Отиди на
Форум "Наука"

Пробите от Капитан Андреево разкриват произхода на средновековната и модерната ни популации


Recommended Posts

  • Модератор антропология

 

Преди 10 часа, Кухулин said:

 тоя път малко по-добре подготвен теоретически. ... Много високи п-стойности на индивидуалната разбивка. 

Топло. Но, трябва да се подготвиш още малко. П-стойностите често са чувствителни на размера на извадката И на стандартната девиация във всеки от образците . Това би било валиден аргумент, ако Z-резултатите бяха по-малки от 2.  А те са в образците от интерес са между две и седем, което ги поставя в далечния десен край на вероятностната крива, погледни ги. Високите Z-резултати в случая никак не се връзват със П-стойностите и ни подсказват, че има нещо специфично с размера на девиацията от средното от образец до образец, или от компонент до компонент, не знам кое от двете е в случая, но това не са стандартно изчислени п-стойности (иначе зи нямаше да е това, което е). Но, в крайна сметка за валидността на един резултат е по-важна Z-стойността. Погледни з- стойностите. Иначе изпадаш в ролята на оня от вица: "екип от 126 учени на топ ниво, повечето от областта на информатиката, работи 2 години, хиляди човекочасове в/у изследване. Публикува го в най-престижното списание, след тежко пиър ревю. Random guy on i-net. "That's bullshit. P-values  too high, case closed." Тоооо, и така става, ама... обикновено обяснението е някъде другаде..:) - ня някой му е унищожена любимата хипотеза, примерно. Но не мисля, че точно тия имат нужда от защитата ми. Сега сериозно. Вчера докато правех 5-уей моделинг на образците видях нещо странно - в някои от вариантите сардиния получаваше 2-3% далечен изток (бях го вкарал на мястото на левант заради самоводене) с 0 ИЕЛС; никой друг (освен сардиния и самоводене, и забележи, 2 образеца от КА) не ги получаваше. Пълен абсурд. Проблема лъсна като вкарах първо левант (палеолитен) а после и АСЕ (ансестралните северноевразийци). Проблема е че левант (и месопотамия) имат АСЕ... и алгоритъма улови левантинския компонент в сардиния, като го изрази през далечен изток, в отсъствието на асе и левант като източници. Със самоводене е същото - заради това там левант и далечен изток се менкат като пропорции в самоводене; но като ги вкарах и двете самоводене има и от двете - 5-6% левант и 5-6% далечен изток/цент. азия. От там нататък въпроса е кое използваш, заради това самоводене "прелива", както го каза. Та, същото асе го имат и капитанандреевци, в размер удобен за левантински източник; като вкарах левант в теста капитанандреевци изявиха левант, не ане, иелс падна, ямна отиде на 20-на % и т.н. Не се задълбавах и дори не запазих библиотеката с компонентите, защото гонех друго, но без да знам за таблицата на лазаридис мога да ти потвърдя, че КА имат левант (което е и месопотамия), като тая месопотамия в моя случай се разпредели между кавказ и иелс (заради асе и у двата, но не само). Обаче го видях с очите си. Имат. че не и само това - и ряховец го имаше (левант месопотамия),но в символична доза - 1-2%, ВТ също го имаше, самоводене в малко по-голяма (5-6%, по моите сметки) както и 2 от съвр. български образци, в размер 3-5%. Но тука искам да обърна внимание все пак на нещо друго - половон година ломотене и лудеене на автохтонците, абсолютна мегаломания и бомбастични изказвания и не забелязали нещо, което е под носа им и което се открива (независимо от Лаз. И Райх) само с 24 часа игра с кап андреево. Това на теб лично следва да ти казва нещо за нивото и тежката пропаст между претенции и възможности там, тя е бездънна тази пропаст. Но, ако ти лично решиш да падаш в нея, кой съм аз да те спирам :). Сега, за импликациите от месопотамия в траките - имаш образци с по 30-60% месопотамски компонент, в казанлушко и кап андреево; при 0-3% в съвременните българи. Това прави вероятността (п-стойността, хаха?) съвр. българи да имат кап. андереевски или въобще тракийски компонент от ю. българия една голяма, кръгла нула. Недей да чакаш на ибд, защото първите изследвания на ибд вече излязоха и напълно потвърждават досегашните. Но ИБД наистина ще е революция, аз също разчитам много. Има един израз, memory-hole. Това за месопотамския компонент в траките и отсъствието му в българите, както и неспособността им да го забележат след толкова усилия, набързо ще бъде memory-holed в паметта на автохтонците.  А е интересен проблем и мисля да го адресирам професионално в бъдеще, разбира се, заедно с колегите траколози, но няма да е тази година, която е посветена на друго.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 566
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор антропология

