Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 11 часа, Atom said:

Какво казваш сега?  Че интересите на България са да държи българите в мизерия и страната ни изпитва страх да не би някой да я измести от последното място в ЕС по всички показатели? Или пък страхът е, че ще си остане на последното място, но вече в компанията на Македония, Албания и т.н.  Някак си е нормално и приемливо да те изпреварват румънци, хървати, гърци и т.н, но не върви да си зад албанци, макета и бошнаци.

Споко. България ще намери някакъв начин да обясни на българите, че това се дължи на международното положение, геополитиката, янките, руснаците, китайците и т.н.  и ние (българите) ще се вържем.   Ще мълчим и ще търпим, а на който не му отърва най-много да избяга  някъде другаде и няма да има възможност да пречи на България и на интересите и.

ХАХАХАХАХА!!!

Като ще философстваме, нека да е така.

Защо страните от Централна Европа изпреварват България чак толкова. Те ли са с нещо повече или ние с нещо сме по-низши от супериорните поляци, чехи и власи?! Или е защото се намират в близост до Германия и немските корпорации буквално контролират тези държави?!

Нали Орбан и Качински са диктатори, защо толкова немски фирми отидоха там, а не в демократична България? Ами Чехия? Меката на руската мафия и олигархия в бившия соцлагер. Нима президента им не е рублофил, а поредица от премиери проруски олигарси?! Що все там отиват германските автопроизводители, а не в демократична България?!

Въобще няма място за геополитика, всичко е заради лошия човешки матри'ал останал у нас!

А, да не забравя за великите икономически чудеса, които си сътвориха Хърватия, Унгария и Румъния, та чак ЗВР са им сравними или по-малки от нашите.

Май не си от поколението преживяло 1995-1997, за да разбереш, че за разлика от средноевропейците, ние тръгнахме от нулата и всичко, което сме постигнали сме си го изработили сами, а не да разчитаме на географската си близост с Германия, както другите. И за разлика от всичките тия държави, ние създадохме собствена класа от капиталисти, които инвестират в България, а не да се молим в централата на някой немски концерн да се сетят да модернизират производствените си линии и при нас. Както правят в момента чехите, защото се очертава технологична и икономическа стагнация при тях заради колите с ДВГ.

Цитирай

В другата тема го писах това, но и тук ще го повторя.  Ако приемем, че БВП на глава от населението в България за единица, то същия показател при сърбите е 72.5%  от нашия, а на макетата 52.4% от българския.   И двете страни обаче имат по висока средна заплата (медиана)  от нас.  Македонската е с около 10% по-висока от нашата, а сръбската със 17%.   

При това положение  ако интересите на България са да държи българите на дъното и да си траят, влизането на макетата в ЕС наистина е риск. Ако те влязат в ЕС ще си подобрят икономиката и току виж, че брутният им вътрешен продукт на глава от населението станал не 52, а 82% от нашия.  То при това положение заплатите им могат да  станат и два пъти по-високи от българските.  А това не е добре, защото българите също могат да предявят претенция и да искат да се повишат и техните.  Това обаче директно удря интересите на България, които както се разбра е българите да имат ниски заплати, да си траят и да се държат в мизерия. 

Не знам тия алабалистики от къде са ти хрумнали, но са много далеч от истината... Изводът е, че заплатите на сърбите и фиромите са надценени и се поддържат с нови и нови дългове, а логичното е да се оставят пазарните сили да установят баланс... Щото явно не знаеш, но у нас вече 25 години имаме валутен борд с далечната цел да стимулира индустриализацията, износа и спестовността, а при сърбите и фиромите се поддържа изкуствено висок валутен курс, който не им позволява да натрупат спестявания.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

ХАХАХАХАХА!!!

Като ще философстваме, нека да е така.

Защо страните от Централна Европа изпреварват България чак толкова. Те ли са с нещо повече или ние с нещо сме по-низши от супериорните поляци, чехи и власи?! Или е защото се намират в близост до Германия и немските корпорации буквално контролират тези държави?!

Хайде стига с геополитически глупости. На крив гражданин все геополитиките му пречат.   Все външни причини са в главата на българина, но няма да погледне себе си.  Търсиш оправдания в абстракции и фикции.   Празни философски приказки са точно това.   Какво означава например израза "интерес на България" който употребяваш?   Какво е България? - гражданите, територията, олигархията или нещо друго?

