Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Потребител

Коментар от Александър Коваленко:

Бахмут... 23 май 23

Вчера в Белгородска област се случиха поредица от много озадачаващи събития или дори бих казал явления, които руските официални лица и пропагандата започнаха да наричат "отвличане на вниманието на Киев от "провала" в Бахмут"...

Провал? Това сериозно ли е?

Руската военна машина повече от 10 месеца щурмува малък град, на практика на ниво ПГТ, и сега, след като е превзела практически целия град, с изключение на едно малко населено място, е попаднала в ситуация, от която изходът може да бъде само един - позорно бягство.

От своя страна, някои малки мобилни групи успяха за по-малко от 24 часа да навлязат дълбоко в руската територия в район с размер 1/3 от Бахмут, чието население е сравнимо с 1/3 от населението на украинския град преди нападението.

Така че за какво отвличане на вниманието от "провала" край Бахмут говори руската пропаганда?

Но да се върнем на нашия героичен град.

Руските окупатори все още не могат да се похвалят със снимка или видео на "самолета", или по-скоро на това, което е останало от него.

Неизменно вече денонощия подред, в югозападната локация на града не могат да поемат контрола над това, което прилича повече на сива зона, но е много важна сива зона. В края на краищата тази локация е входната врата към града по маршрут 0504 и без да я контролирате, не контролирате югозападния сектор на Бахмут.

Извън града СОУ🇺🇦 има напредък както в северозападния, така и в югозападния сектор.

Напредък има в района на язовира в посока към Берховка, както и към Клещиевка по канала и от Иванивске. Разстоянието се намалява ежедневно и кулминацията за тези селища не е далеч.

По този начин СОУ реализират последователно възвръщане на контрола върху загубени преди това позиции, което ще им позволи постепенно да отрязват Бахмут от логистичните артерии от юг, север и т.н. В същото време РОВ в самия град е като отворена длан за украинската артилерия.

В руската военна маргинална общност има термин "котел". Ако подходим професионално към терминологията, това означава обкръжаване на противниковите сили и систематичното им унищожаване. Но ето че РОВ в Бахмут не са обкръжени, а като цяло систематичното им унищожаване се извършва без прекъсване.

Вероятно вече сте чували за "ефекта Бахмут", при който боевете в един малък град се отразиха на потенциала на РОВ в цялата зона на БД. Сега идва ред на "парадокса Бахмут", когато окупационните сили не изглеждат обкръжени, но се създава впечатление, че са.

В края на краищата възвръщането на контрола върху доминиращите височини позволява на СОУ да възобнови огневия натиск върху сектори на града, които преди това са били по-малко достъпни. Така че сега окупаторите тичат от руина на руина, опитвайки се да се спасят от разстрел, но не могат да излязат от града...

Слава на нацията!

  • Харесва ми! 7
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 7 часа, Incorrectus said:

А защо ли руските военкори друга песен пеят. Те раздухват новината. Как така великая година време воюва за едно селище - Бахмут - а диверсантите за няколко часа завладяха няколко селища. Питат се те и не могат да разберат.

За Белгородска област похарчиха няколко милиарда за защита. Не могат да се разберат и до ден днешен кой е виновен за усвоените пари. Пригожин, който по едно време отговаряше за изграждането на защитата, или минобороны. Прехвърлят си топката. Вероятно парите са усвоени двустранно. Сега губернаторът Гладков се хвали с пирамидките, които спирали украйнската армия да не стигне до Масква.:ag:

 

Screenshot 2023-05-23 072807.jpg

Риските военкори не са от значение в случая. Я виж из западните медии кво пише. Защото иначе какво писаха за ВСУ?

Най-голямата, най-модерната, най-силната, най-добре оборудваната и тренираната по всички модерни НАТО стандарти с най-висока мотивация армия в Европа срещу частна компания ползваща завербувани престъпници из затворите, без никаква подготовка въоръжени с лопати ползвани за щурмуване на укрепени позиции и накрая историческа победа за зеките от ЧВКто… Първата в историята Частна Компания да победи в значително голяма битка, добре обучена, добре въоръжена и добре мотивирана национална армия. Тъй че  да това нападение в Белгородска област е каскада за отвличане на вниманието и ПР акция пред донорите на запад. Защото с 30-40-50 човека нищо не могат да постигнат а за истинска атака им трябват поне 100к…

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Absurde said:

Я виж из западните медии кво пише

Мдаааа - чудесни и манипулативни обобщения. :)

Що е то това "западни медии", точно? И какво като някъде си, пишело нещо си...? Всеки може да си напише каквото си му е на кефа, на мерака или ползата. После - всеки си намира какво да си подбере да си "прочете" и да го развява като "своя велика истина"....

