Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителността наистина ли е грешна?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Ами ако светлината от крушката в горния пример не достига едновременно до стените на вагона ... и в двете отправни системи,
няма да имаме симетрията, за която говориш.

Да съм твърдял такова нещо и за двете отправни системи? Не съм. Защо тогава се опитваш да си измисляш нещо и да се мъчиш да си го опровергаваш? И да ми го приписваш на мене?

Цитирай

В същото време ти си този, който настоява, че светлината от крушката в горния
пример не достига едновременно до стените на вагона

Да, но само в системата на гарата. В другата система, на вагона, светлината достига едновременно стените - по условие. Схващаш ли сега колко са сбъркани съображенията ти за "и в двете отправни системи"? Не четеш условието, мислиш в някаква мъгла, и ето го резултата.

Ей ти картинките, явно трябва като в детската градина да ти дъвкам знанията:

Влака:
220px-Traincar_Relativity1.png

Гарата:

320px-Traincar_Relativity2.svg.png

Нямаш полезен ход :)Просто ти куца логиката във всяко отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Гарата:

320px-Traincar_Relativity2.svg.png

Нямаш полезен ход :)Просто ти куца логиката във всяко отношение.

Тази картинка е грешна, колега. От там почна разговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Тази картинка е грешна, колега. От там почна разговора.

И кое и е грешното? Щото не пасва на някакви сбъркани предразсъдъци? Или?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

И кое и е грешното? Щото не пасва на някакви сбъркани предразсъдъци? Или?

Това беше обяснено, но явно на някои трябва да им се повтаря многократно, за да вденат.
Ако наистина те интересува отговора, вземи прочети последните две страници от темата.
Ако пък не, просто приеми, че горната картинка е грешна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, gmladenov said:

Това беше обяснено, но явно на някои трябва да им се повтаря многократно, за да вденат.
Ако наистина те интересува отговора, вземи прочети последните две страници от темата.
Ако пък не, просто приеми, че горната картинка е грешна.

Прочетох и нищо конкретно за тази картинка няма написано. Но е много лесно като нямаш аргумент да пратиш някой "да чете там някъде...". А ти нямаш, нали? :)

Картинката е конкретно според СТО, и демонстрира много визуално че двете събития в системата на гарата не са едновременни. Което е ясно и по много други начини, например с Лоренцовите трансформации по-горе. Но някои хора са неспособни да схванат и простите неща. Защо ли се мъчат тогава да опровергават неща дето не разбират?

Не мога просто да приема че картинката е грешна. Това е форма на petitio principii.  Ти ги вършиш такива противоречия, затова си на тоя хал.

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Стелян said:

В системата на вагона светлината сфера не може да бъде симетрична. В предният край на вагона фронтът на сферата ще достига със закъснение а в задният със изпреварване.

На теория и двата наблюдатели трябва да виждат светлинна сфера.
Нещо повече: тъй като скоростта на светлината е еднаква и за двамата, те на теория виждат една и съща сфера.
Само че СТО прилага трика със "забавяне" на времето, заради който наблюдателят на гарата вижда по-малка сфера
от тази, която вижда наблюдателят във влака. Дефакто наблюдателят на гарата вижда светлинна сфера от миналото
на наблюдателя на влака.

Ако звучи безсмисленно, то е защото СТО няма физически смисъл ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

На теория и двата наблюдатели трябва да виждат светлинна сфера.
Нещо повече: тъй като скоростта на светлината е еднаква и за двамата, те на теория виждат една и съща сфера.

Да, така е.

Цитирай

Само че СТО прилага трика със "забавяне" на времето, заради който наблюдателят на гарата вижда по-малка сфера
от тази, която вижда наблюдателят във влака. Дефакто наблюдателят на гарата вижда светлинна сфера от миналото
на наблюдателя на влака.

Забрави за забавянето на времето. На картинката няма никакво забавяне - имаш сферата за наблюдателя на гарата, и несиметричното движение на влака по отношение на нея - което довежда и до неедновременността на събитията.

Забавянето на времето е следствие от анализа на картинката, не е необходимо за него. Ама ти винаги слагаш каруцата пред коня и това ти скрива цялата гледка към проблема. Съответно не можеш да достигнеш до физическият смисъл, и виниш другите че такъв нямало. Ами от толкова настъпване на мотики, лесно е човек да изпадне в такова състояние...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

Картинката е конкретно според СТО, и демонстрира много визуално че двете събития в системата на гарата не са едновременни.

Загухме цял ден вчера да се обясняваме, че светлината от крушката достига до стените на влака едновременно и в двете отправни системи.
Няма да загубя втори ден за тази глупост. Вервай на каквото искаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Загухме цял ден вчера да се обясняваме, че светлината от крушката достига до стените на влака едновременно и в двете отправни системи.

Не си го загубил с мене. Аз такива глупости няма как да твърдя, а твърдя точно обратното. Но ако възприятията са ти толкова ограничени, че не правиш разлика,. проблемът не е мой.

Но както се казва в баснята, гроздето е кисело :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Добре, колега. Дай пример с Лоренцовата трансформация, който показва, че не съм прав.

