Отиди на
Форум "Наука"

Загадки с картини


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

:hmmm::lac::book::sorry:

Аз не очаквах, че толкова ще ви затрудня. Владетелят е управлявал СЛЕД Карл Велики.

Неговият син носи същото име като него.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Eдуард ІІІ е бил изобразяван с 2 корони.

king-edward-iii-2-sized.jpg

Да, той е - Edward III depicted in Cassell's History of England (1902)

Уикипедия -англ.

Даже на бълг. статия е точно тази рисунка:

Уикипедия на български

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Позна!

Твой ред е да дадеш загадка, а аз ще мисля върху следващата...

:clap::clap3:10x

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сключването на унията м/у Папството и Византия?

Посещение на папата в Константинопол?

Превземането на Константинопол от кръстоносците?

А как да разбирам израза "КАКВО е изобразено"?

- кое събитие

- кой град

- коя сграда

- кои хора

- коя епоха

:post-20645-1121105496:

Уточнявайте въпросите, ако обичате...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Най-вероятно, който отговори ще посочи почти всички тези неща, за да каже какво е изобразено. В случая мястото, хората и събитието са свързани. Фреската и събитието са известни и предполагам, че няма да предизвикат затруднения с познаването им.

Сключването на унията м/у Папството и Византия?

Посещение на папата в Константинопол?

Превземането на Константинопол от кръстоносците?

Интересна интерпретация на дейността на Светия отец - съчетаване на уния и посещение с превземане. То вярно, че Светия отец и подопечните му широко прилагали концепцията за кръста и меча, но в случая минало без личното участие на папата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, мисля, че това са Зографските мъченици. Унията от 1274 година изпраща западни духовници, които трябва да покатоличат византийското население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Галахад, мисля, че това са Зографските мъченици. Унията от 1274 година изпраща западни духовници, които трябва да покатоличат византийското население.

Абсолютно си прав (само да отбележа, че едва ли са изпратени латински духовници, мисля, че в случая са били войници). :) Това е стенопис от Зографския манастир на Атон. Само за века не съм сигурна, но е късен, от османския период. Веднъж си играх да преброя изобразените монаси и интересното е, че броят им съвпадаше с посочения в Разказа за зографските мъченици от ХІІІ в. Изглежда него е използвал и живописеца като източник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Sisinda, може би е имало и духовници, и войници, но в случая действително са изобразени войници. А ето и моята загадка. Може би ще се сетите веднага, но все пак. Кои са двамата владетели и през кой век са управлявали?

post-2606-1201444433.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На 6 юли 1274г. на Втория Лионски събор била сключена уния между виз. император Михаил VІІІ Палеолог и кат. църква. Действията на императора предизвикали недоволство сред виз. общество, а бълг. църква отказала да признае унията. Като православна църква зад която стои реална светска власт, Търн. патриаршия имала възможност да се противопостави на унията сключена от виз. император.В една преписка от 1276/77г. търн. патр. Игнатий се величае като "стълб на правоверието".

На 10.10.1275г. обаче отряд латинци нападнал Зографския манастир. Монасите осказали да приемат унията и се затворили в манастирсакат кула. След като латините не успели да ги склонят да приемат унията подпалили кулата. Изгорели 21 монаха и 4 светски лица, а освен това 193 книги и ценносттите подарени на манастира от бълг. царе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Владетелите са двамата с шапки. В хрониката на Скилица обикновено василевса е с златна корона, а бълг. владетел е с червена шапка. Не е ясно обаче дали идеята е да се покаже принизеното състояние на царя спрямо василевса или просто отразяват типичен вид бълг. корона. Борис І в Учителното евангелие и предполагаемото изображение на Симеон І от Иполитовия сборник са с червени шапки, най-вероятно са били декорирани със златни плочки като тези от пресл. съкровище. На някои от миниатюрите и василевси са изобразени обаче с такива червени шапки. Надявам се това да улесни решаването на загадката, защото не са чак толкова чести случаите, в които царя и василевса са на една маса. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, почти позна. Единият владетел е цар Симеон, както ти каза е с червена шапка. Другият е византийският василевс. Но кой мислиш, че е той? Ако се затрудниш, ще дам жокер - василевсът не е възрастен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Константин VII Багренородни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На картинката е изобразен при преговорите между него и Симеон I.

Тези чаши на масата показват, че не е точно момента на преговорите, а нещо около него :partytime2::drinks_drunk::drinks_cheers::drink::band: - това е момента. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За "Симеон пред Цариград" сложих за съпоставка картините на Гюдженов и Павлович. И тъй като пак имаше въпрос за Симеон по миниатюра от Мадридския препис на хрониката на Силица, за съпоставка ще сложа и аз миниатюра. Тъй че няма да питам каи са събитията, а миниатюрата към коя хроника и кой препис на тази хроника е илюстрован с тази рисунка?

Струва ми се, че ще е интересно да се види и как изглежда едно събитие през погледа на различни художници , респ. миниатюристи.

post-549-1201724617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересното в случая, е че изобразените войници по нищо не се различават едни от други - българи от византийци. това говори много.. поне достатъчно за мен :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Предполагам, че хрониката е писана някъде към XIV век.

Преписът е от 14 век, в него има изображения на цар Иван Александър и семейството му. Хрониката разбира се е от по-рано. Тя е на гръцки и в стихотворна форма, която обаче не се е запазила при средновековния превод на български език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма ли да има нов въпрос? Вче се отговори, че е изображение от Манасиевата хроника. Преписа се нарича Ватикански, защото макар да е направен в България сега се намира в библиотеката на Ватикана.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...