Отиди на
Форум "Наука"

Средата на 2019-та.Сфери, политики и фактори, свързани с икономиката. Опит за анализ и оценка


Recommended Posts

  • Потребител

Колега Б.Киров,не аз или Варуфакис,а нейно величество Реалността отхвърля еврото! САЩ е федерална и хомогенна държава. ЕС и въобще Европа - не е! Такава е реалността. ЕС е някакво чудновато и никога не виждано досега екзотично зверче. От една страна никой не "бръсне" централната власт в Брюксел,но от друга той налага да се изправят кривите краставиците и да се затварят атомни централи и при това си въобразява моля ви се,че е "голяма работа"!  От една страна днес европейците са много по-близки културно отколкото през Римската империя,но от друга - парадокс! - се чувстват дълбоко неудовлетворени и се дразнят един от друг,много повече отколкото римските народи. Умният и успешен политик се нагажда към реалността,а не към красиви утопии. Всички европейци да приемат еврото е такава утопия каквато е общата европейска армия. Невъзможно е. Франция бомбардира Либия,Германия - отказва. Полша мрази Путин,Меркел си другарува с него. От десет години насам се говори за европейски прокурор и прокуратура,но все не могат да ги създадат! И то "прокурор" е много силно казано,защото той ще има право да обвинява само крадците от еврофондовете! Всяка държава се крепи на два стълба - армията и правосъдието. ЕС няма нито едното,нито другото. А ти искаш да приемат обща валута - еврото?! И какво като го приемат?! Нали между двете световни войни е бил приет световен златен стандарт,(по думите на Варуфакис),но при първата буря веднага са се отказали.

 

Относно последният абзац - хиперинфлацията през 1997г. беше изкуствено предизвикана за да може да се ограби българският народ и да се нулират заемите на олигарсите. Ако днес олигархията предизвика хиперинфлация,това значи да се самоубие,защото парите са в нея. Народа няма пари.

П.П.

Между другото,парите са само хартийки! Буквално!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

.... Невъзможно е. Франция бомбардира Либия,Германия - отказва. Полша мрази Путин,Меркел си другарува с него. От десет години насам се говори за европейски прокурор и прокуратура,но все не могат да ги създадат! И то "прокурор" е много силно казано,защото той ще има право да обвинява само крадците от еврофондовете! Всяка държава се крепи на два стълба - армията и правосъдието. ЕС няма нито едното,нито другото. А ти искаш да приемат обща валута - еврото?! И какво като го приемат?! Нали между двете световни войни е бил приет световен златен стандарт,(по думите на Варуфакис),но при първата буря веднага са се отказали. ...

Теоретически е възможно ЕС да стане нещо като държава. Но ... ЕС не само не е хомогенна - от Швеция до Албания и Босна ( кандидати ) ами и ЕС реално е под защитата (да не казваме думата окупация) на велика държава. Така , че в опеделение граници има свобода в областта на политиката и икономиката има , но до някъде. 
Меркел едва ли другарува с Путин, както и Ердо. Просто им е изгодно , както и на Русия .  Северен Поток беше планира да минава през Белорусия и Полша но Полша отказа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Общата валута има една много важна роля в ЕС - да не се дава предпочитание и тежест на една от валутите.

Всички държави от ЕС, по принцип, са длъжни да приемат еврото.Изключения  са предвидени за UK и Дания, които имат правото да откажат


Варуфакис според мен демагогства  като твърди че еврото облагодетелства германската  марка..
Германската марката ще стане облагодетелствана валута в ЕС , заради тежестта  на германската икономика,  а не заради конспиративните теории  "А'ла Варуфакис" , ако няма обща валута :)

Разбираемо е - гърците имат 1001  теории за "лошите германци", а самите те навремето подправяха данни, и лъгаха за да ги приемат в Еврозоната

----------------

 

 

 

Дали еврото се е "провалило"? Аз лично не мисля така..

Еврозоната има проблеми , но фактът че кризите се прeодоляват, за мен показва че нещата се движат в нормалите коловози

Апропо, да не би САЩ или Китай да нямат проблеми?

В САЩ милионни градове, окръзи и дори цял  state  фалираха по време на кризата

https://arhiv.marica.bg/окончателно--калифорния-фалира-news7237.html

 

ПС

Без обща валута ЕС би се "доларизирал" или "марковизирал"....

