Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 21 минути, Atom said:

Създаването на българската нация е дело чисто българско и успешно. По  една или друга причина то се случва точно по време на османския период. Огромният заряд на тогавашните българи им позволява да свършат колосална  и невероятна работа.  Стартирайки от дълбините на средновековието те изграждат училищна мрежа, поставят началото на  изграждането на общ литературен език, построяват една камара църковни и образователни сгради във всеки град и паланка, организират читалища и научни дружества, създават първите медии (периодични печатни издания) и т.н. и т.н..   Цялото това нещо е една огромна победа на целия народ, увенчана с учредяването на Екзархията - първата общо-национална институция призната от всички останали. 

Аз малко се губя в тази историко-политическа дискусия - не ми е много ясно нито какви са тезите, нито каква е целта. Определени факти са ясни и безспорни, но каква е ролята им в общата картина...

Да оставим настрана въпроса дали създаването на българската нация е чисто българско дело. Какво означава обаче това "огромна победа на целия народ"? Огромно достижение без съмнение, но победа... Ако националното самосъзнание и Екзархията са победа, какво е тогава Илинденското въстание? Афтърпарти ли, що ли... Това ли ще им обясняваме на македонците - че след невероятната обща победа едната част от победителите гледа как аскера гази другата... Не знам, не разбирам много от политика и може би за щастие.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 минути, Кухулин said:

Аз малко се губя в тази историко-политическа дискусия - не ми е много ясно нито какви са тезите, нито каква е целта. Определени факти са ясни и безспорни, но каква е ролята им в общата картина...

Да оставим настрана въпроса дали създаването на българската нация е чисто българско дело. Какво означава обаче това "огромна победа на целия народ"? Огромно достижение без съмнение, но победа...

ОК, приеми го като достижение. Достижение на общонародно дело, а не начинание на отделни аристократи или на отделни групи и в него участват както нашите деди, така и тези на македонците. Искаме обща история с тях, но най-общото което имаме е заметено под килима и омаловажено от нас самите. Ти сам написа това:  "По същество се пита следното: ако никога нищо не сме успели да финализираме със собствени сили, откъде знаем, че днес ще успеем".  Ами няма да успеем, защото сме си втълпили, че "никога нищо не сме успели да финализираме със собствени сили"

Като зачертаваме точно процеса по изграждането на нацията, финализиран с учредяването на Екзархията, кое остава като "обща история"? Априлското въстание или т.н. "освобождение"?  Ние се опитваме да им пробутаме нашия исторически разказ, който на практика е история на държавата България след т.н. "освобождение". В този разказ предходният период е силно редактиран и манипулиран в духа на култа към робството. 

Това, че ние сме избрали да се изживяваме като вечните губещи и жертви, какво общо има с македонците.  Те дали искат да са губещи и жертви? Какъв разказ им пробутваме от тяхна гледа точка: турско робство, след това поредица от неуспешни ходове, загуби от войни, сръбско робство и накрая македонизъм силово наложен от Тито. В този разказ те нямат избор. И при македонска и при българска идентичност все са "губещи и жертви".  Ако аз съм на тяхно място няма да го приема. Не за друго, а заради ролята на губещ и жертва която се опитват да ми наложат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Ето два примера за съвременната робофилия набивана в главите на хората. И двата са от в.Труд:

За турското робство и османското владичество   Няма да преразказвам цялата статия, но това е показателно:
"И в този смисъл може да се отдаде нужното на премиера Бойко Борисов, който въпреки че не може да бъде определен като русофил, преди време напомни за Русия, че „те са ни освободили от турско робство“. Робство или иго- да, а не всякакви други увъртени термини, като господство, владичество, власт и съжителство, които представляват поругаване на историческата правда и народната памет."