В интерес на България било не знам какво си. Що за глупост е това? Държавите нямат и не могат да имат интереси. Интереси имат хората.  Къщата или апартамента в който живееш има ли интереси? Домът ти ли те управлява  в  зависимост от неговия интерес или ти си този който подрежда дома си като изхождаш от собствените си интереси?

В случая с Македония  е същото. България имала не знам какви интереси - дрън-дрън.  Ако кажеш "аз има такива и такива интереси", олигархията има интереси или друга някаква група от хора бих те разбрал. Ти обаче декларираш, че това било в интерес на България. Тези номера може и да минават в Русия, където зад понятието "интересите на Русия" си крият интересите на  шайка разбойници окупирала властта в тази страна, но тук все още не сме стигнали до момента 80% от хората безрезервно и безкритично да подкрепят която и да е шайка.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

http://www.mn.mk/kultura/13898-Na-Kamenot-od-Rozeta-karakteristiki-na-bitolskiot-govor

Розетския камък бил на битолски диалект....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

Хайде стига с геополитически глупости. На крив гражданин все геополитиките му пречат.   Все външни причини са в главата на българина, но няма да погледне себе си.  Търсиш оправдания в абстракции и фикции.   Празни философски приказки са точно това.   Какво означава например израза "интерес на България" който употребяваш?   Какво е България? - гражданите, територията, олигархията или нещо друго?

В интерес на България било не знам какво си. Що за глупост е това? Държавите нямат и не могат да имат интереси. Интереси имат хората.  Къщата или апартамента в който живееш има ли интереси? Домът ти ли те управлява  в  зависимост от неговия интерес или ти си този който подрежда дома си като изхождаш от собствените си интереси?

В случая с Македония  е същото. България имала не знам какви интереси - дрън-дрън.  Ако кажеш "аз има такива и такива интереси", олигархията има интереси или друга някаква група от хора бих те разбрал. Ти обаче декларираш, че това било в интерес на България. Тези номера може и да минават в Русия, където зад понятието "интересите на Русия" си крият интересите на  шайка разбойници окупирала властта в тази страна, но тук все още не сме стигнали до момента 80% от хората безрезервно и безкритично да подкрепят която и да е шайка.

оффффф... След като пренаписа историята, психологията и икономиката сега взе да пренаписваш политологията и геополитиката...

Държавите нямали интерес... Нека спрем дотук с монолога, личи си, че нямаш даже базови познания по въпроса. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, новорегистриран2 said:

Държавите нямали интерес... Нека спрем дотук с монолога, личи си, че нямаш даже базови познания по въпроса. 

 

Ами дай да ги видим тези базови познания.   Да, нямам ги и би било хубаво да ме светнеш. 

Разтягането на локуми в темите и  интерпретирането на всички въпроси само и единствено от гледна точка на някаква си "геополитика" е лесно и елементарно.  Достатъчно е човек да шляпа на ляво и на дясно заучени клишета,  шаблони и нечии чужди мисли (желателно на именити и известни чичковци).  Толкова за геополитиката.   Когато се опре до конкретика обаче се вижда, че  интерпретирането през геополитиката не е нищо повече от празни приказки. Някой  използва "геополитиката" за прикриване на свои си цели и задачи, а публиката повтаря като папагал без де вдява за какво точно става въпрос. 

Какъв е интереса например на "държавата Русия" да започне настоящата война? Няма такъв. Държавата Русия няма интереси. Интереси имат Путин и кликата му.  При други лидери и друга клика интересите щяха да са други. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.05.2022 г. at 21:26, ДеДо Либен said:

Булгароиде , има си тема за власите на Иванко Тертер , пиши там , че съвсем омаза темата с ОТ.

Ами помолих модератор да премести постовете и гледам има ефект. Сори, ама като сме почнали ......

Отделно има проблем с форума или само аз имам, не виждам актуалните теми , все едно никой не пише, какво става?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, bulgaroid said:

Ами помолих модератор да премести постовете и гледам има ефект. Сори, ама като сме почнали ......

Отделно има проблем с форума или само аз имам, не виждам актуалните теми , все едно никой не пише, какво става?

