Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Докато културно обременените софиянци рушат паметниците си, то ние, от най-древното европейско селище, издигаме паметници:

http://stznews.bg/izbraha-miasto-za-pametnik-na-han-tervel-2640.html

Редактирано от Зитко
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наред с всичко това, господата бивши другари костовисти антикултуролози забравят, че ПСА е и отчасти паметник на българската армия и участието ни във втората фаза на ВСВ, тъй като ние сме част именно от тази червена армия, и това, между другото е добре илюстрирано на самия паметник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ПСА е и отчасти паметник на българската армия и участието ни във втората фаза на ВСВ, тъй като ние сме част именно от тази червена армия...
Нелепо, неточно, невярно и незащитимо твърдение biggrin.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дядо ми е разказвал, че виждал с очите си как русите растрелват свои си мародери-войници на градската гара /хванати са да крадат, и патрулът ги е екзекутирал на място/.

Бил си е в града си през 1944 година, иначе през 1942 г. е служил в окупационния корпус в Гърция.

През 1944 година е мобилизиран и заминава на фронта.. /Разправяше ми разни истории за сърбите и Сърбия, ама вече не помня какви, защото бях малък и той ми ги разправяше вечерно време/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не те разбирам? Австрия и Германия сега се чувстват зависими от Русия и заради това отказват да си премахнат паметниците на "съветския войник" (паметникът в Автсрия, и единият в Германия, поне, доколкото знам имат плочи, върху които са написани имена на загинали воиници и офицери) ?!

Дори това да е вярно, то не би променило моето мнение от по-горния ми пост: Където има паднали войници и офицери и те имат паметници - то паметниците им не трявба да не се унищожават.

"Въпросът" за изграждането на паметници на загинали войници и офицери е малко по-коплициран, защото не всички народи и държави са склонни да създават такива на загинали войници от противниковата страна, но такива все пак има в Турция (вижте галиполийските австралийския и новозенладския мемориали) , и има из цяла Европа..

Иначе доколкото знам, в конвенците се приема, че войниците и офицерите не са отговорни за политическата кауза, на която служат..

Напротив, ето, че долу-горе си ме разбрал. :)

Днешна Австрия и Германия не се "чувстват" просто зависими, те имат договори. Схващаш ли разликата? Ние се чувстваме зависими, те и да се чувстват, и да не се чувстват, са си де юре и де факто зависими.

Разбира се, има много интереси в руско-германските отношения, не са само гореизложените. Русия прави чудесен бизнес с Австрия и Германия. Това също е важен аспект и причина там всичко да е спокойно.

Ние обаче не сме Австрия или Германия, за съжаление. На нас Русия гледа като на близка чужбина. Примери много. Отделно в страната руснаците разполагат с предана пета колона, която е готова услужливо да им подаде всички части на тялото си за ползване, без изключение. При нас просто нещата са наистина доста по различни от тези в Централна Европа. Обременени са, и то сериозно. Не само по наша вина обаче.

Иначе и аз съм за паметниците на загиналите войници и офицери, но нашият просто не е такъв.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дядо ми е разказвал, че виждал с очите си как русите растрелват свои си мародери-войници на градската гара /хванати са да крадат, и патрулът ги е екзекутирал на място/.

Бил си е в града си през 1944 година, иначе през 1942 г. е служил в окупационния корпус в Гърция.

Единият ми дядо ми е служил точно 1944 г. по време на преврата и окупацията.

Един от руснаците извършил убийство. Пиян, разбира се. На другия ден всички войници и български, и руски били строени на плаца, а виновникът за убийството бил екзекутиран пред всички.

Дивашка работа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Напротив, ето, че долу-горе си ме разбрал. :)

Днешна Австрия и Германия не се "чувстват" просто зависими, те имат договори. Схващаш ли разликата? Ние се чувстваме зависими, те и да се чувстват, и да не се чувстват, са си де юре и де факто зависими.

Разбира се, има много интереси в руско-германските отношения, не са само гореизложените. Русия прави чудесен бизнес с Австрия и Германия. Това също е важен аспект и причина там всичко да е спокойно.

