Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарските имена


Recommended Posts

  • Потребители

Мерсим. мерсим. Тъкмо започнах да позабравям великите открития на нашия изтъкнат Хуновед. Ти не ме разбра. Не се и съмнявах в достоверността на твоя "източник" - типично в неговия стил и жанр. Притсак е безценен източник на информация но е изчерпал отдавна моя кредит на доверие. С други думи нищо от неговите партенки не вземам на доверие и дори когато се окаже прав го отдавам на чиста случайност. :tooth:

Тук признавам че за момент ме беше хванал да си помисля че за късмет този път е уцелил кьоравото и наистина е прав, но за съжаление пак ме налегнаха едни тежки мисли и дълбоки съмнения :whistling:

"оригиналната хунска форма на името била Баламур" .... а дали оригинална Хунска форма изобщо е имало а не се касае за далеч по-верятна Германска Славянска или Иранска заемка. Каква е оригиналната Хунска форма на Атила? Ами такава няма! И лингвистите отдавна са преценили че въпреки очевдиното Тюркско ата-баща, наличието на готския умалителен и "ономастичен" суфикс -ла показва че името трябва да се тълкува на Германска а не Алтайска основа. Оказва се обаче че според нашия Хуновед това което важи за Атила не може да се отнесе спрямо Баламира ;) И за да се разчисти терена се почва старата песен че суфиксът бил присаден и неактуален. Аз отначало гледам ах това набито око на Притсак как хубаво е забелязало че формите на името с Б, Балабер и Баламбер не могат да се обяснят с изходно Баламир и че Хуноведа е напипал златната жила. Но после забелязвам че то и неговия Баламур не върши особена работа в случая, и така като гледам най-сигурното обяснение в случая е една серия от обичайни преписвачески грешки. И ако в името има някакъв ономастичен суфикс той определно бие на МИР/МАР/МЕР и подобни имена при Германци Славяни и Иранци. За прозхода на Германската форма (Валдемар) нямам представа. В Славянските езици думата МИР/свят е ранна Иранска заемка. Предполагам ономастичния суфикс мир има същия произход.

За "Малкия емир" не мога да ти помогна. :tooth: Согдийските етимологии напоследък много поскъпнаха. Поради което препоръчвам да затягате коланите и обратно в Алтай и при Тунгусо-Манджурите. Там етимологии все още се продават на килограм. А ние много закъсахме.:) Чакаме социални помощи и спасителни етимологии освен за Баламура също и за оня Владимир, Балдомир, или Лаодомир Расате. Според вас каква е била "оригиналната Хунска" форма на името? :P

дали оригинална Хунска форма изобщо е имало а не се касае за далеч по-верятна Германска Славянска или Иранска заемка

Това че "Германска Славянска или Иранска заемка е далеч по-вероятна" къде и кои го пише?

Дай да видим това, или да ти видим анализчето "ще си мерим" кое е по-вероятно?

Каква е оригиналната Хунска форма на Атила?

Мен ли питаш? Пак е монголска де..

о после забелязвам че то и неговия Баламур не върши особена работа в случая

Опала. Що да не върши работа? И как тъй "го видя", не се разбира нещо?

В Славянските езици думата МИР/свят е ранна Иранска заемка

Ми да видим доказателствата?Че е ранна заемка, и че ранна иранска - в случая когато се използва за суфикс "-мир"..

(Аз ако ти кажа че -мар/-мер е ранна германска заемка ти ще ми повярваш ли?)

И аждеба какво следва от това което казваш?

За "Малкия емир" не мога да ти помогна.

Значи и на себе си не можеш да си помогнеш, пич;

хо-хо-хо, псокъпнаха значи..Ми за купешките ти постове и обяснения (поне в тази тема) няма кои да даде и две стотинки, ти говориш за поскъпване?

Поради което препоръчвам да затягате коланите и обратно в Алтай и при Тунгусо-Манджурите.

