Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 8 минути, deaf said:

Словосъчетанието държавен капитализъм е оксиморон и нонсенс! 

Не е оксиморон и нонсенс.

Значи, че държавата е заместила частните предприемачи в ролята има капиталисти, Т.е държавата е капиталист. 
При т.н. "социализъм" държавата е (единствен) капиталист, който има собственост и упражнява правата си  върху мегахолдинга, включващ всичките държавни предприятия.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Има ли изобщо отговорност и вина? Самата Вие обяснявате (и оправдавате) българските войници. С този Ваш коментар:

https://www.forumnauka.bg/topic/10508-спомени-от-казармата/page/28/

Абсолютно има отговорност и вина за извършване на военни престъпления. Постингът, който цитирате, касае човешката реакция при изложеност на продължителни бойни действия и няма нищо общо с извършването на военни престъпления. Едно е да загубиш контрол над телесните си функции от паника (тогава не можеш да правиш нищо целенасочено, ставаш готов за пушечно месо), друго е да избиваш цивилни тенденциозно, в пълно съзнание и по заповед. Никъде в постинга ми няма оправдание за извършване на престъпления. Дори престъпленията в афект си остават престъпления. Афектът не е оправдание. Затова ако при скандал човек убие друг, си носи наказаателната отговорност.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 часа, Kujiro said:

С прискърбие наблюдавам как всяка историческа тема, която би ни засегнала минава през задължителното спорене с една група родозащитници, радетели за източници

Ами добро утро - историята се пише изцяло на базата на източници и нищо друго. За какво трябва да сме радетели, ако не за източници? За още партизанска фантазия от титово време?

Вярно е, че българите масово страдат от национални патридиотически комплекси на историческа тематика, но в случая това не можете да го използвате като някакъв аргумент в полза на истинността на лъжите в югославската пропаганда.
Трябва да представите, айде ако не доказателства (защото такива просто няма), то поне някакви аргументи или емпирични наблюдения, които да потвърждават екзекуцията на 500 цивилни в с. Бойник от българите - например преброявяне на населението преди и след инцидента, в което ясно да личи рязък демографски срив на населението.
Е и такива няма.

И няма да призная титовската пропаганда за чиста монета само за да им олекне на някои участници в текущата дискусия. Историята не работи така.
Сведенията, когато се дават изцяло само от една и то силно заинтересована от случая страна, следва да се проверяват и сравняват с ответни и неутрални такива или да се проверяват по странични начини, например ако се открие масов гроб на 500 души и куршуми от български пушки да кажем. Когато го откриете ми се обадете. А дотогава жалния вой за имагинерните геноциди на жени и деца в тая тема ще бъде напълно безмислен.

 

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Warlord said:

дотогава жалния вой за имагинерните геноциди на жени и деца в тая тема ще бъде напълно безмислен.

Именно. Обръщам внимание на модераторите и създателите на форума,че го налазват потребители с единствената цел да пускат пропагандни материали. Човек се опитва да дискутира с тях,но те са като радиоточка - ни чуват,ни приемат. И си знаят само своето. Не призовавам модераторите да трият постове. Не,не и не. Само искам да ги предупредя,че тази партийна и идеологическа пропаганда ще отблъсне от форума нормалните хора. То и това е целта на идеологическите тролове. При мен няма да се получи. Аз ще остана в този форум,колкото и малоумни партийни клишета да се бълват насреща ми.

Може ли някой да оспори факта на Баташкото клане? Не разбира се. А това е така,защото има множество независими един от друг източници. Даже султанът е наградил извършителите на клането. За Бойник имаме само един източник - сръбски. Какъв е изводът от това?

Преди 55 минути, dora said:

друго е да избиваш цивилни тенденциозно, в пълно съзнание и по заповед.