Тука, да изтъкна, нямам предвид само лапацалото от форума на торн, или само г-на открил настоящата тема,  забележете, под заглавие "Пробите от Капитан Андреево разкриват произхода на средновековната и модерната ни популации" - :)  :):)  - имам предвид *всички автохтонци*, *без изключение*. Ако не забележиш нещо, изписано с големи черни букви за любимите ти образци в изследването, на всичкото отгоре си играеш на непризнат гений и на археогенетично гуру, както шимпанзе си играе с пишеща машина, и така с години, за някои от автохтонците, и 6 месеца не си забелязал нещо, което е под носа ти, в любимите ти проби, ти нямаш думата. Нямаш право дори да се изпикаеш по въпроса. Под "ти" нямам предвид Кухулин. Но, извинения за намесата в интересната тема, която предпочитам да чета, а не да се обаждам в нея. Лек ден.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

По принуда трябва да напиша още един постинг, в опит да бъда обективен. Първо, искрени благодарности на Кухулин за умните въпроси и умните реплики и констатации - не съм се излъгал в качествата на тоя човек. Разбира се, като всеки от нас, Кухулин си има пристрастията (които са различни от моите), което - пак като на всеки от нас - му пречи - който е безгешен, той да хвърли камък. аз не съм. Позарових се в техническата част и виждам, че са дали обяснения за високата девиация/стандартна грешка при образците - с малкото на брой секвенирани снп-та в някои от образците, което автоматично води до висок коефициент на грешка според тях, но не  ги прави невалидни. Не са споменали феномена с п-стойностите, но подозирам, че причината там е аналогична, т.е. ограничения брой снп-та на някои образци води до увеличена п-стойност. За съжаление, това означава, че ибд не би решил проблема, тъй като ибд разчита на висок брой секвенирани снп-та, за да идентифицира сегменти. ако няма снп-та, какви сегменти -и да ги има, ибд не може да ги отчете. Другото, в интерес на обективността е, че, виждам, че някои от микенските образци също са с висок месопотамски компонент, което ги сбижава с КА, тоест, не можем да изключим, че КА са получили този компонент с посредничеството на микена, а не директно от месопотамия; разбирам, мисля, колебанията на лазаридис тук; особено, като се има предвид, че месопотамския компонент в някои от тракийските образци е *по-висок от микенския*, т.е. посоката изглежда обратната в някои случаи и тук очевидно е нужно доработване и отделно изследване, за да се изяснят нещата, т.е., не можем да изключим кухулин всъщност да е прав. Но всичко това аз лично нямаше да го забележа, ако кухулин не се беше заинтересувал от 5-уей моделирането на образците и не ме беше провокирал да го направя, както и след това да погледна п-стойностите, примерно, и да потърся някакво обяснение -1. защо са високи и 2 защо все пак се настоява че месопотамския компонент е валидно доказан. Чуденето на Кухулин защо самоводене "прелива" в различните модели на мен поне ми помогна да видя причината за това преливане и тая странна връзка левант - далечен изток, през месопотамия и северна евразия за по-направо, както изглежда се оказва, но сега разбирам странностите на самоводене по-добре и не изглеждат толкова странни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Без да съм навътре в нещата, но като погледнем по общо на нещата излиза логично следното - тези КА свързани с Левант/Микена/Месопотамия и от другата страна с ,,български" следи, не могат да бъдат кръстени нито истински автохтонци, нито типични траки. Названието ,,тракийци" по би подхождало чисто и просто заради факта че живеят в област наречена Тракия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с "месопотамския" компонент трябва да бъде погледнато по-добре. За момента не можем да кажем много.  Донякъде се съмнявам дали въобще имаме надеждни "месопотамски" проби.

