Отиди на
Форум "Наука"

Какво предстои след ерата Путин?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Gravity said:

Стига глупости. Направи си форум или блог и пиши каквото искаш. Никой не те спира. Във форум наукабг има правила, които трябва да се спазват. Ако нещо неотговаря на тематиката или нарушава правилата се заключва/трие. Кое точно не ти е ясно(!), че се изживяваш като репресиран.

Някъде трябва да се изясни ясно, че важно правило е да се плюе по Русия и да се превъзнася САЩ. Иначе, хората се бъркат, да... Особено тези, които се занимават с наука...

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 334
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 54 минути, Чавдар said:

Обясни как някой се ражда "русофил". Това генетична обремененост ли е? Американофилите също ли са ирацонални индетичности? Любопитна теза... Но, тогава русофилите не са виновни, че са такива, просто така им е било писано, нали?!

Не се ражда такъв, както никой не се ражда българин, грък, сърбин  и т.н.  Това не са  биологични категории.  Етническата или национална идентичност се определят от средата, семейството, културата, образованието и т.н.  Същото е и с русофилството. То се култивира от семейната среда, образованието, национални митове, национални символи и т.н. 

Какво неясно има?  

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

Не се ражда такъв, както никой не се ражда българин, грък, сърбин  и т.н.  Това не са  биологични категории.  Етническата или национална идентичност се определят от средата, семейството, културата, образованието и т.н.  Същото е и с русофилството. То се култивира от семейната следа, образованието, национални митове, национални символи и т.н. 

Какво неясно има?  

А вече генетичен фактор е способността за критично мислене и резистентност срещу атаката на емоционално подплатени, но на практика кухи идеи.

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, scaner said:

Ами непрекъснато цитираш и най-тъпите му действия като боже проявление.

Познаването и на най- тъпите действия е част от осмислянето на войната. Човек научава какво мисли този или онзи главнокомандващ. Това са фактите- случило се е едикакво си

А когато се изхожда от една щампа- прим. Путин е човекоядец, това деформира възприятието на фактите. Заради това излагам факти- "Руското министерство съобщава за 450 убити украинци". От тук нататък може да се обсъжда дали е истина или лъжа, дали е предназначено за руснаци или за украинци, или за доклад пред прездента. Обаче фактът си е факт- "Руското министерство съобщава за 450 убити украинци". Ето например, за жертви край Угледар- може да се вземе насериозно или като пропагандна лъжа. Фактът е, че украинците са публикували такова съобщение и ето, ти ни известяваш за това.Факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Обаче фактът си е факт- "Руското министерство съобщава за 450 убити украинци".

Проблемът е, че това не са никакви факти.

Руснаците многократно са се показали като безсрамни лъжци, измамници и демагози. И когато
обявят подобни цифри, те няма как да се приемат за факти ... освен от нахални и упорити русороби
като теб, които имат наглостта да се мислят за радетели на правдата. 🙄

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Втори след княза said:

Познаването и на най- тъпите действия е част от осмислянето на войната. Човек научава какво мисли този или онзи главнокомандващ. Това са фактите- случило се е едикакво си

Познанията не са достатъчни, трябва нещо да ги правиш.  Да оцениш обекта на познанието. И виждаме една конформистска оценка, всяко действие на Путин приемаш без резерви, няма критика и за цяр. А Западът обратно, нещо ти е крив и привеждаш всякакви пропагандни лъжи за него. Е, разликата и знакът на оценките ясно се виждат.

Преди 7 минути, Втори след княза said:

А когато се изхожда от една щампа- прим. Путин е човекоядец, това деформира възприятието на фактите

Щампите са от твоят арсенал. Това да цитираш явно доказани лъжци какво е?

 

Преди 9 минути, Втори след княза said:

Заради това излагам факти- "Руското министерство съобщава за 450 убити украинци". От тук нататък може да се обсъжда дали е истина или лъжа, дали е предназначено за руснаци или за украинци, или за доклад пред прездента. Обаче фактът си е факт- "Руското министерство съобщава за 450 убити украинци". Ето например, за жертви край Угледар- може да се вземе насериозно или като пропагандна лъжа. Фактът е, че украинците са публикували такова съобщение и ето, ти ни известяваш за това.Факт.

