Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Модератор История
Преди 3 часа, Янков said:

Проблема е че Иван Асен II не е завладял една ивица широка 10 километра от Одрин до Драч, а е завладял доста повече. И на други места. Просто не ги е описал всичките.

Завладяване не е точна дума.По всичко изглежда че освен Клокотница други битки не е имало.Местните феодали просто се подчиняват на по силния владетел.Между впрочем историята се повтаря през 1246 година когато същите тези територии отиват анблок към могъщата Никея на Ватаци.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Фактите са си факти - северномакедонците в голямото си мнозинство днес се считат за нещо различно от българите. Всякакви опити да им се налага отвън да си сменят самосъзнанието или идентичността (или както искате, така го наречете) са обречени на неуспех.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 24 минути, sir said:

Фактите са си факти - северномакедонците в голямото си мнозинство днес се считат за нещо различно от българите. Всякакви опити да им се налага отвън да си сменят самосъзнанието или идентичността (или както искате, така го наречете) са обречени на неуспех.

ОК приемаме че е така.Но това не има дава право да пренаписват историята .Или още по лошо да я фалшифицират.

П.П.Иначе в регионален сепаратизъм лошо няма.Примери има достатъчно.Корсиканците сами не могат да се определят дали са отделен народ или част от френския.В Северна Чехия моравците откровено надигат глава и част от интелигенцията се определя като нещо различно.Във Вроцлав се говори за силезийска нация.Примери бол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, resavsky said:

ОК приемаме че е така.Но това не има дава право да пренаписват историята .Или още по лошо да я фалшифицират.

Никъде не съм казвал, че имат право. Точно обратното, както може се види и от мненията ми в темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Фактите са си факти - северномакедонците в голямото си мнозинство днес се считат за нещо различно от българите. Всякакви опити да им се налага отвън да си сменят самосъзнанието или идентичността (или както искате, така го наречете) са обречени на неуспех.

Фактите са си факти - една малка и бързо намаляваща общност се пише за северномакедонци, някъде между 800 хиляди и милион човека. След едно-две поколения ще са на половина от сегашния си брой. Т.е. даже в краткосрочен план тази общност няма как да оцелее, камо ли да бъде държавотворна...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, новорегистриран2 said:

Фактите са си факти - една малка и бързо намаляваща общност се пише за северномакедонци, някъде между 800 хиляди и милион човека. След едно-две поколения ще са на половина от сегашния си брой. Т.е. даже в краткосрочен план тази общност няма как да оцелее, камо ли да бъде държавотворна...

Именно затова, поне според мен, нашият ход трябва да бъде такъв, какъвто съм го описвал многократно из тази тема - да зачистим всички измислици и манипулации, особено по учебници, енциклопедии и т.н., и след едно-две поколения фактите може и да са се променили.

С настоявания от утре вече да се пишат българи няма да стане работата, това е обречено на пълен провал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

 

Да, да, знам ти тезата.  Изследвания по въпроса за генезиса на нациите и тяхното развитие има колкото искаш, но теб тези неща не те интересуват.  Явно възприемаш тези изследвания като изцепка на нещастни либерасти,  които правят нещо си там в загниващия запад, но то е напълно безсмислено и менте.  Ти си застъпник на методологията а-ла Путин: нациите са изначални, идентичностите са едва ли не биологично закодирани и твърди и никакви промени не може да има. 

Вземи прочети най-накрая нещо по въпроса за нациите и виж къде бърка Путин и защо се вкара в днешната безизходица. Отричането не е най-добрата тактика. Може пък западните учени все пак да са прави. 

Атоме говорим за насилствено налагане на нова нация, ти се опитваш да ни убедиш,едва ли не това е местно явление от самите македонци, само дето си ги смучеш от пръстите доказателствата, или не си чувал за концетрационните лагери и за жертвите? Не ми разказвай глупости. В началото на 20 век няма македонци,не случайно Сарафов казва дайте да се определим какви сме, или тепърва да ти обеснявам защо се пишат македонци? 

Путин не толкова, колкото всички руснаци, проблема там е в тоталното игнориране не всичко украйнаско и скотското отношение,там е принципа най-добрия украйнец е мъртвия,колко пъти съм говорил с тях защо на разбират ,че така не става, и не и не, сами си го направиха. Ако искаш мога цял реферат да  ти напиша по темата, не ми разтягах лукуми. Те това сами си го направиха и си го заслужиха, малко им е, нека си платят и за предателството спрямо България,тук няма подобно отношение и никога не е имало. 