КА са си типично балкански. Близки са към Turkey_N.

Кухулин ако може да обясни какво е това ТМБ, че нещо не се оправям с абревиатурата?

 

 

Капитан Андреево има уникално висок ТМБ (72%)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Сега чета темата назад. ПОо някаква причина, я вижях за пръв път неотдавна, преди няколко дни, мистериозно защо. Много сте го тролили С. Денев тука, при това напълно незаслужено. Не ми харесва тая история с Денев. Виждам, че се е понаучил се да работи с адмикстулс с времето , без да е идеален. Беше автохтонец, но, тъй като се е понаучил,  е напуснал кораба на автохтонците, респективно е бил подложен на линч тука. На продължителен линч, само с тролене, без аргументи, докато сте го изкарали от релси. Това не е хубаво. Не отива на форум с такова име да има групи, които се занимават изцяло с тролене, само и единствено с цел да изкарат опонента от релси. А виждам, че има, защото и с мен се постъпваше така. Лошо. Тоя форум е изцяло завладян от автохтонците - така го виждам в момента. С извинение, някакви подскачащи полубезмозъчни тролчета, най вероятно, организирани от оная бабичка и домочадието. Всичко, което мога да кажа, е вие не сте у ред да ги играете тези игри. Тролене и обструкции. Това ли са ви аргументите? Е, вие си знаете. П.с. Човека (С.Д.) не е виновен, че не е усетил месопотамския компонент в КА. Ако не го потърсиш, и да излезе, мислиш, че е грешка, а то не е. Но, това, дето е ставало тука ( при все че тоя се държеше като хиена с мен някога и не му дължа и половин добра дума), е смайващо безобразие. Тоя ви е излизал с аргументи, повечето напълно основателни, отсреща - само тролене, обструкции на абсолютно всичко, което каже или покаже и обиди, а тоя е лембезия. Срам. Напускам отвратен. П.С. Тука е имало Foul Play. И още има. Навремето в почечето форуми пишеше -  "no foul play", като част от правилата. Но това навремето. Еми, секта сте.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай сега Южняк, не знам какво си чел и допрочел от Денев, ако не ме лъже паметта Денев доказваше че сме Скити и Украинци и тем подобни. Сега не го знам докъде ги е докарал сметките си, но той се дразнеше от каквото му падне и сам се изпокара и със себе си включително. Не си спомням някой нарочно да го е дразнил и да му е влизал под кожата. И с него много смислени диалози сме имали тука, но човека е зает и рядко се появява. Относно "скитската" хипотеза, съмнявам се дали все още я отстоява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бе руси сме навремето старият6 етруски цар Русий си е забил знамето на Шипка и е казал ,проклевамв и моята етруска нация ,вечно да ви заплашва и ей така нарочно ,ще слагаме грозни и кисели жени за посланички ,като и тази харесате на 2 ракии ви припознаваме за царе.Препис имам от папируса ама е леко нацапан с кафяво ,ама кръв ли ели е друго ли е?Но е от Цар Русий.Ние българите сме му роби по презумпция.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, sir said:

🤣

Положението е неспасяемо.

Ами възстановте си бойна слава и си прокарвайте интернационалните тези.Този форум е патриотичен ,малко или повече.България над всичко или не си съгласен,

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.04.2023 г. at 6:47, Кухулин said:

В конкретния двукомпонентен плот може би попадат, но ако се загледаш по компоненти (стр. 261 от суплемента), ще видиш, че Капитан Андреево има уникално висок ТМБ (72%). Уникално - в смисъл няма други като него, само микенците и свиленградчанина. При отдалечаването от КА този компонент пада по градиент 68 (Стамболово) -> 67 (Диамандово) -> 55  (Джулюница). Другите компоненти също се разбягват - Д има висок Кавказ и ниска Ямна, а Дж е с висок Левант. Това са много съществени разлики, нищо че плотът ги неглижира. 5% във върховата зона на компонента не са като 5% в средата - просто няма откъде да се вземат, няма донори.

Колкото до по-късните образци, македонецът се вписва в някакъв късен етап на дифузията - 61% ТМБ (среден, че те са много  там). Може да е наследник на участниците. Византиецът обаче в никакъв случай - висок Левант, висок Кавказ, отрицателна Ямна... От другаде идва.

