Отиди на
Форум "Наука"

Загадки с картини


Recommended Posts

  • Потребители

Добре, още жокери:

ValleCaidos.JPG

523px-Tombe_Franco.jpg

800px-ValleDeLosCaidos_Main_cupola4.jpg

800px-ValleDeLosCaidos_Crypt_Central_Nave.jpg

764px-ValleDeLosCaidos_Cross_north_side2.jpg

Въпросът ми е какво представлява. Не е само един голям кръст като на нашия остров Света Анастасия (за известно време наричан о-в Болшевик).

Тъй че ще кажа още няколко думи за него. Среща се под названието Abadía de la Santa Cruz del Valle de los Caídos (буквално Манастир на Светия кръст в Долината на поваления) и е в общината San Lorenzo de El Escorial. Най-впечатляващ е високия 150, 4 м. кръст, който се вижда от 40км. Но същественото е не абатството и кръста, а тяхното предназначение. Та за какво служи този внушителен мемориал (има снимка на гроб, но този който е в него е погребан доста време след създаването на мемориала, пък и той май е предпочитал да бъде погребан в Мадрид)?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не е на Франко мемориала за Гражданската война? Дето са положени костите на бойци и от двете страни? Доста величествено е, обаче, направо внушително.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, съвсем правилен отговор. Това е интересното на паметника - че се е опитал поне като мъртви да помири двете страни. Социалистическото правителство оспорило да речем пасажа, че и комунистите са загинали "за Бога". Но все пак идеята е добра - нацията да се помири и съедини. А у нас всеки иска да му се прости, но не и да прости. Комунистите не искат да ги съдят, за това което са правили между 1944 и 1989г. , но и не искат да простят за това, което са правили с тях преди 1944. Демократите пък искат да се опрости за 6-те ястребинчета, но за Белене да се съдят живи и умрели.

Но все някой ден трябва да се затълби миналото и да се продължи напред. Или както казва НВ - прощавай, но не забравяй. Испания явно го е направила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да развалим забавата на историците :P . Коя фаза на делене е показана на картината? Клетките са взети от бяла риба (white fish). whitefish_anaphase1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами това ще да е сложно деление с митоза - случката е станала някъде между анафазата и телофазата. Тъй като долу в ляво гледам обособени клетки, то по-скоро ще да е към последнта - телофазата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами това ще да е сложно деление с митоза - случката е станала някъде между анафазата и телофазата. Тъй като долу в ляво гледам обособени клетки, то по-скоро ще да е към последнта - телофазата.

Ще го призная. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи аз задавам въпроса. :)):

Тъй като е малка - ще има и подсказване. В събитието са замесени и българи, ама както се досещате не са се качвали на корабите. Затова ги няма на картината. :post-20645-1121105496:

post-549-1192727831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Без съмнение корабите са византийски, но кое точно е събитието неможе да се каже със сигурност. Да не би да е някой от морските походи на Константин V Копроним към България през Черно море и Дунав? Като гледам доста са разлюшкани, без да се забелязва някаква битка, а тези в далечината направо се обръщат, това ме навежда на мисълта, че е някой от двата похода свършили с разбиване на флота му от бурите в Черно море.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Като гледам доста са разлюшкани, без да се забелязва някаква битка

Не са разлюшкани. И при доста по-малко вълнение на морето, при което е пострадал виз. флот е трудно да се стои така, както е командващият. В долният ляв ъгъл се вижда как един войник удря с копие някой на съседният кораб. Разбира се картината определено не съдържа някои по-типични неща, от които да стане веднага ясно. Аз да речем бих сметнал за по-удачно вместо военачалника да е показан някой огненосен кораб в действие. И още един жокер - изображението е от марка, но съм орязъл краищата с надписа, защото иначе веднага се се прочете кое е това. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля битката е между флота на ромейте и този на арабите. Битката се води по времето на арабската обсада на Константинопол (717-718).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Мисля битката е между флота на ромейте и този на арабите. Битката се води по времето на арабската обсада на Константинопол (717-718).

Правилно, това е :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе помислих си го ама ми се стори твърде банално за да е истина! А това може би е боя на английския флот срещку испанската армада???

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А това може би е боя на английския флот срещку испанската армада???

Незнам само къде видя кораби в картината :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чак сега отворих картинката, извинявам се :blush: Прилича ми на битката при Бородино, от този период ли е поне?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ватерло? Много червени мундири за Бородино..

Точно попадение Ватерло е правилния отговор :bigwink: Аз доколкото знам само британците са с червени униформи, а при Бородино ги няма :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Петър, запознат съм по-подробно само с ембрионалното развитие на щрауса, ако правя аналогия с него - това би трябвало да е бластодиск.

А сега една загадка от мен - тази сутрин ми се мерна тази снимка и направо ме утепА!

Познайте кой се е скрил зад гърба на Вожда на световния пролетариат? :grin::harhar::grin:

(жокер - обърнете внимание на усмивчиците, иначе никога няма да стигнете до верния отговор)

post-1785-1195551544_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...