Отиди на
Форум "Наука"

Андрей Пионтковски: "Кремъл загуби Четвъртата световна война"


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 21 минути, nik1 said:

търсейки реванш (какво пише Пионтиковски)

Реваншът е израз на някакви емоции, а в геополитиката и още повече в геоикономиката тази линия никога не води до дългосрочни успехи. Последен пример за такъв вид "геоикономически реваншизъм" е ценовата политика за нефта, стартирана от Русия, която вероятно ще повлече надолу и интересите на самата Русия, защото шокът с цените е безпрецедентен, става въпрос за днешни цени от 34-36 долара на барел, нещо което е чиста загуба за всички продавачи. Какво като американските шистови фирми ще бъдат ударени от ниските цени, когато и ОПЕК, в който членува и Русия, също ще бъде повлечен надолу от тях:

https://inosmi.ru/politic/20200309/247013133.html

https://inosmi.ru/economic/20200309/247012622.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 221
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
On 8.03.2020 г. at 17:13, bulgaroid said:

Россия не может серьёзно влиять на ситуацию в Европе, не имея сильного влияния на страны Восточной Европы, или хотя бы на их часть. Санитарный коридор исключает это. Если его не пробить,  Россия отталкивается в Евразию, в сферу Китая.

Този бисер съм го пропуснал, единствено вярното заключение /подчертаното от мен/ в целия фентъзи анализ; въпросът е какъв е пътят и цената за излизането от "сферата на Китай" и дали е този, който вижда авторът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

nik1, толкова ли не се усещаш, каква твърдо отрицатена оценка даваш на нивото на мозъчна дейност на прозападната българска интелигенция, като с един замах поставяш ВСИЧКИ сериозни политически сили и политици за 30-те години преход в лагера на слугите на руския империализъм?

Тая идиотия да се вижда главното предназначение на Русия в това да пречи на българите е сравнима само с класическото автохтонство - не напразно двете неща са неразривно свързани (примерно това как Екатерина Велика измислила славяните - само и само да нямаме териториялни претенции към Русия - уплашила се великата империя от Хайдут Велко да не ѝ вземе територии).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, Андрей Куртенков said:

nik1, толкова ли не се усещаш, каква твърдо отрицатена оценка даваш на нивото на мозъчна дейност на прозападната българска интелигенция, като с един замах поставяш ВСИЧКИ сериозни политически сили и политици за 30-те години преход в лагера на слугите на руския империализъм?

 

Куртенковски - визирам последните 20 години,.моля не прави "сламени човеци". 

"Прозападна интелигенция", ооо боже..Къде живееш - в колиба в гората ли?

https://www.book.store.bg/p114088/shajka-kniga-1-bojko-rosen-ceco-i-drugite-anton-todorov.html

Oсвен това не пиша че всички в този период са клиенти на Кремъл 

Пиша също че манталитетът на бившите комунисти (визирам хората персонално и техните "кръгове" и партии, или "шайки" както пише Антон Тодоров) е клиентилистки. (те са клиенти на Брюксел, и биха били кленти... и на Марс)

А ако не можеш сам да разбереш каква е разликата между клиентилистко управление, и меритократично управление - то няма кой да ти я обясни. И никога няма да имаш идея защо реформите не се случват..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

DW: България е такава и заради Симеон

https://www.dw.com/bg/българия-е-такава-и-заради-симеон/a-45384154

По негово време

Правителството на Сакскобургготски продължи част от реформите на Иван Костов, успешно завърши започналите преговори за ЕС и НАТО, а икономиката не спря да расте. Това е голямата картина, която не бива да се забравя. Но има и други факти, които също не бива да бъдат забравяни. След идването на Сакскобургготски олигарсите на прехода отново станаха публични фигури и започнаха да влизат в парламента. Буквално. Бившият цар опита да назначи за свой съветник генерала от комунистическото разузнаване Бриго Аспарухов. На високи позиции започнаха да се появяват кадри на ДС. За вицепремиер бе избран покойният вече бивш кмет на Русе Димитър Калчев, обвързан с „Мултигруп“. Правителството на Сакскобургготски прие решение за отваряне на проекта „Белене“. В Правец бе тържествено открит паметник на Тодор Живков, като на церемонията присъстваше и Бойко Борисов, който няколко седмици по-късно бе назначен за главен секретар на МВР. ДПС за първи път влезе официално във властта - тоест, цялата власт бе прехвърлена в ръцете на Ахмед Доган. Делян Пеевски пък застана начело на младежката организация на „царската партия“, а на 21-годишна възраст оглави борда на „Пристанище Варна“. И така нататък.

