Отиди на
Форум "Наука"

Химнът на МВР в епохата на чалга-културата


Recommended Posts

  • Потребител

Ще допълня само, че в петъчното си шоу на 9.07.2010 г. Слави, критикарят,отново се подигра с текста "родната полиция ни пази". Самият той обаче отдели твърде много време на чалгата на т.нар. "Пепа Секса" и дълбоко интелектуалният разговор се водеше изключително и само около деколтето на Пепа. Като жена деколтето на друга жена няма как да ме впечатли особено, но е факт, че така се прави критика срещу заплащане.

Ако са хора и Веселин Маринов, и Евтим Евтимов, и Тончо Русев ще осъдят предаването му за разпространяване на опозоряваща личността информация чрез медия. Това е юридическото изискване и определение за клевета. Наказанието е от 5 до 15 хиляди лева по българското законодателство. Делото е от наказателен характер.

Колкото до пишещите по-горе, не прочетох никъде, какви думи трябва да съдържа една корпоративна песен за полицията - може би луна, звезди, небе, любов, прегръдки ...

Ако човек отрича нещо, думите му тежат, само ако има аргументи. ТУК - НЯМА. Има само твърдения - "другият е лош", но не се посочва "защо именно е лош". Без аргументи писанията не тежат.

Би било добре, ако хората и пишещите по форумите не са толкова наивни и могат да различат пошлото, чалгата на силиконовите красавици от платената политическа поръчка и политическата манипулация чрез подобни "коментари" в нета. Но за тази цел се изисква преди това да си се образовал, що е политическа манипулация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Препоръчвам ви да изберете в google "Евтим Евтимов" и да се запознаете с текстовете на поета. Ще цитирам само един: "Страхът убива, бавно ни убива/ и после ни превръща в подлеци..." Невероятна любовна поезия, вижте клиповете и текстовете на "Грешница", "За две ръце". Добър поет. Добрите творци не се изчерпват. Възрастта променя само физиката, но не и темперамента, характера и таланта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Препоръчвам ви да изберете в google "Евтим Евтимов" и да се запознаете с текстовете на поета. Ще цитирам само един: "Страхът убива, бавно ни убива/ и после ни превръща в подлеци..." Невероятна любовна поезия, вижте клиповете и текстовете на "Грешница", "За две ръце". Добър поет. Добрите творци не се изчерпват. Възрастта променя само физиката, но не и темперамента, характера и таланта.

Тъкмо Евтимоф е флагмана на чалгата, заедно с една госпожа, чието име ми убягва, но е по известна като съпругата на поета Дамянов.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вж. видеото на Тони по стихове на Евтим Евтимов и музика "Серенада" от Франц Шуберт -

И ВСИЧКО ПАК Е ВЕЧНО

Голямото е в малките ни дни,

понякога - съвсем обикновени.

Една тревичка, спряна отстрани,

улавя думите като антени.

Една калинка с шарени крила,

застанала на белия прозорец,

донася от далечните поля

забравения дъх на прясна оран.

Едно покрито кладенче със лист,

намерено сред камъните тежки,

подсказва, че животът пак е чист,

макар понякога да правим грешки.

Една светулка, влязла у дома,

от мислите за мрака ни спасява.

Една пътека, слязла под земя,

усещането за смъртта създава.

И всичко пак е вечно.

Под звезди, застанал прав, един човек се смее.

Едно дърво на хълма посади

и векове в листата му живее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ЗА ДВЕ РЪЦЕ

Текст: Евтим Евтимов

За две ръце, протегнати насреща,

земята бих до края извървял.

За две очи, като звезди горещи

аз цялата си топлина бих дал.

За две слова, от мене вдъхновени,

най-хубавите думи бих редил.

За две сълзи, изплакани за мене,

аз всички океани бих изпил.

Как малко исках аз, по зрънце само

по капка от далечен, чакан дъжд.

А ти дойде наистина голяма

и всичко ми донесе изведнъж.

Донесе ми от ветрове заръка,

пожари звездни, за да не тъжа,

от мъка - песен, а от песен - мъка

и аз не зная как ще издържа.

Голям поет. Не бях стигала до него за мой срам, а съм завършила българска филология. Нали чета само лингвистика? Трябваше да стане това недоразумение и хората, живели при социализма и познаващи милицията, а не полицията, да изсипят страховете си в медиите, за да стигна до Евтим Евтимов. Препоръчвам ви интимната му лирика. Заслужава си. И като си помисля, че в училище обичах литературата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпрос на вкус. За мен Евтимов е посредствен, за теб- голям поет. Предпочитам Далчев, Дубарова, Христов, Яворов, но не и Евтимов. Поръчковия поет не е никакъв поет. Хора като Евтимов и Маринов са професионални придворни шутове и блюдолизци. Голямо им е само нахалството...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.youtube.com/watch?v=Sa1NW36VTB0&translated=1 Това е една от композициите на Тончо Русев, изпълнена от Васил Найденов. Други негови песни, изпълнявани от В.Найденов - "Телефонна любов", /заедно със Силвия Кацарова/ "Огън от любов", "Клоунът" /според мене е върха в изпълнителското му изкуство/, "Чудо".

Т.Русев е писал песни за Лили Иванова, дует "Ритон", Георги Христов, Росица Кирилова, Веселин Маринов, Петь Боюклиева, Камелия Тодорова, Кичка Бодурова, Стефка Берова и Косара Марчинкова, а също и за Ваня Костова - "Закъсняла любов".

Този човек и неговата музика трябваше да бъдат обругани в нета като страхова реакция на хора, които още не са се освободили от страха си от комунизма и в поведението си показват именно неговата агресия, агресията на комунистическата идеология, която след като се е освободила от офицерите през 1946 г., а погнала професорите от Софийския университет, след това духовенството, учителите, журналистите, въобще хората на духовността.