Хмм-хм сешам се за приказката "Простакът си остава простак"..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 255
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Маламир с арабски произход не бива да се изключва априорно, както и версията за хунското име. Статията на Прицак е интересна, но все пак въпросът си остава спорен. За топоними-антропоними преходът не е невъзможен и в двете посоки, макар че обикновено антропонимите копират топоними, а не обратно. Връщайки се към Маламир, без да съм специалист, си мисля, че може да става дума за някакво пресъздаване на името ЕЛАМ.

Да наистина не бива да се изключва тази възможност но бих заменил Арабски със Семитски, защото епохата е доста преди да се появят на бял свят Арабите. Според мен Маламир и Баламир са си съвсем различни имена понеже Б-М замяната е късно явление и то в един ограничен кръг късни Тюркски народи. Нашият Маламир трябва да се етимологизира в контекста на другите Прабългарски владетелски имена от епохата - Пресиян Енравота Звиница - голямото прасе и брат на малкия емир :tooth:

Семитският произход е по-актуален по-скоро относно Хунския вожд Баламир а не нашия Маламир. Погледни само как се казва сина на този велик Хунор - казва се Балтазар :tooth: А в Семитските езици думата Баал означавала господар, а Балтазар - "пазител на владетеля" и по-късно се разпространява като име на единия от трите източни маги - влъхвите. Сега остава да се провери в изворите дали наистина името на владетеля е предадено точно като Балтазар или това е поредната фатаморгана сътворена от Туранолозите Пантюркисти. Ех Притсак, Притсак ... добре че на тоя свят Баламури дал господ. На всичко се ловят.

"Бледа - Хунски владетел - От Слав. блед, суров, изпит, жесток, садистичен (Туранага Сан - "Култура и език на Великите Хунори", под печат) :))::))::)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това че "Германска Славянска или Иранска заемка е далеч по-вероятна" къде и кои го пише?

Дай да видим това, или да ти видим анализчето "ще си мерим" кое е по-вероятно?

Мен ли питаш? Пак е монголска де..

Опала. Що да не върши работа? И как тъй "го видя", не се разбира нещо?

Ми да видим доказателствата?Че е ранна заемка, и че ранна иранска - в случая когато се използва за суфикс "-мир"..

(Аз ако ти кажа че -мар/-мер е ранна германска заемка ти ще ми повярваш ли?)

И аждеба какво следва от това което казваш?

Значи и на себе си не можеш да си помогнеш, пич;

хо-хо-хо, псокъпнаха значи..Ми за купешките ти постове и обяснения (поне в тази тема) няма кои да даде и две стотинки, ти говориш за поскъпване?

Хмм-хм сешам се за приказката "Простакът си остава простак"..

Не вървиш Монголе :tooth: Не моята а твоята теза е най-простата и безумна. На мен ми е все тая дали името е Монголско Семитско Иранско Германско или Пакистанско. При такава изворова база и липса на данни за езиците говорени в Хунския лагер, всички етимологии си остават чисто хипотетични и условни. Най-глупавата теза в случая е не на Притсак а твоята - Че името било с Монголски корен и какво беше написал Германо-Славянския суфикс Мар/Мер/Мир. Точно този метод на етимологизиране на името на Атила, от Тюрк. Ата-Баща + Готски Умалителен суфиск -Ла, който всички лингвисти отдавна са отписали. Ти защо си мислиш Притсак прави челни стойки за да "докаже" че суфискът Мар/Мер/Мир в "Баламир" е фалшив, добавен, вторичен ... ами за да може да си пробута Монголската етимология, без да му се изсмеят колегите. Не е глупав бай ти Омелян.

А ти от какво си готов да се откажеш - от Монголския корен или от Германо-Славянския ономастичен суфикс? Избирай :tooth: Ама не може и туй и онуй. Това може ама само в Болгарските Тюркски езици. Там законите на лингвистиката са други. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не вървиш Монголе :tooth: Не моята а твоята теза е най-простата и безумна. На мен ми е все тая дали името е Монголско Семитско Иранско Германско или Пакистанско. При такава изворова база и липса на данни за езиците говорени в Хунския лагер, всички етимологии си остават чисто хипотетични и условни. Най-глупавата теза в случая е не на Притсак а твоята - Че името било с Монголски корен и какво беше написал Германо-Славянския суфикс Мар/Мер/Мир. Точно този метод на етимологизиране на името на Атила, от Тюрк. Ата-Баща + Готски Умалителен суфиск -Ла, който всички лингвисти отдавна са отписали. Ти защо си мислиш Притсак прави челни стойки за да "докаже" че суфискът е фалшив, добавен, вторичен ... ами за да може да си пробута Монголската етимология, без да му се изсмеят колегите. Не е глупав бай ти Омелян.