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе Деф, еврото не е крива краставица. Къде го пъхаш в таратора и него. Най-добре си функционира. Доказано - откак го въведоха, разходите за банково обслужване намаляха с пъти. Еврото е полезно за всички в евросъюза, и за бедни и за богати.

    Че вади очите на спекулантите от Уолстриит е известно. То еврото е стабилно. Не ходи като долара нагоре-надолу. Няма как да спекулираш с него.  Затова му устройват клопки отвреме навреме. Белким го сринат.  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 51 минути, nik1 said:

Дали еврото се е "провалило"? Аз лично не мисля така..

Еврозоната има проблеми , но фактът че кризите се прeодоляват, за мен показва че нещата се движат в нормалите коловози

PS

Eврото си възвръща тежестта на втора резервна валута, и тежестта си при плащането на стоки и услуги

 

https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2018:0796:FIN:BG:PDF
 

Цитирай

 

От създаването си преди 20 години еврото е втората по важност международна валута:

-Като сигурно средство за съхраняване на стойност, еврото представлява около 20% от международните резерви на чуждестранните централни банки.

-Предприятията и чуждестранните правителства използват еврото за емитиране на дългови инструменти. До края на 2017г. повече от 20% от емитираните дългови инструменти на международните пазари са деноминирани в евро.

-Еврото се превърна в широко приета валута за международни плащания. Около 36% от стойността на международните сделки са били фактурирани или платени в евро през 2017г. в сравнение с около 40% за щатския долар.

-Около 60 държави в света използват, ще използват или са свързали своите парични единици към еврото.Еврото е основната референтна валута на повечето държави от Европейското икономическо пространство, както и на по-малки съседни държави и зоната на африканския CFA7франк (14 държави). Приемането на еврото от други държави членки на Европейския съюз, което е задължително съгласно Договора (с изключение на Дания и Обединеното кралство), ще допринесе за увеличаване на тежестта на единната валута.Въпреки това международното използване на еврото все още не се е върнало към положението от преди кризата8. Например, обемът на емитираните чуждестранни дългови инструменти, деноминирани вевро, достигна върхова стойност от 40% преди кризата (през 2007г.), а понастоящем е малко над 20%, което е сходно с неговия дял през 1999г

 

 

 

 

 

https://www.manager.bg/finansi/evroto-si-vzvrshcha-tezhestta-kato-rezervna-valuta

https://www.investor.bg/evropa/334/a/evroto-moje-da-izmesti-dolara-kato-dominirashta-valuta-na-mejdunarodnite-pazari-268308/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Варуфакис не само че демагогства, той дори и донякъде симпатично стига до цинизъм:

"Ако аз дължа 1000 евро на банката, аз имам проблем; ако аз дължа 350 млрд. евро на банката, банката има проблем" ;)

и твърдението му, че Брекзит бил причинен от еврото /след като британците винаги са си имали паунд/ меко казано са смехотворни, но човекът е магьосник на словото и жеста и младата публика го аплодираше точно на тези смели еквилибристики - нормално, всеки един добър илюзионист и картоиграч го може - да бърка виртуозно тестето си с карти и да вади жокери за радост на децата.

Еврото си е непоклатим факт и то спаси ЕС от рецесия и фалит на поредица от държави - Варуфакис като талантлив икономист го знае прекрасно, но се прави на ударен - с малко закъснение след китайците и американците ЕЦБ отпечати 4 трлн. евро /4000 милиарда/ и спаси държави като Гърция, Португалия и Ирландия от банкрут, на който му е къса паметта може да говори и друго.

Една държавка като Гърция ако тръгне да бълва драхми при такъв натиск на дълг за седмица стига до хиперинфлация и потъва в постоянен фалит - когато зад валутата евро стои икономика с БВП от 20 трлн., не е фатално да потушиш пожара с 4 трлн. и да спасиш загиващите.

Същото направиха САЩ и Китай /тук не се пише, но преди кризата Китай емитира юани на стойност 600 млрд. долара и така спасява икономиката си от пропадане, погледнете кривата на растеж за Китай от 2007-2010, тя не пада надолу, почти няма колебание. За това е силната национална валута - в случай на криза като последната да използваш нейната сила, за да спасиш икономиката си.

