Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 26 минути, Евристей said:

Ясно. Приключвам с теб.  Карай си с озъбените си емотикони......

Не знам кой ти се връзва, ама не са добре нещата.....

В смисъл няма како да ми покажеш? Керамика нещо ... не?  И няма нужда някой да ми се връзва, просто питам и получавам едно и също обяснение . Ама то така пишело. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 15 минути, Евристей said:

Те събрали в него мнозина бесновати от двата народа с кървясали и облещени очи и с разпуснати коси 

бог е отредил свобода на българския и влашкия народ

 

Никита Акоминат Хониат  - участник в походите на Исаак II Ангел срещу бунта на братята Асан и Теодор 

А дали не са били кумани? Май те ще да са. И ми малеят ти букви.

Преди 16 минути, Евристей said:

Не е хубав, вулгарен е и примесен

Ами виж румънския колко е примесен ще е учудиш и то сериозно, почти като гръцкия, е ама за гръцкия знаем,че е създаден ярез 1913г въпроса е кога е създаден румънския?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, bulgaroid said:

А дали не са били кумани?

Не мога да разбера защо се излагаш ?  Те куманите изповядват ли Християнски култ към Св. Димитър ? 

Преди предположих че си че Хониат диагонално. Поправям се ...

Ти въобще не си чел Хониат. Той пише отделно за куманите/скити/ - обичаите им, как и за какво използват конете/кобилите си (като любовници) и т. н

Това не са власи. Власите са християни

Каква керамика ще ми търсиш , като живеят съвместно/смесено с българи

Ами в градчето Койнаре (Плевенско) имаше власи (до средата на 90-те..сега незнам) Освен по говор и лични имена по какво се различават ? По керамика ли ? 

Хайде стига глупости

Преди 24 минути, bulgaroid said:

просто питам и получавам едно и също обяснение . Ама то така пишело. 

Ами то не е открит гроба на Аспарух . Как ще ми докажеш че е съществувал ? Тервел ? Как ще ми докажеш, че Асен и Петър са съществували ? Калоян къде е ? 100% ли е доказан ...мнимия Калоян ? 

И как разбра че е куманин ? Само защото не ти отърва че е влах ? 

Щото пишат, че не е куманин, а жена му е такава. Това не е едно и също..

Зарежи....

Власи няма няма, не е имало и няма и да има

Лъв Дякон, Василий II, Никита Хониат, Вилардуен, Валансиен, Клари, самият Калоян, папа Инокентий ....са се объркали и са имали съвсем друго предвид......Класа, раса, съсловие, Тесалия, кумани, овчари, римски граждани......

Вярваме на ....Булгароид ...стига да систематизира нещо смислено...

Излагаш се...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Евристей said:

Власи няма няма, не е имало и няма и да има

Лъв Дякон, Василий II, Никита Хониат, Вилардуен, Валансиен, Клари, самият Калоян, папа Инокентий ....са се объркали и са имали съвсем друго предвид......Класа, раса, съсловие, Тесалия, кумани, овчари, римски граждани......

Що хабиш усилия?  И 100 източника да му пуснеш все тази. Човекът си има кауза или мисия и не се интересува от източниците. На времето така се пробвах да  опонирам на античките по македонските форуми. Не става. Едно си баба знае, едно си бае. И тезите им бяха почти същите като на Булгароид.  Нямало българи, сърби, власи, ромеи, а само класи или съсловия.  Имало ромеи - римски граждани или висша класа,  сърби-серви или слуги, власи - чобани и българи, вулгари - останалата част от плебса.

На това му викам "скопска методология". Това което  отговаря на каузата, мисията или някаква друга "велика идея"  се преекспонира до абсурд или направо се измисля от нищото. Останалото се замита под килима.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Евристей said:

Ами в градчето Койнаре (Плевенско) имаше власи (до средата на 90-те..сега незнам) Освен по говор и лични имена по какво се различават ?

Ха така! Значи твоите доказателства за власите се базират на това,че имали различни от българите говор и имена?! Че то техният говор може да е бил диалектен на българския,а имената - кой имена всъщност са български? Имената преди покръстването - може и да са български,но сред това са библейски,(Иван,Петър,Симеон и т.н.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, bulgaroid said:

Ами как тогава запазват такъв хубав латински? Ако това беше вярно езика им щеше да е смес от всички езици който са около тях, с огромен брой заемки, а такова нещо там няма,те си говорят на приличен латински. Нашия език например с книжовна школа и всичките му мурафети търпи оргомно влияние от гръцки например, а на лумпенизираните власи , който според теб живеят заедно с нас не оказва никакво влияние, как стават тия работи?