Айде стига оправдания. Мина времето, когато имаше смисъл да се дискутира с тебе по такива сериозни въпроси. Тогава даже автоматиката на форума се възбуди и възропта :)

  • Харесва ми! 5
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

да цитираш явно доказани лъжци какво е?

Имаме противоположни възгледи за истинността на съобщените събития, а нямаме независим обективен източник. Поляризация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, gmladenov said:

Проблемът е, че това не са никакви факти.

Руснаците многократно са се показали като безсрамни лъжци, измамници и демагози.

Мисля, че не си ме разбрал. Фактът не е, че са убити 450, а че Министерството съобщава, че са убити 450.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Имаме противоположни възгледи за истинността на съобщените събития, а нямаме независим обективен източник. Поляризация.

Когато варварска агресия се представя като "защитна мярка", това не е просто поляризация,
както на теб ти се иска, а безобразна и безочлива демагогия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

Имаме противоположни възгледи за истинността на съобщените събития, а нямаме независим обективен източник. Поляризация.

Истинността е обективно качество, и подлежи на проверка. Но за целта трябва да работиш с повече източници, а не само с един. И трябва да положиш доста повече труд. Тая работа до възгледи не опира, това ти е голяма заблуда по много въпроси.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, scaner said:

Докато обективното е, че Путин е кръвожаден агресор, водещ братоубийствена война. Но ти срещу това не протестираш, задоволява те, правиш се че го няма.Това също е оруеловска субективност.

Невежеството е сила! 

На Втори му липсва. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Atom said:

Така е.  Това обаче е валидно ако разглеждаме нещата рационално.  Горе писах, че в случая става въпрос за идентичност.  При идентичностите няма рационалност.  Аз например съм българин не защото съм избирал да бъда такъв, ръководен от някакви рационални подбуди, а защото да съм българин е част от моята идентичност. Та и тук така. Родните русофили са русофили и рускомирци защото това е част от тяхната идентичност. Рационализмът в случая е безсилен. 

 

Преди 1 час, Atom said:

Не се ражда такъв, както никой не се ражда българин, грък, сърбин  и т.н.  Това не са  биологични категории.  Етническата или национална идентичност се определят от средата, семейството, културата, образованието и т.н.  Същото е и с русофилството. То се култивира от семейната среда, образованието, национални митове, национални символи и т.н. 

Какво неясно има?  

 

Нищо не е ясно.

Първо, твърдиш, че си българин, защото това е твоята идентичност, а не защото е рационален избор. Това би могло да се разбере, ако се приеме, че си се родил такъв. Но, не: ти твърдиш, че не е защото си се родил такъв (според теб българи не се раждат), а защото средата, семейството, културата и образованието ти са го определили. Но, нима тези условия не изграждат личността, която от своя страна е способна на рационален избор?! Според думите ти, ти си се формирал като българин в следствие на външните условия и рационализмът е "безсилен". Но, на по-късен етап, вече като развита личност, ти може да се откажеш да бъдеш българин, нали?

Ерго, дори да приемем, че някой е формиран като русофил поради външните условия, то на даден етап той може да прояви рационален избор да се запази като такъв или да се откаже от убежденията си.

Според мен допускаш фундаментална грешка. Родните русофили и др. "фили" въобще, в голямата си част, са такива заради разумен, осъзнат, рационален избор. Дори първоначално да са имали такава идентичност, в даден момент те са направили допълнителна преценка - някои са се отказали, други са продължили с "филията" си.

Та, нима не са известни много емблематични случаи на ярки русофили с леви убеждения, членове на БКП, които скоро след 10-и ноември 1989 г. направиха рационален изор и станаха ултрадесни русофоби?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Чавдар said:

Първо, твърдиш, че си българин, защото това е твоята идентичност, а не защото е рационален избор. Това би могло да се разбере, ако се приеме, че си се родил такъв. Но, не: ти твърдиш, че не е защото си се родил такъв (според теб българи не се раждат), а защото средата, семейството, културата и образованието ти са го определили.

