Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител
Just now, Б. Киров said:

Позиция може да има единствено при осветляване на фактите, иначе само политически спекулации.

Самото вето е политически акт, при това ирационален и без никакъв смисъл. След поставянето му аз не виждам как може да се излезе от ситуацията рационално и разумно. При това положение е нормално да има спекулации. Какво друго очакваш да излезе от него?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 6 минути, Atom said:

Какво друго очакваш да излезе от него?

Нищо. Нищо няма да излезе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, dora said:

Въпрос на политическа и национална зрялост. Настояваме, че съседите ни са незрели и предубедени, но постъпваме точно по същия начин.

Не съм съгласен с такова тълкуване

 

 "Нестествено е  да се очаква, че България ще започне се извинява на Сърбия за разстрела на 500 -1000  мирни жители (и за окупацията), при условия че  същата страна е подложила в продължение на 90 години над един  милион българи (при стотици хиляди тяхни наследници - намерили дом и граждансктво в България) ,на тормоз, убийства, изнасилвания, , лишаване от права, изгонване,  лишаване от права, и на всичко отгоре културен геножид
И че това е заметено от Сърбия и сърбите (те разбира се са "ми лук яли, ни лук мирисали", и "българите са брутални")"

 

Цитирай

Настояваме, че съседите ни са незрели и предубедени, но постъпваме точно по същия начин.

Напротив, показахме че имаме "зрялост" като нация 

Ето това е прецедент за Балканите:

"И да  напомня нещо, а - Български  президент се извини  се извини за етноцида над бългаските турци (в самата Турция).
Режимът който го извърши бепе обявен за престъпен със закон, приет  от българското НС."

 

През 1998 г. тогавашният премиер Иван Костов, пръв сред българските държавници, се извини за т.нар. Възродителен процес. Това стана в Бурса на среща с български изселници по време на негово посещение в Турция.

Същата година извинение за насилственото преименуване на българските турци поднесе и президентът Петър Стоянов на среща с турския си колега Сюлейман Демирел.

През януари 2012 г. Народното събрание осъди насилствената асимилация на българските мюсюлмани. Според документа прогонването на над 360 хил. български граждани от турски произход през 1989 г. е форма на етническо прочистване, извършено от тоталитарния режим.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

Не съм съгласен с такова тълкуване

 

 "Нестествено е  да се очаква, че България ще започне се извинява на Сърбия за разстрела на 500 -1000  мирни жители (и за окупацията), при условия че  същата страна е подложила в продължение на 90 години над един  милион българи (при стотици хиляди тяхни наследници - намерили дом и граждансктво в България) ,на тормоз, убийства, изнасилвания, , лишаване от права, изгонване,  лишаване от права, и на всичко отгоре културен геножид
И че това е заметено от Сърбия и сърбите (те разбира се са "ми лук яли, ни лук мирисали", и "българите са брутални")"

 

Напротив, показахме че имаме "зрялост" като нация 

Ето това е прецедент за Балканите:

"И да  напомня нещо, а - Български  президент се извини  се извини за етноцида над бългаските турци (в самата Турция).
Режимът който го извърши бепе обявен за престъпен със закон, приет  от българското НС."

 

През 1998 г. тогавашният премиер Иван Костов, пръв сред българските държавници, се извини за т.нар. Възродителен процес. Това стана в Бурса на среща с български изселници по време на негово посещение в Турция.

Същата година извинение за насилственото преименуване на българските турци поднесе и президентът Петър Стоянов на среща с турския си колега Сюлейман Демирел.

През януари 2012 г. Народното събрание осъди насилствената асимилация на българските мюсюлмани. Според документа прогонването на над 360 хил. български граждани от турски произход през 1989 г. е форма на етническо прочистване, извършено от тоталитарния режим.

 Значи е време да направим следвщата крачка :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Б. Киров said:

Проблемът с Македония е, че отстъпим ли сега от нашата позиция за българската история в македонските земи, преди те да влязат в Югославия, след като влезе в ЕС, Македония ще предяви претенции за македонско малцинство в България, а Сърбия, ако и когато влезе, ще я подкрепя и това няма да има край

Ние нямаме позиция. Така поставен въпроса  е едно голямо нищо. Дори да има добронамерени македонци, които искрено желаят да отговорят на изискванията ни, те няма как да го направят. Можеш ли да угодиш на някой който не знае какво точно иска?

Каква е целта на ветото?
- македонците да станат за няколко месеца българи?
- македонците да си останат македонци, но да са приятелски настроени към нас?
- македонците да си останат македонци и да ни намразят още повече и това да се затвърди през следващите 20-30 години.

Цитирай

Единствено онези, които нямат интерес от силен и единен ЕС, сега могат съзнателно да разпалват този спор, защото са косвено заинтересовани. Което и, според мен, правят.

