Отиди на
Форум "Наука"

Химнът на МВР в епохата на чалга-културата


Recommended Posts

  • Потребител

Aspandiat, сигурно още не сте в нета. Темата има много общо както с политическата лингвистика, така и с лексикологията, раздел в науката езикознание, която се занимава с думите - многозначност, омонимия, стилистична нюансираност и др. Аз въобще съм си езиковедка и не мога да пиша като литературоведите. Те са просто друга наука. Затова и институтите не са смесени, защото литератор не може да оценява работата на езиковед и обратно. Говоря за професионално равнище.

Помолих Ви да върнете темата в "Езикознание", тъй като езиковите въпроси не се обсъждат с литератори, а с езиковеди. Както разбирате от коментарите, принудена съм да снижа разговора, тъй като към темата проявиха интерес хора с широк спектър от професионални характеристики, а аз съм длъжна да се съобразя с тях, за да имаме обща база за обсъждане. Вярно е, че в България няма още политолингвисти, но ще ги има в следващото десетилетие. Направлението ще се създаде под напора на обществените условия.

За всички, които се интересуват от предмета на политолингвистиката, тя включва:

- отношението политици/ политици;

- отношението политици/ електорат (тук е и темата за политическата манипулация - същност и характеристики, техники и стратегии за осъществяването на манипулацията чрез текст, образ и звук, като все пак най-важна е ролята на езика и работата на текстера, човека, който съставя манипулативния текст);

- отношението политици/ медии (по отношение на манипулативните стратегии медията - печатна медия, радио, телевизия, интернет е посредник, инструмент за осъществяване на манипулацията. В случая, който анализирам, основен инструмент за осъществяване на манипулацията е интернет, също неразработен още въпрос в България).

Благодаря на всички, които проявиха интерес към анализа и въобще - статията. Този интерес не е случаен, става въпрос за грандиозна политическа манипулация чрез използване на социалните мрежи и сайтове в нета. Най-смешното е, че поводът е прекалено дребен. Казвам го, защото днес, 11.07. за съжаление се отбелязват 15 г. от клането в Сребреница. Манипулирането на съзнанието за избиването на няколко хиляди души в Босна на етнически принцип е сериозен междуетнически конфликт, който в никой случай не може да се сравнява с манипулацията по повод песента на МВР.

Самото преместване на статията от рубрика "Езикознание" в рубрика "Българско творчество" (каквото и да означава това словосъчетание, защото шиенето на български шевици също е творчество, както и направата на глинени съдове с фолклорни мотиви) е също акт на манипулация. Започнах да задавам неудобни въпроси, изисквам аргументи, а такива просто няма. Има изпълнение на политическа поръчка, за която е платено.

ВПРОЧЕМ КОЙ Е МОДЕРАТОРЪТ НА РАЗДЕЛ "ЕЗИКОЗНАНИЕ"? ВЪОБЩЕ ИМА ЛИ ТАКЪВ И КАК СЕ КАЗВА, НЕ КАТО НИК, А КАТО ЕЗИКОВЕД. Чакам отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може би не точно Вие сте принудена да "снижите разговора". Изобщо не си позволявайте тоя снизходителен тон. Непрекъснато скачате от тема в тема, противоречите си и ни пробутвате лош PR на герберство. Не оскърбявайте интелекта и вкуса на пишещите тук.

Б. мод. Ако настоявате да продължите в тоя стил, ще ме принудите да заключа темата и да вдигна нивото Ви на предупреждение. Няма да повтарям.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се занимавам с герберство, не съм цветарка по професия. Само обичам цветята, всичките, без предпочитания.

Значи политическа цензура. Нали? Така си и очаквах.

Вие имате претенция да се занимавате със Западноевропейско средновековие. Тогава бихте ли ме казали как професионално се вписвате в една съвсем различна наука, която не се изучавали - лингвистиката? Тя се учи във висшето образование, не в средното.

Няма скачане от тема в тема, а УЧТИВ отговор на насоката на коментара на пишещите хора. Мога и да не се занимавам с коментари, но не е учтиво. Трябва да проявя внимание към хората. Дори и те да не са учтиви с мене, съзнавайки, че нямат агрументи и причини за словесна агресия. Въпреки това я проявяват. Въпрос на възпитание.

