Отиди на
Форум "Наука"

Политическите нагласи (като проекции на ценностите) и "изборът"


Recommended Posts

  • Потребители

Не е така. Това са толкова фундаментални политически позиции, че ги има навсякъде, където има политика, под една или друга форма.

"Можело" значи да се мисли, и да се пише "разумно" :) :).

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мноооого спорни са въпросите според мен. В зависимост от контекста на половината от въпросите за икономическите свободи мога да отговоря и по трите различни начина. Което ме поставя или при социалистите или при либералистите или ме прави неразличим между тези две групи и центристите.

Да си призная не ми хареса теста. Такива опростенчески тези прекалено много ми напомнят на манипулация или на начина по който се водеше пропагандата когато съм бил ученик (80-те).

Тестът очевидно дава съвсем ясен отговор за твоите нагласи.

Щом като можеш да отговориш и по трите начина на въпросите, и/или въпросите за теб са спорни, това значи еднозначно че си "според зависи"(типичната центристка позиция), демек - ти си центрист

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз току-що си го направих пак. Както са зададени въпросите и след известно мислене днес имам 40 т. по скалата за личната свобода и 50 т. по скалата за икономическа. Сиреч се получава центрист.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Черен Петре, айде, ако обичаш, да не обръщаш всяка тема на евтина комунистическа пропаганда! Тия теми сме ги обсъждали вече доста и точно на това мястото не му е тук!

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На пръв поглед теста е малко опростен, но май върши работа - 80/50 - т.е. най-вече центрист - прагматик с лек ляв уклон - така се самоопределям и аз.

Ето една нагледна схема на т.нар. политически компас:

sym7nd.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Аз бях определен от подобен на този онлайн тест като лявоцентрист, въпреки че винаги съм си мислел, че съм дясноцентрист.

В крайна сметка съм твърдо убеден, че изборът, който имаме в момента в България е да гласуваме, или да не гласуваме. А не за коя партия да гласуваме. Защото ни е ясно, че основните (парламентарно представените) са свързани и произлизат от едно и също място. В крайна сметка мисля, че въпреки това ние сме длъжни да даваме гласа си за по-малкото зло, защото иначе процентът пада и платените и манипулируеми хора определят бъдещето ни. А те обикновено гласуват за най-голямото зло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тестът очевидно дава съвсем ясен отговор за твоите нагласи.

Щом като можеш да отговориш и по трите начина на въпросите, и/или въпросите за теб са спорни, това значи еднозначно че си "според зависи"(типичната центристка позиция), демек - ти си центрист

Проблемът е че въпросите тук зависят изключително от контекста. Например при сегашната ситуация в България за какво намаление на данъците ще фоворим, те и сега са ниски. Така че сегашния икономически контекст ме поставя на 100-0. Но в друг икономически контекст спокойно мога да съм и 100-100. Така че сега две години след последния път когато правих теста мисля че този тест е фундаментално сбъркан и опростенчески направен. Макар че други подобни тестове които съм правил показват по-консистентни резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Проблемът е че въпросите тук зависят изключително от контекста. Например при сегашната ситуация в България за какво намаление на данъците ще фоворим, те и сега са ниски. Така че сегашния икономически контекст ме поставя на 100-0. Но в друг икономически контекст спокойно мога да съм и 100-100. Така че сега две години след последния път когато правих теста мисля че този тест е фундаментално сбъркан и опростенчески направен. Макар че други подобни тестове които съм правил показват по-консистентни резултати.

Няма логика тестът да е сбъркан, ако в другите такива тестове имаш подобни или близки резултати..

Имаш ли база за сравнение?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би се изразих не съвсем ясно. Не точно е сбъркан, колкото дава неточни и непълни резултати. Или казано на аналитичния език, неопределеността му е прекалено голяма. След като за единия от клоновете неопределеността може да стигне до 100%, значи наистина има проблем с този тест. Всъщност не е лош, просто въпросите са прекалено малко и статистиката си казва думата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мисля че се изразяваш неясно, ти според мен грешиш (или просто удобно "не разбираш")

Нека да видим с колко се разминава оценката ти по този тест, с оценката в теста на Невски например и тогава да кажем дали:и колко:

-тестът е с неопределеност

-или "неопределеността" (ти) е "икономиески центризъм")

(нямам нищо против възможността резултатите от теста/тестът да имат голяма неопределеност, но тя трябва да се докаже)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Тестовете са нещо, което се конструира. От конструктор. И най-често с началник.

И .... вижде заглавието на темата (Политическите нагласи (като проекции на ценностите) и "изборът")...

Това е манипулация в един от най-чистите видове. И науката е вкарана в нея. А не е независим изследовател.