резинка...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Пълно разочарование от него - некоректен, вадещ определени думи от контекста, показващ типичното замитане, необективност и нечестност както към дискутиращите му опоненти, така и към самия себе си

Гледам си се наострил, успокой се ние си дискутираме. И кой думи вадя от контектста, кое ми е необективното и нечестното? Не виждам отговор на въпросите, само ми повтаряш ама Вилардуен бил писал и еди кой си, проблема е друг, историята е комплексна наука и само на едни голи съобщения няма как да стигнеш до истината.

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Има си хас да не долюбвам Археологията. Винаги съм твърдял, че науката История се крепи на 4-те си стълба : Писмени източници, Археология, Антропология, Лингвистика + може да добавим и навлизащата Генетика и най-накрая фолклор, митове, предания

Съгласен съм

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Не харесвам.. Твоята Археология  (интерпретирането и изопачаването каквото ти изнася), а не последната като наука.

И кое те дразни в моята изопачена версия на кое? Кое точно не ти харесва и не е така? Дай пример, кое ми куца кажи да видя?

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Не харесвам и лингвистиката на Спаратоковци, Добревци и други разни и незнайни изнасилвачи на тази Наука, но която благодарение на нейни истински представители като Франсоа Шамполион - разчел египетските йероглифи, Чадуик и Вентрис - разчели пиктограмите на микенците и още плеяда лингвисти с принос за разшифроването на шумерски, акадски, асирийски ......те благодарение на археолозите които са открили тези артефакти и всички заедно с историците  дават огромен тласък на Науката История . Така се работи професионално, без манипулации и замитания , без надлъгвания....и Науката напредва

Пак съм съгласен.

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

По безапелационен начин доказваш, че идея си нямаш какво е това Влах. Не знаеш че уелсците са власи - за разлика от прииждащите германо говорящи  https://www.etymonline.com/word/welsh  не знаеш, че белгийските валонци са власи за разлика от германоговорящите фламандци  https://www.etymonline.com/word/Walloon?ref=etymonline_crossreference   Не знаеш , че на Балканите остатъците от местното романоговорящо население е наречено от славяногласните (нека да са твоите глупотевини : балтскововорящи или хунски или .. от БЪЛГАРОГОВОРЯЩИТЕ )

Така, че когато разбереш какво точно означава този термин, ще спреш да питаш даките ли са власи и власи ли са куманите

Е как реши ,че не зная? Как ги вадиш тия изводи ? Ти пак си противоречиш, на едно място ми разказваш как не вярваш в дакийската теория и после ми разказваш, за местните власи от римско време, последно има ли ги или не? Вземи решение, това беше преди няколко поста. И ако може малко да си мериш приказките, нали ако е възможно, аз съм коректен и не използвам квлификации ако може да се въздържаш, не ме карай да сменям тона и отношението към теб. Без истерии ако може. Като мои докажеш обратното или поне покажеш нещо което да не е така може да са глупостевини дотогава са си много в ред.

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Какви факти бе човек, та ти отрече най-безсрамно и нагло всички източници на епохата пишещи за събитията.  Антонио пишел глупости, онзи имал предвид едно, друг искал да каже второ, папата със свое виждане за ...римски граждани, Хониат пише неверни неща - ставало въпрос за кумани, Вилардуен преписва от него...всички или са се объркали или лъжат. Само Булгароид знае Истината

За кои събития бре? Не аз други участници ти дадоха напълно разумно обяснение, ти даже не коментира, все едно никой нищо не е казал, или не ти изнася,кое е?

Никакъв анализ или нещо различно от твойте идеи не приемаш, и ми разказваш или по-точно преразказваш учебника по съветска история. Влачих статии, изследвания ти не ги виждаш или не знам какво , никакъв коментар, щом си казал така, значи е така, точка. Да ама не, и онова с мизите и пеоните беше сарказъм който не разбра и започна да ми разказваш колко съм тъп та не съм виждал архаизацията или аналогията, значи когато ти изнася е едно към едно а когато не търсим вариации? Кога как ни изнася. Разказите на Калоян за римската рода що не ги споменаваш, неговата идея що не я коментираш, или не влиза в схемата? 

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

За Василий II - какво каза, що не го призна, че не запомних...като той дори предупреждава : Който пречи/саботира/ решенията, ще се запознае с Гнева му !

  Я пак нещо не разбрах кое не съм признал? 

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Калоян защо отричаш, че се самотитулува за император на Българи и Власи ? 

