Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Потребител

Ну вроде бы просто солдатам? Так у нас тоже есть немецкие кладбища, и там даже может есть монументы какие. Если у вас есть памятник Ленину или Сталину - сносите - я не против. Но памятники солдатам не надо убирать.

Может есть или есть? Монументи немецкие солдати. Снасили ми паметника Ленина, наша Варна била наречена Сталин ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
  • Потребител

А если не секрет, что это слово спичка означает на болгарском?

Не секрет. Я разкажу один анекдот, но по болгарски, если нечего не понимаеш будет перевод.

ОТ: та ето го анекдота (любим бил на Ники Кънчев ;)):

Влизат ленинградчанка и московчанка в български Кореком (това е нещо преди демокрацията ;)), очевидно не са били в Берьозка. Гледат, дивят се (то даже мириса там си беше западняшки :)). Пипат, опипват всичко (не защото са рускини, да не се обиди с'я Славик то и ние правехме това) и накрая се курдисват (това как се превежда на руски ?) на щанда за алкохол и цигари. Едната (незнайно московчанката или ленинградчанката) вижда малките кибритчета, и възкликва:

- Да, ета спички

- Нееее (отговаря продавачката), не с ***ки, ето с долари!

Не е знаела руски "другарката".

край на ОТ.

Спандю не затваряй темата! И без това си е доста оборотна в 'тази жега' във форумите ;). Пък и още не сме почнали да се.....обиждаме.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хотя надеюсь, это только частный случай, вряд ли думаю в Болгарии русских дискриминируют? Ну с одной общался - ездила в Болгарию, выступала в народом ансамбле. Говорит - о Болгарии положительные впечатления - народ добрый и доброжелательный.

В България доста хора биват дискриминирани, за което пък има местни и европейски институции за защита от дискриминация. Глупави норми в българските закони има много, и ЕС, крив или прав в други случаи, ги поправя, когато някой се оплаче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извините, опять не уловил логику, между развитием Болгарии, и перемещением памятника. Пусть стоит - чем он так мешает, что с глаз долой его?

Слышал, есть какие-то русофобы, которые хотят снести и памятники Освободителю, или как там его называете?

Уф, бе, Славейко, сега вече и русофобията намеси.

За мен(лично мнение) преместването би бил един символичен акт, с които България недвусмилено би показла,

че макар и късно, желае да скъса с руските практики, заменяики ги със западни такива.

Т.е. не става дума за русофобия, а за необходима емнаципация, с оглед нашето(това на България) бъдеще,

в което - предвид членството ни в ЕУ и НАТО - не би трябвало да имат място разни силоваци (Пожарникари, Трактори, Физкултурници и пр.)

или (недо)учени из руските ПУЦ-ове чобан-овчаровци & Cо.

За естиката писах вече: 0.

(ОК, естиката не ни е силна страна, което не значи, че не може да стана такава)

P.S.:

Цар Освобидител не бих го бутал, но с чиста съсвест бих изхвърлил руския език като опция в училищата, които са към бюджета на МО.

Редактирано от BGVlach
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паметникът остава там, където е, и ако някой реши да ми го пипа, ще си има работа с мен, ясно? Аз с вандали и бандити неведнъж съм се оправял.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паметникът остава там, където е, и ако някой реши да ми го пипа, ще си има работа с мен, ясно? Аз с вандали и бандити неведнъж съм се оправял.

:tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Паметникът остава там, където е, и ако някой реши да ми го пипа, ще си има работа с мен, ясно? Аз с вандали и бандити неведнъж съм се оправял.

Ааа, не с лошо :) Ами ако ти се наложи да се разправяш наведнъж с цяла банда впиянчени спортисти-костовисти? :P

Пада другарят в смъртен бой.

Пада за теб, Монумент!

За да изгрее и стане той

малък червен прецедент!

:tooth:

Редактирано от glishev
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много интересен въпрос ми възникна (по-скоро отговорът е интригуващ)- защо при нас съветският войник е "окупатор" (както се писа в този форум), при австрийците - не е? (може би трябва да включим когато говорим за Австрия - и войниците и офицерите от 1-ва българска армия, която участва в боевете с германците в Австрия)?

