Отиди на
Форум "Наука"

Какво предстои след ерата Путин?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 50 минути, Atom said:

Ами дай да я развием.  Започни от някъде, дай поне някакви репери и основни характеристика на тази цивилизация.  Аз поне не мога да ги формулирам. Кои са  основни характеристики на т.н. руска цивилизация?  Някакви специфични руски културни особености - да, най вероятно могат да се дефинират и то с N условности.  Чак пък цивилизация..... силно ме съмнява да има такова нещо. Да не се окаже накрая, че терминът "руска цивилизация" е поредния кух пропаганден лозунг, изпразнен от каквото и да е съдържание?

Темата за славянската цивилизация е развита тук

https://www.forumnauka.bg/topic/15303-славянската-цивилизация/#comment-273007

Моето мнение е, че славянският дух е основан на дружелюбие, а западният на конкуренция. Славяните искаме семейно и служебно добри отношения. Да се чувстваш комфортно и дори весело в труда и дома. Западът, основан на конкуренция иска да си съперничим, да се мерим и надхващаме. Обаче при това изобилие след научната революция по- ми харесва да имаме социални връзки и дори равенство, вместо всеки да иска да извади кокала от устата на другия. Общество на човеци, а не на хиени.

След 1917 г. Русия набляга на социалистическо разпределение. Това бе дълбоко усвоено и сега се изживява като носталгия. След 1990, либерализмът даде шанс на някои да направят много пари. Обаче Западът им завидя и иска да им ги прибере. Дори на тези руснаци либерализмът ще спре да им харесва. При това те имат съзнание, че страната им е независима благодарение на армията и имат култ към армията. Така че сега ще защитят страната си, ще издържат на санкциите. 

Има един момент, обсъждан и в темата за минойската и микенската цивилизации. Военизираната микенска цивилизация надвива търговската минойска и я унищожава. Обаче руската, дружелюбна и с култ към армията, следва да надвие. Аз съм За.

  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 334
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Какъв цивилизационен избор е това, да нападаш чужда държава, да убиваш хората, да изнасилваш жени и деца, да крадеш перални и тоалетни чинии?

Виждаш ли сега къде е цивилизационната разделителна линия между русофилите и всички останали? Русофилите харесвате и поддържате такава "цивилизация". Ти си пряка демонстрация на това.

Като толкова ти харесва, защо живееш в лошия загниващ Запад? Който ти "забранява" толкова много неща?

Взе да приличаш на чатбот.

Да те питам: Като работеше в странство прие ли чуждо гражданство? От България ли пишеш или от някоя англоговоряща страна?

Аз пренесох на гърба си несгодите на кризи и отърсване на Родината и не съм търсил лично благоденствие навън. Децата ми също са тук. Това е нашата татковина и не можеш да ме пъдиш. 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 минути, Втори след княза said:

Обаче руската, дружелюбна и с култ към армията, следва да надвие. Аз съм За.

Не се учудвай после на отношението към теб от другите, когато говориш подобни нонсенсове.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Warlord said:

Не се учудвай после на отношението към теб от другите, когато говориш подобни нонсенсове.

Да се пише за плоска земя е право, да се изразява пристрастие към хомосексуални връзки е право, а да се изразява мнение по жизнено важни политически въпроси не. Това е нонсенс.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Just now, Втори след княза said:

Да се пише за плоска земя е право, да се изразява пристрастие към хомосексуални връзки е право, а да се изразява мнение по жизнено важни политически въпроси не. Това е нонсенс.

Нонсенс и откровена лъжа е да казваш, че руснаците били дрюжелюбни и обичали останалите славяни, каквито са и украинците, на фона на това, което вършат в момента в Украйна.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Втори след княза said:

Темата за славянската цивилизация е развита тук

Доколкото виждам тази тема е по-скоро с историческа насоченост и се отнася до древните славяни. Т.е. ако в нея се говори за "славянска цивилизация" става въпрос за някаква историческа цивилизация, а не за съвременна. 

Аз лично съм скептик относно използването на някакви  "теории за цивилизации" при обяснения и интерпретиране на събития и факти от миналото и още повече за събития от настоящето. При  текущите събития този подход почти винаги служи за оправдание или мотивиране на някакви текущи и конкретни решения и маскирането им като неизбежни и предопределени от особеностите и типичните черти на някаква цивилизация. Т.е. създават лъжлива картина.