Когато аргументите липсват, започват заплахите. Така е на Балканите, комунистическа цензура, нищо друго. Само си играете на демокрация. Вие не сте демократ и не зачитате сериозния диалог с аргументи. :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aspandiat, как да си обясня интелектуалното бисерче в № 17 с клипчето на Радка Куршума "Огнеборецо мой", което сте публикували? Пак политическа поръчка ли е? :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласна съм с тебе, ако имаш предвид Радка Куршума. И аз онемях, макар че като езиковед съм срещала всякакви текстове. Този обаче е фантастичен. Препоръчвам ти да го чуеш. Добра находка. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По повод питането ми за публикация № 17 бих искала да приложа тук и твърдението на Galahad № 44 за нелепа публикация в сп. "Правен свят" на снимка на министър Цветанов в ресторант, вероятно дипломатическа среща. Подкрепям твърдението му поради несъответствие между тематиката на списанието и социалната роля на министъра в момента, който убедено говори, а пред него са двата GSM-а. Готов е всеки момент да тръгне, ако бъде повикан спешно. Софрите нямат абсолютно никакво значение. Дали списанието му се подмазва или е искало да го злепостави, за мене като политически лингвист остава загадка. Не разполагам с контекста, за да мога да коментирам професионално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо се бавят отговорите. Затова отново ще ви питам дали този текст е също чалга, както смятат някои хора за текста на песента за МВР:

И това ли е чалга?

За теб дойдохме тук, Родино,/ от всички твои кътове./ На теб да служим, татковино,/ кат смели, верни синове./ И всеки миг сме ний готови/ над теб да бдиме със любов./ Родино, твоите окови/ ще скъсаме при бойни зов./ Готови сме велико дело/ за тебе, майко, да творим,/ Съдбата твоя ние смело/ с венци и лаври ще дарим./ Ние криеме във себе сили/ и огнен дух над нас витай./ Гърди си в броня сме обвили/ заветът роден в нас сияй. [49-ти Витошки випуск на Военното на Н.В.Училище, албум на випускниците, 1930 година, България, София]

Смелост, вярност, преданост, любов към родината – това са ценностите, възпитани във Военното на Н.В.Училище. Текстът е наситен с думи с висока емоционалност, които поддържат атмосферата на приповдигнатост, боен дух и дълг. Ще повторя – и морален дълг към родината, която се свързва със светия образ на майката.

Преди социализма е имало една друга България, към която се връщаме сега мъчително бавно.:!!!: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Aspandiat, как да си обясня интелектуалното бисерче в № 17 с клипчето на Радка Куршума "Огнеборецо мой", което сте публикували? Пак политическа поръчка ли е? :post-70473-1124971712:

Не. Мат'риал за задълбочен анализ, който да проведе евро-лингвист доц. Любима.

Що се отнася до скоростта на отговаряне, тук нямаме норматив за това.smokeing.gif

Впрочем незнайно защо, преглеждайки дискусията, в съзнанието ми изплува епиграмата на покойния Радой Ралин:

"Багряна, Багряна, поетеса

на два режима метреса". smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лично аз съм възхитен от смелостта на В. М. да представя нов химн на МВР... след като такъв има.

Сега ще кажа няколко думи за онзи истинския химн... които всички футболни фенове реват с пълно гърло!

Вече десетилетия той е изпълняван с страхотно въодушевление по българските стадиони. При това може да бъде чут от страна на оцветени в най-различни цветове български футболни фенове.

С една дума - над партиен и общо човешки!

Е вярно е, че в песента за полицията се обсъждат някои интимни подробности от живота на бг. полицай*, но какво пък? Нима той не е човек? И той си има своите интимни особености. Обратното твърдение би било ужасно! /Пази Боже!/ Даже Ницше е написал "... горко на този, който под униформата носи униформа.." **

Вярно е, че в химна се описват действията на жената на полицая, с цел продължаването на рода /не всеки е благословен с Непорочно Зачатие/ , но това показва, че полицейската съпруга има гражданска позиция и се грижи за положителния прираст на бг. население.

Много би могло да пише по тази тема, но аз ще приключа с призив да запеем всички ...

познатия ни полицейско - футболен химн!

Такт 2/4ти

Тон за песен!

Уш...

:punk:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Авторът има предвид сексуалната ориентация на лирически герой. Бл. ав.

** Неточен цитат от Ф. Ницше /Тъй рече Заратустра/ Бл.автора

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aspandiat,

Знаете ли, какъв е бил Радой Ралин в много далечното минало? Познаваха се с една братовчедка на майка ми и леля Стефка, както й казвах още като дете, след като пораснах вече - само Стефка, ми беше казала по време на следването ми, че той е бил анархокомунист. Тогава не знаех нищо за анархокомунистите, сега - също.