Искам закон срещу отричането на турското робство  И тук два кратки откъса:
"В последно време самозвани учени от БАН, както и други родоотстъпници, соросоиди, майцепродавци, отцеубийци и отявлени българофоби изписаха тонове хартия да доказват, че турско робство въобще не е имало, а имало съжителство, присъствие, владичество, поданство, обща история и др."
.......
"Искам Закон срещу отричането на петвековното турско робство и на турските зверства! Мъките на българите в общ план са по-големи, далеч по-дълготрайни и по-жестоки от Холокоста, представляват демоцид, и имат несравнимо по-тежки последствия за българската нация."

Създаването на българската нация е дело чисто българско и успешно. По  една или друга причина то се случва точно по време на османския период. Огромният заряд на тогавашните българи им позволява да свършат колосална  и невероятна работа.  Стартирайки от дълбините на средновековието те изграждат училищна мрежа, поставят началото на  изграждането на общ литературен език, построяват една камара църковни и образователни сгради във всеки град и паланка, организират читалища и научни дружества, създават първите медии (периодични печатни издания) и т.н. и т.н..   Цялото това нещо е една огромна победа на целия народ, увенчана с учредяването на Екзархията - първата общо-национална институция призната от всички останали. 

Всичко това по-горе не може да се оцени подобаващо, ако същия период през който се случват тези неща е квалифициран като "робство".  Нямаме успешно завършили борби в националния разказ не защото няма такива реално, а защото не присъстват в разказа. Те са пренебрегнати, скрити и заметени под килима в името на робството и издигането му в култ. Парадоксът е, че ако човек се опита да да изтъкне заслугите на възрожденските българи, техните успехи и победи ще бъде обявен за родоотстъпник, соросоид, майцепродавец, отцеубиец и отявлен българофоб.  Българите нямат право да са успешни, да са победители и да са постигнали нещо сами. Имаме право да сме безгласни и неуспешни роби, или пък ако не сме такива  в най-добрия случай се допуска да бъдем жертви.  Победител може да бъде само чужда сила. Ясно е коя е тя и г.н. Борисов ни го припомни, цитиран в първата статия.

Интересни разсъждения! Само че  ми се струва, че нещата не са толкова едностранни. От една страна "робството" е превърнато в някаква светиня. То не бива да се пипа. Защото се приема, че това означава оневиняване на турците(османците). И току виж се прокарала идеята, че те всъщност не били толкова лоши и не са наш изконен враг- и в момента. А това е издълбано в камък-турците са наш враг, от векове за векове.
В същото време масово се приема една идеализирана представа за борбите на българския народ и постиженията му. Хайдутите са едни чутовни балкански юнаци. Народът смел-непрекъснато вдига въстания. А всъщност, като се загледаме за 6 века няма кой знае колко съществени надигания на населението като териториален и демографски обхват. Априлското въстание е пълен провал и в тактическо отношение, и като мотивация на населението. Ако османците не бяха се отдали на насилие нямаше да бъде забелязано и да породи ефекта, който всички знаем. Хайдутите са едни локални отмъстители, които често се родеят с разбойници. Еле, пък ако сравняваме със съседните балкански народи. Особено с една Гърция, където борбата е постоянна и жестока.  Гордеем се с "възрожденските къщи" и си мислим, че фолклорът ни си е изцяло нашенски, а не  изключително близък до останалите балкански народи и много повлиян от османците. Не се и замислят, че чипровските килими използват близкоизточни мотиви. И  изобщо, че това което приемаме за някаква самобитна култура всъщност е синтез на елементи дошли от Османската империя.  Нали имаше някакво изследване по въпроса, което пак предизвика патриотични брожения. И да, някъде в страни остават и църковно освободителните борби, и примерно фабриката на Добри Войников-едно от малкото неща, с които реално се отличаваме в рамките на империята. Но това пак не пречи на патриотичното чувство

Та мисълта ми е, че двата мита: за робството и някакво неясно величие и героизъм на българския народ в този период прадоксално съществуват заедно и формират  патриотизма на голяма част от населнието. Към това се добавя и Освобождението, като не е патриотично да се търси какъвто и да е рационален елемент и подбуди у руското ръководство. Всичко е от едното славянско и православно братство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Atom said:

ОК, приеми го като достижение. Достижение на общонародно дело, а не начинание на отделни аристократи или на отделни групи и в него участват както нашите деди, така и тези на македонците. Искаме обща история с тях, но най-общото което имаме е заметено под килима и омаловажено от нас самите. Ти сам написа това:  "По същество се пита следното: ако никога нищо не сме успели да финализираме със собствени сили, откъде знаем, че днес ще успеем".  Ами няма да успеем, защото сме си втълпили, че "никога нищо не сме успели да финализираме със собствени сили"

Като зачертаваме точно процеса по изграждането на нацията, финализиран с учредяването на Екзархията, кое остава като "обща история"? Априлското въстание или т.н. "освобождение"?  Ние се опитваме да им пробутаме нашия исторически разказ, който на практика е история на държавата България след т.н. "освобождение". В този разказ предходният период е силно редактиран и манипулиран в духа на култа към робството. 

Това, че ние сме избрали да се изживяваме като вечните губещи и жертви, какво общо има с македонците.  Те дали искат да са губещи и жертви? Какъв разказ им пробутваме от тяхна гледа точка: турско робство, след това поредица от неуспешни ходове, загуби от войни, сръбско робство и накрая македонизъм силово наложен от Тито. В този разказ те нямат избор. И при македонска и при българска идентичност все са "губещи и жертви".  Ако аз съм на тяхно място няма да го приема. Не за друго, а заради ролята на губещ и жертва която се опитват да ми наложат.

Тук се връщаме пак към разговора ни с dora. Аз виждам нещата по следния начин:

1) Българската нация и македонската нация са две отделни нации с общ корен. Разделят се исторически след провалените борби за национално обединение, но ключовият момент е Илинденско-Преображенското въстание.

2) И двете нации са построени по германския модел, т. е. хората във всяка една от тях са обединени от общ език и обща история.

От 1) и 2) директно следва, че македонският език е различен от българския език и македонската история е различна от българската история. Следователно, когато синхронизираме двата исторически разказа, трябва да наблягаме на общия корен и да оставим по-късната част да си се различава. Къде е този общ корен? Намира се в историята на Паисий Хилендарски. Това е разказът, върху който се гради общата част на "българо-македонската" нация. Трябва примерно до началото на 19 век всичко да е гладко и изпипано от двете страни, след това там регионални специфики и прочее, а от края на 19 век различни разкази - кой каквото иска да си пише.

Това е схемата, която ще сведе напрежението до минимум. Няма да изчезне, но ще е напълно приемливо.

И вече в тези общи рамки самият 19 век може да се различава в някаква степен. Ние, ако решим, да се гордеем много с Екзархията, те да я недолюбват, това няма чак толкова голямо значение за отношението между двете нации. Може да има някаква роля, дето викаш ти, във вътрешнонационален план.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Филофоб said:

Нали имаше някакво изследване по въпроса, което пак предизвика патриотични брожения.

Навремето една журналистка снима документалка, че химнът на Странджа е бивш еничарски марш. А лично аз имам следния случай: пускам на един сръбски купон "Дельо хайдутин" от диска в колата и тия ме питат защо им пускам турско :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Кухулин said:

1) Българската нация и македонската нация са две отделни нации с общ корен. Разделят се исторически след провалените борби за национално обединение, но ключовият момент е Илинденско-Преображенското въстание.

2) И двете нации са построени по германския модел, т. е. хората във всяка една от тях са обединени от общ език и обща история.

От 1) и 2) директно следва, че македонският език е различен от българския език и македонската история е различна от българската история.

 Трябва примерно до началото на 19 век всичко да е гладко и изпипано от двете страни, след това там регионални специфики и прочее, а от края на 19 век различни разкази - кой каквото иска да си пише.

Това е схемата, която ще сведе напрежението до минимум. Няма да изчезне, но ще е напълно приемливо.