Още две поколения и от комунизма няма да има и помен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпрос на вкус. За мен Евтимов е посредствен, за теб- голям поет. Предпочитам Далчев, Дубарова, Христов, Яворов, но не и Евтимов. Поръчковия поет не е никакъв поет. Хора като Евтимов и Маринов са професионални придворни шутове и блюдолизци. Голямо им е само нахалството...

Защо цитираш мъртви поети? Цитирай съвременни. Не че имам нещо против "Две хубави очи, душата на дете,/ душата на дете в две хубави очи. /Не искат и не обещават те..." Кой не обича Яворов, но той е друга епоха.

Как ти личи, че си живял при социализма. Само социалистически човек може да говори за поет като за "професионален придворен шут и блюдолизец". Не демонстрирай тук собственото си поведение в другата епоха. Ако се пренесем в някоя от страните с развити демокрации, гражданинът, който и да е, ще се сети да говори единствено за поезия, защото поетът не е шут, а именно поет. Кое е лошото на: "За две ръце, протегнати насреща, / земята бих до края извървял,/ за две очи, като звезди горещи/ аз цялата си топлина бих дал."

Ало-о-о, каква оценка имаше по литература? Да те питам ли? Нещата са пределно ясни. Комплексираният човек прикрива комплексите си с демонстрация на "знания" и най-вече - с отрицание, повода, който ни събра в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какви са тези заклинания срещу комунизма? Говорим за изкуство и за това, че т.нар. химн за полицията е пародия. Това е подигравка със здравия разум и е в сти соц. реализъм. Зле изпълнена, окарикатуряваща поръчителя творба с претенции за химн на 60 000 български граждани, а всъщност оскърбяваща ги с пошлото си звучене. Вие се борите с чалгата, с комунизма и липсата на култура, а подкрепяте това плашило наречено песен и изпълнявано от любимеца на всички хора потънали в розови спомени за татовото време и превърнали носталгията по игубените вериги в смисъл на съществуването си. Не Ви разбирам, наистина.

Прочее аз вече не съм комунист. Бях такъв на 8-9 г. когато мечтаех да загина като Митко Палаузов стреляйки по родната полиция и декламирайки Смирненски...Сега уважавам институцията ПОЛИЦИЯ и затова Ви опонирам. Друг е въпроса, че много от хората там не са стока, но така е във всяка професия...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега вижте отново клипа "Нашата полиция". Слушай текста, музиката, вдъхновеното изпълнение на Веселин Маринов. Преди този химн на МВР той имаше песен за моряка, песен за летеца, песен за българския войник, но политическата критика нещо не ги забеляза. Те са написани в същия стил. Сега, за да бъде уязвен министър Цветан Цветанов, за да бъде дискредитирана полицията, която най-после започна да си върши работата и да разкръсва корупционните мрежи и мрежите на организираната престъпност, изведнъж един поп-изпълнител, един добър поет и един добър композитор трябва да станат изкупителна жертва. Защо? Заради страховата реакция на престъпниците - http://www.youtube.com/watch?v=1iHzkHVl5rA&translated=1

Впрочем думата "братство" е употребена в ироничен смисъл и назовава иносказателно престъпниците. В този план е съвсем нормално да бъде римувана с думата "богатство", употребена също в негативен план.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо цитираш мъртви поети? Цитирай съвременни. Не че имам нещо против "Две хубави очи, душата на дете,/ душата на дете в две хубави очи. /Не искат и не обещават те..." Кой не обича Яворов, но той е друга епоха.

Как ти личи, че си живял при социализма. Само социалистически човек може да говори за поет като за "професионален придворен шут и блюдолизец". Не демонстрирай тук собственото си поведение в другата епоха. Ако се пренесем в някоя от страните с развити демокрации, гражданинът, който и да е, ще се сети да говори единствено за поезия, защото поетът не е шут, а именно поет. Кое е лошото на: "За две ръце, протегнати насреща, / земята бих до края извървял,/ за две очи, като звезди горещи/ аз цялата си топлина бих дал."

Ало-о-о, каква оценка имаше по литература? Да те питам ли? Нещата са пределно ясни. Комплексираният човек прикрива комплексите си с демонстрация на "знания" и най-вече - с отрицание, повода, който ни събра в тази тема.

Борис Христов е жив и здрав доколкото ми е известно и слава Богу!

Вие през социализма не сте ли живели?

Както казва Реджеп- агресивен съм и имам комплекси! Така е, но по литература винаги съм имал страхотни оценки. Вероятно е било късмет.

Ако коментираме "Честен кръст" няма да пиша с отрицание, а с любов и уважение, защото харесвам поезията на Борис Христов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега уважавам институцията ПОЛИЦИЯ и затова Ви опонирам. Друг е въпроса, че много от хората там не са стока, но така е във всяка професия...

Това вече е разговор. Аз не съм мечтала да стана партизанка, защото винаги съм ги съжалявала тези хора, неуки, необразовани, тръгнали с оръжие срещу държавата. Е, аз съм от семейство на "врагове на народа". Това не ми пречи да обичам вихрената поезия на Смирненски. Само като поезия, разбира се, не като идеология.

Защо е това тъпо сравнение със соца? Преди това не е ли имала история България? И не са ли били създавани подобни песни? Някой ми пусна химна на полицията от Сингапур. А защо не се сочат примери от българската история? Защото не я познаваме, нали. Не познаваме историята си преди 1944 г. Освен социализъм друго няма.

Песента се помни лесно и е приятна за слушане. Тя влиза в редицата от песни на В.Маринов - за българския войник, за летеца, за моряка, които минаха незабелязано. Сега обаче, нали трябва да унищожим политическия противник, т.е. Цветанов. Как? Като го дискредитираме. Досега не съм чула или прочела един сносен аргумент срещу песента. Балетистите били "нежни", вижте клипа, движенията са стилизирани и показват професионални движения, характерни за полицията. Братство не трябвало да се римува с богатство, все дивотии, нали? Защо? И тези хора, които уж са сценаристи, не са и чували за явлението многозначност при думите? Веско не им харесвал, затова му слагат обици в клип. Разбирате ли, че това е безпомощност?