Затрудни ме с това ТМБ. Трябваше да прескоча до съответната страница на суплемента, за да видя какво точно имаш предвид.

А то било: TUR Marmara Barcin .

И аз предполагах че е за същото, но друго е да сме сигурни. 

Тая работа с "месопотамците" не знам откъде му хрумна на Южняка.  Ще ми отнеме още време додето успея да проследя мисълта му.

А иначе в суплемента на стр. 261 ясно показват:

КА = 17% Кавказ + 7% ИЕЛС + 1 % Левант + 3 % ЗЕЛС + 72% ТМБ / Турските фермери от Мармара - Барсин /. 
Сега тия 72% как точно са се получили: дали от Месопотамия, дали през Леванта, дали през Иран, си е друг разговор. Предполагам Южняка натам бие, но ще видим. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, todorg said:

Ами възстановте си бойна слава и си прокарвайте интернационалните тези.Този форум е патриотичен ,малко или повече.България над всичко или не си съгласен,

Този форум е научен, а не патриотичен. Преди всичко са фактите. На който фактите не му харесват, може да се кандитатира за академик в МАНИ.

Край на ОТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, todorg said:

Ами възстановте си бойна слава и си прокарвайте интернационалните тези.Този форум е патриотичен ,малко или повече.България над всичко или не си съгласен,

Положението е неспасямо с модератора антропология Южняк, щом като той явно сериозно смята, че форумът бил "завладян от автохтонците". Нито един от активно участвалите в тази тема не е автохтонец.

Много меко казано неспасямо е положението. 😶

С бойна слава лично аз нямам нищо общо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.04.2023 г. at 0:23, Евристей said:

А кои са тези типични гърци ?  Без значение в кавички или не, кои и как трябва да са ?  

Аз бях попитал в една тема има ли секвестиран дориец или какъвто ѝ да е обитател на Континентална Гърция в периода 10-ти - 4 век пр. Хр. ?  Отговор не получих, а аз не успях да открия. (освен за Крит - платото Ласити и пещерата)

Такива проби няма, но логиката на изследването, което цитира Atom, е друга.

Първо, всички изследвани гърци от колониите носят значителен микенски компонент. Дорийците явно са се мешали активно със заварените микенци, преди да започнат колонизацията.

Второ, в самото изследване са проучени две битки - Химера 480 пне и Химера 409 пне. Във втората битка всички гръцки  войници носят този микенски компонент. В първата битка обаче няколко гръцки войници рязко се отличават като компонентен състав от останалите - нямат такова наследство. При един от тях присъства, но е много ниско.

Трето, тези няколко аутлаери много добре пасват на вече известни негръцки популации - степняци, балтийци, испанци и други.

Четвърто, изотопният състав на зъбите им рязко се отличава от изотопния състав на останалите гръцки войници.

От всичко това може да се предположи, че не са гърци, а някакви наемници.

Което пък от своя страна затвърждава мнението, че на този етап можем да определим необходимо условие за "типичен грък" - да носи значителен микенски компонент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, tantin said:

Донякъде се съмнявам дали въобще имаме надеждни "месопотамски" проби.

Лазаридис ползва някакви неолитни месопотамци от Северен Ирак. Там е по-сухо.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nemrik_9

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Кухулин said:

Лазаридис ползва някакви неолитни месопотамци от Северен Ирак. Там е по-сухо.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nemrik_9

Всъщност единият е средноасирийски (1500-1200 BCE).

I6441/NMRK-2701; NK/2701 (petrous bone), genetically male, mature adult*** (grave D, layer MA).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Южняк said:

Проблема е че левант (и месопотамия) имат АСЕ... и алгоритъма улови левантинския компонент в сардиния, като го изрази през далечен изток, в отсъствието на асе и левант като източници. Със самоводене е същото - заради това там левант и далечен изток се менкат като пропорции в самоводене; но като ги вкарах и двете самоводене има и от двете - 5-6% левант и 5-6% далечен изток/цент. азия. От там нататък въпроса е кое използваш, заради това самоводене "прелива", както го каза. Та, същото асе го имат и капитанандреевци, в размер удобен за левантински източник; като вкарах левант в теста капитанандреевци изявиха левант, не ане, иелс падна, ямна отиде на 20-на % и т.н. Не се задълбавах и дори не запазих библиотеката с компонентите, защото гонех друго, но без да знам за таблицата на лазаридис мога да ти потвърдя, че КА имат левант (което е и месопотамия), като тая месопотамия в моя случай се разпредели между кавказ и иелс (заради асе и у двата, но не само). Обаче го видях с очите си. Имат. че не и само това - и ряховец го имаше (левант месопотамия),но в символична доза - 1-2%, ВТ също го имаше, самоводене в малко по-голяма (5-6%, по моите сметки) както и 2 от съвр. български образци, в размер 3-5%.

Според мен проблемът е, че КХГ имат доста АНЕ. На стр. 183 Лазаридис пише, че Месопотамия се моделира Левант + КХГ.

Note that the Mesopotamian early farmers can be modeled as a mixture of Levantine ones and Caucasus hunter-gatherers (11)

Това трябва да го видя де, да не стане като ИЕЛС, ЗЛС и АНЕ. Но както и да е, от историческа гледна точка двата компонента (Левант и Кавказ) със сигурност са влизали независимо един от друг в гърците. Плюс нещо може да е влязло и директно от Месопотамия, глобален свят е бил все пак. Ходи разбери кое е влязло поотделно и кое - заедно. Може би с DATES, евентуално. 

Всъщност, като пиша "със сигурност", това е по кавказката хипотеза на Лазаридис (чист Кавказ през Анадола). И там има някакви въпросителни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кухулин said:

Според мен проблемът е, че КХГ имат доста АНЕ. На стр. 183 Лазаридис пише, че Месопотамия се моделира Левант + КХГ.

Note that the Mesopotamian early farmers can be modeled as a mixture of Levantine ones and Caucasus hunter-gatherers (11)

Това трябва да го видя де, да не стане като ИЕЛС, ЗЛС и АНЕ. Но както и да е, от историческа гледна точка двата компонента (Левант и Кавказ) със сигурност са влизали независимо един от друг в гърците. Плюс нещо може да е влязло и директно от Месопотамия, глобален свят е бил все пак. Ходи разбери кое е влязло поотделно и кое - заедно. Може би с DATES, евентуално. 

Всъщност, като пиша "със сигурност", това е по кавказката хипотеза на Лазаридис (чист Кавказ през Анадола). И там има някакви въпросителни.

Това е така,   ( Месопотамия се моделира Левант + КХГ ) току що си играх да погледна.

Месопотамеца твоя:  "I6441" # Nemrik  е почти по средата между: Израелските пред-грънчрски неолитчици I0867 и КЛС ( по-специално КК1). 

Освен това повечето месопотамци и асирийци са доста късни, а тези дето са уж древни са с много ниско покритие, това ги прави почти безполезни.  Този късния I6441 е вече почти съвременник на кап.Андреевците.  Това дето го приказва Южняка не е съвсем така, щото в оригиналната публикация се казва за допълнителен 30% месопотамски компонент, но той е разпределен и разхвърлен по разни съставки,  и така разликата с останалите балканци надали е повече от мизерните 3-5 %..  Това за прясна миграция от Месопотамия хич, ама хич не го виждам.. И дори да е такова, то тия са прекалено късни и омесени месопотамци, нямат нищо общо с древните месопотамци и още по-малко с митичните шумери.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

