Отиди на
Форум "Наука"

Пробите от Капитан Андреево разкриват произхода на средновековната и модерната ни популации


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, БатеВаньо said:

Нали!

 

Минава се време и изведнъж започваш да чуваш същите неща по телевизията, но вече драми няма. :)

Както и да е. Чобанов намекна, че промени, кой знае какви, в учебниците няма да има. Най-много да изхвърлят информацията за "чукчи и евенки", а останалото ще го натамънят както се изрази и за Кавказ. Ама не Кавказ от античността, а от времената преди писаната изтория. Няма лошо,те и гърците имат кавказка жилка, ама по-стара, и кой ли не още(да кажем всички европейци :) )

 

Според това което казаха, вероятно езика ще си остане вторично придобит от българите ама с едни N стотин години преди събитията около въвеждането на Писмеността. Деликатна тема. Другите славяногласни народи няма просто така да се дадът без бой, а и едва ли тази битка може да бъде спечелена вече.

 

Между другото, не ви ли втрещи как са се правели реконструкциите (на Мостич например). Това беше скандално :), от ранга на изповедите на северномакедонския председател на историческата комисия Дради Георгиевски, че където в изворите пишело българи просто ги заменяли с македонци в преводите. Така и при нас, искаш не искаш, реконструкцията трябва да наподобява чукча и туй и то :)

😆

Тюркаманите ще си дърпат езика назад и до Африка ако се наложи, но няма да се откажат. А битката е изгубена едва когато се предадем.

Но пък ще бъде адски забавно, ако сгрешената рекунструкция на болярана за която намекна Южняка че било болярка, се окаже тази на Мостич.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 566
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Just now, Янков said:

Тюркаманите ще си дърпат езика назад и до Африка ако се наложи, но няма да се откажат. А битката е изгубена едва когато се предадем.

Но пък ще бъде адски забавно, ако сгрешената рекунструкция на болярана за която намекна Южняка че било болярка, се окаже тази на Мостич.

И ще е много на място. Защото според Йордан Йорданов, монголоиден примес има само при жените от аристократичен сан в кръговия масов гроб при Девня. Тоест взели са българите някакви хунски/аварски булки. Явно са били хубави булки и явно българите не са били расисти. Но да не мечтаем. Навираха ни в очите Y хаплотип Q две години. Малко дебилно ми се струва да е възможно да се разчете Y хаплотип без да се напрви първо sex check. Според мен става дума за друго и трите средновековни проби, които сме пратили към Харвард сме мислели за монголоиди мъже. И кур-капан две от пробите са жени, без влияние от източна Азия :-). Терминът монголоид е псевдо научен термин. Тук говорим за садо-мазо историческа школа. Искат да пратят елитни образци на монголоиден елит. Пак стана дума за гроба на Калоян. Не разбират от дума тъпаците. И на севастократор Калоян да е. Нас ни интересува автозомната ДНК на елита. Това, че бил внук на сръбски крал не е проблем. Бонус точки е. Сърбите ще се интересуват от данните. Аз не виждам проблем, че сме им пращали булки и те на нас. С византийците имаме повече обмен в тази насока. Нещо напълно нормално е за средновековието. Даже заради боянската черква ще е още повече бонус точки. Обаче според садо-мазо историческата школа ако не е на Калоян ромеубиец не е на баш булгар и не е елит. Психопати!

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да каже и аз моите две думи за прабългарите въпреки, че съм ги казвал многократно.

1. Не очаквам прабългарите да имат един единствен генетичен профил.  Т.е. очаквам дунавските прабългари, аварските прабългари,  прабългарите от Салтово-маяцката култура и прабългарите на Волга да имат различни генетични профили.

2. Очаквам основното ядро (преобладаващото мнозинство) на Дунавските прабългари да е от 'близката чужбина'. Т.е. популация, чийто произход не е по-далеч от течението на Днепър и генетично е сходна или близка до черняховци.  

3. Все пак не очаквам популацията да е хомогенна, т.е. да се свежда само до ядрото. Вероятно ще има отделни индивиди с всевъзможни профили, но без да се обособяват в отделни ядра (скитско, сарматско, кавказко, алтайско и т.н.) с изключение може би на някакво местно-балканско мини ядро в допълнение към основното.

4. Вероятно никога няма да разберем коя е ядката от която е започнало всичко и която седи в основата на социалната организация на прабългарите.

За горното нямам никакви реални доказателства. Приемете го за предчувствие,  свободно съчинение или спекулация. Само реално проучване на  прабългарските проби може да даде доказателства за каквото и да е. А може и да не даде, а да постави нови въпроси.   

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Atom said:

Да каже и аз моите две думи за прабългарите въпреки, че съм ги казвал многократно.

1. Не очаквам прабългарите да имат един единствен генетичен профил.  Т.е. очаквам дунавските прабългари, аварските прабългари,  прабългарите от Салтово-маяцката култура и прабългарите на Волга да имат различни генетични профили.

