Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
   Веднъж българската крава Умноглава видяла едно тигърче да реве. Попитала го:
   – Защо плачеш, Тигърчо?
   – Ами видях, че доста хора се избиват и ми стана жал!...
   Тогава българската крава Умноглава започнала да го утешава:
   – Успокой се, Тигърчо! Знаеш ли – казват, че аз съм едно от най-древните животни на Земята? Българската крава дала началото на рода Го-веда. За нас пишело в древните Веди!... Затова ще ти разкажа накратко за истинската стара история на хората. Първите човеци били голи, боси, слаби, глуповати... Доста време изпитвали страх, ужас от бикове, от лъвове, от тигри, от мечки... Но постепенно, за няколко хилядолетия, се окопитили... А знаеш ли, че хората са се учили да убиват от вас, тигрите?...
   – Не може да бъде! Не е вярно! Лъжеш, лъжеш! – ревнало тигърчето с яд...
   А българската крава Умноглава отговорила:
   – Така е, Бик ми е свидетел! Много неща хората са усвоили от животните! От тигрите, от лъвовете, от вълците... са се учили как да ловуват, как да воюват...  От маймуните – как да си набавят разни храни... От лястовиците /и не само от тях/ – как да строят жилища и други постройки... От пойните
птици – да пеят... От нас са се научили и да говорят, като в началото са ни подражавали... Първите човешки думи са били звукоподражателните...

Марин Тачков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...Но не тук,а във философия или художесвена самодейност ако има такъв раздел.Аз харесвам праисторията и очаквам нещо по темата,а ми се появяват басни за крави и тигри.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Темата е преместена в раздел Философия и аз мисля, че тука ще ѝ е по-добре :) Нека в раздела Праистория да си говорим само за палеонтология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Втори след княза said:

Е, авторът излага художествено проблем на палеоантропологията.

 

Авторът е писател на детски песнички и стихчета, а не е палеоантрополог. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Warlord said:

Темата е преместена в раздел Философия и аз мисля, че тука ще ѝ е по-добре :) Нека в раздела Праистория да си говорим само за палеонтология.

Ами добре. И аз се колебаех за раздела... Но мисля, че е полезно историците да имат и въображение, и философски поглед към историята... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Втори след княза said:

Не зная, защо се нЕрвите на образите? В друга тема защитавам тезата, че да се обсъжда един въпрос може с термини, но може и с митове. Платон е разсъждавал чрез митове. Ницше е литератор и Заратустра е художествено произведение. 

Ще ви разтълкувам мита по- горе. Авторът на темата смята, че примитивният дивак е подражавал на животните и така се е очовечил. Това, че е имал тотеми, обожествявал ги е, означава, че човек е приемал поведението им и съответно подражанието на него за особено важно. Ами не е ли научна теза?

Така че, можем да обсъждаме с понятия, но може и с митове. 

Благодаря за разбирането!... Формално критиката в случая е основателна. Текстът не е в научен, а в художествен стил...

Макар че тук нерядко се срещат полунаучни текстове в разговорен стил...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Марин Йорданов said:

Но мисля, че е полезно историците да имат и въображение, и философски поглед към историята... :)

Боже, господи:au:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки има някакво въображение и философски възгледи, но все пак сме научен форум. Предмет на темата трябва да са някакви доказателства, артефакти, а не философски тълкувания на басни, палеонтологията просто не работи така ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Делфините имат бели дробове и са бозайници също като хората. Не може ли с малко въображение да допуснем,че предисторически хората са обитавали моретата и океаните,но по неизвестна причина са били принудени да излязат на сушата. И новите невъобразимо по-тежки условия за живот са ги формирали като човеци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На кой да е подражава човека за да открие огъня? Друг освен него не го е владеел. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Warlord said:

На кой да е подражава човека за да открие огъня? Друг освен него не го е владеел. 

dragon-1.jpg

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.03.2022 г. at 0:44, Warlord said:

На кой да е подражава човека за да открие огъня? Друг освен него не го е владеел. 

Това е станало на по-късен етап от развитието на човечеството. Огънят не е открит от човека, той е възникнал в резултат от мълнии, гръмотевични бури... Постепенно хората са се научили как и за какво да го използват. Разбрали са, че изпеченото от пожарите животинско месо е по-вкусно... :)

Link to comment
Share on other sites

Факт е, че от всички животни единствено маймуните не се страхуват от огъня и ако възникне случайно, го използват за да пекат разни плодове. Това явно е резултат от наблюдения на пепелища, в които са намирали такива плодове, но за разлика от други животни като свинете например, те имат нужните ръце за да поставят в огъня плодове. С тях могат и да поддържат огъня. Живеейки стадно, те имат колективен опит, например наблюденията показват че маймуни в Африка използват камъни за да чупят черупките на орехи, като копират това нововъведение от други маймуни. Така че наличието на ръце и стадната форма на живот са позволили намиране на по-оптимална форма на хранене, което пък осигурява нужните калории за развитие на мозъка, който зависи изключително от калоричността и вида на храненето. Например сладката храна е най-ефективна за развитието на мозъка, повече отколкото мазнините и белтъците.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...