В резултат от всичко това България тръгна по хибридния път хем да е европейска страна, хем да прилича на „Троянски кон“ на Русия; хем да е демократична и западна, хем бившите ченгета да надигат глави, а комунистическите символи да ни гледат отвсякъде; хем да е правова държава с работещи институции, хем нещата да се решават от някакви скрити сили, далеч от очите на гражданите. Всичко това започна активно тъкмо по времето, когато Сакскобургготски беше министър-председател. Да, несправедливо е да бъде обвиняван за всичко това, но е справедливо да се припомни, че именно той го легитимира и не се противопостави. На всички критики Сакскобургготски отговаряше с призива „да гледаме позитивно“. Дано днес вече е осъзнал ролята си в изграждането на точно такава България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не виждам смисъл от такива дълги цитати, дето все пускаш, щом има линкове, но ти си знаеш.

По същество:

Антон Тодоров от добрите или от лошите е, не разбрах?

Щото отлично знаеш неговите материали "за Костича".

Явно щом си сложил тази граница 20 години, гадните руснаци ни управляват и вредят чак с идването на власт на царя. Дотогава ги няма и масовият грабеж е дело на... кои?

Добре, нека са 20 години - значи за 20 години ти и мислещите като теб сте толкова некадърни, че не можете да се наместите в никаква политика?

Руснаците са виновни?

На черногорските прозападни сили що не можаха да им попречат тия гадни руснаци, та направо ги смачкаха?

Начи май причината не е в руснаците, ми в жалките ви умствени възможности и объркана представи?

20 години са това!

През които на всеки три месеца се създаваше "нов десен проект" :D

И все - ядец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, Андрей Куртенков said:

 

Явно щом си сложил тази граница 20 години, гадните руснаци ни управляват и вредят чак с идването на власт на царя. Дотогава ги няма и масовият грабеж е дело на... кои?

 

Ти питаше защо реформите не се случват- аз ти отворихм, а  ти сега флудиш и тролиш..

Обясних ясно два пъти че в част от случаите  не става дума за  директна намеса на Русия (може да има такава, може да няма, зависи), А за хора от бившата ком партия (дошла на власт с помощта на Русия), хора които имат клиенитилистки манталитет, изграден  именно в тази клиентислистка партия - БКП

Трети път няма да ти отговарям..(или няма да никак любезен отговора ми)

Цитирай

Дотогава ги няма и масовият грабеж е дело на... кои?

Изобщо не съм казал такова нещо, и не е  ставало дума за това, тролчо шибан..

На коИ питаш? Например БСП/БКП фалира и ограби банките през 1996 година и напрви разбойническо-менажерската прИватозация

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поставих ти конкретни въпроси, за да ти покажа пълната каша и противоречия в писанията ти и ти избухна.

Обяснявам като за "български десен проект":

Ти ми цитираш Антон Тодоров и в същото време ми казваш, че само от 20 години насам гадните руснаци грабят - от което излиза, че преди това (т.е. по времето на Иван Костов) гадните руснаци не са можели да грабят - в същото време, цитираният от теб Антон Тодоров има много писания за грабежа именно по времето на Иван Костов - аз питам що тъй - и ти избухна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Андрей Куртенков said:

Поставих ти конкретни въпроси, за да ти покажа пълната каша и противоречия в писанията ти и ти избухна.

 

Не, кашата е само в главата ти.

Виждам че продължаваш ми слагаш думи, които не съм казал

Всеки може да прочете че 

 

Цитирай

в същото време ми казваш, че само от 20 години насам гадните руснаци грабят -

 

такова нещо не съм написал в отговорите си:

 

 

 

Цитирай

 

nik1 преди 13 часа написа: В политиката (като законотоворци  и в изпълнителната власт) през последните 20 години са бивши комунисти (НВСВ беше пристанище за изхвърлени от политиката и нереализорани бивщи членове на БKП, а ГЕРБ ги прибра всички заедно  с бивши десари - четете документите и книгите на Антин Тодоров или се поровете сами ) и  сегашни кремълски клиенти

Какво е общото за тях - всички те са неспособни да осъществяват  добри политики и да правят реформи - това е ноторни заложено при клиентилизма и клиентилистичния манталитет (и обратно за меритиокацията); не е случайно че партиите през тези години са и популистки - връаката е еднозначна (самият популизъм  е вид клиентилизъм)

 

 

Преди 3 часа, nik1 said:

Oсвен това не пиша че всички в този период са клиенти на Кремъл 

Пиша също че манталитетът на бившите комунисти (визирам хората персонално и техните "кръгове" и партии, или "шайки" както пише Антон Тодоров) е клиентилистки. (те са клиенти на Брюксел, и биха били кленти... и на Марс)

А ако не можеш сам да разбереш каква е разликата между клиентилистко управление, и меритократично управление - то няма кой да ти я обясни. И никога няма да имаш идея защо реформите не се случват..