Ето тук по-подробно съм разгледал трите модела по които може да се опише света - "цивилизационния" модел, "материалстично линейния" модел и модела на "световните системи":  

Въпреки, че съм скептик относно този модел, ако можеш да формулираш по същество спецификите на тази т.н. "руска цивилизация" бих се включил в обсъждането.  С някаква измислена "славянска цивилизация" обаче изобщо нямам намерение да се занимавам.  Такова нещо като славянска цивилизация няма. Това е  конструкт, който е създаден  изцяло  с пропагандистки цели, а не с познавателни или информативни.  Това даже не е псевдо-наука, а направо анти-наука. 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Atom said:

 

Въпреки, че съм скептик относно този модел, ако можеш да формулираш по същество спецификите на тази т.н. "руска цивилизация" бих се включил в обсъждането.  С някаква измислена "славянска цивилизация" обаче изобщо нямам намерение да се занимавам.  Такова нещо като славянска цивилизация няма. Това е  конструкт, който е създаден  изцяло  с пропагандистки цели, а не с познавателни или информативни.  Това даже не е псевдо-наука, а направо анти-наука. 

 

Хънтингтън говори за православна цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Темата за славянската цивилизация е развита тук

https://www.forumnauka.bg/topic/15303-славянската-цивилизация/#comment-273007

Моето мнение е, че славянският дух е основан на дружелюбие, а западният на конкуренция. Славяните искаме семейно и служебно добри отношения. Да се чувстваш комфортно и дори весело в труда и дома. Западът, основан на конкуренция иска да си съперничим, да се мерим и надхващаме. Обаче при това изобилие след научната революция по- ми харесва да имаме социални връзки и дори равенство, вместо всеки да иска да извади кокала от устата на другия. Общество на човеци, а не на хиени.

След 1917 г. Русия набляга на социалистическо разпределение. Това бе дълбоко усвоено и сега се изживява като носталгия. След 1990, либерализмът даде шанс на някои да направят много пари. Обаче Западът им завидя и иска да им ги прибере. Дори на тези руснаци либерализмът ще спре да им харесва. При това те имат съзнание, че страната им е независима благодарение на армията и имат култ към армията. Така че сега ще защитят страната си, ще издържат на санкциите. 

Има един момент, обсъждан и в темата за минойската и микенската цивилизации. Военизираната микенска цивилизация надвива търговската минойска и я унищожава. Обаче руската, дружелюбна и с култ към армията, следва да надвие. Аз съм За.

След като това е мнението за славяните, то следва, че според твоето мение Путин не е славянин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, Втори след княза said:

Да те питам: Като работеше в странство прие ли чуждо гражданство? От България ли пишеш или от някоя англоговоряща страна?

Не, не съм работил в странство. Щъкал съм на разни места, учил съм в Съветският съюз (сегашна Русия не може да се сравнява с него). Мога да сравнявам. От България пиша.

 

Преди 1 час, Втори след княза said:

Аз пренесох на гърба си несгодите на кризи и отърсване на Родината и не съм търсил лично благоденствие навън. Децата ми също са тук. Това е нашата татковина и не можеш да ме пъдиш. 

Е от какъв зор не си пораснал да разбереш какво е Русия? А се прехласваш по цялата и пропаганда. Семейството било ценност там? Затова ли пращат бащите за месо на фронта, за да има много самотни майки после? За това ли там демографската катастрофа бележи връх, миналата година са намалели почти с милион? А тая година с войната може да се утрои. Защото раждаемостта в прехваленото руско семейство е на почит? Ама това няма как да го научиш от пропагандата.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Warlord said:

Нонсенс и откровена лъжа е да казваш, че руснаците били дрюжелюбни и обичали останалите славяни, каквито са и украинците, на фона на това, което вършат в момента в Украйна.

Ето какво си спомням по въпроса.

Путин дружелюбно договори при приемливи условия (подписано от 4 президента) споразумение за Украйна. Другите трима го излъгаха. Русия открито представи  кои събития застрашават Русия (Украйна в НАТО). Украинците продължиха обучение от натовски инструктори в страната и започна натрупване на войски и правене на съоръжения по границите на ЛДНР. Тогава Русия призна ЛДНР и по тяхно искане започна СВО в Украйна за пълно освобождаване на ЛДНР в административните им граници, които не са заети и до днес. 

Украинските бандити бяха всеизвестни, замесени и в убийството на Андр. Луканов.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

...Русия открито представи  кои събития застрашават Русия (Украйна в НАТО). ...

Това не ми е ясно. Как Украйна в НАТО застрашава Русия!

https://en.wikipedia.org/wiki/NATO

Цитирай

...NATO is a collective security system: its independent member states agree to defend each other against attacks by third parties...