Трябва да се научите да правите разлика между политическа лингвистика и евролингвистика. Тази разработка е в рамките на политическата лингвистика. Предмета на изследване съм обяснила в публикациите си в "БГ Наука" за хората, които не са чували за двете нови за България науки. Моля прегледайте ги, за да не грешите и да не се излагате, разбира се.

Колкото до Багряна, тя е добра поетеса, изпреварила времето си. Животът й не е бил лек, именно затова. Колкото до "метресата", личи, че живеем в южна страна и Вие споделяте "южняшкото" мислене. Добре е, че не е била убита с камъни за "лош морал", както се случва и днес в мохамеданските страни. Голямо нарушение на морала е да имаш тетрадка със стихове. Наистина какво престъпление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми казахте дали военният текст е също чалга:

За теб дойдохме тук, Родино,/ от всички твои кътове./ На теб да служим, татковино,/ кат смели, верни синове./ И всеки миг сме ний готови/ над теб да бдиме със любов./ Родино, твоите окови/ ще скъсаме при бойний зов./ Готови сме велико дело/ за тебе, майко, да творим,/ Съдбата твоя ние смело/ с венци и лаври ще дарим./ Ние криеме във себе сили/ и огнен дух над нас витай./ Гърди си в броня сме обвили/ заветът роден в нас сияй.

Нека не подминаваме този текст, той също е показателен за ценностите в българската армия, не тази, която познавате, а БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ ПРЕДИ СОЦИАЛИЗМА.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трябва да се научите да правите разлика между политическа лингвистика и евролингвистика. Тази разработка е в рамките на политическата лингвистика. Предмета на изследване съм обяснила в публикациите си в "БГ Наука" за хората, които не са чували за двете нови за България науки. Моля прегледайте ги, за да не грешите и да не се излагате, разбира се.

Водя си записки дори....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, кой е авторът на този текст? И какво е заглавието на тази песен (или военен марш?)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей, ISTORIK,

текстът е от албума на баща ми при завършване на 49-ти Витошки випуск на Военното на Н.В.Училище през 1930 г. Това са ценностите, в които е възпитавана българската армия, преди да бъде попиляна от комунистите през 1946 г. Това е третата политическа чистка в професионалната ни армия, след чистките през 1944 и 1945 г., когато е имало много "изчезнали" офицери, т.е. стреляло се е директно,набелязваш някого за "враг" и го ликвидираш. Това е била "новата" власт в България. През 1946 г. обаче са се усетили, че трябва да предадат "законова" форма на терора и на 9.юли в ДВ е излязъл закон, според който в пет списъка в периода 17 юли - 2 август от българската армия са били уволнени като "фашисти, антидемократи, реставратори" и всякакъв сорт подобни глупости, които обаче са записани в закона от 9.07. , 1886 от всичко 2006 действащи офицери от всички чинове, без да имат и най-малка вина по отношение на режима. Нещо повече, когато съветските войски са преминали границата, именно българското офицерство не се е противопоставило, за да няма кръвопролития и да не хвърля българите срещу руснаците при добрите отношения между двата народа.

Фактически българската армия е била обезкръвена, генерали са ставали партизански командири, без професионално военно образование, без дори един ден да са имали стаж в армията. Според действащия през 1946 г. закон не е било възможно повишаване в чин, ако офицерът не е заемал преди това по-ниския. За партизанските генерали този закон разбира се, че не е бил валиден.

Политическата чистка в армията ни е приключила на 2 август 1946 г., за да започне чистката в Софийския университет от 6 август 1946 г. и бъдат изхвърлени учените, за да бъдат заменени с функционери. Това е времето, когато Васил Коларов е станал действителен член на БАН, която по това време се е казвала Академия на науките.

Ясно ли ти е, защо връщането ни в Европа сега е толкова трудно? Защото 65 г. сме били извън нея.

Тъжни времена, свирепи времена, когато невежеството е взело връх и е тръгнало да управлява. Видяхме го как управлява. Баща ми е оцелял, само защото е бил с нисък чин по това време - капитан. Полковниците и генералите направо са били разстреляни.

А сега ние тук се занимаваме с текстовете на песни, вместо да се учим да управляваме европейски проекти и създадем ЦЕНТЪР ЗА ЕВРОПЕЙСКА КОМУНИКАЦИЯ, който да се специализира в тази дейност. Тъкмо ще бъде спряна и корупцията, защото проверката ще бъде постоянна и на едно място, а не в много министерства и агенции.

