Отиди на
Форум "Наука"

Защо е правилно, че хората не харесват църквите, но не е правилно, че не харесват Йесус?


Etienne

Recommended Posts

  • Потребител

Днес човечеството преживява епоха на абсолютен бунт против църквата – всичко свързано с църковните обичаи, традиции, проповеди, догми и прочее е отхвърляно повсеместно от либерално- комумистическата/атеистична "наука" като нещо "нонсенс". Реално църквата днес преживява едни от най-тежките си времена и загуба за власт, влияние, пари, богатства и социално положение. Обществото не може и  не желае да се намеси в полза на църквата, понеже историческата памет на народите помни, как църквата се отнася към самите тях през вековете, и  не мисля, че е нужно да давам дори примери. По причина на църквата хората започват да гледат на бога и на Йесус помазаникът като на неисторически и нереални персонажи от митологията и приказките, макар всички да знаят за историческата личност на Йесус от Назарет.

Това предизвиква много проблеми. Чисто теологическите проблеми са, как човек би могъл да си спаси душата от смъртта, ако отхвърля истината, как би могъл да признае върховенството на бога над живота си, ако всички отричат неговото съществуване и обществото е настроено в абсолютен бунт срещу цървата и вярата, и подобни. Аз обаче искам да отворя тема за една друга област на теологията, която засяга всеки един човек, който се ражда на земята и трябва да вземе решение за своята си душа преди смъртта да е дошла вършу него, и ние знаем, че никой не знае своя ден за среща с нея, и това изобщо не е поетично.

Тук е мястото да цитирам божието слово, което казва: Заради вас се хули божието име между народите. И това е казано в контекста на хората, които не се съобразяват с истината да я опазят. Нека да ви покажа, как това се съотнася днес към всеки човек. Думите на Йесус са записани в книги, които днес наричаме с общото име Библията. Те съдържат думите  на пророците на еврейския народ и думите/словата/речите на пратениците на Йесус. Според неговите собствени думи тези са словата, които ще ни съдят в последния ден, ако ние не се покорим на истината записана в тях и не се покаем за престъпленията пред бога, които всеки човек върши практически от своите младини. (свикнали сме думата престъпления да я използваме, когато някой върши нещо против законите на държавите и когато е против бога, го наричаме грях, но библията не прави подобни разлики– там убийството, кражбата и прелюбодейството са в една графа).

Това беше интродукцията. Същността на темата е, че никой, никъде, в която и да е част на Библията, когато и да е било в историята, не е заповядвал от божие име, нито сам богът да се е явявал на някого, когато и да е било и да му е заповядвал да строи посветени на бога сгради, с които да пълни вселената, всеки град, село и махала, да ги нарича с името на Йесус, и да обявява на хората, че те ще угодят на бога посещавайки тези сгради – няма нищо подобно.

И за да изпреваря някои от репликите – да, божието слово е заповядвало на израелтяните да построят храм на бога в Йерусалим преди много, много време, след което сам Йесус е предсказал, че от този храм няма да остане камък върху камък, който да не бъде сринат. И ако някой попита какво става тогава с храма на бога, то отговорът на божието слово е, че храмът на бога сме ние повярвалите, и божият дух живее в нас, а не в ръкотворени сздания. Ние сме вечният неръкотворен храм на бога, завинаги, това никога няма да се промени.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 57
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 7 минути, Etienne said:

Днес човечеството преживява епоха на абсолютен бунт против църквата – всичко свързано с църковните обичаи, традиции, проповеди, догми и прочее е отхвърляно повсеместно от либерално- комумистическата/атеистична "наука" като нещо "нонсенс".

А междувременно дясната консервативна мисъл се грижи за християнските ценности:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Etienne said:

Днес човечеството преживява епоха на абсолютен бунт против църквата – всичко свързано с църковните обичаи, традиции, проповеди, догми и прочее е отхвърляно повсеместно от либерално- комумистическата/атеистична "наука" като нещо "нонсенс". Реално църквата днес преживява едни от най-тежките си времена и загуба за власт, влияние, пари, богатства и социално положение. Обществото не може и  не желае да се намеси в полза на църквата, понеже историческата памет на народите помни, как църквата се отнася към самите тях през вековете, и  не мисля, че е нужно да давам дори примери. По причина на църквата хората започват да гледат на бога и на Йесус помазаникът като на неисторически и нереални персонажи от митологията и приказките, макар всички да знаят за историческата личност на Йесус от Назарет.