2. Очаквам основното ядро (преобладаващото мнозинство) на Дунавските прабългари да е от 'близката чужбина'. Т.е. популация, чийто произход не е по-далеч от течението на Днепър и генетично е сходна или близка до черняховци.  

3. Все пак не очаквам популацията да е хомогенна, т.е. да се свежда само до ядрото. Вероятно ще има отделни индивиди с всевъзможни профили, но без да се обособяват в отделни ядра (скитско, сарматско, кавказко, алтайско) и т.н. с изключение може би на някакво местно-балканско мини ядро в допълнение към основното.

4. Вероятно никога няма да разберем коя е ядката от която е започнало всичко и която седи в основата на социалната организация на прабългарите.

За горното нямам никакви реални доказателства. Приемете го за предчувствие,  свободно съчинение или спекулация. Само реално проучване на  прабългарските проби може да даде доказателства за каквото и да е. А може и да не даде, а да постави нови въпроси.   

Ясно. Изповядваш ДС агенчето Божидар Димитров за смесени булга-чунга. Сега. Няма племенна група хомогенна. Това което са казали за траките, че са много и различни племена е вярно за всяко X. Келтите ли са хомогенни, германите ли са хомогенни, скитите ли са хомогенни? Хомогенна група племена звучи като чингизидски терор. Няма такъв филм. Или сме група племена или род садисти като чингизидите. Ta какво остава за степна федерация като тази на сарматите. Язиги в Панония -> Ганя разбира панонски българи. Алани в Бавария, Италия -> Ганя разбира Алцекови българи. Роксолани в сарматската прародина на горна Волга -> Ганя разбира волжски българи. Сираки на юг от Кавказ -> Ганя разбира вундски българи. Урги и кралски скити от Днепър до Дунав -> Ганя разбира аспарухови българи. Време е Ганя малко да спре много да разбира и да пусне едно ухо, какво мислят останалите по тези въпроси.

Иначе се радвам, че ти е харесало моделчето с черняховските скити. Работи и ако ги заменя с украинските скитски outliers. Тоест става дума за южната група славяни. Западната ще се окаже по-интересна.

Нещо повече. Работеше още на 27 Август 2021-ва. Когато ползвах популацията от бронза за субстрат. Поради липса на проби. За жалост не е толкова просто.No photo description available.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Стоян Денев said:

Време е Ганя малко да спре много да разбира и да пусне едно ухо какво мислят останалите по тези въпроси.

 

Гяньо пуска ухо, хвърля и по някое око.  За Божидар Димитров не си познал. Това са си мои наблюдения. Може и да не съм прав и е много вероятно резултатите на прабългарите да ме изненадат.  Към момента обаче не виждам (а и не чувам) защо трябва да променям мнението си.  Споделял съм го и преди и съм дал достатъчно обосновки. От тогава нищо не се е променило за да ме накара да погледна на този въпрос по друг начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Atom said:

 

Гяньо пуска ухо, хвърля и по някое око.  За Божидар Димитров не си познал. Това са си мои наблюдения. Може и да не съм прав и е много вероятно резултатите на прабългарите да ме изненадат.  Към момента обаче не виждам (а и не чувам) защо трябва да променям мнението си.  Споделял съм го и преди и съм дал достатъчно обосновки. От тогава нищо не се е променило за да ме накара да погледна на този въпрос по друг начин.

Човек тук не става дума за мнение. Не става дума за хвърляне на боб. Не става дума за залози. Става дума, че митът за произхода ти е тотал щета. Това направо трови учениците. Трябва ни мит, който е приемлив за цялата научна общност. Това не е шега. Не е какво на теб ти се струва. Това е мега труд да не противеричим на нито една досега публикувана статия, която е минала peer review. Понеже в статистическите методи над 70% от статиите вече са невъзможни за преизчисляване тоест потенциално неверни. Трябва и всяка статия да се double check-не преди да се цитира. Авгиеви обори има пред нас, ти ми обясняваш, че залагаш и не виждаш защо да си промениш мнението. Как това е зряло?

https://en.wikipedia.org/wiki/Replication_crisis

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Стоян Денев said:

Как това е зряло?

Че, кое не му е зрялото? Имаш ли проби на прабългари? - нямаш. След като нямам проби най-чистосърдечно си признавам, че нямам доказателства, а мнение, предчувствие или там който както си иска така да го приема.  Каквото и да кажа друго ще е bullshit.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Atom said:

Че, кое не му е зрялото? Имаш ли проби на прабългари? - нямаш. След като нямам проби най-чистосърдечно си признавам, че нямам доказателства, а мнение, предчувствие или там който както си иска така да го приема.  Каквото и да кажа друго ще е bullshit.  