Къде видя това, кога е било и ако може да ми покажеш? Нали точно на това се опира тезата за Калоян и имагинерната му рода ? Ти май не помниш какво говорим? Не май, ами не помниш. За пореден път те хващам ,че забравяш. Преглеждай старите постове.

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Ами аз ти предоставих катаранайсет източника бе човек...какво да чета повече ?

Тия източници сме ги дъвкали години, мен друго ме интересува защо след това изчезват и никога не са появяват, имаш ли обяснение? И какво значи какво да чета повече,чети Ана Комнина, жената си го е написала?

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Като няма власи в Гърция по това време, това не значи, че ги няма на Балканите въобще ! Има си топонимия от нея, но ТИ ако беше прочел същата Ана Комнина която размахваш, ще признаеш, че тя съобщава за власи на Балканите и специално в Паристрион. Те ..власите помагат на куманите като ги превеждат/показват/ проходите през Хемус.  И Власите са си власи, българите българи, куманите кумани. От същата Анчето Алексиева, по мъж Вриенина, по майка Дукина, по баща Комнина, по линия на бащината си баба Даласина, по линия на майчината си баба : Владиславова-Аронова....

Ами като има бъди така добър да ми ги покажеш, след като са останали от разпада на Рим покажи ми ги, къде са техните некрополи, сгради църкви ? Къде са артефактите, защо ги няма защо всико е изметено и са останали само власите,като в Трансилвания, всичко друго е изтребено ама имало власи, после се оказа,че няма чак до 14 век.сега ни разказвате ,че били по Хемус. Ми добре съгласен съм ,само дайте да ги видя? Защо имаме български,готски, и всякакви други останки а влашки няма,защо няма надписи, тия горди римляни защо не са оставили един надпис , поне на някой кръст? Ама то кръстове няма аз за надписи питам. А защо останалите надписи са на гръцки? Все пак Юстиниан говори латински, а после нищо! И как така аварите като опустошават полуострова пропускат власите,как стават тия работи? Четох за траките като завладяват полуострова и изтребват всичко живо са палили огън пред пещерите да изкарат последните оцелели от там , да не би аварите да са по некадърни от тях, ами славяните, ами  българите, нашите кръстосват тука още от IVвек. И защо в сръския влах значи овчар-скотовъдец, както и в унгарския, както и в българския? Тълкуването като латиноговорящ изключва ли другото и защо? В Гърция и в момента твърдят,че е синоним на скотовъдец, и били чисти гърци. А изпозването на думата в обидно-пренебрежително значение защо го изключваш, това и до днес е обида в Сърбия, и някой райони на Гърция?

On 12.05.2022 г. at 16:52, Евристей said:

Така, че Кириата хвърля поредния огромен камък в твоята градина - тоест присъединява се към ....камъняците хвърлени от Лъв Дякон, Василий II, Йоан Скилица, Йорго Кедрин, Ники Хониат, Жофроата, Валансиен, Клари-бедния рицар, папа Инокентий, Калоян, Анри-императора, Антонио маджарския хронист....със сигурност има още за които не се сещам, но имаш и Венециански източници събрани в труд на Гюзелев. И там има пусти власи. 

Все смешалось в доме Облонских:ag: Това е чудесно само дето става въпрос за различни власи или това не бива да ни пречи? :ag: Не правиш разлика между Велика Влахия в Тесалия и Хемус, то и защо ли?! Кой за кво е писал не е важно ,само да са повечко.:ag:

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2022 г. at 17:51, Евристей said:

реда с обвинението

Къде казвам, че 1300 г. години не можем да асимилираме "тия" ?  Дай мой цитат...иначе...лъжеш

Винаги съм твърдял, че безапелационно асимилираме и ...интегрираме по ...френски лиценз

Хемуските власи  още при второ поколение Асеневци са по праве блъгаре и от тези на Петра и Самуила.....Затова и по късните Акрополит и Скутариот не могат ги открият ...Какво не разбра тук ?

Но факт е че в 11-ти и началото на 12-ти век по Хемус има етнос власи , появил след изключително бурните и интензивни събития за този регион, когато на практика земите северно от Хемус отпадат от Константинопол.  И ...за там подробности - йок

Когато вече прожекторите на Константинопол се насочват отново натам ...най-вече на размахваната от теб  Ана , нещата са се разбъркали и в Мизия/Паристрион има етнос конкретно назован ...Власи. Който започва да играе роля. 