Ами нашата книжовна школа с всичките му мурафети е 90% преводи на религиозни текстове от гръцки. Сиреч, противно на това, което си мислиш, тя е проводник на допълнително гръцко езиково влияние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

Ами нашата книжовна школа с всичките му мурафети е 90% преводи на религиозни текстове от гръцки. Сиреч, противно на това, което си мислиш, тя е проводник на допълнително гръцко езиково влияние.

А какво мисля аз? Нали точно това казвам, а в румънския такова влияние няма! Как така? А между другото при арумъните си го има, но там и езика не е точно същия. 

Според изследване, проведено от университета Ка Фоскари във Венеция (Università Ca' Foscari di Venezia) и италианското министерство на унивеситетите и научните изследвания (Ministero dell'Università e della Ricerca Scientifica),[1][2], речниковият състав на съвременния румънски език съдържа около 90% елементи от латинския език, докато преди създаване на държавата Румъния през 1861 чрез обединението на двете княжество Влашко и Молдова, латинската лексика в писмения език е едва 20%, нещо обикновено за всички европейски езици, а останалите 80% са думи, заемки или производни преди всичко от български, по-малко новогръцки, унгарски, турски или албански.

За какво говорим? И това след системно налагане на латинския още преди 1800г. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Atom said:

Що хабиш усилия?  И 100 източника да му пуснеш все тази. Човекът си има кауза или мисия и не се интересува от източниците. На времето така се пробвах да  опонирам на античките по македонските форуми. Не става. Едно си баба знае, едно си бае. И тезите им бяха почти същите като на Булгароид.  Нямало българи, сърби, власи, ромеи, а само класи или съсловия.  Имало ромеи - римски граждани или висша класа,  сърби-серви или слуги, власи - чобани и българи, вулгари - останалата част от плебса.

На това му викам "скопска методология". Това което  отговаря на каузата, мисията или някаква друга "велика идея"  се преекспонира до абсурд или направо се измисля от нищото. Останалото се замита под килима.

Какви източници бре аланкооглу? За един кратък отрязък от десетина години се споменават наякакви мистични власи и вие за това се хващате като шарани? И никой не е чувал за тях през средновековието,отвъд Дунава. Няма такова нещо нито в полските ,нито в руските, нито в унгарските текстове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, bulgaroid said:

Какви източници бре аланкооглу? За един кратък отрязък от десетина години се споменават наякакви мистични власи и вие за това се хващате като шарани? И никой не е чувал за тях през средновековието,отвъд Дунава. Няма такова нещо нито в полските ,нито в руските, нито в унгарските текстове.

Че кой ти говори за "отвъд Дунава"?   Къде мислиш, че се подвизават власите до 12-ти век? 

Измисляш си някаква теза, а после сам я оборваш. И стига си ми спамил темата.  Ако толкова те интересуват власите или румънците си отвори нова тема.  Румънците ги намесихме в тази тема дотолкова, доколкото също както с македонците имаме различен прочит на историята, но нямаме нито политически, нито културни проблеми, нито каквито и да и други.  

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 6.05.2022 г. at 15:20, Янков said:

Хвърляш ме в спомени отпреди 20 години и за неща които не мога да намеря сега. Ставаше въпрос за конкретно нараняване, за което се знае че предизвиква неконтролеруеми пристъпи на ярост и гняв. Като сведение се даваше че Калоян убива Балдуин "в един от обичайните си пристъпи на ярост". Или нещо подобно. Мисля че беше от Хониат, но не ми се рови. А и това не е периода в който съм ровил много.

Не. Просто вече не вярвам че имаме политици, които ги е грижа за държавата. Мерките които предприемат са само за запълване на банковите им сметки.

Това, че е открит цар Калоян е меко казано съмнително. Погребението е вероятно от 14 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 44 минути, Atom said:

Че кой ти говори за "отвъд Дунава"?   Къде мислиш, че се подвизават власите до 12-ти век? 

Измисляш си някаква теза, а после сам я оборваш. И стига си ми спамил темата.  Ако толкова те интересуват власите или румънците си отвори нова тема.  Румънците ги намесихме в тази тема дотолкова, доколкото също както с македонците имаме различен прочит на историята, но нямаме нито политически, нито културни проблеми, нито каквито и да и други.  

Айде не ти ли писна - има и в унгарските и в руските.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, bulgaroid said:

 

За какво говорим? И това след системно налагане на латинския още преди 1800г. 

