Отиди на
Форум "Наука"

Външен вид на Атила и Светослав


Recommended Posts

  • Мнения 63
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Oоткрийте разликите!

ВЪНШЕН ВИД НА АТИЛА /ок. 406 - 453 г./

/Йордан, «Гетика»/

ВЪНШЕН ВИД НА СВЕТОСЛАВ /ок. 945 - 972 г./

/Лъв Дякон, История/

Колко са на брой разликите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Мога и да попитам, какъв е смисълът от темата?

Да се научим да броим, изчислявайки неизвестния брой на разликите...

Тази тема май е за раздела по математика, в подраздел "алгебра", подраздел "задачи с думи"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се научим да броим, изчислявайки неизвестния брой на разликите...

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6955&st=60

Княгиня Олга - дъщерята на цар Симеон, Елена

Ами айде щом търсите точно приложение и конкретика, тогава например свържете настоящата с онази горната тема. Баща му на Светослав бил "норман-викинг", нали? Така. Майка му и тя била "норманка-викинг"? Така. Айде ми кажете, как от двама скандинавци ще излезе един такъв: космат, веждив, без брада, мустаци, ни висок-ни нисък, широки гърди, чипонос, главата обръсната с плитка /"хохол"/, светло-сини очи, цвят на коса неописан, цвят на кожата неописан?

Кой ще да е "размътил" викингския ген с медитераниум - бащата /изключваме го нали?/ или майката Олга /дъщеря на цар Симеон І, Елена?? или връзка по линията на Владимир-Расате - дъщеря, сиреч племенничка на Симеон/?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи всички скандинавци са правени по калъп, като за модел е ползван Долф Лундгрен, така ли да разбирам? А пък българите по модел на бай Ганьо?

Добре, че ме светнахте по тоя въпрос, сега вече спокойно мога да проверя дали съм българин без да е необходимо да си правя сложни генетически изследвания просто като се сравня с ганьовския Светослав. Да видим набързо:

Бай Ганьо/Светослав - ни висок, ни нисък; Аз - висок

Бай Ганьо/Светослав - светло-сини очи; Аз - зелено-кафяви очи

Бай Ганьо/Светослав - веждив, с мустаци, без брада; Аз - без мустаци, с брада

Ау какво излиза!? Че нямам нищо общо с автохтонното българско население :ohmy: Значи остава да съм или измислен роб - славянин или кривокрак ханотюрк. Можеш ли да изчислиш кое от двете точно или направо да отида да се консултирам на врачка?

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Как му викаха на това твойто днеска - изтрепа рибата или нещо такова с това "скит" било топоним! Ма верно ли римляните са били толкова неосведомени и дори ограничени?

ВладПомак

Просто варварският свят не ги е интересувал особено, че да нищят произхода на всяко диво племе, идващо от областта Скития. Затова ги писали събирателно - скити. Елементарно, Уотсън. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Атила ----------------------------------------------------Светослав

нисък, с широки гърди - т.е. набит -------------- ни висок-ни нисък, с широки гърди, т.е. набит

сплескан нос /чипонос/ --------------------------- чипонос

голяма глава ---------------------------------------- главата съвършено гола с плитка /"хохол"/

малки очи ------------------------------------------- неописан размера

неописан цвета ------------------------------------ светло-сини /отклонение - досущ, като на Чингис хан/

рядка брада, прошарена ------------------------- без брада или обръснат, с мустаци

цвят на коса неописан ---------------------------- цвят на коса неописан

отвратителен цвят на кожата -------------------- неописан цвета на кожата

вид окосменост по тялото неописана ----------- космат

вежди неописани ---------------------------------- веждив /големи/

Описание от Лъв Дякон на варяги от свитата на Светослав /от същата "История", за събитията 969-971г. /:

“Был между скифами Икмор, храбрый муж гигантского роста, [первый] после Сфендослава предводитель войска, которого [скифы] почитали по достоинству вторым среди них”.

/книга 10/

превод:

- Икмор: гигант!!!

“…сразил Сфенкела, (почитавшегося у тавроскифов третьим после Сфендослава), доблестного, огромного ростом мужа, отважно сражавшегося в этом бою.”

/глава 10/

превод:

- Сфенкел: мъж с огромен ръст!!!

Лъв Дякон много добре явно прави разлика между "гигант", "огромен" и "ни-тъй ни тъй" /среден ръст/. Значи варягите са описани не като високи, а са били превисоки - огромен и гигант. Светослав не само не е гигант, не само не е огромен, не само не е и висок, ами е ни-висок ни - нисък.