Дали? Къде ще вместят българите от Пиринска Македония? Етнически македонци  ли са с "език различен от българския" (това е македонската теза), или са етнически българи (говорещи на български език)

Според не може да се мисли сериозно за македонски език и македонски етнос преди 1944 година (ще поясня по-долу)

Може разбира се да говорим за създаването  на политическа нация, след 1918, на което са изразители са двете следвоенни ВМРО-та . Некомунистическото  ВМРО според мен също има за цел създаването на  отделна политическа нация, вижте есето " Македония- Швейцария на Балканите", то е модел и визия за политическата нация на лидера  на ВМРО 

https://sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=684:im&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61

Що се отнася  до езика и етноса  и "отделянето" им от българския:

Началото на този процес,  като разбиране и идея на част  от интелигенцията (лявата и комунистическата) че македонският език е различен от българския, а не е просто наречие, според мен започва в края на 30  - те , изразен в и чрез дейността  на Македонския литературен кръжок,

Процесът е прекъснат е с българската анексия и закриването  на кръжока през 1941 г

https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_literary_circle

  

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Дали? Къде ще вместят българите от Пиринска Македония? Етнически македонци  ли са с "език различен от българския" (това е македонската теза), или са етнически българи (говорещи на български език)

Еми ще се спазарят двете държави, нали затова се водят преговори. Българи ли ще са, македонци ли ще са. Или там кой както се определи, нали сега е модерно. Подписват съответните гаранции за териториална цялост и т. н. Гърците нямат ли такъв казус?

 

Преди 4 минути, nik1 said:

Що се отнася  до езика и етноса  и "отделянето" им от българския:

Началото на този процес,  като разбиране и идея на част  от интелигенцията (лявата и комунистическата) че македонският език е различен от българския, а не е просто наречие, според мен започва в края на 30  - те , изразен в и чрез дейността  на Македонския литературен кръжок,

Процесът е прекъснат е с българската анексия и закриването  на кръжока през 1941 г

https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_literary_circle

  

Нека да си пишат каквото искат, стига да е след 19 век. Нали затова са я въвели тая глупост със синтактичния пълен член, да не се дели езикът.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 16.02.2022 г. at 8:54, dora said:

Аз бих добавила православието и обвързването на нашата приказка с Русия - русофилията. Русия не би могла да се лансира като освободител, ако преди това не е имало поробител. Плюс четиридесет и пет годишната подмяна на исторически факти по идеологически причини.

А нима е нямало? 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 22 минути, nik1 said:

Дали? Къде ще вместят българите от Пиринска Македония? Етнически македонци  ли са с "език различен от българския" (това е македонската теза), или са етнически българи (говорещи на български език)

Според не може да се мисли сериозно за македонски език и македонски етнос преди 1944 година (ще поясня по-долу)

Може разбира се да говорим за създаването  на политическа нация, след 1918, на което са изразители са двете двете следвоенни ВМРО-та . Некомунистическото  ВМРО според мен също има за цел създаването на  отделна политическа нация, вижте есето " Македония- Швейцария на Балканите", то е модел и визия за политическата нация на лидера  на ВМРО 

Що се отнася  до езика и етноса  и "отделянето" им от българския:

Началото на този процес,  като разбиране и идея на част  от интелигенцията (лявата и комунистическата) че македонският език е различен от българския, а не е просто наречие, според мен започва в края на 30  - те , изразен в и чрез дейността  на Македонския литературен кръжок,

Процесът е прекъснат е с българската анексия и закриването  на кръжока през 1941 г

https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_literary_circle

  

Да, ама дейността на Македонският литературен кръжок не е естествен процес, а изцяло и тотално инспириран от компартията, и то не българската. Българската, бидейки малоинтелигентна, става само проводник. Така, че българската анексия не е прекъснала нещо естествено, ами нещо съвсем чуждо на хората. 

Това, което става до 1944 г. чисто маркиране на някакви инициативи от комунистическите среди. Процесът започва със създаването на Република Македония в състава на Югославия и с тоталния удбашки терор, съчетан с Титовия размах и високата привлекателност на титовата държава. И с пропаганда  - изумително изпипана, мащабна и масово лъжлива. 