Не е ли вярно че България през ВСВ е противник на "добрите момчета", и е от отбора на "лошите", а в България има германски части? /Бях чел че до 1980 и някоя година (може и да бъркам годината) се водим чисто формално във война с Гватемала и не знам си колко страни; Страни на които сме обявили война през втората световна война , но с които не сме не сме подписали мир../

Не е ли вярно че българи бяха тези които натресоха и въведоха социализма, а ние и толкова се борихме с него? (Демек пак "сами сме си виновни", ама викаме "кой ни изцапа ...?" )

Съветският войник какво общо има с това? Няма нищо общо де - само ние го свързваме с родината му, която е родина и на доктрината и идеологията, на които са били верни тези българи, които са я въвели в България..

Арестувала ли е, била е някого Съветската Армия?..Не е, според историческите факти..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Паметникът остава там, където е, и ако някой реши да ми го пипа, ще си има работа с мен, ясно? Аз с вандали и бандити неведнъж съм се оправял.

Тук намирам противоречие с онова екстраординарно, култово изказване - защо не трябва да се ходи по срещи с хора от форума, които били /цитарам по памет/ банда освирепели костовисти - атни-културолози...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе, а вот еще что нашел про Болгарию:

Хотя надеюсь, это только частный случай, вряд ли думаю в Болгарии русских дискриминируют? Ну с одной общался - ездила в Болгарию, выступала в народом ансамбле. Говорит - о Болгарии положительные впечатления - народ добрый и доброжелательный.

Добри сме си ние и се разбираме с руснаците.

Мы добрые и уважаем русских.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Кой ми изцапа панталоните?":

Документ № 6. Стенографски дневник на 25-oто ОНС, 21 заседание от 13 декември 1941 г. за обявяване война на САЩ и Великобритания

Министър-председателят Богдан Филов: (От трибуната. Посрещнат с бурни ръкопляскания, които продължават няколко минути.) (...) Г-да народни представители! (...) през последните няколко месеца Северноамериканските Съединени Щати са извършили редица нападателни действия срещу силите на Оста, вследствие на което Германия и Италия решиха да скъсат отношенията си с тази държава и да обявят положение на война спрямо нея. При тези условия българското правителство, в изпълнение на задълженията си по чл. 3 от Тристранния пакт, реши вчера, на 12-и т.м., също така да скъса дипломатическите отношения със Северноамериканските Съединени Щати и да обяви положение на война с тази държава, както и с нейната съюзница Англия. (Всички народни представители стават прави, викат многократно мощно “Ура!” и бурно и продължително ръкопляскат. Стават прави и пълномощните министри на Германия г-н Бекерле и на Италия г-н граф Маджистрати, заедно с всички присъстващи в дипломатическата ложа. Народните представители се обръщат към тях и ги акламират с бурни ръкопляскания. Овациите траят няколко минути, през което време пълномощните министри поздравяват с вдигната ръка.) (...)

Председателят Христо Калфов: Пристъпваме към гласуване. Които приемат декларацията, направена от правителството, моля, да вдигнат ръка. Абсолютно мнозинство. Събранието приема. (Всички народни представители стават прави и бурно и продължително ръкопляскат и викат неколкократно мощно “Ура”.)

Дипломатически документи по участието на България във Втората световна война. С., 2006, 546-547.

"Ура", "Ура", ха-ха-ха-ха...

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паметникът остава там, където е, и ако някой реши да ми го пипа, ще си има работа с мен, ясно? Аз с вандали и бандити неведнъж съм се оправял.