Това предизвиква много проблеми. Чисто теологическите проблеми са, как човек би могъл да си спаси душата от смъртта, ако отхвърля истината, как би могъл да признае върховенството на бога над живота си, ако всички отричат неговото съществуване и обществото е настроено в абсолютен бунт срещу цървата и вярата, и подобни. Аз обаче искам да отворя тема за една друга област на теологията, която засяга всеки един човек, който се ражда на земята и трябва да вземе решение за своята си душа преди смъртта да е дошла вършу него, и ние знаем, че никой не знае своя ден за среща с нея, и това изобщо не е поетично.

Тук е мястото да цитирам божието слово, което казва: Заради вас се хули божието име между народите. И това е казано в контекста на хората, които не се съобразяват с истината да я опазят. Нека да ви покажа, как това се съотнася днес към всеки човек. Думите на Йесус са записани в книги, които днес наричаме с общото име Библията. Те съдържат думите  на пророците на еврейския народ и думите/словата/речите на пратениците на Йесус. Според неговите собствени думи тези са словата, които ще ни съдят в последния ден, ако ние не се покорим на истината записана в тях и не се покаем за престъпленията пред бога, които всеки човек върши практически от своите младини. (свикнали сме думата престъпления да я използваме, когато някой върши нещо против законите на държавите и когато е против бога, го наричаме грях, но библията не прави подобни разлики– там убийството, кражбата и прелюбодейството са в една графа).

Това беше интродукцията. Същността на темата е, че никой, никъде, в която и да е част на Библията, когато и да е било в историята, не е заповядвал от божие име, нито сам богът да се е явявал на някого, когато и да е било и да му е заповядвал да строи посветени на бога сгради, с които да пълни вселената, всеки град, село и махала, да ги нарича с името на Йесус, и да обявява на хората, че те ще угодят на бога посещавайки тези сгради – няма нищо подобно.

И за да изпреваря някои от репликите – да, божието слово е заповядвало на израелтяните да построят храм на бога в Йерусалим преди много, много време, след което сам Йесус е предсказал, че от този храм няма да остане камък върху камък, който да не бъде сринат. И ако някой попита какво става тогава с храма на бога, то отговорът на божието слово е, че храмът на бога сме ние повярвалите, и божият дух живее в нас, а не в ръкотворени сздания. Ние сме вечният неръкотворен храм на бога, завинаги, това никога няма да се промени.

...

Стига с тези еховистки изцепки! Тук "помазани" няма, няма и да има!

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, cucumerario said:

Стига с тези еховистки изцепки! Тук "помазани" няма, няма и да има!

Йеховистите не признават, че Йесус е богът, което е пагубно за тях. Но и те строят едни от най-големите храмове на планетата, по цялата планета. Имат мощни организации и всичко това не отговаря на написаното в Библията.

 

Преди 12 часа, Кухулин said:

А междувременно дясната консервативна мисъл се грижи за християнските ценности:

 

А този човек, вероятно Кенет Копланд е велик манипулатор, събирач на дарения и строител на храмове(американски стил), вероятно подобно на  много други познати в славянския свят секти. Така че това видео само доказва, че съм прав. А че богът не пази църковните християни от ковид епидемията е видно за всички, не защото не може а го прави. ( Както не ги опази от земетресението в Турция подобно).

Така че горните два поста само доказват правилността на основната теза на темата.

 

Иначе чисто политически, ако дясното действително се грижеше за християнските ценности, нямаше десния капитализъм да възпитава такава алчност у хората...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Etienne said:

Йеховистите не признават, че Йесус е богът, което е пагубно за тях. Но и те строят едни от най-големите храмове на планетата, по цялата планета. Имат мощни организации и всичко това не отговаря на написаното в Библията.

А ти в колко бога вярваш?

Преди 13 часа, Etienne said:

...хората започват да гледат на бога и на Йесус помазаникът като на неисторически и нереални персонажи...

Кои са боговете според теб, колко персонажа има тук? 

Кой гарантира, че казваш истината и не лъжеш? Ти някакъв авторитет ли си, пророк?