Ми как да намерим проби на измислен от тюркофилчета термин. То вече си казал absolute bullshit. Още малко и ДНК проба от Алиса или плашилото ще поискаш. Още малко ще посикаш проби и на Aшина. Наакаха се изкараха прото тюрките индоевропейци:

https://www.academia.edu/41896590/KIMEK_PEOPLE_1_WHY_THE_VERSION_ABOUT_COMPARING_KIMEKS_WITH_CHUMUKUN_IS_THE_MOST_REALLY

"The Tatars on the Gardezi list are most likely the descendants ofthe clans of five hundred families of Hunnu, from which the Ashinaclan came out in the 5th century AD. Since the son of Ashina Helu Shad is also describe as a prince from the Tatars.500 families of Ashina, natives of Gaochang mixed population,haplogroups R1a-Z2124 (Ashina), Q1a-L54 (Ashide). Origin fromGaochang, by the way, also confirmed by the data ofethnogenomics.
Representatives of the Ashina clans by STR-markers belong to the so- called ‘Pashtun’ cluster from the line R1a-Z2124."

Не споделяй съдбата им. Помисли малко. Гледам притежаваш ценно и уникално българско качество да даваш махна. Това може да много полезно. Наместо да критикуваш методология. Кажи какво ще е за теб убедително. После ще намеря начин да пратим повече от трите проби за, които някоя сакатма в НАИМ-БАН е решила, че са монголоиди. Което е неправилен, малоумен и расистки термин като цяло. Защото Han е east Asia. А монголите и древните популации от Монголия са микроскопични спрямо the east Asia gene pool. Сакатмата е известен подлежи на възгеч, както и другите слуги на poo teen. Дните им са преброени, ще има колективни искове за тероризъм.

image.thumb.png.5ea1d791035e96af3b16bafe2e6160c2.png

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Стоян Денев said:

Ми как да намерим проби на измислен от тюркофилчета термин. То вече си казал absolute bullshit. Още малко и ДНК проба от Алиса или плашилото ще поискаш. Още малко ще посикаш проби и на Aшина. Наакаха се изкараха прото тюрките индоевропейци:

Не мога да ви разбера каква е тая мания да се пренаписва историята. Никой нищо ново не е измислил и не е доказал, но пре-написвачите станаха много.

Що за глупост че едва ли не "тюркофилчета" били измислили мита за славните прабългари???

Васил Златарски бил тюркофил. Веселин Бешевлиев бил тюркофил..

То по тая логика ще изкарате и Иван Вазов че и Левски за тюркофил. Аман от глупости и спрете се. Всичките ни възрожденци знаят перфектно турския, поне говоримо, а някои и писмено.

Това че е имало прабългари, пък били те тюрки или не няма директно отношение доколко прабългарите са държавнически народ.

Който търси истината я приема такава каквато е.

Който иска да доказва свои хипотези се бори с вятърни мелници и ги побеждава.

Приятелю Стояне, от толкоз много фронтове си избери един и стой там, дръж позиция. Иначе губиш по всичките ти позиции.  Това е положението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Стоян Денев said:

Иначе се радвам, че ти е харесало моделчето с черняховските скити. Работи и ако ги заменя с украинските скитски outliers. Тоест става дума за южната група славяни. Западната ще се окаже по-интересна.

Нещо повече. Работеше още на 27 Август 2021-ва. Когато ползвах популацията от бронза за субстрат. Поради липса на проби. За жалост не е толкова просто.No photo description available.

Стояне, схемичката ти тука е доста прилична. Не че ти свалям шапка, но бих те потупал приятелски. Не е никак лошо.

Приказките за "Ганя", по-добре да си ги запазиш за компанията с която си пиеш бирата, винцето или каквото ще да е там. За пореден път ти казвам най-приятелски - като говорим за сериозни неща - стой в обхвата на сериозното. Не се разконцентрирай, не се дразни, не се поддавай на излишни изкушения, тормоз, ярости и всякакви там разни ереси..

Тая ти схема въпреки че ти изказвам похвала не е вярна и ти навярно знаеш че това е така.

Това че си сложил Черняховците с  някакво си разтояние от 442 не прави схемата по-благонадеждна.. По тая схема излиза че едва ли не черняховците са разклонение на прото-българите, каквото и да означава това...

Отделно поглеждаме към WHG. Там ти ги разделяш на човека от Лошбур(моя най-любим), и другите WHG2...

Поглежаме към EHG:   там ти слагаш EHG2, а Руските Самара HG са пример за EHG2  на разтояние 221.

По базалните европейци също може да коментираме.. Но ти предпочиташ да ръсиш змии и гущери, особено по тема pot_Dzen...  

Ако ще обсъждаме Адмикс, гени и такива неща, забрави за pot_Dzen...    Ако толкова изкаш да ръсиш от змиите и гущерите, има и по-добри места за това, но най-вероятно там админите бързо ще те банват, щото това е нормалната практика..  Успех.. че ти сам си се набутал в тия неща и надали скоро ще се оттървеш от тия бесове.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, tantin said:

Не мога да ви разбера каква е тая мания да се пренаписва историята. Никой нищо ново не е измислил и не е доказал, но пре-написвачите станаха много.

