Отиди на
Форум "Наука"

Истината за прабългарите - тюркско говорящи или индо-европейци - Част 4


Recommended Posts

  • Потребител

Нова Година - Нов Късмет !!

 

Да продължим на чисто.

Какво ново и какво позабравено и все още актуално старо?

На първо място  - предлагам да погледнете още веднъж трудовете на Татяна Славова.

 

Неизвестни прабългаризми от военната терминология. – Българска реч, 2009, 1–2, 104–110

В статията на Славова се разглежда подробно термина: ичиргу - чръг - ичръгъйя ..

image.png.4c9ea62bac305acc68def6809484b0f8.png  image.png.3bffcda7ffd767c61d222f4de1b96e69.png , image.png.24ff1106eeede0d11628584766cd6478.png

Мен определено  ме впечатлява увереността и последователността с която Славова доказва същността на прабългаризмите, връзката им с други алтайски и прото-тюркски езици и съответно как те са се вплели в ранния старо-славянски / старо-български/ писмен език.. 

Според мен Т. Славова е недооценена като специалист, нейните статии трябва да бъдат прочетени  препрочетени, анализирани и коментирани , за да може да се продължи със следващи стъпки в тая посока.  Има още доста какво може да се направи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 часа, tantin said:

Нова Година - Нов Късмет !!

 

Да продължим на чисто.

Какво ново и какво позабравено и все още актуално старо?

На първо място  - предлагам да погледнете още веднъж трудовете на Татяна Славова.

 

Неизвестни прабългаризми от военната терминология. – Българска реч, 2009, 1–2, 104–110

В статията на Славова се разглежда подробно термина: ичиргу - чръг - ичръгъйя ..

image.png.4c9ea62bac305acc68def6809484b0f8.png  image.png.3bffcda7ffd767c61d222f4de1b96e69.png , image.png.24ff1106eeede0d11628584766cd6478.png

Мен определено  ме впечатлява увереността и последователността с която Славова доказва същността на прабългаризмите, връзката им с други алтайски и прото-тюркски езици и съответно как те са се вплели в ранния старо-славянски / старо-български/ писмен език.. 

Според мен Т. Славова е недооценена като специалист, нейните статии трябва да бъдат прочетени  препрочетени, анализирани и коментирани , за да може да се продължи със следващи стъпки в тая посока.  Има още доста какво може да се направи. 

Ок дай линк към трудовете и.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тантине, алтаизмите в старобългарския не са дошли само с ранните българи, а може да са аварски дошли при Крум или по-рано, може да са кумански и печенежки... Защо трябва всеки алтаизъм да го пишем български и на база подобна каша от 30-40 заети от тук от там думи да се създава изкуствено някакъв прабългарски алтайски език? За термините от Именника вече е сигурно, че са заети.

В маджарския език, за който знаем със сигурност, че е наследил лексика от тюркоезичен народ влял се в маджарския етнос алтаизмите са над 300, като при това не са само някакви военни титли, оръжие, шарани или календарни термини като при нас, а са битови термини използвани всекидневно в живота до днес. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребител

Аз пак се чудя, просто един въпрос да задам за експертите, надявам се не е офтопик, Джагфар Тарихи дава много точни отговори на тези въпроси. Има ли някакъв абсолютен довод за невалидността му?

Ако е офтопик само един единствен бърз отговор и насока?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Кибик said:

Аз пак се чудя, просто един въпрос да задам за експертите, надявам се не е офтопик, Джагфар Тарихи дава много точни отговори на тези въпроси. Има ли някакъв абсолютен довод за невалидността му?

Ако е офтопик само един единствен бърз отговор и насока?

Фалшификат е.

Редактирано от Mirolub
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като в предишния им разговор с Нешева и Чобанов не успяха да си изкажат мненията или да поспорят по същество, Стамов прави едно по-подробно изложение по неизказаната част, а именно изводи по пробите след публикациите по Южната Дъга.

До голяма степен твърденията му са си негова собствена интерпретация. Особено това че съвременните българи имат 35% прабългарски гени като на индивида от Самоводене.  

Относно това че самоводенеца е прабългарин - и аз съм на същото мнение. Но как ги извади тия 35% така и не ми стана ясно. Отделно че ако това беше така, с тази хаплогрупа Q  и с цели 35% представяте ли си как щяхме да изглеждаме сега? Ими че ние щяхме да сме нещо казахите ...