Няма такава заповед.(Както Милошевич не беше издавал заповед,но въпреки това го съдиха за военни престъпления.) Ако някой подлежи на съдебна отговорност,това е само и единствено върховният главнокомандващ Цар Борис III,министъра на войната и няколко командири по места. Но - за кой ли път беше казано - че няма доказателства за масови убийства на цивилни сърби.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бях забравил, че имам модераторски права тук, но сега ми го припомнихте. Няма да трием мненията дотук, но ако авторът на темата @borkoto пожелае, ще трием занапред всяко мнение, което отклонява фокуса на темата (а именно представянето на документи по случая) в посока - трябва ли да признаваме, да се разкайваме и да се извиняваме за каквото и да било. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 часа, dora said:

Не у войниците, у офицерите. Oбикновеният войник не е длъжен да знае, че има Хагски конвенции, барабар с военни трибунали след първата война, където офицери са осъдени за това, че изпълняват заповеди, нарушаващи международното право. Офицерът обаче не може да се преструва, че не знае. Отговорността си е отговорност. От гледна точка на международното право днес, имаме и персонална криминална отговорност, защото всеки е длъжен да знае, войниците също.

Лесно е от гледна точка днес да вменяваме вина на тези офицери, но ето какво е гласял ЗЗД по време, когато те са изпълнявали заповедите на по-висшестоящи:

Чл. 9. *1). Който проповядва или организира неподчинение въ войската, жандармерията, полицията или въ някои техни части или подбужда къмъ неподчинение, наказава се: съ строгъ тъмниченъ затворъ до 10 години и глоба отъ 30.000 до 300.000 лева, а въ военно време – съ смърть *2).

https://bg.wikisource.org/wiki/Закон_за_защита_на_държавата

Не че т.н. Народен съд по-късно не ги наказва със смърт:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Четвърти_върховен_състав_на_Народния_съд

Стотици български офицери са наказани със смърт, разтреляно е и цялото правителство заедно с регентите, както и много от дупутатите. И не пренебрегвайте т.н. Народен съд, той е действал под натиск от Сталин по същата схема, както и съда в Нюрнберг, тукашните съдии са се престарали, но идеята е същата.

Сега за чувството на вина, то е благородно, но по тази логика можем да го търсим до първородния грях. Защо например да не поискаме от правителствата на САЩ и Великобритания да се извинят на България за хилядите бомби изсипани над мирно население и над 4000 хиляди жертви през ВСВ, от какъв зор трябваше да се бомбардира София, например?

Военни чинове: 23 убити в бой (22 българи, 1 германец)[12][13]Мирно население и др.: 4208 убити, починали от рани и безследно изчезнали;[14][15] 4744 ранени [16][17]Увредени сгради: 12 657

https://bg.wikipedia.org/wiki/Бомбардировки_над_България_през_Втората_световна_война

Не е това пътя към Храма, но щом Ви влече, търсете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 31 минути, Б. Киров said:

Чл. 9. *1). Който проповядва или организира неподчинение въ войската, жандармерията, полицията или въ някои техни части или подбужда къмъ неподчинение, наказава се: съ строгъ тъмниченъ затворъ до 10 години и глоба отъ 30.000 до 300.000 лева, а въ военно време – съ смърть *2).

Вече споменах за това, поне два пъти, ама няма кой да чете. Някои са си навили на пръста, че офицерите са виновни и сега ние трябва да си посипваме главите с пепел. А който не ще е фашист. Защо ли това ми напомня на класическата демагогия отпреди 89-та?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Лесно е от гледна точка днес да вменяваме вина на тези офицери, но ето какво е гласял ЗЗД по време, когато те са изпълнявали заповедите на по-висшестоящи:

Чл. 9. *1). Който проповядва или организира неподчинение въ войската, жандармерията, полицията или въ някои техни части или подбужда къмъ неподчинение, наказава се: съ строгъ тъмниченъ затворъ до 10 години и глоба отъ 30.000 до 300.000 лева, а въ военно време – съ смърть *2).

https://bg.wikisource.org/wiki/Закон_за_защита_на_държавата

Не че т.н. Народен съд по-късно не ги наказва със смърт:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Четвърти_върховен_състав_на_Народния_съд

Стотици български офицери са наказани със смърт, разтреляно е и цялото правителство заедно с регентите, както и много от дупутатите. И не пренебрегвайте т.н. Народен съд, той е действал под натиск от Сталин по същата схема, както и съда в Нюрнберг, тукашните съдии са се престарали, но идеята е същата.