/отговарям само на серизни аргументирани въпроси, горното е вместо отговор на едно емоциално залитане/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не оспорвам тази част, но нищо не пречи на Светослав да е по-нисък и пак да си е чист викинг. Доколкото разбирам с този подход искаш да докажеш, че княгиня Олга е била с български произход и оттам "нескандинавските" черти на сина й - това ли е идеята на темата?

Link to comment
Share on other sites

Значи всички скандинавци са правени по калъп, като за модел е ползван Долф Лундгрен, така ли да разбирам? А пък българите по модел на бай Ганьо?

Добре, че ме светнахте по тоя въпрос, сега вече спокойно мога да проверя дали съм българин без да е необходимо да си правя сложни генетически изследвания просто като се сравня с ганьовския Светослав. Да видим набързо:

Бай Ганьо/Светослав - ни висок, ни нисък; Аз - висок

Бай Ганьо/Светослав - светло-сини очи; Аз - зелено-кафяви очи

Бай Ганьо/Светослав - веждив, с мустаци, без брада; Аз - без мустаци, с брада

Ау какво излиза!? Че нямам нищо общо с автохтонното българско население :ohmy: Значи остава да съм или измислен роб - славянин или кривокрак ханотюрк. Можеш ли да изчислиш кое от двете точно или направо да отида да се консултирам на врачка?

Ето как всичко може да бъде изопачено, изкривено и дори опошлено, нали? Вместо да се запитаме - а откъде аджеба идват скандинавците? Щото малко трудно е преди 2000 години - да не кажем и повече - да има човек с тия физически белези (на бял човек, ариец или индоевропеец или как там му викате вие учените) и да живее толкова далеч на север!?! Щото ще е първият такъв екземпляр, не е ли така? Там, поне докато белият човек не се е бил размърдал и тръгнал да пътешествува нагоре-надолу въоръжен с чудесата на модерната (за времето) технология, са обитавали само представители на жълтата раса, известните ни ескимоси. И за тях съществуването в тоя географски пояс не е минавало безнаказано, но поради някакви специфики на расата им - физиологични, психични, биохимични и въобще дявол ги знае какви - сериозните учени не се занимават с такива тривиални неща нали? - те са понасяли по-добре условията на обкръжаващата ги среда. Което неволно ни препраща към кратките обобщаващи описания на дядо ви Цани Гинчев - по-слабите в даден момент са били изтласквани на север от Средиземноморието, към по-суровите, неблагоприятни и лошави условия на живот; които са оцелявали и са набирали сили са се връщали и са се опитвали отново да се заселят на юг; което пък обяснява и толкова често срещаното (и непризнавано от професионалните историци, но документирано!) "...и те тръгнаха към земите на прадедите си...", или "..се завърнаха в земите на прадедите си..." И представете си имало е един руски учен от 19 век, Вельтман, и имаше тук един руснак - доколкото разбирам прогонен от модераторите - Генадий Воля, кой беше дал линк към един труд на тоя руснак (книгата му е запазена за поколенията от една специална програма на Гугъл) и тоя Вельтман описва точно как е станало заселването на тоя скандинавски север и аз просто не мога да допусна, че мислещ човек ще отхвърли с лека ръка, без дори да се замисли и само защото е предубеден това което Вельтман казва... Ама на - сигурно ще го прочета тук - какъв фантазьор и панславист е тоя Вельтман и как е изпълнявал поръчки на Руската Имперска Канцелария и прочие и т.н. ... Абе, с две думи - отчайваща работа!

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

Аз не оспорвам тази част, но нищо не пречи на Светослав да е по-нисък и пак да си е чист викинг. Доколкото разбирам с този подход искаш да докажеш, че княгиня Олга е била с български произход и оттам "нескандинавските" черти на сина й - това ли е идеята на темата?

Българският произход на Олга/Елена е толкова обилно документиран, че аз не се наемам даже да говоря по въпроса. Но има един скитник из форумите - ако мога така да се изразя по джеклондоновски - казва се Самуил Петков, никът му е "sim4o" - та той изглежда ги подрежда подобни документи и може да направи една превъзходна справка. Ако някой се интересува - ще му дам и и-мейла му.

Има и една сериозна книга от един сериозен изследовател - Сергей Парамонов (пише под псевдонима Сергей Лесной). Живее и твори в Австралия. Последната му книга е озаглавена ако се не лъжа "Откуда ты, Русь?" Та там е разказано много точно какви са аджеба тия "викинги" детго ужким били основали руската държава. И какво е общото между "викинги" и "варяги" (известни и като "варунги" когато носовката все още е била в обръщение). Изобщо всички тия "общоприети" теории само издават една твърде неприятна липса на самочувствие и донякъде липса на критичност и българските и руските професионални историци - просто не смеят да погледнат в очите истината за германското "историографско творчество". Не помня дали споменах някъ де по-преди за големия наш поет и общественик, Кирил Христов, който през 1925 г., бидейки народен представител и погнусен от поведението на повечето депутати, изкарва една ваканция от 6 месеца в Германия. Там, за негова изненада той открива, че германците далеч не са така безупречно велик народ и че редица техни качества са типично славянски дължащи се на силната и обилна славянска кръв във жилите им, от погерманчените изконни жители на централна Европа в чиито земи германците се настаняват лека полека. Е, ами то е естествено, че тия германци ще искат на всяка цена да омаловажат и дори да заличат всичко славянско в себе си и около себе си и да го изкарат германско! Ами поне се вгледайте и анализирайте какво става в далеч по-мижави мащаби с братята македонци. Па ако щете - с братята румънци, с шибаните гърци и т.н.