Нали? Точно по време на фанариотското управление в княжествата, според тебе били налагали латински. Развеселяваш ме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Евристей said:

Не мога да разбера защо се излагаш ?  Те куманите изповядват ли Християнски култ към Св. Димитър ? 

А изповядват ли? Според ракопките в Русия да, изповядват, поне някой от тях, и няма как български владетел да си вземе жена от тях без тя  да е христинка, това за сведение,това е невъзможно. Много кумани и преди тях печенеги са християни, а някой от тях пристигат в Европа такива,защото Несторианската църква е с огромно влияние в региона, Даже по-късно част от монголите са несториани. Дори жената на Чингиз хан е такава,според някой.

Преди 22 часа, Евристей said:

Преди предположих че си че Хониат диагонално. Поправям се ...

Ти въобще не си чел Хониат. Той пише отделно за куманите/скити/ - обичаите им, как и за какво използват конете/кобилите си (като любовници) и т. н

Хванал си се за Хониат ,да не казвам като за какво. Освен него имаш ли нещо друго? И защо при едни архаизацията и хиперболизацията  важат с пълна сила а при други не? Не е ли малко едностранно, да не кажа лицемерно?  Намекнах ти няколко пъти ,ти се правиш ,че не разбираш, е сега ти го казвам.

Преди 22 часа, Евристей said:

Това не са власи. Власите са християни

Още от 4 век :ag: тия басни съм ги слушал, само ако може да ги локализираш някак си. И как точно апостол Павел се е прокрадвал покрай хунските патрули да ги покръсти не знам!?

Преди 22 часа, Евристей said:

Каква керамика ще ми търсиш , като живеят съвместно/смесено с българи

Ми такава, влашка. До 9 век българите са езичници и имат обособена керамика много характерна,  а и после. Власите трябва да имат нещо което да напомня римската керамика, нали са римляни ,или поне тракийската нали са даки, или поне по нещо да се отличава от тази на новопристигналите варвари. Да ама не, такъв филм няма, няма нищо. Трябва да има християнски погребения по чукарите както ми разказваш, ама и това липсва. Трябва да има нещо наподобяващо на църкви ама няма нито едно.

Трябва да има и следи от жилища пак в някакъв стил римски ли е, дакииски ли е, наречи го както искаш ,ама и това няма. Няма нищо, нито зад Дунав, нито от нашата стана,нищичко. Пълно е с готи,българи, кумани и други а въпросните власи ги няма. Няма нито едно докаазателство за съществуването им. То затова обявиха културата Дриду за тяхна, нищо,че е типично българска, изобщо не им пречи това. Сега Ипотещи също се превърна във влашка. Как стават тия работи незнам!

Преди 22 часа, Евристей said:

Ами в градчето Койнаре (Плевенско) имаше власи (до средата на 90-те..сега незнам) Освен по говор и лични имена по какво се различават ? По керамика ли ? 

Влашките преселения от края на 19  и началото на 20 век в България явно не са ти известни. Аз също не бях чувал за тях докато една моя колежка в университета не ми разказа за тях, тя самата беше румънка , семейството и се преселва в България 1921 г. бягайки от гладна смърт, което се оказва нещо нормално в Румъния колкото и да е странно! Та тя ми даде да прочета изследване на румънски историци за многобройни преселения на румънци в България, след освобождението, в Ломско,Козлодуиско ,Видинско и не помня още къде. 

А ако румънците се различават само по говора,от 4 век до сега нямаше да остане нищо от тях,отдавна да са асимилирани навсякъде.

Преди 22 часа, Евристей said:

Ами то не е открит гроба на Аспарух . Как ще ми докажеш че е съществувал ? Тервел ? Как ще ми докажеш, че Асен и Петър са съществували ? Калоян къде е ? 100% ли е доказан ...мнимия Калоян ? 

За твое съжаление е открит. При Вознесенка Украйна. И не си коректен , Аспарух се споменава в голям период от време, не в 3-4 изтрочника писани по едно и също време. Защо в другите източници и периоди липсват тия власи? 

Преди 22 часа, Евристей said:

И как разбра че е куманин ? Само защото не ти отърва че е влах ?

Ами има теория,че има някаква връзка с куманския род Асена,затова. И не го твърдя ,просто го споменавам. А ти обаче си твърдо убеден,че е влах. А доказателства имаш ли? Нямаш. 

 

Преди 22 часа, Евристей said:

Щото пишат, че не е куманин, а жена му е такава. Това не е едно и също..