И преди времената на Алексиевата щерка и след това. 

Супер. След като сме ги асимилирали много успешно тука на Българска земя. какво общо имат с тия в Румъния? Като там даже ги няма? Откъде тогава се появяват в Румъния? Тука си счупиха клаавитурите някой хора да ми доказват за великото влашко преселения от България , пък сега грида, както казваше един велик човек? Значи Румънските и нашите нямат нищо общо излиза.Много интересно.

 

On 12.05.2022 г. at 17:51, Евристей said:

Точно това се мъча да кажа...за ....Хемуските власи появили се от незнам къде си....и напълно асимилирани и инкорпорирани  във Второто царство, така както и по сетне  куманите

Но ти четеш по диагонал и няма как да схванеш...

Обвиняваш без да имаш подготовка

Чудесно, значи румънските са късен продукт.

On 12.05.2022 г. at 17:51, Евристей said:

Поплачи си, олеква, облекчава и лекува повече от шепа аспирин. После пийни една бирица 

По това време и аслЪ римляните в Рим пишат толкова колкото и балканските влахои ...тоест около нулата.  Така, че няма как да търсиш латински надписи на влахои в региона, щото такива няма и в баш Рима

Писмеността (латинската) е съхранена в Остатъчните градове и най-вече в Манастирите

Колко са такива на Запад (повече) и колко са такива на Балканите (никакви)

И как писмеността е нагаждана постепенно в ..Старо Английски, Старо Френски, Германски езици, Кастилски и Италианските диалекти

Ми то няма значение след като са изчезнали, само дето вулгарния латински е доста разпространен и на него най-нагло си пишат чак до новото време. Ама това не бива да те спира.И не знам как реши,че няма надписи на латински под някаква форма, всъщност почти  цялата литература, почти всички останали надписи са на латински, и това е масово , кореспонденция, договори, всичко е на латински, тука малко се обърка, но нищо де. Даже песните са на латински и има издадени цели сборници с музика на....латински. И хулиганите в Италия например са попържали на латински и даже са писали такива лоши работи по стените , пак на латински. Та тук не ти се получи.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2022 г. at 18:58, Евристей said:

Когато за нещо не съм чувал ...аз си казвам. Няма нищо срамно да кажеш, че не знаеш !  Срамно е да кажеш и да се правиш, че знаеш без да знаеш ! 

За Теретерите "гледаш" вече за трети път....че не съм чувал

Ами като си толкова навътре в темата защо не върнеш назад и да погледнеш какво казвам аз и какво ти? Защо аджеба съм го казал, не те ли гложди ами се хвърляш да ми доказваш знания? Или аз да почна отначало..ама ще е утре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.06.2022 г. at 17:06, Atom said:

Имам чувството, че позициите по темата Македония непрекъснато ескалират.  Сега Радев намекна за референдум:
"Убеждението на премиера Кирил Петков е, че последната инстанция по темата Република Северна Македония е парламентът. Трябва да уточня, че последната инстанция винаги е народът и за неговото консултиране има конституционни механизми."
https://www.clubz.bg/128512-radev_poslednata_instantsiya_za_makedoniya_ne_e_parlamentat_a_narodat

Не знам това до къде ще стигне.  Македонците май са прави като казват, че постоянно меним условията и "няма смисъл да правят каквото и да е, защото  българите винаги  ще измислят и още нещо"

Имах си хаз да не са прави македонците. При теб винаги е така. Като гледам не си прочел какво искаме от тях и защо .То и защо ли да четеш!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.06.2022 г. at 18:45, Atom said:

Това за договора и кой го изпълнява, а кой не го минахме много по-рано в тази тема. Договорът е подписан през 2017 и от тогава изтече много вода и се поставиха много нови изисквания от наша страна, които изобщо не са засегнати от договора. 

Например в договора няма и ред за реабилитация на жертвите и репресираните заради българското им самосъзнание. Няма нищо за някакви изисквания  за "хармонизиране на учебните програми по история и литература" на двете страни и то "в най кратки" срокове.  Въпросът с българите в Македония и отразяването им в македонската конституция изобщо не е засегнат и т.н.   Всичко това е "след Договора".   

Естествено, това за което намеква Радев ,т.е. за евентуален референдум, също го няма в договора. 

