Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Потребител

А защо не си представим нещо много по-простичко: че там хората, както във всяка цивилизивана страна ценят паметниците на войниците, и смятат че загиналите войници трябва да имат такива?

Комплекси при германците казваш - добре, но дали ако ги нямаше тези комплекси те биха постъпили по друг начин?

С Естония мисля не ни е близко "дереджето" - тази страна загубва независимостта си (присъдинена е към СССР) при, и следствие на инвазията на Съветската Армия..

Какво значи паметник на войниците и каква е разликата (очевидно има) с войнишките паметници? Португалеца по-горе пледира, че е войнишки, щото е на армия, а не на отделни хора (ама във всяко село в България има войнишки паметници, а не паметници на БВ, БА, БНА). Композицията на ПСА в София изключва да е Паметник на загиналите войни паднали за освобождение на Европа от хитлерофашистите (за разлика от този в Букурещ). Напротив там повече се набляга на друго, освобождение и защита. И затова не е войнишки и не е за загиналите (дето ги няма по нашите земи). Какво отношение към загиналите имат селянката, работника и партизанина?

Тук не си прав! 'Официално' Прибалтика сама избира своята съдба, точно както при България. Инвазия няма (пак както при България), няма битки с армиите на малките републики.

Но разлика, по-точно разлики има доста и то големи. Прибалтика е била под ярема на Руската Империя (а и СССР е имала такива мераци, още преди да стане СССР де). Но на Прибалтика война не е била обявявана, а 'сами' са се влели. Ние пък сме освободени именно от Руската Империя, но после ни беше обявена война от СССР.

Интересно ми е дали има паметник на РККА (войнишки сигурно има) в тези страни? Вярно мога да потърся ама е прекалено късно..или по-точно много рано ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Войнишки паметници се вдигат по повод на това, че има убити войници. Има ли убити войници РККА? Има. Май не стана ясно, че този паметник визира жертвите на РККА в цялата война, не онези, дето са умрели тук, защото такива няма. Това е паметник с общочовешко значение, не национално.

Глишев, ти си осквернител на паметници, срам ме е от теб.

За ен-ти път повтарям, че това не войнишки паметник (а и ти така оплеска нещата с войнишки, армейски и т.н. определения). Като ще вдигаме паметници за убити войници, наистина е добре да вдигнем и на Вермахта и на кубинците (не и знам как се нарича армията) и на корейците (в двата формата0 и на виетнамците (пак в двата формата), на французуте на белгийците и на всички д-ви в цялото ООН (както и на някои извън ООН-то). Общото е че има някъде загинали войници, но не и тук. Ааа Вермахта трябва да се извади, тук има - при Жабокрек, когато партизаните са нападнали ренени и болни войници. Е Галахад, ромейте и турците не заслужават паметници, сори, щото има загинали (и то доста де) по нашите земи, че и от наши ръце.

Какво точно му е общочовешкото? Ако издигнем паметник на Шарл Мартель, че е спрял инвазията на арабите (абе ние на Тервел имаме ли?) ще ни се смеят французите (а други могат и да се обидят), въпреки, че това си е с 'общочовешко" (или 'айде общоевропейско) значение. Или пък да издигнем паметник на френската армия (наполеоновата), че в резултат на нейните войни (кой знай защо наречени наполеонови, а не фрнско-армейски) Европа се засили в развитието си. Примери бол!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наред с всичко това, господата бивши другари костовисти антикултуролози забравят, че ПСА е и отчасти паметник на българската армия и участието ни във втората фаза на ВСВ, тъй като ние сме част именно от тази червена армия, и това, между другото е добре илюстрирано на самия паметник.

Не съм костовист, камо ли другар (баш па на теб ли), не съм и анти де, но да питам нещо. Може ли? Къде в паметника са отбелязани войниците офицерите и генералите на БА? С германските каски (ако не знаеш разликата съжелявам за теб). Не сме част от РККА. А как е илюстрюстровано? И къде по-точно, щото мога да греша де. Но ще желая и нещо повече от илюстрации с доста задна дата (кога е войната, кога се изгражда паметника). Знаеш ли кой е Главния военнокомандващ БА? Сталин Толбухин или нЕкой друг?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Загинали равно ли е на умрели/починали?

Не знам колко гробища има на починали у нас съветски войници (най-вече от рани, получени в битките по-рано), но съм се разхождал поне в две - в Пловдив и в Русе; в Пловдив е на "Лиляна Димитрова" (не знам как е сегашното му име), непосредствено преди централните гробища, а в Русе беше много красиво оформен - буквално в един парк. Сигурен съм, че и в други български градове има гробища на починалите в тях по време на "окупацията" съветски войници.

Тях загинали в борбата срещу фашизма ли ги водите, или всичките са препили с водка?

