Отиди на
Форум "Наука"

Химнът на МВР в епохата на чалга-културата


Recommended Posts

  • Потребител

"Това е просто култово!!!"

Направо си е "култово", защото нарушава европейската "Конвенция за защита правата на човека и основните свободи" /има я в нета/, чл. 10, т.а.

От 1992 г. Република България е член на Съвета на Европа и трябва да я спазва, защото я е ратифицирала.

Както винаги, незнанието не е аргумент.:!!!: :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е просто култово!!! Кърти мивки. Доцент Любима има 1 + от мен. punk.gif

И от мен! Уважаемата Доцент Любима си заслужи платинен + Първа степен с орнаменти, брилянти и мечове!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И от мен! Уважаемата Доцент Любима си заслужи платинен + Първа степен с орнаменти, брилянти и мечове!

Вече е увековечена тази мисла в подписа под профила ми. Там честта да бъдат цитирани имат само и единствено шедьоври на политико-идеологическата фраза. crazy_pilot.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самият факт, че публикацията насилствено е преместена в "Литература", аз съм я публикувала в "Езикознание", тук, показва, че манипулативната мрежа на БСП е стигнала и до "БГ Наука". Помислете върху това, което пиша. Аз съм ЛИНГВИСТ, а не ЛИТЕРАТОР и мястото на тази публикация е в рубрика "Езикознание". :!!!:

Моля Ви се сега, манипулативната мрежа на БСП никога няма да стигне дотук. Просто в случая се получи комична издънка на МВР, какво толкова, тя не отменя успехите му. В музиката да се дъни, не в другото ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Издънката не е в МВР, издънката е в многознайковците, които не познават историята на собствената си страна и започнаха да суфлират на БСП и манипулацията й за сравняване с Маяковски. БСП много надценяват българите. Наистина ли си мислят, че хората нямат друга работа и от сутрин до вечер четат точно пък - Маяковски. Лошото е, че наивници повярваха на манипулацията. Като мине време, ще се осъзнаят.

Ще се осъзнаят ли обаче модераторите на "БГ Наука", които не правят разлика между езикознание и литературознание като две различни науки. Изпратих им вече две писма, не реагират. Вярно е, че е почивен ден, но трябва да има дежурни.

Моите публикации, пак повтарям, не са литературоведчески, а езиковедски. Аз пиша в "Езикознание", там пък няма модератор езиковед. Всичко - по български. :post-20645-1121105496:

Манипулативната мрежа на БСП е и в "БГ Наука", скъпи КГ125. Дори един мой колега, верен и предан слуга на БСП. Да е жив и здрав. :smokeing::head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мисля, че БСП ще се възползва или би могла да се възползва от този забавен случай, по простата причина, че а повдигна въпроса, а й удариха в челото стотиците социалистически песни като тази:

"Партийо, предан водач на народа...."

Справедливостта изисква да кажем, че случаят със сегашната песен изобщо не е такъв. Аз не бих го преувеличавал, просто е весел. Както знаем, да се очаква от такива институции висше музикално майсторство не е много далновидно, така че лично на мен ми е весело от тази случка, без да надценявам значението й.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам тази тема какво общо има с раздела Езикознание. Преместих я в раздел Литература - Българско творчество.

Пост № 73. Ето го многознайкото, който не прави разлика между езикознание и литературознание. Ние сме таванът, ние сме върхът. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че БСП ще се възползва или би могла да се възползва от този забавен случай, по простата причина, че а повдигна въпроса, а й удариха в челото стотиците социалистически песни като тази:

"Партийо, предан водач на народа...."