И КАК ТАКА СЕ ВЪРЗАХТЕ НА ТРИКОВЕТЕ НА БСП, ЧИИТО МАНИПУЛАТИВНИ МРЕЖИ ОПАСВАТ НЕТА? И ТРЪГНАХТЕ ДА Й СЛУЖИТЕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега вижте отново клипа "Нашата полиция". Слушай текста, музиката, вдъхновеното изпълнение на Веселин Маринов. Преди този химн на МВР той имаше песен за моряка, песен за летеца, песен за българския войник, но политическата критика нещо не ги забеляза. Те са написани в същия стил. Сега, за да бъде уязвен министър Цветан Цветанов, за да бъде дискредитирана полицията, която най-после започна да си върши работата и да разкръсва корупционните мрежи и мрежите на организираната престъпност, изведнъж един поп-изпълнител, един добър поет и един добър композитор трябва да станат изкупителна жертва. Защо? Заради страховата реакция на престъпниците - http://www.youtube.com/watch?v=1iHzkHVl5rA&translated=1

Впрочем думата "братство" е употребена в ироничен смисъл и назовава иносказателно престъпниците. В този план е съвсем нормално да бъде римувана с думата "богатство", употребена също в негативен план.

Вие ми напомняте на един образ- Матросов, но без амбразурата. Толкова разпалено защитавате тази пародия само защото смятате, че критиката срещу нея е атака срещу ГЕРБ и в частност Цветанов? Греша ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това вече е разговор. Аз не съм мечтала да стана партизанка, защото винаги съм ги съжалявала тези хора, неуки, необразовани, тръгнали с оръжие срещу държавата. Е, аз съм от семейство на "врагове на народа". Това не ми пречи да обичам вихрената поезия на Смирненски. Само като поезия, разбира се, не като идеология.

Защо е това тъпо сравнение със соца? Преди това не е ли имала история България? И не са ли били създавани подобни песни? Някой ми пусна химна на полицията от Сингапур. А защо не се сочат примери от българската история? Защото не я познаваме, нали. Не познаваме историята си преди 1944 г. Освен социализъм друго няма.

Песента се помни лесно и е приятна за слушане. Тя влиза в редицата от песни на В.Маринов - за българския войник, за летеца, за моряка, които минаха незабелязано. Сега обаче, нали трябва да унищожим политическия противник, т.е. Цветанов. Как? Като го дискредитираме. Досега не съм чула или прочела един сносен аргумент срещу песента. Балетистите били "нежни", вижте клипа, движенията са стилизирани и показват професионални движения, характерни за полицията. Братство не трябвало да се римува с богатство, все дивотии, нали? Защо? И тези хора, които уж са сценаристи, не са и чували за явлението многозначност при думите? Веско не им харесвал, затова му слагат обици в клип. Разбирате ли, че това е безпомощност?

И КАК ТАКА СЕ ВЪРЗАХТЕ НА ТРИКОВЕТЕ НА БСП, ЧИИТО МАНИПУЛАТИВНИ МРЕЖИ ОПАСВАТ НЕТА? И ТРЪГНАХТЕ ДА Й СЛУЖИТЕ?

Вижте не аз служа на БСП, а те служат на мен. Относно балета, да изключително стилизирани и отмерени движения, но вероятно поради лошо възпитание или по училищна вина както е казал поета, все очаквах да започнат да си свалят униформите докато пърхат около Веско.

Това, че Веско е пял за войници и летци е още по тъжен факт, но да караме нататък...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ХИМНЪТ НА МВР В ЕПОХАТА НА ЧАЛГА-КУЛТУРАТА

доц. д-р Любима Йорданова, политолингвист

Тази година се навършват 131 години от създаването на Министерството на вътрешните работи. На 5 юли 1879 година Княз Александър Батенберг подписва Указ №1 за създаване на Министерство на вътрешните работи и назначава Тодор Брумов за министър на вътрешните работи, министър на просвещението и първи председател на Министерски съвет. По този повод ръководството на МВР организира малко тържество в зала № 1 на НДК. В рамките на концерта прозвуча и новият химн на МВР със заглавие „Нашата полиция”. Текстът е на Евтим Евтимов, музиката – на Тончо Русев, аранжиментът – на Пламен Велинов, изпълнителят е Веселин Маринов. Самият текст е:

Ако някой някъде предава/ моето отечество и слава, /ако клетвата за дълг прегази,/ моята полиция ме пази. /Ако някое продажно братство/ граби от народното богатство,/ истината днес е само тази,/ родната полиция ни пази./ Припев: Хора, подарете цвете,/ хора, запомнете ни добре./ Гордост е да служиш в редовете/ на България и Ме-Ве-Ре./ Ако някой вярата убива/ и престъпниците сам закрива,/ ако някой през лъжата лази,/ нашата полиция ни пази./ Припев: Хора, подарете цвете,/ хора, запомнете ни добре./ Гордост е да служиш в редовете/ на България и Ме-Ве-Ре.

Текстът е изграден на базата на контраста, характерен за подобен род текстове. В двете крайности на скалата се подреждат съответно думите: в негативната част - предавам, грабя, продажен, престъпници, лъжа, в позитивната – отечество, слава, клетва, истина, гордост, вяра. В този позитивен ред от думи се включват и съчетанията: моята полиция, родната полиция, нашата полиция, както и съкращението МеВеРе. Градирането – мой, роден, наш, включваш личността в общността и сливането й с нея, е особено сполучлив похват на автора на текста.