И моделите, даже и на двете ВМРО-та, не са друго освен политическа тактика за освобождение и политическо обособяване, но не и за някаква еманципация от България и от българския народ. Не и от тях, не и тогава. 

 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Кухулин said:

Еми ще се спазарят двете държави, нали затова се водят преговори. Българи ли ще са, македонци ли ще са. Или там кой както се определи, нали сега е модерно. Подписват съответните гаранции за териториална цялост и т. н. Гърците нямат ли такъв казус?

Как виждаш някой български  политик да се откаже  от българите от Пиринска Македония? Аз честно казано, не виждам такава опция

ПС

Фактически няма и правна възможност за такова признаване- КС се произнесе по делото ОМО Илинден, че в България няма македонско малцинство (няма етнически македонци). Политиците, които не се съобразяват с решенията на КС , имат къс хоризонт.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Кухулин said:

Тук се връщаме пак към разговора ни с dora. Аз виждам нещата по следния начин:

1) Българската нация и македонската нация са две отделни нации с общ корен. Разделят се исторически след провалените борби за национално обединение, но ключовият момент е Илинденско-Преображенското въстание.

2) И двете нации са построени по германския модел, т. е. хората във всяка една от тях са обединени от общ език и обща история.

От 1) и 2) директно следва, че македонският език е различен от българския език и македонската история е различна от българската история. Следователно, когато синхронизираме двата исторически разказа, трябва да наблягаме на общия корен и да оставим по-късната част да си се различава. Къде е този общ корен? Намира се в историята на Паисий Хилендарски. Това е разказът, върху който се гради общата част на "българо-македонската" нация. Трябва примерно до началото на 19 век всичко да е гладко и изпипано от двете страни, след това там регионални специфики и прочее, а от края на 19 век различни разкази - кой каквото иска да си пише.

Това е схемата, която ще сведе напрежението до минимум. Няма да изчезне, но ще е напълно приемливо.

И вече в тези общи рамки самият 19 век може да се различава в някаква степен. Ние, ако решим, да се гордеем много с Екзархията, те да я недолюбват, това няма чак толкова голямо значение за отношението между двете нации. Може да има някаква роля, дето викаш ти, във вътрешнонационален план.

Трудна работа, да не кажа невъзможна.  Двата разказа са написани от съвсем различна перспектива.  Нашият разказ е написан като история на страната, македонския  - история на народа.  В двата разказа общите моменти са по времето на ПБД в интервала от разказа са славянската писменост и нейното въвеждане до Петър Делян. Следващите общи моменти са през 19-ти век по време на националното изграждане, но ти искаш да ги прескочим. 

При това положение не знам как ще стане номера. На мен ми се вижда невъзможна мисия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, КГ125 said:

Да, ама дейността на Македонският литературен кръжок не е естествен процес, а изцяло и тотално инспириран от компартията, и то не българската. Българската, бидейки малоинтелигентна, става само проводник. Така, че българската анексия не е прекъснала нещо естествено, ами нещо съвсем чуждо на хората. 

Коя партия бе КГ? Да не е анонимната комунистическа партия на световните анонимници?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, nik1 said:

Как виждаш някой български  политик да се откаже  от българите от Пиринска Македония? Аз честно казано, не виждам такава опция

Те са си там, никъде няма да ходят. Пиринска Македония си е българска. В Кърджали като има турци, защо в Сандански да няма македонци. Разбира се, само при условие, че отсреща направят хубави отстъпки по този повод. А ако някой реши да създава проблеми на тая основа - прилагат се съответните дисциплинарни мерки.

Преди 9 минути, nik1 said:

Фактически няма и правна възможност за такова признаване- КС се произнесе по делото ОМО Илинден, че в България няма македонско малцинство (няма етнически македонци). Политиците, които не се съобразяват с решенията на КС , имат къс хоризонт.