От цялата работа излиза, че "българският национален интерес"  е  РСМ да се държи извън ЕС, отношенията ни да са максимално обтегнати, а населението на всяка една от страните да изпитва максимална омраза към населението на другата.  

Ами то така става, условията при отказ от изпълнение стават все по тежки, в живота е така. И другите ти глупости не ми се коментират, ти да не с фамилия Дечев?Поне да ти плащат да дрънкаш глупсоти

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2022 г. at 20:15, Евристей said:

Така, така ...ама крепости на трудно достъпни места има в един период нататък - на Балканите от 9 век, а на Запад след първите появи на Викингите

Виж кога византийците започват да стягат или издигат нови крепости по границите с Блъгарско и защо това предизвиква сред последните "справедливия" им гняв ?

Щот не могат да гепат нищо ...

Ами в северна България си има укрепления включително на Хемус може да са селца с палисада но ги има, и затова знаем кога и къде се заселват нашите. Зад Хемус е пустиня и пак така следим кога ги заселваме, проблема,че всичко намерено е българско. А повторното застрояване на византийските крепости също не е някаква тайна.

 

On 12.05.2022 г. at 20:15, Евристей said:

Ти кажи какви крепости има през 8-ми и началото на 9-ти век по Блъгарско и будещата Долна Земя (Македония - ех...малко по темата) 

Казвай Скопие ...кой и кога го е възстановил за да стане силна крепост и градски център оказващ сериозен отпор на Василия и станал резиденция на цар Роман 

Казвай за Охрид, Главница, Битоля, Прилеп, Перник, Бояна, Видин, Мъглен, Воден  - там където калените армии на Василия не могат да превземат, а започват преговори ...?

Кой кога и как  ги е възстановил ?  Какво казва археологията ? 

Ами в македония няма нищо и никой. Освен българите на Кубер. Сърбите се убиха да търсят нещо да се хванат ама няма нищо, освен българи,същото е в Албания. Та за какво говорим? Скопие доколкото помня е застроен от българите и не помня кой беше управител известен беше. Някъде мисля края на IXвек. Археологията казва,че Македония е празна и е заселена от българи, барабар с Албания. Гърците са по крайбрежието и с това се изчерпва населението. Други просто няма. Липсват и славяни между другото. Единствения шанс а да има някакви около Солун ама гърците отричат упорито,та незнам. Виж в Тесалия и на юг си има и гърци и славяни,както пише в дебелите книги. За Охрид не помня и честно си признавам,погледнах във Викито и много се смях градът е унищожен цитирам" 29 и 30 май 526 година е разрушен от земетресение" а през VI век там вече са заселени славяни . А пък в историята пише,че първите заселвания са чак през VII и то не в началото, а в Охрид вече ги има? :ag: И като знам как сърбетата ги търсят защо никой не им е показал статията във викито незнам,та да ги намерят най-накрая! :ag: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2022 г. at 20:15, Евристей said:

Каквото ѝ да кажеш - приключвам .

Ти си крайно предубеден, а изказът и методът ти са тролски. Познания за извори - лоши, тъпо възприемани и зле интерпретирани....

Развявай Байрак срещу "чужди врагове на Българщината" във форумното пространство (евала за енергията и дебелоочието ти) 

Използвай го за такива като Дефчо. Той ти се връзва щото историческите му знания гравитират около точката на замръзване. Затова и горкият се радва на всеки лъч....

Аз ? Предубеден! Та ти в горните постове напълно потвърди тезата ми и даже се съгласих с теб ! Тъпо лошо зле интерпретирано и т.н. но ти сам се обори и то блестящо. Нищо не ми остава освен да обобщя!:)

Както с теб се съгласихме всичките даки, траки и тем подобни предци на румънетата са пълни глупости. Просто не съществуват ,което оспорва всички митове за произхода на власи, румънци и тем подобни. От там нататък разговора става безпредметен, но все пак се съгласи,че и да е имало остатъци от някакво романско население в България то е претопено, а в Влахия такова изобщо няма. Та откъде идват власите, те са продукт на религиозна и културна експанзия в късното средновековие и възраждането чрез изграждане върху българското население на нова нация с помоща на Унгария,Австрия,Франция и Русия,като всеки гони собствени интереси в случая. Власи найстина съществуват и са доказани исторически, в Борско в Сърбия и Тесалия в Гърция, това е беспорен факт. Благодаря за участието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2022 г. at 23:06, Донатело Версаче said:

Отделянето на Македония от Третата Българска държава се дължи на Берлинския договор, който разпокъсва страната ни на пет части и на две държави, едната от която полунезависима. В крайна сметка, българите правим доста опити да си върнем тази изконно българска територия чрез войните за национално обединение, но в крайна сметка губим благодарение на Великите сили. Твърденията, че някой ден Македония ще стане българска земя са плод на алкохолен делириум на кръчмаро-патриотарите в което няма лошо разбира се стига да не изпадаме в тежко емиционални капани и ронене на крокодилски сълзи по Македония. :)

Ами не, съжалявам. Виж там https://bg.wikipedia.org/wiki/Райхщатско_споразумение , https://bg.wikipedia.org/wiki/Будапещенска_конвенция , прочети Сан СтеФанския договор където пише, за безсрочна окупация от Русия и виж https://bg.wikipedia.org/wiki/Берлински_договор който просто потвърждава Будапещенската конвенция ,след което иди директно в руското посолство и благодари лично за всички войни, преврати и т.н. Но както виждам си натурализиран русофил и не разбираш за какво иде реч. Предполагам скоро ще изпаднеш в когнитивен дисонанс по повод съдбата на любимата ви рашка,та няма да те закачаме повече,прекалено голяма травма ще бъде. Прекалено много травми на психологическа основа ще наблюдаваме скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.05.2022 г. at 23:08, Atom said:

Радев: Не трябва да допускаме легитимацията на македонизма в ЕС
https://dnes.dir.bg/politika/rumen-radev-ne-tryabva-da-dopuskame-legitimatsiyata-na-makedonizma-v-es

Общо взето вето до дупка и път без изход.  Това е идеята на Радев. Искането му е абсурдно.  Той самият обаче не съзнава колко е абсурден. Проблемът  не е свежда само до Радев, а в това, че мнозинството от българите споделят същите позиции. 

 

А кое му е абсурдното? В случая е прав, македонизма в ЕС няма работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, bulgaroid said:

А кое му е абсурдното? В случая е прав, македонизма в ЕС няма работа.

 

Реалистичното е да се работи за промяна и преформатиране на македонизма.  От антибългарски,  юго-македонизъм да се преоформи и преформатира в пробългарски македонизъм.  Това не е лесна задача, но е изпълнима.  

Да искаш от македонците  изобщо да забравят за какъвто и да е македонизъм или да де откажат от подобна концепция е все едно да искаш от българите да се отрекат от българщината, на гърците от елинизма и т.н.  Това е невъзможно и абсурдно искане. На практика им поставяш условие да се денационализират.  В момента се вижда какво става при такива искания и при такъв  подход.  Справка - войната в Украйна. 

С други думи, опираме до това какво целим,  какво искаме. Тук се писа, че "интересите на България" са да няма изобщо македонци, македонска нация и РСМ. Т.е. да се работи за разпадането на РСМ и като следствие от това изчезването на македонската нация.  Мен ако питаш прекалено амбициозна задача и трудно изпълнима, да не кажа невъзможна.   Пък и не виждам защо е в "интерес на България", но това вече е друга тема.

Ако това е идеята не виждам каква ще е ползата за нас самите. Преследването на подобна цел  ще отнеме много време и ресурси и по-скоро ще нанесе вреди на нас самите, отколкото вероятността да се постигнат някакви резултати.   Не, че по принцип е невъзможен разпада на РСМ и изчезването на македонската нация, но ако това стане това ще е поради техни си вътрешни причини, а не благодарение на нашите собствени усилия в тази насока.  Но дори и да стане.  Каква ни е ползата от всичко това. 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, bulgaroid said:

А кое му е абсурдното? В случая е прав, македонизма в ЕС няма работа.

Аз с македонизма нямам проблем. Проблема е че това което става в РСМ е великомакедонизъм. А той вече наистина няма място в ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Atom said:

С други думи, опираме до това какво целим,  какво искаме. Тук се писа, че "интересите на България" са да няма изобщо македонци, македонска нация и РСМ.

Мен ми се струва, че доста хора в последно време се размечтаха за "специална операция" в С. Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Янков said:

Аз с македонизма нямам проблем. Проблема е че това което става в РСМ е великомакедонизъм. А той вече наистина няма място в ЕС.