И тъй като най-неочаквано за духа на празника и празничното настроение на хората от бранша поръчката за обругаване празника на полицията трябваше да бъде изпълнена с участието на някои медии, за по-голяма достоверност се включиха и аналогии с времето на Маяковски в Съветския съюз и песента за Кремиковци у нас за алюзия с времето на социализма в Съветския съюз и в България. В асоциативен план тя трябва да свърже в съзнанието на зрителите на „Шоуто на Слави” действията на днешната полиция с действията на милицията от времето на социализма. Твърде плитка политическа манипулация, но тя имаше своето въздействие и именно този факт ме подтикна да напиша текста. Естествено е въздействието главно върху публиката на Слави Трифонов и шоуто му, този път поднесено от критика Иво Сиромахов на 5-и и 6-и юли 2010 г. След това заглъхна като въздействие. Именно повторението на 6-ти юли ме накара да се усъмня в искреността на критиката, още повече, че тя беше включена и в сутрешното предаване „Денят е прекрасен” на 6-и юли 2010 г., пак с участието на Иво Сиромахов. Т.е. в рамките на един ден в две предавания на една и съща телевизия се обсъжда обругаването на химна на МВР. Подобна експанзия върху съзнанието на зрителите и обсебването му със сигурност не е случайна. Подобно целенасочено въздействието има ясен поръчков, при това за съжаление – политически, характер.

Иронизирането на т.нар. от Сиромахов „нежни” полицаи, т.е. балетистите, които представяха фона на песента, изпълнена от Веселин Маринов, също не е на мястото си, защото в изпълнението имаше и лека маршировка, и отдаване на чест и стилизирани според изискванията на хореографията резки движения, наподобяващи част от действия, свързани с функциите на полицията.

Аз лично предпочитам да направя сравнение не с времето на социализма (защото историята на България не започва и не завършва със социализма), а с по-далечната българска история и затова ще цитирам текст от албума на випускниците на 49-ти Витошки випуск на Военното на Н.В.Училище през 1930 г.:

За теб дойдохме тук, Родино,/ от всички твои кътове./ На теб да служим, татковино,/ кат смели, верни синове./ И всеки миг сме ний готови/ над теб да бдиме със любов./ Родино, твоите окови/ ще скъсаме при бойни зов./ Готови сме велико дело/ за тебе, майко, да творим,/ Съдбата твоя ние смело/ с венци и лаври ще дарим./ Ние криеме във себе сили/ и огнен дух над нас витай./ Гърди си в броня сме обвили/ заветът роден в нас сияй.Смелост, вярност, преданост, любов към родината – това са ценностите, възпитани във Военното на Н.В.Училище. Текстът е наситен с думи с висока емоционалност, които поддържат атмосферата на приповдигнатост, боен дух и дълг. Ще повторя – и морален дълг към родината, която се свързва със светия образ на майката.

А ето и марша на Военното на Н.В.Училище, за да се потопим в атмосферата на Училището. Текстът е на Михаил Йовов, музиката – на Т.Шагунов:

Светиня си за нас,/ светиня си за нас, светиня си/, ти, роден дом свещен,/ за наший мощен дух кален./ Ти учиш ни на дълг и чест,/ да любим наши цар-герой,/ за наш народ и край рожден/ да журтвуваме живота свой./ В тебе ние за първи път/ раздвижваме сърцата си/ за славата на бащин край/ за гибелта на вси врази./ Народът ни, потънал в своите тъги/ научи ни да бъдем страж,/ да го браним срещу врага.Независимо от известни грапавини в поетичен план като ритъм и др. маршът дава представа за ценностната система, възпитавана в Училището. Подборът на думите е от сферата на морала – дълг, чест, възпитаваните качества – дух кален, светиня, жертване, живот, враг, браня, бащин край, страж. Подбират се думи с висока интензивност на емоционалното въздействие, ориентирани в позитивната скала – мощен дух, светиня, слава, страж, браня. Свързани в асоциативен план, тези думи оформят образа на бъдещия офицерски корпус в България, предан на страната си, готов да жертва живота си в отбраната на държавата от евентуални външни врагове, в чиято представа народ и роден край са едно неотменно цяло, а Училището – светиня за възпитаниците си, се свързва с представата за роден дом. Думата светиня е повторена три пъти в близък контекст за акцент.

С други думи химнът на Министерството на вътрешните работи „Нашата полиция” не е създаден на празно място, а се включва в утвърдена вече практика, мога да кажа и традиция. В българската история има подобни, да използвам модерната думичка, корпоративни, песни. Цитирах за аналогия текстове от другото силово министерство – военното, чийто министър уважи празника на полицаите с присъствието си на концерта.

Като сериозен контраст бихте могли да послушате текста и на някои популярни чалга-парчета, които се срещат в изобилие в нета -

или http://www.youtube.com/watch?v=65c1IX1xNNg&NR=1 . Ще се въздържа както от сравнение с изкуството, подплатено от силикона, така и от коментар и анализ, но едно е вярно, че поколението, възпитано в духа и примитивизма на чалга-културата и Big Brother няма шанс да се възторгне от думи като отечество, слава, гордост, служа, пазя, МеВеРе, моята полиция, родната полиция, нашата полиция. Този факт пък трябва да ни накара да се позамислим за ценностната система на младите хора в България и източниците на формирането й. Защото е въпрос именно на възпитание признаването и осъзнаването на полицията като наша, родна и моя.