 

Преди 1 час, nik1 said:

Обясних ясно два пъти че в част от случаите  не става дума за  директна намеса на Русия (може да има такава, може да няма, зависи), А за хора от бившата ком партия (дошла на власт с помощта на Русия), хора които имат клиенитилистки манталитет, изграден  именно в тази клиентислистка партия - БКП

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

цитат: "Проблемите днес са резултат от продължаващия натиск от страна на Русия и слугите и тука"

Това кой ми го написа като отговор на мой цитат?

А моята теза е, че руснаците не са ни виновни за нищо и ние сами сме си виновни за проблемите ни днес.

А ти ми опонираш и като доказателство ми вадиш Антон Тодоров, в същото време намалявайки срока, в който здравите сили липсвате в управлението на 20 години (вместо 30, както аз бях написал).

А точно през 90-те Русия отсъстваше абсолютно от родната ни политика - Елцин ни беше отбал отсекъде, изобщо не ни забелязваше.

Тогава, като нямаше никаква великоруска политика, а Русия се държеше като подка на международната сцена, що не цъфнахмве и не вързахме?

А през следващите 20 години, що здравите сили не успяхте да убедтие народа да гласува за вас, та да унищожите руските диверсионни мрежи?

Аре, кажи си го - хората са тъпи и не оценяват какви сте млади, умнии красиви - недей се срамува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Андрей Куртенков said:

цитираният от теб Антон Тодоров има много писания за грабежа именно по времето на Иван Костов

Грабежи винаги е имало, а Антон Тодоров не пише само за грабежите по времето на Костов. Има цяла поредица "Документите" по TV Европа - предаване на Антон Тодоров- в които той осветвлява ограбването на банките през 1996 (което доведе до трети фалит България), за грабежите при работническо-менаджерската приватизия, както и други..Като цяло в тези грабежи участват почти винаги хора и кръгове свърюани с БКП 

А ти явно не разбираш каквп си ме питал, откъде тръгна дискусията, каква е същността  и (за какво говорим).Да ти припомня -: за рефорнмите, защо са зациклили

Да ти припомня и това: Реформите, които ни позволиха да станем член на НАТО и ЕС се направиха от правителства  на Софиянски и Костов - това са стабилизиране на банковата система (след фалита шрез 1997) , и на лева, и кешовата приватизаия , които бяха условие поставени от МВФ и  изисквания на  западните партньори за приемането ни в НАТО, и за кандидартсване за приемането ни в  ЕС

Демек- правителството на Костов и управлението на ОДС не са "неправещи реформи", защото те направиха реформите, заради които бяха на власт, на 90 процента успешно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Андрей Куртенков said:

цитат: "Проблемите днес са резултат от продължаващия натиск от страна на Русия и слугите и тука"

 

Прочети чий е постинга, не ме занимавай с идитиотията си

Имама си други проблеми, а и не си ми никакъв, за да ти бъда психолог или психиатър

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен ме интресува един казус при  Иван Костов по време на сръбското ембарго. Ние де юре бяхме  към алианса. Де факто цялото българко жито отиде със шлепове в Сърбия. После част от него се върна. Накои казват отишло без пари, върнало се за пари. Границата за дребните риби уж беше затворена, но композициите от нефтохима курсираха без проблеми до Сърбия по 4-5 на ден. На края куриоз - министъра на транспорта започва да получава питания от наши фирми защо няма доставки на течни продукти.  Министъра се заинтересува и се оказа, че всички български цистерни  стоят в Сърбия,  понеже любимото другарче бно нафрашкало всичките си складове и нашите цистерни ще са един допълнителен склад.

    Излиза че Костов, уж  западно ориентиран,  не може да си контролира държавата??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, Андрей Куртенков said:

Тогава, като нямаше никаква великоруска политика, а Русия се държеше като подка на международната сцена, що не цъфнахмве и не вързахме?