Чудните приключения на западната демокрация в балкански условия :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Кухулин said:

Тук се връщаме пак към разговора ни с dora. Аз виждам нещата по следния начин:

1) Българската нация и македонската нация са две отделни нации с общ корен. Разделят се исторически след провалените борби за национално обединение, но ключовият момент е Илинденско-Преображенското въстание.

2) И двете нации са построени по германския модел, т. е. хората във всяка една от тях са обединени от общ език и обща история.

От 1) и 2) директно следва, че македонският език е различен от българския език и македонската история е различна от българската история. Следователно, когато синхронизираме двата исторически разказа, трябва да наблягаме на общия корен и да оставим по-късната част да си се различава. Къде е този общ корен? Намира се в историята на Паисий Хилендарски. Това е разказът, върху който се гради общата част на "българо-македонската" нация. Трябва примерно до началото на 19 век всичко да е гладко и изпипано от двете страни, след това там регионални специфики и прочее, а от края на 19 век различни разкази - кой каквото иска да си пише.

Това е схемата, която ще сведе напрежението до минимум. Няма да изчезне, но ще е напълно приемливо.

И вече в тези общи рамки самият 19 век може да се различава в някаква степен. Ние, ако решим, да се гордеем много с Екзархията, те да я недолюбват, това няма чак толкова голямо значение за отношението между двете нации. Може да има някаква роля, дето викаш ти, във вътрешнонационален план.

Схемата не е нова. Даже е до някаква степен раннокомунистическа, в смисъл официалната теза от началото на 50те години. Вкъщи имам учебник по история от времето на Червенков. Там черно на бяло пише точно това:

"На базата на единната през Възраждането българска народност възникват две нации - българска и македонска".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Thorn said:

Схемата не е нова. Даже е до някаква степен раннокомунистическа, в смисъл официалната теза от началото на 50те години. Вкъщи имам учебник по история от времето на Червенков. Там черно на бяло пише точно това:

"На базата на единната през Възраждането българска народност възникват две нации - българска и македонска".

Не знам да се гордея ли, да се срамувам ли, че стигам до същия извод :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, Кухулин said:

Те са си там, никъде няма да ходят. Пиринска Македония си е българска. В Кърджали като има турци, защо в Сандански да няма македонци. Разбира се, само при условие, че отсреща направят хубави отстъпки по този повод. А ако някой реши да създава проблеми на тая основа - прилагат се съответните дисциплинарни мерки.

 

Сериозно? Една четвърт от българските  политици са с македонски корени, друга една трета са тракийци (барабар с Президента). При нас тракийците сантиментите  (поради  общата история с Македония  - ВМОРО и т.н.) са по силни дори отколкото при Пиринците :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 28 минути, Кухулин said:

Чудните приключения на западната демокрация в балкански условия :D 

Факт, макар много от Конституционните съдилища   на запад се произнасят и по конституционни жалби на гражданите и  общините, (европейци сме, ама не съвсем)

http://miris.eurac.edu/mugs2/do/blob.html?type=html&serial=1049717569564

III. По чл. 11, ал. 4 от Конституцията

В Република България няма обособен македонски етнос. Поради това съдът не намира данни и основания да приеме, че със създаването на тази организация е нарушен чл. 11, ал. 4 от Конституцията и забраната в него да се образуват политически партии на етническа основа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.02.2022 г. at 21:07, Atom said:

Говорим конкретно за "турското робство".  Проблемът там е, че първо трябва да се дефинира какво представлява т.н.  турско робство и едва след това  да се  класифицира заедно с други сходни явления по света и да се търсят някакви аналогии. Ако не знаем какво представлява,  може ли да говорим за факти. Факти за какво?  Темата няма как да не е  дискусионна, по простата причина, че не знаем какво представлява  обекта който ще се изследва.