Що за глупост че едва ли не "тюркофилчета" били измислили мита за славните прабългари???

Васил Златарски бил тюркофил. Веселин Бешевлиев бил тюркофил..

То по тая логика ще изкарате и Иван Вазов че и Левски за тюркофил. Аман от глупости и спрете се. Всичките ни възрожденци знаят перфектно турския, поне говоримо, а някои и писмено.

Това че е имало прабългари, пък били те тюрки или не няма директно отношение доколко прабългарите са държавнически народ.

Който търси истината я приема такава каквато е.

Който иска да доказва свои хипотези се бори с вятърни мелници и ги побеждава.

Приятелю Стояне, от толкоз много фронтове си избери един и стой там, дръж позиция. Иначе губиш по всичките ти позиции.  Това е положението.

Не! Аз съм туркофил. Харесва ми наследника на Византия, поне колкото Византия. Те на 80%, че и повече са запазили местния за там субстрат. Братя са ни, колкото другите комшии. Освен туркофил съм и израеолофил и каквото друго се сетиш. Нямам определена класация. Колкото харесвам сегашните нецивилизовани индианци в Амазония, толкова харесвам и инките. Колкото харесвам сегашните гуцули и гаелик народите по атлантическото крайбрежие, толкова харесвам и древните тюрки. Тюркофил е съвсен друга бира. Това е опасна болест. Това са хора, които ВЯРВАТ в една доказуема лъжа. Защо е опасна тази болест. Опасна е точно толкова колкото булгаризма в Татарстан, национал-социализма, комунизма и другите анти утопии. Ако нямахме суперстрат. Ако суперстрата беше немски, ако беше тюркски, ако е както сега славянски, щях да съм и съм еднакво горд с предците си. Но! Една вярвана лъжа води до конфликт. В крайна сметка се тероризират инакомислещите, които показват лъжата. И това води до страшни последствия. Понякога дори до лагери. Но да те плюят под и над път някакви ВЯРВАЩИ, че Атила им е рода и са готови да наложат на гражданите на РСМ, че и на тях Атила им е рода, граничи с тероризъм. Това не е шега! Тероризмът ще бъде смазан на всички фронтове. Не от мен. Просто помагам отстрани. Защото тероризмът може да дезорганизира мрежа. И срещу него официално има йерархия. Колкото повече доброволци анти-терористи има, толкова повече и ние ставаме децентрализира мрежа и имаме шанс. И виж колко лесно ще бъдат смазани не от мен. Правилото за борба е лесно. Без насилие. Тоест като се видим. Аз просто ще се смея и ще цитирам. А ти ще злобееш и вкрайна сметка ще посегнеш. И товава ще се спихнеш, както много други досега.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Стоян Денев said:

Не! Аз съм туркофил. Харесва ми наследника на Византия, поне колкото Византия. Те на 80%, че и повече са запазили местният субстрат. Братя са ни, колкото другите комшии. Освен туркофил съм и израеолофил и каквото друго се сетиш. Нямам определена класация. Колкото харесвам сегашните нецивилизовани индианци в Амазония, толкова харесвам и инките. Колкото харесвам сегашните гуцули и гаелик народите по атлантическото крайбрежие, толкова харесвам и древните тюрки. Тюркофил е съвсен друга бира. Това е опасна болест. Това са хора, които ВЯРВАТ в една доказуема лъжа. Защо е опасна тази болест. Опасна е точно толкова колкото булгаризма в Татарстан, национал-социализма, комунизма и другите анти утопии. Ако нямахме суперстрат. Ако суперстрата беше немски, ако беше тюркски, ако е както сега славянски, щях да съм и съм еднакво горд с предците си. Но! Една вярвана лъжа води до конфликт. В крайна сметка се тероризират инакомислещите, които показват лъжата. И това води до страшни последствия. Понякога дори до лагери. Но да те плюят под и над път някакви ВЯРВАЩИ, че Атила им е рода и са готови да наложат на гражданите на РСМ, че и на тях Атила им е рода, граничи с тероризъм. Това не е шега!

Това за пореден път е смешно...  Сега ти май искаш заради нещастниците от съседната несретна РСМ да си изменим националния разказ ли?

Ами няма да стане.. Няма да им се получи.. Ще си отстояваме пан-българизма, пан-тюркизма, пан-Атилизма, пан-хунизма, пан- евенки-чукчи и буряти.. А тия от РСМ да го... "мислят"  ... Ние ще сме членовете на ЕС и всякакви международни организации, а тия нео-македонистите да си доказват произход през великия Ал.Македонски.. Само че там гърците бдят на стража..

Въбще РСМ няма какво ново да измисли, освен ако не иска да подхване някоя нова версия като твоята за скито-сармати.. Или кой ги знае що..