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип съм атеист , но в смисъла ,че вярвам на науката повече от някакви психологически догми ,каквото е религията.Ако ме питат ,някъде казвам Източно-православен ,не от куртоазия ,а защото уважавам християнската религия ,религията на ДОБРОТО.Не съм и кръщавам даже ,но  ако говорим за религия това е моят тим Източно-православието.Мюсюлманите повечето са прости хорица и не могат ,да разберат нашите догма ,защото ги сравняват с техните.За нас и Бог Отец Йошуа и Бог Син Исус Христос и Светият дух са едно и също те разсъждават Аллах един а Мохамед и Иса са му пророци.Не за нас Аллах (Бог) е един Исус Христос е единосъщна част от Бога  ,Мохамед е езичник безверник.Надявам се по разбираемо стана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.04.2023 г. at 22:18, Etienne said:

Същността на темата е, че никой, никъде, в която и да е част на Библията, когато и да е било в историята, не е заповядвал от божие име, нито сам богът да се е явявал на някого, когато и да е било и да му е заповядвал да строи посветени на бога сгради, с които да пълни вселената, всеки град, село и махала, да ги нарича с името на Йесус, и да обявява на хората, че те ще угодят на бога посещавайки тези сгради – няма нищо подобно.

Непонятно ми е предпочитанието към името на божеството или сина на божество "Йесус". Не съм го срещал. Към кое общество принадлежиш? Важно е, защото ти споделяш възгледи на голяма група хора и би ми било интересно, кои са те.

Надявам се няма да се скриеш страхливо от отговор, защото божеството е зад теб и те подкрепя. Освен като Петър, 3 пъти до трети петли да се отречеш от твоя Йесус?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Непонятно ми е предпочитанието към името на божеството или сина на божество "Йесус". Не съм го срещал. Към кое общество принадлежиш? Важно е, защото ти споделяш възгледи на голяма група хора и би ми било интересно, кои са те.

Надявам се няма да се скриеш страхливо от отговор, защото божеството е зад теб и те подкрепя. Освен като Петър, 3 пъти до трети петли да се отречеш от твоя Йесус?

Питал съм го най-малко 3 пъти в една друга тема към коя деноминация принадлежи. Крие  като партизанин на разпит. Затова и предположихме, че е член на някоя секта и затова отказва да каже от кои е. Тук си проповядва на воля, плюе по всички големи деноминации, но не смее да каже той от кои е. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Димитър Йорданов said:

Питал съм го най-малко 3 пъти в една друга тема към коя деноминация принадлежи. Крие  като партизанин на разпит. Затова и предположихме, че е член на някоя секта и затова отказва да каже от кои е. Тук си проповядва на воля, плюе по всички големи деноминации, но не смее да каже той от кои е. 

Не е предопределен за пастир. Евентуално глашатай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 2.04.2023 г. at 22:18, Etienne said:

Същността на темата е, че никой, никъде, в която и да е част на Библията, когато и да е било в историята, не е заповядвал от божие име, нито сам богът да се е явявал на някого, когато и да е било и да му е заповядвал да строи посветени на бога сгради, с които да пълни вселената, всеки град, село и махала, да ги нарича с името на Йесус, и да обявява на хората, че те ще угодят на бога посещавайки тези сгради – няма нищо подобно.

И за да изпреваря някои от репликите – да, божието слово е заповядвало на израелтяните да построят храм на бога в Йерусалим преди много, много време, след което сам Йесус е предсказал, че от този храм няма да остане камък върху камък, който да не бъде сринат. И ако някой попита какво става тогава с храма на бога, то отговорът на божието слово е, че храмът на бога сме ние повярвалите, и божият дух живее в нас, а не в ръкотворени сздания. Ние сме вечният неръкотворен храм на бога, завинаги, това никога няма да се промени.

Това никой не би го оспорил, но ми е интересно вашето негативно отношение към храма. Ако не е тайна, на кое вероизповедание симпатизирате? Очевидно не сте православен. Иисус наистина е казал така за храма, но също така е вярно, че е гонил от него тези, които го сквернят.

On 3.04.2023 г. at 11:38, cucumerario said:

А ти в колко бога вярваш?

Кои са боговете според теб, колко персонажа има тук? 

