Отиди на
Форум "Наука"

Моята библиотека на тема "Бозайници"


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 минути, deaf said:

На едно място Ницше казва,че за да може да бъде опитомено някое животно,трябва преди това да му бъде причинена болка...

Да, обаче циганинът прилагайки болка към мечката - учи я на горещ под и пуска звуците на гъдулката и животното впоследствие придобива навика като чуе звука да се изправя, така циганинът успява да я накара да "танцува" когато засвири с гъдулката, но тази "техника"  не става  нито с вълк , нито с лисица или чакал ? 

В цирка си гледал насядали лъвове и тигри на скамейки и чакайки да прескачат огнения обръч под плющящия камшик на дресьора , но ...колко са вълците, хиените, лисиците и чакалите ? На тях не им ли е било прилагано болка ? Просто : не стават !  Няма и гепарди ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 80
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 27 минути, Евристей said:

Да, обаче циганинът прилагайки болка към мечката - учи я на горещ под и пуска звуците на гъдулката и животното впоследствие придобива навика като чуе звука да се изправя, така циганинът успява да я накара да "танцува" когато засвири с гъдулката, но тази "техника"  не става  нито с вълк , нито с лисица или чакал ? 

В цирка си гледал насядали лъвове и тигри на скамейки и чакайки да прескачат огнения обръч под плющящия камшик на дресьора , но ...колко са вълците, хиените, лисиците и чакалите ? На тях не им ли е било прилагано болка ? Просто : не стават !  Няма и гепарди ! 

Между другото има известна разлика между опитомени и одомашени животни. Слонове и гепарди са опитомявани, но никога одомашавани. Това важи и за въпросните Лъвове и Тигри. Всъщност Хиени и Лисици също са били опитомявани, но си мисля че не биха били особено атрактивни и интересни за зрителите в Цирка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Voland said:

Между другото има известна разлика между опитомени и одомашени животни. Слонове и гепарди са опитомявани, но никога одомашавани. Това важи и за въпросните Лъвове и Тигри. Всъщност Хиени и Лисици също са били опитомявани, но си мисля че не биха били особено атрактивни и интересни за зрителите в Цирка.

Точно така !  Но например...слоновете ги има масово в цирка (послушни са и изпълняват номера/команди/)  а гепардите не ! Или поне аз не знам или...ако ги има то е изключително рядко , не масово и не популярно

Разбира се изключения има 

Тук за неприятните и  неподлежащи на дресура хиени 

        gieni-i-drugie-lyudi_5.jpg          gieni-i-drugie-lyudi_2.jpg

Радва се неприятната животинка на стопанина си..

Опитомяване, (ужасен домашен любимец) но фактът...не стават за Цирк - тоест за показни номера /шоу/ 

Тук за древни египетски изображения на гепарди....

7                       A hieroglyph from Deir el-Bahari depicting leashed cheetahs (“panthers”).

 

Римска мозайка на опитомен гепард в ловна сцена .....Личат ..презрамките 

Harnessed cheetah hunting, Lod, southern mosaic (photo: Assaf Peretz, courtesy of the IAA).

 

 В древен Шумер са биели печати с изображение на...гепард !  

Извинявам се за off-topic

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хубаво е, че "Пушки, вируси и стомана" ( наградена с Пулицър ) я има и на български. Поздравления за издателство "Изток-Запад"! Де да беше  и Даймънд увлекателен като Джералд Даръл :) ( мое мнение ). Голяма всъщност разлика има между одомашнени и опитомени. Одомашняването е и въпрос на шанс, малко случайност, изобщо са необходими съчетания от доста фактори и в същото време има някаква закономерност-  примерно дадените човешки общества да са достигнали дадено ниво. В този контекст не съм съгласен, че другите каниди "не стават" за опитомяване. И лисицата и чакала биха според мен били добри кандидати ако става въпроса само за техния "характер". В Русия имат доста богат опит с лисиците- там отбелязват, че след няколко поколение на целенасочена селекция дори за изненада на изследователите някои лисици започват да стават доста "кучеподобни" - окраска на козина, ушите клюмват, характер и т.н. Само че веремената, в които са опитомявали вълка ( кучето ) са били такива - вероятно вълка е отговарял на тогавашните нужди - голямо и силно животно, което е можело да помага и в лова в един момент от процеса на одомашняване. Много е вероятно и вълка сам да се е предложил да бъде опитомен придружавайки и навъртайки се покрай тогавашните поселища ( да речем ). Изобщо подобно на всеки еволюционен процес всичко изглежда малко хаотично, но същевременно се случва според някаква закономерност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 минути, Евристей said:

Точно така !  Но например...слоновете ги има масово в цирка (послушни са и изпълняват номера/команди/)  а гепардите не ! Или поне аз не знам или...ако ги има то е изключително рядко , не масово и не популярно

Разбира се изключения има 

Тук за неприятните и  неподлежащи на дресура хиени 

За да опитомиш дадено животно трябват не само желание, а необходимост. Не мисля, че би било проблем хиената например да се опитоми въпреки "странностите" около тяхното размножаване. Но дали е било необходимо и дали хората в тези райони са били готови за подобен акт? Да, всъщност мисля, че времето на опитомяванията е минало ( един отрязък от човешките цивилизации ).

Тея момчета с хиените всъщност са просто бабаити и се перчат с опитомени животни - хиените са всъщност изключително интелигентни. Верно е разбира се и какво животно имаш насреща - и като видови и индивидуални особености. Искам да видя някои да опитоми зорила ...примерно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 49 минути, fixxxsers said:

Хубаво е, че "Пушки, вируси и стомана" ( наградена с Пулицър ) я има и на български. Поздравления за издателство "Изток-Запад"! Де да беше  и Даймънд увлекателен като Джералд Даръл :) ( мое мнение ). 

Ха, не знаех :) ! Благодаря,  подходяща е и за темата !

Преди 33 минути, fixxxsers said:

 

 Искам да видя някои да опитоми зорила ...примерно!

Гледам, че в нета има сведения за опитомяване на Зорила (нали е Пор), но без сериозен източник. Четох обаче, че има атаки над новородена Ниала !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 32 минути, Voland said:

Гледам, че в нета има сведения за опитомяване на Зорила (нали е Пор), но без сериозен източник. Четох обаче, че има атаки над новородена Ниала !

Абе нали го знаеш оня виц- " ...те опитите в Турция продължават!" :)

Хайде още малко офтопик: за Джаред Даймънд - има го и това:

svetat-predi-vchera1.jpg

Заслужава си да се запознае човек и с книгите на Мат Ридли ( Червената царица ми е най- присърце ) и разбира се епохалния труд на Ричард Докинс:

182936_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тези също:

CHAST OT PRAIDA-500x750.jpg

LIUBOVTA MI AFRIKA-500x750.jpg

тази ми я откраднаха...дано поне крадльо я прочете! Ще трябва да си я набавя пак :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз мога да се включа с една нова придобивка. Класика от един от най-големите авторитети по темата, Valerius Geist

Deer of the World Their Evolution, Behaviour, and Ecology 

 

img_2019.thumb.jpg.a67ba2c3a5c69c8ea731175a61c10c7d.jpg

 

img_2025.thumb.jpg.1ef1d6d8fda11553d6048fb3e4f737f1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А така! Аз очаквам някой да оправи кашата покрай благородните елени. Всъщност ти имаш най- новите клсаификации. Я погледни в дебелите книги :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, fixxxsers said:

А така! Аз очаквам някой да оправи кашата покрай благородните елени. Всъщност ти имаш най- новите клсаификации. Я погледни в дебелите книги :)

Тя тая книга май още не е написана :), но пък е хубава бъдеща тема. Твоята статия в списанието дава доста отговори на въпроса. :)   От както почина последния мъжки Берберският елен извън Африка ми стана интересно какво става с този вид, но и там не е напълно ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, fixxxsers said:

Хубаво е, че "Пушки, вируси и стомана" ( наградена с Пулицър ) я има и на български.

Много ми беше интересно, че пуйките се “самоопитомяват”. Буквално “умират” да живеят с хората. За това са и единственото животно опитомено от америдите. Кучето не се брои, защото то е опитомено преди хората са преминат Беринговият проток.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами това се нарича симбиоза между видове и далеч не е изключение и в дивата природа ;) счита се, че и котките (предците на домашните) сами са дошли при хората, а те не са ги гонили, защото ловят гризачи, които разпространяват болести и им унищожават хранителните запаси.

