Отиди на
Форум "Наука"

Политическите нагласи (като проекции на ценностите) и "изборът"


Recommended Posts

  • Потребител

Бих се описал по скоро като либерал, а не либертарианец, но скалата друго казва. И все пак, определено съм центрист( център-дясно), т.е. не съм заплаха за мандрите на този етап! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ох, братле, олекна ми. Щото пък ми казаха преди малко, че съм бил малко нещо кейнсианец. Пък за него добре знам, че е бил малко нещо педи. Но като се замисля, е 100 пъти по-добре педи, отколкото ляв. Да не говорим за "долен ляв педал" :biggrin:

Е като е бил хомосексуалист не означава, че е бил лош икономист, нали? А при този резултат, който си получил си точно ляв. Това не е лошо. Нито хубаво също. Изцяло от теб зависи дали да си ляв е добро или зло :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Е като е бил хомосексуалист не означава, че е бил лош икономист, нали? А при този резултат, който си получил си точно ляв. Това не е лошо. Нито хубаво също. Изцяло от теб зависи дали да си ляв е добро или зло :biggrin:

Star Wars - не избирай тъмната страна на силата! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
• Да се прекратят държавните подаръци под формата на субсидии.

• Данъците и държавните разходи трябва да се намалят с 50% или повече процента.

• За хората е по-добре да има свободна международна търговия, отколкото вносно-износни мита.

• Хората трябва да могат сами да контролират собственото си пенсионно осигуряване. Необходима е приватизация и конкуренция в пенсионното осигуряване.

• Определянето на минимална работна заплата пречи на безработните да си намерят работа.

Защо твърдя, че се опростяват нещата? Ами всички казуси са относителни. Всяка конкретна икономическа мярка има своята логика и значение в определен момент. Аз съм против субсидирането по принцип, но го приемам като необходимо зло, времена мярка, която може да е полезна, но като лекарство за болен предписано от лекар с точна доза и конкретен срок за прием.

Свободната търговия не е панацея и понякога протекционизма е жизнено важен за икономиката, но отново като етап от развитието и, а не завинаги.

Частните пенсионни фондове също могат да фалират при лошо стопанисване, така че сама по себе си приватизацията също не гарантира сигурност и висока доходност.

Това са ми аргументите, но като цяло теста е добър и донякъде обективен, струва ми се.

Интересно, че от хората пишещи във форума имам впечатление за мнозинство от дясно мислещи хора, а на изборите резултата е обратен по-често. :biggrin:

ОК...Ами то си е ясно,според мен, - значи че ти си центрист :), а не че тестът е кофти; Тестът си е "добър", да не бъда максималист - "нормален"; Ясно е, според мен, какви са отговорите :когато е "според зависи", "не мога да преценя" - даваме "чуденка" - иначи ако сме принципно "да" -даваме "плюс", ако сме принципно "не" - даваме минус.. "Уловки" май има във всички отговори - например: "във въпроса за законодателното ограничаване на сексуалните контакти между възрастни" - "уловката" е че полът не е посочен;... Всъщност няма никаква уловка, защото ако сме за законодателното ограничаване на хомосексуалните връзки - отговорът ни трябва да е "минус"..И други такива "казуси", за които пишеш и споменаваш...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК...Ами то си е ясно,според мен, - значи че ти си центрист, а не че тестът е кофти; Тестът си е добър (да не бъда максималист - "нормален"); Ясно е, според мен, какви са отговорите :когато е "според зависи", "не мога да преценя" - даваме "чуденка" - иначи ако сме принципно "да" -даваме "плюс", ако сме принципно "не" - даваме минус.. "Уловки" май има във всички отговори - например: "във въпроса за законодателното ограничаване на сексуалните контакти между възрастни" - "уловката" е че полът не е посочен;... Всъщност няма никаква уловка, защото ако сме за законодателното ограничаване на хомосексуалните връзки - отговорът ни трябва да е "минус"..И други такива "казуси", за които пишеш и споменаваш...

Не е кофти теста, а ми аз все кусури диря :biggrin: Ако откриеш други подобни тестове или изследвания ги сложи тук да си повишаваме политическата култура преди изборите :biggrin:
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Що си мислите, че дясно и либерално са еднакви категории? Напротив крайно дясното граничи с крайно лявото ;). А либерализма нема нищо общо с десния (а пък и левия) консерватизъм ;).