Ние обаче не сме Австрия или Германия, за съжаление. На нас Русия гледа като на близка чужбина. Примери много. Отделно в страната руснаците разполагат с предана пета колона, която е готова услужливо да им подаде всички части на тялото си за ползване, без изключение. При нас просто нещата са наистина доста по различни от тези в Централна Европа. Обременени са, и то сериозно. Не само по наша вина обаче.

Иначе и аз съм за паметниците на загиналите войници и офицери, но нашият просто не е такъв.

Михов, бизнесът и политическите пристрастия са отделни "игрища"..Ти като бизнесмен трябва да го знаеш.. Казваш че имало хора които били готови да ни дадат на русия, но има ли значение ако цената е добра?

Това ме учудва защото компанията в която работя прави бизнес със страни от целия свят, вкл. с братята китайци и с братята араби; не мога да си поредставя някой да бъде "изключен" защото е такъв или онакъв..(е аз съм крайно десен икономически и не знам, не ги разбирам много тези неща)

Иначе и китайците, и американците биха искали да ни завладеят икономически /както и ние тях!- това без майтап/, но това значи ли че изобщо не трябва да правим бизнес с тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук не става въпрос да не правиш бизнес с някого, защото е "такъв или онакъв".

Става въпрос, че със страни като Русия и Турция трябва да правим много внимателно бизнес, и не само. Не защото руснаците или турците са лоши хора, а защото това са страни със силна имперска традиция и неувяхващи имперски амбиции. И двете ни включват неизменно в сферата си на интереси. Лошото е, че и двете са азиатски страни, от които нищо добро няма видим или научим. Ние отчаяно се нуждаем от европеизация, не от азиатщина. Ама все азиатци напират за нас. Съдба...

В този смисъл, някои неща не са нормални - например Русия да контролира цялата ни енергетика. Изпадаме в зависимост.

Докато Германия може да си позволи друг тип икономически отношения. Австрия също. Географското им положение, традициите, силата на икономиката им, ако щеш и американските интереси им го позволяват.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единият ми дядо ми е служил точно 1944 г. по време на преврата и окупацията.

Един от руснаците извършил убийство. Пиян, разбира се. На другия ден всички войници и български, и руски били строени на плаца, а виновникът за убийството бил екзекутиран пред всички.

Дивашка работа!

И на мен са ми разправяли, че в нашето село разстреляли един руски войник, защото много задирял българските булки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тук не става въпрос да не правиш бизнес с някого, защото е "такъв или онакъв".

Става въпрос, че със страни като Русия и Турция трябва да правим много внимателно бизнес, и не само. Не защото руснаците или турците са лоши хора, а защото това са страни със силна имперска традиция и неувяхващи имперски амбиции. И двете ни включват неизменно в сферата си на интереси. Лошото е, че и двете са азиатски страни, от които нищо добро няма видим или научим. Ние отчаяно се нуждаем от европеизация, не от азиатщина. Ама все азиатци напират за нас. Съдба...

В този смисъл, някои неща не са нормални - например Русия да контролира цялата ни енергетика. Изпадаме в зависимост.

Докато Германия може да си позволи друг тип икономически отношения. Австрия също. Географското им положение, традициите, силата на икономиката им, ако щеш и американските интереси им го позволяват.

Пак ще кажа какви са ми вижданията, защото мисля че повтаряш старата "проповед"

В тази игра всеки иска да спечели, и ако може дори да "завземе" икономически другия, да завземе пазарите, ресурсите му - с пари, с икономиески средства; Това е играта в която аз играя, и която съм склонен да играя..Няма никакви изключения в играта, заради това че някои би е руснак (от Русия), друг-турчин (от Турция) и така нататък..