А иначе и ние, и те и сърби и хървати знаем от къде сме тръгнали.  Примерно на Запад от Днепър, до Карпатите, около унгарската низина.. Едни и същи славяни участват в няколко потока.  Само  че тия глупавите славани доста често се самоидентифицират с наименованието на владетеля си, техния завоевател.

Чии е вината че българските славяни са се самоидентифицирали като "българи" ?   Народо-населението си е славянско.. Управляващата династия е ... каквато щеш я наречи.. След като основната маса от балкански славяни са се само-идентифицирали като "българи" - това проблем ли е?

Знаеш ли от кой век, от коя година е тази само-идентификация?

Ако на някой на запад това все още им е проблем - за мен това не е проблем.. Така са пожелали пра-пра-пра - дедите ни, отпреди 50-60 поколения.

Така са си записали езика.  Така са нарекли държавата си..  А тия от РСМ са били част от тая държава, от тоя народ.. Това че последните 4-5 поколения Ново-северо-македонци са се отметнали от дедите си, от езика си, от историята си - това си е техен проблем.. Ние трябва да се постараем да им усложним проблемите заради измяната, а не да изменяме на истината и на това което е наша история и истина.   Ако ти искаш да знаеш истината Стояне, вземи понаучи да четеш старо-български.. Там всичко си го пише. Недей да си измисляш нови лъжи.. Все пак писмеността ни я има от знаеш ли колко века ? Колкото не можеш да разбираш от английски, толкоз по-зле разбираш и от старобългарски, дори се хващам на бас че е така. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, tantin said:

Стояне, схемичката ти тука е доста прилична. Не че ти свалям шапка, но бих те потупал приятелски. Не е никак лошо.

Приказките за "Ганя", по-добре да си ги запазиш за компанията с която си пиеш бирата, винцето или каквото ще да е там. За пореден път ти казвам най-приятелски - като говорим за сериозни неща - стой в обхвата на сериозното. Не се разконцентрирай, не се дразни, не се поддавай на излишни изкушения, тормоз, ярости и всякакви там разни ереси..

Тая ти схема въпреки че ти изказвам похвала не е вярна и ти навярно знаеш че това е така.

Това че си сложил Черняховците с  някакво си разтояние от 442 не прави схемата по-благонадеждна.. По тая схема излиза че едва ли не черняховците са разклонение на прото-българите, каквото и да означава това...

Отделно поглеждаме към WHG. Там ти ги разделяш на човека от Лошбур(моя най-любим), и другите WHG2...

Поглежаме към EHG:   там ти слагаш EHG2, а Руските Самара HG са пример за EHG2  на разтояние 221.

По базалните европейци също може да коментираме.. Но ти предпочиташ да ръсиш змии и гущери, особено по тема pot_Dzen...  

Ако ще обсъждаме Адмикс, гени и такива неща, забрави за pot_Dzen...    Ако толкова изкаш да ръсиш от змиите и гущерите, има и по-добри места за това, но най-вероятно там админите бързо ще те банват, щото това е нормалната практика..  Успех.. че ти сам си се набутал в тия неща и надали скоро ще се оттървеш от тия бесове.. 

 Тя не е точно грешна. Но не изчерпателна. Тоест неволево манипулативна в сравнение с графчето на примесите, което включва Капитан Андреево и Ямна е непреднамерено непълна тоест пълен боклук. Но стойностите по ребрата са верни. Не са мои. Те са изчислени автоматизирано и безпристрастно. Какъвто и да е славянският суперстрат, той е много слабо свързан с черняховските проби ако приемем местната популация от бронзовата епоха за субстрат. И от там идва грешката. Може да е по-близо свързан с черняховци суперстрата, защото почти сигурно субстрана не е значително свързан с местната популация от брозновата епоха. За щастие вече не е нужно да се търси, колко сме свързани с местната популация от брозновата епоха. Предполагам, че е в рамките на статистическата грешка тази връзка. Но не е нужно дори да предполагам. Това не са прото траки. Само тотал щетата Стамов ги нарича така, за да докаже, че траките са изчезнали или избягали. Дори Ла Тене и Халщад не са прото келти. Защото колкото са прото келти, толкова са и прото славяни и проти траки и какво ли не. Както и Срубна. Колкото тази култура е прото скитска толкова е и прото славянска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, tantin said:

Това за пореден път е смешно...  Сега ти май искаш заради нещастниците от съседната несретна РСМ да си изменим националния разказ ли?

Ами няма да стане.. Няма да им се получи.. Ще си отстояваме пан-българизма, пан-тюркизма, пан-Атилизма, пан-хунизма, пан- евенки-чукчи и буряти.. А тия от РСМ да го... "мислят"  ... Ние ще сме членовете на ЕС и всякакви международни организации, а тия нео-македонистите да си доказват произход през великия Ал.Македонски.. Само че там гърците бдят на стража..

Въбще РСМ няма какво ново да измисли, освен ако не иска да подхване някоя нова версия като твоята за скито-сармати.. Или кой ги знае що..