PCA графиката не знам по какви данни беше базирана,  най-вероятно е от Глобал-25, която пък не е особено надеждна за такива цели. 

А освен това твърде малко са индивидите включени в този конкретен PCA анализ. От първоначалното въведение човек може да остане с впечатление че имаме някакви нови данни. Но не.. Данните са си същите, дето обсъждахме по темите в Южната Дъга и Сарматския произход. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Относно това че самоводенеца е прабългарин - и аз съм на същото мнение. Но как ги извади тия 35% така и не ми стана ясно. Отделно че ако това беше така, с тази хаплогрупа Q  и с цели 35% представяте ли си как щяхме да изглеждаме сега? Ими че ние щяхме да сме нещо казахите ...

PCA графиката не знам по какви данни беше базирана,  най-вероятно е от Глобал-25, която пък не е особено надеждна за такива цели. 

А освен това твърде малко са индивидите включени в този конкретен PCA анализ. От първоначалното въведение човек може да остане с впечатление че имаме някакви нови данни. Но не.. Данните са си същите, дето обсъждахме по темите в Южната Дъга и Сарматския произход. 

Пак караш отгоре , отгоре (като с хилядолетията при хети и Гьобекли тепе) като чукча.

Прочети си кое как е с генетиката при казахите и тогава прави изводи и ,,открития,,.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той не е казал на кого приличат аспаруховите образци, та да се счита, че приличайки на тях 35% приличаме на Казахи.

Каза, че тези образци са участвали в конфедерацията (на хуните), което нищо не значи. А склавите с български примеси изглеждат по западно от склавите с готски примес (които имат малко, но повече от на нашите склави, азиатски примес)

На плота, са близки всички. Та, както 35% са Аспарухови, така са 35% склавски и останалото от тези под тях. Ей така ги определи. В близост са до 3 групи. Третата си я вижте сами, да не създавам полемики.

В история Бг се изразиха различни тези, но всички се съгласиха с тях. Хем се опонираха, хем съгласяваха. Не им се говореше т.е.казваше.

Тогава спомена, че всичките идват от Днепърският регион. Включително тракийските коне.

Изрази едно интересно мнение, кой първи и кой втори. Или стар произход и вече раздалечени. Включително и на гърците.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Публикацията по Южната дъга мина отпреди повече от месец.  Дейвид Райх и екипа му не са се занимавали с изследване на съвременните българи, а още по-малко с прабългарите.

Имало дадени 100-тина други проби, но за тях едва ли щяло да чуем допреди 2024.

Според Стамов другите проби щели да бъдат подобни на самоводенеца. /Което пък определено не е вярно/.

Вместо да дава такива интервюта с доста лошо техническо качество и с некомпетентни въпроси на водещите, по-добре Стамов да седне да напише една статия или да си направи едно видео в Ю-тубата.

Но и това няма да стане, щото е по-лесно да приказваш и после да замиташ. 

Да се твърди че съвременните българи били носители на 35% такива или онакива гени са празни приказки ако не бъдат подкрепени с доказателствата и съответни анализи. Само с едната размазана графика - не става за нищо и си губим и ние времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, ДеДо Либен said:

Пак караш отгоре , отгоре (като с хилядолетията при хети и Гьобекли тепе) като чукча.

Прочети си кое как е с генетиката при казахите и тогава прави изводи и ,,открития,,.

Дедо Либене, кратуно, видя се че ти си тоя дето не чете. Ти се изложи по 4000-те  хиляди пне с хети.

13 хиляди пне се свързва с друго знаменателно събитие:топенето на ледниците и края на последната ледникова епоха.

Затова Гьобекли тепе възниква малко по-късно.

Като те гледам и ти я караш отгоре отгоре? Ако си толкоз запознат и си навътре в нещата, дай линк към твоята публикация и после ще те обсъждаме..

А така само да намираш кусурите на всички и за всичко - това и баба го може, и даже по-добре .

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори с просто око се виждаше (въпреки бруталното интервю), че съвременните българи са по-близо до склавите и траките, отколкото до даречем Аспаруховите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, tantin said:

Дедо Либене, кратуно, видя се че ти си тоя дето не чете. Ти се изложи по 4000-те  хиляди пне с хети.

13 хиляди пне се свързва с друго знаменателно събитие:топенето на ледниците и края на последната ледникова епоха.

Затова Гьобекли тепе възниква малко по-късно.

Като те гледам и ти я караш отгоре отгоре? Ако си толкоз запознат и си навътре в нещата, дай линк към твоята публикация и после ще те обсъждаме..

