Отиди на
Форум "Наука"

Името Борис е с тюркски произход?


Recommended Posts

  • Потребител

Смущава ме факта, че според Уикипедия е общоприето да се счита, че името Борис е от тюркски произход. Като основен аргумент се посочва, че княз Борис е бил българин, а българите тюрки. Има ли хора тук които подкрепят тази теза, защото на мен ми се струва нелепо дори да бъде обсъждано. Едновременно се твърди, че е особено често срещано в страни като Украйна, Русия, Полша, Словакия, Словения и т.н. като са изброени почти всички славянски държави, а след това пишат, че било от тюркски произход. Кой въобще ги пише тези неща? Има ли някой който да я пооправи тази статия. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 95
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История
Преди 31 минути, DragIvan said:

Смущава ме факта, че според Уикипедия е общоприето да се счита, че името Борис е от тюркски произход. Като основен аргумент се посочва, че княз Борис е бил българин, а българите тюрки. Има ли хора тук които подкрепят тази теза, защото на мен ми се струва нелепо дори да бъде обсъждано. Едновременно се твърди, че е особено често срещано в страни като Украйна, Русия, Полша, Словакия, Словения и т.н. като са изброени почти всички славянски държави, а след това пишат, че било от тюркски произход. Кой въобще ги пише тези неща? Има ли някой който да я пооправи тази статия. 

То и за родът Дуло пише така а  всичките му представители носят имена с очевадно иранска етимология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, DragIvan said:

Смущава ме факта, че според Уикипедия е общоприето да се счита, че името Борис е от тюркски произход. Като основен аргумент се посочва, че княз Борис е бил българин, а българите тюрки. Има ли хора тук които подкрепят тази теза, защото на мен ми се струва нелепо дори да бъде обсъждано. Едновременно се твърди, че е особено често срещано в страни като Украйна, Русия, Полша, Словакия, Словения и т.н. като са изброени почти всички славянски държави, а след това пишат, че било от тюркски произход. Кой въобще ги пише тези неща? Има ли някой който да я пооправи тази статия. 

Ами има си спорове сред езиковедите какъв точно е произхода на това име. Тюрколозите твърдят че е от тюркското бьори -вълк. Има и други хипотези. Борис е езическо име и навлиза сред славянските народи заради почитта им към княз Борис, приел при покръстването си християнското име Михаил.

То и името Петър е еврейско, а е разпространено сред всички християни. Така че няма нищо странно.

А дали наистина е тюркско, или с друг произход, лингвистите ще спорят още няколко стотин години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Янков said:

Ами има си спорове сред езиковедите какъв точно е произхода на това име. Тюрколозите твърдят че е от тюркското бьори -вълк. Има и други хипотези. Борис е езическо име и навлиза сред славянските народи заради почитта им към княз Борис, приел при покръстването си християнското име Михаил.

То и името Петър е еврейско, а е разпространено сред всички християни. Така че няма нищо странно.

А дали наистина е тюркско, или с друг произход, лингвистите ще спорят още няколко стотин години.

Името Борис според мен е от славянски произход доколкото очевидно идва от думата "борба". При това то не се среща въобще сред тюркските народи. Подобна хипотеза може да има, но да бъде водеща е несериозно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 17 минути, DragIvan said:

Името Борис според мен е от славянски произход доколкото очевидно идва от думата "борба". При това то не се среща въобще сред тюркските народи. Подобна хипотеза може да има, но да бъде водеща е несериозно. 

Оригиналната му форма вероятно е "Богорис" коетого прави много далеч от борба.Заложи на ирански произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, sir said:

Когато се намери някой древен тюрк, носещ име Борис, тогава и името може да го дискутираме дали е тюркско.

Е няма да се намери.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Всъщност Борис е единственото име от древните българи които е придобило световна популярност. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По една от версиите: Борис произхожда от името на азиатския тигър - Барс.
Като знаем имената на месеците при прабългарите, то напълно възможно е да имаме не само цар, но и месец с името на този тигър или дива котка..  Доказателства за славянски произход на това име изобщо няма, не са ми познати. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, DragIvan said:

Името Борис според мен е от славянски произход доколкото очевидно идва от думата "борба". При това то не се среща въобще сред тюркските народи. Подобна хипотеза може да има, но да бъде водеща е несериозно. 