А какво означава да се родиш като българин? Едно новородено на което и двамата родители са българи, но е осиновено в ранна възраст от чужденци, дали е българин по рождение?   Всичко зависи от възпитанието и средата. Ако осиновителите му кажат, че биологичните му родители са българи може и да стане българин, а може и да не стане, което е по-вероятно. Ако не му кажат, забрави за българската му идентичност.

Същото е и с русофилията. Тя е заложена като програма в националната ни митология, в националните ни символи, в образователната програма и т.н. 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Чавдар said:

Родните русофили и др. "фили" въобще, в голямата си част, са такива заради разумен, осъзнат, рационален избор.

Няма рационален избор, колега.

Българското русофилство се корени в това, че от малки са ни промили мозъците как добрата Русия
ни е освободила два пъти: един път от османците и един път от фашистите. Някой хора така и не се
оттърсват от тези промивки и си остават русофили доживот.

Иначе ако си рационален няма как да се водиш по акъла на шайката мутри в Кремъл и да повтаряш
като папагал безумните им опорки, с които те оправдават империалистичната си война. 🙄

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Чавдар said:

Дори първоначално да са имали такава идентичност, в даден момент те са направили допълнителна преценка - някои са се отказали, други са продължили с "филията" си.

Това е габърчето - да положиш допълнителен осмислен труд. Ако не го положиш, вървиш по инерция и си оставаш "-фил". Инерцията не е хубаво нещо, осмислянето е това което ни отличава от животните. Но инерцията е силно разпространена, защото мозъкът е така направен, че предпочита да мързелува.

 

Преди 30 минути, Чавдар said:

Та, нима не са известни много емблематични случаи на ярки русофили с леви убеждения, членове на БКП, които скоро след 10-и ноември 1989 г. направиха рационален изор и станаха ултрадесни русофоби?!

Много причини може да има за това. Може да са били прикрити русофоби, осъзнаващи цялата безнадьога на това което вършат, и изведнъж получили свобода. Това е основната маса. Може да проявяват някаква мимикрия, търсейки изгода - за такива хора убежденията нямат голямо значение, важни са ползите. Тези също не са малко. И разбира се, при такива събития човек наистина може да получи достатъчно сериозно разтърсване, което да го накара да мисли. Макар че това са редки случаи.

Не трябва да се забравя за конкретният случай, че ултралявото е много близко до ултрадясното, така че преходът между тях не изисква някакви усилия.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как да правиш прогнози за СЛЕД, като не е ясно СЕГА.

Ето две съобщения

Български източник

Цитирай

 

ВИДЕО от войната: Близък бой при щурма на морски пехотинци на окопите на ВСУ край Угледар

Украинските войници са се опитали да отблъснат атаката, но тя завършва зле за тях

 Угледар, Украйна  22 Февр. 2023, 05:06 

 

Руски източник
Цитирай

 

Под Угледаром ВСУ смогли оттеснить российских морпехов с занимаемых позиций западнее поселка Никольское.
22.02.2023 07:03

 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.02.2023 г. at 12:28, Atom said:

Така е.  Това обаче е валидно ако разглеждаме нещата рационално.  Горе писах, че в случая става въпрос за идентичност.  При идентичностите няма рационалност.  Аз например съм българин не защото съм избирал да бъда такъв, ръководен от някакви рационални подбуди, а защото да съм българин е част от моята идентичност. Та и тук така. Родните русофили са русофили и рускомирци защото това е част от тяхната идентичност. Рационализмът в случая е безсилен. 

 

Преди 21 часа, Atom said:

А какво означава да се родиш като българин? Едно новородено на което и двамата родители са българи, но е осиновено в ранна възраст от чужденци, дали е българин по рождение?   Всичко зависи от възпитанието и средата. Ако осиновителите му кажат, че биологичните му родители са българи може и да стане българин, а може и да не стане, което е по-вероятно. Ако не му кажат, забрави за българската му идентичност.