"Note that the Mesopotamian early farmers can be modeled as a mixture of Levantine ones and Caucasus hunter-gatherers" - това е така. Сега провери компонентите на левантинските образци, ползвани в анализа и там ще те чака изненада - единият е Тафлорат, мезолитно Мароко. Тоя специфичен подпис от тафлорат беше забелязан още при първия анализ на КА, ехеее, много отдавна, когато тафлорат дори не беше секвениран, но и до днес ги дърпа на ПСА плотовете в посока централно и западно средиземноморие (както и чат от отсналите тракийски образци). Разбира се, Л и Р проследяват месопотамския компонент през образци от анатолия, до месопотамия, а не до зап. средиземноморие и са прави. Докато аз применро си играех с идеята за морски народи от цент. средиземноморие, която ти се видя налудничава. Причината беше в тоя компонент от тафлорат (не е толкова страшен, хаха, той навлиза в европа по две линии - левант- месопотамия и иберо-мавританските ловци събирачи...Въобще, ледът по  отношение на е1б продължава да се пука... Но. По отношение на няколко други "тракийски" образци от БГ, както и на множество хърватски  и някои сръбски образци суплементът крие още една голяма изненада. Която  някои хора ще намерят за неприятна, подозирам. На мен лично ми е забавна. Както и да е, две неща - 1. Кухулин, ако имаш време, в суплемента са дадени достатъчно иобяснения как е свършена масивната работа по изследването, (от стр. 181 нататък). Преди да пишеш как са се "объркали" (което, повярвай ми, е буквално смешно като гледам какво и как са свършили тези хора, хвърли едно око... понякога количеството си има собствено качество, а количествената работа извършена в това изследване еша си няма досега и това наистина е нещо флагманско, като работа и подход,  оттък нататък всичко ще се равнява по него, не съм чул дори несъгласините да се обадят по методиката и прецизността, която са постигнали - и го обясняват как - и която направо плаши!),  погледниметодиката, ако имаш време.  2. Пак си мисля, абе това Тантин дали не е някакво ГПТ или друг бот от сорта. Пуснах снимка на извадка от изследването и виждам че не успя да прочете какво пише там (ботовете не могат да четат графичен формат) и забърбори, че аз съм го измислил, а бях пуснал страница от изследването, в която авторите разказваха за месопотамския компонент в КА и в други образци (южна българия и анатолия)< но това нещо обяви, че аз съм го казал. Има нещо нередно тука с Тантин, без да мога да кажа какво, извън това че е спамър, но може и спам-бот, но да не "виждаш" текст ако е в графичен формат е типично за ботовете..("Тая работа с "месопотамците" не знам откъде му хрумна на Южняка.  Ще ми отнеме още време додето успея да проследя мисълта му" - горкия. А снимката на страницата от изследването беше под носа му. Сега, ако е Tantin e visually impaired, е друга работа, моите извинения. Но ако не е, е бот). И, пак да изтъкна, това с месопотамския компонент не е единствения пропуск на автохтонците и на упражняващите се да коментират и анализират изследването. Има и друг и той  може да се окаже свързан. И, с риск да скандализирам Уважаемия Г-н Сир (хаха -цитирам го), самоводене също има тафлорат. Което не е изненада, част от ромейския му компонент, или късно-античния, в който рапространението на леванта през демографската му експлозия е типично. Но, твърде много твърдоглавие и обструкции за вкуса ми и е загуба на време.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.04.2023 г. at 0:23, Евристей said:

А кои са тези типични гърци ?  Без значение в кавички или не, кои и как трябва да са ?  

Кухулин ме е изпреварил и е обяснил много добре какво е положението.  Засега няма проби от класическия период на днешна Гърция.  Индиректно можем да правим спекулации на база предходния период в Гърция или от проби от гръцки колонии в Италия, Испания и т.н.

В anthrogenica се обсъжда изтекла информация от  някакво ново проучване на проби от Гърция, но от него все още няма нищо официално.  Тук е плота който се обсъжда:

weYyLLD.png

 

А това са изводите на един от участниците в anthrogenica: 

W7FZz4K.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 17 минути, Atom said:

Кухулин ме е изпреварил и е обяснил много добре какво е положението.  Засега няма проби от класическия период на днешна Гърция.  Индиректно можем да правим спекулации на база предходния период в Гърция или от проби от гръцки колонии в Италия, Испания и т.н.

В anthrogenica се обсъжда изтекла информация от  някакво ново проучване на проби от Гърция, но от него все още няма нищо официално.  Тук е плота който се обсъжда:

weYyLLD.png

 

А това са изводите на един от участниците в anthrogenica: 

W7FZz4K.png

 

 

