Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Вероятно е ударена горивна база в Кременчуг, вижда се черен дим на видеото и вторични експлозии. Ударен е и ТЕЦ-а там.

Кременчуг сейчас, массированный обстрел, прилёт от 6 до 8 ракет.

6 российских ракет ударили по Кременчугскому НПЗ, – глава Полтавской ОВА Дмитрий Лунин.

Ещё 2 ракеты попали в ТЭЦ. Пострадавших нет. 

НПЗ и ТЭЦ за время полномасштабной войны подверглись наибольшим атакам и разрушениям среди всей инфраструктуры Полтавщины.

https://t.me/truexanewsua/51033

Редактирано от Konche
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 1 час, Konche said:

Еее, не е така, само БМП-2 са имали поне 1200, и още 900-1000 БМП-1, различни варианти, в какво състояние са не знам, те едно време "чисто нови от завода" се чупиха. Отделно МТ-ЛБ в Уикипедия е дадена някаква огромна бройка 2000-4000, силно се съмнявам дори половината да са изправни, но точно МТ-ЛБ могат и да си ги ремонтират сами. От английски БМП ще рече всички такива бойни машини на пехотата, не само БМП-1/2/3/.

Това са данните на сайтове като уикипедия... Ако се разровиш да видиш какви количества техника е поръчвана нова и/или ремонтирана, ще разбереш, че няма как да имат БМП в хиляди... Отделно, че и украинския ВПК май не е бил в състояние да произведе и/или ремонтира толкова машини.

https://t.me/boris_rozhin/54050

Даже са почнали да връщат антики като БТР-60...

От друга страна, с американска помощ, успяха да възстановят десетки самолети.

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Константин Машовец: Анализ на Харковското направление

Настоящие, реальные цели на этом участке у противника намного решительнее и более глубокие, нежели простое «оттеснение» наших подразделений от кордона.

На первый взгляд, на данном направлении (район Козачья Лопань — Нескучное — Старица) непосредственно в первой линии оперируют несколько БТГр противника (до 5-и), которые по большому счету вряд ли способны на глубокий прорыв. Еще, приблизительно до 2-3 БТГр находятся на этом же направлении во втором эшелоне или же прикрывают фланги.

На сегодняшгний день, эта группировка ведет упорные бои по рубежу Терновая — Рубежное, пытаясь прорваться на Байрак и Верхний Салтов, с целью дальнейшего своего продвижения в район Перемога — Шестаково — урочище «Великое». Смысл этих усилий противника тоже вполне понятен — перерезанием дороги Харьков — Старый Салтов в районе Шестаково — Федоровка заставить подразделения Сил обороны Украины отойти из района Старого Салтова (и следовательно перестать угрожать своим продвижением на Волчанск или в сторону Великого Бурлука), а в идеале — создать предпосылки и для отступления украинских войск из района Печенеги последующим прорывом, например, куда-то в район Рогани.

1. Уже сейчас действия всей этой группировки противника поддерживаются достаточно мощной артиллерийской группой, основу которой составляют дивизионы и батареи 244-й артиллерийской бригады, а так же специально выделенной именно для этой группировки группой армейской авиации (АА) — до 8-10 ударных вертолетов огневой поддержки (типа Ми-24П\35), а так же по крайней мере 1 сводной штурмовой эскадрильи (до 6-8 единиц штурмовиков типа Су-25). Причем, противник уже оборудовал в районе Козачья Лопань и Стрилеча полевые аэродромы «подскока» для вертолетов АА. 2. Второй, и наверное, самый главный фактор. Юго-восточнее Октябрский (Белгородская обл. рф) сосредоточена и развернута, практически в полном составе 144-я гв. мсд 20-й ОА. 

Ко всему прочему, следует иметь ввиду, что именно на этом направлении командованием войск противника развернуто еще два, достаточно характерных и «говорящих» военных «организма» — 448-я рактная бригада (эксплуатирует одновременно, как ОТРК 9К720 «Искандер-М», так и ТРК 9К79-1 «Точка-У») из состава все той же 20-й ОА, а так же в районе поселка Шебекино 442-й окружной полевой госпиталь.