Напротив - либералните възгледи в икономическата част, се определят като десни..Либерализмът- като икономическа платформа и докрина (икономическия либерализъм), е дясна философия и доктрина /идва от най-дясното, от най-десните/.. Ясно и правилно се изразявам, и авторът е степенувал правилно нагласите и позициите...Консерватизмът в личния живот / а то няма друго тълкуване на тази дума освен като категория на личния жиивот/ - също идва от най-десните..Така че условно десните /най-десните/ са с либерални/най-либерални/ икономически нагласи (малки данъци, невмешателство на държвата в икономиката, несубсидуране), и с консевративни / най-консервативни/ нагласи в личния живот..

Прочети пак обясненията на автора, и вероятно ще разбереш какво имам в предвид-(статиите са много дълги, и има историческа и идеологическа част , която трябва да се осмисли - а вероятно тя не ти се чете сега, или нямаш време)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напротив - либералните възгледи в икономическата част, се определят като десни..Либерализмът- като икономическа платформа и докрина (икономическия либерализъм), е дясна философия и доктрина /идва от най-дясното, от най-десните/.. Ясно и правилно се изразявам, и авторът е степенувал правилно нагласите и позициите...Консерватизмът в личния живот / а то няма друго тълкуване на тази дума освен като категория на личния жиивот/ - също идва от най-десните..Така че условно десните /най-десните/ са с либерални/най-либерални/ икономически нагласи (малки данъци, невмешателство на държвата в икономиката, несубсидуране), и с консевративни / най-консервативни/ нагласи в личния живот..

Прочети пак обясненията на автора, и вероятно ще разбереш какво имам в предвид-(статиите са много дълги, и има историческа и идеологическа част , която трябва да се осмисли - а вероятно тя не ти се чете сега, или нямаш време)

ПС

Всъщност - на нас години ни пълнеха главите с шаблона че най-десните са фашисти, националн-социлиасти или обратно....Всъщност, действителността не е такава - фашистите и национал-социалистите са просто тоталитаристи (тоталитарни партии и доктрини) - чиито противници са всички партии (и леви и десни), и обективно - всички познати през 20 век тоталитаристи в икономическата си платформа - са леви, ляво-центристи, или егалитаристи - включително Хитлер и национал-социалистите - с субсидиите, които дават на определни сектори и отрасли, и с големите данъци които налагат на корпоративното призводство /корпорациите/.; /"Социалната република" на Мусолини е подобие на третия Райх/..Те (фашистите и национал-социалистите) не са дори наистина десни и консервативни в сферата "личен живот"- както истинските десните партии и докрини, защото прокарват радикални и радикалистки виждания за личния живот на хората (влключително се отхвърля значението и ролята на църквата и религията- което всъщност е стълб в цялостната доктрина на десните консерватори - т.е християн-демократите), и които понякога достигат до тотален контрол (тоталитаризъм) върху личния живот..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив - либералните възгледи в икономическата част, се определят като десни..Либерализмът- като икономическа платформа и докрина (икономическия либерализъм), е дясна философия и доктрина /идва от най-дясното, от най-десните/.. Ясно и правилно се изразявам, и авторът е степенувал правилно нагласите и позициите...Консерватизмът в личния живот / а то няма друго тълкуване на тази дума освен като категория на личния жиивот/ - също идва от най-десните..Така че условно десните /най-десните/ са с либерални/най-либерални/ икономически нагласи (малки данъци, невмешателство на държвата в икономиката, несубсидуране), и с консевративни / най-консервативни/ нагласи в личния живот..

Прочети пак обясненията на автора, и вероятно ще разбереш какво имам в предвид-(статиите са много дълги, и има историческа и идеологическа част , която трябва да се осмисли - а вероятно тя не ти се чете сега, или нямаш време)

Хмммм, а нима според теб няма ляв консерватизъм? А и какво е консерватизъм? Да не почна да цитирам Маркс, Ленин и любимия ми Троцки (Сталин нема той е опортюнист ;)). Най консервативната философия (ако мога така да се изразя де, не че е философия) е т.нар. социализъм (или както бай Тошо казваше социализъмъ) и не ми пишете за шведски, норвежки и т.н. социализми (ако това дето беше тук преди 20 години е социализъм, значи другото не е и обратното). Ще дам един пример дето съм го чувал от френски "другари". За Митеран (по-старите си го спомнят за по-младите това е един от най-известните западни политици "социалисти"). Как задържа властта Митеран? С прокламиране на социални (забележете не социалистически) идеи и (тихомълком) с "дясна" (разбирай "либерална" политика в икономиката - приватизация ;) на големите тежки и губещи държавни предприятия). Та те това е ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хмммм, а нима според теб няма ляв консерватизъм? А и какво е консерватизъм? Да не почна да цитирам Маркс, Ленин и любимия ми Троцки (Сталин нема той е опортюнист ;)). Най консервативната философия (ако мога така да се изразя де, не че е философия) е т.нар. социализъм (или както бай Тошо казваше социализъмъ) и не ми пишете за шведски, норвежки и т.н. социализми (ако това дето беше тук преди 20 години е социализъм, значи другото не е и обратното). Ще дам един пример дето съм го чувал от френски "другари". За Митеран (по-старите си го спомнят за по-младите това е един от най-известните западни политици "социалисти"). Как задържа властта Митеран? С прокламиране на социални (забележете не социалистически) идеи и (тихомълком) с "дясна" (разбирай "либерална" политика в икономиката - приватизация ;) на големите тежки и губещи държавни предприятия). Та те това е ;).