 

Да качайте си...След фалита на  НРБ, и по време ограбването на България от бившата червената номеклатура и от бивши служители на службите..

https://www.tvevropa.com/2018/06/dokumentite-s-anton-todorov-30-06-2018-chast-1/

https://www.tvevropa.com/2018/06/dokumentite-s-anton-todorov-30-06-2018-chast-2/

https://www.tvevropa.com/2018/06/dokumentite-s-anton-todorov-30-06-2018-chast-3/

https://www.tvevropa.com/2018/06/dokumentite-s-anton-todorov-30-06-2018-chast-4/

Или по-късно, през 96-та?

https://www.tvevropa.com/2018/07/dokumentite-s-anton-todorov-14-07-2018-chast-1/

https://www.tvevropa.com/2018/07/dokumentite-s-anton-todorov-14-07-2018-chast-2/

https://www.tvevropa.com/2018/07/dokumentite-s-anton-todorov-14-07-2018-chast-3/

https://www.tvevropa.com/2018/07/dokumentite-s-anton-todorov-14-07-2018-chast-4/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ох, абе никой не казва, че България не е ограбвана през 90-те.

Става въпрос, че това е период, през който Русия не обръщаше никакво внимание на нашата страна, дори и в периферията ѝ не бяхме, направо на гъзъ на руската външна политика.

Следователно, за всичко което стана през 90-те сами сме си виновни. (Включително и когато отделни руски мафиоти са участвали в грабежа у нас.)

Или ако степенуваме ролята на външните сили за катастрофата  ни през това десетилетие - Русия ще е много много назад.

Така че именно това, което стана през 90-те у нас прави на пух и прах тезата, как всичките ни злини се дължат на Русия.

Exhemus, управлението на Иван Костов мина под девиза "Целта оправдава средствата" - само така може да бъде разбрано - реално той ни вкара в ЕС и НАТО (макар че после лаврите обраха други), но на каква цена? - реално увековечавайки господството на комунистическата номенклатура - парадокс.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 30 минути, Андрей Куртенков said:

Следователно, за всичко което стана през 90-те сами сме си виновни.

Вината на Русия /рускоцентричния СССР/ е историческа.  Това го разбираме  и виждаме и днес- когато отидем в Западна Европа, Финландия, в Гърция,и дори Турция, която да кажем през 1944 г е една изостанала ориенталска страна

Днес Турция е западна, европейска (начин на живот, социално равитие, образование, здравеопазване, икономическо развитие, светоглед на гражданите) страна:

Да, Ердоган е автократ, но и източна Европа се папълни с автрократи, вкл в България вече имаме мека автокрация.

 

Това не е столицата на Турция:

 

Photo-0360.jpg

 

Photo-0359.jpg

 

А това малък град в Турция, по-голям от Асеноград

Photo-0333.jpg

 

Photo-0340.jpg

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

Стига бе, човек, наистина ли не се усещаш, че такива смехотворни изхвърляници правят и всяка нормална критика на руската политика да изглежда смешна.

Защо чети Изволски и Сазонов после ми разказвай кое е смешно и кое не.Много поучително е договарянето на Русия и Сърбия при създаването на Балканския съюз, там 5г. преди войната се правят уговорки как България ще бъде наказана. 

 

On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

Аха, Русия ни е виновна, дето си въобразихме, че само четири страни можем да бием целия останал свят, нали.

Ние тогава вече нямаме избор,както Турция беше принудена да влезе в войната така и България,или не си чувал,че турците през 1914г. изобщо не искат да воюват,  и до последно търсят преговори и начин да се договорят. Още повече само влизането на САЩ наклони везните.

 

On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

И днес Русия ни е виновна за пълния провал на реформите в почти всяка обществена сфера.

Не Русия, а нейните слуги тука,показателно е как Борисов се обади първо на Путин оня ден преди извънредното положение. И така 30г. бивши комунисти "правят реформи" и България клони към изчезване.

 

On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

Представям си - нямат си Путин и компания друга работа - седят и се чудят как да злепоставят здравната реформа в България.

Не просто не дават разрешение на нашите мишоци да правят каквото и да е. 

 

On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

На една велика империя с интереси по целияс вят, че и в Космоса, главната ѝ цел е как да смачка някаква си там нацийка на някакво си там полуостровче, та това е гвоздеят на външната ѝ политика.

Тази въпросната империя сега е недоимперия,заради липсата на Украйна,затова и тяхната телевизия се говори само за Украйна,защото според тяхната доктрина Русия без Украйна е недоимперия,а проливите са задължителното условие за излизането на топлите морета и поставяне поне някакъв знак за равенство с другите империи.А без България няма проливи,четете стратегическата линия на Русия има я навсякъде. 

 

On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

Че и на вътрешната - да избие всички българи нейни поданици.

Статията чете ли,те си го пишат черно на бяло? На очите ли си не вярваш ?:ag:

 

On 9.03.2020 г. at 20:24, Андрей Куртенков said:

И това че някой ти казва че са тъпи, далеч не значи че е фен на агресивната руска политика (сега и в миналото), още по-малко че е комунист, да лечем.