В такъв случай излиза, че ние или по-точно нашите политици са тези които не искат силен и единен ЕС. Ние сме тези които започнахме, а не Сульо или Пульо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, dora said:

Бях го написала някъде, но може да е изчезнало.

Сега ще ви разкажа действителната случка, която ме наведе на размисли преди години.

Купон в международна компания, университетски хора, някои от тях в кинаджийските специалности, говори се за кино, разговорът от някъде нататък се прехвърля на сравнение на Кустурица с Бертолучи, заслушвам се. Доколкото разбирам в разговора участват бивши югославяни  - хървати, словенци, сърби, македонци, някакви немци, един американец, тайландка, Небалканците в съответната групичка питат югославяните доколко считат подхода на Кустурица за непротиворечив, достоверен, такива неща. Подхвърля се нещо, че Югославия е една от държавите с най-лош исторически късмет в Европа защото нещо си, обясняват за Османската империя, Косово, в този ход на мисли чувам: "Всъщност, българите са много по-брутални от турците".  Питам защо, получавам отговор за зверства по време на първата световна война, след това и по време на втората. Питам за повече подробности, американецът в компанията ме представя и казва, че и аз съм от България. Човекът, който е подхвърлил репликата за бруталността, изключително почтително ми се извинява: Простете, не исках да ви засегна. Вие нямате нищо общо с това. Лошото е, че аз вече не мога да остана в този разговор, дори и да искам. Майка ми е кръгъл сирак, била е на 11 години. Баба ми и дядо ми са убити от български войници пред очите й. Била е изнасилена. Къщата им е запалена. Запалени са и много къщи наоколо - затова нямала къде да отиде. Бягала гола и кървава към съседното село, където всичко горяло. Не го правя заради вас, просто не мога да остана. Всичките тези години не мога.

Човекът си тръгна. Какъв аргумент имам аз в подобна ситуацуя? Нула. Вкл. защото за подобни зверства тогава научавам за първи път.

Боже колко трогателно.  Това на юнашко доверие да го приемем? Покъртително. Международния елит обсъжда политиката,типично!:lol: Аз много ги обичам тия " Купони в международна компания", и точно разговорите на тема история,особено когато започна да им разказвам за реалните исторически събития,гледат като ....да не казвам какво. Започва се едно мънкане ама то това така ли е било,ама аз знам друго, ама вие откъде знаете за това,ама аз не съм и предполагал, и си тръгват оклюмали? Много ги обичам. Цялата случка говори за липса на елементарни знания, и лошо говори за нивото а образованието. Къде е било това, кога,

не е ясно? Аз също мога да ви разкажа подобни истории с мои роднини,за разтрела на мои родственици в Сърбия за изгорените села,как са бягали през границата и колко са стигнали. Мога да ви разкажа и за други подобни случки, за живи закопани хора,за давени и клани хора,и още много ужаси. За рязани глави наредени във фенери,и на колове. И всичко това съм го слушал от техни роднини и даже  очевидци. Не от някакъв случайно срещнат, ами мой родственици, но за това имам голи обвинения и не ги разказвам. Но вие не разбирате това мисля.

Преди 10 часа, Б. Киров said:

Съгласен съм за т.н. Народен съд, че е политически процес инспириран от Москва с цел да обезглави опозицията на комунистите, НО... Съгласете се, че Нюрнбергския процес е подигравка с правосъдието, за всички нацистки военни престъпления и милиони жертви на нацистката военна машина са издадени:

The Nuremberg process initiated 3,887 cases of which about 3,400 were dropped. 489 cases went to trial, involving 1,672 defendants. 1,416 of them were found guilty; less than 200 were executed, and another 279 defendants were sent to life in prison. By the 1950s almost all of them had been released.[3]

1416 присъди, от които 200 са екзекутирани и 279 отиват в затвора /след 5 години почти всички излизат оттам/. Това е една голяма подигравка с правосъдието и паметта на жертвите, но, както винаги, политическите съображения за целесъобразност надделяват.

Бъдете здрав и спокойна нощ.

 

А кой е казал ,че процеса издирва престъпници? Целта е съвсем друга.Германците да признаят вина и да се оневинят престъпниците от другата страна,и най-вече да се признае току що скалъпената версия за войната и събитията. Който отказва го бесят, който се съгласява го пускат елементарно е,защо например е обесен Йодъл, а пък не Рундщет, поровете много е интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, dora said:

 Значи е време да направим следвщата крачка :)

..Която в действителност ще е безсмислена, при условие че добрата воля отсреща е ампутирана

(аз не съм видял признаци на такава в официална Сърбия, и не познавам лично сърби)

Все едно някой  е запалил  къщата ви (смята че в правото си защото къщата ви е му пречела да си паркира, или на изгледа му към планината, да не намесваме морето), и после вие в отговор  сте спукали гумата на колата му.