Ааа, пардон на запад може всеки и си пише, говори... Обаче сред 'руский мир' не може всеки да пише без да има позволение ( чрез закони, укази и решения) от бащиците... Но кво значение да има, щом в бг форуми всеки може да си дрънка и да си играе личните си игри.

Та... така - драскате си каквото ви падне само и само да си облечете личните си падалки и предпочитания в псевдорационални дрешки.... И да прилича личната падалка на "мнение" и да върви някакво подобие на моабет... 

Редактирано от ramus
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Absurde said:

Риските военкори не са от значение в случая. Я виж из западните медии кво пише. Защото иначе какво писаха за ВСУ?

Най-голямата, най-модерната, най-силната, най-добре оборудваната и тренираната по всички модерни НАТО стандарти с най-висока мотивация армия в Европа срещу частна компания ползваща завербувани престъпници из затворите, без никаква подготовка въоръжени с лопати ползвани за щурмуване на укрепени позиции и накрая историческа победа за зеките от ЧВКто… Първата в историята Частна Компания да победи в значително голяма битка, добре обучена, добре въоръжена и добре мотивирана национална армия. Тъй че  да това нападение в Белгородска област е каскада за отвличане на вниманието и ПР акция пред донорите на запад. Защото с 30-40-50 човека нищо не могат да постигнат а за истинска атака им трябват поне 100к…

Вагнер не е „частна компания“, защото се финансира от държавния бюджет. Пригожин има приходи от Африка  и др. места, но „лицензът“ му за действие и живот седи в джоба на бункерния. Боеприпаси и военна техника получава от държавните складове.

Относно другите ваши твърдения, Исав правилно ви прати да четете история.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Neue Züricher Zeitung за изключително малката вероятност Москва да използва ядрено оръжие в Украйна:

▪️ Кремъл разглежда конфликта като екзистенциален, а възможностите на руската армия са под въпрос. Това би могло да подтикне Москва да използва ядрени оръжия.
▪️ Използването на ядрени оръжия няма особен военен смисъл, може да предизвика реакция от страна на НАТО и да изолира допълнително Русия.
▪️ В Украйна фронтът е много дълъг, а силите са разпръснати. На това бойно поле е трудно да се използват ефективно тактически ядрени оръжия. Постигането на ефект вероятно ще изисква използването на множество бойни глави.
▪️ Военните ползи на бойното поле би трябвало да надхвърлят потенциалния масиран отговор на Запада.
▪️ Нанасянето на удари по украински градове или критична инфраструктура няма да доведе до постигане на планираните цели.
▪️ Използването на ядрени оръжия изисква руските сили да могат да се сражават в замърсен театър на военни действия, което е под въпрос.
▪️ Чисто възпираща употреба на тактически ядрени оръжия над Черно море е малко вероятно да постигне ефект.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Absurde said:

Риските военкори не са от значение в случая. Я виж из западните медии кво пише. Защото иначе какво писаха за ВСУ?

Най-голямата, най-модерната, най-силната, най-добре оборудваната и тренираната по всички модерни НАТО стандарти с най-висока мотивация армия в Европа срещу частна компания ползваща завербувани престъпници из затворите, без никаква подготовка въоръжени с лопати ползвани за щурмуване на укрепени позиции и накрая историческа победа за зеките от ЧВКто… Първата в историята Частна Компания да победи в значително голяма битка, добре обучена, добре въоръжена и добре мотивирана национална армия. Тъй че  да това нападение в Белгородска област е каскада за отвличане на вниманието и ПР акция пред донорите на запад. Защото с 30-40-50 човека нищо не могат да постигнат а за истинска атака им трябват поне 100к…

Смях .Едва ли не половината руска армия взе участие в Бахмутската кланица.Вагнер сами една барака нямаше да превземат.  

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, ramus said:

Мдаааа - чудесни и манипулативни обобщения. :)

Що е то това "западни медии", точно? И какво като някъде си, пишело нещо си...? Всеки може да си напише каквото си му е на кефа, на мерака или ползата. После - всеки си намира какво да си подбере да си "прочете" и да го развява като "своя велика истина"....

Ааа, пардон на запад може всеки и си пише, говори... Обаче сред 'руский мир' не може всеки да пише без да има позволение ( чрез закони, укази и решения) от бащиците... Но кво значение да има, щом в бг форуми всеки може да си дрънка и да си играе личните си игри.