Хубаво, трансформациите са (c мерни единици при които c=1)

t'=г(t+vx)
x'=г(x+vt)

Две събития с координати (t, x) съответно (0,0) и (0,1) имат координати, след трансформацията, съответно (0,0)  и  (гv,г). Ако v не е нула очевидно t' координатите са различни.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Gravity said:

Хубаво, трансформациите са (c мерни единици при които c=1)

Колега, за Лоренцовата трансформация говорим. Това, което ти си дал, не ми изглежда като Лоренцовата трансформация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, gmladenov said:

Колега, за Лоренцовата трансформация говорим. Това, което ти си дал, не ми изглежда като Лоренцовата трансформация.

Аз отдавна съм ти написал какво се получава ето тук, нужно е само да заместиш числата, ама ти явно и това не можеш. Наистина ли си с такива нещастни възможжности? Куп претенции с въздух под налягане? Трагедия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

Аз отдавна съм ти написал какво се получава ето тук, нужно е само да заместиш числата, ама ти явно и това не можеш. Наистина ли си с такива нещастни възможжности? Куп претенции с въздух под налягане? Трагедия...

Грешно смяташ, колега: обръщаш знака неправилно. Така че не си прав.
Конкретно в този пример имаме едновременност и в двете отправни системи.
Няма какво да упорстваш.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, gmladenov said:

Грешно смяташ, колега: обръщаш знака неправилно. Така че не си прав.

Прав съм. Знакът присъства във входниоте данни, аз не правя нищо изкуствено.. Очевадно не ги разбираш тези неща.

Затова ти дадох линк по-горе към тази страница: там ги има оригиналните формули на Лоренцовото преобразование, вземаш  данните които ти предложи Gravity: (0,0) и (0,1), заместваш и после се гръмваш за да отървеш света от малко мъка. И светът ще стане малко по-добро място (вероятно)   :)

Цитирай

Конкретно в този пример имаме едновременност и в двете отправни системи.

Тя тая работа с повтаряне на кухи и неверни твърдения не се заквасва. Само мухлясва.

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Прав съм. Знакът присъства във входниоте данни, аз не правя нищо изкуствено.. Очевадно не ги разбираш тези неща.

По твоята умна логика светлината от крушката достига дясната стена на вагона за време t = х/с > 0, но достига лявата стена за време t = (-х)/с < 0.
Логиката ти е грешна, колега.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, gmladenov said:

По твоята умна логика светлината от крушката достига дясната стена на вагона за време t = х/с > 0, но достига лявата стена за време t = (-х)/с < 0.

Не. Тези стойности за времената са валидни в системата на вагона, и те са равни там.

В системата на гарата формулите са съвсем други, и времената не са равни по съвсем очевадна - от формулите - причина.

Но защо се напъваш, след като се видя, че не можеш да ги вденеш тези неща и тъпчеш на едно и също безполезно място?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, gmladenov said:

По твоята умна логика светлината от крушката достига дясната стена на вагона за време t = х/с > 0, но достига лявата стена за време t = (-х)/с < 0.
Така че твоята измислена логика не е вярна, колега.

Младенов, не е ли очевадно, че от гледна точка на гарата светлината изминава различни разстояния в системата на вагона? Разстоянието до дясната страна на вагона е по-голямо от това до лявата страна. И тъй като скоростта на светлината е една и съща и в двете системи, значи просто от гледна точка на гарата двете събития във вагона не са едновременни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, gmladenov said:

Тоест, няма как да имаме (t1 =  t2) в едната система, а да имаме (t1' != t2')  в другата.

Добре. Признавам, че не бях прав за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, scaner said:

Е как да не е симетрична? Светлината тръгва от една точка, и се движи с еднаква скорост във всички посоки, според вторият постулат. И това се случва във всяка система, и на гарата, и на влака. От къде ще се вземе някаква несиметричност? Точно това е хватката, че е симетрична. И всичко си следва нататък.

Единият фронт на вълната изпреварва другият в отправната система на гарата. От това следва че двата фронта няма как да са симетрични в двете отправни системи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Шпага said:

Младенов, не е ли очевадно, че от гледна точка на гарата светлината изминава различни разстояния в системата на вагона?

Не, Шпага. Принципно не бях прав, че едновременни събития не могат да се транслират към не-едновременни.
Но в този конкретен случай имаме едновременност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Добре. Признавам, че не бях прав за това.

Добре. Да продължаваме тогава.

Как стоят тогава нещата според тебе? ДО къде разбра проблема с едновременността?

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Шпага said:

Младенов, не е ли очевадно, че от гледна точка на гарата светлината изминава различни разстояния в системата на вагона? Разстоянието до дясната страна на вагона е по-голямо от това до лявата страна. И тъй като скоростта на светлината е една и съща и в двете системи, значи просто от гледна точка на гарата двете събития във вагона не са едновременни.

Защо да не са едновременни при една исъща скорост на светлина от вътре и вън на вагона, какъв е проблема?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, scaner said:

Как стоят тогава нещата според тебе? ДО къде разбра проблема с едновременността?

Разбирам ги до толкова, че в горния пример имаме едновременност на събитията и в двете отправни системи :ag:.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...