Отиди на
Форум "Наука"

Никола Янков: "Доминиращата логика в тези „преговори“ може да се опише най-ясно с две думи: повече държава"


nik1

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Смятам че авторът все пак познава българската действителност и икономика

Възможно е.  Писах какво впечатление се създава, ако във всяка една област се натъртва на приватизацията.  Без да го познавам лично,  го възприех като прекалено идеологизиран сектант.  Срещал съм такива по разни блогове и форуми  и с тях не може да се спори.  Може и аз да съм кривия, но когато видя в някакви "политики" или както е тук "критики" да се пляска  за щяло и нещяло една и съща рецепта се отказвам да гледам подробностите. Дори и някъде приложението на рецептата да е рационално, то се губи в общата картина. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 181
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

А в България как е?


Къде се получава по-добро образование според теб: в СУ ( да кажем ) или в AUBG?

 

AUBG е частен университет с идеална цел е не разпределя печалба.  Няма лошо да се привлекат такива, но това няма да стане само със стимули за привличане на частни инвестиции или пък с приватизация.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Ето  какво представлява държавния ТЕЦ Марица изток -2 и как се управлява:

https://www.capital.bg/biznes/energetika/2021/08/23/4245342_zagubata_na_tec_marica_iztok_2_veche_previshava/

https://www.capital.bg/biznes/energetika/2021/08/05/4239851_maistorut_na_nai-skupiia_tok/

Мдаа - невменяем бюрократ. Аз му посочвам железн факт, как 100% държавната икономика на държавата България създаде това което е вече приватизирано в нова капиталистическа, свободно пазарна и приватизаторски ориентирана България  отдавна  приета в ЕС , НАТО, под контрола на МВФ - той продължава нещо там да бълнува.

 

Преди 1 час, nik1 said:

Червените приватизатори са ясни, те са същите лайна (и Нинова е такава ).

Червените лайна, вкл. Нинова са продукт на обществена система, която ни е наложена от запада. Ако тази обществена система е добра, защо от трийсет години все лайна ни управляват? Или ГЕРБ и  НДСВ, начело със Симен СКГ са били по-добри? И пак комунистите виновни. А па западът ни приема за членове на ЕС, НАТО - боже, такива бюрократи не е имало през соца. Ония беха хора. Тия са рептили.

Не знам държавната власт преди 89та да се е оправдавала с предишните (капиталистите), че не й върви работата. Комунистите се фукаха и постоянно изреждаха успехите на социалистическа България. Коя е по-добрата система следователно. Оная лошата можеше и имаше очи даже да се фука. Тая вече 45 години ще станат, още се оправдава с турското робство.

 

Преди 1 час, nik1 said:

Ако говорим за приватизация и частни капитали в енергетиката , то има множество добри примери   на инвестиции на международни компании:
 

https://en.wikipedia.org/wiki/AES_Corporation

https://en.wikipedia.org/wiki/ContourGlobal

https://www.economic.bg/bg/a/view/eneri-bg-1-shte-stroi-fotovoltaichna-centrala-v-haskovo-120314

Айде пак да ходиме на Марс. ДА пратиме една група милиардери  със совалката на частния милиардер, те да идат да кажат ама да донесат и малко марсиански огън. Простичката подробност, че ти показвам България при комунистите и България при евро-атлантиците, ше мое ли на днешната сесия да бъде асимилирана?