Четох 3 страници безмислици и чудене защо така се получава с това робство! Ти както винаги намираш имагинерни проблеми и разсъждаваш по тях когато истината ти е под носа но ти винаги отказваш да я видиш. За какво така бясно се експолатира турското робство,защо въртяха сукаха и направиха национален празник ...3 март?! За какво се подчертава ролята на Русия освободила всичко живо по няколко пъти? За какво ни плашат,че ако не сме с Русия ще дойдат турците,преди бяха и американците,и кой ли не? За какво има специален отдел в руското посолство по паметниците и те буквално лежат пред тях та някой да не им направи нещо,а българските или ги разрушават ,или се търкалят по мазета и дворове? Защо пренаписаха историята ни така,че не можем да разберем ние идиоти ли сме или какво? И защо нашата история няма нищо общо с истината? За какво дори сега децата учат,че сме имали ханове,че българите са тюрки? За какво ни се отрича всичко възможно? Азбуката я създали македонци,славяните погълнали българите ,който били тюрки и били шепа хора,разбирай изчезнали? За какво се отрича,че старославянския ,църковнославянския и българския са едно и също нещо? А това да се каже,че половин Европа говори на развален български не дават да се продума? Защо се пропуска,че в Румъния ,Сърбия,Черна Гора,Беолорусия,Украйна,Русия,Чехия,Полша,Словакия, и навсякъде където има православни славяноговорящи българския е свещения език? Защо ни се отрича всичко възможно и ни се втълпяват комплекси и непълноценност,защо се прави всичко възможно като се руши,гонят се инвеститори,унищожава се икономиката ни, и ако случайно имаме напредък в нещо се прави всичко възможно да се върнем в изходна точка? Крещящ пример е сегашното правителство.Ама вие тия работи не ги виждате,уж сте българи уж сте патриоти ама за всичко сте съгласни каквото кажат и щом те са казали за вас е свещена истина, и сте винаги против нас останалите българи ,а те каквато и простотия да измислят вие я защитавате и доказвате,-"точно така е било"? Така не става, докато има такива ние ще деградираме и ще изчезнем за ваша радост.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, bulgaroid said:

Четох 3 страници безмислици и чудене защо така се получава с това робство! Ти както винаги намираш имагинерни проблеми и разсъждаваш по тях когато истината ти е под носа но ти винаги отказваш да я видиш. За какво така бясно се експолатира турското робство,защо въртяха сукаха и направиха национален празник ...3 март?! За какво се подчертава ролята на Русия освободила всичко живо по няколко пъти? За какво ни плашат,че ако не сме с Русия ще дойдат турците,преди бяха и американците,и кой ли не? За какво има специален отдел в руското посолство по паметниците и те буквално лежат пред тях та някой да не им направи нещо,а българските или ги разрушават ,или се търкалят по мазета и дворове? Защо пренаписаха историята ни така,че не можем да разберем ние идиоти ли сме или какво? И защо нашата история няма нищо общо с истината? За какво дори сега децата учат,че сме имали ханове,че българите са тюрки? За какво ни се отрича всичко възможно? Азбуката я създали македонци,славяните погълнали българите ,който били тюрки и били шепа хора,разбирай изчезнали? За какво се отрича,че старославянския ,църковнославянския и българския са едно и също нещо? А това да се каже,че половин Европа говори на развален български не дават да се продума? Защо се пропуска,че в Румъния ,Сърбия,Черна Гора,Беолорусия,Украйна,Русия,Чехия,Полша,Словакия, и навсякъде където има православни славяноговорящи българския е свещения език? Защо ни се отрича всичко възможно и ни се втълпяват комплекси и непълноценност,защо се прави всичко възможно като се руши,гонят се инвеститори,унищожава се икономиката ни, и ако случайно имаме напредък в нещо се прави всичко възможно да се върнем в изходна точка? Крещящ пример е сегашното правителство.Ама вие тия работи не ги виждате,уж сте българи уж сте патриоти ама за всичко сте съгласни каквото кажат и щом те са казали за вас е свещена истина, и сте винаги против нас останалите българи ,а те каквато и простотия да измислят вие я защитавате и доказвате,-"точно така е било"? Така не става, докато има такива ние ще деградираме и ще изчезнем за ваша радост.