Щото не четеш внимателно темата затова. Виж горното пак и потърси какво съм писал. 

Преди 22 часа, Евристей said:

Власи няма няма, не е имало и няма и да има

Ами така е, те са късен продукт на ренесанса. И то късния.

 

Преди 22 часа, Евристей said:

Лъв Дякон, Василий II, Никита Хониат, Вилардуен, Валансиен, Клари, самият Калоян, папа Инокентий ....са се объркали и са имали съвсем друго предвид......Класа, раса, съсловие, Тесалия, кумани, овчари, римски граждани......

А имаме ли право да тълкуваме или приемаме всико буквално? И ти определяш кое е архаизация, и кое чиста истина. С Лъв Дякон никой не спори ама там всичко е ясно, само ти не го виждаш,или пак не си чел темата?

Преди 22 часа, Евристей said:

Вярваме на ....Булгароид ...стига да систематизира нещо смислено...

Ами ще вярваш , имаш ли избор? Като ми обясниш въпросите дето ти задавам и не ги пропускаш всеки път така ще е? Щото се получава малко аз се пъна да излагам различни доводи и доказателства а ти си повтаряш едно, източниците та източниците. Каквото не ти изнася изобщо не коментираш, а то всъщност нищо освен няколко източника не ти изнасят. Дай доказателство, дай за нещо да се хвана, а най-смешното е когато и източниците ги оборват и ти се правиш ,че не виждаш. 

Днес се рових д анамеря поне нещо да подкрепи твоята теза не моята. И намирам най-стария документ на румънски писан през 1510г. няакакво писмо, викам ето намерих нещо. И после направих грешка, да  погледна анализа на писмото, оказа се то е на съвременен румънски:ag: Значи през 1510г. румънците говорят като сегашните! Едно към едно:ag: Епохалното откритие е от 1894г:ai:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И? Решил, че е опровергал (друг път) писмото на Нешо и веднага - хоп - 19 век! То свидетелства от 16 век, то цели летописи на румънски от 17 век - Булгароид не го вълнува. Типичен "патриот" :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.05.2022 г. at 7:16, Atom said:

Що хабиш усилия?  И 100 източника да му пуснеш все тази. Човекът си има кауза или мисия и не се интересува от източниците.

И аз стигах до това заключение. Ще опитам да му отговоря за последен път..Знам, че имам вина за оспамването на темата за което се извинявам, но той се оплаква, че си правел труда да привежда източници, пък аз не съм си правил труда да отговарям 

Преди 17 часа, bulgaroid said:

Хванал си се за Хониат ,да не казвам като за какво. Освен него имаш ли нещо друго?

Това сега коректно ли е ? 

Ми аз ти приведох всички пишещи съвременници от XI - XII век, които без изключение споменават етнонима власи !  Да беше само Хониат да му теглим клечката...но освен този заблуден нещастник, за пусти власи пишат

Василий II, Лъв Дякон, тримата хронисти от IV Кр. поход, Инкентий III, Калоян.....То остана ли още някой ? 

А.....да, хайде още един в кюпа....и то не кой ѝ да е, а ...самият император Анри

Пише, Анри, пише, стига да има кой да чете : Вадя цитати, понеже ме обвиняваш, че не си правя труда да отговарям на твоя...труд

Когато те се връщали, близо до Роса се появили из засада множество власи и кумани. И двете страни започнали сражение и за нещастие, по божие наказание, почти всички от нашите били избити или пленени.

Навсякъде където Анри цитира Йоаниций се посочва и състава на войската му : власи и кумани

Йоаниций...След това отведе в страната си всички незнатни както мъжете, така и жените, срина града до основи и после потегли с войска от 100 000 души, и то повече власи и кумани. А те, като не зачитат никакъв закон, са по-долни и от сарацините. Йоаниций плъзна с войската си по цяла Романия, срина както крепостите, така и градовете,на чиито жители беше дал клетва за ненападение и вярност. Най-после той обсади Димотика
и след като изби всички знатни, които успя да подчини със сила или с измама, откара във Влахия заедно с цялата своя плячка всички незнатни с всичките им движими имущества.

Някъде горе опита да пробуташ тезата, че ставало въпрос за Тесалийска Влахия ?  Връзва ли се ...Калоян да кара десетки хиляди пленници да праща в Тесалия ?

И да не започнеш да пробутваш ...че Анри пишейки за власи има предвид българи...Не ! Фламандецът много добре знае кой, кой е ? 

......................