/Ти си бъди "внимателен", пожелавай "внимание" на другите за това с кого правят бизнес, но моля те остави аз да си решавам за мен, колко и къде да бъда "внимателен" или не/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

/Ти си бъди "внимателен", пожелавай "внимание" на другите за това с кого правят бизнес, но моля те остави аз да си решавам за мен, колко и къде да бъда "внимателен" или не/

Е, че аз да не би да те бия по главата да правиш каквото аз смятам, че е правилно? :tooth:

Тук всеки споделя възгледите си и се аргументира защо така смята. Никой не казва на другия какво да прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, не, войната си е война. Щом руснаците са си държали дисциплината, това си е добре, макар и да е жестоко. Не е най-голямата възможна диващина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква друга светлина за бкп-то имаш предвид, би ли конкретизирал? Че нещо не разбрах каква теза се опитваш да сложиш в думите ми. ;)

За БКП единственото което имам против е да се отнасяш към членовете и със селективността на газова камера. Има виновни има и хора които са вярвали в тази форма на равенство. И единственото за което можеш да обвиниш втория тип хора е наивизъм. Което последния път като проверих не се водеше престъпление.

ПС. Ако смяташ е дори формалната подкрепа за режима трябва да бъде наказана, то тези хора за които пиша сами са се наказали достатъчно.

Не виждам какво има да се конкретизира, след като Михов е конкретизирал в пост #414.

Моя милост също в няколко поста конкретизира около русификацията.

Наивността е много смешно оправдание. Наистина, вината за многото криви работи около най-новата ни история може да се определи и като "колективна"(въпреки абсурдността на постановката), но това не значи, че в кюпа няма градация в спектъра "от по-малко към много".

Н'еква по-сериозна ревизия или сериозно замислена (извън празните приказки или долната патриотарщина) помирителна инициатива от страна на бившите(пребоядисани или не) БКП-ейци на мен не ми е позната. Нито от тия наивните, нито от калъчкаджиите(с подписан навремето бланко-чек от същата тази армия). Това се отнася и за наследниците им.

За сметка на това се реве на умряло, блокирайки(по старому) възмножността за намиране на приемливо решение за този и подобните му паметници, тъй като - както няколко пъти вече бе споменато - предвид рушенето му, проблемът е и технически, а феновете му за 50-ина + 20 години не сте доказали, че имате хал-хабер от стопанисване.

А приказки а ла "то тези хора за които пиша сами са се наказали достатъчно"(sic) са за бирарията пред блока, защото ако това наистина е така, "Шмайзера" едва ли би бил там, където е в момента.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наред с всичко това, господата бивши другари костовисти антикултуролози забравят, че ПСА е и отчасти паметник на българската армия и участието ни във втората фаза на ВСВ, тъй като ние сме част именно от тази червена армия, и това, между другото е добре илюстрирано на самия паметник.

Българската армия присъства на него като васалната дружина от Задунайска губерния ли? :tooth:

Това не е паметник на падналите във ВСВ, а на великата и славна съветска армия окупаторка. И няма нищо общо с войнишки паметник. Войнишките паметници са или там, дето са погребани войниците, или там откъдето са. Съветската армия нито е набрана в София, а за съжаление не е и погребана целокупно там.

monument1.jpg

Ето например паметника в Арамашево в Русия на падналите във ВСВ местни жители - най-голямата част от него са списъците с имената на загиналите. Такова нещо няма на паметника на съветската армия.

А що се отнася до международния опит за справяне с паметници като софийския кич, той е следният:

pulling-down-george-iii.jpg

Бутането на паметника на главнокомандващия на английската армия-освободителка Джордж ІІІ в заатлантической губернии.

bowlinggreenprint.jpg

Редактирано от Galahad
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не, войната си е война. Щом руснаците са си държали дисциплината, това си е добре, макар и да е жестоко. Не е най-голямата възможна диващина.

Така си е Глишев. Не може по подразбиране да се нарича варварско всичко, нали разбираш...

Австрия от друга страна като неутрална след 50 г., ще им е през щирийския х.., няма как да е друго яче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не, войната си е война. Щом руснаците са си държали дисциплината, това си е добре, макар и да е жестоко. Не е най-голямата възможна диващина.

Да, войната си е война.

Дядо ми обаче не беше очарован от РККА. Нито от личния, нито от командния състав. Но то е дълго за обяснение във форум. Да кажем накратко, че нравите в Червената армия са били странни за военослужещите в БА, поне за тези с повече от основно образование. ;)

Така си е Глишев. Не може по подразбиране да се нарича варварско всичко, нали разбираш...