Информация о текущих результатах этих боев — противоречива. Однако, по видимому, учитывая тот факт, что противник начал свои атаки еще несколько дней назад, а дорога Харьков — Старый Салтов до сих пор не перерезана, особого успеха, на участке приложения своих главныу усилий, противник пока не добился. https://sprotyv.info/analitica/operativnaya-situacziya-na-harkovskom-napravlenii-analiz-gruppy-is/

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Украинские воины на Харьковском направлении нацелены на то, чтобы прорваться в тыл войск оккупантов, действующих на Славянском направлении.

Однако враг не дает этого сделать, а также блокирует выход защитников Украины к государственной границе. Об этом сообщает Генштаб Вооруженных сил Украины в сводке по состоянию на утро 18 июня.

"На Харьковском направлении враг пытается не допустить выхода Сил обороны на государственную границу Украины и в тыл российской группировки войск, действующей на Славянском направлении. С целью восстановления маршрутов снабжения через железнодорожные путепроводы, планирует прокладку дополнительных железнодорожных веток", - говорится в сообщении.

На Славянском направлении оккупанты бросают все силы на то, чтобы вести наступление в направлении города Славянск, там продолжаются боевые действия. Враг пытался возобновить штурм в районе населенного пункта Краснополье, там продолжаются бои.

https://glavred.info/ukraine/vsu-naceleny-prorvatsya-v-tyl-voysk-rf-na-slavyanskom-napravlenii-genshtab-10383600.html

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Това са данните на сайтове като уикипедия... Ако се разровиш да видиш какви количества техника е поръчвана нова и/или ремонтирана, ще разбереш, че няма как да имат БМП в хиляди... Отделно, че и украинския ВПК май не е бил в състояние да произведе и/или ремонтира толкова машини.

https://t.me/boris_rozhin/54050

Даже са почнали да връщат антики като БТР-60...

От друга страна, с американска помощ, успяха да възстановят десетки самолети.

 Ясно е, че доста от тези бройки са нефункционални, но не са останали с едва ли не 2-300 машини, Полша има завод за МТ-ЛБ, украинските се правят и ремонтират в Харков и сигурно вече не функционира това предприятие, но в условията на война все ще се намерят разни заварчици, шлосери, майстори да ги пригодят в някакъв примитивен вид с части от Полша и с канибализъм от други стари машини. То дори и ние преди произвеждахме, сега не знам дали още работи предприятието.

 Щом могат от пикап и ракети за хеликоптер да направят РСЗО, ще могат да направят от 1000 стари БМП-та няколко стотин бройки. В крайна сметка са на зор, каквото и да измислят ще им върши работа.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сводки: потоплен буксир «Василий Бех» | Речь Путина и ответ Токаева | Куда теперь летает «элита»

01:06 Сводки с фронта

08:00 Путин и Токаев на ПМЭФ

13:49 Куда теперь летают олигархи и чиновники?

16:33 Короткие новости

17:24 Смотрим весь YouTube

17:30 Психология россиян

18:49 Интервью Лаврова BBC

20:20 Андрей Нечаев об экономике России

21:30 За чем следим

22:05 Украинские фигуристы

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Konche said:

 Ясно е, че доста от тези бройки са нефункционални, но не са останали с едва ли не 2-300 машини, Полша има завод за МТ-ЛБ, украинските се правят и ремонтират в Харков и сигурно вече не функционира това предприятие, но в условията на война все ще се намерят разни заварчици, шлосери, майстори да ги пригодят в някакъв примитивен вид с части от Полша и с канибализъм от други стари машини. То дори и ние преди произвеждахме, сега не знам дали още работи предприятието.

 Щом могат от пикап и ракети за хеликоптер да направят РСЗО, ще могат да направят от 1000 стари БМП-та няколко стотин бройки. В крайна сметка са на зор, каквото и да измислят ще им върши работа.

Техниката, когато е правилно съхранявана е изправна и след години. Не е такъв случая с Русия и Украйна. Повечето железа са "пазени" на открито... Една машина, колкото и да е качествено направена и надеждна, след 40-50 години на открито за нищо не става. Каквото е можело да се "канибализира" отдавна са го усвоили, става въпрос, че за години 8 години украинците можаха да поръчат ремонта на партиди от порядъка на десетки машини... ремонта... Да не забравяме и огромните количества техника, които бяха изнесени от Украйна за цял свят. Само за пример - армията на рсм беше въоръжена с танкове, хеликоптери и самолети закупени от Украйна. И са на въоръжение до ден днешен. А подобни конфликти и клиенти из Африка и Азия има с десетки.

