Отиди на
Форум "Наука"

Паметника на съветската армия в София и Альоша с шмайзера в Пловдив.


Recommended Posts

Преди 19 минути, новорегистриран3 said:

А за "монумента" е време за билдозер, също както и за този на "летците"-убийци. 

Един да е поне малко обективен... Обикновено от отсрещната страна чувам само оправдания, както това по-горе... То не било на наша територия, щото било пред хамериканското посолство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Булдозер в американското посолство си отива накъм обявяване на война 😅 по-елегантно финтиране ще е ако направим паметник на българските летци, които са сваляли американски Либърейтъри и Мустанги, в двора на българското посолство в САЩ  ;) но всички знаем, че никой бг политик няма толкова топки.

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да е гаврата по-пълна, "преместването" би следвало да се замени с нарязване на малки плочки, които да се продават като сувенири.

Със цертификат за автентичност и снимка на целия паметник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Кимон Георгиев said:

Идеята за свалянето на Паметника на Червената армия (не Съветската, понеже по време на войната, тя е известна като "червена") е изцяло политически, благодарение на факта, че нашата мила родина от доста време насам е една нископлатена долнопробна... лека жена (щях да напиша думата започваща с "п", но се въздържах) на САЩ. Това е от ясно по-ясно... Само кръгъл идиот няма да го разбере, най-малкото защото няма и нотка на дискусия от страна, на който и да е от управляващите дебили, че като свалят въпросният паметник

Именно защото е на червената армия трябва да се премахне. Червената армия е армията на комунистите, а комунизма в България е обявен вече със закон за престъпен режим. Само кръгъл идиот не може да го разбере това. 

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

Булдозер в американското посолство си отива накъм обявяване на война 😅 по-елегантно финтиране ще е ако направим паметник на българските летци, които са сваляли американски Либърейтъри и Мустанги, в двора на българското посолство в САЩ  ;) но всички знаем, че никой бг политик няма толкова топки.

Редактирано от Skubi
Но на оградата на посолството спокойно може да се сложи списъкът с имената на тези 159 офицери и сержанти,които са кончили благодарение на нашите куршуми или шрапнели.....
Link to comment
Share on other sites

Just now, rumcaiz said:

Ами той Альоша всъщност би трябвало да е украинец. Нали  през август 1944 Трети украински фронт навлиза в България да ни "освобождава"...

Това беше ирония, нали? Щото и Росен Плевнелиев и Киро Харварда говориха на 3-ти март за някакви финландци и украинци, че са ни освобождавали от турският гнет... Само не знам, що ги няма на картата по това време? Иво Инджев какво говори по тоя въпрос?
334565595_868985647500981_12293050229400

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, rumcaiz said:

Ами той Альоша всъщност би трябвало да е украинец. Нали  през август 1944 Трети украински фронт навлиза в България да ни "освобождава"...

Наистина, това би трябвало това да се спомене на другарката Митрофанова да успокои малко нервите, че гледам пак се беше разстроила пред камерите.

 