Разбирам те, КГ125, но тя вече се възползва. По телевизията показаха и Станишев, и Местан. Особено смешен беше Лютви Местан. И как да не се заливаш от смях, като много добре зная как е станало. Връчили са му листче с името на Маяковски, което е трябвало да запомни, за да не го срича и той високопарно започна да хули В.Маринов /манипулативна стратегия на омаловажаването, изучава се в политическата лингвистика/. Дори някъде се прокрадна и формулата "Веселин Маяковски",съвсем съзнателно разбира се, приложена е манипулативната стратегия на контаминацията и това е много сериозен въпрос. Всичко е подготвено от манипулативния апарат на БСП, който е и тук, сред нас. Любувам им се. На някои никове.

Лесно може да ги разпознавате. Външно изглежда, че се заяждат, но това не е действителното действие. Целта е манипулативна и се осъществява по няколко начина. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама това явяване на Местан с нищо няма да му помогне. Защото ако МВР продължи да ги разкрива, рано или късно ще се види къде и какво е правела партията му ;)

А пък специално БСП ако криткува Маринов за нещо, клиповете от предизборната й програма още стоят...

ПП

Аз не бих критикувал музиканта кой знае колко. Проблемът беше повече с текста, от една страна, и с безподобния балет...

Иначе човека си пише песни, кой и какво може да има против един добър музикант, все едно харесва ли му музиката или не?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ама това явяване на Местан с нищо няма да му помогне. Защото ако МВР продължи да ги разкрива, рано или късно ще се види къде и какво е правела партията му ;)

А пък специално БСП ако криткува Маринов за нещо, клиповете от предизборната й програма още стоят...

ПП

Аз не бих критикувал музиканта кой знае колко. Проблемът беше повече с текста, от една страна, и с безподобния балет...

Иначе човека си пише песни, кой и какво може да има против един добър музикант, все едно харесва ли му музиката или не?

Това ми беше любимият клип от изборите -

Знаеш ли, ако си в залата, и музиката, и текстът, и изпълнението, и балетът ще ти харесат, защото впечатлението е цялостно, а и атмосферата беше приповдигната. Наистина хората бяха усмихнати и честитеха празника на полицаите. Аз пък се радвах на тази 131-годишнина, която не разделя историческите периоди в България. Най-после! Мога да кажа, че по начало обичам балета, е, на Чайковски, разбира се и не намирам нищо нередно в мъжкия балет да се поднесат в стилизиран план действията на полицията. Просто ние не сме свикнали и човек трудно харесва и се приспособява към нещо, което вижда за първи път. Още повече, че ти си мъж и няма как да харесваш мъжки балет. Същото обаче не се отнася за мене, нали?

Това не означаваше обаче, че трябваше да има глупава истерия, инициирана от манипулативния апарат на БСП. Така, като се разрових, стигнах до интимната лирика на Евтим Евтимов и сега го забелязах като поет, за мой срам. Наистина е много нежен лирик. Не ме интересува дали е комунист или не. Нали живеем в партиен плурализъм и трябва да сме толерантни към различните политически течения? Последните десетилетия наистина не стигам до литературата, защото се занимавам само с езикознание и запълвам луфтовете от времето на социализма. Красота!

А клипчето за Сердоган наистина ме развесели по време на изборите. Особено когато българският химн преминава в циганска песен. Аз съм от цигански град. Направо си се веселях, докато си събирах емпиричен материал за анализите. Хубаво е работа и хоби да съвпадат.Наистина си обичам езикознанието. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Другарко Любимова, първичната партийна ядка на нашия сплотен колектив отдавна и с интерес следи работата Ви и трябва да кажа, че президиумът, а и в частност аз, ако ми е позволено да намеся личен момент, сме впечатлени от силата на убеждението, от ораторския плам и честността на словото Ви. Затова, другарко доцент, с голямо удовлетворение Ви присъждам Първа степен на преходния Медал на раздела по гербознание, хералдика и бойковистика на нашия форум, Орден Средна гора (ІІ-а степен) с мечове и ленти и Почетния знак на Пожарната команда. Поздравления!

pumpkin-medal.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Езикознанието и литературознанието макар да имат доста допирни точки, са все пак две различни неща. Допирната им точка е, че се изследват езиково литературните произведения. В литературознанието наред с това се ползват както познанията на други науки, така и свои собствени. Има да речем историческо изследване - какво е било времето на написване, какви са били идейните възгледи на автора и др. под. Има сравнително изследване - при него се съпоставя дадена творба с друга - било на същия автор, било на друг автор, но от същото течение, било с автори от предходна или последваща епоха. Тази тема поне така, както е стартирала си е точно в областта на литературознанието.