Така че става въпрос за пропагандни лъжи, целящи да се иска повече техника от Запада.

За ВВС предполагам, че каквото е имало като складови наличности из Полша, Словакия, Румъния, Грузия, Азербайджан и пр. е изкупено от американците или направо дарено на украинците от въпросните страни. И така, украинските ВВС успяха да вдигнат не малко машини, но пак загубите са големи... 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, новорегистриран2 said:

Техниката, когато е правилно съхранявана е изправна и след години. Не е такъв случая с Русия и Украйна. Повечето железа са "пазени" на открито... Една машина, колкото и да е качествено направена и надеждна, след 40-50 години на открито за нищо не става. Каквото е можело да се "канибализира" отдавна са го усвоили, става въпрос, че за години 8 години украинците можаха да поръчат ремонта на партиди от порядъка на десетки машини... ремонта... Да не забравяме и огромните количества техника, които бяха изнесени от Украйна за цял свят. Само за пример - армията на рсм беше въоръжена с танкове, хеликоптери и самолети закупени от Украйна. И са на въоръжение до ден днешен. А подобни конфликти и клиенти из Африка и Азия има с десетки.

Така че става въпрос за пропагандни лъжи, целящи да се иска повече техника от Запада.

За ВВС предполагам, че каквото е имало като складови наличности из Полша, Словакия, Румъния, Грузия, Азербайджан и пр. е изкупено от американците или направо дарено на украинците от въпросните страни. И така, украинските ВВС успяха да вдигнат не малко машини, но пак загубите са големи... 

 Ама нещо не се връзва, в един момент напредваш по две направления, после казваш, че имаш 40% загуби, ама даваш такива бройки, че са ти останали 2-3000 БМП-та и казваш, че руснаците имат 5/10 пъти повече машинария от теб. 

 Или лъжат много аматьорски, или страшно хитро.

 То няма лошо да се лъже, когато е нужно, но да е като хората, не като руснаците.😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И така, и от двете страни се съобщава за сериозен обстрел на района на завода (Азот). Използват артилерия, минохвъргачки и ракети основно.

Аз мисля че има и снайперисти покрай реката (въпреки че не се казва) и затова заседналите в завода не смеят да преминават, ще ги гръмнат я чужди, я свои.

Друг тънък момент е че на територията на този Азот има бая отровни в-ва. Дотук общо взето внимават всички, но при някой нежелан инцидент, не е ясно какво ще стане.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.facebook.com/100002003280271/posts/5241783565898368/

Свален руски су-25 над Донецк  

https://fb.watch/dJrAFHwaav/

Механизирана бригада на ВСУ преди войната. 

Редактирано от Сармат
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, новорегистриран2 said:

Украйна нямаше преди войната 1300 БМП-та, камо ли сега. Няма да се учудя, ако реалните загуби на украинската бронетехника са някъде към 70-80% и единствено изпразването на наличните количества в Полша, Чехия и Словакия закрепи временно положението. Но явно са нужни нови доставки и за това е целия вой за бройки, които украинците никога не са имали...

4000 бмп-та трябва да са имали преди войната по сметките на този генерал. :)

Изобщо, тези числа, които получаваме, особено като екстраполираме за руската армия, са като извадени от Втората световна.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Сармат said:

https://www.facebook.com/100002003280271/posts/5241783565898368/

Свален руски су-25 над Донецк  

И пленения пилот: 

Само не знам защо е гол. Верно прайд месеца е ама .. 😆

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, nik1 said:

ВСУ-то Керченския мост защо не го "думва" ?
С авиация не могат ли?

Имат ли и  други съображения според теб относно взривяването/невзривяването на Керченския мост?

(Има ли голяма тежест съображението , че Русия ще приеме взривяването на Керченския мост като акт на нападение и атака срещу РФ?)

Ами според Арестович това е безперспективно занимание. Първо, много силно охраняван. И второ, така е строен, че да издържи много сериозни удари. С други думи, загубите на украинците вероятно ще са по-големи от нанесените щети. С авиация изобщо не ми се вярва, че могат да стигнат дотам към днешна дата.