А така само да намираш кусурите на всички и за всичко - това и баба го може, и даже по-добре .

4000 пр.н.е. хети в Анотолия няма археологически - къде са били - в бъдеще я разберем , я не.

13000 пр.н.е. в Гьобекли тепе няма нищо - само в твойта глава има бръмбари.

При казахите основната Y хаплогрупа не е Q , тъй че те нямат общо с темата.

п.с. Все пак ако искаш да се правиш на Дора Откривателката , иди в околностите на Сигишоара и виж как изглеждат наследниците на аварите - секеи и чангоши.

Подсказка - не приличат ни на казахи , ни на  буряти , ни на  чукчи.

п.п.с. Кратуна е това кое се крепи на врата на БГ Трак-а.Празна при това.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Докато чакаме да се появят някакви проби за прабългари вижте:

Титулът сампсис в средновековна България. – Във: Филология. История. Изкуствознание. Сборник изследвания в чест на дфн Стефан Смядовски. С., 2010, 30–43

Tatyana Slavova

image.thumb.png.c9c6316e879d791810ff8c6ccd516c81.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Искам само да вметна тука нещо, което ми попадна от тази книга:

https://archive.org/details/ost-history-frye1983thehistoryofancientiran/page/n209/mode/2up?view=theater

Там пише за някакво племе Сакаруки (Sacaraucae) което се превежда като "Сака командири".

Името Аспарух (Asparaucae) директно се превежда на източно ирански като "Конница командир".

 

 

Редактирано от Кибик
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кибик said:

Искам само да вметна тука нещо, което ми попадна от тази книга:

https://archive.org/details/ost-history-frye1983thehistoryofancientiran/page/n209/mode/2up?view=theater

Там пише за някакво племе Сакаруки (Sacaraucae) което се превежда като "Сака командири".

Името Аспарух (Asparaucae) директно се превежда на източно ирански като "Конница командир".

 

 

Тази логическа конструкция се съчетава много елегантно със заглавието - "истината за прабългарите" :)

Някъде пише нещо, значи е истина. Другото нещо никъде не го пише, обаче това не значи, че не е истина. Като съчетаем двете, откриваме директен път към истинското познание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Кухулин said:

Тази логическа конструкция се съчетава много елегантно със заглавието - "истината за прабългарите" :)

Някъде пише нещо, значи е истина. Другото нещо никъде не го пише, обаче това не значи, че не е истина. Като съчетаем двете, откриваме директен път към истинското познание.

Ами да, Аспа много отдавна си беше ясно че е индо европейското Ашва - кон, но за -рух окончанието съм чел най-различни интерпретации включително "сияйни"

а ето тук казват тохарци юежи аси итн източно иранци казват рух - командир.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кибик said:

Ами да, Аспа много отдавна си беше ясно че е индо европейското Ашва - кон, но за -рух окончанието съм чел най-различни интерпретации включително "сияйни"

а ето тук казват тохарци юежи аси итн източно иранци казват рух - командир.

 

Дай да уточним: ашва кон ли е или конница; командир рух ли е или раука? По принцип, когато "превеждаш" някое име, хубаво е всички негови части да са на един език и комбинацията да има някакъв смисъл (желателно типичен).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Кухулин said:

Дай да уточним: ашва кон ли е или конница; командир рух ли е или раука? По принцип, когато "превеждаш" някое име, хубаво е всички негови части да са на един език и комбинацията да има някакъв смисъл (желателно типичен).

На ирански (по-скоро авестански) е кон

https://en.wikipedia.org/wiki/Indo-European_vocabulary

 

PIE English Gothic Latin Ancient Greek Sanskrit Iranian Slavic Baltic Celtic Armenian Albanian Tocharian Hittite
*ék̂wos "horse", "fast animal" OE eoh "horse" aíƕa- "horse"[aj] equus "horse" híppos "horse"; Myc i-qo "horse" ( < *ïkkʷos)[117] áśva- "horse"; Mittani-Aryan aššu- "horse" Av aspa-, OPers asa- "horse"; Ossetian yäfs "horse" < *yék̂wos; NPers asp "horse"; Kurd hesp "horse" OCS jastrębъ "hawk" (literally "a fast bird") OPrus aswīnan "mare's milk", Lith ašva "mare OIr ech; MW ebawl "horse" < PBryth *ep-ālos ēš "donkey"   A yuk, B yakwe "horse" Luwian ásùwa "horse"; Lycian esbe "horse"

 

За рух е писано през китайски и ирански източници така че дали е рух раукх или рих не знам, виждам обаче че има пример с имена на племена с такава подобна конструкция и звучене.