Езикознанието е свързано с развитието на езика. Може да става дума за поява на нови думи в резултат от глобализацията, евроинтеграцията, развитието на интернет или пък скапването на езика от триумфа на чалга-културата. Ако темата беше свързана с езикознание, то Бойко, Цецо, комунисти и ред други нямаше да имат място в нея. Въобще езикознанието е доста по-сухичка материя.

Някаква връзка към езикознанието и развитието на езика има трайното схващане по всички форуми, че писането с големи букви е уместно като изключение, а честото му прилагане в големи размери е меко казано проява на лош вкус. Затова дори в работата човек да използва по-често големите букви за разни документи (напр. в ДО ... ШЕФА НА .... , УВАЖАЕМИ...), все пак не е лошо да си дава сметка и за новите особености на интернет-културата.

А сега за кажа няколко думи за песничката, с която толкова нелепо се изгавриха с хората, които работят в МВР (има няколко клоуна, за които може би пасва, но те по-скоро получават заплати от МВР, а не работят според предназначението на това министерство).

Преди да се захвана с нелепия и нагъл текст на песента да кажа няколко думи за проблема с поръчковите изпълнения. Вярно е, че много произведения са правени поръчково. Въпросът е, че поръчките обикновено са възлагани на хора, които не са се изявили в писането на доноси, а имат идеи, които съответстват на идеите на поръчката. Не е задължително целта да е полит. проганда. Напр. известната "Лили Марлен" да речем е имала по-скромната идея да се възпее една типично житейска ситуация от епохата, поручило се е нещо хубаво, което умело е използвано за пропаганда.

Пропускам медийното отразяване на появата на песента, загатващо се предполага, че авторите не са виновни за списването на журналистическите статии..

Приятелството между певеца Веселин Маринов и вътрешния министър Цветан Цветанов помогна на МВР да се сдобие с химн.

Първо да вземем често повтарящото се "моята полиция", "родната полиция". За мен е просто проява на глупост да вземеш основната идея на един от соц-лозунгите, които неизбежно присъстват във всички топ-класации за най-тъпи соз-изрази: "Милицията принадлежи на народа и народа принадлежи на милицията!". Пък е нещо силово не е най-добрият обект за възхвала. То е нещо като "моите мутри ме пазят", "Моята бухалка ме пази" ... Просто омешването на рекетьорско-мутренска сила и поезия някак не вървят!

Тук ще дам за пример откъс от едно стихотворение от някогашната ми читанка за първи клас, което още си го спомням "Граничар":

Аз обичам много този батко,

зная той неспирно бди за нас,

по-спокойно да работи татко,

по-спокойно да се уча аз.

Съвсем различно щеше да е ако се тупнеше нелепото "моят граничар". Де не говорим как би звучало при клипчето, което са спретнали на тази песен, дето има сложена снимка на Веселин Маринов начервен и гримиран. :w00t: Е, ако беше използвано "Моят Цецо ме пази" можеше и да има някакъв смисъл, ама авторите нямаше да искат да признаят какъв е.

Стихоплетството е направо безобразно. Гледана е някаква рима, като са слагани случайно попаднали думи, които често се оказват съвсем не на място.

Ако някой някъде предава

своето отечество и слава

Отечеството се предава, но не и славата.