Link to comment
Share on other sites

Относно случващото се непосредствено след 9-ти септември 1944-та...
Навсякъде се споменава, че чичо Джо бил много лош, понеже нахлул с РККА на наша територия и ни окупирал. В по-горните постове обясних, че това се дължи най-вече на некадърната политика на нашите властници, от които не става и чеп за зеле. Искам обаче да отворя и една друга тема, за която никой не говори. Имам предвид отношенията между България и СССР преди светлата дата... Хубаво е да се знае, че ние даваме своя принос към борбата на нацистите срещу СССР на Източният фронт. Например голяма част от селскостопанската продукция се изнася за швабите, ония прословути кожуси за които има дори и снимков материал. Нашите пристанища са бъкани с швабски мореплавателни съдове. Нашите летища са бъкани с швабски самолети. Между другото, не е вярно, че страната ни не изпраща войски на Източният фронт. Има изпратен български доброволчески корпус към SS Waffen от няколко хиляди българи, което се случва през есента на 1944-та. Ама това не е единствената помощ към Адолф Хитлер от наша страна...
Най-малкото борбата на нашите арийски съюзници не се води само на Източният фронт, а и на Западният такъв. На Италианският, на Балканите и сред партизанското движение в окупираните страни и в съюзниците на Остта, които са под прякото ръководство както на града-герой Москва (титовистите в Югославия, нашите партизани, чешките партизани, съветските партизани, червените и белите андарти в Гърция, партизанската война в Норвегия и бойните групи в Унгария, Германия, Полша, Австрия и т.н.), така и на Лондон (маките във Франция, гарибалдейците в Италия, михайловистите в Югославия, "Армия Крайова" в Полша и т.н.). Нашата страна си участва срещу част от тези съюзни войски - срещу тези в Югославия и Гърция. Посредством своят експедиционен корпус, участват в многобройни сражения срещу андартите и титовите партизани. Освен това потушават жестоко избухналите въстания в "администрираните" територии. Следователно, България участва активно във войната и преди 9-ти септември 1944-та. Може да се каже, че ние участваме индиректно срещу СССР, понеже освобождаваме швабски части, които да бъдат насочени към Източният фронт срещу СССР и Сталин.
Що се отнася до въпроса за следвоенното уреждане... България е дадена на СССР, не защото Сталин много го е искал, а просто защото на Уинстън Чърчил нашата страна не му е притрябвала. Просто ние не сме никаква апетитна хапка за британците, това е истината. Нито сме били силно икономически, нито сме били някаква военна сила.... Освен това Чърчил активно е подкрепял претенциите на гърците, България да бъде наказана и териториално - Гърция иска Родопите до Пловдив, та ако не беше "злият" Сталин, вероятно това щеше да стане факт. Тито пък иска да прилапа цялата Македония.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Warlord said:

Булдозер в американското посолство си отива накъм обявяване на война 😅 по-елегантно финтиране ще е ако направим паметник на българските летци, които са сваляли американски Либърейтъри и Мустанги, в двора на българското посолство в САЩ  ;) но всички знаем, че никой бг политик няма толкова топки.

Яко, ама то няма двор. малка ивици трева и бюст на Левски до стълбите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, rumcaiz said:

Ами той Альоша всъщност би трябвало да е украинец. Нали  през август 1944 Трети украински фронт навлиза в България да ни "освобождава"...

3ти Украински фронт не значи че съставен от украинци само. (Не мога да повярвам, че трябва да го обеснявам това във форум за наука...)

За прототип на монумента е послужил Алексей Иванович Скурлатов (1922 – 2013), жител на Република Алтай, свързочник по време на Втората световна война. През 1944 г. докато Скурлатов работил по възстановяване на телефонната линия София – Пловдив, е направена снимка, използвана по-късно от скулпторите за изработка на фигурата на войника.

 

https://ru.wikipedia.org/wiki/Скурлатов,_Алексей_Иванович

Редактирано от Absurde
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Absurde said:

3ти Украински фронт не значи че съставен от украинци само.

Би ли обяснил принципа на етическата принадлежност, според която е състевен 3-ти украински фронт?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, rumcaiz said:

Би ли обяснил принципа на етическата принадлежност, според която е състевен 3-ти украински фронт?

Няма такъв принцип, кръстен е така защото региона в който действа е Украйна. Преди това се е казвал Юго-източен фронт. След 44г. Българската армия е включена в 3ти УФ.... По-точно 1ва, 2ра и 4та Българска армия и Дунавксата флотилия са зачислени под командването на 3ти УФ

 

Редактирано от Absurde
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Absurde said:

3ти Украински фронт не значи че съставен от украинци само. (Не мога да повярвам, че трябва да го обеснявам това във форум за наука...)

За прототип на монумента е послужил Алексей Иванович Скурлатов (1922 – 2013), жител на Република Алтай, свързочник по време на Втората световна война. През 1944 г. докато Скурлатов работил по възстановяване на телефонната линия София – Пловдив, е направена снимка, използвана по-късно от скулпторите за изработка на фигурата на войника.

 

https://ru.wikipedia.org/wiki/Скурлатов,_Алексей_Иванович

"Он послужил прообразом для знаменитого «Алёши» — памятника советским воинам-освободителям в болгарском городе Пловдив, про который также была написана одноимённая песня[3]."