А пък особено смешно беше преди 2 години, когато някакви шведи - не помня по каква работа се бяха мотали из Трънско - и попаднали в село Ерул. "Я, па вие ерулците (между другото херулите са скитско, а не немско племе!) сте си чисти шведи, от викингските времена. Я кви сте руси и как пиете ракията само!" - казали шведите и край! - вече не знам дали има трънчанин, който да не разправя наляво и надясно, че всъщност коренъ т му е шведски. Ей това е и официалната ни историческа наука! (Да не говорим, че никакви викинги не е имало на служба в Източната римска империя и че това пак са били скитите/славяните "варунги/варяги" - професионални военни, наемници.)

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

А защо да отхвърлим априори панслависткия и ненаучен вариант при оценката на Велтман??

Ами ти защо априори го обявяваш за "панславистки" и "ненаучен"? Това че може би си го изчел по диагонал на екрана на монитора значи ли че си вникнал задълбочено в това, което авторът казва? Аз съм съгласен че има спрорни твърдения, но има и много верни според мен неща. Във всеки случай Вельтман е далеч по-обективен от нашите "професионални историци".

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички скандинавци са като лейбгвардейци- двуметрови мъжаги, платинено руси, небесносини очи и пр. простотии. :biggrin: Светослав, явно не отговаря на посочените критерии и тъй като е кривокрак, космат и с нос като камби ще да е чист българин....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами ти защо априори го обявяваш за "панславистки" и "ненаучен"? Това че може би си го изчел по диагонал на екрана на монитора значи ли че си вникнал задълбочено в това, което авторът казва? Аз съм съгласен че има спрорни твърдения, но има и много верни според мен неща. Във всеки случай Вельтман е далеч по-обективен от нашите "професионални историци".

ВладПомак

Аха, ами написанотго от него ясно показва това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Всички скандинавци са като лейбгвардейци- двуметрови мъжаги, платинено руси, небесносини очи и пр. простотии. :biggrin: Светослав, явно не отговаря на посочените критерии и тъй като е кривокрак, космат и с нос като камби ще да е чист българин....

От цялата тази тема разбрах, че майката на Светослав е космата, кривокрака и с нос като камба. И е чиста българка ;). Щото........ е космата и кривокрака (прекалявала е с язденето в Преслав). Да се чуди човек, как тоз красавец изполин варяг (бащата на Светослав) я е взел?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хайде, пак сега дивотийки.

Иванко искаше да каже, че Атила е широкоплестест европеец с чип нос, на който през Xв. отговаря типажа на Светослав.

Ако днешните любители на историята не бяха толкова зьомбирани, много ясно щяха да отделят коня от кокошката. Сега обаче и двете животни са еднакви кокошката е с копита и говори чужди езици :yeah::bear_laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"открийте разликите" - разбира се, като се има предвид и известната предвзетост на поне единия от авторите.

ВЪНШЕН ВИД НА АТИЛА /ок. 406 - 453 г./

/Йордан, «Гетика»/

нисък ръст, с широки гърди, голяма глава и малки очи, с рядка брада, прошарена, сплескан нос, отвратителен цвят на кожата.

ВЪНШЕН ВИД НА СВЕТОСЛАВ /ок. 945 - 972 г./

/Лъв Дякон, История/

ни висок-ни нисък, космат, веждив, светло-сини очи, чипонос, без брада – обръснат, с гъсти и въздълги косми над горната устна, главата съвършено гола, но от едната страна пада плитка коса – признак на знатност на рода, як врат, широки гърди и други части на тялото напълно съразмерни…

Ако руската академична наука и Петербургска историческа школа и в ХХІ в. продължат да настояват за туранско начало при хуните, имат голям проблем...

Иванко е казал всичко, което е искал да каже. Иначе темата се получи много по-интересна /откъм безсмислици/, отколкото съм предполагал.

Link to comment
Share on other sites

Аха, ами написанотго от него ясно показва това.