Освен това - не забраняйте, че "окупирани" сме не от СА, а от съюзниците - България се управлява от Съюзническата комисия, по настояване на съюзниците е създаден Народния съд и произнася своите (често несправедливи) присъди, другите репресии (също често несправедливи) срещу фашистите или набедените за такива също стават под одобряващия поглед на англичани и американци.

Разговорът за дивотиите по време на социализма пък тук е съвсем не на място.

В частност - относно рабфаковците - тази система беше несправедлива, но тя даде възможност и на много бедни деца (каквито имаше и по време на социализма) да се изучат (всъщност днес, когато абсолютно всеки може да запише (и завърши) висшу, рабфаковската система е доведена до своя логичен завършек). И - обратно - преди Девети по нашите научни организации също е имало много дивотии - включително и назначения и уволнения по политически причини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора. Защо се карате?

Стар ли е паметникът? Стар е. Трябва ли да се поднови? Трябва. Разглобете го, за "ремонт", също и основите защото са кородирали вече. И готово. При нас ремонтите траят най-малко 30-40 години.....Затова на героите трябва да се построи нов временен паметник.

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

....... Знаеш ли кой е Главния военнокомандващ БА? Сталин Толбухин или нЕкой друг?

На 18 септември 1944 г. българската армия преминава в оперативно подчинение на командващия III Украински фронт маршал Фьодор Толбухин. Мобилизирането на българската армия (преименувана на Българска народна армия) започва на 18 септември и приключва в края на същия месец. Пред българската армия, като част от силите на съветския III Украински фронт, се поставя задачата да осигури левия фланг на Червената армия.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%B2%D1%8A%D0%B2_%D0%92%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора. Защо се карате?

Стар ли е паметникът? Стар е. Трябва ли да се поднови? Трябва. Разглобете го, за "ремонт", също и основите защото са кородирали вече. И готово. При нас ремонтите траят най-малко 30-40 години.....Затова на героите трябва да се построи нов временен паметник.

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Скуби,

ама че си йезутин, да му се невиди! :laugh:

Редактирано от DendroaspisP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Загинали равно ли е на умрели/починали?

Не знам колко гробища има на починали у нас съветски войници (най-вече от рани, получени в битките по-рано), но съм се разхождал поне в две - в Пловдив и в Русе; в Пловдив е на "Лиляна Димитрова" (не знам как е сегашното му име), непосредствено преди централните гробища, а в Русе беше много красиво оформен - буквално в един парк. Сигурен съм, че и в други български градове има гробища на починалите в тях по време на "окупацията" съветски войници.

Тях загинали в борбата срещу фашизма ли ги водите, или всичките са препили с водка?

Освен това - не забраняйте, че "окупирани" сме не от СА, а от съюзниците - България се управлява от Съюзническата комисия, по настояване на съюзниците е създаден Народния съд и произнася своите (често несправедливи) присъди, другите репресии (също често несправедливи) срещу фашистите или набедените за такива също стават под одобряващия поглед на англичани и американци.

Загинали в битка. Така трябва да бъде според мен.

Въпреки че, ако забелязваш, никой не казва нищо за съветските военни гробища. Мъртвият не ни е враг, се каза тука сто пъти, аз го казвам за сто и първи. Нека почиват в мир! Обикновеният Серьожа или Ханс нямат никаква вина, че ги юрнаха да се трепят и да палят света.

Обаче това е за военните гробища. Към пловдивския и русенския Альоша имам абсолютно същото отношение, както към софийския му колега. Нямат място там!

Разговорът за дивотиите по време на социализма пък тук е съвсем не на място.

В частност - относно рабфаковците - тази система беше несправедлива, но тя даде възможност и на много бедни деца (каквито имаше и по време на социализма) да се изучат (всъщност днес, когато абсолютно всеки може да запише (и завърши) висшу, рабфаковската система е доведена до своя логичен завършек). И - обратно - преди Девети по нашите научни организации също е имало много дивотии - включително и назначения и уволнения по политически причини.

Като ги гледам какви са - по добре да си бяха останали там, където си бяха. Определено визията и възможностите на социалистическите ръководители беше за бригадир в свинарник, не за политически или стопански ръководители. То се й видя де.

Точно системата в Царството е позволявала хора със скромен произход да се издигнат, но само ако имат определени качества. Имам мои роднини, които го правят.

Редактирано от Михов
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе хора. Защо се карате?

Стар ли е паметникът? Стар е. Трябва ли да се поднови? Трябва. Разглобете го, за "ремонт", също и основите защото са кородирали вече. И готово. При нас ремонтите траят най-малко 30-40 години.....Затова на героите трябва да се построи нов временен паметник.