Имало в Пловдив и около Пловдив военни действия, боеве за освобождаването му? 😲 Ей така се промиват мозъци....😲 

Белеет ли в поле пороша, пороша, пороша,
Белеет ли в поле пороша иль гулкие ливни шумят,
Стоит над горою Алёша, Алёша, Алёша,
Стоит над горою Алёша — в Болгарии русский солдат.

И сердцу по-прежнему горько, по-прежнему горько,
И сердцу по-прежнему горько, что после свинцовой пурги
Из камня его гимнастёрка, его гимнастёрка,
Из камня его гимнастёрка, из камня его сапоги.

Немало под страшною ношей, под страшною ношей,
Немало под страшною ношей, легло безымянных парней.
Но то, что вот этот — Алёша, Алёша, Алёша,
Но то, что вот этот — Алёша, известно Болгарии всей.

К долинам, покоем объятым, покоем объятым,
К долинам покоем объятым ему не сойти с высоты.
Цветов он не дарит девчатам, девчатам, девчатам,
Цветов он не дарит девчатам — они ему дарят цветы.

Привычный, как солнце и ветер, как солнце и ветер,
Привычный, как солнце и ветер, как в небе вечернем звезда,
Стоит он над городом этим, над городом этим,
Стоит он над городом этим — вот так и стоял он всегда.

Белеет ли в поле пороша, пороша, пороша,
Белеет ли в поле пороша иль гулкие ливни шумят,
Стоит над горою Алёша, Алёша, Алёша,
Стоит над горою Алёша — в Болгарии русский солдат.

За всички Алёши. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз си имам моето мнение ,може и да е неправилно ,Нацистка Германия обявява война  на Сталинистки СССР ,хорат в западните краища на СССР тогавашна са се радвали с хляб и сол са посрещали немците освободители от болшевишкото-сталинисткото иго.Днешни Украйна ,Беларус и Западна Русия).Неслучайно Путин не харесва Ленин ,но досега и лоша дума за Сталин ,не е казвал.Не ,че и Хитлер със славянофобията си и еврейофобията ,не е предпоставил за това уж народи ,които би трябвало ,да го благославят ,да сравняват съвременното руско ръководство и да са еднозначни.Аз досега не съм чул украинска патриотична песен дето се възхвалява фашизма или нацизма ,по скоро обратното ,принизяват русите до нивото на фашистите.Примери много мога да дам никой в Украйна не отрича 1941 -44.там на всеки 9 -и май все още си има паради и то заслужени.Украинският народ е един от от най пострадалите от хитлеро нацистката инвазия в Родината им.Русофашистите често споменават подигравателно за хората с украинско самосъзнание "бандеровци" ,къде е свършил жизненият си път Степан Бандера ,не е в ГУЛАГ ,по скоро в немски концлагер.Точка по темата.

Редактирано от todorg
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, makebulgar said:

Именно защото е на червената армия трябва да се премахне. Червената армия е армията на комунистите, а комунизма в България е обявен вече със закон за престъпен режим. Само кръгъл идиот не може да го разбере това. 

Че тя и Русия е лека жена на САЩ от 80 години назад ,нали си чел дипломатически протоколи от втората световна Сталин ,бая е бил остър с Чърчил и бая се е мазнил на Рузвелт ,(даже с някаква риба мутант се  опитал ,да го впечатли в Техеран мисля).Отделно все още има видеа дето Брежнев при посещение в САЩ прегръща и целува Чък НОрис прекалил е с видеата момчето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Кимон Георгиев said:

Мхм... поредният заблуден, дето вярва в тезата... "Царството - шеста икономика в Европа!". Това за неграмотността направо ме свали от коня... Мисля, че според Статистически годишник на царството (1942-ра или 1943-та) над 42% от населението на царство България е било абсолютно неграмотно. Баба ми ми е разказвала, че в нейното село, нейната баба била единствената, която можела да чете и пише. Говоря за тридесетте-четиридесетте години. Баба ми, Бог да я прости беше 41-ви набор от едно село до румънската граница (с. Огражден).

 .🙄

Ето, сам си отговори. 

Мнозинството от политкомисарите пратени да доносничат с БГ войската в Унгария не са можели да пишат. Отпада изискването за образователен ценз за заемане на ръководни длъжности.