Преди 2 часа, sir said:

Фактите са си факти - северномакедонците в голямото си мнозинство днес се считат за нещо различно от българите. Всякакви опити да им се налага отвън да си сменят самосъзнанието или идентичността (или както искате, така го наречете) са обречени на неуспех.

Няма и как да е друго, те са тотално облъчвани ежедневно, само тотален погром и смяна на рефрена по телевизора с образование ще променит нещо, а както казах в 21 век ти си това което ти казва телевизора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, bulgaroid said:

Няма и как да е друго, те са тотално облъчвани ежедневно, само тотален погром и смяна на рефрена по телевизора с образование ще променит нещо, а както казах в 21 век ти си това което ти казва телевизора.

С други думи необходима е денацификация, денационализация и демакедонизация.  Ха, Путине!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Именно затова, поне според мен, нашият ход трябва да бъде такъв, какъвто съм го описвал многократно из тази тема - да зачистим всички измислици и манипулации, особено по учебници, енциклопедии и т.н., и след едно-две поколения фактите може и да са се променили.

С настоявания от утре вече да се пишат българи няма да стане работата, това е обречено на пълен провал.

Именно. Просто ще трябва да ги асимилираме обратно, а това ще е сравнително лесен и бърз процес, както заради малкия брой на таргет групата, така и заради факта, че македонщината е единствено и само друго име на българщината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Atom said:

С други думи необходима е денацификация, денационализация и демакедонизация.  Ха, Путине!

Разликата е, че руското е пропаганда, докато нашето е изискване да се спре пропагандата и да се напишат нещата такива, каквито фигурират в многобройните исторически извори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, sir said:

Разликата е, че руското е пропаганда, докато нашето е изискване да се спре пропагандата и да се напишат нещата такива, каквито фигурират в многобройните исторически извори.

Аха- не врат,  а шия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, хубаво. Ако според теб статии като тази https://mk.wikipedia.org/wiki/Самоилово_Царство или тази https://mk.wikipedia.org/wiki/Теофилакт_Охридски са нещо нормално, не са пълни дебилщини и откровена пропаганда и няма нужда да изискваме да бъдат зачистени, то не знам какво да ти кажа повече. Същите неща им седят по учебниците и академичните истории. Пък ти им викай, ако искаш, врат, ако искаш - шия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, sir said:

Именно затова, поне според мен, нашият ход трябва да бъде такъв, какъвто съм го описвал многократно из тази тема - да зачистим всички измислици и манипулации, особено по учебници, енциклопедии и т.н., и след едно-две поколения фактите може и да са се променили.

С настоявания от утре вече да се пишат българи няма да стане работата, това е обречено на пълен провал.

Не, само тотаална лустрация там както и тук, явна или не. И смазване на господарите от Москва и Белград

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, sir said:

Е, хубаво. Ако според теб статии като тази https://mk.wikipedia.org/wiki/Самоилово_Царство или тази https://mk.wikipedia.org/wiki/Теофилакт_Охридски са нещо нормално, не са пълни дебилщини и откровена пропаганда и няма нужда да изискваме да бъдат зачистени, то не знам какво да ти кажа повече. Същите неща им седят по учебниците и академичните истории. Пък ти им викай, ако искаш, врат, ако искаш - шия.

Пропаганда са естествено.  Всеки национален исторически разказ така или иначе е пропаганда.  Един "национален разказ" може да се напише по няколко начина. .  Някои национални разкази са по-достоверни, други по-смешни.  Проблемът е, че ние искаме да заменят тяхната пропаганда точно с нашата пропаганда. Няма да стане. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, sir said:

Е, хубаво. Ако според теб статии като тази https://mk.wikipedia.org/wiki/Самоилово_Царство или тази https://mk.wikipedia.org/wiki/Теофилакт_Охридски са нещо нормално, не са пълни дебилщини и откровена пропаганда и няма нужда да изискваме да бъдат зачистени, то не знам какво да ти кажа повече. Същите неща им седят по учебниците и академичните истории. Пък ти им викай, ако искаш, врат, ако искаш - шия.