 

Редактирано от bgman13
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

„Златото и икономическата свобода са неделими. Без златен стандарт не съществува никаква възможност за защита на влоговете от инфалационна загуба. Символично, златото е защитник на правото на собственост. Политиката на социалните държави е тази, която не дава възможност на собственика да се защити. И точно това е изтърканата тайна, спотаена зад тирадите на привържениците на социалната държава, когато се дават аргументи срещу златото. Държавният дълг е само още една дума за «тайната» конфискация на имуществото. Златото препречва пътя на този тип действия и е единственият гарант за частната собственост и изобщо за правото на собственост.“

Алан Грийнспан

цитатът е от книгата КОНСПИРЦИЯ СРЕЩУ ЗЛАТОТО

(погеледът на един ЧАСТЕН швейцарски банкер зад кулисите на властта)

https://chitanka.info/text/26475-konspiratsijata-sreshtu-zlatoto/7#textstart

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, bgman13 said:

Аз му посочвам железн факт, как 100% държавната икономика на държавата България създаде това което е вече приватизирано в нова капиталистическа, свободно пазарна и приватизаторски ориентирана България  отдавна  приета в ЕС , НАТО, под контрола на МВФ - той продължава нещо там да бълнува.

 

Демонстрирате висок процент  на идиотизъм. На никой пищещ в темата не му е интересно  работата какво е било преди 40 или 50 години,  темата и заглавието касаят днешното състояние на икономиката

 

Цитирай

Ако тази обществена система е добра, защо от трийсет години все лайна ни управляват? Или ГЕРБ и  НДСВ, начело със Симен СКГ са били по-добри? И пак комунистите виновни. А па западът ни приема за членове на ЕС, НАТО - боже, такива бюрократи не е имало през соца. Ония беха хора. Тия са рептили.

 

Червените лайна, вкл. Нинова са културен и манталитет продукт на обществена система, която ни беше наложена от СССР.
Всички те са израстнали и  попили (защото са в високата средна и в третата възраст)  тези античовешки и клиентилистични ценности и нагласи/култура.
В основата на ГЕРБ и НДСВ са нереализираните членове на БКП, мутри и мафия, и агенти на ДС 

 

Цитирай

Простичката подробност, че ти показвам България при комунистите и България при евро-атлантиците, ше мое ли на днешната сесия да бъде асимилирана?

Аха.. 

Продължавай да спамиш. пък ще видим..

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, bgman13 said:

„Златото и икономическата свобода са неделими. Без златен стандарт не съществува никаква възможност за защита на влоговете от инфалационна загуба. Символично, златото е защитник на правото на собственост. Политиката на социалните държави е тази, която не дава възможност на собственика да се защити. И точно това е изтърканата тайна, спотаена зад тирадите на привържениците на социалната държава, когато се дават аргументи срещу златото. Държавният дълг е само още една дума за «тайната» конфискация на имуществото. Златото препречва пътя на този тип действия и е единственият гарант за частната собственост и изобщо за правото на собственост.“

Алан Грийнспан

цитатът е от книгата КОНСПИРЦИЯ СРЕЩУ ЗЛАТОТО

(погеледът на един ЧАСТЕН швейцарски банкер зад кулисите на властта)

https://chitanka.info/text/26475-konspiratsijata-sreshtu-zlatoto/7#textstart

Шибаняк си  голям, май?

Защо не си отвориш тема, и да си спашиш в нея?

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В края на 1996 г. швейцарското правителство съвместно с SNB стигна до изненадващата констатация, че в днешно време 40% от покритието на франка са излишни. Това бяха сензационните открития на експертна група, създадена да разработи план за елиминирането на тези „старомодни“ правила и то без твърде много да шокира бдителния швейцарски гражданин. За мнозина никога не е съществувало съмнението, че банкнотите и краткосрочните влогове винаги трябва да се обезпечават със злато и че това беше една от опорните точки на международния респект спрямо швейцарския франк и швейцарската банкова система.