А иначе и ние, и те и сърби и хървати знаем от къде сме тръгнали.  Примерно на Запад от Днепър, до Карпатите, около унгарската низина.. Едни и същи славяни участват в няколко потока.  Само  че тия глупавите славани доста често се самоидентифицират с наименованието на владетеля си, техния завоевател.

Чии е вината че българските славяни са се самоидентифицирали като "българи" ?   Народо-населението си е славянско.. Управляващата династия е ... каквато щеш я наречи.. След като основната маса от балкански славяни са се само-идентифицирали като "българи" - това проблем ли е?

Знаеш ли от кой век, от коя година е тази само-идентификация?

Ако на някой на запад това все още им е проблем - за мен това не е проблем.. Така са пожелали пра-пра-пра - дедите ни, отпреди 50-60 поколения.

Така са си записали езика.  Така са нарекли държавата си..  А тия от РСМ са били част от тая държава, от тоя народ.. Това че последните 4-5 поколения Ново-северо-македонци са се отметнали от дедите си, от езика си, от историята си - това си е техен проблем.. Ние трябва да се постараем да им усложним проблемите заради измяната, а не да изменяме на истината и на това което е наша история и истина.   Ако ти искаш да знаеш истината Стояне, вземи понаучи да четеш старо-български.. Там всичко си го пише. Недей да си измисляш нови лъжи.. Все пак писмеността ни я има от знаеш ли колко века ? Колкото не можеш да разбираш от английски, толкоз по-зле разбираш и от старобългарски, дори се хващам на бас че е така. 

 

Това че претендираш да знаеш "истината" е по-малък проблем и по-маловажно патологично състояние от това да наричаш най-близките си родственици нещастници, защото имат подобна патология да знаят някаква си друга сходно смешна "истина".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Стоян Денев said:

 Тя не е точно грешна. Но не изчерпателна. Тоест неволево манипулативна в сравнение с графчето на примесите, което включва Капитан Андреево и Ямна е непреднамерено непълна тоест пълен боклук. Но стойностите по ребрата са верни. Не са мои. Те са изчислени автоматизирано и безпристрастно. Какъвто и да е славянският суперстрат, той е много слабо свързан с черняховските проби ако приемем местната популация от бронзовата епоха за субстрат. И от там идва грешката. Може да е по-близо свързан с черняховци суперстрата, защото почти сигурно субстрана не е значително свързан с местната популация от брозновата епоха. За щастие вече не е нужно да се търси, колко сме свързани с местната популация от брозновата епоха. Предполагам, че е в рамките на статистическата грешка тази връзка. Но не е нужно дори да предполагам. Това не са прото траки. Само тотал щетата Стамов ги нарича така, за да докаже, че траките са изчезнали или избягали. Дори Ла Тене и Халщад не са прото келти. Защото колкото са прото келти, толкова са и прото славяни и проти траки и какво ли не. Както и Срубна. Колкото тази култура е прото скитска толкова е и прото славянска.

Ти много добре знаеш: qpAdm ти изкарва резултат според това което подадеш на входа.  Зависи какви проби подбереш за естимация. Зависи с какво качество на сканирането. И още множество зависещи неща.  Софтуера е безпристрастен, но наблюдаващия и подбиращия не винаги са безпристрастни. Отделно има и случайности.  За тоя "Черняховски" компонент - първо на първо откъм историческа гледна точка не съм на 100% дали тия са славяни, прабългари, германци , власи или какви ли не още.  Стамов мисля че вече си поправи грешката и се върна в лоното на официалната историческа наука, тоест отказа се да спекулира и да измисля нови версии с нечувани племена и народи. 

Чобанов откак вече е сам на Кавказкия фронт нещо не смее дори да си каже мнението в прав текст.  Все пак той е уж археолог, макар че се изявява и в доста други роли, не го знам кога за последен път е бил на терен и е копал заедно със студентите..   Въобще скитите са късно и временно явление в причерноморието.

Появяват се някъде около 8-7 век пне. и изчезват около началото на новата ера. А траките си ги има близо 2500 години.. Ти сега ще ни докажеш че скитите били едва ли не родоначалници на тия или ония.. Ами не е така и няма как да ти се получи.

Славяните - за твое съжаление са автохонни. Лингвистите го доказват със затворени очи. Чисто и просто славянския е твърде добре запазен, знае се кои са родствени езици, знае се кога се е отцепил..  Твърде голяма е територията на разпространение на славянски езици, твърде отдавна е започнало това разпространение.  Така че скитската и сарматската версия за твое съжаление просто няма как да пробие.. щото няма ни един свестен документ дето да си пише: ето в тая година скитския или сарматския владетел тоя или оня каза това или онова...   Няма бе човек.. Няма откъде да дойде. Няма ги на писменния фронт, няма и да се появят. Не щото не е имало такива хора, а защото не са били многобройна общност, били са преходно явление, омесили са ги , избягали са или кой знае какво друго.. многобройните народи по принцип оцеляват..А такива временни явления като скити, авари, хазари - идват и си заминават. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Стоян Денев said:

Това че претендираш да знаеш "истината" е по-малък проблем и по-маловажно патологично състояние от това да наричаш най-близките си родственици нещастници, защото имат подобна патология да знаят някаква си друга сходно смешна "истина".