Да бе, "изтекла".  "изтекла информация от  някакво ново проучване на проби от Гърция, но от него все още няма нищо официално." - въобще "няма нищо официално", "някакво ново" - ами хората си имат напълно официален сайт, нищо не е "изтичало", то си е най официално изнесено - и то от доста години, при това с пари от фондовете на европейската общност, проектът е от години, резултатите са публично изнесени от години и е напълно публичен като видимост - https://biomuse.eu/project/?lang=en; междувпрочем, цялото е прекрасна идея, с интегрирани музеи, в които дигитализираната информация от днк се представя заедно с костите и материаялните артефакти. Взъзхитителна комбинация между дигитална и материална информация, там е бъдещето, на музеите. По-малко драми, моля, и по-малко филмиране. Все пак това тука беше форум за наука дълго време, не студио Х, където шпиони изнасят с риск за живота си информация от жизненоважен характер, която споделят във форума на андрогеника, след което се отправят към следващата тайна задача, още по-смайваща.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Южняк said:

Да бе, "изтекла".  "изтекла информация от  някакво ново проучване на проби от Гърция, но от него все още няма нищо официално." - въобще "няма нищо официално", "някакво ново" - ами хората си имат напълно официален сайт, нищо не е "изтичало", то си е най официално изнесено

Не виждам защо непрекъснато трябва да се заяждаш с всички и за всичко.  Това, че има сайт е изрично отбелязано в темата на anthrogenica. В самия сайт обаче няма PCA. Няма и някаква по-подробна информация за генетичния профил на конкретните проби. Няма официална статия публикувана в научно списания. Конкретният плот е копиран от стоп-кадър на някакво филмче в Тубата, където се вижда на монитора на един от изследователите. Самото филмче е направено от същите хора които работят върху проекта. Всичко това е описано в темата на anthrogenica. 

Вместо да се заяждаш, може да пуснеш линк към официалната публикация и изводите от проучването ако са ти известни, или поне PCA с по-добро качество на изображението, че това не става за нищо.  

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Тука ще хвърля следващата "бомба", или, тема за размисъл. През 2018-та ванг публикува 2 образеца от кавказ (всъщност публикува 200, но имам предвид едни конкретни 2), които показха любопитна следа (40%) към образците от границата между желязо и бронз на балканите; съвпадаха както археологически, така и генетично с някои балкански феномени от региона на КА и в една по-широка рамка, средиземноморието (като археология). Те, подобно на КА, не бяха "местни"; след публикуването на КА нещата придобиха ексцентричен оттенък; колапсът на бронзовата епоха (между бронза и желязото) е бил лудо време - морски народи, банди грабители, рисковани походи, рухване на цивилизации и градове; има основание да се мисли (днес), че походът на Язон за златното руно е фолклорен разказ за реално протекли събития, може би свързани с металодобив, с експолоатацията на железни, медни и златни залежи, не просто със златодобив, и кап. андреево са свързани с по-голямата картина, пряко или косвено, митологизирана през походите на аргонавтите... археологическите доказателства са в интересен синхрон с генетичните; животът е по-интересен от всякакви автохтонски измишльотини; ако се откъснем от малоумния автохтонски/неавтохтонски спор и наратив, очертаващата се (покрай образците на ванг, образците на лазаридис от микена и останалите релевантни образци, основно на райх) картина с кап. андреевци кърти мивки и цепи здрача.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дотука никакви бомби не съм видял, a само димки и пушилка. Особено голямо разграничение не може да се направи. Да, има някакви малки различия в процентното съотношение на компоненти. Но нищо неочаквано и необяснимо не е изскочило.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Южняк said:

И, с риск да скандализирам Уважаемия Г-н Сир (хаха -цитирам го), самоводене също има тафлорат.

Не знам какво е това чудо тафлорат, звучи като някакво лекарство против хрема. Може би става въпрос за Тафоралт.

Сто пъти ти обясниха, че тук няма никакви автохтонци и никой нищо не е превземал. Но ти продължаваш да си живееш в някакъв собствен свят.

А ако си ме скандализирал с нещо, то е с факта, че няколко години писа из интернет и обикаля телевизионните студия с твърдения, че Самоводене било "милитаристично" погребение, "висш военачалник" и други от този род, и не благоволи нито веднъж да отговориш на въпросите на базата на какво го твърдиш това. Накрая от някакъв друг форум ни прати да сме били питали Еленски и Арпаслан. Защо да ги питаме тях, да не би те да ходиха при Слави Трифонов и в сутрешния блок на БНТ да ги говорят тия работи?

С друго не можеш да ме скандализираш.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...