Алва,

абе да не си го приватизирал под тезгяха в бъркотията около изрисуването му? Не бих се очудил ако Столична община докато е умувала, като е видяла, че няма решение - хем агнето цяло, хем вълка сит, да е взела соломоновското решение да го продаде, за да й се махне от главата с проблемите си. :unsure:

:tooth:

ПП - сега вече си обяснявам, що толкова ни зарибяваше за тези пусти туристи-зяпачи на паметника... Имал си вече частна бизнес стратегия, да му се не види!!! :biggrin:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
nik1

Публикуван Днес, 02:41

Не е ли вярно че българи бяха тези които натресоха и въведоха социализма, а ние и толкова се борихме с него? (Демек пак "сами сме си виновни", ама викаме "кой ни изцапа ...?" )

Съветският войник какво общо има с това? Няма нищо общо де - само ние го свързваме с родината му, която е родина и на доктрината и идеологията, на които са били верни тези българи, които са я въвели в България..

Арестувала ли е, била е някого Съветската Армия?..Не е, според историческите факти..

натресоха - не, въведоха - да

Въпреки показаните от Българската армия високи бойни качества на териториите на Унгария и Югославия и приноса ѝ за окончателния разгром на Нацистка Германия, страната остава в международна изолация и попада в съветската сфера на влияние. На 8 септември 1946 в присъствие на съветски войски в България се провежда референдум, след който страната е обявена за "народна република". Новият министър-председател Георги Димитров започва политика на постепенен преход към комунистически модел на управление и тоталитарна държава.

това е само началото - останалото е следствие

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук намирам противоречие с онова екстраординарно, култово изказване - защо не трябва да се ходи по срещи с хора от форума, които били /цитарам по памет/ банда освирепели костовисти - атни-културолози...

Какво означава анти-културолог?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А друго решение е неприемливо за друга част от Българите. До кога някоя (която и да е) по-гласовита група с ярки политически пристрастия ще разделя обществото ни(независимо как се казва ей така от раз се сещам за 3-4 подобни)? Защо конкретно вие тук които пишете в този форум, конкренто не се хванете да потърсите приемлив компромис който да ни обедини, а търсите начин да се делим пак на "комунисти" и "демократи", на "русофили" и "русофоби", на сини и червени и тнт. Ясно е че негативизма е една силна наша черта на която се дължат повечето ни проблеми. НО хайде да се пробваме да надскочим недостатъците които ни спират. Така че спрете да мислите негативно или деструктивно за паметника на съветската армия. Спрете да го гледате в негативната му светлина, а потърсете позитивната. Не за друго, ами докато търсим за какво да се заядем и да си намираме "кусури" никога няма да дръпнем от положението в което сме. Ето за този мироглед демонстриран в тази конкретна тема казваме: "Хубава работа ама Българска".

Няма да спрат. Къде ако не във форума ще си изкарват комплексите пещерните "фоби". Някой по-горе искаше да се забрани руския в училищата. Ми на негово място какъв ще се изучава? Влашки? "Помашки"? Те точно такива, но от другата страна на барикадата бяха най-ревностните привъженици на болшевизма. Такива измислиха "македонска" нация. Взе да ми се повръща вече от темата. Най-добре е да я заключват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

натресоха - не, въведоха - да

това е само началото - останалото е следствие

Бате, съветската армия не е арестувала, затваряла или била някого в България..Ние сами си направихме това, за което сега виним другите!!

В итоге штабу 3-го Украинского фронта 26.9.44 была отправлена телеграмма:

«Ставка Верховного Главнокомандования запрещает производить аресты в Болгарии и Румынии. Впредь никого без разрешения Ставки не арестовывать. По поручению Ставки Верховного Главнокомандования — Антонов, Штеменко».

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма да спрат. Къде ако не във форума ще си изкарват комплексите пещерните "фоби". Някой по-горе искаше да се забрани руския в училищата. Ми на негово място какъв ще се изучава? Влашки? "Помашки"? Те точно такива, но от другата страна на барикадата бяха най-ревностните привъженици на болшевизма. Такива измислиха "македонска" нация. Взе да ми се повръща вече от темата. Най-добре е да я заключват.

Всеки има право на мнение. Конкретно за този форум и тази тема - има я, говори се, обсъжда се.

си изкарват комплексите пещерните "фоби".