Обадила ви се съвестта и на другия ден сте ви и сте отишли да му се извините, Да но отреща човекът няма угризения, че ви е запалил къщата, защотопо смята че в правото си. Това което ще стане е - ще се затвърди разбирането му че постъпил правилно...;

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, nik1 said:

..Която в действителност ще е безсмислена, при условие че добрата воля отсреща е ампутирана

(аз не съм видял признаци на такава в официална Сърбия, и не познавам лично сърби)

Все едно някой  е запалил  къщата ви (смята че в правото си защото къщата ви е му пречела да си паркира, или на изгледа му към планината, да не намесваме морето), и после вие в отговор  сте спукали гумата на колата му.

Обадила ви се съвестта и на другия ден сте ви и сте отишли да му се извините, Да но отреща човекът няма угризения, че ви е запалил къщата, защотопо смята че в правото си. Това което ще стане е - ще се затвърди разбирането му че постъпил правилно...;

 

 

Нито политиката, нито международните отношения, са zero sum game. Символната роля на жестовете там играя огромна роля. Същото е със спортменството. Забелязвам, че не само във форума, а и в начина, по който се осмисля външната политика - и от сегашните управляващи, а и изобщо, в обществото, битуват някакви макавелистки комплекси. Реалполитик, 19 век. Да де, но векът е 21ви...

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, dora said:

Нито политиката, нито международните отношения, са zero sum game. Символната роля на жестовете там играя огромна роля. Същото е със спортменството.

Но винаги има най-малко две страни в тази игра, които да следват еднакви правила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е "Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк"

А стигнахме до НАТО, турция и други още малко и ще дойдат световният заговор, евреите, масоните и гущерите....

Затуй не може обективно да се разглежда местните проблеми с местни хора.....

Както и лекар не му е позволено да оперира роднина....Засегнат е и не е обективен....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 33 минути, nik1 said:

..Която в действителност ще е безсмислена, при условие че добрата воля отсреща е ампутирана

(аз не съм видял признаци на такава в официална Сърбия, и не познавам лично сърби)

Все едно някой  е запалил  къщата ви (смята че в правото си защото къщата ви е му пречела да си паркира, или на изгледа му към планината, да не намесваме морето), и после вие в отговор  сте спукали гумата на колата му.

Обадила ви се съвестта и на другия ден сте ви и сте отишли да му се извините, Да но отреща човекът няма угризения, че ви е запалил къщата, защотопо смята че в правото си. Това което ще стане е - ще се затвърди разбирането му че постъпил правилно...;

 

 

ПС

Неестествено от гледна точка  на морала  и справедливоства

Това имах предвив под "неествено, а не друго

преди не се изразих напълно ясно, и може би думите ми бяха изтълкувани съвсем правилно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Б. Киров said:

Здрасти Скуби, как си ти:):)

Ами както виждам нещата "да чукна по дърво" 2021 ще я доживея. По-на татък....Слушам Баба Ванга на испански....Ужасен авторитет има в цяла Южна-Америка....ежедневно я цитират....Цял континент и е привържник....Би трябвало да се направи директна връзка за да идват приклонниците и. Предста ви си навремето за едно прешленце на един светия цяла базилика са строели.....Но това е здруга тема.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

ПС

Неестествено от гледна точка  на морала  и справедливоства

Това имах предвив под "неествено, а не друго

преди не се изразих напълно ясно, и може би думите ми бяха изтълкувани съвсем правилно

Не се тревожете, просто разговаряме :) Каквото не е станало ясно, ще поясним. Без подходящ спаринг партньор човек за много неща не би се и замислил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 30 минути, dora said:

Нито политиката, нито международните отношения, са zero sum game. Символната роля на жестовете там играя огромна роля. Същото е със спортменството. Забелязвам, че не само във форума, а и в начина, по който се осмисля външната политика - и от сегашните управляващи, а и изобщо, в обществото, битуват някакви макавелистки комплекси. Реалполитик, 19 век. Да де, но векът е 21ви...

Сегашните политици представяляват себе си, Управлението и упрвляващите полици са продукт на симбиозата между ДС (нейните бивши офицери и сътрудници), бившите и нереализирани след падането на Режима бивши комунисти (това са  личностите в мейстрима на ГЕРБ в най-голяма степен- в различните управления), мафия и мутри, засмукани  в политиката от "Царя" (НДСВ нямаше база, и включи съзнателно групировките - това не е теория на конспирацията ,  проверими факти са) , и свръхалчните и незадовлени личности, като Пеевски, попаднали в политиката  по времето на НДСВ.. (В Премира се съчетават в май-голяма степем всички тези типове)

Какво да ги коментрираме тях?

