Отиди на
Форум "Наука"

Неизброимо, неизмеримо, безкрайно


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 9 часа, Grifin said:

Числата се използват за означаване на количество,броене и измерване.

На интуитивно ниво връзките са трудни, защото в метрологията се работи с дискретни стойности

Математически погледнато  (обаче), във всеки числов интервал има безкраен брой числа (стойности). 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 413
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 14 часа, gmladenov said:

Ето дефиницията на Уикипедия за рационални числа:

0 е цяло число. Също така 0/5 напълно отговаря на горната дефиниция.
И след като 0/5  = 0, значи 0 е рационално число.

5 също е цяло число и 5/1 напълно отговаря на горната дефиниция.
И след като 5/1 = 5, значи 5 е рационално число.

Откриваме топлата вода! Разбира се, че целите числа са рационални. Както рационалните са реални и реалните са комплексни.

800px-Number-systems.svg.png

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Gravity said:

Откриваме топлата вода! Разбира се, че целите числа са рационални.

Значи едно просто число, което по дефиниция е цяло число, по дефиниция е рационално число, което по дефиниция е съотношение на две числа.
Тоест, простите числа ... по дефиниция ... са съотношения на две числа.

Но както наистина откриваме, никой няма проблем с тази дефиниция. ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, gmladenov said:

Значи едно просто число, което по дефиниция е цяло число, по дефиниция е рационално число, което по дефиниция е съотношение на две числа.
Тоест, простите числа ... по дефиниция ... са съотношения на две числа.

Но както наистина откриваме, никой няма проблем с тази дефиниция. ;)

И какво те притеснява?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gravity said:

Откриваме топлата вода! Разбира се, че целите числа са рационални. Както рационалните са реални и реалните са комплексни.

Убедителен сте. Благодаря.

Същото по- подробно. https://www.matematika.bg/algebra/chisla.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Gravity said:

И какво те притеснява?

Ром си купува безлкохолни напитки и казва на продавача:
- Една кола и двама-трима швепса, ако обичате.
- Какви да бъдат швепсовете - бели или жълти?
- Няма смисъл, няма смисъл.

Поздрави.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Пишман математици тук се събрали. Идеята за числа , приети за скала, т.е като цели и други , но на  интервали, в непрекъсната, гладка, редица  е причината за съществуване на неопределености и безкрайност в тези неопределености, т.е. на безкрайни числа в смисъла на съществуваща безкрайна неопределеност.

Хора са <измислили> тази Идея за редицата числа, , хората пък са повлични от <разбирането си> за Природа в онези времена.Елементарна мисъл , която убягва на много хора, напълно неразбираемо и необяснимо за мен защо така се получава. 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, laplandetza said:

Хора са <измислили> тази Идея за редицата числа, , хората пък са повлични от <разбирането си> за Природа в онези времена.Елементарна мисъл , която убягва на много хора, напълно неразбираемо и необяснимо за мен защо така се получава. 

Какво ти "в онези времена"! Слагам линийка пред очите и гледам хоризонта. Всички точки от ъгъла на който виждам имат свои точки върху линийката. Благодарение на това + геометрични построения, мога да измеря разстояние там- на М..си, без да мръдна от тук- при линийката. Значи всички точки там са представени върху линийката. Значи линията има безкрайно много точки. ... и това в 21 в. Какво му е глупавото?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, Втори след княза said:

......... Значи линията има безкрайно много точки. ... и това в 21 в. Какво му е глупавото?

И аз питам Какво му е глупавото........... Не е глупаво, удобно е. Така прието , <визуално> да опиша, позволява да имате <намаляваща> Безкрайност на всякъде по <линията> , по редицата, непрекъсната,  от числа.  Ккато числото Пи, което е продукт на ратио( в античното му образуване) , както други дроби даващи безкрайни числа в неопределеността си. При някаква <зърнеста> , вид прекъсната линия, няма да съществува, имате <намаляваща> Безкрайност при същото представяне като <нарастваща> т.е. само + и - безкрайност. Ето го пример

Дължината на Планк е равна на

{\displaystyle \ell _{P}={\sqrt {\frac {\hbar G}{c^{3}}}}\thickapprox 1.616252(81)\times 10^{-35}{\mbox{ metres}}}{\displaystyle \ell _{P}={\sqrt {\frac {\hbar G}{c^{3}}}}\thickapprox 1.616252(81)\times 10^{-35}{\mbox{ metres}}}
Примерно квадрата на броя в 1 метър дължини на Планк(закръгляме я  като константа, коко такива дължини в 1 метър) , да ви е деленето на интервала  между 2  съседни числа в бройната система, десетична, примерно между 1 и 2 , Сега вече Пи в тази система представено има абсолютно точна стойност, то е определено и така с всички числа.
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, laplandetza said:

Не е глупаво, удобно е.

За "битови нужди" безкрайността е като "и т.н.", слага се там, където не можем да изреждаме, да уточняваме или не знаем как да продължим.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Втори след княза said:

За "битови нужди" безкрайността е като "и т.н.", слага се там, където не можем да изреждаме, да уточняваме или не знаем как да продължим.

Писнало ми е от <битови нужди> този форум е друг Нужник😀

  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, laplandetza said:

Писнало ми е от <битови нужди> този форум е друг Нужник😀

Философията позволява да философстваме извън понятията и конструкциите на конкретните науки. Това дава възможност да се погледне отвън на изглеждащата непротиворечива, отвътре погледнато, система.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Втори след княза said:

Философията позволява да философстваме извън понятията и конструкциите на конкретните науки. Това дава възможност да се погледне отвън на изглеждащата непротиворечива, отвътре погледнато, система.