Та... така - драскате си каквото ви падне само и само да си облечете личните си падалки и предпочитания в псевдорационални дрешки.... И да прилича личната падалка на "мнение" и да върви някакво подобие на моабет... 

Разсъждения на свободна тематика, ако не знаеш на каде е запад купи си компас. Послдения абзац е за тебе ;) 

Преди 2 часа, Incorrectus said:

Вагнер не е „частна компания“, защото се финансира от държавния бюджет. Пригожин има приходи от Африка  и др. места, но „лицензът“ му за действие и живот седи в джоба на бункерния. Боеприпаси и военна техника получава от държавните складове.

Относно другите ваши твърдения, Исав правилно ви прати да четете история.

Знаеме, но като такава ни я представяха така говореха от NYTime, WS Journal, Telegraph, Washington Post, Politico, BBC CNN, CNBCm Kyiv Post U24  etc... Като всяка ЧВК получава поръчки и оръжие от държава, стига бе верно ли, егати изненандата.

Преди 1 час, resavsky said:

Смях .Едва ли не половината руска армия взе участие в Бахмутската кланица.Вагнер сами една барака нямаше да превземат.  

Факт. Вагнерици ги подържаха моторизираните бригади на морските пехотинци, артилерията на ВДВ и самолетите на Суровикин, без тях щяха да са още окопани на бул. Ламумба онзи източния... Но въпреки това друг "naritive" ни  представяха и сега трябва да кажат на западната публика защо тия зеки с лопати победиха в битката за  Бахмут. Което е разбираемо, без западната помощ Украйна ще падне...  Та кажи каво се случи с тази атака в Белгородско? Бутна ли Путин и власта му? Промени ли хода на вой

ната? Или останаха едни 30-40 трупа? Междувременно Фортеция Бахмут упалa от зеките както говореха по United24 и Freedom, btw ако помниш много от запада, дори Пентагона, съветваха да се остави Бахмут още миналата година.  запада пита ли пита за пролетната офанзива, която не се случва.

Преди 3 минути, isav said:

Всъщност развръзката в Бахмут предстои скоро...

А дано. Ще видим разбира се каква ще е тя. Ако русите са си научили урока от миналогодишната офанзива на украинците ще са подготвени, ама като ги знам какви са... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Absurde said:

без западната помощ Украйна ще падне... 

Русия хипотетично дори и да беше окупирала Украйна,нямаше да може да я задържи дълго... Справка,СССР...

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, deaf said:

Русия хипотетично дори и да беше окупирала Украйна,нямаше да може да я задържи дълго... Справка,СССР...

Да ти кажа не мисля, че искат да я окупират цялата. Може би искат нещо като Югославия да направят, да я разчленят и да си земат юго-изтокога, запада да го отделят и да оставят центъра за бъдеща Украйна... Което ще е жалко...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Absurde said:

Да ти кажа не мисля, че искат да я окупират цялата. Може би искат нещо като Югославия да направят, да я разчленят и да си земат юго-изтокога, запада да го отделят и да оставят центъра за бъдеща Украйна... Което ще е жалко...

Русия няма сили и част от Украйна да владее... Санкциите срещу нея са убийствени...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Absurde said:

ако не знаеш на каде е запад купи си компас.

защо ми е - зачитам свободните ви моабети и е достатъчно за ориентация.

 

Преди 26 минути, Absurde said:

зеки с лопати победиха в битката за  Бахмут.

Което е разбираемо, без западната помощ Украйна ще падне.

Те така върви изразяването на свободния моабетчия. Няма нужда от компас... а моабетчията няма нужда от размисли, а от битово плямпане за геополитически казуси. За него "фактите" са писалките на свободните райтъри по тая или оная "медия", а той е надлежно осведомен... :)

Ма там разни "истории", разни науки... айде няма нужда - той тия неща си ги разбира щот чете "медии" - западни, източни...

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, ramus said:

защо ми е - зачитам свободните ви моабети и е достатъчно за ориентация.

 

Те така върви изразяването на свободния моабетчия. Няма нужда от компас... а моабетчията няма нужда от размисли, а от битово плямпане за геополитически казуси. За него "фактите" са писалките на свободните райтъри по тая или оная "медия", а той е надлежно осведомен... :)

Ма там разни "истории", разни науки... айде няма нужда - той тия неща си ги разбира щот чете "медии" - западни, източни...

Много си хитър като извадиш 2, 3 реда от общото и ги нагодиш за свойте нужди, голям ли се чустваш? Имаш ли да казваш нещо смислено?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, deaf said:

Русия няма сили и част от Украйна да владее... Санкциите срещу нея са убийствени...