По данни на годишния доклад на SNB от 1995 г. златните резерви на Швейцария покриват само 43,2% от номиналната стойност на намиращите се в обращение банкноти. През 1990 г. те все още бяха 46%. Тъй като количеството на банкнотите от година на година нараства, нещо трябваше да се промени. Законово постановената цена на златото от SFR 4595 за килограм беше напълно нереалистична, защото пазарната цена беше около SFR 15 000. (Пет години по-късно, когато пиша това, цената е все още SFR 15 000.) Най-добрата възможност за бързо и чисто решение щеше да е изравняване на официалната цена с пазарната — или поне приблизително, както направиха френската и италианската централна банка. Това решение едва ли щеше да е по-трудно от историческото дело на Лойтвилер.[5] През 1996 г. беше немислим сценарият цените просто да се повишат поради влизането на Швейцария в МВФ (1992 г.). Съгласно Articles of Agreement на МВФ обвързването на валутите със злато е забранено. А представете си, фондът твърди, че работел за здрава финансова система! Според статутите на МВФ е много по-лесно валутите да се обвържат със свинско шкембе или соя, отколкото със злато!

Десетилетия наред SNB беше непоклатима като скалите в Гибралтар. Не защото финансовите й отчети винаги бяха на ниво, не, имаше и много грешки. Но в трезорите й се пазеха 2590 тона злато, което означаваше истинска гаранция. Това беше четвъртият по големина златен резерв в света, възлизащ на 8% от общото административно злато или приблизително колкото златните резерви на Германия — страна около десет пъти по-голяма от Швейцария.

...

МВФ

През март 1992 г. Алан Рейнолдс от Hudson Institute каза следното:

„През юли 1944 г. Великобритания и останалите икономически сили се срещнаха на конференция в Бретън Уудс, щата Ню Хемпшир, за да създадат МВФ. Целта трябваше да е укрепване на валутната стабилност. Но основната идея, на която се опираше учредяването на МВФ, стана несъстоятелна на 15 август 1971 г., когато президентът Никсън суспендира златната конвертируемост на долара. Никой обаче не направи предложение МВФ да бъде разпуснат. Вместо това бюрократите на фонда започнаха да събират оправдания за съществуването си. Затова и правилникът на фонда беше преработен — за да легитимира съществуването си в новата гъвкава парична система. В следващите години експанзията на МВФ рязко нарасна — с очевидното намерение да оправдае ролята си и да се предефинира в новите условия.“[8]

Квинтесенцията на статията беше, че като цяло МВФ не е изиграла никаква полезна роля. Още през август 1983 г. в Barron’s Роберт М. Блайберг коментира, че след Бретън Уудс МВФ сътвори едва ли не безкрайна броеница от безсмислени постижения. Бившият американски външен министър Хенри Кисинджър и финансовият министър Уилям Е. Саймън се изказаха за премахване на МВФ. На 24 октомври 1997 г. Саймън писа в Wall Street Journal, че МВФ е безполезен, отживял и ненужен. Заключението му беше:

„Конгресът и Сенатът имат златна възможност да наложат отдавна просрочената елиминация на МВФ. От доста време не съществува основателна причина тази напълно ненужна институция да се издържа от парите на данъкоплатците.“[9]

Алан Рейнолдс допълва, че дори МВФ да има някаква полезна роля, то тя е неясна.

В една статия, публикувана от Committee for Economic Research and Education (CMRE), известната икономистка Ана Й. Шварц и Р. Кристофър Уолън, бивш директор на отдела по инвестиционно банкиране към Prudential Securities Inc. в Ню Йорк, както и Уолкър Ф. Тод, бивш адвокат на Federal Reserve Bank на Кливланд и икономически съветник, се обединиха около мнението, че заради неуспехите на МВФ било време фондът, както и Exchange Stabilization Fund на държавната хазна, да бъдат закрити.

От 1992 г. насам и вследствие на съдбоносното решение на лошо консултираното швейцарско правителство изобщо не е необходимо швейцарските данъкоплатци да се обременяват с разходите за членството ни в МВФ.