Пробвам същото, има противоречия и то много големи , когато опиташ да <свържеш>  отделните <парчета>. Мога да предположа , винаги ще има такива противоречия, добре е всички да свикваме.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.09.2008 г. at 11:01, Spirit said:

Ако Вселената нямаше край, нямаше да се разширява, защото нямаше да има смисъл. Същото и с времето, ако Вселената нямаше начало, а съответно и край, времето нямаше да има смисъл. От това по-елементарно обяснение няма.

Не разбирам как авторът свързва края с разширението. Вселената се разширява- къде? Ако някакъв обем е краен, то в него си има кротичко равномерно налягане и предстояща ентропия. Разширението означава незапълнен обем , за нас безкрайност. Друг е въпросът, ако червеното отместване означава забавяне на светлината.  Тогава вселената не се разширява, а е изпълнена, значи крайна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че човек разширява и усложнява своето възприятие за пространството, а от там изтласква,  стеснява безкрайността е примерът с изображенията. Тяхната двумерност и необективни размери са били възприемани пълноценно и без критика, а дори с възхищение от съвременниците си във Византия, Египет и по света. 

През възраждането се появява художествената перспектива, художниците осмислят разстоянията и намират една въображаема точка в безкрайността, към която изобразените предмети намаляват. 

Искам да кажа, че познанието ни за пространството и безкрайното не са окончателни, а освен това са сложни и дълго време, желание и способности са необходими на човек за да усвои новостите, а това не винаги се удава.

 П.П. Има книга на презид. Жельо Желев "Реалното физическо пространство", но не съм я намирал и не мога да спомена принципите й.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми клубари,

След като изгубихте сили да се опитате да промените едно мнение, моля съобразявайте се: в интернет дискусиите НЕ СЕ ПРОМЕНЯТ, А ЗАТВЪРЖДАВАТ МНЕНИЯ. Примирете се да изложите своето, защото истината има много лица. Надявам се да изведем с общи усилия интересна дискусионна тема. Бъдете здрави!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Втори след княза said:

Уважаеми клубари,

След като изгубихте сили да се опитате да промените едно мнение, моля съобразявайте се: в интернет дискусиите НЕ СЕ ПРОМЕНЯТ, А ЗАТВЪРЖДАВАТ МНЕНИЯ. Примирете се да изложите своето, защото истината има много лица. Надявам се да изведем с общи усилия интересна дискусионна тема. Бъдете здрави!

Караш ме излишно да пиша.
Променят се мнения в следствие на разговори , дискусии, четене на писани мисли и пр. Дори и от форуми сборища на тУлУп😀. Отчитам по себе си, променям се, а ти защо не можеш.....прави си анализ.
Айде, със Здраве......
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...и отново да си кажа моето мнение, поради своята ограниченост (във всякакъв аспект) човека не може да зададе и определи понятието безкрайност, много хора не могат и да си го представят (дори в приближения), така че стремейки се към тези неща, в един момент ще бъдем възпирани до някакви граници, и даже да ни се струва че вече, аха-аха да сме ги достигнали и да ни трябва още едно минимално усилие, на тази хипотетична вселенска граница ще открием нова/и вселени

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Уважаеми клубари,

След като изгубихте сили да се опитате да промените едно мнение, моля съобразявайте се: в интернет дискусиите НЕ СЕ ПРОМЕНЯТ, А ЗАТВЪРЖДАВАТ МНЕНИЯ. Примирете се да изложите своето, защото истината има много лица. Надявам се да изведем с общи усилия интересна дискусионна тема. Бъдете здрави!

Когато става дума за математика, мненията не означават много, и няма място за произволни интерпетации.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Gravity said:

Когато става дума за математика, мненията не означават много, и няма място за произволни интерпетации.

Моля!, я се стегни, ако няма място за интерпретации закривай математика!, няма смисъл от феодални скопци !

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.05.2020 г. at 18:53, laplandetza said:

Пишман математици тук се събрали. Идеята за числа , приети за скала, т.е като цели и други , но на  интервали, в непрекъсната, гладка, редица  е причината за съществуване на неопределености и безкрайност в тези неопределености, т.е. на безкрайни числа в смисъла на съществуваща безкрайна неопределеност.

Хора са <измислили> тази Идея за редицата числа, , хората пък са повлични от <разбирането си> за Природа в онези времена.Елементарна мисъл , която убягва на много хора, напълно неразбираемо и необяснимо за мен защо така се получава. 

В друг клуб, един клубар беше казал:

" 5/4 от населението на Земята има проблеми с дробите!"🙄

Ей така ... се "приказва" истина...😎 от първа ръка!😜

...

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Малоум 2 said:

В друг клуб, един клубар беше казал:

" 5/4 от населението на Земята има проблеми с дробите!"🙄

Ей така ... се "приказва" истина...😎 от първа ръка!😜

...

Така се приказва, съвсем нормално, сбора от истините е доста над 4/4  . 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Така се приказва, съвсем нормално, сбора от истините е доста над 4/4  . 

Само не трябва да се бърка "получавана информация" с истина. Понеже истината е конкретна и е ... само "една" за едно събитие, а сумата от информацията за тая точка е ЕДИНИЦА и/или по-малко... (точково събитие - може да е огромно, ако за наблюдател всичко се случва "едновременно")

...

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, Малоум 2 said:

Само не трябва да се бърка "получавана информация" с истина. Понеже истината е конкретна и е ... само "една" за едно събитие, а сумата от информацията за тая точка е ЕДИНИЦА и/или по-малко... (точково събитие - може да е огромно, ако за наблюдател всичко се случва "едновременно")

...

Ами не, истината е Една само в Света на Бога, Идеала, Природно истините са повече от 2, Винаги.......

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...