В случая коментирах популярните хипотези, а не личното ми мнение. Това, което знаем за името Борис, е че е изначално езическо и влиза в християнството и славянските народи заради личността на Борис-Михаил. А с това че е несериозно да се смята за тюркско съм напълно съгласен. Но това са други проблеми.

Преди 3 минути, resavsky said:

Всъщност Борис е единственото име от древните българи които е придобило световна популярност. 

Не е точно така. Ако говорим за популярност под формата на използване и кръщаване на деца на негово име, така е. Но световна популярност имат и Тервел, Крум, Омуртаг и други имена. Срещал съм в латински хроники името Кормес (вариант на Кормесий) като монах в западна Европа от 10-11 век. Български, включително и езически имена са добре познати и техните носители са популярни в средновековна Европа. Поне в образованата и част. Но като използване и кръщаване на тях, наистина Борис е най-ярката следа.

Но от друга страна, трябва да отчетем и християнските традиции, защото именно те налагат това име в историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 минути, Янков said:

В случая коментирах популярните хипотези, а не личното ми мнение. Това, което знаем за името Борис, е че е изначално езическо и влиза в християнството и славянските народи заради личността на Борис-Михаил. А с това че е несериозно да се смята за тюркско съм напълно съгласен. Но това са други проблеми.

Не е точно така. Ако говорим за популярност под формата на използване и кръщаване на деца на негово име, така е. Но световна популярност имат и Тервел, Крум, Омуртаг и други имена. Срещал съм в латински хроники името Кормес (вариант на Кормесий) като монах в западна Европа от 10-11 век. Български, включително и езически имена са добре познати и техните носители са популярни в средновековна Европа. Поне в образованата и част. Но като използване и кръщаване на тях, наистина Борис е най-ярката следа.

Но от друга страна, трябва да отчетем и християнските традиции, защото именно те налагат това име в историята.

Булшит.Стотици хиляди хора в Западна Европа и Америка носят името "Борис".И нито един "Крум".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, resavsky said:

Булшит.Стотици хиляди хора в Западна Европа и Америка носят името "Борис".И нито един "Крум".

Булшит. Чети по-внимателно. Все пак си модератор.

Преди 36 минути, Янков said:

 Ако говорим за популярност под формата на използване и кръщаване на деца на негово име, така е.

Болднатото е от мен. Обърни му внимание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, DragIvan said:

Като основен аргумент се посочва, че княз Борис е бил българин, а българите тюрки.

Така стои всяко второ нещо при тюркската теория. Еди-какво си нещо е тюркско, защото е прабългарско.

Иначе Борис най-вероятно си е славянско име – от „боря се“. Нищо учудващо, при положение че баща му носи славянското име Пресиян, а дядо му – славянското име Звиница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Борис явно не е тюркско име, щом тюрките не са го използвали. А че имената на Дуло са основно ирански, а не са тюркски е факт, който показва колко ненаучни могат да са всички тюркски етимологии, които са правени върху тях. 

Относно имената най-интересно е онова на "прабългарина" Мостич, който във времената на официалната тюркска хипотеза е реконструиран като чист монголоид, а се оказва, че просто е бил безъб старец, и името му всъщност не е някакво тюрко-монголско, а е подобно на тракийското Мостис

По същия начин Борис можем да го видим в имената на троянския/тракийски Парис, а също така в имената на тракийския цар Берисад, или по-скоро в името на втория боспорски цар - Перисад, което носят няколко от царете от династията на спартокидите.

Някои от прабългарските ирански имена, идват от Боспорското царство. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо що я има тая наука езикознание и разните там езиковеди пишат научни трудове и изследват разните там исторически източници. Как не са се сетили, че името идва от вестник "Борба"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Булшит.Стотици хиляди хора в Западна Европа и Америка носят името "Борис".И нито един "Крум".

Какво правим с "Владимир"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, resavsky said:

Оригиналната му форма вероятно е "Богорис" коетого прави много далеч от борба.Заложи на ирански произход.