В по семпъл и приятен за четене вариант https://istorianasveta.eu/извори/средни-векове/балканите/198-писма-на-латинския-император-хенрих.html?start=1

Продължение....защото не четеш дълго...и не бързай да отговаряш

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До тук с твърдението : Власи е равно на Кумани, както се опита да лансираш по нагоре

Та да видим власите синоним на българи ли са ?

Отново към същият Анри, който до сега пише власи, власи и Влахия

А нашият враг беше силен с безбройното множество на хората си. Ние бързо се отправихме към Димотика, която противникът почти беше завладял. Врагът, забелязвайки нашето пристигане, изостави крепостта, която обсаждаше, и се оттегли в бягство с цялата си войска. А ние, опряни на божията помощ, като преминахме Адрианопол и голяма част от България, го преследвахме храбро чак до крепостта, в която пребиваваше почти като затворник Рене дьо Три.

България не е Влахия

И ако до тук власите са първостепенна компонента в състав, етнос и войска, то ...при Борил нещата са вече по различни. 

Сведенията са пак от....същия Анри, няколко години по късно, но противник вече не е Йоаниций, а племенника му Бюрил

От другата страна пък ни нападаше Борил, който по подобен начин беше заграбил владетелската титла и знаците на владетелското достойнство у българския народ, над който чрез насилие беше застанал начело, и оттам ни измъчваше дълго време с многобройни нахлувания

Вече се появява и етнонима българи....но...споко, власите не са заменени. Тука са си.

...следващия ден излязохме оттам още на разсъмване. И когато бяхме се отдалечили малко от града, научихме от сигурен вестител, че Борил се намира наблизо пред нас с много голяма войска, състояща се от кумани, българи и власи, дебнел прикрит нашето появяване, бил завзел пътя...

..............................................

Давай да анализираме .... за какво става въпрос ? 

Борил ....заграбил владетелското достойнство и знаците на ....българския народ !  

Но не само той, а ..по подобен начин...като ? Ами като предшественика си разбира се....а той от своя страна ....като чужд елемент краде ....достойнство и знаците  на ...българите

Тоест ...тук не става въпрос за незаконно заграбване на властта от предшественика му Йоаниций , защото в случая - последният също е незаконен в очите на латино-венецианците, а ....не става въпрос и за узурпация/сепаратизъм на изконни земи от добрата стара Византия, а някой ...чужд елемент развял българския ...флаг ......сиреч присвоил си знаци и достойнство на бг народа

Но....това е друга тема....няма да я разбереш.............

Чужд елемент се инкорпорира в  българската история .....приятелю ...и ...се легитимира....

Затова КРЕЩЯТ ... Хониат, Вилардуен, дьо Клари, Валансиен, Анри ...........има нещо чуждо, това не са баш....българи, но....правят всичко възможно да се инкорпорират в българи и да се докажат като такива...

 

..............................................................................................................................

Продължение


 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Внушаваш си че Археологията е Вся и Всьо 

В някои аспекти работи в други не...

В случая .....Балкански власи 

Търсиш приемственост от Траяновите даки/колонисти ....архитектура, керамика, грънци....Няма да ги намериш......

След опустошенията на Балканите в периода V-VII век, романизираното население спада катастрофално и се изтегля в трудно-достъпните планински местности...

А ти продължаваш да дириш връзка между Траяновци и власите от 13 век при това южно от Дунав...

Какво очакваш ? Същия език, грънци, керемеди , нрави, обичаи ? 

Ми нищо подобно....

.................................................................................................................

Оцелялото население ...се евакуира в планински непристъпни райони, от там с оглед на специфика и обстоятелства преминава към друг вид ....стопанска дейност /препитание/  ....ЖИВОТНОВЪДСТВО 

Зарязват - занаяти ...може да си златар, оръжейник, майстор в строителството, инженер, агроном, юрист, художник мозайкаджия,тъкач, предач, бояджия .....От тук на сетне ставаш ...ОВЧАР

Щото иначе ...умираш от глад.....Градските центрове за унищожени, от тук и нуждата за потребление йок, земеделските земи които ги изхранват са батисани ...

С две думи .....преминаваш към ...survival  

..................................................................................................

Искаш археология ...