 

Швейцаристан

От този момент за кръговете на МВФ Швейцария стана „Швейцаристан“. През ноември 1992 г. Neue Zürcher Zeitung (NZZ) съобщи, че стартът за останалите държави в групата вероятно ще е труден.[10] Едва ли имаше две мнения по въпроса. За да си подсигури място в ръководството на МВФ, Швейцария беше принудена да се обедини със страни, с които нямаше никакви или почти никакви политически и икономически отношения, да не говорим за каквито и да било исторически или културни обусловености. Това бяха преди всичко централноазиатски републики, част от бившия СССР — Азърбейджан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Таджикистан. Интересното е, че докато пиша книгата си Gold Wars, директорското място на Швейцария в МВФ не е много сигурно, както на пръв поглед изглежда от ревизията на квотите.[11]

Как така Швейцария се отказа от собствената си идентичност и се подчини на една организация, която след колапса на Бретън Уудс съвсем очевидно беше загубила raison d’être (правото си на съществуване)?

 

https://chitanka.info/text/26475-konspiratsijata-sreshtu-zlatoto/15#textstart

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, nik1 said:

Тъпако шинбан , защо не си отвориш тема и да си спашиш в нея?

Виж си темата, тъпако недошибан: "Доминиращата логика в тези „преговори“ може да се опише най-ясно с две думи: повече държава"

 

Виж кво ти казва Грийнспан: Символично, златото е защитник на правото на собственост. Политиката на социалните държави е тази, която не дава възможност на собственика да се защити.

 

А па аз те питам, когато частната собственост на българите е ограбвана през валутите хегемон - долари и евро, това данък към държавите САЩ и ЕС ли е? И дали когато тука такива като тебе реват за по-малко държава, имат предвид и по-малко от по-големия грабеж над частната собственост на българите от по-големите държави?

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, nik1 said:

На никой пищещ в темата не му е интересно  работата какво е било преди 40 или 50 години

Ще ти се, много ти се ще. Сакън, некой да не направи сравнение и кво е било преди 40 или 50 години. Щото ще лъсне голия задник, на платените днешни идеолози (то не че не им е вече лъснал задника, де)“

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, nik1 said:

Демонстрирате висок процент  на идиотизъм.

Нема нищо - ако не съм от идиотите които управляват държавата, това не би трябвало да е некакъв особен проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, nik1 said:

темата и заглавието касаят днешното състояние на икономиката

Еми то е плачевно, да. Как и за колко време стигнахме до тука, имаш ли си некакво предчувствие?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, bgman13 said:

Аз съм тоя който ти отговаря по същество - че лъжеш, защото си бюрократ, от бандата на държавната върхушка. Ама не ти изнася истината, нали?

Спамиш и тролиш темата.

Ако толкова жал те дърпа към миналото, отвори си тема в съответния раздел и плачи там. Щото като гледам, и от тоя форум си се запътил...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, nik1 said:

Продължавай да спамиш. пък ще видим..

Нищо няма да видиш ти, защото не можеш. И още повече защото не искаш. Сит търбух, за наука глух. И да ме заплашваш, нищо няма да излезе от тая работа. Системата, същата за която сега се меткаш на амбразурата, си отива - заминава си. И виж там, та не прави много резки движения, щото като дойде следващата система и власт, ще има значение и ти кво си говорил тука.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Спамиш и тролиш темата.

Ако толкова жал те дърпа към миналото, отвори си тема в съответния раздел и плачи там. Щото като гледам, и от тоя форум си се запътил...

От тоя пореден. Ама така е с тия дето говорят истината по време на тоталитарни времена. Нема нищо - мене ме чуха все пак. Аз се изказах. Трийте ме вече!

И да ти кажа, не е само тва. И по-зле е било. Щото ми бе счупено и ченето с удар изотзад, по политически причини. Без да ми казват защо - ГЕстапо. Аз и в момента се бия с Гестапо. То за това става въпрос.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

и плачи там.

Такива като мене не плачат. Такива бият. Нали разбра вече, че и ченето ми бе счупено. Имаше поръчител. Поръчителят беше високо в политическата йерархия. Това което говоря, всеки път го бие него. Не го познавам. Но знам, че съществува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bgman13 said:

Аз му посочвам железн факт, как 100% държавната икономика на държавата България създаде това което е вече приватизирано в нова капиталистическа, свободно пазарна и приватизаторски ориентирана България  отдавна  приета в ЕС , НАТО, под контрола на МВФ - той продължава нещо там да бълнува.