Еврото де факто е национална валута за ЕС. Въпрос на време е да се създаде общоевропейска армия и правосъдие, което е минималното изискване за национална държава. Нито ще първата подобна многонационална държава - СССР, Югославия, Австро-Унгария и днешна Великобритания са/били многонационални формирования, Европа на Наполеон също е такъв опит, а какво е Швейцария с нейното смесено етническо население и разделение на кантони.

ЕС според мен е здраво поставен на здрав фундамент проект за Европейска нация и рано или късно ще бъде изграден до край, няма никакви обективни трудности, които да спрат това, още повече че половината път е изминат успешно - единен пазар, единна валута и единна територия.

Парите не са хартии, те са съотношения между реални стойности на направеното като стоки от хората, само една от стоките, общ еквивалент на всички останали, следователно дори да изчезнат като хартиен носител, ще останат в някаква друга числена форма, за да фиксират пропорциите на останалите стоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Общата валута има една много важна роля в ЕС - да не се дава предпочитание и тежест на една от валутите.

Всички държави от ЕС, по принцип, са длъжни да приемат еврото.Изключения  са предвидени за UK и Дания, които имат правото да откажат


Варуфакис според мен демагогства  като твърди че еврото облагодетелства германската  марка..
Германската марката ще стане облагодетелствана валута в ЕС , заради тежестта  на германската икономика,  а не заради конспиративните теории  "А'ла Варуфакис" , ако няма обща валута :)

Разбираемо е - гърците имат 1001  теории за "лошите германци", а самите те навремето подправяха данни, и лъгаха за да ги приемат в Еврозоната

----------------

 

 

 

Дали еврото се е "провалило"? Аз лично не мисля така..

Еврозоната има проблеми , но фактът че кризите се прeодоляват, за мен показва че нещата се движат в нормалите коловози

Апропо, да не би САЩ или Китай да нямат проблеми?

В САЩ милионни градове, окръзи и дори цял  state  фалираха по време на кризата

https://arhiv.marica.bg/окончателно--калифорния-фалира-news7237.html

 

ПС

Без обща валута ЕС би се "доларизирал" или "марковизирал"....

 

Общата валута облагодетелствува Германия и силните икономики, НЕ защото немцмите са хитри и коварни, а по други причини. Германеца (по точно гражданите на Германия - немци, турци, юго, кюрди, поляци ) по ред причини произвежда средно повече и по- качественни продукти от средния французин, още повече от средния италианец и испанец и още повече от средния поляк, румънец, естонец, литовец. ( В древен Рим е било по- друго ) 

Когато купуваме една стока гледаме съотношението цена - качество . Обикновенно немската стока ще е по- качественна. Но ако италианската или гръцката е по - евтина мога да си купя стока произведена там или в Португалия, Испания , Литва при условие че цената е по - ниска и качеството ме удовлетворява. Вместо с Нивея и Саламандър ще си купя по прости кремове и обувки. 

Как една стока може да стане по- евтина ? 

1 ) Увеличавме работното време на работницте ? Едва ли профсъюзите ще се съгласят , отделно комисарите от Брюксел.

2 ) Намаляваме заплатите на работещите и служещите ; - ) . Също ще имаме проблеми. 

3 ) Нови технологии ? Да ама са нужни ПАРИ, немците имат повече пари и те ще ги въведат преди нас и ни цакат. Малко ще е трудно да въведем в Румъния по- напредничави технологии от Италия , още по трудно ще е да цакаме Германия с нови технологии. 

Оствава ни само едно нещо да направим 

4 ) Обезценяваме нашата валута относно КОНКУРЕНТА. Например  френския франк може да посъкпва относно италианската лира и испанската песо и гръцката драхма, но франка поевтинява относно ДМ и Франция остава конкурентна.

Италианците си обезценяват лирата и спрямо ДМ и спрямо Франка. 

... и така натаък. Така всеки заема някакво място на пазара.