Ще видим, в момента изглежда имат няква офанзива, тук таме...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Absurde said:

Да ти кажа не мисля, че искат да я окупират цялата.

Нещо не се ориентираш, колега. Путин съвсем явно си е мислел, че ще влезе в Украйна като в Крим
през 2014г и ще я анексира ... цялата.

Това е бил "планът" на Путин. Безкръвен аншлус на Украйна: руската войска да влезе в Украйна, тя
да бъде посрещната с хляб и сол от украинците и Украйна да стане руска.

Ако си мислиш, че в Кремъл на времето някой е планирал да воюва с Украйна повече от три дни, си
в заблуда.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Нещо не се ориентираш, колега. Путин съвсем явно си е мислел, че ще влезе в Украйна като в Крим
през 2014г и ще я анексира ... цялата.

Това е бил "планът" на Путин. Безкръвен аншлус на Украйна: руската войска да влезе в Украйна, тя
да бъде посрещната с хляб и сол от украинците и Украйна да стане Руска.

Ако си мислиш, че в Кремъл на времето някой е планирал да воюва с Украйна повече от три дни, си
в заблуда.

Ти ако го познаваш и знаеш кво си е мислил ОК. Но някак ме съмнява да окупира цялата, особенно в началото с тези 120к от който 90тина само влязоха 40к. от север... На мен ми се струва че друго целеше и почти го постигна на преговорите в Турция, но после Джонсън внезапно дойде в Киев и преговорите свършиха. Но ако слушаш руска пропаганда, да Киев за 3три дни Марс за 6... секви такива глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Грешно ти се струва.

Е щом казваш, явно имаш вътрешна информация от Кремъл и си видял плановете...

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Absurde said:

Е щом казваш, явно имаш вътрешна информация от Кремъл и видял плановете...

Не. Просто имам очи и мисъл и мога да навързвам събития и факти.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Не. Просто имам очи и мисъл и мога да навързвам събития и факти.

Значи не слушаш руската пропаганда, ама по нея си оформи мнението за 3те дена...
----
Междувременно:
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 52 минути, deaf said:

Русия хипотетично дори и да беше окупирала Украйна,нямаше да може да я задържи дълго... Справка,СССР...

А Русия къде щеше да е без помощта на Иран, Северна Корея и Китай?

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Absurde said:

Значи не слушаш руската пропаганда, ама по нея си оформи мнението за 3те дена...

Колега, ти като експерт и умник как ще коментираш 100-киломотровия конвой към Киев в началото
на войната.

Значи руснаците правят 100-км колона от военни камиони ... след което ги обръщат и ги прибират.
Какво постигна този гениален план, плод на внимателно стратегическо планиране от руснаците?

Аз твърдя, че такова планиране въобще не е имало ... но след като ти не се съгласваш, явно смяташ,
че все пак това е било планирано. Та кажи сега какъв е бил този план.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

👉 Руските пропагандисти публикуват „кадри от мястото на унищожаването на ДРГ на Въоръжените сили на Украйна в Белгородска област“.

👉 Междувременно Легионът „Свобода на Русия“ твърди, че те, съвместно с РДК, „демилитаризираха мотострелкова рота на въоръжените сили на РФ, унищожиха няколко единици от тяхната бронирана техника“.

💥  “Комерсант” и РБК, позовавайки се на източници в Министерството на вътрешните работ, съобщиха, че на 22 май в Белгородска област, във военния лагер Белгород-22, е била обстрелвана военна част, двама руски войници са убити, още четирима са ранени. Тази част се намира на 10 км от границата и принадлежи към Грайворонския градски окръг. Според данни на медиите, огънят е воден от реактивни системи за залпов огън "Ураган", на територията на града са избухнали три снаряда.

https://t.me/besarabskifront/9121

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, gmladenov said:

Колега, ти като експерт и умник как ще коментираш 100-киломотровия конвой към Киев в началото
на войната.

Значи руснаците правят 100-км колона от военни камиони ... след което ги обръщат и ги прибират.
Какво постигна този гениален план, плод на внимателно стратегическо планиране от руснаците?

Аз твърдя, че такова планиране въобще не е имало ... но след като ти не се съгласваш, явно смяташ,
че все пак това е било планирано. Та кажи сега какъв е бил този план.

T.e. според теб гениите в МОРФ си мислят че ще превземат 3 милионен Киев с 40к контигент? Айде за някой друг град ОК. Но точно Киев?

Аз си мисля, че просото искаха да ги натиснат да приемат техните условия за мир, в Турция почти подписаха.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...