Добави към сметката и това извращение:

https://mk.wikipedia.org/wiki/Архиепископ_Охридски_и_Македонски_г.г._Стефан

Неговото Блаженство Господин Господин Стефан (р. 1 мај 1955) — поглавар на Македонската православна црква. Неговата полна титула е Митрополит Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

С други думи необходима е денацификация, денационализация и демакедонизация.  Ха, Путине!

С други думи запазване на нашата история, или трябва да я отстъпим, и защо ние а не гърците? Чакам обяснение?

Преди 14 минути, Atom said:

Пропаганда са естествено.  Всеки национален исторически разказ така или иначе е пропаганда.  Един "национален разказ" може да се напише по няколко начина. .  Някои национални разкази са по-достоверни, други по-смешни.  Проблемът е, че ние искаме да заменят тяхната пропаганда точно с нашата пропаганда. Няма да стане. 

Чакай малко ти оспорваш историята ни ? Кое конкретно ? Не ми разтягай лукуми, взимат ли нашата история или не? Самуил какъв е? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, bulgaroid said:

Чакай малко ти оспорваш историята ни ?

Ха, че ти да не би да не я оспорваш?  Половината ти писания в историческите теми нямат нищо общо с "историята ни", т.е. с официалния национален исторически разказ.  Да не би най-накрая да си приел  тюркския произход на прабългарите, или разказа за славяните, или там не знам още какво. 

Ако се опитаме да съставим разказ, който не се оспорва от никой, какво мислиш, че ще излезе от него?  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Atom said:

Ха, че ти да не би да не я оспорваш?  Половината ти писания в историческите теми нямат нищо общо с "историята ни", т.е. с официалния национален исторически разказ.  Да не би най-накрая да си приел  тюркския произход на прабългарите, или разказа за славяните, или там не знам още какво. 

Ако се опитаме да съставим разказ, който не се оспорва от никой, какво мислиш, че ще излезе от него?  

Така за Самуил питах мълчиш, да или не ? И не ми разказвай какво оспорвам аз, знам много добре но аз приемам ,че има българска история, ти ми  казваш ,че не е наша? Така ли? Елементарен въпрос ти зададох, нещо те притеснява ли?

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, bulgaroid said:

Така за Самуил питах мълчиш, да или не ? И не ми разказвай какво оспорвам аз, знам много добре но аз приемам ,че има българска история, ти ми  казваш ,че не е наша? Така ли?

Какво има да говорим за Самуил? Да, Самуил е част от българската история. Е, и?

Писах за националния разказ в неговата цялост.  Хайде още един път да повторим.  Всички т.н. "национални истории", без значение за коя нация и държава става въпрос са приказки. С други думи пропаганда. Те са написани точно с тази цел - да консолидират нацията, да набият в главите на хората определени ценности и представи и т.н.

Нещо неясно?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Atom said:

Какво има да говорим за Самуил? Да, Самуил е част от българската история. Е, и?

Писах за националния разказ в неговата цялост.  Хайде още един път да повторим.  Всички т.н. "национални истории", без значение за коя нация и държава става въпрос са приказки. С други думи пропаганда. Те са написани точно с тази цел - да консолидират нацията, да набият в главите на хората определени ценности и представи и т.н.

Нещо неясно?

Българската викаш, брех ! И трябва ли да го отстъпим тогава? Как мислиш? Трябва ли да отстъпим средновековната ни история? Според теб правилно ли е? А сина ми Гаврил ,племенника Иван? Последващите въстания? Охрид?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, Atom said:

 

Писах за националния разказ в неговата цялост.  Хайде още един път да повторим.  Всички т.н. "национални истории", без значение за коя нация и държава става въпрос са приказки. С други думи пропаганда. Те са написани точно с тази цел - да консолидират нацията, да набият в главите на хората определени ценности и представи и т.н.

Нещо неясно?

Пропагандата си е проганда. Но, дай да се разберем. Сравнението на пропагандата в историята на България (и не само в България) с пропагандата в историята на РСМ, е меко казано, неудачно. Ще приема това сравнение за удачно, когато направят Спароток професор по история в СУ Климент Охридски. Защото техните историчари и членове на МАНИ (харесва ми какво означава на хАсковски диалект това МАНИ), са на нивото на Спароток.

Редактирано от Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, Atom said:

Какво има да говорим за Самуил? Да, Самуил е част от българската история. Е, и?

Според кого Атоме?