Сега имаме ОБЩА ВАЛУТА. точка 4 отпада. остава точка 1 , 2 и 3 - които са проблематични. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега Киров,наистина мислите абстрактно. Как се чувстват РЕАЛНО германците когато им изваждат,(крадат),пари от джобовете и с тях хранят гърците?! И обратното - как се чувстват гърците когато ги хранят като просяци? Не се ли смачква достойнството им което вещае тежки проблеми за единството на ЕС? Не беше ли по-добре да бяха оставили Гърция да фалира? (Впрочем,само мъртвият човек/народ може да фалира.) Какво и беше на Югославия с гигантската инфлация,когато въпреки това имаше по-висок жизнен стандарт от "стабилната" НРБългария? САЩ винаги ще са по-напред от ЕС,защото там накрая всеки си плаща сметката. Ню-Йорк не веднъж е фалирал,каквото и да значи това. Твоите разсъждения щяха да са верни ако ЕС беше ЕДНА държава,но реалността не е такава. Затова сравненията със САЩ са неуместни.

И преди съм го казвал - има два вида икономика - една която произвежда и друга която ОГРАБВА. Така е от памтивека. Грабителската икономика използва парите като инструмент за грабеж. Затова и казах,че парите са хартийки.

За кривите краставици. Когато за първи път чух за изправянето на краставиците,дълбоко подсъзнателно разбрах,че тласкат Европа към опасна утопия. Това предложение на някой побъркан брюкселски чиновник съвсем не е така безобидно,както изглежда на пръв поглед.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 55 минути, Du6ko said:

Общата валута облагодетелствува Германия и силните икономики, НЕ защото немцмите са хитри и коварни, а по други причини. Германеца (по точно гражданите на Германия - немци, турци, юго, кюрди, поляци ) по ред причини произвежда средно повече и по- качественни продукти от средния французин, още повече от средния италианец и испанец и още повече от средния поляк, румънец, естонец, литовец. ( В древен Рим е било по- друго ) 

Когато купуваме една стока гледаме съотношението цена - качество . Обикновенно немската стока ще е по- качественна. Но ако италианската или гръцката е по - евтина мога да си купя стока произведена там или в Португалия, Испания , Литва при условие че цената е по - ниска и качеството ме удовлетворява. Вместо с Нивея и Саламандър ще си купя по прости кремове и обувки. 

Силните икономики са "облагодетелствано положение" (според твоето разбиране)....  независимо каква е валутата на обмена и търговията

 

 

Цитирай

Обезценяваме нашата валута относно КОНКУРЕНТА. Например  френския франк може да посъкпва относно италианската лира и испанската песо и гръцката драхма, но франка поевтинява относно ДМ и Франция остава конкурентна. 

Е то ако с обезценяване на валутите се постигаше по-висока конкурентноспособност..

Валутите се "обезценяват" (от ЦБ, коитро са независими институции, а не от правителствата)  по фискални и макроикономически причини

Обезценяването на валутите може да намали дълговото ниво, но само по себе си, не може да повиши конкурентноспособността на икономиките

може,  ако например заплатите останат непроменени,...но кой е казал, че френските профсъюзи ще си траят? :)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, deaf said:

За кривите краставици. Когато за първи път чух за изправянето на краставиците,дълбоко подсъзнателно разбрах,че тласкат Европа към опасна утопия. Това предложение на някой побъркан брюкселски чиновник съвсем не е така безобидно,както изглежда на пръв поглед.

".......предписанията на Европейския съюз съвсем не са плод на болното въображение на брюкселските бюрократи, а въвеждането им е било наложено от търговските вериги."

Правите краставици заемат по малко място.По лесно се опаковат, транспортират, мият, белят и режат.

Освен това са и по красиви.Красивото подреждане на храната е приятно!

То като си гладен ти е все тая, но в ЕС не умират от глад.Надмогнали са си на масрафа.Ако вземаш няколко хиляди евро, няма да ядеш криви краставици.Те са за туземците.

Краставиците имат и качество екстра , първо, второ, трето и на боклука.Когато човек го налегне мизерията и беднотията, може да бърка в кофите в контейнерите за тях.Да изрязва и изхвърля загнилите плодове и да ги консумира.Ако има  оскъдни средства, може да си купува счупени краставици или криви.Е...., и от сметището съм си събирал понякога.Но там се струпва доста народ и бързо свършват.Хората обаче не са алчни.Веднъж закъснях и краставиците бяха свършили.Тогава една циганка ми подари две(може би ме хареса).