Австрия от друга страна като неутрална след 50 г., ще им е през щирийския х.., няма как да е друго яче.

С Австрия не можем да се сравняваме и никога не сме можели.

А, че някои неща са варварски - варварски са. Например има си военно-полеви съдилища за престъпленията, няма нужда от показна екзекуция, или ако има нужда, то на нея да присъства личният състав на Червената армия, българите чий го дирят там не става ясно и т.н. Дядо ми неслучайно не беше очарован. А е виждал много неща.

Не виждам какво има да се конкретизира, след като Михов е конкретизирал в пост #414.

Моя милост също в няколко поста конкретизира около русификацията.

Наивността е много смешно оправдание. Наистина, вината за многото криви работи около най-новата ни история може да се определи и като "колективна"(въпреки абсурдността на постановката), но това не значи, че в кюпа няма градация в спектъра "от по-малко към много".

Н'еква по-сериозна ревизия или сериозно замислена (извън празните приказки или долната патриотарщина) помирителна инициатива от страна на бившите(пребоядисани или не) БКП-ейци на мен не ми е позната. Нито от тия наивните, нито от калъчкаджиите(с подписан навремето бланко-чек от същата тази армия). Това се отнася и за наследниците им.

За сметка на това се реве на умряло, блокирайки(по старому) възмножността за намиране на приемливо решение за този и подобните му паметници, тъй като - както няколко пъти вече бе споменато - предвид рушенето му, проблемът е и технически, а феновете му за 50-ина + 20 години не сте доказали, че имате хал-хабер от стопанисване.

А приказки а ла "то тези хора за които пиша сами са се наказали достатъчно"(sic) са за бирарията пред блока, защото ако това наистина е така, "Шмайзера" едва ли би бил там, където е в момента.

Забравих да спомена и активните борци и наследниците им. И те сега се правят на наивни идеалисти, а имаха огромни привилегии. Само недвижимото имущество, което придобиха е колосално!

А що се отнася до обикновените партийци, не бива да забравяме, че те също имаха своите привилегии. Просто в комунистическото кастово общество "партпериферията" си беше по-добре от "пролите" отвсякъде. Примерно при еднаква квалификация при кандидатстване за работно място предимство има партиецът и др. подобни "дреболии", целящи да покажат мястото на всеки в обществото. Защото наивни, ненаивни, аз другар да се откаже от тия си привилегии не бях виждал, но понеже бях малък при промяната, питах родителите си - и те не са виждали. Защо ли? :tooth:

Редактирано от Михов
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма да седна да хваля РККА, няма и за какво. Просто не върви да им приписвам всякакви гадости. Но каквато и да е армията, нейният Картаген трябва да бъде разрушен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, войната си е война.

Дядо ми обаче не беше очарован от РККА. Нито от личния, нито от командния състав. Но то е дълго за обяснение във форум. Да кажем накратко, че нравите в Червената армия са били странни за военослужещите в БА, поне за тези с повече от основно образование. ;)

С Австрия не можем да се сравняваме и никога не сме можели.

А, че някои неща са варварски - варварски са. Например има си военно-полеви съдилища за престъпленията, няма нужда от показна екзекуция, или ако има нужда, то на нея да присъства личният състав на Червената армия, българите чий го дирят там не става ясно и т.н. Дядо ми неслучайно не беше очарован. А е виждал много неща.

Фердинанд Шьорнер командва ГА "Център" през 1945г. След войната го осъждат на 4,5 години и то през 1957г. от Мюнхенския съд че застрелва пиян войник, който му се търкалял при отстъплението в краката. Преди това си е излежал срока от 1945 до 1955 в СССР.

Един американския сержант през 1946 в Нюрбернг се увесва на краката на Рибентроп като го бесят. Щото германецът бил лек не можел да си счупи врата при увисването на въжето. Айде моля. Въобще правосъдието е избирателно.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е страничен въпрос и мястото му за обсъждане не е тук. Ник спомена нещо, аз имам сходни сведения от моят дядо и така. Но това няма значение за темата.