А ти от какво си готов да се откажеш - от Монголския корен или от Германо-Славянския ономастичен суфикс? Избирай :tooth: Ама не може и туй и онуй. Това може ама само в Болгарските Тюркски езици. Там законите на лингвистиката са други. ;)

Офф, "вървя и чак скачам" туранецо:). Имам теза, ти нямаш такава, еми, къде си тръгнал? Купешките ти приказки няма да ме разчувстват, особено с "откритието" че суфиксът -мар?!/-мир/ бил ранно-иранска заемка на Свят (от Митра, щото Митра значи и "светлина", ама това в туранските степи май не се учи)

Атила, ама от от ата- аха, значи пак при германизираните туранци, или... от германизираните согдийци, ха-ха-ха-ха!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:P

Офф, "вървя и чак скачам" туранецо:). Имам теза, ти нямаш такава, еми, къде си тръгнал? Купешките ти приказки няма да ме разчувстват, особено с "откритието" че суфиксът -мар?!/-мир/ бил ранно-иранска заемка на Свят (от Митра, щото Митра значи и "светлина", ама това в туранските степи май не се учи)

Атила, ама от от ата- аха, значи пак при германизираните туранци, или... от германизираните согдийци, ха-ха-ха-ха!!

успокой топката :) не виждаш ли че днес туран ага е в настроение за малко смях без граници. Аз също смятам че Хуните са си били нещо като баш Монголи и че няма нищо странно при тях да има и имена с Алтайска и по-конкретно Монголска етимология, но при имената им и тяхната етимология и произход хаосът е толкова невъобразим че твоята Монголска етимология ми е точно толкова смеховата колкото и Семитската от Бала-та , "Балтазарите" и Бу-Юрганите от Джагфар Тарихи :tooth:

Само щото Баламбер наподобявало Баламур и било Монголско. Ами то може да наподобява един куп неща в един куп езици. На някой могат да му се привидят връзки къде ли не кеф ти Баали, Балтазари, ами защо да не е свързано с Арабското малик - владетел, или пък нашия Добруджански Балик :)): ами това е направо ачик ачик. :P

Освен това за да не кажеш че пренебрегвам Согдийското начало да включа в списъка и името на Хунския вожд Балас, което се води за Иранско по произход. Значи Балас Иранец а братчед му Баламир Пакистанец? Да ме прощава Притсак обаче .... Но пасаран :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:P

успокой топката :) не виждаш ли че днес туран ага е в настроение за малко смях без граници. Аз също смятам че Хуните са си били нещо като баш Монголи и че няма нищо странно при тях да има и имена с Алтайска и по-конкретно Монголска етимология, но при имената им и тяхната етимология и произход хаосът е толкова невъобразим че твоята Монголска етимология ми е точно толкова смеховата колкото и Семитската от Бала-та , "Балтазарите" и Бу-Юрганите от Джагфар Тарихи :tooth:

Само щото Баламбер наподобявало Баламур и било Монголско. Ами то може да наподобява един куп неща в един куп езици. На някой могат да му се привидят връзки къде ли не кеф ти Баали, Балтазари, ами защо да не е свързано с Арабското малик - владетел, или пък нашия Добруджански Балик :)): ами това е направо ачик ачик. :P

Освен това за да не кажеш че пренебрегвам Согдийското начало да включа в списъка и името на Хунския вожд Балас, което се води за Иранско по произход. Значи Балас Иранец а братчед му Баламир Пакистанец? Да ме прощава Притсак обаче .... Но пасаран :tooth:

Балас може и да е германско име..