От 2009 година отпадна ограничението краставиците да бъдат прави.Но на пазара пак има голяма разлика в цената на кривите и прави краставици.Тоест, на хората не им е безразлично каква форма имат.Въпреки че няма норматив правите са доста по скъпи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По повод подреждането по "красота" на вносните зеленчуци, една наша журналистка, в миналото, каза:

"Добре, ама доматите са някакво четвърто агрегатно състояние на водата, а краставиците са с вкус на сапунерка..." (по памет🙄)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, deaf said:

Колега Киров,наистина мислите абстрактно. Как се чувстват РЕАЛНО германците когато им изваждат,(крадат),пари от джобовете и с тях хранят гърците?! И обратното - как се чувстват гърците когато ги хранят като просяци? Не се ли смачква достойнството им което вещае тежки проблеми за единството на ЕС? Не беше ли по-добре да бяха оставили Гърция да фалира? (Впрочем,само мъртвият човек/народ може да фалира.) Какво и беше на Югославия с гигантската инфлация,когато въпреки това имаше по-висок жизнен стандарт от "стабилната" НРБългария? САЩ винаги ще са по-напред от ЕС,защото там накрая всеки си плаща сметката. Ню-Йорк не веднъж е фалирал,каквото и да значи това. Твоите разсъждения щяха да са верни ако ЕС беше ЕДНА държава,но реалността не е такава. Затова сравненията със САЩ са неуместни.

И преди съм го казвал - има два вида икономика - една която произвежда и друга която ОГРАБВА. Така е от памтивека. Грабителската икономика използва парите като инструмент за грабеж. Затова и казах,че парите са хартийки.

За кривите краставици. Когато за първи път чух за изправянето на краставиците,дълбоко подсъзнателно разбрах,че тласкат Европа към опасна утопия. Това предложение на някой побъркан брюкселски чиновник съвсем не е така безобидно,както изглежда на пръв поглед.

Не точно абстрактно, предполагам малко по-отдалечено. Ако разглеждаме Европа като отделни национални икономики, нито една от тях, включително Германия и Франция, дори и сега не е в състояние глобално да се конкурира със САЩ и Китай, като диспропорциите ще растат, защото ресурсите за национален растеж са ограничени. Общият пазар и общата валута правят от всички европейски държави глобална сила с глобални перспективи в нашия век.

Не мисля, че германците са гневни точно на гърците или на българите, защото им изваждат от джобовете парите, а гърците на германците, защото живеят на просия. дефектът е в политиците, а не в икономиката на ЕС като цяло. Гърците конкретно имат най-големия търговски флот в света и мощен туризъм, всеки може да се специализира в силната си страна. Аризона и Невада са най-ощетените щати в САЩ откъм ресурси, но имат хазартна индустрия и т.н.

Фалит в смисъл да не си платиш дълговете е нещо недопустимо - това е тарикатската философия "имал си бол пари платил си", никъде не дават така в белия свят. Проблемът с гръцкия дълг беше, че се преструктурира от частен банков в държавен и се метна върху раменете на работещите, тоест от болната глава върху здравата. То това по принцип е проблемът за неравенството в богатството, което наричаме крони капитализъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мексико клекна на реакционера  Тръмп ! Прогресивния президент на Съединените Мексикански Щати тьржественно обеща на прогресивните демократични сили да помага на бедните бежанци от Ц и Ю америка на път за САЩ.

Трбмп пьк обеща 10  - 25 - 50  - 100 % мита за стоките от Мексико.

По заповед на президента на Мексико националната Гвардия се мобилизира и изпраща да охранява южната граница . Тежък удар за демократичните сили. Защо така ? След Еквадор с бежанеца Асанж сега и Мексико предаде бежанците .

Добре , че Калифорния обеща помощи за незаконните и нелегалните емигранти. Поне една радостна вест за демократите.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека върнем темата към България. Основният ни проблем е липсата на български компании, които да са големи играчи в своите сектори, поне на континентално ниво (с три изключения). Това естествено се  дължи на факта, че червените куфарчета и дс-агентурата в огромната си част са абсолютно некадърна пасмина. Въпросната сбирщина не може да съществува в нормални условия и затова се опитват да ограничат максимално конкуренцията си, което от своя страна се отразява на цялостното състояние на българската икономика и жизнения стандарт на българите - малко по-добре от матушката им...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 55 минути, Du6ko said:

Мексико клекна на реакционера  Тръмп ! Прогресивния президент на Съединените Мексикански Щати тьржественно обеща на прогресивните демократични сили да помага на бедните бежанци от Ц и Ю америка на път за САЩ.