следващия ред си е направо класическа мутренска чалга:

ако клетвата за дълг прегази

В нета във връзка с клипа бях срещнал една пародия на текста, където това беше преправено много по ня място:

даже мутра с джипа си да ме сгази

моята полиция ме пази

Следващото е :doh: (смайлика замества няколко епитета):

Ако някое продажно братство

граби от народното богатство

Продажен е този, който дето се вика би продал и майка си. А и брат си. Тъй че не виждам нищо общо между братство и Догановите обръчи от фирми, Виденовите приятелски кръгове или Костовите фондации.

Ако някой вярата убива

и престъпниците сам прикрива,

Тук не е ясно каква точно вяра някой убива, като престъпниците прикрива. Ами ако човека вярва въвв всемогъществото на мафията, защо да убива вярата на други със същиге убеждения помагайки на някой мафиот? Или може би убива вярата в светлото комунистическо-герберско бъдеще? Има поети писали за тяхната вяра, ама в това епикурейско-чалга изпълнение не става много ясно каква точно е вярата. Пък то май творците не са имали вяра, а поръчка. Тъй че няма как да разберем какво точно някой им е убил.

Иначе следващото си е написано баш за покойници:

Хора, подарете цвете,

хора, запомнете ни добре!

Защото помним мъртвите и им носим цватя. Ама пък да изпееш на празника на МВР "Вечная памят и вечен покой" та тези дето ни пазят си е меко казано безобразие.

И като стана дума за безобразие, то някой трябва да е доста нагъл и безочлив да се изправи пред служителите на МВР и баш сега да им изпее това:

Гордост е да служиш в редовете

на ..... МВР

Защото заплатите в МВР са ниски, а точно около празника се започна дискусия за орязването и на един от малкото останали им бонуси - този за по-ранното пенсиониране. Що за безсрамие е да се изтъпаниш (или да знаеш, че ще те слуша) да речем полицая Митко Чавдаров и да му изпееш това. Човека, който беше изправен пред съд, защото арестувал шестима роми, които се катерели по сградата на общинското читалище за да скъсат националния флаг. Или пък пред Михаил Цонков.

За разлика от накои други, аз харесвах това, което триото правеше до сега, но с тази гавра ми паднаха страшно много в очите.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знаеш ли, ако си в залата, и музиката, и текстът, и изпълнението, и балетът ще ти харесат, защото впечатлението е цялостно, а и атмосферата беше приповдигната. Наистина хората бяха усмихнати и честитеха празника на полицаите. Аз пък се радвах на тази 131-годишнина, която не разделя историческите периоди в България. Най-после! Мога да кажа, че по начало обичам балета, е, на Чайковски, разбира се и не намирам нищо нередно в мъжкия балет да се поднесат в стилизиран план действията на полицията. Просто ние не сме свикнали и човек трудно харесва и се приспособява към нещо, което вижда за първи път. Още повече, че ти си мъж и няма как да харесваш мъжки балет. Същото обаче не се отнася за мене, нали?

E, аз имам някои възражения срещу балета, особено пък в полицейски униформи, все пак. Всъщност бая сериозни.

Иначе МВР не е в лош период от историята си, никак дори!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз мисля като тебе, КГ125, но само техника и коли не е достатъчно. Горките полицаи имат много да учат, за да се включи нашата полиция в Европол. Всичко впрочем трябва да учим и то много. Прекалено голяма е разликата между двете части на Европа. През 1990 г. бях на една конференция в Копенхаген, когато ни пуснаха да пътуваме и източноевропейци още не се мяркаха много в Западна Европа, бяхме в университета двама души с един колега от Литва и аз тъжно си мислех, как можа една идеология да създаде две цивилизации в Европа. Наистина тъжно. И наистина цивилизациите са две и ние сме в недоразвитата.Тъжно.