http://www.kroraina.com/huns/mh/mh_2.html

Извинявай, имаш ли някаква предстaва изобщо за европейските хуни - предистория, бит, култура, начин на воюване, откъде и кога идват, физическа антропология, социална антропология? Това че Балас бил братовчед на Баламир е толкова тъпо, че изобщо се чудя защо си губя времето да ти отговарям? Знаеш ли кой е Баламир? Хуните - согдийци ли ще изкарваме? Това надминава и най-фантастичните писания на Закиев и Мизийски (в иранския вариант)

Сега - иранците(различни от аланите) в състава на хуните-централноазиати (повтарям централноазиати), са неубитите и/или неасимилирани от аланите такива (сигурно не знаеш почти нищо и за аланите)- доколкото е имало такива, вероятно кангюйци-номади - т.е сармати, "бивши масагети", останали на територията на Кангюй.. Няма никави согдийци в централна азия, нито пък по някакъв начин хуните са преминали през Согдиана, така че честно казано се чудя защо толкова държиш да се приема че написаното от теб е издържано в една или друга степен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:tooth:

Балас може и да е германско име..

http://www.kroraina.com/huns/mh/mh_2.html

Извинявай, имаш ли някаква предстaва изобщо за европейските хуни - предистория, бит, култура, начин на воюване, откъде и кога идват, физическа антропология, социална антропология? Това че Балас бил братовчед на Баламир е толкова тъпо, че изобщо се чудя защо си губя времето да ти отговарям? Знаеш ли кой е Баламир? Хуните - согдийци ли ще изкарваме? Това надминава и най-фантастичните писания на Закиев и Мизийски (в иранския вариант)

Сега - иранците(различни от аланите) в състава на хуните-централноазиати (повтарям централноазиати), са неубитите и/или неасимилирани от аланите такива (сигурно не знаеш почти нищо и за аланите)- доколкото е имало такива, вероятно кангюйци-номади - т.е сармати, "бивши масагети", останали на територията на Кангюй.. Няма никави согдийци в централна азия, нито пък по някакъв начин хуните са преминали през Согдиана, така че честно казано се чудя защо толкова държиш да се приема че написаното от теб е издържано в една или друга степен?

Кога пък съм държал написаното от мен да е издържано? Просто се възхищавам колко наивни са хората и на какви всевъзможни тъпи недоказани и наукообразни етимологии и шашми се хващат, особено ако идват от разни "капацитети".

Е ако толкова искаш нещо издържано от мен, ето ти моят най-нов продукт с който толкова се гордея. Мисля че надминах дори и Притсак с неговия каламбур, пардон Баламбур :tooth:

"Бледа - Хунски владетел - От Слав. блед, суров, изпит, жесток, садистичен (Туранага Сан - "Култура и език на Великите Хунори", под печат)"

Какво не му е издържано? Щом Хунорите са имали Славянска Страва, що да са нямали и Бледа :P

Разбира се няма причина да спираме дотук. Така като сме почнали нека да ходим до край. Балас можело да е и Германско. Ами може, защо да не може? То и Балдуин е Германско - от Балд - силен. И сега една малка врътка и пак в Согдийските степи за да ви дойде акъла :)):

BALADEVA

Gender: Masculine

Usage: Indian, Hinduism

Other Scripts: बलदेव (Hindi, Sanskrit)

Means "god of strength" from Sanskrit बल (bala) "strength" combined with देव (deva) "god". Baladeva (also called Balarama) is the name of the older brother of the Hindu god Krishna

Бала-дева - Бала-митра - Бала-мира - Балдомира и айде на здраве за Хунорите :tooth:

Очакваме традиционното включване от Японските и Тунгусо-Манджурските степи, където съм сигурен се крият и далеч по-интересни етимологии от Баламура на Притсак. Но тук трябва да се приложи съвременен лингвистичен подход. Една доза наука 5 дози смях. Допустими са и други комбинации. Все пак още не сме чули мнението на проф. Добрев :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Очакваме традиционното включване от Японските и Тунгусо-Манджурските степи