Та така изглежда "чалгата" в силовите структури - армията и полицията. Сравнението в нета др. медии беше само със социализма. Не случайно. Колко души от нас знаят въобще нещо за БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ ПРЕДИ 1944 ГОДИНИ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Текстът е на Евтим Евтимов, музиката – на Тончо Русев, аранжиментът – на Пламен Велинов, изпълнителят е Веселин Маринов. Самият текст е:

Ако някой някъде предава/ моето отечество и слава, /ако клетвата за дълг прегази,/ моята полиция ме пази. /Ако някое продажно братство/ граби от народното богатство,/ истината днес е само тази,/ родната полиция ни пази./ Припев: Хора, подарете цвете,/ хора, запомнете ни добре./ Гордост е да служиш в редовете/ на България и Ме-Ве-Ре./ Ако някой вярата убива/ и престъпниците сам закрива,/ ако някой през лъжата лази,/ нашата полиция ни пази./ Припев: Хора, подарете цвете,/ хора, запомнете ни добре./ Гордост е да служиш в редовете/ на България и Ме-Ве-Ре.

Текстът е изграден на базата на контраста, характерен за подобен род текстове. В двете крайности на скалата се подреждат съответно думите: в негативната част - предавам, грабя, продажен, престъпници, лъжа, в позитивната – отечество, слава, клетва, истина, гордост, вяра. В този позитивен ред от думи се включват и съчетанията: моята полиция, родната полиция, нашата полиция, както и съкращението МеВеРе. Градирането – мой, роден, наш, включваш личността в общността и сливането й с нея, е особено сполучлив похват на автора на текста.

Текстът е просто бездарен, напомня за ученически стихове или т. нар. даскалска поезия от епохата на Възраждането. Той е изграден около фразата "моята/родната/нашата полиция ме пази", като "поетът" се е изхитрил да намери и употреби три рими на "пази" - гази, лази, тази. Поетическото безсилие проличава и в останалите рими - братство - богатство, цвете - редовете, предава - слава и изумителната кулминация добрé - меверé. В текста са наблъскани случайни "позитивни" и "негативни" думи и фрази и това е довело до откровени безсмислия (Любима сигурно би ги нарекла метафори) като предаване на слава, прегазване на клетва за дълг (чия ли клетва и каква връзка има това с полицията?), убиване на вярата (?!), лазене през лъжата (?!). Нямаше ли да е по-добре, ако авторът си беше дал труд да проучи с какво точно се занимава полицията и да го включи в химна? Впечатлението за бездарие впрочем се затвърждава и от използването на баластни думи с единствена цел запълване на стиха и спазване на размера...

И тъй като най-неочаквано за духа на празника и празничното настроение на хората от бранша поръчката за обругаване празника на полицията трябваше да бъде изпълнена с участието на някои медии, за по-голяма достоверност се включиха и аналогии с времето на Маяковски в Съветския съюз и песента за Кремиковци у нас за алюзия с времето на социализма в Съветския съюз и в България.

Едва ли може да се отрече вдъхновението на текстописеца от поемата на Маяковски "Хорошо" (в бълг. превод на Н. Антонов "Прекрасно", цитирам по памет): "С розови лица и жълт пистолет/ мойта милиция пази ме вред", но, разбира се, не бива да се правят аналогии с времето на Маяковски - тогава дори пропагандните стихове и песни са били на изключително високо равнище. Докато този химн напомня за периода на големия упадък на социализма през 60-те и 70-те години на 20 век, където бихме могли да намерим и най-близки аналози на примитивната "музика", по-слаба дори от бездарния текст (за сведение на Любима: имам нужното музикално образование, за да си позволя подобно изказване). Трябва да призная, че единственото що-годе професионално нещо в целия химн е изпълнението на Веселин Маринов - не съм слушал други негови песни и не мога да преценя дали това е обичайното му равнище, или в случая се е постарал повече и е пял "вдъхновено".

Иронизирането на т.нар. от Сиромахов „нежни” полицаи, т.е. балетистите, които представяха фона на песента, изпълнена от Веселин Маринов, също не е на мястото си, защото в изпълнението имаше и лека маршировка, и отдаване на чест и стилизирани според изискванията на хореографията резки движения, наподобяващи част от действия, свързани с функциите на полицията.

