Отиди на
Форум "Наука"

Келтите – древен народ или съвременен мит? Кои са и съществували ли са древните келти?


Recommended Posts

  • Потребител
може да се замислим дали всъщност освен гайда има и други дълбоко навлязли в битани и считани за "изконно български" думи, които да са с келтски произход?

Мисля, че има подобни, но дали са точно с келтски произход...

Например интересна е думата локва: прилича ми на английското lake, гелското loch, испанското lago, и т.н. - значение `езеро`. :post-20645-1121105496:

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 174
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Иначе най-вероятно келтски думи в българския език навлизат през латински.

Не съм сигурен,че е задължителна точно такава схема за всички случаи.

Имаме си келти тук, които се задържат достатъчно време по земите ни за да предадат определен лексикален запас. Имаме келтско царство със столица Тиле/Тулово (279-213 г. пр. н.е.). Най-вероятно тва са същите толистобои, които тръгват от дн. Прованс (гл. град Толоса-Тулуза) за да паркират в Галатия и да останат там даже до византийско време.

Относно мнението на Кухулин:

Винаги съм склонен да му считам мнението за меродавно; особено за гайдата поставя нещата много убедително,особено сравнено с английския goat.

Но за

думата се извежда директно от значението на глагола быть "съм, съществувам" > "раста" > "растение".
при цялото ми уважение към Гамкрелидзе и паралелите със старогръцкото φύομαι конструкцията ми изглежда точно толкова правдоподобна или не, кколкото и моята с келтското биле. Която е поставена и в някакъв географски контекст. Иначе разбира се може и това да е правилната възстановка...Просто като ги претегля за мене си ми изглежда че и двете хипотези имат право на съществуване до привеждане на допълнителни доводи.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

при цялото ми уважение към Гамкрелидзе и паралелите със старогръцкото φύομαι конструкцията ми изглежда точно толкова правдоподобна или не, кколкото и моята с келтското биле.

Развитието на семантиката "съм, съществувам" в "раста" и оттам в "растение" е добре обоснована при Гамкрелидзе. Освен фиданка < φυτόν < φύομαι, могат да се приведат и други примери: англ. beam "дърво" ~ to be, ст.арм. բոյս boys "растение" и т.н., всичките от корена *bheuh2 в различни огласовки.

Не съм се интересувал конкретно от извора на Дунав в келтската митология, но ако думата е свързана с бог Белен, значи е свързана и с лат. filix, рус. белена, бълг. (черен) блян, с различен корен от предния - ПИЕ *bhel-.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
англ. beam "дърво" ~ to be, ст.арм. բոյս boys "растение" и т.н., всичките от корена *bheuh2 в различни огласовки.

Този пример ми е по-ясен от φύομαι. Благодаря, убеди ме. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ам` че ето още една думичка бе: възгласа при скачане оп, хоп. Какво е общото с английското up: "нагоре", някой ще каже ли?

То може и да не е келтско, ами да е към прабългарските, не зная.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ам` че ето още една думичка бе: възгласа при скачане оп, хоп. Какво е общото с английското up: "нагоре", някой ще каже ли?

То може и да не е келтско, ами да е към прабългарските, не зная.

Good point, точка, пункт. А това с бьит, растеж, to be и т.н. не може ли да има нещо общо с е*а?

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

"Тулум" се нарича в Месхетия и навярно си е тюркско.Друго име е "гудаствири" - "гуда" - кожен мях и "ствири" - свирка

В българския вариант гайдуница се нарича дървената тръба,а мехът си мях

Интересно в испанския вариант какво точно означава gaita -

"При баските един вид дълга свирка се нарича ГАЙТА ...." /"Зиези,от който са българите"/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Цезар и пръв посочва разликите между германски и келтски племена.

Можеш ли да дадеш линкче със описаните разлики, или направо да ги постнеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Можеш ли да дадеш линкче със описаните разлики, или направо да ги постнеш?

По-добре седни и прочети 1 и 4 глава на "Записки за Галските войни" ба Божествения Юлий. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://balkancelts.wordpress.com/

В този блог има доста неща по темата за келтите на Балканите, някои ми се струват твърде спорни, но все пак дават стимул за размисъл. Примерно тези апликации от Летнишкото съкровище наистина не ми изглеждат като тракийски, нямат тази елинистическа стилистика, характерна за региона.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към горния пост да допълня и с една картинка - ясно се вижда, че ездачът е в люспеста ризница на торса, а крайниците са в плетена ризница - такова защитно снаряжение май не е характерно за траките.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Към горния пост да допълня и с една картинка - ясно се вижда, че ездачът е в люспеста ризница на торса, а крайниците са в плетена ризница - такова защитно снаряжение май не е характерно за траките.

те са си характерни направо за скитите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://balkancelts.wordpress.com/

В този блог има доста неща по темата за келтите на Балканите, някои ми се струват твърде спорни, но все пак дават стимул за размисъл. Примерно тези апликации от Летнишкото съкровище наистина не ми изглеждат като тракийски, нямат тази елинистическа стилистика, характерна за региона.

http://balkancelts.wordpress.com/2012/06/24/the-mezek-chariot-burial/

тука големи глупости и неточности има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак по темата "Келти на Балканите" се сетих, че наскоро в един руски сайт попаднах на ето тази книжка, издание от 1984. Който се интересува, може да си я дръпне тук:

http://depositfiles.com/files/d5klyawvb

Дали у нас има някакви по-нови и по-обширни изследвания по темата?

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак по темата "Келти на Балканите" се сетих, че наскоро в един руски сайт попаднах на ето тази книжка, издание от 1984. Който се интересува, може да си я дръпне тук:

http://depositfiles.com/files/d5klyawvb

виж, за това - браво!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно от белите петна в нашата историография е присъствието на келтите на Балканите (и околните територии).

И тук възниква въпроса колко от това, което обикновено се смята за "тракийско" всъщност е келтско?... post-20645-1121105496.gif Абсолютно непроучен проблем, поне в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-добре седни и прочети 1 и 4 глава на "Записки за Галските войни" ба Божествения Юлий. :smokeing:

Рабрах, че са 8 книги, по 1 книга за всяка година през която Юлий Цезар е бил в Галия.

1 и 4 глава от коя книга?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Рабрах, че са 8 книги, по 1 книга за всяка година през която Юлий Цезар е бил в Галия.

1 и 4 глава от коя книга?

имах предвид 1 и 4 книга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно от белите петна в нашата историография е присъствието на келтите на Балканите (и околните територии).

И тук възниква въпроса колко от това, което обикновено се смята за "тракийско" всъщност е келтско?... post-20645-1121105496.gif Абсолютно непроучен проблем, поне в България.

Напълно съм съгласен :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към горния пост да допълня и с една картинка - ясно се вижда, че ездачът е в люспеста ризница на торса, а крайниците са в плетена ризница - такова защитно снаряжение май не е характерно за траките.

А като се загледаме и по-добре се вижда, че ездача е с шлем с гарван като този - типично келтски. Защо тогава Летница се определя като тракийско съкровище?

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Celtic_Helmet_from_Satu_Mare,_Romania.jpg

Редактирано от genefan
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А като се загледаме и по-добре се вижда, че ездача е с шлем с гарван като този - типично келтски. Защо тогава Летница се определя като тракийско съкровище?

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Celtic_Helmet_from_Satu_Mare,_Romania.jpg

Също така и рогатия келтски шлем от Брястовец:

http://balkancelts.wordpress.com/2011/08/04/the-bryastovetz-helmet/

и др... :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...