Заедно с това трябва да признаем, че когато музиканти с класическо музикално образование като членовете на Ку-ку бенд с цел да разширят публиката си се принуждават да вмъкват и чалгата в развлекателното шоу, вече не става дума за естетически вкус в забавната музика, а за сериозно слизане надолу в естетическата скала с комерсиална цел. Така че когато Иво Сиромахов критикува текст на една друга професионална общност извън шоубизнеса, би било добре да се вгледа в текстовете на шоуто, в което сам участва, защото трудовият делник на полицаите съвсем не преминава в атмосферата на силикона, скечовете със задължителен сексуален подтекст и прожекторите. Празникът на полицията беше само малка емоционална пауза в упоритата, ежедневна битка с престъпността. И едва ли заради една политическа поръчка трябваше да огорчава общността и да се внася осъзнат дисонанс в празника й. Друг е въпросът, че се натъкваме на случай, доказващ по неуспорим начин прословутото неумение на българите да се зарадваме на нещо добро, на нещо създадено като позитивно послание към хората от общността.

Политическата манипулация чрез медиите и особено чрез магнетичното въздействие на звука, подкрепен с видео, чрез телевизията и нета не бива да се подценява като целенасочено въздействие върху съзнанието на публиката, за което свидетелстват клиповете с химна, които веднага се появиха в нета. В придружаващите текстове се срещат иронични, поставени в кавички изрази, като „мегахита” или „мегахита” на лятото. Просто използвана стратегия на омаловажаването, обичайна политическа манипулативна стратегия.

Ясно е, че трябва да изминат още години, за да се отдалечим от спомена за социалистическата милиция и вицовете, с които хората си отмъщаваха за страха си от системата и да започнем да мислим със съвременни мащаби, да придобием манталитета на хората от съвременните развити демокрации, в които полицията заема достойно и уважавано от гражданите място в обществото.

Имам кураж да мисля в тази посока, защото присъствах на концерта, помня атмосферата, която витаеше в залата, усмихнатите лица на присъстващите, които честитеха празника на полицаите, съвсем доброжелателно. Имах и два повода във връзка с анализа на своя книга да потърся справка в Министерството на вътрешните работи. Удиви ме точността и акуратността на изпълнението, все още неприсъщо за повечето държавни служби в посттоталитарна България. Разбира се става дума за процес, който започна с новото управление на Министерството на вътрешните работи и личния принос на министър Цветан Цветанов. Този процес, който включва и запознаване на гражданите чрез медиите с трудната професия на полицая, ще продължи и трябва да бъде подкрепен от обществото ни, от всички нас, защото е позитивен. Нали в случай на неприятен личен инцидент ще се обърнем за помощ именно към полицията, към нашата полиция.

Самия химн на МВР можете да видите тук -

Как е възможно съвсем сериозно да твърдите, че текста на Евтимов е от същия калибър на двата марша цитирани от Вас? Все едно да сравняваме Вазов и дядо Стефчо. Верно били са големи коцкари и двамата, но до там с приликите. А забравих мустаците...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Понятието "поръчково изпълнение" у нас се свързва с нещо долно и срамно. За съжаление това с пълна сила се отнася за гаврата със служителите на МВР, която тук е окичена с гордото название "Химн на МВР". До голяма степен омразата на разни чалгаджийски предавания като "Шоуто на Слави" и сродните му него "Ку-ку", "Хъшове", е че подвизамащите се там пишман-певци и пишман-певици, заедно с подпомагащите ги пишман-поети и пишман-музиканти доста се дрязнят от това, че триото направило сегашната гавра с МВР до скоро се радваше на обичта на публиката. Определено е дразнещо за хора, дето си продават дисковете с песни прикрепени към парче македонска наденица да гледат, че на други изпълнители песните си се търгуват сами. Дето се вика на едни песните вървят саради наденицата, а на други наденицата заради песните.

Проблемът е, че критиката срещу това дето е наречено "ХИМНЪТ НА МВР" този път беше подета повсевместно. Както се вижда и този форум не направи изключение.

И възниква въпросът защо се получи така.

За разлика от летците, моряците и армията наистина полицията по цял свят е по-недолюбвана. Иначе казано от полицията се очаква много сила, когато действа срещу накой който е заплаха срещу нас и широко затворени очи, ако ние сгафим нещо. Казано по-просто: да не ме закачат аз като карам пиян и газя, ама да не дават другите да карат пияни, че да не ме сгазят. Сиреч - невъзможна комбинация.

Та неласкавато отношение към полицията си е направо класика. Спомнете си филмите с Чарли Чаплин или Лаурел и Харди, които толкова радват и веселят публиката като правят полицаите диви и щастливи. За да се ограничи това се е стигнало до там, че ФБР е трябвало да преговаря с киностудията в Холивуд да пооправят имиджа на полицая и така се е стигнало до днешното положение, та в американския филм полицаят е супергерой, за който моментално се лепва най-красивата мацка.

Въпреки всичко това обаче монетата има и друга страна. Днес да речем на руските сайтове потребителите качват и свалят маршовете на Народната милиция. Донякъде заради носталгията от миналото време, но все пак и за да бъдат слушани като проява на уважение към хората, които бдят за тяхната сигурност.

Та защо у нас се случи така?

На първо място са циркаджийско-клоунските операции със смешни имена спретвани от МВР, които обаче са с нулема ефективност. Типичен пример е нелепата снимка от сп. "Правен свят".

path_21438.jpg

Чудно ми е как някой е решил, че тази простия може да издигне нечий имидж у нас, пък още по-малко в чужбина. И всичко това на корицата на списание, което е с претенциите за някаква сериозност. Но да се върнем на участниците в този както по всичко изглежда мащабно организиран резил, на които е посветена темата.

След доста критикуваните безмислени полицейски операции, които обаче бяха изпълнени с доста насилилие и нахлуване "по грешка" в домове на съвсем случайни хора е някак доста неуместно да пееш "моята полиция". Още повече след като в чужбина ни определиха за полицейска държава, а и българските граждани се оказа, че не са на друго мнение за сегашното положение на страната ни. Изразчето звучи още по-противно, тъй като при една от операциите, когато по грешка полицаите бяха нахлули в дома на един друг певеч се заговори, че доста му харесал обиска извършен от силни полицейски ръце. Да не говорим, че въпросният певец взе че и благодари за това, че полицаите са се поборичкали с него. Та след тази случка някак естествено се появи клип на ХИМНЪТ НА МВР, в който В. Маринов е начервен, напудрен, гримиран и с обички като ефтина проститутка, застанала в нежна поза.