Има голяма разлика между това да създадеш нещо и да го управляваш. Няма спор, че през социализма мащабните проекти се реализират по-лесно, обаче управлението е катастрофално.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето едно проучване, което сравнява ефективността на болниците в Германия в зависимост от собствеността: https://www.econstor.eu/bitstream/10419/103681/1/2170.pdf  

Заключението не е в полза на препоръките на г-н Янков:  "In this paper, we investigated the effects of ownership on hospital efficiency in Germany. Our findings show that public ownership was associated with significantly higher efficiency than other forms of ownership; private for-profit ownership, in particular, was associated with lower efficiency"

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, nik1 said:

 

 

 

Всъщност е обратното

Видяхме какво стана тези дни с държавната борса и  големите продавачи (най-големите са държавна собственост), манипулиращи пазара или работещи за икономическите интереси на групировкитв и  клановете, свързни с упрвляващата (преди) партия

Видяхме.. прякото потвърждение на тезата на автора


https://ibex.bg/профил-bse/

 

„Българска независима енергийна борса“ (БНЕБ) ЕАД е създадена през януари 2014 г. като 100% дъщерно дружество на „Български Енергиен Холдинг” ЕАД. БНЕБ ЕАД притежава десетгодишна лицензия (№Л-422-11), издадена от Комисията за енергийно и водно регулиране за дейността „организиране на борсов пазар на електрическа енергия” в Република България. БНЕБ ЕАД е пълноправен член на MRC (Multi-Regional Coupling), което е най-голямото обединение на пазарни зони на територията на ЕС, както и асоцииран член на PCR (Price coupling of regions) обединението на борсовите оператори, които работят за създаването на общ енергиен пазар в ЕС. От януари 2016 г. БНЕБ ЕАД е пълноправен член и на асоциацията на европейските енергийни борси Europex. От 15.02.2018 г: „Българска фондова борса“ АД е едноличен собственик на капитала на „Българска независима енергийна борса“ (БНЕБ) ЕАД.
Моя забележка: БФБ е дружество с мажоритарен собственик Министерството на финансите!

 

 

Това няма никакво значение, защото държавата не играе на борсата, там са само частни интереси и играчи. Няма смисъл да си говорим с лозунги, това беше модерно през 90 години и видяхме резултатите му.  Когато частна фирма направи мощност която да произвежда ток на цена от 5-10 ст. за квч можем да говорим за изцяло частно производство, но за съжаление това е възможно само в големи електроцентрали, които нито един частник не иска да строи без държавата да му гарантира печалбите.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, nik1 said:

Фискалният (бюджетен) консерватизъм е политическа и икономическа философия, популярна в Европа и Съединените щати. Поддръжниците на тази идея смятат, че държавата трябва да харчи възможно най-малко пари, да харчи само толкова, колкото е събрала от данъци, и да не изпада в дългове. Подкрепят се и ниските данъци, по-малко регулации и приватизацията в сферата на икономиката. От тази гледна точка фискалният консерватизъм се доближава до идеите на класическия либерализъм.

Тази философия може и да е популярна в Европа, както и многоженството, но никой не я ползва. САЩ и страните от ЕС, барбар с Япония, са най-задлъжнелите страни в света и на никой и през ум не му минава да харчи в рамките на събраното. Това се правеше преди от социалистическите страни, а сега от тези, които нямат връзка с печатни станове за банкноти. Ще ви дам един пример за да не влизаме в напразни и безсмислени спорове, дълговете на целия соц. лагер през 1990 г. бяха по-малки от дълга на 5 милионна Белгия.

В момента можем да кажем, че десните страни са тези, които заделят най-много пари за социално подпомагане и обществени харчове. Избройте 10 десни европейски държави и ще се убедите сам в това.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...