Същото е и с русофилията. Тя е заложена като програма в националната ни митология, в националните ни символи, в образователната програма и т.н. 

Сам си противоречиш, не е лошо да си избистриш понятията... Първо казваш, че идентичността не подлежи на рационален избор. Сега казваш, че ако едно дете, осиновено в чужбина, разбере, че биологичните му родители са българи, то "може и да стане българин". Значи, изведнъж допускаш рационален избор от страна на това дете.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Чавдар said:

Сам си противоречиш, не е лошо да си избистриш понятията...

Има си тема за русофилите и ако толкова искаш да да дискутираш този въпрос може да го правиш там. 

 

На мен лично ще ми е интересно да споделиш собствената си визия по този въпрос.  Какво например те мотивира теб самия.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След "Ерата Путин" Европа ще е жадна за руски газ. Много интересно е как ще се проявят Зелените. Сега топлоелектро централите бълват ток и пушек на макс. Ще се примирят ли "еколозите", ще бъде ли това техният край или ще протестират и Германия отново ще купува газ? Но на какви цени? 

Моето мнение е, че за Зелените, както и за Тунберг ще пуснат водата по канален ред. Забраната на свободата на политически възгледи ще сложи край на празните приказки. В Европа ще възтържествува Правилно единомислие.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Втори след княза said:

След "Ерата Путин" Европа ще е жадна за руски газ. Много интересно е как ще се проявят Зелените. Сега топлоелектро централите бълват ток и пушек на макс. Ще се примирят ли "еколозите", ще бъде ли това техният край или ще протестират и Германия отново ще купува газ? Но на какви цени? 

Моето мнение е, че за Зелените, както и за Тунберг ще пуснат водата по канален ред. Забраната на свободата на политически възгледи ще сложи край на празните приказки. В Европа ще възтържествува Правилно единомислие.

https://www.24chasa.bg/mezhdunarodni/article/13816768

Цитирай

Има големи прилики между руския президент Владимир Путин и Адолф Хитлер. Това твърди известният историк Тимъти Снайдер. Според него и двамата лидери притежават фашистки характеристики, а действията им са много сходни, пише германското издание „Фокус“.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Забраната на свободата на политически възгледи ще сложи край на празните приказки.

Във варварска Русия всички граждански (и други) свободи отдавана са забранени.
Затова се кахъри за любимите ти получовеци; европейците няма какво да ги мислиш.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Втори след княза said:

Е, не беше нужно да ме цитираш, защото последващото не е свързано с цитираното.

Да, точно така. Беше тролене. Явно ти прави впечетление когато тролят теб. 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.02.2023 г. at 20:49, Atom said:

Има си тема за русофилите и ако толкова искаш да да дискутираш този въпрос може да го правиш там. 

 

На мен лично ще ми е интересно да споделиш собствената си визия по този въпрос.  Какво например те мотивира теб самия.

Де го чукаш, де се пука... Явно, когато ти зададат неудобен въпрос, започваш да бягаш по тъча... Лошо няма, бягай си, не ми пречиш...

Само не разибрам защо ме изкарваш русофил?! Какво те навежда на подобна мисъл, за да ми препоръчваш тази плиткоумна публикацийка?

Защото съм против еврото към този момент?! Ами, че и Георги Марков е против еврото, явно е русофил.

Защото смятам, че Русия ще спечели войната с Украйна?! Не мислиш ли, че просто съм направил един непредубеден анализ на тази ситуация и съм стигнал до подобен извод? Всеки, който счита, че Русия ще победи, явно трябва да е русофил, така излиза...

Я сподели, ти бил ли си в БКП или пък твоите родители? Откъде тази комунистическа неприязън към различномислещите? Или  пък си от сините талибани: "Кой не скача е червен!"? Или пък си просто умнокрасив? Откъде се навъдихте толкова правоверни фанатици, които безрезервно и безкритично приемате всяка партенка, която ви подхвърля "големият брат" - преди СССР, сега САЩ?

Редактирано от Чавдар
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...