Това не го разбрах?

 

On 9.03.2020 г. at 20:29, Skubi said:

Да ама преди това недей забравя имаше една обща тренировка на американосите/нато бе/с украинците, като тренирваха колоко бърже може да се направи десант .....В Крим....

Дали? И какво тренират и Путин си вика "Край,тия взеха Крим, и юруш на маслините"?:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10.03.2020 г. at 8:21, Андрей Куртенков said:

ВСИЧКИ сериозни политически сили и политици за 30-те години преход в лагера на слугите на руския империализъм?

Извинявай,кои са тези политици и политически сили? Нещо не се сещам за такива? Чети Тодор Живков,той си го азва човека всичките СДС-та,ДПС-та и други, той ги е създал още преди 1989г. 

 

On 10.03.2020 г. at 12:33, Андрей Куртенков said:

А моята теза е, че руснаците не са ни виновни за нищо и ние сами сме си виновни за проблемите ни днес.

Така е,напълно съм съгласен. Ние просто сме слепи и вярваме на всички простотии дето ни ги сервират. Показателно е паниката вчера с магазините,защо трябваше да си дават всички пари по магазините не е ясно,как ще изкарат месеца и следващия не е ясно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българоид, хайде стига съчинява неща от ПСВ, за които нямаш ни най-малка представа. Турция била принудена от Антантата да воюва😄😄😄😄. Не си прочел абсолютно нищо от историята на влизането на Турция във войната, а истината е съвсем различна от небивалиците, които пишеш. А тя е, че султанът и още куп висши военни, начело с Ахмет Изет Паша, са били за твърд неутралитет. Единствената причина да влязат е тайна заповед на Енвер Паша, координирана с Ото Лиман Фон Сандърс и без знанието на султана и останалата част от правителството Гьобен, Бреслау и Хамидие да нападнат основните руски черноморски пристанища, за да може Русия, а след нея Англия и Франция, да обявят война на Османската империя и това да бъде свършен факт. Така че влизането във войната си е лична авантюра на един доказан германски агент, какъвто е бил Енвер Паша. Ааааа, сетих се, добрите германци никакви агенти за интересите си не са вербували, как такива високоморални хора като тях ще действат така, това го правят само злите англичани, французи и руснаци😄😄😄. Ясно ми е, че го мислиш, но фактите са други и те са, че за да нямат други фронтове от Антантата са се надявали турците да останат неутрални, това е била позицията голяма част от властимащите в Истанбул, включително султана, но Енвер решава друго. И това става през ноември 1914, чак след това руснаците решават, че е моментът за Проливите, има договор от март 1915, само че Англия и Франция точно за да са сигурни, че няма да са руски хвърлят толкова сили и ресурси в Дарданелската операция. И тук идва другата ти абсурдна теза, че България била принудена да се включи, защото видите ли Англия ей така доброволно щяла като ги вземе Проливите да ги даде на Русия тотално против интересите си и тотално против общественото мнение с оглед колосалните жертви за което😄😄😄😄. Правилното ни решение е било неутралитет и толкоз, поне докато не стане ясно кой печели войната. Само че за твое сведение и Фердинанд е купен от германците, за което си има куп документи, както и Радославов. А, сетих, се германците на непробиваемия западен фронт можели да влязат в Париж и да спечелят войната😄. Да, ама не. Те ресурсите на Антантата ги нямат и са тотално удушени от британската блокада на Северно море. Ама за теб тази блокада няма значение и никакво отношение към войната, нищо, че англичаните ако са искали са можели да я държат не 4, а 14 години ако решат и така докато Германия вследствие на изчерпване на ресурсите не капитулира. И пак за твое сведение, влизането на България във войната е неконституционно поради липса на парламентарно гласуване. И този факт не ти изнася, но твоите лични пристрастия и желания не могат да го променят. Научи се да не бъркаш желаното с реалното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skorpion1980 said:

Българоид, хайде стига съчинява неща от ПСВ, за които нямаш ни най-малка представа. Турция била принудена от Антантата да воюва

On 3 August, the Ottoman government officially declared neutrality.