Даваш пример с баба ти, затова и аз ще дам. 44та прибират баба ми от Берлинската политехника обратно в БГ. Но, няма къде да се прибере в действителност. Вече бивш служител на баща и, новоизпечен партизанин, си е харесал къщата и бизнеса им и започва интересната част чак до 49та, когато терора се официаризира с национализацията. Ако евентуално си гледал сериала "дървото на живота", там има един персонаж Личката. Спомни си за него, така няма да се налага да изпадам в подробни описания. :)

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

"Он послужил прообразом для знаменитого «Алёши» — памятника советским воинам-освободителям в болгарском городе Пловдив, про который также была написана одноимённая песня[3]."

Имало в Пловдив и около Пловдив военни действия, боеве за освобождаването му? 😲 Ей така се промиват мозъци....😲 

Говорихме за пловдивския Альоша и кой е воиника ползван за прототип/муза за създаването му. Ти намеси някви боеве около Пловдив. Ако обичаш да си съчиняваш прави го в темата за алтернативките 🤣

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, todorg said:

Аз си имам моето мнение ,може и да е неправилно ,Нацистка Германия обявява война  на Сталинистки СССР ,хорат в западните краища на СССР тогавашна са се радвали с хляб и сол са посрещали немците освободители от болшевишкото-сталинисткото иго.Днешни Украйна ,Беларус и Западна Русия).Неслучайно Путин не харесва Ленин ,но досега и лоша дума за Сталин ,не е казвал.Не ,че и Хитлер със славянофобията си и еврейофобията ,не е предпоставил за това уж народи ,които би трябвало ,да го благославят ,да сравняват съвременното руско ръководство и да са еднозначни.Аз досега не съм чул украинска патриотична песен дето се възхвалява фашизма или нацизма ,по скоро обратното ,принизяват русите до нивото на фашистите.Примери много мога да дам никой в Украйна не отрича 1941 -44.там на всеки 9 -и май все още си има паради и то заслужени.Украинският народ е един от от най пострадалите от хитлеро нацистката инвазия в Родината им.Русофашистите често споменават подигравателно за хората с украинско самосъзнание "бандеровци" ,къде е свършил жизненият си път Степан Бандера ,не е в ГУЛАГ ,по скоро в немски концлагер.Точка по темата.

Всичките ти твърдения са фактологически грешни, ако искаш и 10 точки да сложиш дори не знаеш каде и кога е убит Бандера. Hint: убит е 14г. след края на войната и 6г. след смърта на Сталин. Слагай точки колкото искаш но познанията ти са плачевно ниски. ;) 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Absurde said:

Всичките ти твърдения са фактологически грешни, ако искаш и 10 точки да сложиш дори не знаеш каде и кога е убит Бандера. Hint: убит е 14г. след края на войната и 6г. след смърта на Сталин. Слагай точки колкото искаш но познанията ти са плачевно ниски. ;) 

Да прав си осъден е от народният съд на СССР вече при реформатора Хрушчов (украинец по народност) на смърт и е изпълнена присъдата ,но това отменя ли ми тезата ,че Бандера е използван от Хитклер и когато не му е бил удобен ,го е поставил в немски концлагер?

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересното е ,че точно комунистите дълги години прикриваха подвизите на нашите летци 1943-44 във война ,която ние сме ОБЯВИЛИ оказала се за нещастие защитна.Нали?Но има и друг факт ,България не само ,че не обяви война на СССР ,през тези години ,но дори и запази дипломатически отношения с тях ,те ни нападнаха вероломно след ,като не само скъсахме всякакви отношения с Нацистка Германия , първо разоръжихме всичките им войски намиращи се наша територия и ги репатрирахме извън границата дори и война им обявихме ми въпреки това СССР вероломно ни нападна и уби стотици хиляди достойни българи и ни наложи престъпен тоталитарен режим.Една съседна Финландия с много по големи грехове от нея към тях ,направо суха излезе от капките ,а ние не.Защо?

Редактирано от todorg
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, todorg said:

Да прав си осъден е от народният съд на СССР вече при реформатора Хрушчов (украинец по народност) на смърт и е изпълнена присъдата ,но това отменя ли ми тезата ,че Бандера е използван от Хитклер и когато не му е бил удобен ,го е поставил в немски концлагер?