Дори РККА да са ангели небесни, еманация на добротата и добрите нрави, паметникът няма място там.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сравнителен случай знам и от моя прадядо.

Немски полеви лагер до селото - само вясващи се от време на време за покупки офицери е напомнял, че го има.

Винаги плащали с пари, и то български.

Понеже заради мобилизацията ратаите са били кът, а било по-жътва, дядката заедно с други от по-личните се дигат и спретват мини-делегацийка с молба,

ако е възможно да им изпратят 2-3 войника за помощ. Яденето и пиенето, естестевено, за тяхна(на дядката & Cо.) смятка.

Немците пращат цял взвод, които е бил на разпложение по време на цялата кампания.

Според думите му: работели, сякаш са на собствените си ниви.

Въпреки, че в нашия край без ока вино на калпак не се сяда, а "мечка"-та е своего рода месно безалкохолно, никои войник не е и помирисал алкохол.

След това идват руснаците - в същия лагер, но за много кратко.

Изцепки от руска страна оределено не е имало. В съседното село, обаче, няколко войничета са били разтреляни от своите си. Според мълвата: заради разходка из землището. Гробовете не се знаят точно къде са.

Та нека попитам в този контекст, защо ревящите за Шмайзера на Альошата не се дигнете, издирите и направите барем нещо за спомен и на тези, скотски убитите от свои войници?

Или понеже НКВД-то(или там както му викат) е безпогрешно, и теглейки им куршума за нищо, те не го заслужават?

Редактирано от BGVlach
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Защо ли? :tooth:

Явно не си виждал и жив "РабФак"-аджия на скамейката до теб, с отвратително просташко самочувствие, че след следването кариерата му е гарантирана от партийното тескере.

Щастливец.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно не си виждал и жив "РабФак"-аджия на скамейката до теб, с отвратително просташко самочувствие, че след следването кариерата му е гарантирана от партийното тескере.

Щастливец.

Мдаа, тези неща ми бяха спестени, признавам. :)

Но съм се интересувал и съм наясно. А и ща не ща, общувам с децата на "РабФак"-аджиите, и те са същата стока, живи бащичковци! :swear:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, паметникът е войнишки, защото е посветен на армия, не на отделен човек или идеология. А интересът към него не е мотивиран от партийна принадлежност, а от интерес към тази част от нашата история, без значение дали е надраскан или не. Ако има надписи, те говорят на чуждия турист единствено отношението на българина към историята и паметниците й. Ако аз отида в Португалия и вида паметник на Салазар целия в графити, също ще заключа, че тези хора са вандали и не си ценят миналото.

Да, на Света София водя туристи, но този паметник е пълна излагация.

Португалец, не е така, по-долу сам казваш, че официално е така, но това съвсем не значи, че наистина е така, особено по нашите ширини (пък и по други). Войнишките паметници са посветени на войниците и затова са войнишки и най-вече на загиналите войници. Ако са посветени на армията ще са армейски (но ми хрумва интересна идея, ми то е ясно бре! РККА е загинала и единствения и паметник като загинала армия е тук в София! Че тогаз ще се изтепат да го посещават и то не само латиноси. Що поляци, прибалтийци и други ще дойдат, че и германците не ще се откажат да сложат цвете на гроба на РККА ;). Португалец може да ме цитираш! Взимам малък процент де ;). Привеждай го на БГНаука :)).

Тук приятелю съвсем не говорим за чужди туристи. Какво излиза според теб, дайте да запазим идиотщините на режима щото се 'кефят' чуждите туристи? Нещо повече, нека да им покажем 'простотията' на българина, който методично цапа, маже и плеска един толкоз възвишен шедьовър.

Ако видиш паметника на Салазар постоянно в графити и нецензурни писания, въпреки, че го чистят и мият ще си помислиш, че португалците са простаци и вандали! Аз пък ще си помисля, че Салазар не би трябвало да има паметник. В това е цялата разлика!

А така ли водиш и смяташ, че е излагация? Ами ако беше на Ленин (както беше) щеше да смяташ нещо друго, нали? А и сигурно пак щяха да се изтепват да го снимат чужденците.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...