Отиди на
Форум "Наука"

Неизброимо, неизмеримо, безкрайно


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 минути, gmladenov said:

Нали правиш разлика между атоми и молекули?
Изразът 5/3 е еквивалентен на молекула, която се състои от атомите 5 и 3.

Също така правиш ли разлика между думи и изречения?
Изречението 5/3 е съставено от думите 5 и 3.

Кажи ако не ги разбираш тези примери, за да потърся нещо по-подходящо за детската градина.

По тази скапана логика и 15 е молекула съставена от атомите 3 и 5 защото 15=3x5. Само простите числа са числа, другите са изрази.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 413
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Не рабирам какъв ти е проблемът с понятието "безкрайно число".
Дробите са числа, така че като се каже "безкрайна дроб", по условие се има предвид безкрайно число.

Дробта е предствяне. Безкрайнността е качество на конкретното представяне, не на самото число. Проблемът е, че свойство на представянето ти го наричаш свойство на числото. А видяхме противоречията до които това води - едно представяне може да е безкрайно, друго да е крайно, и то за едно и също число - простият пример със 5/3. Е, не може едно число да е хем крйно, хем безкрайно, нали? "Безкрайността" не е качество на числото - то се отличава само с величина, а тя винаги е крайна по определение.

Просто е, ако не пишеш глупости преди да си помислил както трябва.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Няма как да отдам чест на батковци, които не прявят разлика между атоми и молекули.

Говорим за числа - област в която ти си абсолютно гол и бос. Опитът да отклониш темата с някакви сбъркани аналогии към нещо друго само показва пълната ти безпомощност в тая материя.

Като си невежа, къде изобщо се пъхаш между шамарите тогава? Научи си уроците първо, в Уикипедията са го написали почти като за дебили, така че и дебили да го раззберат. Ти защо не можеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Gravity said:

По тази скапана логика и 15 е молекула съставена от атомите 3 и 5 защото 15=3x5. Само простите числа са числа, другите са изрази.

Правилно! 15 е кратка форма на записа 1x10 + 5., според правилата на десетичната система

Сбъркана история, леле....

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Числото е предствяне, батка.

Представяния много за едно и също число. Различните представяния на едно число различни числа ли са според тая куца логика?

Мъкаааа...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Числото е предствяне, батка.

ЧЕТИ

Обърни внимание на формулата по-долу, която дава израза на числото във съответна бройна система. Израз та дрънка отвсякъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, gmladenov said:

Нали правиш разлика между атоми и молекули?
Изразът 5/3 е еквивалентен на молекула, която се състои от атомите 5 и 3.

Също така правиш ли разлика между думи и изречения?
Изречението 5/3 е съставено от думите 5 и 3.

Кажи ако не ги разбираш тези примери, за да потърся нещо по-подходящо за детската градина.

Потърси,Младенов,потърси

Ама нещо за себе си,за 3-4 клас като гледам,че изречение с пет думи не можеш да разбереш.Иначе да тръгнеш да се репчиш и обиждаш нямаш равен,ама щото там няма правила и логика,нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Grifin said:

Потърси,Младенов,потърси

Разлика между число и израз съществува. Ти като не искаш да я видиш, аз какво да направя.
Да се съгласим, че не се съгласяваме.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Разлика между число и израз съществува.

Разбира се че съществува. Израът е представяне на числото, както и всяко друго представяне. Поредицата десетични цифри също е представяне чрез израз, записан в кратка конвенционална (общоприета) форма.

Прочете ли какво е число? А разбра ли? Ако си разбрал, за какво се пуйчиш още?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 математиката рационално число се нарича отношението между две числа a и b."

Така и не разбирам, защо:

След като изрично е казано, че става дума за отношение между две числа, вие продължавате да отричате факта, че рационалното число всъщност е израз.

Може би ако не се вторачвате чак толкова упорито в думата "число", а вече фокусирате вниманието си върху думата "рационално" - тоест разумно, целесъобразно - ще се досетите, че "рационално число" всъщност означава:

Разумен/целесъобразен начин за представяне на действието, при което разделянето на едно число на друго число дава в резултат трето число.

a : b = с

 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Шпага said:

Може би ако не се вторачвате чак толкова упорито в думата "число", а вече фокусирате вниманието си върху думата "рационално" - тоест разумно, целесъобразно - ще се досетите, че "рационално число" всъщност означава:

Разумен/целесъобразен начин за представяне на действието, при което разделянето на едно число на друго число дава в резултат трето число.