Кой гарантира, че казваш истината и не лъжеш? Ти някакъв авторитет ли си, пророк?

Този господин е много висока летва за теб. Нямаш никакъв шанс да разбереш какво той пише.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Incorrectus said:

Този господин е много висока летва за теб. Нямаш никакъв шанс да разбереш какво той пише.:)

Чакай, ти да не си специалист - дърводелец, майстор на дъски? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.04.2023 г. at 11:38, cucumerario said:

А ти в колко бога вярваш?

Кои са боговете според теб, колко персонажа има тук? 

Кой гарантира, че казваш истината и не лъжеш? Ти някакъв авторитет ли си, пророк?

Това е малко странно отклонение на темата. Явно е "като бял ден", че щом говоря за Библията, като краен авторитет, вярвам в един бог. Гаранцията за истината е самата истина. Аз само казвам, че в Библията абсолютно никъде не се говори за сгради, наричани църкви, катедрали или както и да било, и си има причина и то абсолютна. Така че авторитета е на самото слово божие, а не моя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Etienne said:

Това е малко странно отклонение на темата. Явно е "като бял ден", че щом говоря за Библията, като краен авторитет, вярвам в един бог. Гаранцията за истината е самата истина. Аз само казвам, че в Библията абсолютно никъде не се говори за сгради, наричани църкви, катедрали или както и да било, и си има причина и то абсолютна. Така че авторитета е на самото слово божие, а не моя.

Никак не е странно, след като говориш за някакъв бог и някакъв негов син.

Хубаво, за един бог разбрахме, а неговия син какъв е? Дух, демон, човек?

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Втори след княза said:

Непонятно ми е предпочитанието към името на божеството или сина на божество "Йесус". Не съм го срещал. Към кое общество принадлежиш? Важно е, защото ти споделяш възгледи на голяма група хора и би ми било интересно, кои са те.

Надявам се няма да се скриеш страхливо от отговор, защото божеството е зад теб и те подкрепя. Освен като Петър, 3 пъти до трети петли да се отречеш от твоя Йесус?

Самата Библия използва името Йесус. Православието го приема според византийското четене Иисус, протестантите упростяват Исус. Така че единственото предпочитание е това. Ако пък ти изглежда недостатъчно, то на иврит е Йешуа. Гърците нямат "ш" и го записват както могат.

Удивителното е, че религиозните хора започват трескаво да търсят някакво общество... Говорим за Йесус от Назарет и че той е заповядал ученичество, а не общества.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, cucumerario said:

Никак не е странно, след като говориш за някакъв бог и някакъв негов син.

Хубаво, за един бог разбрахме, а неговия син какъв е? Дух, демон, човек?

Във форум "теология" считах, че е ясно...

Аз само цитирам  Библията и казвам какво учи тя. Всеки може да чете без никакви затруднения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Etienne said:

Във форум "теология" считах, че е ясно...

Аз само цитирам  Библията и казвам какво учи тя. Всеки може да чете без никакви затруднения.

Става ясно, единствено, че избягваш отговора..

Също така считаме за ясно, че всеки може да чете Библията, без затруднения, дори и дявола. Затова питаме ти кой си, за да стане и това ясно на всички, дори на дърводелците...

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Etienne said:

Самата Библия използва името Йесус. Православието го приема според византийското четене Иисус, протестантите упростяват Исус. Така че единственото предпочитание е това. Ако пък ти изглежда недостатъчно, то на иврит е Йешуа. Гърците нямат "ш" и го записват както могат.

Удивителното е, че религиозните хора започват трескаво да търсят някакво общество... Говорим за Йесус от Назарет и че той е заповядал ученичество, а не общества.

Интересно какво считаш ти, за "ученичество" и под чий авторитет?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, cucumerario said:

Интересно какво считаш ти, за "ученичество" и под чий авторитет?

Христос е имал секта. В добрият смисъл на думата. Но забележете,в нея е можело всеки свободно да влезе или излезе. Нямало е никаква принуда за нищо. Следователно тя е по-скоро "ученичество".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, deaf said:

Христос е имал секта. В добрият смисъл на думата. Но забележете,в нея е можело всеки свободно да влезе или излезе. Нямало е никаква принуда за нищо. Следователно тя е по-скоро "ученичество".