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Май това е вярното решение на проблема. :tooth:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Без този паметник, София вече няма да е същата София, ще загуби тотално облика си. Минавал съм безброй пъти покрай него, на път за факултета ми, било за лекции, било за изпити, винаги съм го поглеждал и съм се възхищавал на внушителността му, не бих си представил какво би било, ако го няма :(

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Без този паметник, София вече няма да е същата София, ще загуби тотално облика си. Минавал съм безброй пъти покрай него, на път за факултета ми, било за лекции, било за изпити, винаги съм го поглеждал и съм се възхищавал на внушителността му, не бих си представил какво би било ако го няма :(

Тя София тотално ще изгуби облика си и без боклуците, дупките по пътищата и бездомните песове по тротоарите на централните булеварди? Защото мнозина са минавали покрай тях (или са пропадали в тях съответно) на път за някъде. А и на мен определено ще ми е трудно да си представя как вървя по чиста софийска улица, как пресичам софийско шосе без да трябва да заобиколя дупка ... Въобще видимо на доста софийнци ще им е трудно да живеят в София каквато е била преди 1944г. - без паметник, без боклуци, без дупки и без бездомни песове.

Някогашната столица

1392.jpg

И София, която някои софиянци не искат да бъде друга

zx640_688898.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Без този паметник, София вече няма да е същата София, ще загуби тотално облика си. Минавал съм безброй пъти покрай него, на път за факултета ми, било за лекции, било за изпити, винаги съм го поглеждал и съм се възхищавал на внушителността му, не бих си представил какво би било, ако го няма :(

Боже мой, чета и не вярвам на очите си! София щяла да изгуби облика си без ПСА?!? Пълен ужас!

София, уважаеми Зитко, изгуби облика си още когато "народната власт" реши да не възстанови разрушената улица "Търговска" и на нейно място да построи сталинистки недоразумения!

Ето това беше София - скромна, без помпозност, но европейска:

post-5884-013839300 1310072138_thumb.jpg

post-5884-081678000 1310072154_thumb.jpg

post-5884-011281500 1310072171_thumb.jpg

post-5884-065296700 1310072203_thumb.jpg

post-5884-089263800 1310072219_thumb.jpg

Редактирано от Михов
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има и облик, който си заслужава да бъде загубен. Все ще се намери по-добър на негово място. София си има и далеч по-хубав облик - с приказния дървен замък до руското посолство, за който никой не рева, когато разни мутри го отнесоха.

По-софийска и определено по-приятна е фигурата на патриарх Евтимий. Или чешмичката на свети Георги с дракона пред базиликата "Света София" лъвът при Незнайния воин, паметникът на Левски, паметникът на загиналите при Одрин на "Пиротска"... Тъй че чудесно си можем и без съветската гнусотия.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На 18 септември 1944 г. българската армия преминава в оперативно подчинение на командващия III Украински фронт маршал Фьодор Толбухин. Мобилизирането на българската армия (преименувана на Българска народна армия) започва на 18 септември и приключва в края на същия месец. Пред българската армия, като част от силите на съветския III Украински фронт, се поставя задачата да осигури левия фланг на Червената армия.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%B2%D1%8A%D0%B2_%D0%92%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0

Дорис има малка, но съществена разлика между главнокомандващ и под командването на! А пък оперативно подчинение си е съвсем друго. Българските армии през втория период от ВСВ (добре, че не написах ПСА ;)), са командувани от български генерали, разбира се върховното оперативно командване е на Толбухин (в нашия участък), но това не го прави Главнокомандващ. Сега в почти всички републики върховния главнокомандващ е президента, сиреч държавния глава, и той като такъв трябва да е от същата националност и да е живял (според различните конституциите) даден брой години (освен националността). Толбухин не е такъв, предполагам в тогавашната конституция такъв е царя (Симеон 2-ри).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И на мен са ми разправяли, че в нашето село разстреляли един руски войник, защото много задирял българските булки.

За задиряне общо взето не разстрелват, и нещо друго е имало. Още в началото на подновяване на темата мислех да пиша, че единствените войници от РККА загинали от куршум на територията на България са разстреляни от собствените си наказателни взводове, аме ме мързеше да търся док-ва и го спестих. Предполагам, че на тях никой не би им издигнал паметник.

По отношение на "мародерството", баба ми (заклета сталиниска, ръкувала се със самия Сталин!), разправяхе, че когато минал Вермахта от тук и едно яйце не било изчезноло, всичко плащали, но добявяше, че след всяка част (предполагам поне полк) вървяла машина за печатене на пари (и то български! Но си вярваше до кончината си - лека и пръст). Когато я попитах а като минаха братушките, ми каза, че верно имали изчезнали доста кокошки и по-големи добичета, но хората сами били виновни, защото не са ги пазели, а на тея със стадата (не кокошки разбира се), хак да им е - заслужили са си го. Но пък и за това не разстрелват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Загинали равно ли е на умрели/починали?