Не ще и дума, че трябва да се положат от управляващите усилия за подобряване на имиджа на полицията. Но в случая това беше направено по възможно най-тъпия и пародиен начин. Така че нека просто си се погаврим известно време с тази простотия и я забравим скоро като всеки боклук!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвсем сериозно твърдя, че силовите професии, именно военните и полицията, имат своя, затворена система със свой ред и специално възпитание на хората от професията. Там, а не в друга система - финансите, здравеопазването и пр.- е развита системата на отличията за проявена храброст, себеотрицание, героизъм.

Съвсем сериозно твърдя, че и в двете професии са на почит именно героизмът, гордостта, честта, достоинството.

Съвсем сериозно твърдя, че критиката срещу химна на МВР не е сериозна а политическа манипулация, дело на идеологическия апарат на БСП и е насочена лично срещу министър Цветан Цветанов и акциите на полицията през последната година за овладяване на организираната престъпност.

Съвсем сериозно твърдя, че за съжаление блогъри с не много исторически опит, главно хора от техническите дисциплини, които по-малко от професионалистите разбират от идеология, политически език, манипулация и пр., се хванаха на въдицата на БСП и започнаха да ни убеждават, колко е остаряло да се говори за химни в наше време /тогава да забраним и българския химн, защо не?!/.

Съвсем сериозно твърдя, че ако сме в цивилизована европейска държава, медиите, които раздухаха изкуствено конфликта, ще се извинят пак чрез медиите на авторите на песента и изпълнителя. Но съзнавам, че сме примитивна балканска страна, недокосната от европейската цивилизация.

Съвсем сериозно твърдя, че опозоряването на хора чрез медиите е част от комунистическото възпитание на същите тези хора, които имат претенции да бъдат антикомунисти.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Песента не е боклук - и като текст, и като мелодия, и като изпълнение, и като въздействие върху професионалната аудитория. Много се съмнявам, че клетвените заклинания в нета са от хора с музикално или литературно образование. Просто си плюем така, по български, след като нямаме никакви аргументи.

Защо поръчковото изпълнение да бъде "долно и срамно". Ако се върнем няколко века назад именно монарсите са поръчвали и картините на художниците, сега признавани за шедьоври, и музикални произведения, и пребиваване на оркестри в някои графство за известно време. Сещам се за "Прощалната симфония", написана като леко намигване към граф Естерхази, че музикантите биха искали вече да се приберат у дома.

Защо е срамно идеята за някоя песен да се появи ненадейно и то в приятелски кръг? През 90-те г. отразявах мирните протести на гражданите в България и Кирил Маричков ми беше казал, че се е сетил случайно за песента "Аз не съм комунист и никога няма да бъда..., извадил лист и започнал да пише. Такъв е творческият процес. Не знаеш, кога ще ти хрумне идея и бързаш да я запишеш, за да не отлети.

Защо в България полицията още не е "моята полиция". Ами защото 20 г. не стигат, за да се разделим с един исторически период на страх. Ще стане, но постепенно. Трябва да й помогнем да стане "родна и наша".

Негативите само при полицията ли са? Ами другите сфери? Ами науката, моята сфера, която още се управлява от хора от комунистическата номенклатура и Държавна сигурност, хора вече на 70-80 години, уж учени - академици и член-кореспонденти, а всъщност комунистическа номенклатура? Къде им са научните открития? На физиците, фимиците и т.н.? Те дали са "на ти" с "Дигиталната адженда" на Европейската комисия? Добре е всеки да се вгледа в своята сфера и да се постарае да направи нещо за подобряването й.

И ОЩЕ НЕЩО. ПЕРМАНЕНТНА РЕВОЛЮЦИЯ НЕ НИ ТРЯБВА.

ВЕЧЕ Е ВРЕМЕ ДА СЕ СПРЕМ.

ВЕЧЕ Е ВРЕМЕ ДА ПОРАСНЕМ.

ВЕЧЕ Е ВРЕМЕ ДА ЗАПОЧНЕМ ДА МИСЛИМ.

ВЕЧЕ Е ВРЕМЕ ДА ЗАПРЕТНЕМ РЪКАВИ.

ВЕЧЕ Е ВРЕМЕ ДА ПОРАБОТИМ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Колкото до пишещите по-горе, не прочетох никъде, какви думи трябва да съдържа една корпоративна песен за полицията - може би луна, звезди, небе, любов, прегръдки ...

Ако човек отрича нещо, думите му тежат, само ако има аргументи. ТУК - НЯМА. Има само твърдения - "другият е лош", но не се посочва "защо именно е лош". Без аргументи писанията не тежат.

Би било добре, ако хората и пишещите по форумите не са толкова наивни и могат да различат пошлото, чалгата на силиконовите красавици от платената политическа поръчка и политическата манипулация чрез подобни "коментари" в нета. Но за тази цел се изисква преди това да си се образовал, що е политическа манипулация.