Пак ще ти го кажа: имаме си премного документи на старобългарски. Образовай се бе човек, прочети малко . Виж какво са писали тия нашите хора от Охридската книжовна школа.. Ами че там е едно от ядрата на Българската книжовна школа, българския Харвард.. Там е била ковачницата на кадри за Сименонова България.  Тия нашите нечестни братовчеди крият надписи, унищожават документи и вършат какви ли не поразии.. за да измислят лъжи..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, tantin said:

Пак ще ти го кажа: имаме си премного документи на старобългарски. Образовай се бе човек, прочети малко . Виж какво са писали тия нашите хора от Охридската книжовна школа.. Ами че там е едно от ядрата на Българската книжовна школа, българския Харвард.. Там е била ковачницата на кадри за Сименонова България.  Тия нашите нечестни братовчеди крият надписи, унищожават документи и вършат какви ли не поразии.. за да измислят лъжи..

И каква е разликата с фабрикувалите прото огурски-порото тюркски, че да се изкарат различни от братята си? Несъществена е разликата. Сходни са патологичните състояния.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Стоян Денев said:

И каква е разликата с фабрикувалите прото огурски-порото тюркски, че да се изкарат различни от братята си? Несъществена е разликата. Сходни са патологичните състояния.

Няма нищо фабрикувано.. Фабрикуват се сега нови модерни фалшификати: за сарматски , кавказки или усунски произход. Ако прочетеш Васил Златарски - това е търсене назад в миналото, професионално ровене, детективски труд. 

Много е лесно някой да пусне димка и да прати другите за зелен хайвер. Пример за такъв зелен хайвер е труда на някакъв си шарлатанин:  Джагфар тарихъ . /Фархат Нурутдинов/ .

Обаче пра-българската версия си има достатъчно много зацепки, така че няма нужда от такива фалшификати или нови измишльотини. 

РСМ е приблизително 1-2 окръга . Населението там е малко, смесени са с гърци, албанци , власи, сърби. В техен интерес е да си знаят историята, но като искат да криволичат - прав им път.  То се вижда че и нашия път доста е  криволичил.

Сега предполагам със средствата на палео-генетиката ще се изчистят и последните съмнения, подобно при унгарците. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, tantin said:

смесени са с гърци, албанци , власи, сърби.

Just like anybody else in the Balkans and not only in the Balkans.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересна история изскача от Корсика.  Там явно имат общи  гени със коренното население на Сардиния.

(Нураджик, или не я знаем коя е точно древната автохонна култура).

Докато си говорехме по тая тема със Стоян забелязах че има доста много съвпадения с Пуерто Рико. 

Какво ли толкоз много общо могат да имат сардинци с пуерториканци?

Оказва се обаче че имат.

https://en.wikipedia.org/wiki/Corsican_immigration_to_Puerto_Rico#First_documented_Corsican_immigrants

И докато аз търсех как така гени от Сардиния се оказват толкова разпространени в Порто Рико, то ми попадна информацията за Корсиканските имигранти в ПортоРико.

Покрай революциите и многото европейски войни Италия преотстъпва или продава остров Корсика на Франция.  Но впоследствие разни кризи, болести, суша принуждават множество селяни от Корсика да търсят прехрана другаде.

По него време Испания се сблъсква с бунтове в колониите си и губи голямата част от тях. В опит да задържи оставащите им колонии в Карибите испанците се опитват да привлекат нови имигранти от Европа и с това да забавят загубата на колониите си.

И така множество корсиканци се оказват нови жители на Порто Рико.  Това се вижда по картата на гените. Съответно там те се свързват с местни жени, създават се смесени бракове .. И живота им продължава на новото място. 

Основния бизнес на Корсиканците в Порто Рико станало кафето, така някой от тях доста бързо успели да натрупат големи състояния. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, tantin said:

Много интересна история изскача от Корсика.  Там явно имат общи  гени със коренното население на Сардиния.

(Нураджик, или не я знаем коя е точно древната автохонна култура).

Докато си говорехме по тая тема със Стоян забелязах че има доста много съвпадения с Пуерто Рико. 

Какво ли толкоз много общо могат да имат сардинци с пуерториканци?

Оказва се обаче че имат.

https://en.wikipedia.org/wiki/Corsican_immigration_to_Puerto_Rico#First_documented_Corsican_immigrants

И докато аз търсех как така гени от Сардиния се оказват толкова разпространени в Порто Рико, то ми попадна информацията за Корсиканските имигранти в ПортоРико.

Покрай революциите и многото европейски войни Италия преотстъпва или продава остров Корсика на Франция.  Но впоследствие разни кризи, болести, суша принуждават множество селяни от Корсика да търсят прехрана другаде.