On 5 August, Enver informed the Russians that he was willing to reduce the number of troops along the Russian frontier and strengthen the garrison in eastern Thrace, to prevent Bulgaria or Greece from giving thought to joining the Central Powers. On 9 August, Said informed the Germans that Romania had approached Constantinople and Athens about forming a trilateral (Ottoman–Greek–Romanian) neutrality pact

9 August 1914, following the Said Halim Pasha's 2 August decision, Enver was communicating with the Russian Ambassadors Greis. These talks reached to a point that Enver proposed an Ottoman-Russian Alliance at this day

Викаш Енвер бил гемански агент,и нарочно било,ей съсипахте се да  я четете тая история:ag: То освен на руски и на други езици я има и е доста различна,защо ли?:ag: Турците до последно се опитват да се договорят с Русия и получават твърд отказ,за всички предложения, и никакви гаранции за териториалната цялост на Турция. При това положение Турция няма избор. И чак на 29 октомври те правят ход. Турците след пораженията губят почти цялата си артилерия, и военно оборудване,загубени са пушки и картечници.Турция просто няма с какво да воюва,армията тепърва ще се реформира и още е деморализирана. Държавата е във фалит и няма пари. 

 

At the beginning of 1914 according with the book Top ve Topçu Atış Okulu 150nci Yıl Hatırası 1795-1945 (150th Anniversary of Artillery and Artillery War School 1795-1945), p. 128, Turkish Army had:

344  75mm Krupp field guns with 900 shells per gun;

52  75mm Schneider-Canet field guns with 900 shells per gun;

192  75mm mountain guns Krupp and Schneider-Canet with 867 shells per gun;

18  105mm field howitzers with 1147 shells per gun;

2  100mm Krupp trial mountain howitzers with 466 shells per gun;

2  105mm Skoda field howitzers with 229 shells per gun;

12  150mm Krupp heavy howitzers;

1  57mm gun in a mobile armour housing (at Erzurum).   

 За пример,  България и Сърбия с много по-малки армии имат по-над 1200 оръдия, а турците по-малко от 600. Я да видим какво пишат тука и дали са съгласни с тебе? 

Турция с ее территорией, омываемой шестью морями, перехватывающей все сухопутные пути между Европой, Малой Азией и Африкой и особенно кратчайшие пути из Европы в Индию – Суэцкий канал и Багдадскую железную дорогу, фактически была ареной экономической и политической борьбы главнейших империалистических держав вообще между собой, а между Англией, Германией и Россией в особенности, с самого начала эпохи империализма, еще задолго до мировой войны. При таких условиях участие Турции в мировой войне было неизбежным, а так как. Турция в военном отношении находилась под наибольшим влиянием Германии, конкретным выражением чего с 1913 г. являлась миссия генерала Лимана фон Сандерса, то ее выступление на стороне центральных держав было весьма вероятным. Однако Турция в лице своего военного министра Энвер-паши с первых дней мировой войны не только заняла нейтральную позицию, заявив Западу о своем нейтралитете, но через русского посла в Константинополе Гирса предлагала даже союз с Россией. Однако в Петрограде Турция нужна была вовсе не в роли союзницы, хотя бы самой смирной и послушной. Там вообще нужна была не Турция, а Константинополь, а лучшим предлогом его занять была бы война с Турцией, С другой стороны русско-турецкий союз отдавал бы в английские руки Багдадскую дорогу – стратегический подступ к Египту и Индии, чего Германия не могла допустить ни в коем случае.

Для Германии Турция представляла собой страну экономических и стратегических возможностей, давая, с одной стороны, надежду в будущем (после разгрома Сербии) воспользоваться ее сырьем, с другой стороны – открывая возможность организовать удары на Суэц, Египет и далее в северную Африку, что поставило бы в одинаково затруднительное положение англичан и французов. Англичане в этом случае могли быть лишены кратчайших путей на восток, а французы – черных контингентов для укомплектования своих колониальных войск, не говоря уже о том, что обоим союзникам пришлось бы отвлечь сюда значительные силы с западноевропейского театра войны. Общность сухопутной русско-турецкой границы на Кавказе давала возможность приковать сюда часть сил России за счет ее австро-германского фронта, в чем были весьма заинтересованы центральные державы.

При таких условиях, когда выступление Турции на стороне центральных держав оказывалась желательным и для русского правительства и для германского командования, 10 августа «неожиданно» появляются в турецких водах германские крейсера «Гебен» и «Бреслау».