Трбмп пьк обеща 10  - 25 - 50  - 100 % мита за стоките от Мексико.

По заповед на президента на Мексико националната Гвардия се мобилизира и изпраща да охранява южната граница . Тежък удар за демократичните сили. Защо така ? След Еквадор с бежанеца Асанж сега и Мексико предаде бежанците .

Добре , че Калифорния обеща помощи за незаконните и нелегалните емигранти. Поне една радостна вест за демократите.

 

Темата не е за Тръмп  и Мексико. Не я дави с глупости , моля

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

..проблем е липсата на български компании, които да са големи играчи в своите сектори, поне на континентално ниво (с три изключения). Това естествено се  дължи на факта, че червените куфарчета и дс-агентурата в огромната си част са абсолютно некадърна пасмина. Въпросната сбирщина не може да съществува в нормални условия и затова се опитват да ограничат максимално конкуренцията си, което от своя страна се отразява на цялостното състояние на българската икономика и жизнения стандарт на българите - малко по-добре от матушката им... 

Съгласен съм.

Родната ни  капиталистическа "висока" класа като цяло е "ексДС- ,ексСлужби-. ексКомНом- , борческа- и -мутро-мафиотска" сбирщина, вписана в  клиентилисткия модел, създаден  от нейните аватари и архитекти..

 

Апропо, имам познат от най-вътрешния кръг на ТИМ, бивш служител. В разговори на бира ми е разказвал истории от професионалната си дейност и общи неща за ТИМ. Всичко съвпада с това, което пишат разследаващите журналисти за ТИМ, особено с това което пише дамата журналитска по-долу

(има  малка подробност - "момчета от охраната на Боса" не се занимават с "мокри" или "мръсни" поръчки, ..за изпълнението на такива в действителността има други хора ;) )

http://www.moreto.net/novini.php?n=132199

https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2003/01/18/219466_vuzhodut_na_tim/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.06.2019 г. at 19:56, nik1 said:

...

Да бяха само тея, здраве да е... Проблемът ни е, че след 45 години руска окупация трябва да се научим на капитализъм от нулата, няма как от нулата да се пръкнат големи български играчи на континентално ниво. И по независещи от нас причини тази роля е поверена на най-неподходящата пасмина, последствията от което са видими в разрухата, която цари по цялата ни родина... но за менталните русороби Запада е виновен...

-----

Беше засегната и темата за иновациите. Няма как БАН или която и да е друга държавна организация да бъде иновативна, докато там доминират ментални русороби. Нека вземем за пример някакъв си икономически институт на БАН...

Преди 2-3 години бяха публикували доклад, в който се сравняват икономическите показатели на НРБ и днешна България. И там (тези гении на мисълта) са посочили, че в НРБ са произведени Х (не помня точния брой) на брой хладилника, а днес 0... Това е явна лъжа и показва доколко са манипулативни произведенията на тази организация!

Та, няма как, хора, които ментално живеят в едни вече отминали времена, да гледат към бъдещето... И докато те доминират в подобни организации резултатите ще са все така явни - разруха и упадък...

П.П. Защо гледат така носталгично към миналото? Дали е защото наистина вярват в онази идеология или защото тогава никой не е търсил сметка какво се случва с кацата с безплатния мед...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, новорегистриран2 said:

Да бяха само тея, здраве да е... Проблемът ни е, че след 45 години руска окупация трябва да се научим на капитализъм от нулата, няма как от нулата да се пръкнат големи български играчи на континентално ниво. И по независещи от нас причини тази роля е поверена на най-неподходящата пасмина, последствията от което са видими в разрухата, която цари по цялата ни родина... но за менталните русороби Запада е виновен...

-----

Беше засегната и темата за иновациите. Няма как БАН или която и да е друга държавна организация да бъде иновативна, докато там доминират ментални русороби. Нека вземем за пример някакъв си икономически институт на БАН...