Няма как да различим ...влашка тояга/гега/ от българска 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вселенската патриаршия  вдига схизмата с МПЦ и признава Македонската православна църква като Охридска архиепископия - https://dariknews.bg/novini/sviat/vselenskata-patriarshiia-otstrani-55-godishnata-shizma-vyrhu-makedonskata-pravoslavna-cyrkva-2309743

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.05.2022 г. at 21:23, bulgaroid said:

Ами виж румънския колко е примесен ще е учудиш и то сериозно, почти като гръцкия, е ама за гръцкия знаем,че е създаден ярез 1913г въпроса е кога е създаден румънския?

 

Никакво понятие си нямаш от езици....

Никакъв гръцки не е създаден през 1913 г. Напротив ....Катаревуса се опитва да се наложи под напора на интелектуалците..за разлика от димотики ...говорен от простолюдието...

Глупости не ми се коментират по тази тема....

Има си друг термин ....КОДИФИКАЦИЯ

Някогаш през I век пр. Хр. се пръква ....Латинския език. Но не създаден, защото се плещори от столетия по рано под формата на различни диалекти, а .. КОДИФИЦИРАН от бай ти Марк Тулий Цицерон и сие ....

Тоест ....придобива книжовна форма със строга норма и правила ...сиреч  кодификация ....

 

Преди 20 часа, bulgaroid said:

А изповядват ли? Според ракопките в Русия да, изповядват, поне някой от тях, и няма как български владетел да си вземе жена от тях без тя  да е христинка, това за сведение,това е невъзможно. Много кумани и преди тях печенеги са християни,

Че някои от куманите от 13 век започват да се християнизират е...така, но да тръгваш да убеждаваш че в 12 век в Паристрион има кумански народ християнизиран е глупост. При условие че ти се споменава категорично от ...катарнейсет преки източника ....власи и кумани. 

Власите не са кумани и куманите не са власи. 

Преди 21 часа, bulgaroid said:

Няма такова нещо нито в полските ,нито в руските, нито в унгарските текстове.

Хайде де...де

 

.1073544764_......thumb.jpg.cf4f78de9153a01c543ca2ddbeb6a686.jpg

 

Авторът е бай Антоний - учен мъж италиец, специално изпратен в Маджария по молба на Династията и станал главен историк на Кралството. Разбира се след дългогодишна служба, пълно усвояване на маджарския език, история и специфика той се заема с неговия труд .....

Самият Антоний признава, че идол му е Великия Тит Ливий и на него подражава по безпристрастност , от него се учи, в него се кълне....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Вселенската патриаршия  вдига схизмата с МПЦ и признава Македонската православна църква като Охридска архиепископия - https://dariknews.bg/novini/sviat/vselenskata-patriarshiia-otstrani-55-godishnata-shizma-vyrhu-makedonskata-pravoslavna-cyrkva-2309743

Неизбежно беше. След опита на макетата да преминат под крилото на Сръбската ПЦ, бих казал, че това е доста добър ход. По този начин Вселенската патриаршия отделя макетата от Сърбия и същевременно тактично отхвърля претенциите им за Прима Юстиниана. На практика им взима много повече, отколкото дава. Гърците си играят играта както трябва в този случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Янков said:

Неизбежно беше. След опита на макетата да преминат под крилото на Сръбската ПЦ, бих казал, че това е доста добър ход.

Кога са правили опит да преминат под крилото на сръбската ПЦ?  През цялото време не искат ли точно обратното - да се отделят от СПЦ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Atom said:

Кога са правили опит да преминат под крилото на сръбската ПЦ?  През цялото време не искат ли точно обратното - да се отделят от СПЦ?

https://www.dnes.bg/balkani/2022/05/07/pregovariat-za-vryshtaneto-na-makedonskata-cyrkva-kym-srybskata.529308

От 07.05.2022 е статията.

Редактирано от Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Янков said:

Неизбежно беше. След опита на макетата да преминат под крилото на Сръбската ПЦ, бих казал, че това е доста добър ход. По този начин Вселенската патриаршия отделя макетата от Сърбия и същевременно тактично отхвърля претенциите им за Прима Юстиниана. На практика им взима много повече, отколкото дава. Гърците си играят играта както трябва в този случай.

Тия дни имаше слух, че макетата са се разбрали със сърбите да се върнат към сръбската патриаршия. А гърците с това си решение наливат масло в огъня и като нищо ще се окажат изолирани от най-многобройните православни църкви в Европа.

“По долги години прекин во комуникацијата, МПЦ – ОА и Српската православна црква одржаа средба во Ниш, на која се разговарало за воспоставување на канонско единство.Веста за враќањето на дијалогот на маса ја објави епископот Фотиј, кој навести дека ова сценарио е можно уште овој месец, на мајскиот Собор на СПЦ во Белград.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...