Това за робството отдавна съм ви го изяснил, ама не слушате. Ролята на Русия си е решителна за освобождението, без нея - съдбата на арменците. Дали българите са били тюрки - най-вероятно, поне е имало такъв сериозен елемент. За паметниците - тяхно право си е да имат отдел и да си ги защитават. Имали сме ханове - ами вероятно канасюбиги си е хан. Славяните погълнали българите - с уговорки, но е вярно. Изчезнали - изчезнали са, да. Включително от асимилация. Азбуката я написали македонци - за глаголицата си е светата истина. Половин Европа говои на развален български - това си бамбашка лъжа. Останалото е съвременна политика.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Thorn said:

"На базата на единната през Възраждането българска народност възникват две нации - българска и македонска".

:)

Хората по поречието на Струма, продължават да се имат за македонци, продължават да използват македонски диалект и единствено не продължават да носят македонски фамилии, тъй-като им ги смениха.  Те са си българи. Но от македонският край.

Както искат да ги наричат.

Link to comment
Share on other sites

Чета и се сещам за вица: Излиза един от изпит по история на комунизма и вика: Ура, скъсаха ме! защо се радваш? Другите ги арестуваха!

Та и тук така, болшинството са за ареста!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, Петър_Пейчев said:

Чета и се сещам за вица: Излиза един от изпит по история на комунизма и вика: Ура, скъсаха ме! защо се радваш? Другите ги арестуваха!

Та и тук така, болшинството са за ареста!

Болшинството -  на североизток , на кораба - Майка.

Тук при нас - мнозинството , повечето...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Thorn said:

Това за робството отдавна съм ви го изяснил, ама не слушате. Ролята на Русия си е решителна за освобождението, без нея - съдбата на арменците.

То съдбата на арменците, си я имаме преди ролята на Русия. Проблемите ни идват точно от ролята на Русия и нейните имперски интереси. Това ли трябвало да го знаеш много добре, не се прави на ударен.

Преди 18 часа, Thorn said:

 Дали българите са били тюрки - най-вероятно, поне е имало такъв сериозен елемент.

Напротив, малко вероятно е. И да е имало такъв елемент, няма никаква гаранция, че този елемент е държавно-творчески.

Преди 18 часа, Thorn said:

За паметниците - тяхно право си е да имат отдел и да си ги защитават.

Вярно е. Обаче се пита в задачата, защо ние нямаме такъв отдели когато се опитваме да защим своите паметници някои ни се сърдят?

Преди 18 часа, Thorn said:

Имали сме ханове - ами вероятно канасюбиги си е хан.

Ами щом е вероятно, значи може и да е грешно.

Преди 18 часа, Thorn said:

Славяните погълнали българите - с уговорки, но е вярно. Изчезнали - изчезнали са, да. Включително от асимилация.

Ами , ей за тези уговорки сме спорили с теб в няколко теми. Дай най-накрая да ги видим тези доказателства, кога и как са дошли славянските морета в България. Ама не с размишления, а с цитати от източници.

Преди 18 часа, Thorn said:

Азбуката я написали македонци - за глаголицата си е светата истина. Половин Европа говои на развален български - това си бамбашка лъжа.

Кирил и Методий са македонци? Това  и македонските историчари още не го твърдят. Глаголицата е създадена на южно-славянски диалект от района на Солун. В момента тези хора са известни като Беломорски българи. А макета по това време е нямало. И те са се имали за българи.

Вземи най-накрая да прочетеш нещо. Препоръчвам ти да започнеш от това

http://www.promacedonia.org/rp/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, miroki said:

Има ли някой, който не е запознат с това?

post-6570-0-42864800-1425559316_thumb.jpg

На тези неща трябва да се гледа внимателно и да се търсят руските источници, защото се появиха най-невероятни небивалици, но без значение дали това е казано или не руската политика е точно такава. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...