Те "изваждат  нагоре" само "лошото" от българското общество

Вие в чужбина гласувайте (против тази симбиоза) ,  не се чудете и "маете", както се казва, и може би "играта" ще е друга

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

Сегашните политици представяляват себе си, Уравемието и упарвялващите полици са  продукт на симбиозата между ДС (нейните бивши офицери и сътрудници), бившите и нереализирани след падането на Режима коминисти (това са  личности ГЕРБ в най-голяма степен), мафия и мутри, и свръхалчните и незадовлени личности, попаднали в политиката  по времето на НДСВ.. (В Премира се съчетават всички тези типове)

Какво да ги коментрираме тях?

Вие в чуждина гласувайте (притив тази симбиоза) ,  не се чудете и маите и може би "играта" ще е друга

Аз не съм и няма да гласувам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

ПС

Неестествено от гледна точка  на морала  и справедливоства

Това имах предвив под "неествено, а не друго

преди не се изразих напълно ясно, и може би думите ми бяха изтълкувани съвсем правилно

   Моралът и справедливостта плюс театрални постановки - това са методи от психологическата война.  От всичките ни съседи ние показваме най-голяма неопитност в това отношение.  Ще сме най-големи идиоти, ако първи си свалиме гащите. Комшиите това и чакат. Те никога не са правили такова нещо. 

  Въобще и не се съмнявам, че точно в тази тема ни подработват за сваляне на гащите, като идеята е това да стане на държавно равнище. 

 Трябва да се изобличава агентурата, дето се шири из форумите, в момента приела образа на морален стожер. В друг случай бичува някой политик, и като не може да го хване в корупция, се хваща за физическите му недостатъци.

   Иначе за морала и справедливостта - аз съм за!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

   Моралът и справедливостта плюс театрални постановки - това са методи от психологическата война.  От всичките ни съседи ние показваме най-голяма неопитност в това отношение.  Ще сме най-големи идиоти, ако първи си свалиме гащите. Комшиите това и чакат. Те никога не са правили такова нещо. 

  Въобще и не се съмнявам, че точно в тази тема ни подработват за сваляне на гащите, като идеята е това да стане на държавно равнище. 

 Трябва да се изобличава агентурата, дето се шири из форумите, в момента приела образа на морален стожер. В друг случай бичува някой политик, и като не може да го хване в корупция, се хваща за физическите му недостатъци.

   Иначе за морала и справедливостта - аз съм за!

 

И кой е агентът?

Вижте, въпросите са няколко.

Първият - който мен ме вълнува най-много принципно, е ефектът на лъжливото овчарче. Историческа наука, която не говори за военните престъпления, извършени от български войски. Защо не? Защо това тряба да го научаваме от чужди източници?  Защо трябва да го чета през Ню Йорк Таймс? Вместо собствената ни наука да го е проучила и да ни е казала как стоят нещата, ако й е толкова важно да не вярваме на югославските източници? Както посочих по-горе, за мен е обидно собствените ми научни или други инстанции да ме лъжат. Приемам всяка версия, стига да е положено усилието тя да бъде постигната по легитимен начин, не така, под масата. Историческа наука за вътрешна употреба вече не ни върши никаква работа, защото не сме в 19 век. Информационна глобализация.

Вторият е, че това рано или късно ще изплува под някаква форма. Днес с Македония, утре евентуално и със Сърбия. Какво ще спечелим, ако с умна политика не разрешим този въпрос в своя полза преди той да е бил размахан пред носа на европейските ни партньори? Докато раните са живи (на близките на жертвите не мож' им обясни, че нищо такова не се е случвало и те са някакви пропити от партизанска пропаганда кретени с промити мозъци, както нееднократно се опитва да го изкара Каракачанов, че и Захариева поде тази песен), потенциалът за шантаж и дискредитация остава. Създадохме си перфектното външнополитическо фиаско, колкото и да навлизаме в обяснителен режим и колкото и да се опитваме да го легитимираме с обществена подкрепа в самата България.

Ако извинение не ви харесва като стратегия, кажете какво ви изглежда по-добре.

Според мен за да излезем от тази безобразна каша с някаква степен на достойнство, ни трябва брилянтен външнополитически ход. Нещо, което показва висока класа. Иначе сме затънали до ушите, какъвто международен престиж сме имали, се изпари с един ход.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Секелите в трансилвания, пуснаха за подпис за обсъждане на предложение законо проект за защита на малцинствените културни права в ЕС. Беше международна и лимитът беше 1 000 000 подписа..... Явно регнуващите правителства никъде не са заинтересувани в това, че да има един общ закон. Кой заради курдите, кой заради баските, кой заради.....Но интересно, че и опозиционните партии също не подхванаха инициативата....И още по-интересно, че поставена тук, освен 1-2 лайкче много, много ентусиазъм немаше....

Оплаквания по-която и да е тема след време избива 90% на ниво кръчма, че кюравата му баба туй чула от глухият Тасю, че срещу българитте така и онака, когато ние сме били еееееееей каквиси.....от тогава нас ни бият, изтезават, гонят...и тнт. Тогава би трябвало да сме ужасно сензитивни за такива въпроси...