Не знам колко гробища има на починали у нас съветски войници (най-вече от рани, получени в битките по-рано), но съм се разхождал поне в две - в Пловдив и в Русе; в Пловдив е на "Лиляна Димитрова" (не знам как е сегашното му име), непосредствено преди централните гробища, а в Русе беше много красиво оформен - буквално в един парк. Сигурен съм, че и в други български градове има гробища на починалите в тях по време на "окупацията" съветски войници.

Тях загинали в борбата срещу фашизма ли ги водите, или всичките са препили с водка?

Освен това - не забраняйте, че "окупирани" сме не от СА, а от съюзниците - България се управлява от Съюзническата комисия, по настояване на съюзниците е създаден Народния съд и произнася своите (често несправедливи) присъди, другите репресии (също често несправедливи) срещу фашистите или набедените за такива също стават под одобряващия поглед на англичани и американци.

Разговорът за дивотиите по време на социализма пък тук е съвсем не на място.

В частност - относно рабфаковците - тази система беше несправедлива, но тя даде възможност и на много бедни деца (каквито имаше и по време на социализма) да се изучат (всъщност днес, когато абсолютно всеки може да запише (и завърши) висшу, рабфаковската система е доведена до своя логичен завършек). И - обратно - преди Девети по нашите научни организации също е имало много дивотии - включително и назначения и уволнения по политически причини.

Равно е, предполагам знаеш, че и последния страхливец загинал в бой се води "загинал геройски" и така трябва да бъде! Но не и мародерите! Не се заяждам и не желая да внасям "мародерска нотка" в дискусията, правя това за уточнение. Войника починал от раните си тук (па било то и от пнемония или даже сифилис, да не говорим за ранените) са ГЕРОИ! И имат право на войнишки паметник! Ха сега ми хрумна и друга идея! На съществуващия, да изпишем именно техните имена. Място има а и те не са много. Но ще бъде смешно. Представям си Португалеца как обяснява, и н'як'во хлапе го пита, а брее тея само генералите ли са ;).

"Окупирани" сме от РККА, по точно не съвсем "окупирани". Народния съд е създаден от един единствен съюзник (на паметника на чиято армия се радваме в момента). А де са паметниците на Американската армия (то нема начин де, ша писнат всьо и вся), на Британската армия, на Френската армия. Нали ТОВА са съюзниците! Че те са дали повече жертви с/у хитлоро-фашизма на наша територия, верно и ние сме стреляли с/у тях. А са си били и истински войници.

Няма начин да пишем за ПСА без да споменем дивотийте на соца, мое мнение разбира се.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега забелязвам, че тази тема е абсолютен хит напоследък във форума, което показва, че този паметник наистина е култов и при всички положения варваризмът, насочен към рушене на историческата памет, ще срещне сериозен отпор :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ паметникът на американските летци лъха на скромност ( паметна плоча ) - може и никога да не го забележиш - не се натрапва - не ти избожда очите, а Паметника на СА крещи със своята помпозност ( но не и великолепие като художествено произведение ).

ПП - цитираш сайт , който в никакъв случай не може да защити тезата ти.

Някой говореше и за носталгията по соца - трябва ли да се припомни, че иконом. конюнктура в БГ през 90-те, кореспондираше с тази в САЩ през30-40-тегодини на миналия век, заради тези 50 години живот в паралелна реалност.

Редактирано от БатеВаньо
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ паметникът на американските летци лъха на скромност ( паметна плоча ) - може и никога да не го забележиш - не се натрапва - не ти избожда очите, а Паметника на СА крещи със своята помпозност ( но не и великолепие като художествено произведение ).

ПП - цитираш сайт , който в никакъв случай не може да защити тезата ти.

Еми много ясно, коя е Червената Армия, коя е американската армия във ВСВ, има ли изобщо база за сравнение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В смисъл?

В смисъл какви постижения има Червената Армия и какви - американската? И още нещо - защо да вдигаме помпозен паметник на летците, бомбандирали София?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми много ясно, коя е Червената Армия, коя е американската армия във ВСВ, има ли изобщо база за сравнение?

Американската армия се включи във военни действия в Европа едва на 6 юни 1944 г. със спешно организираната "Операция Нептун (за да опитат да пресрещнат съветската армия преди Берлин) когато изхода на войната с Германия вече беше решен от руснаците.

До тогава само градеше коалиции и правеше деминстративни рейдове в Мароко и Алжир 1942г. но не изпрати войскови части в Европа изчаквайки развоя на събитията на Източният фронт.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...