Т. нар. балет бих определил като изключително вял, хореография по-скоро липсва, а общата представа е за самодейци, които надали са имали време за повече от една репетиция. Това вече е жалко, защото ако не у нас, то другаде по света в тази област има много добри традиции, от които можеше да се вземе някоя и друга идея.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста глупаво и манипулативно сравнение с времето на социализма.Като че ли някой в България въобще е чувал за Маяковски, особено пък Лютви Местан, който си е получил дипломата за завършена българска филология и ми е "колега", без да е присъствал на поне една лекция в университет. Нали е бил служител на Държавна сигурност? Как ще ходи на лекции, а службата в Държавна сигурност? Маяковски се появява само в политическата манипулация на БСП, която е стигнала и дотука.

България е имала история и преди социализма.

Братството не е "Бялото братство" на Петър Дънов, а "продажно братство", евфемистичен израз за думата "мафия" или "организирана престъпност", словосъчетание, което поради дължина и неблагозвучна съчетаемост на звуковете е неподходящо за използване в лиричен текст.

Изследването ми не е литературоведско, затова няма да чуете от мене да използвам думата "метафора". То си е чиста политическа лингвистика и се занимава както със специализирания избор на лексикалните средства, така и с манипулативната функция на езика тук и манипулативните стратегии, които са използвани. Най-често, разбира се, в духа на комунистическата идеология, стратегията на омаловажаване по отношение на авторския и изпълнителския екип.

Самият факт, че публикацията насилствено е преместена в "Литература", аз съм я публикувала в "Езикознание", тук, показва, че манипулативната мрежа на БСП е стигнала и до "БГ Наука". Помислете върху това, което пиша. Аз съм ЛИНГВИСТ, а не ЛИТЕРАТОР и мястото на тази публикация е в рубрика "Езикознание". :!!!:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В периода 17 юли - 2 август 1946 г. от българската армия са били уволнени като "фашисти, антидемократи, реставратори" и всякакъв сорт подобни глупости, които обаче са записани в закона от 9.07. , 1886 от всичко 2006 действащи офицери от всички чинове, без да имат и най-малка вина по отношение на режима. Полковниците и генералите направо са били разстреляни.

Фактически българската армия е била обезкръвена, генерали са ставали партизански командири, без професионално военно образование, без дори един ден да са имали стаж в армията. Според действащия през 1946 г. закон не е било възможно повишаване в чин, ако офицерът не е заемал преди това по-ниския. За партизанските генерали този закон разбира се, че не е бил валиден.

Политическата чистка в армията ни е приключила на 2 август 1946 г., за да започне чистката в Софийския университет от 6 август 1946 г. и да бъдат изхвърлени учените, за да бъдат заменени с функционери. Това е времето, когато Васил Коларов е станал действителен член на БАН, която по това време се е казвала Академия на науките.

Тъжни времена, свирепи времена, когато невежеството е взело връх и е тръгнало да управлява...

Да, известни са ми тези факти, чел съм книги, чиито автори са царски офицери, оцелели след преследванията на "народната" власт.

Чел съм и, че висши военни длъжности са получавали каруцари, обущари и хамали. Такива хора са заменили възпитаниците на военното училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Да, известни са ми тези факти, чел съм книги, чиито автори са царски офицери, оцелели след преследванията на "народната" власт.

Чел съм и, че висши военни длъжности са получавали каруцари, обущари и хамали. Такива хора са заменили възпитаниците на военното училище."

Няма лошо, всеки трябва да има шанс, както е в демократичните общества, но нали първо трябва да положиш усилия, да имаш професионален опит, да покриеш критериите и едва тогава да получиш назначение, което заслужаваш със знанията си. Затова се срути социализмът, не по други причини. Защото управлението беше в ръцете на невежи хора. И Европейският съюз проповядва същите ценности - солидарност, социалност. Лошо ли е? Не, разбира се. Лошото е, че социални държави са само богатите държави.

Е да, аз съм от интелигентно семейство и мене не можеш да ме излъжеш така лесно. Има домашно възпитание, има строго възпитание, има широка култура, получена в детството въпреки социализма. Така е. При мене нито подкупите, нито заплахите действат. Просто съм сериозен човек, макар и не намръщен. :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самият факт, че публикацията насилствено е преместена в "Литература", аз съм я публикувала в "Езикознание", тук, показва, че манипулативната мрежа на БСП е стигнала и до "БГ Наука".

Това е просто култово!!! Кърти мивки. Доцент Любима има 1 + от мен. punk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък си помислих че става въпрос за "форумното братство" и взеха да ми треперят коленете :P

Недей така, "форумното братство" си е готино. Малко невъздържано, но ще го отдадем на "лудата възраст". :punk:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...