Това е опасно плъзгане по някакво философстване, неприсъщо за математиката...

Ratio по корен значи "отношение"

ЦЪК

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Това е опасно плъзгане по някакво философстване, неприсъщо за математиката...

Ratio по корен значи "отношение"

ЦЪК

 

Кажи с "да" или "не" това израз ли е, или не е израз:

a : b = с

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, scaner said:

Това е опасно плъзгане по някакво философстване, неприсъщо за математиката...

Като си толкова стриктен, защо не признаваш разликата между израз и число.
Стриктно погледнато, тази разлика не може да се пренебрегне ... а ти точно това въртиш и сучеш.
Практикувай това, което проповядваш.

Иначе по принцип форумните теми са предимно за филосфстване ... като се стремим все пак да се придържаме
към науките, които обсъждаме.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, gmladenov said:

Разлика между число и израз съществува. Ти като не искаш да я видиш, аз какво да направя.
Да се съгласим, че не се съгласяваме.

Разлика има,Младенов,знам я,и не съм твърдял че няма,Сканер неведнъж я формулира много добре.Съгласен съм,че не съгласяваме,но не започнах да обиждам по тоя повод,нали? 

  

Преди 37 минути, Шпага said:

 математиката рационално число се нарича отношението между две числа a и b."

Така и не разбирам, защо:

След като изрично е казано, че става дума за отношение между две числа, вие продължавате да отричате факта, че рационалното число всъщност е израз.

Може би ако не се вторачвате чак толкова упорито в думата "число", а вече фокусирате вниманието си върху думата "рационално" - тоест разумно, целесъобразно - ще се досетите, че "рационално число" всъщност означава:

Разумен/целесъобразен начин за представяне на действието, при което разделянето на едно число на друго число дава в резултат трето число.

a : b = с

 

 

Шпага,аз не разбирам,защо след това кратко и ясно определение горе в началото,Младенов отрича че 5/3 е число.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Като си толкова стриктен, защо не признаваш разликата между израз и число.

Е ти не четеш ли какво пиша?  Защо трябва да се повтарям?

Прочете ли дефиницията за число?

"Числото представлява абстрактно математическо понятие за означаване на количество, броене и измерване. Като математически обект изразява идеята за брой и ред в зависимост от контекста му на употреба. Символите, с които се изписват числата, се наричат цифри."

Числото не е израз, не е цифра, не е поредица от цифри, то е понятие означаващо количество. Колко пъти трябва да ти набивам в главата, че всичките форми, с които то се изразява, цифрите с които се изписва, не са числото, а негови представяния? Естествено че изразът не е числото, той е представяне на числото, така както и поредицата 823 не е числото а негово десетично представяне.

Сега проумя ли най-сетне, че числото не е неговото представяне, а съвсем друго нещо? И че качествата на конкретно представяе не трябва да се налагат като качества на числото? И че има много мляко още да сучеш, докато влезеш в час?

Първо прочети какво ти отговарям, после чак задавай въпроси, че така съвсем се излагаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Шпага said:

Кажи с "да" или "не" това израз ли е, или не е израз:

a : b = с

Израз е, разбира се, "отношение". Всяка форма на записване на число е израз. 8452 също е израз. Само това, че ти е твърде привичен, не прави това представяне самото число.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Grifin said:

П.П. А въпросната безкрайност на числото Пи,е всъщност безкрайния брой на цифрите във записа(в десетична система),а не че самото число е безкрайно.

И аз това му набивам в главата. Прекрасен пример при други числа, например 5/3 - така е представено с краен брой цифри, кеф му е на човек да го представи и с безкраен (1.(6) ). Това естествено че не е свързано с каквато и да е безкрайност на числото. От нелогичният и подвеждащ термин "безкрайно число" тръгна и това отклонение от темата към математическите дебри...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Grifin said:

Разлика има,Младенов,знам я,и не съм твърдял че няма,Сканер неведнъж я формулира много добре.Съгласен съм,че не съгласяваме,но не започнах да обиждам по тоя повод,нали?

Колега, три пъти ти отговорих по най-учтив начин каква е разликата между израз и число.
Ти показа, че не четеш аз какво пиша, и продължи да си нареждаш това, което си знаеш.
Затова на четвъртия път аз прибягнах към сарказъм.

Вместо да се засягаш, защо не се опиташ да вникнеш в това, което казвам.

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...