От степите още не са отговорили на въпроса понятията в Джагфар Тарихи дали са на монголски,татарски или праболгарски език. Щото ако са от 9ти век, както се твърди, няма как да са на татарски, а те са именно на този език. И тук дядо Омелян е абсолютно прав, не като за Баламур. Любопитно е, че в някои преводи това името на бащата на Теодорих си е направо Маламир... И той сигурно е от арабски произход...:!!!:

78. [Malchus, Byzantine History]

Read the Byzantine History of Malchus the sophist1 in seven books. It begins with the final illness and death of the emperor Leo in the seventeenth year of his reign. The author gives an account of the proclamation and accession of Zeno, his expulsion from the throne and life as a private individual, the accession and abdication of the usurper Basiliscus. The restoration of Zeno to the throne and the murder of Basiliscus, his wife and children being unjustly put to death at the same time. Harmatius, who had restored Zeno, met with a similar recompense, being put to death by Onulphus. The author also gives an account of the rebellion of Theodoric the son of Triarius; the friendship of Theodoric the son of Malamir,2 and his war with Theodoric the son of Triarius

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ха, така.... бащата на Теодорих е Маламир... Е това вече ме учуди!

Бащата на Теодорих Велики се казва Теодемир. Теодорих Велики има двама чичовци, братя на баща му - Валамир и Видимир. Този Валамир е нещо като Маламир, а според Прицак името е от хунски произход, обаче това не е съвсем ясно. При всички случаи суфикс МИР е доста популярен в царската династия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хм, ще рече, славянското "..мир" е случайно съвпадение с по-ранни?

Общ индоевропейски корен. Но у славяните и у иранците е най-изявен с подобно значение - мир, закон...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бащата на Теодорих Велики се казва Теодемир. Теодорих Велики има двама чичовци, братя на баща му - Валамир и Видимир. Този Валамир е нещо като Маламир, а според Прицак името е от хунски произход, обаче това не е съвсем ясно. При всички случаи суфикс МИР е доста популярен в царската династия.

Ах тъкмо се чудех къде са се скрили "гробищарите" :)): професорът нещо пак ви е много лют, внимавайте къде копаете.

А за протокола някой ще ме светне ли кой точно е Кучкарски, че се обърках вече? :tooth:

Та така. И аз ги гледах тези имена сред Готската рода на Атила защото според Йорданес още Баламир се бил сродил с Готите и ми стана ясно че опитите на Омелян да представи суфикса при Баламир за вторичем а формата Баламбер за оригинална и най-автентична са много съмнителни. Но той си разбира от занаята и пипа чевръсто, като при оная хумореска с бехти където беше съвсем "успешно" реконструирал ламбадаизъма :tooth: Това е което аз наричам да работиш със замисъл и замах. Чак и на мен ми се иска да стана лингвист. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бащата на Теодорих Велики се казва Теодемир. Теодорих Велики има двама чичовци, братя на баща му - Валамир и Видимир. Този Валамир е нещо като Маламир, а според Прицак името е от хунски произход, обаче това не е съвсем ясно. При всички случаи суфикс МИР е доста популярен в царската династия.

Към това бих посочил и Боромир от "Властелина на пръстените". Още един владетел на -мир.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Към това бих посочил и Боромир от "Властелина на пръстените". Още един владетел на -мир.

Може би си чувал, че Толкин е бил професор по средновековен английски. И всичките му имена прочее са исторически и лингвистично достоверни. Даже Саурон е някакво халдейско божество. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да пуснем едно владетелско име:

Мортагон, Муртагон, Ομορταγ, Ομυρταγ, Ομουρταγ, Ομβριταγος, Μορτάγων – вариант на прабългарското владетелско име Омуртаг. Окончанието -ων е окончание за родителен падеж в средногръцкия език. (ИД-ЗСБХ,стр.133) Така че името е звучало като Муртаг. Връзката която правят тюрколозите с тюркското yumurta – яйце и напълно изкуствена, без логически смисъл, вложен във всяко име. В.Бешевлиев посочва иранското име Μουρδαγος фиксирано в надпис от черноморския град Олбия. Милор го извежда от осетинското murdag, murtad, murttakk – езичник, идолопоклонник. (ВБ-ИЕП),(ОРС),(ДРС) В пехлеви и съвр.персийски murdār – пропаднал човек, което е навлязло в български като турска заемка (от персийски) - мундар, мръсен, долен човек. Очевидно е че подобни етимологии са недопустими за име на човек, камо ли за владетел. Или ирландското murrtha – богат, muire, muiredach – благородник, знатен. (EDGL) В тох.(б) murtas.s.e – висок, величествен, отнася се за планински връх. (DA-DT-b) Напълно обяснява името на българския кан, особено формата Муртаг(он). В санскрит mirdhān, протоиндоирански mrhdhan, персийски mutūĥ, кашмирски mudār, mŏdarun, непалски mūrdhā – планински връх, било. В.Стоянов посочва българското име Мурто, съхранено в османските регистри от 16 в. (ВС-КПАБ,стр.267) Това е явна умалителна форма от Муртаг. При осетинците се среща името Муртаз, а при чувашите Омартак, Омуртак. (ЗГ-ОФЛИ),(ЧАЯ) В угрофинските езици, в естонски murd, murdus, лапландски moarast, moarašt, фински marasto, мордвински mar, хантски mora, селкупски margэ, marge – планина. (UE) Смятам че най-удачно е значението – величествен, планински връх. Б.Симеонов посочва чагатайски omurtka – стълб, гръб. (БС-ПО,стр.175) Вероятно имаме тохарска заемка (стълб-висок). Трябва да отбележим че в Източен Тяншан, на изток от Турфан и Урумчи и до днес съществува връх Омуртаг.

----------

и още едно:

Маламир, наследил Омуртаг. Като производно може да посочим редките, все още срещащи се български имена Малам и Мальо. Б.Симеонов го свързва със семитското malik – владетел, разпространени при древните тюрки, посредством согдийски. Според него мали-мир означава „власт на господаря”. (БС-ПО,стр.177) При осетинците се срещат имената Малак, Малы, Мали, Малсæг, Мæллæг, Мæлтиз, Мæлкъæги, Малыкъо, Мулук. (ЗГ-ОФЛИ) При чувашите – Малай, Малей, Малентей, Малетей. (ЧАЯ) Откриваме ирански корени. В осетински иронски milængоm, mælætы, дигорски mеlængоn, пущунски maluk, персийски maleh, гилянски mêlih – красив, или кюрдското melûm, гилянското malum – открит, правдив. (VS-ETD) В пущунски mal, meelma, malgerey - приятел. (HP-PD) В пракрит malya, кашмирски masāl – възхвала. Малам-михр е означавало „красив, или правдив като Митрa”, или „приятел, възхваляващ Митра”.

-------------

и това:

Пресиян (Пресиам), Персиян – владетел наследил Маламир, също името Пресиян ІІ носи пристолонаследника на цар Иван Владислав. В 1978 г. в Михаловце (Словакия) надгробен надпис гласящ: „Тук лежи княз Персиан (Пресиан), (роден) в годината 6505 (996/997), (починал) в годината (1060/1061)”, което показва че българският принц е завършил живота си като емигрант в Унгарското кралство. Етимилогични паралели:

а). Пресиян (Персиян) – персиец. Според В.Бешевлиев етимологията на името е обяснена най-удачно от името ПЕРСИАНЪ (Περσιανος, Περσιαμ). Това име Иван Дуйчев свързва напоследък с народностното име на персите, като приведе за доказателство славянските форми ПЕРЪС НИНЪ, ПЕРЪСIАНИНЪ, ПЕРСIАНIНЪ, ПЕРС НИНЪ - персиец. (ВБ-ИЕП) Като аланско име е засвидетелствано и в Боспорското царство – Περσίαν (Персиан). (КС-СНПб-М-1-2005,стр.28) При осетинците се срещат сходните имена Парса, Парсæг. (ЗГ-ОФЛИ) При чувашите – Парăс, Парсай, Пăрсай. (ЧАЯ)

б). Пресиян (Персиян) – красив, великолепен. Като втора възможност предлагам връзка с тох.(б) parsāntse, в тох.(а) p.rs – пъстър, красив, великолепен. Д.Адамс го свързва със санскритското prsani – пъстър. (DA-DT-b) В осетински færuxs, кюрдски ferik, ferx, пущунски pêraq, гилянски pеr – бляскав, светъл. (VS-ETD) Възможно е Персиян да отразява индо-тохарското пъстър, красив, великолепен, светъл.