Но явно не сме. Даже и на нивото на бла, бла,бла.

Затова подобни въпроси ме вълнуват колкото зимни комари....

Никак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Exhemus said:

Трябва да се изобличава агентурата, дето се шири из форумите, в момента приела образа на морален стожер.

Да, за съжаление, отдавна е плъзнала тази зараза - разбивачите на "митове" и борците за права на "жертвите".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Skubi said:

Оплаквания по-която и да е тема след време избива 90% на ниво кръчма, че кюравата му баба туй чула от глухият Тасю, че срещу българитте така и онака, когато ние сме били еееееееей каквиси.....от тогава нас ни бият, изтезават, гонят...и тнт. Тогава би трябвало да сме ужасно сензитивни за такива въпроси...

Затова и си мисля, че е крайно време да излезем от позата на пасивна жертва, или на жертва, на която мъст й се полага по право, като това извинява всяко извършено от нея насилие. За националното самосъзнание да престанем да се изживяваме като жертви и да си дадем сметка, че не всичко, което сме правили, е цветя и рози, може да е изключително оздравително.

Болникът да си даде сметка, че не е никакъв болник за мен е въпрос на национална и историческа зрялост.

Още един източник, Робърт М. Кенеди: https://history.army.mil/books/wwii/antiguer-ops/AG-BALKAN.HTM#bulg2

Там: "The Bulgarian command in Yugoslavia had a pacification problem similar to that of the Germans. Consequently, the Bulgarians undertook a number of antiguerrilla operations on their own initiative, informing the Germans through liaison officers of the results of their efforts. In general, these were so savage as to quell the growth of any resistance movement of significance until late the following year."

С оглед на датата на писане, и независимо от споровете тук, бъдете здрави и успешни :)

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Б. Киров said:

В "прочие" предполагам включвате масовите разстрели в окупираните територии. А победителите не съдят победените за същите престъпления, които победителите са извършили, защото няма кой да съди победителите. Ама то е така от край време, победителите никой не ги съди. Ако Хитлер бе победител в тази война, днес щяхме да разискваме престъпленията на съюзническите държави в Европа, но това е друга тема.

Все пак, проследих Ви всички постове в тази тема - Вие само я подхвърляте и разпалвате спор, но не излагате никакви конкретни факти, открити от Вас. Какво целите, всъщност, с този начин на изложение. Къде са вашите проучвания по темата, която сам откривате?

Реално досега постигате спор, без да предлагате аргументирана с извори и факти позиция.

За ония времена е така но днес вече не, появиха се държави като Хърватия,Ченогория,Босна и др. И всички те от доста време надигат глас,защото нали някой не си прави илюзия,че отношението към тях е било много различно? Например Черногория, съюзник на Сърбия и Антантата и победител във войната,да, ама не,понеже интересите на Франция изискват да се създадат силни държави които да бъдат противопоставени на противниците на Франция,съответно се създава Югославия срещу Италия и Австрия, Румъния срещу СССР и Унгария. За Полша мисля на всички е ясно както и други. Та, Югославия се рекламира като обединение на южните славяни и се обещава всичко най-хубаво. Но още през 1917 г. се оказва,че сърбите имат друга визия за бъдещето и в 1918г. те просто окупират Черногория,като даже не допускат делегация на преговорите за мир,не допускат краля на Черна Гора да се прибере от емиграция,затварят елита и офицерите в концлагери и с помоща на армията си, както и с френската армия организират "референдум ", като разбира се печелят. Черногорците разбират измамата и на Коледа организират въстание,като размазват сръбската армия. Но в този момент се намесват французите и заплашват с война кралството. Останали без надежда измамените черногорци капитулират без да са победени, а сърбите започват да избиват елита. Започва партизанска война която трае до ВСВ,жертвите се оценяват на около 20 000,като за малка нация като черногорците от около 200 000 това си е направо геноцид. Отделно десетки хиляди са принудени да бягат в чужбина и никога не се завръщат,а сърбите просто заселват свой хора. Затова днес е интересно да се наблюдава безкрайното учудване на хората, когато Черна Гора се отдели от Сърбия и сега не искат да чуят за тях. Народите не забравят и дойде времето да се кажат много истини,време е и ние да кажем нашата,ние сега сме в силна позиция и ще е грях да не вземем своето.

Дали ще получиш отговори,аз колко питах и нищо? 

Преди 7 часа, Atom said:

Според мен, през следващите месеци ще се повдигат все повече теми и дебати около ВСВ.  Причините са няколко, но най-вече ветото което наложихме на Македония за начало на преговорите.   Въпросът за "истинската история на Македония" и то под формата на вето го поставихме ние, а не някой друг. В тази връзка няма как да кажем "дебатирайте си, нас не ни интересува".  Политиците ни отвориха кутията и осветлиха въпроси, които съседите ни са замели под килима. Реакцията е  да се осветят въпроси, които  замитаме ние.  С ветото този въпрос излезе от двустранните отношения и стана общ за Европа. Досега реагираха сърби, чехи и словаци.  