Сега за чувството на вина, то е благородно, но по тази логика можем да го търсим до първородния грях. Защо например да не поискаме от правителствата на САЩ и Великобритания да се извинят на България за хилядите бомби изсипани над мирно население и над 4000 хиляди жертви през ВСВ, от какъв зор трябваше да се бомбардира София, например?

Военни чинове: 23 убити в бой (22 българи, 1 германец)[12][13]Мирно население и др.: 4208 убити, починали от рани и безследно изчезнали;[14][15] 4744 ранени [16][17]Увредени сгради: 12 657

https://bg.wikipedia.org/wiki/Бомбардировки_над_България_през_Втората_световна_война

Не е това пътя към Храма, но щом Ви влече, търсете.

Не омаловажаван Народния съд, напротив, написах, че той не е точно военен трибунал, но точно защото не искам да намесвам идеология (партизани, фашисти, антифашисти, комунисти), не написах, че народният съд е наказателна акция срещу целия български народ - обезглавяването му, и в него няма никакво правосъдие.

Военните престъпления обаче са военни престъпления, независимо от кого се извършват и с каква мотивация. За военните престъпления няма оправдание или извинение - бомбардировката на Лондон не е извинение за бомбардирането на Дрезден.

Моята поанта е, че ако да сме жертва на военно престъпление - бомбардирането на София, историографията ни го изтъква. Ако обаче сме извършители на такива, те се замитат под килима, като за тях се търсят какви ли не омаловажаващи фактори, защото другото се схваща като неизгодно за националната кауза.

Една национална кауза е легитимна само когато се извършва с легитимни средства. Избиването на цивилни не е такова. Също както етническото прочистване не е легитимно средство.

Държавите рано или късно трябва да поемат отговорност за използваните от тях нелегитимни средства. Иначе никога няма да излезем от порочния кръг на селективно вадене на скелети от гардеробите с цел преследване на недотам чистоплътни политически цели.

Предполагам, че и всички чудесно разбираме, че правно погледнато, убийството на (цивилни)/невинни хора е престъпление. И това, че еди кой си избил пет хиляди,  петстотин хиляди или пет милиона, пък ние само примерно десет, не е извинение да избием тези десет. Кримиалната отговоност винаги е лична. Това, че еди кой си извършил престъпление не е причина и ние да извършим.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 минути, dora said:

Военните престъпления обаче са военни престъпления, независимо от кого се извършват и с каква мотивация. За военните престъпления няма оправдание или извинение - бомбардировката на Лондон не е извинение за бомбардирането на Дрезден.

Моята поанта е, че ако да сме жертва на военно престъпление - бомбардирането на София, историографията ни го изтъква. Ако обаче сме извършители на такива, те се замитат под килима, като за тях се търсят какви ли не омаловажаващи фактори, защото другото се схваща като неизгодно за националната кауза.

Да, ама стандарта е двоен: на американските летци издигаме паметник в София като на военни герои /те са такива от американска гледна точка/, а те от наша гледна точка са убийци на цивилни българи, а търсим вина от български офицери и войници в окупирани от Германия територии като на военно престъпници.

Кое е вярно, а по-точно, ако и двете тези са равни, защо прилагаме двоен стандарт?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Б. Киров said:

Да, ама стандарта е двоен: на американските летци издигаме паметник в София като на военни герои /те са такива от американска гледна точка/, а те от наша гледна точка са убийци на цивилни българи, а търсим вина от български офицери и войници в окупирани от Германия територии като на военно престъпници.

Кое е вярно, а по-точно, ако и двете тези са равни, защо прилагаме двоен стандарт?

 

Всяка държава следва да поеме отговорност. Ето пример за използване на исторически събития за политически цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, dora said:

Всяка държава следва да поеме отговорност. Ето пример за използване на исторически събития за политически цели.