Столь своевременное появление в Константинополе этих германских военных кораблей, прорвавшихся благодаря нерадивости французского и английского морского командования из Средиземного моря в Дарданеллы, объявившего блокаду проливов только после прохода туда крейсеров, явилось тем удобнейшим предлогом для войны с Турцией, за который ухватился русский министр иностранных дел Сазонов и который, в то же время, в борьбе партий в турецком правительстве – за союз с Россией или за союз с Германией, чашу весов потянул в сторону Германии. Уверенность в выступлении Турции на стороне Германии становилась полная. Ясно было, что Турция воспользуется тем выгодным соотношением сил на Черном море, которое с прибытием германских крейсеров явно было не в пользу устаревшего русского черноморского флота.Между тем интересы Англии и Франции были прямо противоположны интересам России, не говоря уже о том, что отдать эти проливы безоговорочно России совершенно не входило в их программу. Для Англии же участие в войне против нее Турции, как страны руководящей в мире Ислама, было особенно опасно, так как могло вызвать против британского владычества движение мусульман в Индии и Египте. Поэтому союзная дипломатия прилагала все усилия, чтобы удержать Турцию от враждебного выступления и чтобы не вызвать войны с Турцией со стороны держав Антанты, особенно же между русскими отрядами, расположенными в персидском Азербайджане, и турецкими пограничными войсками. Кроме того дана была политическая директива, что сам по себе выход «Гебена» в море не означает разрыва. Все эти соображения диктовали Турции линию внешней политики, состоящую в выжидательном образе действий, не упуская возможности усилиться в военном отношении. 2 ноября 1914 года Российская империя, не предупредив союзников, объявила войну Турции.

Ако не друго, поне отвори и руската история, стига сте чели глупостите дето ги публикуват нашите слагачи, и после с важен вид да обяснявате кое как е!:ag:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На френски и на английски я чета, особено ако става въпрос за Енвер паша и да, абсолютен германски агент е, и да, точно като такъв съгласува с намиращите се в Константинопол германски офицери атаката на руските черноморски пристанища с цел да провокира Русия да обяви война на Турция. Ааа, забравих, след като не отричаш по никакъв начин, значи наистина смяташ, че вискоморалните германици, които съвсем хуманно, почтено и напълно в съответсвие с международното право нарушават неутралитета на Белгия, не използват агенти, това го правят само лошите англичани, французи и руснаци😄. Вземи си смени ника, трябва да бъде германоид. 

Относно руските цели след края на войната - от август до ноември 1914 години, предвид публикациите на следвоенни карти конкретно в това тримесечие на турски неутралитет, целта е да няма повече Австро-Унгария, бидейки разделена между тях, Сърбия и неутралните към момента Швейцария (до края на войната си остава такава), Италия и Румъния, от Германия да вземат Източна Прусия плюс Германска Полша и да я раздробят на по-малки германски държави както е до 1870. Това от август до ноември. От ноември 1914 нататък към тези цели се добавят и Проливите плюс Османска Армения и Понтия заради включването на турците на страната на ЦС. Така че турците никой с нищо не ги е принуждавал, или ако e това е Ото Лиман Фон Сандерс, както и Колмар Фон Дер Голц чрез техния агент Енвер паша. Нещо повече - Антантата има далеч по-сериозен повод да им обяви война след 24.09.1914, когато затварят Проливите и така прекъсват най-удобната връзка между Русия от една страна и Англия и Франция от друга, но не го правят, защото войната с Германия им е достатъчно тежка, че да отварят нов фронт срещу страна, декларирала неутралитет. Това са фактите, ако не ти изнасят проблема си е твой, продължавай да си живееш в паралелната реалност.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skorpion1980 said:

На френски и на английски я чета, особено ако става въпрос за Енвер паша и да, абсолютен германски агент е, и да, точно като такъв съгласува с намиращите се в Константинопол германски офицери атаката на руските черноморски пристанища с цел да провокира Русия да обяви война на Турция. Ааа, забравих, след като не отричаш по никакъв начин, значи наистина смяташ, че вискоморалните германици, които съвсем хуманно, почтено и напълно в съответсвие с международното право нарушават неутралитета на Белгия, не използват агенти, това го правят само лошите англичани, французи и руснаци😄. Вземи си смени ника, трябва да бъде германоид. 

Относно руските цели след края на войната - от август до ноември 1914 години, предвид публикациите на следвоенни карти конкретно в това тримесечие на турски неутралитет, целта е да няма повече Австро-Унгария, бидейки разделена между тях, Сърбия и неутралните към момента Швейцария (до края на войната си остава такава), Италия и Румъния, от Германия да вземат Източна Прусия плюс Германска Полша и да я раздробят на по-малки германски държави както е до 1870. Това от август до ноември. От ноември 1914 нататък към тези цели се добавят и Проливите плюс Османска Армения и Понтия заради включването на турците на страната на ЦС. Така че турците никой с нищо не ги е принуждавал, или ако e това е Ото Лиман Фон Сандерс, както и Колмар Фон Дер Голц чрез техния агент Енвер паша. Нещо повече - Антантата има далеч по-сериозен повод да им обяви война след 24.09.1914, когато затварят Проливите и така прекъсват най-удобната връзка между Русия от една страна и Англия и Франция от друга, но не го правят, защото войната с Германия им е достатъчно тежка, че да отварят нов фронт срещу страна, декларирала неутралитет. Това са фактите, ако не ти изнасят проблема си е твой, продължавай да си живееш в паралелната реалност.