Тук се постави въпросът защо се повдига подобна тема.  Доколкото виждам авторът живее в Чехия и най-вероятно интересът му е провокиран от някоя публикация в чешките медии. При това положение е нормално като българин да се заинтересува каква е българската позиция по този въпрос.

О не, на карта е поставено много, не случайно точно Чехия подскача като ощипана мома,защото те имат една много болна тема и това са Судетите и всички пригранични територии от които изгониха германците,а там освен земята има и много имущество,как мислиш легендарните чешки заводи на кой са били всъщност? Отпадането на Великобритания отвори кутията на Пандора, а в политиката всичко е позволено. При Македония всичко е ясно,Сърбия не може да си позволи да изгуби там, бита досега на всички фронтове,загубила всички войни от 1990г. насам, тя не може да си позволи да изгуби и Македония,която владее чрез назначения просръбски елит. Ако се признае кражбата на история отпада последния аргумент за самото съществуване на такава държава.И тогава всички влажни мечти на сръбския елит отиват по дяволите,затова е тази драма и това тръшкане. Затова се ограничават всякакви контакти с България и се преследват пробългарските македонци. Сага те са в жестока дилема. Или да се променят и да признаят истината или да пристъпят в пропастта,от една страна са ЕС с инвестициите и по-добрия живот от друга мизерията  и разпада.Защото албанците не искат да участват в този фарс и вече има ясни сигнали от тях,че няма да позволят заради интересите на Сърбия да страдат,и още повече да бъдат стъпало през което Сърбия да влезе в ЕС. Ако не се намери решение в скоро време ще има вълнения в Македония. Време е там нещата да се променят. Позицията на България е абсолютно правилна и ако позволим да влязат в този формат това ще е стратегическа грешка. 

Преди 7 часа, dora said:

bulgariod, нямам нищо против да излагате каквато пожелаете теза и съм склонна да я зачета като валидна наравно с всяка друга. Вероятността обаче да ви прочета изобщо, ако подхождате неуважително и вадите някакви ад хоминем аргументи се изпарява с всяко последващо перчене и агресивничене. Вие избирате. Ако аз пиша уважително на събеседниците си, това значи, че от тях очаквам същото. Ако не го правят, могат да са сигурни, че няма да ги чета, каквото и да напишат.

Досега не видях нещо по същество и с доказателствена база от вас,само философски и морални призиви и явно пристрастие и антибългарска позиция. С други думи най-обикновено тролене.Когато евентуално покажете нещо което си заслужава отбелязването и е реално полезно ще го отбележа. А подчертаването на вашия космополитизъм, и в същото време  вашето елитарно надменно отношение  към народа от които произлизате, прави лошо впечатление. Моето мнение е ,че космополитизма е твърде надценено понятие и е приложим само и единствено във времена на разцвет,с други думи, си е чисто подмазване на чужденците и избиване на комплекси. Защото при първата криза от всякакъв род, моментално се изпарява. 

А по повод моето " перчене",предполагам имате в предвид предложението да ви запозная със реалните факти и събития,нали? То все още е в сила. Не може да разсъждавате на каквато и да е тема без определен багаж от знания по темата,просто е невъзможно. Наричайте го както искате, все ми е едно но по темата аз съм много по подготвен от вас, и знам за какаво говоря. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, dora said:

Затова и си мисля, че е крайно време да излезем от позата на пасивна жертва, или на жертва, на която мъст й се полага по право, като това извинява всяко извършено от нея насилие. За националното самосъзнание да престанем да се изживяваме като жертви и да си дадем сметка, че не всичко, което сме правили, е цветя и рози, може да е изключително оздравително.

Болникът да си даде сметка, че не е никакъв болник за мен е въпрос на национална и историческа зрялост.

Още един източник, Робърт М. Кенеди: https://history.army.mil/books/wwii/antiguer-ops/AG-BALKAN.HTM#bulg2

Там: "The Bulgarian command in Yugoslavia had a pacification problem similar to that of the Germans. Consequently, the Bulgarians undertook a number of antiguerrilla operations on their own initiative, informing the Germans through liaison officers of the results of their efforts. In general, these were so savage as to quell the growth of any resistance movement of significance until late the following year."

С оглед на датата на писане, и независимо от споровете тук, бъдете здрави и успешни :)

https://history.army.mil/html/books/104/104-18/CMH_Pub_104-18.pdf

Същата публикация за сваляне. В предисловието и в края на pdf-a се вижда, че са използвани германски източници (не югославски).