Съгласен съм, но това трябва да е жест на добра воля или политически обосновано. Германците с извиненията поднасят парични обезщетения на евреите. Не съм чул да се извинят за руските жертви сред мирното население. По тази логика византийците, чиито наследници са гърците, следва да ни се извинят, гърците, за ослепените самуилови войници. Разбирате ли каква кутия на Пандора е цялата тази история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Б. Киров said:

наказава се: съ строгъ тъмниченъ затворъ до 10 години

Като "Граф Монте Кристо",но реално. Тъмничен затвор означава килия без прозорци и без никаква светлина в нея. През 80-те години още юноша ме арестуваха и затвориха за седем дена в килия,но с постоянно светеща ел.крушка. Храната се подаваше през едно мъничко прозорче на вратата. За малка нужда - кофа с капак. Когато ме пуснаха,ходех като ошашавен и няколко дена не бях на себе си. Само седем дена. А десет години или дори само една година тъмничен затвор - не ми се мисли...

През онези времена българите са знаели какво значи тъмничен затвор.

Но не е само страхът от наказанието. Българските войници на чужда земя (сръбска) постоянно са бил в стрес и страх от нападенията на юго-партизаните. Те просто не знаят кой от сръбското население е враг и кой симпатизант. И кой - неутрален. Такова опъване на нервите може да озлоби и най-добродушният човек и когато види някой "подозрителен" сърбин,за когото отгоре на това има информация,(макар и недоказана) че помага на партизаните - да натисне спусъка.

Днес американските войници в Афганистан са подложени на същият стрес от постоянните диверсии на талибаните и понякога убиват цивилни афганистанци. После Чичо Сам плаща обезщетение на роднините на убитите цивилни афганистанци и с това въпросът е уреден. 

Преди 25 минути, dora said:

те се замитат под килима,

Ако бъде показана достоверна информация,че българската армия е извършила тежко военно престъпление в Бойник,веднага ще го призная. И пред себе си,и публично. Но няма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, deaf said:

Като "Граф Монте Кристо",но реално. Тъмничен затвор означава килия без прозорци и без никаква светлина в нея. През 80-те години още юноша ме арестуваха и затвориха за седем дена в килия,но с постоянно светеща ел.крушка. Храната се подаваше през едно мъничко прозорче на вратата. За малка нужда - кофа с капак. Когато ме пуснаха,ходех като ошашавен и няколко дена не бях на себе си. Само седем дена. А десет години или дори само една година тъмничен затвор - не ми се мисли...

През онези времена българите са знаели какво значи тъмничен затвор.

Но не е само страхът от наказанието. Българските войници на чужда земя (сръбска) постоянно са бил в стрес и страх от нападенията на юго-партизаните. Те просто не знаят кой от сръбското население е враг и кой симпатизант. И кой - неутрален. Такова опъване на нервите може да озлоби и най-добродушният човек и когато види някой "подозрителен" сърбин,за когото отгоре на това има информация,(макар и недоказана) че помага на партизаните - да натисне спусъка.

Днес американските войници в Афганистан са подложени на същият стрес от постоянните диверсии на талибаните и понякога убиват цивилни афганистанци. После Чичо Сам плаща обезщетение на роднините на убитите цивилни афганистанци и с това въпросът е уреден. 

Ако бъде показана достоверна информация,че българската армия е извършила тежко военно престъпление в Бойник,веднага ще го призная. И пред себе си,и публично. Но няма...

Лично за мен, от научна гледна точка, може и да има някакъв смисъл да се търсят фактите, но подхващането на тази тема сега ми прилича на политическа поръчка, както същата с вината на българите за холокоста в Беломорието. Някой натиска копчето на добре смазан с пари политически механизъм и неуморните исторически труженици се хвърлят да изследват факти, за които не са се сещали десетилетия, получават натиск в главите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Б. Киров said:

Съгласен съм, но това трябва да е жест на добра воля или политически обосновано. Германците с извиненията поднасят парични обезщетения на евреите. Не съм чул да се извинят за руските жертви сред мирното население. По тази логика византийците, чиито наследници са гърците, следва да ни се извинят, гърците, за ослепените самуилови войници. Разбирате ли каква кутия на Пандора е цялата тази история.

Не е кутия на Пандора, защото международно право, указващо какво е военно престъпление, имаме едва от края на 19-ти, началото на 20-ти век. Давността спира там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, dora said:

Не е кутия на Пандора, защото международно право, указващо какво е военно престъпление, имаме едва от края на 19-ти, началото на 20-ти век. Давността спира там.