Горкия, Ярослава му ходи редовно на свиждания, явно някъв лек режим концлагер...

п.п. в лагера Захсенхаузен е бил.

Преди 2 часа, todorg said:

Интересното е ,че точно комунистите дълги години прикриваха подвизите на нашите летци 1943-44 във война ,която ние сме ОБЯВИЛИ оказала се за нещастие защитна.Нали?

Я си спомни срещу кога са тези подвизи.

Преди 2 часа, todorg said:

Но има и друг факт ,България не само ,че не обяви война на СССР ,през тези години ,но дори и запази дипломатически отношения с тях ,те ни нападнаха вероломно след ,като не само скъсахме всякакви отношения с Нацистка Германия , първо разоръжихме всичките им войски намиращи се наша територия и ги репатрирахме извън границата дори и война им обявихме ми въпреки това СССР вероломно ни нападна и уби стотици хиляди достойни българи и ни наложи престъпен тоталитарен режим.

Бъркаш причнно следствените връзки. Да ние подържаме дипломатически отношения със СССР до последно, но сме обявили война на САЩ и Великобритания и сме част от тристранния пакт. И все пак запазваме дипломатически отношения със СССР. 
СССР като съюзник на САЩ и Великобритания и като добавиш факта че само съветските войски са наблизо ни обявяват война. Макар че 2-3 седмици преди това правителстово на багрянов ни вади от тристранния пакт и обявяваме неутралите, ама късно либе за китка, южния фронт трябва да се подсигури и Гърция и пътя към проливите да се подсигурят а ние сме на пътя на тази цел.от 5ти септември 44г до 29 Октомври 44г. се води тази война, в която няма една битка и официалната статистика е 0-0 загуби и жертви за 2те страни. Разбира се от историческите документи знаем, че имало инцидент, сгазени хора, онея препилите със спирт във Варна и т.н. Абе реално влизат без никакво съпротивление. И като победители си сменят режима в България и така се завръща на бял кон Гошо Тарабата 🤣

 

Преди 2 часа, todorg said:

Една съседна Финландия с много по големи грехове от нея към тях ,направо суха излезе от капките ,а ние не.Защо?

 

Финландия не е добър пример. Виж Румъния, Полша са идеален и те попадат по зоната на съветското влияниие и техните правителства са заменени със послушни на Сталин и те почват като нас да строят комунизмОТ.  САМО ЧЕ тук вече идва българщината и факта че сме по-католици от папата и по-комунисти от Ленин. И да се докажем колко сме комунисти и лоялни Тарабата изпуска юздите или насъсква  най-долните слоеве на БКП-то, тия дето не правят разликата между комунист и тухла 4ка почват да грабят и вършеят из България, създават се лагери, избива се интелигенцията или просто хора дето са били малко по-заможни и доста от тях са затрити само защото някой им е завидял, доста често някой беден съсед станал след войната "Активен борец". РЕМсистите са особенно жестоки в това си дело. И за да се покажат колко сме дупедавци и Македония се подарява, македонската азбука и цялата теория за отделен народ се измисля в София от новия ни "елит".  В Полша и Румъния техните комунисти не са така жестоки към собствения си народ и те имат в началото подобни гонения но не са ни на нивото просто... Гулаци по сталинския тип има само в СССР и в България. Е да по-късно идва онзи психически нестабилния Чаушеско, ама това е периода на дългия мир ребрандиранито ни като Сицалистически републики строящи комунизъм - страшна простотия... 
Тук е момента да отбележим че ние имаме и едно от най-дълго съществуващите анти-комунистически движения - Горяните. Та жилядите жертви на Комунизма в България са си изцяло наше дело, на жадни за власт да се докажат пред новия бащица и така продават род и родина....

 

 

Редактирано от Absurde
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, todorg said:

Хрушчов (украинец по народност)

Това е лъжа,вероятно съчинена със задна дата от комунистите. Бащата и майката на Хрушчов са чистак-бърсак руснаци,които се преселват от Русия в Украйна. Хрушчов е роден в Украйна,но не е украинец.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...