обединение на две васални области и затова и пращат армия срещу сърбите. Руснаците по това време са си с доста силни позиции в новите държави и съответно са били наясно със ситуацията. Подкрепяли са съединението, но не са искали толкова рано да се случи, тъй като са искали още една война в която да участват срещу Османската империя. По време на съединението просто не са били подготвени за подобна война, а и е нямало условия за започването ѝ.  

Кога точно го подкрепиха само не ми е ясно? Единственния който защитава съединението на конференцията в Цариград е английския представител Уилям Уайт. Всички други са против и искат връщане на статуквото отпреди това. И той сам се налага над всички, това защо се премълчава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, makebulgar said:

Руснаците са били против единствено поради това, че момента не е бил назрял. Нужно е било преди това да се договори автономията на Македония и на Одринско и след това да се пристъпи към съединение на всички части. Съединението проваля автономията на тези области и съответно после ги губим. Много по-лесно дипломатически и военно щеше да е ако имаше 4 автономии или държави с преобладаващо българско население, които да се обединят едновременно.

Начел си се с глупости. Да бе ще го подкрепят ама друг път, също като с колелото- Тате каза,че ще ми купи колело ама друг път:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 28 минути, bulgaroid said:

Ами попрочети нета им. Там е пълно с обиди и закани, стане ли въпрос за нас изпадат в истерия. При среща очи в очи карат предимно на ехидни намеци за добрия и благодарен български народ и лошите управници дето те обезателно ще сменят само да се доберат до тях. Очакват специално отношение и мен лично ме дразнят.Започват цитиране на измисленни клишета и абсолютно непознаване на историята, да не казвам,че са ми обеснявали за циганския произход на българския народ. Особенно горещо препоръчвам българо-руските форуми там се вижда най-добре колко сме им симпатични. 

тролове и обикновени идиоти има навсякъде. По нашите форуми и фейсбук групички е същото. Стане ли дума за братушките и се надига вой до небесата :)

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...