Балетът си беше готин, мъжете също. Хайде, сега! Възражения. Хората са си балетисти, какво искаш? Ти можеш ли като тях? Те са учили. :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

glishev, добре ли си? Къде виждаш другарки? В нета има само дами и господа. Социализмът си отиде преди 20 г. Нима не си забелязал? :tooth::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако си беше изпял песента и си беше седнал, кво толко-песен като песен-на едни им харесва , на други-не. Другото беше кофти на сцената-сирените,патрулките и хореографията.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми се брои от началото на темата, колко пъти доцент Любима повтори, че е лингвист/евролингвист - много са. Това страшно ми напомня на една друга тема, където във всеки пост марушка държеше да наблегне, че Еова така й бил казал.:biggrin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако си беше изпял песента и си беше седнал, кво толко-песен като песен-на едни им харесва , на други-не. Другото беше кофти на сцената-сирените,патрулките и хореографията.

Не смей да не харесваш хореографията. Какво не им харесваш на балетистите? Мъже като мъже. Колкото до В. Маринов, имаше още две изпълнение и завърши с "Аз знам, Българийо, аз знам,/ че друга няма като теб..." и взриви публиката. БЕШЕ ТРИУМФ, НЕ НЕУСПЕХ. НО ЗАВИСТТА И ЗЛОБАТА В БЪЛГАРИЯ НЯМАТ ПОЧИВЕН ДЕН.

Някой ще ми помогне ли да кача клипчето за Сердоган, нещо не ми се получава -

Много моля :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли, Galahad, не ти го пожелавам, но в случай на необходимост, всеки от нас ще се отнесе до полицията. Тогава защо са тези подигравки? Да не споменавам за това, че подобно поведение говори и за лошо домашно възпитание. Аз съм от интелигентно семейство и много-много не цепя басма на простотията. Уважението между хората трябва да е по-голямо, именно уважението и взаимопомощта. В този план ние рязко се разграничаваме от европейците, а уж сме европейци.:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Балетът си беше готин, мъжете също. Хайде, сега! Възражения. Хората са си балетисти, какво искаш? Ти можеш ли като тях? Те са учили. :)):

Сега погледнах и клипчето с балета. :doh:

Някой ще може ли да обясни, защо докато се пее "моята полиция ме пази" балетистите стоят със скръстени ръце, а пък като се пее "Гордост е да служиш в редовете на България и МВР" застават гърбом и почват да правят едни чупки в кръста достойни само за стриптизьорки с консумация.

В интерес на истината това дали са истински балетисти или просто Цецо е докарал дежурната смяна от патрулите да ударят един танц? Защото през цялото време изглежда, че не са много наясно какво точно трябва да правят на сцената.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пост № 73. Ето го многознайкото, който не прави разлика между езикознание и литературознание. Ние сме таванът, ние сме върхът. :crazy_pilot:

Максимално кратък, че върви мач.

ХИМНЪТ НА МВР В ЕПОХАТА НА ЧАЛГА-КУЛТУРАТА - тази тема има толкова общо с ИСТИНСКАТА лингвистика, колкото свеща с ядрената физика.

И понеже явно вече съм вписан в графата агент-манипулатор на БСП/БКП, аз като истински последовател на Партията, ще поздравя доцент евролингвист, политолингвист Любима ето с това. tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Знаеш ли, Galahad, не ти го пожелавам, но в случай на необходимост, всеки от нас ще се отнесе до полицията. Тогава защо са тези подигравки? Да не споменавам за това, че подобно поведение говори и за лошо домашно възпитание. Аз съм от интелигентно семейство и много-много не цепя басма на простотията. Уважението между хората трябва да е по-голямо, именно уважението и взаимопомощта. В този план ние рязко се разграничаваме от европейците, а уж сме европейци.:)

За съжаление, когато се нагази в помията, колкото повече се рови, толкова повече се затъва с нея. Та същата е работата с бълвоча на Веселин Маринов. Освен всичко друго, са имали наглостта на празника на МВР да изпълнят като своя една изплагиатствана песен, която само са обезобразили с една просташко-чалгаджийска редакция.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...