Преди 2-3 години бяха публикували доклад, в който се сравняват икономическите показатели на НРБ и днешна България. И там (тези гении на мисълта) са посочили, че в НРБ са произведени Х (не помня точния брой) на брой хладилника, а днес 0... Това е явна лъжа и показва доколко са манипулативни произведенията на тази организация!

Та, няма как, хора, които ментално живеят в едни вече отминали времена, да гледат към бъдещето... И докато те доминират в подобни организации резултатите ще са все така явни - разруха и упадък...

П.П. Защо гледат така носталгично към миналото? Дали е защото наистина вярват в онази идеология или защото тогава никой не е търсил сметка какво се случва с кацата с безплатния мед...

Има едно знаково произведение на Елин Пелин, повестта му „Гераците” с тематика разпадането на българската селска задруга.

Знаково, защото е отпечатило в почти чист вид една щампа на българската колективна психология, идеализирана от автора, но според мен, в основата на икономическите провали на България като държава.

Бих я нарекъл „сбъркан чип на анти-меритокрацията” – като оня виц за българите в ада, които сами се дърпали в казана и нямало нужда никой да ги пази...

Авторът започва:

"....Дядо Йордан държеше синовете си по-далеч от кръчмарската работа, на която сметките си знаеше и гледаше сам. Синовете му бяха свикнали с това и когато случайно заместваха баща си или се намираха по друга някоя работа там, те не се чувствуваха като господари, а като слуги."

После Елин Пелин дава думата на патриарха, бащицата, стария Герак:

що им пречи да да си живеят братски, да си помагат, да се обичат. Пречи им завистта, своещината, лошото сърце, пречи им дяволът. Той ги държи в ръцете си. Отворил е в душите им бакалница и търгува с доброто и злото."

Ами кой ги е научил за "завист, своещина, нали той се е държал с тях като със слуги? И накрая резултатът от рухналата идилия на патернализма:

"Подир някоя година от обширния двор на Гераците не остана нищо. Той бе разделен, преграден и по него безразборно се издигаха недооправени плевници, сайванти със сено. Навсякъде личаха локви и боклуци. Пред стълбите у Петровица имаше мръсен трап, помийник, в който се валяха свине.

Петър отсече големия бор, който пречеше на хармана му. Това свето дърво, обожавано от прадедите, рухна под брадвата на внуците и дълго лежа в калта.

Божан купуваше имоти. Неговото скъперничество нямаше край. Йовка се оправи и почна да момува, но все още беше слаба и хилава.

Павел не се обади. Никой вече не знаеше къде е и какво прави."

Тримата инфантилни синове, които стария Патриарх цял живот е третирал като слуги, са дръпнали кой на където е, всичко е в разруха.

Тази приказка се повтаря отново и отново...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма време.....Това което се пропусна с танто лета комунизъм+танто лета псеудокапитализъм замина време. С това и поне една генерация се изгуби. другите емигрираха. Рестото е на одъртяване. Иде прясна кръв от исток, със силна вяра в себе си, и ако не ги приеме развитата европа ще стопанисат запустелите имоти на дивият исток....А А.

ПС Климатът и без това им опожарява родината, така че няма къде да бягат освен север....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, новорегистриран2 said:

Да бяха само тея, здраве да е... Проблемът ни е, че след 45 години руска окупация трябва да се научим на капитализъм от нулата, няма как от нулата да се пръкнат големи български играчи на континентално ниво. И по независещи от нас причини тази роля е поверена на най-неподходящата пасмина, последствията от което са видими в разрухата, която цари по цялата ни родина... но за менталните русороби Запада е виновен...

-----

Нямаме късмет ! При Василий 2 най - напредналата страна в Европа ни завладя , но турците я разгромиха. При Баязид влезнахме в Османската империя и тя западна. Цар Освободител ни освободи и го убиха , а после и царя изгониха. Бяхме с най - напредналата и прогресивна страна в Европа при Кайзера и Фюрера и пак беда и поражение . Бяхме с Вечния, велик , непобедим , братски Съюз и той той се разпадна. Сега поне сме добре с още по - Великия и вечен Съюз и още по - големия Брат и пак някои са недоволни от такъв рахатлък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Б. Киров said:

...

Има доста вярно в написаното! Няма как да не се съглася!