"Социализъмът" (на Бае Тошко) си е вид тоталитаризъм.. Мисля че няма общо с казуса, по които спорим, и с положенията на картата, които дискутираме.. Ако и двата ти отговора бяха примерно по-ниски от 35 процента - тогава щяхме да насочим разглежданията си натам.. (в ляво или в дясно).. социализмът е "ляво" разположен икономически - тоталитаризъм,.. и по скоро съчетава в личната област - части от дясното и консервативното, с радикално и радикалистко (отхвърля църквата и религията например)..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно консерватизма съм на мнение, че донякъде е по скоро въпрос на ЕГН, а не на политически нагласи, семейни ценности и религиозни убеждения. От тази гледна точка консервативни могат да бъдат и хора с леви политически възгледи( социалисти, комунисти и др.).

Консерватизма не може да остане само в сферата на личния избор и бит. Засяга неминуемо и икономическите въпроси, според мен. Консерваторите са хора обърнати към миналото и черпещи от него самочуствие, утеха, сила и спокойствие. Миналото е добро, настоящето е смутно, а бъдещето неясно и само съхраняването на традициите ще ни предпази от беди. Доста ги опростих нещата, но дано разберете какво имам предвид. :read::bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Относно консерватизма съм на мнение, че донякъде е по скоро въпрос на ЕГН, а не на политически нагласи, семейни ценности и религиозни убеждения. От тази гледна точка консервативни могат да бъдат и хора с леви политически възгледи( социалисти, комунисти и др.).

Консерватизма не може да остане само в сферата на личния избор и бит. Засяга неминуемо и икономическите въпроси, според мен. Консерваторите са хора обърнати към миналото и черпещи от него самочуствие, утеха, сила и спокойствие. Миналото е добро, настоящето е смутно, а бъдещето неясно и само съхраняването на традициите ще ни предпази от беди. Доста ги опростих нещата, но дано разберете какво имам предвид. :read::bigwink:

Общо взето не разбрах точно за какво е спора..Всъщност аз не съм отрекъл, че консервативни в личния си живот и нагласи могат да бъдат и хора, имащи ляво икономическо мислене..Отговорът ми беше друг - няма такова чудо като консервативна социалистическа (социалдемократическа) партия и доктрина.. Ще се повторя може би- Ако доктрината/или хората/ е много лява по икономически критерии/по нагласи/ и прекалено консервативна в личностната си област /нагласи/- тя обективно "върви" към тоталитарна...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Общо взето не разбрах точно за какво е спора..Всъщност аз не съм отрекъл, че консервативни в личния си живот и нагласи могат да бъдат и хора, имащи ляво икономическо мислене..Отговорът ми беше друг - няма такова чудо като консервативна социалистическа (социалдемократическа) партия и доктрина.. Ще се повторя може би- Ако доктрината/или хората/ е много лява по икономически критерии/по нагласи/ и прекалено консервативна в личностната си област /нагласи/- тя обективно "върви" към тоталитарна...

Няма спор реално. Просто обменяме идеи, нали? Принципно съм съгласен с позицията ти с леки нюанси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Няма спор реално. Просто обменяме идеи, нали? Принципно съм съгласен с позицията ти с леки нюанси.