в). Пресиян (Персиян) – добре говорещ, оратор, знаещ, гадател. Трета възможност може да се посочи в осет.иронски færsыn, дигорски færsun – възхвалявам, говоря, чета, гадая, правя магия. Аланският първообраз е persin, persan и показва връзка с протоиранскои prs(а), авестийски pэrэs, древноперсийски pras, пехлеви pursītan, съвр.персийски pursidan, партянски purs, согдийски p`rs, хотаносакски, ягнобски, таджикски purs, кюрдски pirsin, белуджи pursaγ, мунджански pэrs, йидга p`rs, вахански pэrs, pörs, рошански, хуфски, бартангски pаrs, искашимски fъаrs – питам, говоря, искам. (ВА-С-1,стр.454-455),(ИС,К-ЭСВЯ,стр.277) Или Персиян да отразява това древно значение на гадател, знаещ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При осетинците се среща името Муртаз,

И при турците през ХV-ХVІІІ век поне, при това често - Муртеза. Ама турците няма как да са алани.smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преди време по работа попаднах няколко пъти на женско име Маламка, от началото и от края на 20 век из шопските села.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Общ индоевропейски корен. Но у славяните и у иранците е най-изявен с подобно значение - мир, закон...

"У иранците" "мир" значи "светлина" и "свят" , "святост" ("Ариа(х)мир - светлината на Иран), което обаче при славяните е ..свят/швят. При русите (само) не се пише и казва "свят", а "мир" (вместо свят)..Най-вероятно думата при русите е навлезнала чрез посредничеството на тюрските езици..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:tooth:

Кога пък съм държал написаното от мен да е издържано? Просто се възхищавам колко наивни са хората и на какви всевъзможни тъпи недоказани и наукообразни етимологии и шашми се хващат, особено ако идват от разни "капацитети".

Е ако толкова искаш нещо издържано от мен, ето ти моят най-нов продукт с който толкова се гордея. Мисля че надминах дори и Притсак с неговия каламбур, пардон Баламбур :tooth:

"Бледа - Хунски владетел - От Слав. блед, суров, изпит, жесток, садистичен (Туранага Сан - "Култура и език на Великите Хунори", под печат)"

Какво не му е издържано? Щом Хунорите са имали Славянска Страва, що да са нямали и Бледа :P

Разбира се няма причина да спираме дотук. Така като сме почнали нека да ходим до край. Балас можело да е и Германско. Ами може, защо да не може? То и Балдуин е Германско - от Балд - силен. И сега една малка врътка и пак в Согдийските степи за да ви дойде акъла :)):

BALADEVA

Gender: Masculine

Usage: Indian, Hinduism

Other Scripts: बलदेव (Hindi, Sanskrit)

Means "god of strength" from Sanskrit बल (bala) "strength" combined with देव (deva) "god". Baladeva (also called Balarama) is the name of the older brother of the Hindu god Krishna

Бала-дева - Бала-митра - Бала-мира - Балдомира и айде на здраве за Хунорите :tooth:

Очакваме традиционното включване от Японските и Тунгусо-Манджурските степи, където съм сигурен се крият и далеч по-интересни етимологии от Баламура на Притсак. Но тук трябва да се приложи съвременен лингвистичен подход. Една доза наука 5 дози смях. Допустими са и други комбинации. Все пак още не сме чули мнението на проф. Добрев :biggrin:

Боже, боже, боже..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време по работа попаднах няколко пъти на женско име Маламка, от началото и от края на 20 век из шопските села.

----------------

Малам и Маламка се срещаше доскоро и не чак толкова рядко в Тракия (Югоизточна България)сред по-старите. Днес вече името не се среща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Среща се. Познавам жена с това име. От Горна Диканя, Малама Парталина. Възрастна жена, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...