Съгласих се. Аз и в другата тема за холокоста в Новите земи написах, че няма нищо лошо да се извиним за участието на българската армия, но, според мен, това не бива да става под външен натиск с користни цели на злонамерени играчи. Струва ми се, че когато кампанийно се повдигне този въпрос за вината, винаги зад това надничат не български интереси - и в двата случая, и този с холокоста и сега с избиването на цивилни в Сърбия и Македония. Това е унизително и жалко за България като самоуважаваща се държава. Не случайно споменах участието ни във войната най-напред на страната на Германия и веднага след това на страната на СССР, и двата случая под чуждо командване. Ситуацията сега е аналогична и говори за продажна и късогледа политическа класа, както и за сервилна каста от учени, готова да слугува на силния.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

Да, ама стандарта е двоен: на американските летци издигаме паметник в София като на военни герои /те са такива от американска гледна точка/, а те от наша гледна точка са убийци на цивилни българи, а търсим вина от български офицери и войници в окупирани от Германия територии като на военно престъпници.

Кое е вярно, а по-точно, ако и двете тези са равни, защо прилагаме двоен стандарт?

 

Имате си и МОЧА,ха-ха-ха-ха (Монумент на окупационната червена армия)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте, във всеки национален разказ има моменти които са преекспонирани, а други които са заметени под килима.  В случая по тази тема смислен дебат не може да се получи, тъй като едната страна (сръбската) е преекспонирала случая, а другата (българската) го е замела под килима. С други думи няма от къде да получим обективни данни и да направим обективна оценка на събитията. Едните преувеличават и използват събитията са собствени политически цели, а ние се правим, че такова нещо няма и въпросът въобще не се проучва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Вижте, във всеки национален разказ има моменти които са преекспонирани, а други които са заметени под килима.  В случая по тази тема смислен дебат не може да се получи, тъй като едната страна (сръбската) е преекспонирала случая, а другата (българската) го е замела под килима. С други думи няма от къде да получим обективни данни и да направим обективна оценка на събитията. Едните преувеличават и използват събитията са собствени политически цели, а ние се правим, че такова нещо няма и въпросът въобще не се проучва.

Въпросът е какви взаимоотношения искаме със съседите си. Ако опортюнизмът, печеленето на битката с произволни средства (вкл. хвърлянето на политически мотивирани обвинения или също толкова политически мотивираната игра на инат да не се понесе отговорност) носи бързи приходи, само спорменското, честно отношение, чистата съвест, играта по правилата, излизането начисто носи дълготрайни ползи. Иначе горчилката остава да трови взаимните отношения. На наследниците на жертвите - на какъвто наследник се натъкнах преди време, за да разбера, че изобщо такова нещо е имало (защото българската история не ме е информирала изобщо за подобни "инциденти" - дори самата дума е показателна за омаловажаването), с нищо не им помага това безконечно шикалкавене.

И ако позволите сравнението, ако ваши или мои близки - цивилни хора, жени и мъже, са избити безпричинно, ще ви касаят ли безкрайните извивания на ръце само и само истината да не излезе наяве? Не. Това, което ще искате - ако не мъст, защото за подобни неща не може да става дума в легитимното разрешаване на спорове - то поне признание, че това е било грешка. Извинение. Иначе костите на мъртвите ще продължават да изскачат от гробовете при всеки опит да се продължи напред.

За тези, които не желаят да признаят правото другиму да страда - легитимно право: доказателства може да има само ако за дадено престъпление има политическа и обществена воля то да излезе наяве. Да бъде разследвано. Да бъдат издирени близките. Липсата на такава воля, само и само да няма "доказателства" с нищо не решава проблема на засегнетите, чиито мъртви близки ще останат неовъзмездени ако не с друго, то дори с правото да са съществували. Няма човек - няма проблем.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Не съм чул да се извинят за руските жертви сред мирното население.

Германия  в лицето  на Щайнмайер, доколкото знам персонално се извини на Полша и Белорусия, но не и на Украйна и Русия, или на Кавказките страни, окупитани от нея. Не  и на Сърбия и Гърция...Не и на циганите

 

Цитирай

Германците с извиненията поднасят парични обезщетения на евреите

 

 

По принцип  финасовите обезщетения би трябвало да са уредени (и да се считат за уредени) на Парижката мирна конференция в 1947 г.