Наистина няма (и не трябва да има :) спор ). Но има доста спекулации със социализма. Защо винаги социализма е прогресивен и защитен от ...... консервация ;). Защо консерватизма се свързва с ЕГН-то. БТВ, били ли сте на село? Да видите как седемнайсет годишен младеж защитава .......хмммм режима на бай Тошо, или 19-годишна девойка..... сериозно казва, че ТКЗС-тата са давали поминака на хората (кат я попитах дали знае точно какво е Трудово-Кооперативни-Земеделски-Стопанства се затрудни, но каза, че е било правилно (а кат я попитах за АПК-тата съвсем загасна ;))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наистина няма (и не трябва да има :) спор ). Но има доста спекулации със социализма. Защо винаги социализма е прогресивен и защитен от ...... консервация ;). Защо консерватизма се свързва с ЕГН-то. БТВ, били ли сте на село? Да видите как седемнайсет годишен младеж защитава .......хмммм режима на бай Тошо, или 19-годишна девойка..... сериозно казва, че ТКЗС-тата са давали поминака на хората (кат я попитах дали знае точно какво е Трудово-Кооперативни-Земеделски-Стопанства се затрудни, но каза, че е било правилно (а кат я попитах за АПК-тата съвсем загасна ;))

Поне една десета от демократите в Американския сенат през 2005г- биха предпочели Бае тошовия социализъм и авторитаризъм с малко лична и с малко икономическа свобода ;)

http://www.republicanliberty.org/libdex/li2005_over.htm

Делът на тези демократи през 2001 г е около 30 % (от анкетираните) :)

http://www.republicanliberty.org/libdex/li2001_over.htm

А пък през 1998-2000 г... е страшно ;)

http://www.republicanliberty.org/libdex/li1999_over.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне една десета от демократите в Американския сенат през 2005г- биха предпочели Бае тошовия социализъм и авторитаризъм с малко лична и с малко икономическа свобода ;)

http://www.republicanliberty.org/libdex/li2005_over.htm

Делът на тези демократи през 2001 г е около 30 % (от анкетираните) :)

http://www.republicanliberty.org/libdex/li2001_over.htm

А пък през 1998-2000 г... е страшно ;)

http://www.republicanliberty.org/libdex/li1999_over.htm

Хайде, хайде забихме много настрани (мани ги тез ха..американци ;))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина няма (и не трябва да има :) спор ). Но има доста спекулации със социализма. Защо винаги социализма е прогресивен и защитен от ...... консервация ;). Защо консерватизма се свързва с ЕГН-то. БТВ, били ли сте на село? Да видите как седемнайсет годишен младеж защитава .......хмммм режима на бай Тошо, или 19-годишна девойка..... сериозно казва, че ТКЗС-тата са давали поминака на хората (кат я попитах дали знае точно какво е Трудово-Кооперативни-Земеделски-Стопанства се затрудни, но каза, че е било правилно (а кат я попитах за АПК-тата съвсем загасна ;))

Разбира се има подобни нагласи и сред по млади хора, но процента , струва ми се е по нисък. Че има отношение към ЕГН съдя донякъде от еволюцията на собствените ми възгледи за политика, общество и религия. Днес съм по скоро центрист, но преди 10-15 години бях доста радикален и ляв в убежденията си. Любопитен съм след 20 години ако направя същия тест и съм достатъчно честен дали няма да съм тоталитарист или само консервативен християн-демократ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Партийните страсти в България са като песовска смелост - лай иззад оградата.

Истинската смелост е да застанеш на вярната позиция - да защитаваш Православния свят, в който България е и ще бъде винаги.

Лидер тук е Русия и ако не си защитаваме с достойнство нашето си, никой няма да го направи вместо нас.

Откъде идва тази борба Православие - Католицизъм (и производните му), Изток - Запад:

15-ти век Османците превземат Източна Европа. Оттук бяга интелигенцията и поражда Ренесанса и Великите географски открития в Западна Европа.

Ватиканското "християнско" мракобесие отслабва, за да се засили друго - буржоазното. Започва ерата на лихвари, търговци, пирати - новата класа на Буржоазията.

Борейки се с аристокрацията те подтикват:

- 1577 г. революция в Нидерландия, начело с Вилхелм Орански (Първата буржуазна революция)

- 1649 г. Англия, начело с Оливър Кромуел

- 1789 г. Франция, начело с Максимилиан Робеспиер

- 1848 г. Германските държави, Австрия, Италия, отново Франция

- 1917 г. Русия, февруарска революция начело с масонът Александър Керенски

Но този свят се управлява от неотменими сурови Природни закони. Един от тях е този на баланса/конкуренцията.

За да има баланс на тази нова сила на буржоазията - трябва да има достойна контрасила.

Какво се случва 8 месеца след поредната "либерално-демократическа" масонска революция в Русия - първата Социалистическа революция .

Затова Ленин и Сталин за буржоазните мас-медии са лоши чичковци..

И винаги ще са такива за тях.