Ген. Марченко е на обратното мнение - това било цел номер едно.

Може и политически елемент да има.

p.s. Личното ми мнение е, че имат далеч по-важни неща от това да се занимават с Кримския мост.

Редактирано от sir
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Konche said:

 Ясно е, че доста от тези бройки са нефункционални, но не са останали с едва ли не 2-300 машини, Полша има завод за МТ-ЛБ, украинските се правят и ремонтират в Харков и сигурно вече не функционира това предприятие, но в условията на война все ще се намерят разни заварчици, шлосери, майстори да ги пригодят в някакъв примитивен вид с части от Полша и с канибализъм от други стари машини. То дори и ние преди произвеждахме, сега не знам дали още работи предприятието.

 Щом могат от пикап и ракети за хеликоптер да направят РСЗО, ще могат да направят от 1000 стари БМП-та няколко стотин бройки. В крайна сметка са на зор, каквото и да измислят ще им върши работа.

Така е, ако броим всички архивни железарии според уикипедия и разните екзотики от рода на пикап-рсзо за "един брой артилерийска система" или "един брой БМП", то тогава вероятно излизат числата на генерала.

Примерно по уикипедия Украйна има над 600 САУ Гвоздика и 500 САУ Акация. Само че това е по състояние при разпада на Съветския съюз. Колко са останали боеспособни към 24.02.2022? 400-500 общо? Дали и толкова?

Те и руснаците имат колосални количества на книга. Кого гледах, не мога да се сетя сега, някой от тези военните експерти.. та по неговите сметки руснаците са имали на въоръжение плюс всичките видове резерви общо 28500 танка!!! Аз не вярвам, че повече от 10-15% от това число е способно да участва в някакви реални бойни действия.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, sir said:

Така е, ако броим всички архивни железарии според уикипедия и разните екзотики от рода на пикап-рсзо за "един брой артилерийска система" или "един брой БМП", то тогава вероятно излизат числата на генерала.

Примерно по уикипедия Украйна има над 600 САУ Гвоздика и 500 САУ Акация. Само че това е по състояние при разпада на Съветския съюз. Колко са останали боеспособни към 24.02.2022? 400-500 общо? Дали и толкова?

Те и руснаците имат колосални количества на книга. Кого гледах, не мога да се сетя сега, някой от тези военните експерти.. та по неговите сметки руснаците са имали на въоръжение плюс всичките видове резерви общо 28500 танка!!! Аз не вярвам, че повече от 10-15% от това число е способно да участва в някакви реални бойни действия.

Е, тогава в каква хипотеза отиваме? И двете армии да привършат танковете (явни признаци се виждат), да привършат всички поддържащи бойни/транспортни машини и да се стрелят с артилерия докато пехотата обикаля с лични автомобили.

 Руснаците мъкнат Т-62, което може и да се окаже, че оцелява една идея повече заради разположението на мунициите, но ясно се вижда, че им намаляват силите, украинците даже няма какви танкове да извадят. И двете страни са опрели до БМП-1 и подобните нему ковчези. 

 При такъв сценарий войната следва да върви към край. Но не се виждат заявки за такъв. Нещо в цялата картинка не се връзва.

Редактирано от Konche
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

4000 бмп-та трябва да са имали преди войната по сметките на този генерал. :)

Изобщо, тези числа, които получаваме, особено като екстраполираме за руската армия, са като извадени от Втората световна.

Май ти беше писал, че украинците нарочно лъжат. Съгласен съм с теб. Явно провеждат някаква кампания, за да убедят западните лидери да им дадат повече техника. Накрая ще им пратят не 10, ами 11 ХИМАРС-а...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Зеленски е в Николаев.Това вероятно означава украиска активност в посока на Херсон.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Konche said:

Е, тогава в каква хипотеза отиваме? И двете армии да привършат танковете (явни признаци се виждат), да привършат всички поддържащи бойни/транспортни машини и да се стрелят с артилея докато пехотата обикаля с лични автомобили.

 Руснаците мъкнат Т-62, което може и да се окаже, че оцелява една идея повече заради разположението на мунициите, но ясно се вижда, че им намаляват силите, украинците даже няма какви танкове да извадят. И двете страни са опрели до БМП-1 и подобните нему ковчези. 