По него време Испания се сблъсква с бунтове в колониите си и губи голямата част от тях. В опит да задържи оставащите им колонии в Карибите испанците се опитват да привлекат нови имигранти от Европа и с това да забавят загубата на колониите си.

И така множество корсиканци се оказват нови жители на Порто Рико.  Това се вижда по картата на гените. Съответно там те се свързват с местни жени, създават се смесени бракове .. И живота им продължава на новото място. 

Основния бизнес на Корсиканците в Порто Рико станало кафето, така някой от тях доста бързо успели да натрупат големи състояния. 

 

Нещо друго? Нещо за Доминиканската република?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 18.12.2022 г. at 20:35, tervel said:
 

 

На теб лично харесва ли тази ..."реконструкция" ?  

Въпреки, че е с една педя по правдоподобна от този комикс .....

DNA Proves Griffin Warrior Greek

 

Воѝна Грифин намерен около микенски Пилос в богата гробница .....

Защо обаче антрополозите  са изградили такъв фенотип от черепа на микенския висш аристократ ? 

Ами защото по MtDnk човекът е местен, а щом е местен той трябва да се различава коренно от Ямная и подобни северни популации....

А как най-точно ще го разграничат фенотипно ?  Като го ......оцветят.  Колкото по цветен ... толкова по ...местен !!! 

Така както професор Йорданов ...реконструира черепа на Мостич - колкото по монголиден толкова по прабългарин...

Защо местните балканци трябва да са мургави ? За да се различават от варварите северняци, които са символ на разрушение и регрес....

Обаче в случая се получава гротескна пародия ...................

Микенския воѝн е изкаран не само мургав, но и с къса мечешка шия, наподобяващ неандерталец, а на фона на намерения в неговата собствена гробница шикозен артефакт изобразяващ бойци от епохата, реконструкцията става направо ПЛАЧЕВНА

The Pylos Combat Agate. Image credit: University of Cincinnati.

 

По какво си прилича питекантропската реконструкция на Грифин с воѝните на ахатовото изображение ?  По мечешкия къс врат или по разширената долна челюст ?....

Курозното е, че този шедьовър е намрен в гробницата на реконструирания ...питекантроп и дори автрите на реконструкцията позират с ахата....да се види ..." приликата " 

Макар и не добри художници като минойците,  микенците достатъчно добре се изобразяват и нямат нищо подобно от такива мрачни реконструкциии. Въпрос е да се хвърли по един поглед

Да не разливам и без това разлятата тема ....ако има реплики - към темата за до Гръцка Гърция

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Евристей said:

DNA Proves Griffin Warrior Greek

Имаше тук един друг персонаж, подобен на автора на настоящата тема. Занимаваше ни с байки за африканските гърци. Ето, че се оказва прав!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител
On 17.12.2022 г. at 20:01, Atom said:

Геномът на микенците е интересен за нас с това, че е много близък до генома на популацията от българската желязна епоха. Все пак Sir е прав, че има голяма времева дистанция за да се търси пряка връзка между тези две популации.

Е, не е чак толкова голяма дистанцията. Малко праисторическо фентъзи от Кухулин :D 

Цитирай

Капитанандреевците се датират археологически 1100 - 500. Неолитният им компонент е много висок (72%) и се различава коренно от техните предшественици на същото място (39%), които са типичен български бронз. В същото време съседите на тия железни КА постепенно губят неолит, отдалечавайки се от тях (72% -> 55%).

Хипотезата:

След колапса микенците хващат кой къде му видят очите и някаква високонеолитна група (примерно от Фокида, 76%) стига до тая кошара в Капитан Андреево. Харесва им, изколват местните, прилапват две-три девойки и свалят неолита до 72%. По-буйните продължават нататък и я вършат същата работа на 50 км оттам - в Свиленград (72%). След това всички заживяват щастливо и настъпва демична дифузия, както казвате по вашите краища :)

https://thornforum.net/viewtopic.php?p=2258#p2258

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Кухулин said:

Е, не е чак толкова голяма дистанцията. Малко праисторическо фентъзи от Кухулин

Автозомният профил на пробите от Капитан Андреево е едната страна на въпроса.  Този профил не е някакво изключение, а изглежда е доста разпространен. 

VahaduoGlobal25WestEurasiaPCA(12).thumb.png.2d72aab81f75ec2a3645f6a7ad85bfd1.png

 

На тази картинка се вижда, че и останалите проби които имаме от периода попадат в същия клъстер. Тук попада и една от пробите на македонската античност, както и една по-късна от ранния византийски период.

Другият въпрос е масовото присъствие на Y-DNA Е-V13 при пробите от К.А.  Това не може да се обясни с пряко наследство от микенците.  Към момента в района на балканите К.А. са най-старите насители на тази група. Е-V13 от преди новата ера до момента не е открита нито на територията на Гърция, нито в пробите от гръцките колонии в Италия, Испания и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...