Набляга се, че и българите, и германците имали същия "pacification problem" (касае точно партизански тип война). Какво означава това в контекста на този тип публикации може да бъде открито в тази статия:

https://www.nytimes.com/2018/01/18/opinion/violence-pacification-vietnam-war.html

"To clear the Viet Cong from the areas they controlled and from contested villages, the United States relied on the strategy of pacification. “Pacification” derives from a Latin word that means to make peace, but the act of pacification is violent. It started with an assault on hamlets and villages, with bombing, shelling and mortar barrages to prepare the way for ground attacks. Once a hamlet or village was taken over, South Vietnamese government officials moved in to solidify control"

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Atom said:

Самото вето е политически акт, при това ирационален и без никакъв смисъл. След поставянето му аз не виждам как може да се излезе от ситуацията рационално и разумно. При това положение е нормално да има спекулации. Какво друго очакваш да излезе от него?

 

Напротив. Избора не е голям или,признават кражбата на история,отказват се от претенциите за македонско малцинство у нас,териториалните претенции,признават езика за диалект на българския,подобряват икономическите отношения с България,спират гоненията срещу българи,започват да строят коридор номер 8, разрешават български фирми да купуват македонски и обратното,разрешават български инвестиции в Македония,спират с антибългарската риторика,и още куп неща. (както виждаш проблемите не сами в историята) или отиват на майната си и се разпадат.Това е. Рационално и разумно е да отстъпят,те са просители и ние решаваме дали ще ги пуснем,така стоят нещата в ЕС,друго положение няма. Всеки мина през това,единствено Турция отказа и приключи с ЕС,Македония може да е следващата. Но те реално нямат друг път,освен ЕС. Да си спомним как се решиха проблемите с Гърция, до последно се дърпаха,и тогава официалните представители на ЕС и САЩ, в прост текст им обясниха,че имат два пътя или подписват и признават всички тогавашни гръцки и български претенции, и получават вход в НАТО. Или ги разделят, познай какво избраха? :lol:

Преди 7 часа, dora said:

 Значи е време да направим следвщата крачка :)

И коя е тя?

 

Преди 7 часа, Atom said:

Ние нямаме позиция. Така поставен въпроса  е едно голямо нищо. Дори да има добронамерени македонци, които искрено желаят да отговорят на изискванията ни, те няма как да го направят. Можеш ли да угодиш на някой който не знае какво точно иска?

Каква е целта на ветото?
- македонците да станат за няколко месеца българи?
- македонците да си останат македонци, но да са приятелски настроени към нас?
- македонците да си останат македонци и да ни намразят още повече и това да се затвърди през следващите 20-30 години.

По горе обясних. Македонците и без това под напора на пропагандата ни мразят нейстово.Знаеш ли колко е приятно да ги пречупваш,аз го практикувах в чужбина в лични разговори на бира, или на "Международни купони", или даже по време на работа. Когато с времето им разказваш кой са и какви са, как се променят от неверие и отричане, в постепенно приемане на реалните неща. Разбира се малко от тях признават публично защото както ми каза един-"Брате аз ще трябва и да си ходя до Македония" но търпението и реалните факти винаги се отплащат,затова нека действаме на принципа, от голямата омараза се ражда най-голямата любов. Винаги работи. На нас не ни трябват лицемерни приятели, по добре открити врагове,но истината винаги лекува дайте и време. 

 

Преди 7 часа, Atom said:

В такъв случай излиза, че ние или по-точно нашите политици са тези които не искат силен и единен ЕС. Ние сме тези които започнахме, а не Сульо или Пульо.

 Силен и единен ЕС няма как да стане без да се решат проблемите между членовете. Решаваш ги и продължаваш,ако не ги решим какво правим? Ще спорим за всяко нещо с макетата и ще тровим атмосферата ли? Не. Според устава на ЕС,всеки кандидат член трябва да реши всички проблем от всякакво естество с другите членове и не се допуска приемането на нови членове с нерешени проблеми. Пише си го. 

 

Преди 6 часа, dora said:

Нито политиката, нито международните отношения, са zero sum game. Символната роля на жестовете там играя огромна роля. Същото е със спортменството. Забелязвам, че не само във форума, а и в начина, по който се осмисля външната политика - и от сегашните управляващи, а и изобщо, в обществото, битуват някакви макавелистки комплекси. Реалполитик, 19 век. Да де, но векът е 21ви...

Разбира се,както и очаквах. Само да подчерая,че жестове в политиката се правят само при насрещно разбиране и ответни действия,едностранните жестове с влошаване на собствените позиции се водят като идиотизъм и играчите бързо отпадат от надпреварата както и направилите ги. Реализма е най-важното нещо в политиката,или правилния поглед на ситуацията,вашето е идеализъм,такова нещо има само в любовните романи и пресата,в политиката това е самоубийство.

Преди 6 часа, Skubi said:

Темата е "Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк"

А стигнахме до НАТО, турция и други още малко и ще дойдат световният заговор, евреите, масоните и гущерите....