А по въпроса с благородния елен, има ли информация дали въобще са останали екземпляри в България? Доколкото знам ловът му е строго забранен, но и реално никой не е виждал екземпляри (или поне никой не е докладвал) от много дълго време.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Warlord said:

А по въпроса с благородния елен, има ли информация дали въобще са останали екземпляри в България? Доколкото знам ловът му е строго забранен, но и реално никой не е виждал екземпляри (или поне никой не е докладвал) от много дълго време.

Хъм, вероятно бъркаш вида. Благородния елен (Cervus elaphus) се среща все още на доста места в България. Спомням си като хлапе колко често виждах стада елени в лудогорието, където съм израснал. Сега това е доста по- рядко, но пак могат да се видят излязли в крайгорски поляни на паша.

Ловът му за съжаление не само не е забранен, а си е съвсем редовен всяка година- започва от септември. Ето цитат от ловно стопанство Воден, край Разград:

Цитирай

Тук е най-силната популация на благороден елен в света. ДЛС „Воден – Ири Хисар” е трикратен световен рекордьор на трофей от благороден елен - и трите добити в ловностопански участък „Ири Хисар”: 253,62 CIC точки (14,9 кг.), 256,78 CIC точки (14,56 кг.) и 263,23 CIC точки (14,8 кг.). Девет от петнадесетте най-големи трофея от този вид у нас са отстреляни на територията на стопанството. Значителен е броят на капиталните трофеи над 250 CIC точки, отстреляни предимно през 80-те години на XX век. В по-ново време трофеи от порядъка на 224,95 CIC точки (септември 2012 г.) и 227,84 CIC точки (септември 2015 г.) са заявка за нова генерация със забележителни характеристики.

Според една статистика в България има около 23 000 екземпляра.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На моето село край Верила като малък (до началото на 90-те) много често се чуваше рев на елени от горите, отдавна обаче той е напълно заглъхнал.
Това инфо ме хвърля в джаза. Но от една страна е добре, това говори, че вида не само съществува у нас, но и не е застрашен, щом дават да се гърми по него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Handbook of the Mammals of the World – Volume 8 Insectivores, Sloths and Colugos, 2018. От самото начало се знаеше, че един от томовете в HMW ще бъде посветен на разреди, които трудно се вписват в една определена група Бозайници и са част от графата "и други" . Това по никакъв начин не намалява стойноста на това издание, дори напротив. Факта, че включва малко познати и редки Бозайници, като Видрови земеровки и Соленодони, го прави много интригуващо. Голяма част от книгата е отделена за наследниците на бившия разред Насекомоядни, който беше тотално реорганизиран и разделен на няколко различни разреда. Броненосци, Ленивци, Мравояди, Златни къртици,Таралежи, Къртици, Тенреци, Кожокрили и Същински земеровки са част от семействата в том 8. Списъкът с автори включва имена, като Dr Sam Turvey, а сред фотографиите може да се видят Кубински Соленодон и новооткрит вид Земеровкоподобна къртица (Uropsilus sp ). За съжеление новооткритата от Недко Недялков и колеги Странджанска къртица не беше включена в изданието, но пък е част от новото обобщеното издание Illustrated Checklist of the Mammals of the World. 7 разреда, 17 семейства, 685 вида, 710 стр. Lynx Edicions

162686531_4245465115485980_5460437851351443257_n.thumb.jpg.8405d934fe171728f74375c24a667786.jpg

162803734_4245465538819271_7230387914935223184_n.thumb.jpg.653165483f0751d03c83a213e5969373.jpg

162651420_4245465535485938_15123682934129048_n.thumb.jpg.d2e796031978925d0f92c5137a18f6c3.jpg

162619129_4245465112152647_7696777548216616554_n.thumb.jpg.8b35b018b1246a86d3ddff7b145ff376.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Windows on Nature: The Great Habitat Dioramas of the American Museum

Издание посветено на може би най-великите Африкански, Азиатски и Северноамерикански музейни диорами в историята. Американският музей по естесвена история, Ню Йорк. Имах щастието да ги наблюдавам преди година и по мое скромно мнение никъде в Европа, а може би и в Света няма нещо сравнимо !