Не си много ясен "Аха" да ли значи? И какво показва написаното от него? Че ти не го приемаш, така ли? Може би се вживяваш в ролята на дядо Господ? Може би си и модератор и може би си мислиш, че това ти дава право да преценяваш кой автор е автор заслужаващ доверие, а кой - драскач? Първоначално идеята на панславизма съвсем не е носела тоя негативен заряд, който получава от немците, които управляват Русия и това не бива да се пренебрегва, когато обективно и безпристрастно се разглеждат въпроси от историята на славянския свят, от който ние сме неделима част! Колкото и да им е мъчно на разни заблудени или не българомразци, дето ни търсят корените из камъняците на Памир и Хиндукуш или из Алтайските планини и т.н.

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен, Светослав, по начина по който е описан е дало-нордически тип (наричан още дало-фалид). А именно: "ни висок-ни нисък", т.е. среден на ръст - дало-нордите са с по-нисък ръст от нордическата раса и са със среден ръст като цяло; "космат, веждив" - окосмеността им е нормална, а при някои е и добре изразена; "светло-сини очи" - характерно; "чипонос" - това е по-характерно за източнобалтийската раса, но чипи носове се срещат и в Скандинавия; "без брада – обръснат, с гъсти и въздълги косми над горната устна", т.е. мустакът е гъст, а останалото е обръснато - дало-норда има добре изразена брада; "главата съвършено гола, но от едната страна пада плитка коса – признак на знатност на рода" - това няма отношение към расата; "як врат, широки гърди и други части на тялото напълно съразмерни" - абсолютно характерно за дало-норда, който се отличава с добра мускулатура и атлетичност, както и с доста голяма физическа сила. Представители на расата в днешно време живеят в Южна Швеция и в Германия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
абсолютно характерно за дало-норда, който се отличава с добра мускулатура и атлетичност, както и с доста голяма физическа сила. Представители на расата в днешно време живеят в Южна Швеция и в Германия.

"Хуните по времето на Атила имат широки контакти, както с двете Империи, така и с подчинените си германски племена. Според Приск през 448 обичайните езици в лагера на Атила са три — хунски, готски и латински. Той /бел. Приск/ описва и срещата си с пленник от Източната империя, напълно възприел хунския начин на живот и не изпитващ желание да се върне в родината си. Самото описание на скромността и непринудеността на Атила е изпълнено с недвусмислено възхищение"...

Това за пленника от Източната империя е повече от обяснимо:

"...в Държавата на Кан Атила няма робство и тежки данъчни задължения и че чужденците могат да живеят спокойно, а различните вероизповедания не са подложени на преследване".

Сега по въпроса:

Светослав отговаря на дало-нордически тип /за да вържим все пак нордическото начало у него/? Добре. В държавата на Атила е включена цяла съвременна Германия и южното прибалтийско крайбрежие, а столицата му е в Панония. Значи спокойно имаме аргументи да го отнесем и него към дало-нордическия тип /европейски/, така както и Светослав /широки гърди, чипонос, набит и т.н. - при все че Светослав е описан в млади години, Атила вече прошарен, поне едно двадесетина години по-стар от Сметослав към момента на описанието му/?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз все пак да попитам - каква е целта на тази тема? :(

Изучаваме разликата между Сфенкел и Икмор от една страна /"варягите"-роси/ и Светослав /княза/ от друга страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изучаваме разликата между Сфенкел и Икмор от една страна /"варягите"-роси/ и Светослав /княза/ от друга страна.

И с каква цел? Има ли значение дали единият е рус, а другият светлокестеняв?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не си много ясен "Аха" да ли значи? И какво показва написаното от него? Че ти не го приемаш, така ли? Може би се вживяваш в ролята на дядо Господ? Може би си и модератор и може би си мислиш, че това ти дава право да преценяваш кой автор е автор заслужаващ доверие, а кой - драскач? Първоначално идеята на панславизма съвсем не е носела тоя негативен заряд, който получава от немците, които управляват Русия и това не бива да се пренебрегва, когато обективно и безпристрастно се разглеждат въпроси от историята на славянския свят, от който ние сме неделима част! Колкото и да им е мъчно на разни заблудени или не българомразци, дето ни търсят корените из камъняците на Памир и Хиндукуш или из Алтайските планини и т.н.

ВладПомак

:) Ох, може би ще ме караш да го чета ли сега.....

ПП

Кои немци са променили сега пък панславизма? Научните му основания къде са? И защо да има негативен заряд? Къде да се търсят корените?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Портрети" на Атила

http://ancienthistory.about.com/od/attilat...Attila-the-Hun/

Historisches Museum der Pfalz Speyer - Изложба Атила и хуните

Реконструкция на хунска жена с изкуствена деформация на черепа

http://www.hunnen.speyer.de/en/makingof_ausstellung.htm

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...