При условие, че става дума за защита, как може да е заплаха! Ако аз си заключа вратата (сложа аларма и т.н), ти чувстваш ли се заплашен и трябва ли да влезеш с оръжие в моята къща?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Значи Русия е ДРУГА. А щом е друга, ще отстоява своята другост.

Хубаво, да си отстоява другостта.

Проблемът е, че Русия НАЛАГА другостта си на други народи ... и го прави по брутален, варварски и нечовечен начин.
Да се налагаш на другите по този начин не е цивилизовано. Значи няма руска цивилизация, а руска варварщина.

Като толкова ги харесваш тези получовеци, иди при тях. Правете си там вашите нечовешки деяния, но оставете хората
да си живеят живота по техните си човешки правила. 🙄

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

За това ли там демографската катастрофа бележи връх, миналата година са намалели почти с милион?

Не е хубаво да се доверяваш на лъжи. Вж https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_России?wprov=srpw1_0

2019[39] 2020[40] 2021[41] 2022[2] 2023[42]      
146 780 720 146 748 590 147 182 123 146 980 061 146 424 729

Нито 147182123- 146980061е = на 1000000

Нито е катастрофа. По- скоро спад, с равнище по- високо от 2019 и дори 2020. Написах, че не е хубаво да се доверяваш на лъжи. А да ги разпространяваш е направо лошо. Смятат, че разпространението на фейк е нежелателно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Втори след княза said:

Моето мнение е, че славянският дух е основан на дружелюбие, а западният на конкуренция.

Нелепа и необоснована генерализация. Как тази генерализация е по-различна от това да кажем,
че Водолеите са дружелюбни, а Везните са конкурентни.

Ние българите сме южноевропейци и по манталитет и култура сме по-близки до гърците и италианците
... които не са славяни ... отколкото до поляците, които са славяни. Защо да искаме пан-славянски съюз,
след като с тези хора нямаме нищо общо, освен че преди 1300+ години сме населявали същите земи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Втори след княза said:

Да се пише за плоска земя е право, да се изразява пристрастие към хомосексуални връзки е право, а да се изразява мнение по жизнено важни политически въпроси не. Това е нонсенс.

Ти разпространяваш и налагаш нехуманна идеология. Ненапразно хора като теб ги пребиват с камъни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Втори след княза said:

НАТО смята Русия за враг. Нещо за допълнително разясняване?

Да, защо Украйна в НАТО е застрашава Русия?

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, gmladenov said:

Проблемът е, че Русия НАЛАГА другостта си на други народи ... и го прави по брутален, варварски и нечовечен начин.
Да се налагаш на другите по този начин не е цивилизовано. Значи няма руска цивилизация, а руска варварщина.

Напротив. Русия е носител на развитие и цивилизация сред народите си. Тези, които са за присмех у нас- чукчи, евенки получават просвета и шанс. Не са прогонени в резервати. Така и с централно азиатските народи. Виж Шойгу от къде идва. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

Напротив. Русия е носител на развитие и цивилизация сред народите си. Тези, които са за присмех у нас- чукчи, евенки получават просвета и шанс. Не са прогонени в резервати. Така и с централно азиатските народи.

Русия е поробителка на тези народи.

По твоята собствена логика защо САЩ да не влязат в Русия с цел да цивилизоват тези славянски получовеци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Втори след княза said:

Не е хубаво да се доверяваш на лъжи. Вж https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_России?wprov=srpw1_0

2019[39] 2020[40] 2021[41] 2022[2] 2023[42]      
146 780 720 146 748 590 147 182 123 146 980 061 146 424 729

Нито 147182123- 146980061е = на 1000000

Нито е катастрофа. По- скоро спад, с равнище по- високо от 2019 и дори 2020. Написах, че не е хубаво да се доверяваш на лъжи. А да ги разпространяваш е направо лошо. Смятат, че разпространението на фейк е нежелателно.

Неправилната таблица гледаш. Ей в ТАЗИ, накрая с червено са дадени числата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

Не те разбирам. Какво питаш?

Какво не е ясно? Ти каза, че някои събития застрашават Русия, например Украйна в НАТО. Аз питам как Украйна в НАТО застрашава Русия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, gmladenov said:

Нелепа и необоснована генерализация. Как тази генерализация е по-различна от това да кажем,
че Водолеите са дружелюбни, а Везните са конкурентни.

При разглеждане на цивилизации се налагат доста генерализации. Нали като говорим за китайците казваме, че са работливи?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

При разглеждане на цивилизации се налагат доста генерализации. Нали като говорим за китайците казваме, че са работливи?

Това е софистика, а не аргумент.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...