Затуй не може обективно да се разглежда местните проблеми с местни хора.....

Както и лекар не му е позволено да оперира роднина....Засегнат е и не е обективен....

 

Скуби всичко е вързано няма как да отделиш едното от другото,действия и противодействия елементарни неща,от колко време го повтарям?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, dora said:

И кой е агентът?

Вие и автора. 

 

Преди 7 часа, dora said:

Първият - който мен ме вълнува най-много принципно, е ефектът на лъжливото овчарче. Историческа наука, която не говори за военните престъпления, извършени от български войски. Защо не? Защо това тряба да го научаваме от чужди източници?  Защо трябва да го чета през Ню Йорк Таймс? Вместо собствената ни наука да го е проучила и да ни е казала как стоят нещата, ако й е толкова важно да не вярваме на югославските източници? Както посочих по-горе, за мен е обидно собствените ми научни или други инстанции да ме лъжат. Приемам всяка версия, стига да е положено усилието тя да бъде постигната по легитимен начин, не така, под масата. Историческа наука за вътрешна употреба вече не ни върши никаква работа, защото не сме в 19 век. Информационна глобализация.

Това са голи твърдения без основание и лъжи. Как така сърбите след толкова разследване нямат претенции на официално равнище, а вие имате и настоявате за извинения на основата на вашите виждания,още повече искате извинения от цялата държава. Това е фактическо признаване на вина и следват териториални и материални претенци за такова нещо,или за това сега чувате? Как мислите колко наследници ще се появят при подобен акт,  с материални и морални  претенции? Най-вече материални. Защо се появихте от никъде точно когато имаме сериозни противоречия с нашите комшии,как така? Защо е пълно с такива "разобличители" дошли от никъде, и то точно сега?

Преди 7 часа, dora said:

Вторият е, че това рано или късно ще изплува под някаква форма. Днес с Македония, утре евентуално и със Сърбия. Какво ще спечелим, ако с умна политика не разрешим този въпрос в своя полза преди той да е бил размахан пред носа на европейските ни партньори? Докато раните са живи (на близките на жертвите не мож' им обясни, че нищо такова не се е случвало и те са някакви пропити от партизанска пропаганда кретени с промити мозъци, както нееднократно се опитва да го изкара Каракачанов, че и Захариева поде тази песен), потенциалът за шантаж и дискредитация остава. Създадохме си перфектното външнополитическо фиаско, колкото и да навлизаме в обяснителен режим и колкото и да се опитваме да го легитимираме с обществена подкрепа в самата България.

Не може да сте толкова наивни! Или си мислите,че това е като да се скараш с някоя приятелка? Няма държава в света която да не защитава свойте интереси по всякакъв начин,ако е имало отдавна са изчезнали. Практикува се всичко, включително убийства,пример, последните изцепки на Путин, и издънката с Навални.Или си мислите така е само в Русия? Не. Навсякъде е така,просто Путин избива наред и накрая го хванаха, той се оля.

 

Преди 7 часа, dora said:

Според мен за да излезем от тази безобразна каша с някаква степен на достойнство, ни трябва брилянтен външнополитически ход. Нещо, което показва висока класа. Иначе сме затънали до ушите, какъвто международен престиж сме имали, се изпари с един ход.

Вие просто не знаете за какво говорите. Не знам, прочетете как е устроена политиката, Бжежински ли,Макиавели ли,Клаузервиц ли,нещо прочетете,такова детско наивно отношение е нереално.

 

Преди 5 часа, Skubi said:

Секелите в трансилвания, пуснаха за подпис за обсъждане на предложение законо проект за защита на малцинствените културни права в ЕС. Беше международна и лимитът беше 1 000 000 подписа..... Явно регнуващите правителства никъде не са заинтересувани в това, че да има един общ закон. Кой заради курдите, кой заради баските, кой заради.....Но интересно, че и опозиционните партии също не подхванаха инициативата....И още по-интересно, че поставена тук, освен 1-2 лайкче много, много ентусиазъм немаше....

Оплаквания по-която и да е тема след време избива 90% на ниво кръчма, че кюравата му баба туй чула от глухият Тасю, че срещу българитте така и онака, когато ние сме били еееееееей каквиси.....от тогава нас ни бият, изтезават, гонят...и тнт. Тогава би трябвало да сме ужасно сензитивни за такива въпроси...

Но явно не сме. Даже и на нивото на бла, бла,бла.

Затова подобни въпроси ме вълнуват колкото зимни комари....

Никак.

Говориш глупости.На секеите кой им отказва правото на самоопределение? Имат ли права,имат ли език някой забранява ли го? А сега ми разкажи колко българи има в Македония? Колко секеи са пребили миналия месец,защото са се самоопределили като такива? Могат ли на секеите да им отнемат детето заради българско самосъзнание? Защото в Македония го правят.

 

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...