А нещо да коментираш горните цитати? Или е по-лесно да не ги забелязваш? :ag: И даже с обвиненията почна,сега пък германофил съм бил!!:Oo: Защо като ви тикат истината в очите и като не ви изнася почвате с определенията, тука какво ли не ме наричат в зависимост от спора? Не съм никакъв,живял съм по-света, и съм завършен расист,в смисъл българофил, и никакъв друг, не харесвам никой за разлика от много тука дето се прехласват по едни наши големи приятели, като те гледам и ти си от тия,анадънму?:ag: Понеже не се спираш ето ти още да четеш.В июле 1914 года, после Сараевского убийства, Джемаль-паша ездил во Францию: официально — для присутствия на морских манёврах, в реальности — для выяснения условий присоединения Османской империи к Антанте. Однако выдвинутые Джемалем условия, в частности о предоставлении Францией гарантий Порте против возможных притязаний России, не встретили сочувствия у французского руководства, которое в это время готовилось к визиту в Российскую империю. Франкофил, морской министр Джемаль-паша были сильно разочарован. Позиции прогерманской партии были усилены.

И между другото за турския флот,той е по-слаб от руския и даже от гръцкия, и това поставя Турция в положение да търси компромис със Антантата, ето ти ги и документално оказва се турците непрекъснато търсят договореност с Русия но тя упорито отказва.

image.png.baf034e1567c8206edd9b030b1592350.png

image.png.0cc847290defa47957ded22879ce4a77.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И понеже това изобщо не е края Турците не спират с опитите да се договорят с Русия следват още 3 телеграми, руснаците след увъртане един два дни накрая изобщо спират да отговарят на предложенията. Не ми дава повече да качвам,а има още много интересно.

Не мога да кача дипломатически писма за това до колко Германия настоява за незабавно и влизане във войната. На този етап Германия се дърпа със всички сили и само си подсигурява неутралитета на Турция, да не би случайно последната да влезе в Антантата. Не,че Турция не се опитва точно това да направи де.:ag: И най-интересното,което не мога да кача,на 25септември Русия иска от съюзниците си гаранции за владеене на Проливите след войната,нищо,че Турция даже е участва. Има даже телеграма в която се определят приоритетите на Русия във войната,и познай кое е първо?:ag: 

Какъв е извода от всичко това?

1. Никога не е доверявай докрай на  някой който ти "преразказва",обикновено тълкуването е далеч от истината и е в зависимост от интересите на разказващия.С други думи, лъжат най-безсрамно.:ag:

2. Винаги се стреми да погледнеш първоизточника,и ако може в оригинал.Защото обикновено се оказва,че те лъжат най-безсрамно.:ag:

3.Стреми се да погледнеш колкото се може повече "преразказа" за дадено нещо. Защото "колкото повече,толкова повече" -Мечо Пух. И защото се оказва,че в повечето случай те лъжат най-безсрамно!:ag:

Относно темата,Скорпи,начел си се с глупости.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.03.2020 г. at 18:41, Exhemus said:

Създаде се властови патерн на мутрокрация, който се пренее в следвщия т.е. сегашния период. Естествено враговете се възползват от ситуацията да инжектират отрова и разложение в общесвото.  Най-учудващото е, че от безнадеждността се появи един витяз - Путин и започна да оправя нещата едно по едно. Далеч съм от мисълта, че ще успее напълно. Успехите му са крехки, а проблемите много. 

Путин не може да реши проблемите на Русия. Самият той е проблема, т.е. глава на мутрокрацията.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Atom said:

Путин не може да реши проблемите на Русия. Самият той е проблема, т.е. глава на мутрокрацията.   

Държавата са управлява от някаква  ...крация. Путин знае -  не може да се премахне мутрокрацията, защото няма друга ...крация. Но той отчаяно се опитва да създаде меритокрация.  От три години се провежда конкурса  Лидерьи Росии . Засега изглежда ги назначава по правилото :  да крадат умерено и да допринасят много.  Нвсякъде по света се  е видяло, че управленци интелигенти, които не крадат са по-лоши от полуинтелигенти, полукрадливи, защото последните са доста по-разтропани и с три думи годни да вършат работа. Пример нашият Жан Виденов - некрадливо момче, но при него станаха най-големите кражби. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...