Та. Поръчва се едно проучване, излизат едни резултати, пускат се на "обсъждане" по медиите и се конструира нагласа.

"проучването" играе стръвта за доверие. Нещо като "учени от n-ския университет публикуваха..."

Всъщност се прокарват едни нагласи. Както Данон постепенно променя вкусовите навици. Не изведнъж, полека. Първо прави същото мляко, ако не и по-добро, нашия производител отпада (честно) и тогава Данон прави каквото си иска. А често и му подсказват.

Нещата тук са с предизвестен край. Виж кой стои зад медията (и и шушука в ухото) и си направи извода какво става. Точно както някои много добре помним. как се взема Раб.Дело и се чете ненаписаното. Медиите отдавна са за обратното на каквото си мислим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

90 на 60! Не, спокойно, това не ми е кръвното, а резултата от теста. Либертарианец на държавна служба :)

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам за майтапи ли е или за тук (по-скоро за майтапи), но вижте каква е разликата между Европа и САЩ от гледна точка на политическата координатна система:

1362561914.png

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Според проучване на Европейската комисия за участието на младите хора в демократичния живот почти две трети (64%) от европейските младежи смятат да гласуват на изборите за Европейски парламент през 2014 г., а около една трета (35%) заявяват, че едва ли ще гласуват. Младите хора не са толкова склонни да гласуват, колкото своите родители, и все по-ясно проличава неудовлетвореността им от развоя на политиката. Въпреки това, младежите желаят да участват в нея и търсят повече възможности да изразят мнението си в тази област. Младите проявяват силна европейска идентичност и ценят европейската интеграция повече от представителите на останалите възрастови групи.
В Белгия, Нидерландия, Швеция, Италия, Ирландия, Люксембург и Малта 75% или повече от младите възнамеряват да гласуват, а в Кипър, Гърция, Естония, Чехия и Словения този процент е 55 или по-малко. Проучването показва, че сред възнамеряващите да гласуват почти една трета (28%) са сигурни, че ще го направят, а 11% заявяват, че със сигурност няма да гласуват. 90% от тези, които най-вероятно ще гласуват, обясняват, че са взели това решение, защото са убедени, че демокрацията, Европа и европейските избори са важни. Две трети от тези, които най-вероятно няма да гласуват, смятат, че гласът им нищо няма да промени.
Проучването е проведено през април 2013 г. сред 13 000 младежи на възраст от 15 до 30 години в 27-те държави — членки на ЕС, и сред 500 млади хора от Хърватия. Целта е да се проучат нагласите на младите хора към участието в обществото и в изборите за Европейски парламент през 2014 г.
35% от младите европейци заявяват, че през последната година са участвали в спортни клубове, следвани от 22%, членуващи в младежки организации, 15% — в местни организации и 14% — в културни организации. 44% от европейските младежи обаче не участват в никаква организация. При участвалите в поне една дейност или организация има по-голяма вероятност да помислят за участие в политически избори в определен момент от жизнения си път (23%, в сравнение с 14% от тези, които не членуват никъде) и най-вероятно също да гласуват на европейските избори. При анкетираните, които не са взели участие в никаква дейност, вероятността един ден да се занимават с политика или да се явят на избори е по-малка (53% срещу 41% от тези, които членуват в клубове и организации).
Според проучването на Комисията, осъществено от Лондонското училище по икономика на тема „Участие на младите хора в демократичния живот", сред младежите се наблюдава нарастваща неудовлетвореност от начина на функциониране на политиката. Младите хора искат да участват в политиката, за да бъдат чути и да се включат по различни начини. Интернет и новите технологии се възприемат като средство за подобряване на участието им в политическите процеси. Младите хора искат да получават редовно повече информация за политиката и изборите и уважават специфичните институционални структури, които биха могли да подобрят тяхното участие и представителство. Обикновените хора и местните младежки организации успешно допринасят за мотивирането на младите хора да се включат в социално-политическия живот.
Според доклада на Комисията на тема „Гражданство на ЕС и политическо участие сред младите хора“ младежите възприемат себе си като граждани на Европейския съюз повече от всяка друга възрастова група. 69% от анкетираните млади хора (в сравнение с близо 60% при по-възрастните хора) считат, че принадлежността им към Европейския съюз е част от тяхното гражданство. Само 30% от младите европейци заявяват, че се чувстват преди всичко граждани на своята държава (в сравнение с приблизително 38% при по-възрастните хора).
Целта на настоящата програма „Младежта в действие“ е да се внуши чувство на активно гражданство, солидарност и толерантност сред младите европейци, за да се включат в бъдещото изграждане на Съюза.
Новата програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм за всички“ ще продължи да подкрепя младежки проекти през периода 2014―2020 г.
Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...