 При такъв сценарий войната следва да върви към край. Но не се виждат заявки за такъв. Нещо в цялата картинка не се връзва.

T-62 са за донбаските сили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Konche said:

Е, тогава в каква хипотеза отиваме? И двете армии да привършат танковете (явни признаци се виждат), да привършат всички поддържащи бойни/транспортни машини и да се стрелят с артилея докато пехотата обикаля с лични автомобили.

 Руснаците мъкнат Т-62, което може и да се окаже, че оцелява една идея повече заради разположението на мунициите, но ясно се вижда, че им намаляват силите, украинците даже няма какви танкове да извадят. И двете страни са опрели до БМП-1 и подобните нему ковчези. 

 При такъв сценарий войната следва да върви към край. Но не се виждат заявки за такъв. Нещо в цялата картинка не се връзва.

Ами пак казвам - виж бройките, които дава генералът, изчисли си руските в каквото искаш съотношение (1:5 примерно) и гледай какви числа се получават.

Само за сравнение от уикипедия (сигурен съм, че има хора, които знаят по-точни числа), артилерията на Вермахта на източния фронт по различни данни (вероятно различни неща са смятани): 7,200–23,435 artillery pieces. По моите съвсем елементарни сметки от по-нагоре излиза, че руснаците към 24 февруари са разполагали с идентично количество артилерия. Това е пълен абсурд. Съответно е и пълен абсурд украинците да са разполагали с близо 2200 пълноценни артилерийски системи, т.е. не железарии тип музейни експонати или самоделки тип рсзо-пикапи.

Та ако направим простата сметка: 2200 системи в началото на войната, 700 загуби според генерала, излиза, че в момента украинците имат на фронта 1500 единици артилерия. От какво се оплакват тогава? Че това е напълно достатъчно да водят успешно съпротивление в отбрана. Ами изводът се самоналага - нямат толкова, а никога не са и имали. Нито пък руснаците имат 10-15 хиляди. Аз не мога да си представя изобщо колко хора са необходими, за да функционират успешно на фронта 10 хиляди артилерийски системи, а дори и 5 хиляди - не само самите артилеристи, но и цялата поддържка - шофьори, снабдители, техници и т.н.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Konche said:

Така казват. Колко е вярно?

Досега има фото доказателства да се ползва само от покемоните, ако имаш снимки на редовни части, въоръжени с Т-62 постни ги. Няма да ти се разсърдим!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, новорегистриран2 said:

Досега има фото доказателства да се ползва само от покемоните, ако имаш снимки на редовни части, въоръжени с Т-62 постни ги. Няма да ти се разсърдим!

Нямам, нищо което да доказва това, просто изразявам съмнение, дали скоро няма да минат и на такива, все пак са в Херсон, Запорожие, а вече и в Попасна. То в момента и да искат не знам дали има кой да ги оперира в редовната армия, в донбаските републики поне имат опит с тях.

https://twitter.com/zloy_odessit/status/1538083475898650624?t=JB9YbsqRGN5oJbcKPsVBJw&s=19

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Konche said:

Нямам, нищо което да доказва това, просто изразявам съмнение, дали скоро няма да минат и на такива, все пак са в Херсон, Запорожие, а вече и в Попасна. То в момента и да искат не знам дали има кой да ги оперира в редовната армия, в донбаските републики поне имат опит с тях.

https://twitter.com/zloy_odessit/status/1538083475898650624?t=JB9YbsqRGN5oJbcKPsVBJw&s=19

Точно в тия райони има силно покемонско присъствие, докато остатъците от редовната армия са основно в Донбас.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, новорегистриран2 said:

Май ти беше писал, че украинците нарочно лъжат. Съгласен съм с теб. Явно провеждат някаква кампания, за да убедят западните лидери да им дадат повече техника. Накрая ще им пратят не 10, ами 11 ХИМАРС-а...

Така смятам, да. Макар че не ми е ясно кого точно лъжат. Американските и британските военни със сигурност имат сравнително точна представа за реалните украински загуби. Украинците нямат никаква полза да ги лъжат, това само може да доведе до грешни съвети и планове.

Западните общества са целта на тази пропагандна кампания. Няма какво друго да е обяснението.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...