Точно така.   Не става въпрос обаче за съдържанието и същността на македонизма, а  за съществуването на македонизъм по принцип.   За македонците думата  "македонизъм" е натоварена със същия смисъл както нашето понятие "българщина".   Ползват и думата македонщина, но тя е натоварена по-скоро с иронично или дори отрицателно значение. Нещо като нашия израз "българска работа" (хубава работа, ама българска)

Представи си някой чужд политик да се изкаже, че българщината няма място някъде си. Как ще се приеме това от българската  общност? Като пълен абсурд.  Ще са схване не като искане да се промени това или онова в концепцията за "българщината", а като искане изобщо да се откажем от това да сме българи.   

С подобни думи и похвати може да  водим дебат тук във форума, но от устата на Радев това звучи като изключително груб и нагъл ултиматум. Това не е гаф или грешка, а съвсем умишлена постъпка.  Който е да е на мястото на македонските политици ще го възприеме така и ще се откаже от всякакъв диалог. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, sir said:

Мен ми се струва, че доста хора в последно време се размечтаха за "специална операция" в С. Македония.

Внимавай какво си пожелаваш, защото от 1992 насам ни се размина на три пъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, новорегистриран2 said:

Внимавай какво си пожелаваш, защото от 1992 насам ни се размина на три пъти.

Аз нищо не си пожелавам. Следя настроенията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, sir said:

Аз нищо не си пожелавам. Следя настроенията.

Докато американците доминират региона подобно нещо е невъзможно, а и ние се отказахме още в началото от всякаква възможност за анексиране на фиром.

През 1992 е имало разположена мисия от наблюдатели на ООН по границата ни, която да следи за случващото се. И тогава ясно показахме, че искаме фиром да продължи да съществува, като втора българска държава. Със съществуването се справихме, както писах на няколко пъти щяхме да се сбием със съседите си заради тия камънаци. Но с това да превърнем фиром във втора българска държава не се справихме. Опити за сближаване, за разбирателство, за приятелство, резултата е все един и същ.

А особено след провала на договора, вече и най-романтично настроените кратуни разбраха, че с фиромите не можем да имаме нормални отношения, камо ли те да се държат като българи. Което прави съществуването на фиром противно на нашите интереси. Затова и политиката ни спрямо тази държава е такава.

А настроенията винаги си ги е имало и се подгряват активно, но да бъдем реалисти. Никой няма да води война с фиром или който и да било, докато САЩ имат думата на Балканите. Докога ще е така предстои да видим.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Atom said:

 

Реалистичното е да се работи за промяна и преформатиране на македонизма.  От антибългарски,  юго-македонизъм да се преоформи и преформатира в пробългарски македонизъм.  Това не е лесна задача, но е изпълнима.  

Да искаш от македонците  изобщо да забравят за какъвто и да е македонизъм или да де откажат от подобна концепция е все едно да искаш от българите да се отрекат от българщината, на гърците от елинизма и т.н.  Това е невъзможно и абсурдно искане. На практика им поставяш условие да се денационализират.  В момента се вижда какво става при такива искания и при такъв  подход.  Справка - войната в Украйна. 

С други думи, опираме до това какво целим,  какво искаме. Тук се писа, че "интересите на България" са да няма изобщо македонци, македонска нация и РСМ. Т.е. да се работи за разпадането на РСМ и като следствие от това изчезването на македонската нация.  Мен ако питаш прекалено амбициозна задача и трудно изпълнима, да не кажа невъзможна.   Пък и не виждам защо е в "интерес на България", но това вече е друга тема.

Ако това е идеята не виждам каква ще е ползата за нас самите. Преследването на подобна цел  ще отнеме много време и ресурси и по-скоро ще нанесе вреди на нас самите, отколкото вероятността да се постигнат някакви резултати.   Не, че по принцип е невъзможен разпада на РСМ и изчезването на македонската нация, но ако това стане това ще е поради техни си вътрешни причини, а не благодарение на нашите собствени усилия в тази насока.  Но дори и да стане.  Каква ни е ползата от всичко това. 

 

Бях чел едно определение, че патриотизма е любов към своето, а национализма, омраза към чуждото...

В случая, ако нямаш свое, независимо, дали поради неосъзнаване, незнание, глупост, тарикатлък, комплекси, не може да има патриотизъм, а само омраза.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...