Хм, аз пък съм филолог и преводач, хем поспечелвал тук-там конкурси за есе и поезия и публикувал (толкова по въпроса за литературното образование) и смятам, че Евтим Евтимов изобщо не е поет. Участвал съм в музикални фестивали и конкурси (пък и ми се е случвало да пея солово пред публика в няколко страни), а и отделно ми се струва, че имам нелоша литературна и музикална култура. Въз основа на опита и багажа в главата си смятам, че Тончо Русев не е добър композитор, а Веселин Маринов не е кадърен певец. Смятам и тримата за автори на пошъл кич, който прави лоша реклама на българската полиция, на българската музика и на българската лирика. Смятам, че всеки, който харесва Евтимов, Русев и Маринов, е настъпен по ушите, лишен от музикално, литературно и изобщо естетическо чувство. Смятам също, че всеки, който не може да прецени, че дадено произведение е откровено лошо, а отдава особеностите му на особеното му предназначение, няма никаква представа от теория на музиката. Музиката би трябвало да е универсална. Както каза иначе не особено таченият от мен Явор Дачков (който обаче определено има музикална култура), песента на Евтимов-Русев-Маринов е с елементарен строеж и скучна. Що се отнася до мелодията, съществува дълъг опит в писането на музика за силите на реда по целия свят - и той свидетелства, че популярните полицейски химни имат маршови мелодии, каквато тази на Русев просто не е. Мелодията на Русев всъщност се родее с "естрадната" стилистика на фестивала "Златният Орфей" (както и текстът на Евтимов, а и стилът на изпълнението на Маринов), а не бива да се забравя цялото значение на "Орфея" за пропагандните нужди на някогашния социалистически режим. Естетическото внушение на песента, създавано със средствата и на текста, и на мелодията, и на изпълнението е остаряло. И неумело пропагандно. Но всичко отгоре произходът на днешния "поп-фолк", популярно наричан "чалга" има общо и с естетиката на "Златния Орфей". Колкото до това какви думи трябва да има в един полицейски химн - ако ми ги поръчат, тогава евентуално може и да ги напиша. Във всеки случай футболният трафарет "истината днес е само тази" (дошъл пряко от запалянковския химн "Има, има истина една") няма място в текст с такива претенции. Ако трябва да задълбавам във вече наличния текст на Евтимов, то "гордост е да служиш в редовете/ на България и МВР" е безмислен израз, защото България не е институция, а държава. Може да се служи на държавата или в редовете на институциите й, но самата държава няма "редове", в които да се служи. Изразът е тромав. А стихът: "Хора, подарете цвете" е сантиментален и напълно в реда на лирическата употреба на иронично предложените "луна, звезди, небе, любов, прегръдки". Така че на песничката на Несветата троица мястото й е в кофата за боклук, а харесващите тази песен е трябвало да получат двойки по музика в седми клас. И по литература в шести.

Колкото до полицията, тя не е моя, защото в 1997 нейни служители биха български граждани по време на протестите срещу правителството на БСП и Жан Виденов. И защото преди по-малко от две години нейни представители отново биха протестиращи български граждани. Не смятам, че полицията се е променила за по-малко от две години.

Колкото до темата, смятам, че това е индиректен PR на ГЕРБ. А във форум за наука, още повече такъв със силна историческа секция, PR на която и да е политическа сила няма никакво място.

Редактирано от glishev
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много агресия, много нещо. Текстът "Гордост е да служиш в редовете на България и МеВеРе" е добър, защото цели въздействие и то е поднесено чрез линейното разположение на двете думи - "България" и "МеВеРе". Акцентът тук е думата "гордост" и тя има мобилизираща функция по отношение на хората, обединени от професията на полицая.

От характеристиката, която си си направил сам, личи, че си всестранно развита личност. Няма лошо, но защо не вземеш да позабравиш социализма? Защо само той е в главата ти?

Че и публикувате снимка на министър Цветанов и се кълнете, че организираната акция в нета не е срещу него. Така е, акцията е добре заплатена и е срещу него. Знаеш ли защо? Защото полицията пое по нов път и има вероятност законите да започнат и да се спазват. А правовата държава не е удобна за хората от корупционните мрежи, които създадоха и организираната престъпност.

Изпълнителят, композиторът и поетът, както и аранжьорът са само жертви на това целенасочено опозоряване на министър Цветанов през медиите. Хайде сети се сега, коя партия има нужда от подобно опозоряване, което няма нищо общо нито с работата на самия министър Цветанов, нито с работата на полицаите.

Двата побоя над българските граждани през 1997 г. и през 2009 г. бяха все през януари и все по време на правителство на БСП. Кой насъска полицаите срещу хората? Те ли са виновни или управляващата партия тогава? На БСП редовно не й върви през януари. И двете събития са отразени от мене в съответните анализи.

ПР-ът на всяко управление е в сериозното отношение към управлението. Партийната принадлежност не е от значение, най-после живеем в условия на партиен плурализъм. И Веско Маринов може да пее, за която си партия поиска. Той е човек на изкуството, не партиен функционер.

Толкова обществена енергия се изхаби покрай химна на МВР, за да бъде опозорена една песничка на една браншова организация, написана по повод 131-та й годишнина. Полицаите, които не бяха на работа,както и роднините им се събраха в зала № 1 на НДК, за да се отделят от трудното си ежедневие и да празнуват два часа. Празникът отмина. Не отмина обаче злобата на изгубилите властта преди една година. Длъжни ли сме да търпим тази злоба?

Защо например никой не се занимава с работата на президента Първанов? Той въобще работи ли? Знае ли някой, какво работи българският президент?

Да ти пусна една песничка на Веселин Маринов, за да се успокоиш най-после. Полицията ни е такава, каквато е науката ни, висшето ни образование /изостанали с десетилетия от европейските стандарти/и всяка друга сфера в държавата - изостанала и бедна. Това положение можем и трябва да променим.

Чуй това - http://www.youtube.com/watch#!v=jw1tmjDUwuU&feature=related . Подарявам ти я за добро настроение :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Досега не съм чула един стойностен аргумент против песничката за МВР. Само емоционални изхвърляния, обругавания в балкански стил. Ще добавя - и балкански примитивизъм.