Паплачта, която е назначена да изпълнява ролята на едри капиталисти е именно с умствена нагласа като описаната. При такива хора няма място за иновативност или подобрение. Всичко е експлоатация докато е възможно, а после се търси нов начин да се продължи цоцането.

Предполагам, че за повечето от пишещите тук е повече от ясно, че капиталистите ни живеят в едно отдавна отминало време и с такива хора не може да се постигне обновяване, не само на икономиката, но и на обществото ни. Тъй като остатъчното население на България застарява, вече няма кой да робува на велможите. Затова те се пробват постоянно да вкарат от чужбина неясни субекти, които би трябвало да заместят местните аборигени. Както се оказва, обаче, мазохисти липсват и затова предателите вече са поставени пред избора да вдигат заплатите, с надеждата, че някой може да се излъже да им робува или да инвестират в нови машини и продукти. Правейки второто се увеличава нуждата от по-квалифициран персонал, което означава по-добре платен персонал.

Затова очаквайте свързаните с дс велможи да почнат да бучат пак срещу следващите увеличения на МРЗ, но просто нямат избор, ще трябва да плащат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, новорегистриран2 said:

Да бяха само тея, здраве да е... Проблемът ни е, че след 45 години руска окупация трябва да се научим на капитализъм от нулата, няма как от нулата да се пръкнат големи български играчи на континентално ниво. И по независещи от нас причини тази роля е поверена на най-неподходящата пасмина, последствията от което са видими в разрухата, която цари по цялата ни родина... но за менталните русороби Запада е виновен...

-----

Беше засегната и темата за иновациите. Няма как БАН или която и да е друга държавна организация да бъде иновативна, докато там доминират ментални русороби. Нека вземем за пример някакъв си икономически институт на БАН...

Преди 2-3 години бяха публикували доклад, в който се сравняват икономическите показатели на НРБ и днешна България. И там (тези гении на мисълта) са посочили, че в НРБ са произведени Х (не помня точния брой) на брой хладилника, а днес 0... Това е явна лъжа и показва доколко са манипулативни произведенията на тази организация!

Та, няма как, хора, които ментално живеят в едни вече отминали времена, да гледат към бъдещето... И докато те доминират в подобни организации резултатите ще са все така явни - разруха и упадък...

П.П. Защо гледат така носталгично към миналото? Дали е защото наистина вярват в онази идеология или защото тогава никой не е търсил сметка какво се случва с кацата с безплатния мед...

Конюнктура..

------------------

За бъдещете може да сме по-оптимисти според мен.

Хората от това поколение и "статукво" (и с "този софтуер на ума", и с  историескиче деформации в мисленето)   ще умрат. Те са около 60 годишни днес

След тях ще дойде друго поколение политици и бизнесмени, които надявам се (мисля го и така го виждам) ще правят друг тип политика и икономика

 

Гледам "Видимо и невидимо"   - има много ценни дискусии в него. В последното предаване, един от участниците - политолог каза нещо подобно  към края на предаването -  "следващото поколение политици ще са меритократи"

https://www.bgonair.bg/vidimo-i-nevidimo/2019-06-09/a-sega-nakade

https://www.bgonair.bg/video/zashto-svestnite-otnovo-sa-schitani-za-ludi

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Затова те се пробват постоянно да вкарат от чужбина неясни субекти, които би трябвало да заместят местните аборигени.

То и тази им работа се изпълнява в същия "стил"

Калинки и Ангелинки

Арабеските бягат от България, като от прокажено място.

Малкото украинци дошли тук за да пробват ...не повтарят

Не знам коя Калинка или Калинчо пусна мухата, че тук ще се напълни с украински бачкатори. И малките деца знаят, че украиците ходят работят за пари в Полша (главно), също и в Чехия и Словакия. 

А македонците използват българските си пасоши... за да работят временно, или да емигрират за постоянно на Запад.

В Италия има колония македонска емиграция.... с български пасоши

В България остават много от тези, които са учили в някой български университет и имат някаква престижна и добра специалност, 

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 7 часа, nik1 said:

...

Та освен, че обезлюдиха България, успяха да сторят същото и с източната част на Република Югозападна България и прокарват пътя за бъдещ конфликт с албанците...

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...