Това е много некоректно и тенденциозно изказване.

Бате, съветската армия не е арестувала, затваряла или била някого в България..Ние сами си направихме това, за което сега виним другите!!

това е абсолютно вярно! СА просто е изиграла ролята на гарант за геополитиката на Москва

Руският, наред с други езици, е свободно-избираем в момента и няма отношение към темата.

Последните изречения не съм сигурен дали съм ги разбрал, но ми се струва че са " топка " във вратата на защитниците на паметника.

Ако някой иска да намери обективно решение за даден проблем, не трябва да разглежда повърхностно проблема като факт. Разковничето е в предпоставките! Едва ли толкова хора си чешат езиците за купчина камъни и джелязо. Чешат си езиците относно подтекста, който притежава тази купчина от камъни и желязо.

Редактирано от БатеВаньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хихи ти ли ще платиш за това преместване?

Абе, Невски, аз те мислех напреднал, предприемчив човек, пък ти...

Толкова ли не можеш да се сетиш, че това е един голям бизнес и парите за музея ще бъдат хилядократно избити?

Като гледам тукашните възторжени другари, 10 лв. вход да сложим, пак по няколко пъти на ден ще ходят да се кланят там! Абсолютна далавера! :tooth:

А Алва като докара милионите латинокомуняги, направо не знам какво ще става! :tooth:

Всъщност на Алва няма да му е лесно - от една страна ще изкарва луди пари като екскурзовод там, от друга - като гледам комсомолският му плам, ще ги дава всичките в музея... :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ Влах, евалата за горния пост. Дотам я докарахме румънец да е повече българин от родните руско-червени ибрикчии.

То от родните руско-червени ибрикчии всеки е по-голям българин. Всъщност трудно бих ги нарекъл българи.

А друго решение е неприемливо за друга част от Българите. До кога някоя (която и да е) по-гласовита група с ярки политически пристрастия ще разделя обществото ни(независимо как се казва ей така от раз се сещам за 3-4 подобни)? Защо конкретно вие тук които пишете в този форум, конкренто не се хванете да потърсите приемлив компромис който да ни обедини, а търсите начин да се делим пак на "комунисти" и "демократи", на "русофили" и "русофоби", на сини и червени и тнт. Ясно е че негативизма е една силна наша черта на която се дължат повечето ни проблеми. НО хайде да се пробваме да надскочим недостатъците които ни спират. Така че спрете да мислите негативно или деструктивно за паметника на съветската армия. Спрете да го гледате в негативната му светлина, а потърсете позитивната. Не за друго, ами докато търсим за какво да се заядем и да си намираме "кусури" никога няма да дръпнем от положението в което сме. Ето за този мироглед демонстриран в тази конкретна тема казваме: "Хубава работа ама Българска".

Аз по-назад в темата обясних, че национално помирение на принципа "Битият - бит, е.аният - е.ан" няма как да стане! Вие обаче, уважаеми товарищи си пеете едно и също - обединение, да преодолеем разделенията, сполука за България и т.н.

Бате, съветската армия не е арестувала, затваряла или била някого в България..Ние сами си направихме това, за което сега виним другите!!

Не съм Батето, но ако мога да попитам - защо, докато съветски войски нямаше в България ние не си направихме сами комунизъм? Защо, въпреки че комунистите пробваха от 1923 г. постоянно, нищо не се получи? И как така нещата се случиха след идването тук на съветския ботуш?

Редактирано от Михов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Паметникът остава там, където е, и ако някой реши да ми го пипа, ще си има работа с мен, ясно? Аз с вандали и бандити неведнъж съм се оправял.

"Чък Норис, спасай страну!!!" :tooth:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много интересен въпрос ми възникна (по-скоро отговорът е интригуващ)- защо при нас съветският войник е "окупатор" (както се писа в този форум), при австрийците - не е? (може би трябва да включим когато говорим за Австрия - и войниците и офицерите от 1-ва българска армия, която участва в боевете с германците в Австрия)?