Ако аз съм с червена коса, а ти обичаш жени със зелена коса, оттук следва ли, че аз съм лош човек, само защото не съм боядисала косата си зелена?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много агресия, много нещо. Текстът "Гордост е да служиш в редовете на България и МеВеРе" е добър, защото цели въздействие и то е поднесено чрез линейното разположение на двете думи - "България" и "МеВеРе". Акцентът тук е думата "гордост" и тя има мобилизираща функция по отношение на хората, обединени от професията на полицая.

"България" като понятие все пак е на съвсем друго ценностно равнище от "МВР". И наистина няма "редове". Изразът си е тромав.

От характеристиката, която си си направил сам, личи, че си всестранно развита личност. Няма лошо, но защо не вземеш да позабравиш социализма? Защо само той е в главата ти?

Да кажем, неколкостранно развита. Колкото до социализма, още му теглим последствията.

Че и публикувате снимка на министър Цветанов и се кълнете, че организираната акция в нета не е срещу него. Така е, акцията е добре заплатена и е срещу него. Знаеш ли защо? Защото полицията пое по нов път и има вероятност законите да започнат и да се спазват. А правовата държава не е удобна за хората от корупционните мрежи, които създадоха и организираната престъпност.

Не я "публикуваме", а я качва отделен човек. Колкото до министъра, не говорехме за него, за МВР или за социализма сами по себе си, а за конкретната песен.

Изпълнителят, композиторът и поетът, както и аранжьорът са само жертви на това целенасочено опозоряване на министър Цветанов през медиите. Хайде сети се сега, коя партия има нужда от подобно опозоряване, което няма нищо общо нито с работата на самия министър Цветанов, нито с работата на полицаите.

Говорехме за песента, не за полицията, за партии или за министъра. Я, това съм го писал и по-горе. Впрочем, ако министър беше и някой от БСП, ДСБ, НДСВ или ДПС, триото Евтимов-Русев-Маринов пак би сътворило същия тип "изкуство".

Двата побоя над българските граждани през 1997 г. и през 2009 г. бяха все през януари и все по време на правителство на БСП. Кой насъска полицаите срещу хората? Те ли са виновни или управляващата партия тогава? На БСП редовно не й върви през януари. И двете събития са отразени от мене в съответните анализи.

Хайде сега, приказки за наивници. Нима за година полицията се е променила? И колко ли струва промяната й, ако моралът на полицаите струва колкото една изборна победа? Но наистина не говорехме за това... (за трети път).

ПР-ът на всяко управление е в сериозното отношение към управлението. Партийната принадлежност не е от значение, най-после живеем в условия на партиен плурализъм. И Веско Маринов може да пее, за която си партия поиска. Той е човек на изкуството, не партиен функционер.

Живеем в условията и на художествен плурализъм. И аз мога да кажа, че Веско Маринов е бездарен, а който го харесва - лишен от усет към музиката.

Толкова обществена енергия се изхаби покрай химна на МВР, за да бъде опозорена една песничка на една браншова организация, написана по повод 131-та й годишнина. Полицаите, които не бяха на работа,както и роднините им се събраха в зала № 1 на НДК, за да се отделят от трудното си ежедневие и да празнуват два часа. Празникът отмина. Не отмина обаче злобата на изгубилите властта преди една година. Длъжни ли сме да търпим тази злоба?

Ами, обществена енергия. Ами, злоба. Чиста проба подигравка си е - поне от моя страна. Песничката сама по себе си е потресаващо банална. Пък и не съм губил властта преди година (както и мнозина, които не гласувахме нито за БСП, нито за ГЕРБ, а пак се смеем на този опит за песен). А се оказа, че и песничката на браншовата организация. Министър Цветанов явно също е усетил точно какво е сътворило художественото трио и сам заяви, че това не е химн на МВР, а само песен за МВР - ха сега, де?

Защо например никой не се занимава с работата на президента Първанов? Той въобще работи ли? Знае ли някой, какво работи българският президент?

А, знаем си, че Гоцето е кофти тип и също не го обичаме :) Но не ставаше дума нито за него, нито за политически страсти, а за песента (за четвърти път).

Да ти пусна една песничка на Веселин Маринов, за да се успокоиш най-после. Полицията ни е такава, каквато е науката ни, висшето ни образование /изостанали с десетилетия от европейските стандарти/и всяка друга сфера в държавата - изостанала и бедна. Това положение можем и трябва да променим.

Чуй това - http://www.youtube.com/watch#!v=jw1tmjDUwuU&feature=related . Подарявам ти я за добро настроение :)

Всъщност съм го слушал. Мда, прав съм бил - Веселин Маринов е лош певец.

Досега не съм чула един стойностен аргумент против песничката за МВР. Само емоционални изхвърляния, обругавания в балкански стил. Ще добавя - и балкански примитивизъм.

Ако аз съм с червена коса, а ти обичаш жени със зелена коса, оттук следва ли, че аз съм лош човек, само защото не съм боядисала косата си зелена?

Всъщност чу/прочете или поне имаш възможността да го направиш няколко постинга по-нагоре... както и из целия роден нет. Впрочем, в нета пишат по-скоро хора, които силно недолюбват соц-партията (имам честта да съм от тях), но често не са и фенове на ГЕРБ, а пък и не се връзват на PR, реклама, пропаганда и ерзац-изкуство. Та "не нам" тия.

Живеем и в страна с художествен плурализъм, така да се каже, така че и аз имам всичкото право да заявя, че Весо Маринов е лош певец с лош вкус. Всъщност харесвам плешиви. Певици. И Шинид О'Конър. И ако червенокосата заяви, че на всяка цена съм длъжен да почна да си падам и по нея, а ако не го направя - значи съм или неграмотен, или социалист, тогава червенокосата рискува да се изложи на жесток присмех.

Впрочем, изразите "обругавания в балкански стил" и "балкански примитивизъм" са обидни за мен като жител на Балканите и носител на културата на Югоизточна Европа. Мисля, че употребата на такива изрази е политически некоректна.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...