Няма религиозна секта в добрия смисъл на думата. Ако има религиозна секта винаги става въпрос за измама и не издържа логиката на съответната религия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Etienne said:

Самата Библия използва името Йесус. Православието го приема според византийското четене Иисус, протестантите упростяват Исус.

Разбирам. Доколкото това име "Йесус" се ползва рядко, намирам го за превзетост. Предполагам го няма в текстовете на арамейски, еврейски и гръцки, а е транскрипция от английското Jesus. Това е толкова далече от "боговдъхновеното име", че го правите комично. Нищо, де, все по нещо трябва да се различавате за да ви обърнат внимание. От мен- толкова внимание. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, cucumerario said:

Няма религиозна секта в добрия смисъл на думата. Ако има религиозна секта винаги става въпрос за измама и не издържа логиката на съответната религия.

А християнските църкви са целите в бяло и никога не са вършили измами и тежки престъпления... Ама като почнете да си играете на думи...

В САЩ е пълно със секти и християнски църкви,половината от които доказано са полезни за своето папство,но ти си сляп да го видиш...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, deaf said:

А християнските църкви са целите в бяло и никога не са вършили измами и тежки престъпления... Ама като почнете да си играете на думи...

В САЩ е пълно със секти и християнски църкви,половината от които доказано са полезни за своето папство,но ти си сляп да го видиш...

Християнската църква, няма как да е извършвала престъпления! Християнската църква е Апостолите и тяхното учение! Хората в църквата може да са извършвали престъпления, но те са служители в църквата, а не самата църква! Църквата има точно определени и непроменими и неотменими канони, които трябва да се спазват и нарушаването им не е за нейна сметка!

Със същия успех, можеш да обвиняваш перфектното правосъдие, за извършване на измами или престъпления!

Нямам против полезното, имам против измамата! Ако някой се опитва а заблуждава хората, то той е измамник!

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Втори след княза said:

Разбирам. Доколкото това име "Йесус" се ползва рядко, намирам го за превзетост. Предполагам го няма в текстовете на арамейски, еврейски и гръцки, а е транскрипция от английското Jesus. Това е толкова далече от "боговдъхновеното име", че го правите комично. Нищо, де, все по нещо трябва да се различавате за да ви обърнат внимание. От мен- толкова внимание. 

грешка, именно в оригиналния текст на Библията е така. Ιησους е оригиналния вид на името (в номинатив) и според всеки университет в света се транскибира Иесус. Леката промяна е моя, защото на български две гласни са трудни за произнасяне. Факт е също така, че на староанглийски поради латинския е Iesous, явно в миналото е имало опит да се предаде по-точно. След това  обаче католицизмът надделява и в стара Англия.

И също така на еврейски е Йешуа...

Но темата е, че църковните организации са самоволно създадени без база в Библията, всяка една от тях, а дали ще го наричаш Исус, Йесус или Иисус, ако и да е въпрос на предпочитание не променя същността му – не е заповядал организации, които да строят сгради в негово име.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, cucumerario said:

Интересно какво считаш ти, за "ученичество" и под чий авторитет?

Ученичеството е описано в самата Библия, то е да следваш учението на Йесус помазания. Авторитетът на организациите не е истинен, защото те нямат основа в самата Библия. Те си измислят човешки авторитети. Иначе който иска да е негов ученик, трябва да следва учението на дванадесетте ученици на Йесус от Назарет, това е да си християнин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Etienne said:

Ученичеството е описано в самата Библия, то е да следваш учението на Йесус помазания. Авторитетът на организациите не е истинен, защото те нямат основа в самата Библия. Те си измислят човешки авторитети. Иначе който иска да е негов ученик, трябва да следва учението на дванадесетте ученици на Йесус от Назарет, това е да си християнин.

Което пак не е ясен отговор. Как се нарича църквата към която ти принадлежиш и си нейн член, следваш нейните конкретни правила? Всяка една християнска деноминация има някакви съвсем леко различни правила и разбирания що е то християнството. При протестантските особено има хиляди църкви. Коя точно е твоята? Дошъл си във форума да поучаваш и проповядваш, а криеш от кои си? Това е много подозрително. Ако не кажеш от кои си ще те смятат просто за сектант или луд. Без да се обиждаш. 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...