Не е ли вярно че България през ВСВ е противник на "добрите момчета", и е от отбора на "лошите", а в България има германски части? /Бях чел че до 1980 и някоя година (може и да бъркам годината) се водим чисто формално във война с Гватемала и не знам си колко страни; Страни на които сме обявили война през втората световна война , но с които не сме не сме подписали мир../

Не е ли вярно че българи бяха тези които натресоха и въведоха социализма, а ние и толкова се борихме с него? (Демек пак "сами сме си виновни", ама викаме "кой ни изцапа ...?" )

Съветският войник какво общо има с това? Няма нищо общо де - само ние го свързваме с родината му, която е родина и на доктрината и идеологията, на които са били верни тези българи, които са я въвели в България..

Арестувала ли е, била е някого Съветската Армия?..Не е, според историческите факти..

Австрия, доколкото знам, е една от най-развитите капиталистически страни. Естествено, че за нея няма да е окупатор. И за нас не е - българската държавност се запазва. Но е военен гарант на комунизирането, а това вече не е хубаво.

Отвори Конституцията от 1971 г., там си пише -

с решаващата помощ на съветската армия

е бил, един вид,натресен социализма.

Съветския войник и човек няма общо с това, той си е човек, когото историята разнася из Източна Европа в едно от най-драматичните събития в човешката история. Но този монумент не е на съветския войник, а на доминацията на една вече несъществуваща държава с отречен строй над България.

За това как са се оказали немски войски в БГ има тема, не смятам тука да се преповтаряме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То от родните руско-червени ибрикчии всеки е по-голям българин. Всъщност трудно бих ги нарекъл българи.

Недеи така. Не е морално да така лекомислено да наричаш сънародниците си "ибрикчии", само защото нямат твоите политически възгледи.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Кой ми изцапа панталоните?":

Документ № 6. Стенографски дневник на 25-oто ОНС, 21 заседание от 13 декември 1941 г. за обявяване война на САЩ и Великобритания

Министър-председателят Богдан Филов: (От трибуната. Посрещнат с бурни ръкопляскания, които продължават няколко минути.) (...) Г-да народни представители! (...) през последните няколко месеца Северноамериканските Съединени Щати са извършили редица нападателни действия срещу силите на Оста, вследствие на което Германия и Италия решиха да скъсат отношенията си с тази държава и да обявят положение на война спрямо нея. При тези условия българското правителство, в изпълнение на задълженията си по чл. 3 от Тристранния пакт, реши вчера, на 12-и т.м., също така да скъса дипломатическите отношения със Северноамериканските Съединени Щати и да обяви положение на война с тази държава, както и с нейната съюзница Англия. (Всички народни представители стават прави, викат многократно мощно “Ура!” и бурно и продължително ръкопляскат. Стават прави и пълномощните министри на Германия г-н Бекерле и на Италия г-н граф Маджистрати, заедно с всички присъстващи в дипломатическата ложа. Народните представители се обръщат към тях и ги акламират с бурни ръкопляскания. Овациите траят няколко минути, през което време пълномощните министри поздравяват с вдигната ръка.) (...)

Председателят Христо Калфов: Пристъпваме към гласуване. Които приемат декларацията, направена от правителството, моля, да вдигнат ръка. Абсолютно мнозинство. Събранието приема. (Всички народни представители стават прави и бурно и продължително ръкопляскат и викат неколкократно мощно “Ура”.)

Дипломатически документи по участието на България във Втората световна война. С., 2006, 546-547.

"Ура", "Ура", ха-ха-ха-ха...

Чехия не е обявила война на никого, Полша също. Това не ги предпази от комунизация, нали?

Шо се отнася до обявяването на символичната война (и тая конструкция е едно чудо невидяно...), то някои смятат, че е за да може да се даде основание на англичаните да имат претенции към България. Не мисля, че викашите "ура" в НС са го знаели. Тя става повод за бомбардировките само.

Забележи, обаче - войната е обявена не на СССР, :) а на Англия и САЩ. Ще рече, е България е първата страна от Варшавския договор :tooth:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...