 

 

Редактирано от Кибик
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кибик said:

За рух е писано през китайски и ирански източници така че дали е рух раукх или рих не знам, виждам обаче че има пример с имена на племена с такава подобна конструкция и звучене.

Към времето на саките тази етимология се реконструира *сака-раука, което може да означава "саки-командири" или "светли саки". В сакския случай няколко други съображения сочат доста уверено към "саки-командири".

Името Аспарух (което има разообразни варианти) е от друго време и в друг езиков контекст. Освен това е име на човек, а не на племе. Дори Аспараука да беше живял хиляда години по-рано в Бактрия, името му пак нямаше да се преведе като "кон-командир", защото хората не дават такива имена на децата си. Затова пък средноперскийското име *Аспа-рух "светъл кон" съответства на горните условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Кухулин said:

Към времето на саките тази етимология се реконструира *сака-раука, което може да означава "саки-командири" или "светли саки". В сакския случай няколко други съображения сочат доста уверено към "саки-командири".

Името Аспарух (което има разообразни варианти) е от друго време и в друг езиков контекст. Освен това е име на човек, а не на племе. Дори Аспараука да беше живял хиляда години по-рано в Бактрия, името му пак нямаше да се преведе като "кон-командир", защото хората не дават такива имена на децата си. Затова пък средноперскийското име *Аспа-рух "светъл кон" съответства на горните условия.

Ето какво пише енциклопедиа ираника:

 

https://iranicaonline.org/articles/asparukh-a-middle-iranian-proper-name-attested-in-ancient-georgia-and-early-medieval-bulgaria-grecized-as-asparoukis-app

 

Цитирай

 

ASPARUKH, a Middle Iranian proper name attested in ancient Georgia and early medieval Bulgaria (Grecized as Asparoukis); apparently the name was current in the Caucasus and in the Central Asian region where the proto-Bulgars originated. It is a compound with the prior element aspa- “horse;” the second element may be derived from the root *rauk “shine,” i.e., “he who has shining horses.” Among the bearers of this name are:

 

 

 

 

Първо и там си казват директно че рух е всъщност раук

И второ и там пишат разни светли сияйни, ама на други места раук, пак ирански си е командир, или царски

И още едно мнение си имам, че това име "Аспарух" е всъщност прякор, а не истинското му име

Редактирано от Кибик
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Кибик said:

Ето какво пише енциклопедиа ираника:

 

https://iranicaonline.org/articles/asparukh-a-middle-iranian-proper-name-attested-in-ancient-georgia-and-early-medieval-bulgaria-grecized-as-asparoukis-app

 

 

Първо и там си казват директно че рух е всъщност раук

И второ и там пишат разни светли сияйни, ама на други места раук, пак ирански си е командир, или царски

И още едно мнение си имам, че това име "Аспарух" е всъщност прякор, а не истинското му име

Тази звездичка пред rauk означава, че някога е било раук, но към средноиранския период вече не е. Звуците се променят с времето, т. е. хората започват да произнасят думите различно.

Колкото до истинското име на Аспарух, няма кой да ни го каже, за съжаление. Хората пишат по изворите, каквото им падне или каквото им се плаща. Може да е Аспарух и да са го деформирали до Аспархрук/Есперих/Испор. Може да е обратното. Пръстени и прочее не мога да коментирам, не съм запознат с археологията на обекта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иранските имена на коня и колесницата (днешния топ) в играта Чатранг (инд. Чатуранга), която познаваме с персийското име Шахмат, са аспа (асб) и рукх (рокх).

В играта Чатранг фигурата на колесницата не носила името рах "колесница", а носила името с което били титуловани офицерите контролиращи фланговете на армията - рокх. Колесниците не се използват в битки няколко века преди появата на Чатранг в Персия, но флангови офицери били използвани за преглед на армията и по-късно. 

В армията на патрите, които били част от северните скитски племена, командира на кавалерията носил титлата Аспварган, а по-късно при сасанидите се използва титлата Асваран. 

На санскрит имаме: ашва (aśvā) "кон, кобила" и арух (āruh) "възкачвам се, възсядам, яхвам". 

asparukh.jpg.eb6aff7d73b58dd7b4704a14a75a4a64.jpg

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...