Не знам точно как стои въпроса с евреите и с циганите в окупираните страни..

от друга страна- циганите нямат и своя държава, Израел е създаден в 1948 г

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, deaf said:

Словосъчетанието държавен капитализъм е оксиморон и нонсенс! Като дървено желязо и пържен въздух. В научен форум такава идиотщина (без извинение) като съчетанието "държавен капитализъм" не би трябвало въобще да се обсъжда. Но хайде от мен да мине. Как може да има капитализъм без частна собственост? Или да го задам другояче въпросът - как може да има капитализъм когато цялата собственост е държавна,тоест се притежава и управлява от един човек - вожда на комунистическата държава.

Може и има ..за вас да прочетете от научен форум специално:  ...https://www.sciencedirect.com/topics/social-sciences/state-capitalism

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, deaf said:

Именно. Обръщам внимание на модераторите и създателите на форума,че го налазват потребители с единствената цел да пускат пропагандни материали. Човек се опитва да дискутира с тях,но те са като радиоточка - ни чуват,ни приемат. И си знаят само своето. Не призовавам модераторите да трият постове.

Защо спамите темата и давате акъл на модераторите ? Аз според вас пропагандист ли съм ? На какво? Върнете се на моя пост от страница 4 за да ви стане ясно, какво се цели с тази тема! При това аз се опитвам доколкото е възможно да предоставям някви документи и исторически цитати , така че не само аз а и всички участници да изкажат мнение. Това ли е пропаганда?

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 25.12.2020 г. at 21:13, borkoto said:

Вие утвърждавахте че 13 полк ( без значение дали е мото или пехотен) въобще не е съществувал. Според вас 17 дивизия къде е била дислоцирана ? Или също е лъжа че полк Христо Стоянов сам заявява че е командир на 13 пех полк, които действа в района на Прокупле и Лесковац?

Само за протокола в тази тема, полковник Христо Стоянов е разстрелян на 15 март 1945 по присъда от Народния съд:

2020-12-27_173335.thumb.jpg.cfd8ad139a06837081e8b1d35107badd.jpg

https://bg.wikipedia.org/wiki/Четвърти_върховен_състав_на_Народния_съд#cite_note-dvia_1449_1_134_130-5

2020-12-27_172316.jpg.276e38c520e1aa2838d172c86b80d4d8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, borkoto said:

Аз според вас пропагандист ли съм ?

Да. Пропагандатор използващ софистиката. Пример за софистика:

"Ако никога не си губил рогата си,значи имаш рога".

"Ако цялата собственост е в ръцете на държавата,тя е частна и следователно,икономиката е капиталистическа". (!)

Определение за софистика:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Софистика

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, nik1 said:

Имате си и МОЧА,ха-ха-ха-ха (Монумент на окупационната червена армия)

И вие си имате в Пловдив - ПОЧА /Паметник на Освободителя от Червената Армия, Альоша/ :)

Преди 1 час, nik1 said:

По принцип  финасовите обезщетения би трябвало да са уредени (и да се считат за уредени) на Парижката мирна конференция в 1947 г.

Не знам точно как стои въпроса с евреите и с циганите в окупираните страни..

от друга страна- циганите нямат и своя държава, Израел е създаден в 1948 г

Да, и сумата и много сериозна, България я плаща на Югославия и Гърция, като част от нея се приспада, тъй като е откупена с кръвта на войници.

Доколкото съм чел, на евреите в окупираните територии също се изплащат обезщетения, ако, разбира се са успели да се организират, за да ги искат, а те обикновено успяват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, deaf said:

Да. Пропагандатор използващ софистиката. Пример за софистика:

"Ако никога не си губил рогата си,значи имаш рога".

"Ако цялата собственост е в ръцете на държавата,тя е частна и следователно,икономиката е капиталистическа". (!)

Определение за софистика:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Софистика

И какво общо имат вашите рога, софистиката и капитализма с темата? Вижте, имайте си мнение, нека то си остане ваше, но ако обичате,  спестете ми (ни) своите опити да го легитимирате тук.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...