из: www.esencia1.info

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

От години политиката се представя като избор между лявото (социализма) и дясното (консерватизма). Все повече изследователи приемат, че това е прекалено опростен модел, който пренебрегва значителна част от избирателите. Политическата карта на този тест дава едно много по-точно представяне на далеч по–разнообразния реален политически свят. Резултатът от теста ще ви покаже кой е най-близо до вашите политически предпочитания и по кои теми сте на сходни или различни позиции с другите политически философии.

Текстът е тук:

http://www.pueron.org/pueron/gostinapueron...05___1_page.doc

/Тестът е адаптиран и създаден по(от) схемата на политолога и либертарианист (либертарианец) по възгледи Дейвид Нолан :вижте най-долу/

Лично за мен резултатите от теста са:

Лява колонка:

1) -

2) ? /според "зависи", но в нормални условия +/

3) -

4)+

5)+

-----

50 (или 60)

Дясна колонка:

1)+

2)?/зависи..от масрафа, но по скоро съм за намаляване на данъците/

3)? /според "зависи", или не съм убеден в нечие предимство/

4)? /все ми е тая/

5)-

-----

50 (или 60) /Което отдавна го зная за себе си/.

--------

Вие сте на ход...

http://209.85.129.132/search?q=cache:nHiw3...lient=firefox-a

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%...%BB%D0%B0%D0%BD

Диаграмата на Нолан е схема, описваща политическите възгледи чрез две координати, изразяващи отношението съответно към личната и към икономическата свобода. Тя е използвана за пръв път от американския либертарианец Дейвид Нолан, основател на Либертарианската партия, като алтернатива на традиционното разграничение ляво-дясно. Чрез нея той се опитва да демонстрира разграничението на либертарианството, както от левия либерализъм, който според Нолан, защитава само личната свобода, така и от десния консерватизъм, който според Нолан, защитава само икономическата свобода.

( http://en.wikipedia.org/wiki/Nolan_Chart )

Аз се променям, явно..Еволюция.

http://www.pueron.org/pueron/gostinapueron/kalinmanolov/publikazii/Quiz_BG_2005___1_page.doc

Лява колонка:

1) +

2) +

3) +

4) +

5) +

-----

100

Дясна колонка:

1)+

2)? /зависи..от масрафа, но по-скоро съм за намаляване на данъците и разходите/

3)? /според "зависи", или не съм убеден в нечие предимство/

4)? /все ми е тая/

5)? /възможно е, не го изключвам, но не съм убеден напълно в това/

-----

60, или малко повече

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Защо се заблуждавате, "лявото" и "дясното" са отживелици. В съвр.свят тези категории отдавна са загубили значението си, особено у нас. По какво се различават т.нар леви и десни партии в Парламента - абсолютно по нищо - все бенди от жадни за забогатяване типове!

Партиите са порклятие за България! Трябва да изчезнат и да се избират личности, а не партийни бюлетини.

ЕС е тръгнал да се обезличава като САЩ, което ще доведе до голяма криза в самите западни д-ви. Пътищата са два - или нов подем на национал-социалзима но с човешки вид, или задълбочаваща се либерализация и мангализация на Европа! :vertag:

А България няма никакви шансове в близките 50-100 год. ще изчезнем, разселени по Западна Европа и САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е така. Това са толкова фундаментални политически позиции, че ги има навсякъде, където има политика, под една или друга форма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е за това говорим. Но заради серия от отговори 0 и един от 10 точки, сега трябва да хващам гората и да обирам мандри. Макар че заради серия от отговори 20 сега Запада, а и ние заради него, пищим от финансова криза :biggrin:

Тъкмо подходящ си за лидер на Подкрепа :)

Аз пък едва се отлепих от центъра:70/70.Но в същност съм май наистина центрист :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Тъкмо подходящ си за лидер на Подкрепа :)

Аз пък едва се отлепих от центъра:70/70.Но в същност съм май наистина центрист :post-20645-1121105496:

"70/70" се намира в сектора на либертарианците..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребители

http://www.pueron.org/pueron/gostinapueron/kalinmanolov/publikazii/Quiz_BG_2005___1_page.doc

Ново развитие

Лява колонка:

1) +

2) +

3) +

4) +

5) +

-----

100

Дясна колонка:

1)+

2)? (не мога да преценя колко и с какво трябва да се намалят данъците, защото не съм запознат с бюджета)

3)+ (свободната търговия, поне в рамките на общността доказа предимствата си)

4)+ (преоценка на предишното ми виждане и разбиране)

5)+ (преоценка на предишното ми виждане и разбиране на "процеса", тенденциите и връзките)

-----

90

100/90

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...