 

IMG_20210313_183251.thumb.jpg.090b3680a70106fafe7c03a21e47e816.jpg

 

 

Малко  спомени

20200272.thumb.jpg.3eb210a1d6c0a3ce2d881e395a30c6bd.jpg

 

20200273.thumb.jpg.542d84b9f4e351e7168266e88504495b.jpg

 

20200271.thumb.jpg.532292617a5a42a4fd3dfa07aa3bb65c.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

The Natural History of the Doucs and Snub-Nosed Monkeys, editor Nina G. Jablonski

Издание съствено от най-авторитетните имена по темата, като Lois K. Lippold и обединяващо всичко известно за род Pygathrix и род Rhinopithecus. 

 

1570794880_content(2).thumb.jpg.728c3f0c4dc46b77a2926c06032e4a9a.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някой основни издания свързани с Яванския носорог:

 

Udjung Kulon, The Land of the Last Javan Rhinoceros: With Local and General Data on the Most Important Faunal Species and Their Preservation in Indonesia by A. Hoogerwerf

A1fs-pMBPnL.thumb.jpg.d7ec3d954252e9dc2066842afe8c4d39.jpg

 

 

Rhinoceros: A Monograph, Conceived by Francesco Nardelli

Притежавам само изданието с текста на тази книга, тъй като луксозното издание с илюстрациите на Matthew Hillier достига 1000 долара.

274266_0.thumb.jpg.7179dbfe034867110c51b607d460672f.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няколко от по-важните ми книги посветени на семейство Котки:

 

The Velvet Claw: A Natural History of the Carnivores by David MacDonald - както книгата, така и филма са истинска класика от 90те

 

779460381_51d6YBgtaxL._SX258_BO1204203200_.jpg.2b07616ad936821b5086ded85e8d7a9f.jpg

 

 

The Biology and Conservation of Wild Felids by David MacDonald

 

1209735250_91vPUEbpYhL._AC_UL600_SR471600_.jpg.7da98f8838968a269dc6b20744693e91.jpg

 

 

The Natural History of the Wild Cats by Andrew Kitchener

Z06041701.jpg.08c8dd08ff254c228b0913f6365de1b1.jpg

 

 

Wild Cats of the World by Luke Hunter

 

9781472968265.jpg.50613c35725dab21313cbdcc891afc0b.jpg

 

Wild Cats of the World by  Mel Sunquist ,  Fiona Sunquist

795887600_51ZFJ7VX4DL._SX381_BO1204203200_.jpg.fb27908afc15027d1ae72f8c922d0e1d.jpg

 

 

The Wild Cats Book by  Mel Sunquist ,  Fiona Sunquist

9780226780269.jpg.1632de19bbc3ae87b061455439c5641e.jpg

 

 

Wild Cats of the World by Art Wolfe and Barbara Sleeper

515G0VTXCQL.jpg.c9c0a43172a854b14969b0b1cb0d798a.jpg

 

 

Wild Cats: Status Survey and Conservation Action Plan

wild-cats-status-survey-and-conservation-action-plan-carnivore.jpg.266a40044eadfacbd274427e2314303a.jpg

 

 

Felids and Hyenas of the World : Wildcats, Panthers, Lynx, Pumas, Ocelots, Caracals, and Relatives  by Dr. José R. Castelló (Author), Kitchener (Foreword), Alexander Sliwa (Foreword) 

 

1712034973_512t9vyAGL._SX322_BO1204203200_.jpg.c5eefb5029c3b922932db01b5431ca8d.jpg

 

Felines of the World: Discoveries in Taxonomic Classification and History 1st Edition, Kindle Edition by Giovanni G. Bellani

71IrJ4leJHL.jpg.134112cfa210a659558850e9d3b92ced.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко като офтопик, но мисля ще е полезно :)

e669022e9e021f9f4b810784ea9d1a38.jpg

Има я на български като "Мемоарите на един примат" от проф. Робърт Саполски, но мисля, че трудно може да се намери дори на старо

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...