Откъде накъде ирански? Къде е Иран, къде е България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, sir said:

Когато се намери някой древен тюрк, носещ име Борис, тогава и името може да го дискутираме дали е тюркско.

https://kk.wikipedia.org/wiki/Барыс_(жануар)

https://be.wikipedia.org/wiki/Барыс_Кіт

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, новорегистриран2 said:

Първото е съществително нарицателно, наименование на вид животно, в специфичната за кипчакската група езици форма. 

Второто е някакъв беларусин. Беларуското Барыс е чисто и просто Борис със специфичните за беларуския език развития. Както Уладзі́міравіч е чисто и просто Владимирович със съответните за беларуския език развития.

Бих те питал и теб дали можеш да покажеш някакви древни тюрки, които се казват Борис, но няма да го правя, понеже ми е добре известно, че такива няма. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

Първото е съществително нарицателно, наименование на вид животно, в специфичната за кипчакската група езици форма. 

Второто е някакъв беларусин. Беларуското Барыс е чисто и просто Борис със специфичните за беларуския език развития. Както Уладзі́міравіч е чисто и просто Владимирович със съответните за беларуския език развития.

Бих те питал и теб дали можеш да покажеш някакви древни тюрки, които се казват Борис, но няма да го правя, понеже ми е добре известно, че такива няма. :)

Що пък тюрки, а не перси?!

Само показвам, че произношението в другите народи е различно от предполагаемото. В руския също го произнасят според диалекта с "а" или с "о". А според тюркската теза Борис идва от Барс. Да де, ама на казахски е Барис...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, resavsky said:

Заложи на ирански произход.

На мен ми е любопитно, в България и по света има стотици добри иранисти, да не споменавам самия Иран. Как пък един не седна да се занимае по-подробно с въпроса?! Даже персите имат и геополитически основания да ровят по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 10 минути, новорегистриран2 said:

На мен ми е любопитно, в България и по света има стотици добри иранисти, да не споменавам самия Иран. Как пък един не седна да се занимае по-подробно с въпроса?! Даже персите имат и геополитически основания да ровят по темата.

Къде ги видя тези добри иранисти в България?Че и стотици.Едва ли са повече от четири - пет .

П.П. Дебело трябва да се подчертае че ирански произход не значи автоматично персийски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, resavsky said:

Къде ги видя тези добри иранисти в България?Че и стотици.Едва ли са повече от четири - пет .

Написах "в България и по света". Което не променя факта, че специалистите, които трябва да се занимават с въпроса го избягват. Ако трябва да претегляме от гледната точка на кариерно развитие и достижения, откритието на още един ирански език е достатъчен стимул да ровят по въпроса, по света и у нас... Обаче имаме една тишина, пълна незаинтересованост по въпроса.

Цитирай

П.П. Дебело трябва да се подчертае че ирански произход не значи автоматично персийски.

Ясно, че не означава. Но, като историк знаеш, че историята и геополитиката/външната политика са тясно свързани и в повечето случаи е трудно да се разбере къде свършва историята и къде започва геополитиката.

Отделно имаме двама владетели носещи името Персиан/Пресиян. Не Тюркут, Сармат или Скит, а Пресиян.

-----

Мисълта ми е, че всички предпоставки са налице, за да се изследва въпроса от професионалистите (независимо български или чужди), но те не го правят и не знам до колко е от професионални съображения или други.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, новорегистриран2 said:

Как се нарича на ирански животното? на осетинската страница е именовано Митын фæранк - възможно - снежен леопард ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, новорегистриран2 said:

Що пък тюрки, а не перси?!

Само показвам, че произношението в другите народи е различно от предполагаемото. В руския също го произнасят според диалекта с "а" или с "о". А според тюркската теза Борис идва от Барс. Да де, ама на казахски е Барис...

А откъде-накъде пък перси? Българите не са перси. Или и за теб като за някои спецове тук във форума иранци = перси?

Произношението в беларуския няма абсолютно никакво отношение към въпроса за произхода на името. В беларуския името е заето от руски, където пък е заето от старобългарски. И какво общо има казахският с това?

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...