Ами според цялата международна научна общност. Само според макетата, не е. И въобще не ми е ясно, какво смятат да правят политиците в ЕС, ако ние признаем тяхната национална приказка. Какво? Ще сменяме ли учебниците по история в цяла Европа? Ще редактираме ли Енциклопедия Британика.

Всеки народ може да си пише своята национална приказка. О.к. Но когато РСМ иска признание от България за верност на тяхната национална приказка, навлизаме в дълбоки води. Това не го разбират някои хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Така за Самуил питах мълчиш, да или не ? И не ми разказвай какво оспорвам аз, знам много добре но аз приемам ,че има българска история, ти ми  казваш ,че не е наша? Така ли? Елементарен въпрос ти зададох, нещо те притеснява ли?

Не разбра ли, че става въпрос за историята на "славяните в Мизия, Тракия и Родопите"?! Българи никога не е имало! Или да ти цитирам списанието на руското МВнР:

И ещё, потому что болгарская история – это материализация евразийской идеи во времени и пространстве, а хан Кубрат, воитель тюркских племён, основавший на просторах Евразии Великую Болгарию, государство с выходом к морю, по праву принадлежит не только болгарской истории, но и истории общеевразийской.

https://interaffairs.ru/news/show/9210

Така че българи няма и никога не е имало. Всеки несъгласен с линията на партията и другаря беренщайн е путинист...

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Янков said:

Според кого Атоме?

Ами според цялата международна научна общност. Само според макетата, не е. И въобще не ми е ясно, какво смятат да правят политиците в ЕС, ако ние признаем тяхната национална приказка. Какво? Ще сменяме ли учебниците по история в цяла Европа? Ще редактираме ли Енциклопедия Британика.

Всеки народ може да си пише своята национална приказка. О.к. Но когато РСМ иска признание от България за верност на тяхната национална приказка, навлизаме в дълбоки води. Това не го разбират някои хора.

Понякога, някои дискусии са не просто безсмислени, ами загуба на време. Явно не познава материята на македонизма и тича по тъч линията с празните формулировки за идентичността и "националния разказ". Без да си дава сметка, че във вените на всеки съвременен българин тече "македонска" кръв. :)

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Atom said:

Пропаганда са естествено.  Всеки национален исторически разказ така или иначе е пропаганда.  Един "национален разказ" може да се напише по няколко начина. .  Някои национални разкази са по-достоверни, други по-смешни.  Проблемът е, че ние искаме да заменят тяхната пропаганда точно с нашата пропаганда. Няма да стане. 

Е, добре де, така е за националните разкази, няма смисъл да го обсъждаме на всеки няколко седмици като се активизира темата. Но може ли да има сравнение между нашия разказ и северномакедонския? Разликата в нивото не просто на пропагандата, а на тоталните фалшификации, е от земята до небето. Тук говорим за повсеместни фалшификации. За шизофренни писания, които нямат нищо общо с действителността, нищо общо с науката и научния подход, нищо общо със здравия разум.

И какво ще рече "точно с нашата пропаганда"? Исторически факти ли наричаме пропаганда вече? Ама добре, нека да не е с нашата "пропаганда". Нека да е с английската, с немската, с руската или с която си поискат. Направи си едно упражнение и разгледай уикипедия страниците на различни езици за които си пожелаеш от "спорните" лица и събития. След това сравни със северномакедонските версии. И открий десетте разлики. С изключение на сръбските страници, където понякога (но далеч не винаги) се застъпват поне частично северномакедонски трактовки, всички останали по основните моменти са на 99% като българските. Защото всички те описват фактологията такава, каквато е. Дори и сръбските версии поне не фалшифицират и не цензурират; или поне не толкова масово и повсеместно. Тъй че за каква "наша пропаганда" изобщо може да става въпрос? Съвсем ясно и просто е - да спрат да фалшифицират историческите извори и да спрат да крият и да цензурират. От там нататък да си градят техен си разказ въз основа на фактите. Както искат, така да си го градят. Никой не ги спира. Но на базата на фактите, а не на базата на фалшификации и цензура. Елементарно.

И точно тук гълта вода и - извинявай много, но няма как по друг начин да го нарека - смехотворното сравнение с украинския случай. Подобни повсеместни фалшификации и манипулации в украинската историческа наука просто няма. Рови, търси, колкото искаш, но подобна картина няма да намериш. Това е положението.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...