Отиди на
Форум "Наука"

Случаят Дятлов


Recommended Posts

  • Потребител
On ‎1‎.‎7‎.‎2018‎ г. at 5:24, Стоедин said:

дравей! Извинявай, но докато ровех из форума стигнах до историята с вълците и другите ти приключения и останах с впечатление, че си руснак и живееш в Сибир. Или греша? Може ли да те питам нещо? Като казваш, че нашето правителство кара хляб на бедните села в Странджа кое правителство имаш предвид? На Медведев или Борисов? Нещо се обърках. Нали си учил български в затвор(колония) от бесарабски българи, те ли ти разказваха за Странджа? Иначе историята ми хареса много с изключение на това за скротума ти. Съжалявам за травмата, но се радвам, че си жив и здрав! Поздрави!

Историйката беше написан в движение шеговит отговор на въпроса дали съм ловец в Сибир. Ами не съм, но съм чел за Сибир и живота там. Това че звучи достоверно, го приемам като комплимент, за което искрено благодаря.

Колкото до Странджа, там има селца само с възрастни хора, където всеки ден карат хляб. Нашата си държава на нашите села, турската на техните си. Странджа не е много населена и от двете страни на границата. Мисля, това се прави отпреди Борисов, или Ердоган. Колкото до Медведев, той малко ме интересува.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 398
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On ‎1‎.‎7‎.‎2018‎ г. at 7:50, vvarbanov said:

Чудно ми се вижда че мечката няма да остави следи по труповете.Без да съм ловец като тебе, ми се струва че трябва да има някакви счупвания на кости, разкъсвания, следи от зъби или нокти.Не е задължително всички да са налице.Все пак хората не са умрели от страх като са видели звяра.Биха останали следи по екипировката ,дрехите, хич никой да няма характерните разкъсвания и да липсват следи от кръвоизливи ми се вижда нереално.Мечката не може да прибере ноктите си като удря с лапи.То хора като се сбият хвърчат копчета, дрехите се късат и разпарят. 

Доколкото знаем, повечето хора са умрели от хипотермия. Какви копчета, какви разкъсани рубашки? Ти ако видиш огромна озверяла мечка какво ще направиш? Ще избягаш в студа и тъмнината, или с рев ще скъсаш предницата на моряшката фанелка и ще отидеш да се биеш?

Цитирай

От какъв зор пишеш тия измишльотини?Някой обиди ли те, че се подиграваш с нашата интелигентност?

Ти току що се подира със своята интелигентност. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хрумна ми че се шегуваш, но 4 човека одобряват поста ти, та ме подведоха.Пък и сетне сериозно обсъждате КГ 125 мечата хипотеза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, vvarbanov said:

Абе хрумна ми че се шегуваш, но 4 човека одобряват поста ти, та ме подведоха.Пък и сетне сериозно обсъждате КГ 125 мечата хипотеза.

 

On 28.02.2018 г. at 23:12, Amazonski said:

Едни дълги и смазващо студени 37 години. Започнах на 3, когато татко за пръв път ме заведе в тайгата. Откакто станах на 19, арендувам 1200 акра ловен участък на Енисей, на 9 километра от Бахта. Имам само един тестис. Другият оставих край Йелогуи след есенна среща с малка, но изключително озверяла от глад вълча глутница. Шест изпостяли но зъбати мърши и пет патрона в мосинката. Шестият бълхарник вместо да побалгодари на късмета и да избяга, реши да атакува скротума ми. Беше така откачил от глад, че изобщо не видя приклада, който 95 килограмовият озверял от болка примат, засилваше към черепа му. Четирикракият умря без никакво достойнство, със смешно вдлъбната черепаха и изскочили от налягането зъркели. 

Спаси ме студа. При минус 45 градуса, кръвотечението и шока се забавят. Четох така било и с ранените в Корея. Студа и алуминиева манерка с 45 градусова горилка. На другият ден ме откри един Ми-8 на Трансгаз. Видели пушека от огъня, който запалих преди да припадна и купчинката мъртви вълци, с които си бях направил заслон срещу северняка .

Не мога да преброя до десет дори да си събуя чорапите. Едно че не съм ходил на училище, друго че севера си взима своето. Имам оттрязани кутре на лявата ръка и палец на десният крак заради измръзвания. Безименният на лявата ръка стърчи там само до първата фаланга, че брадвето се отплесна много лошо, като дялках капан за речни бобри.

Български научих заради един якут. Две седмици с него дялкахме една еднодръвка от бял бор, че сезона на патиците наближаваше. Из пролетната киша на Енисейските блата, само с лека лодка става. Като приключихме, той се напи и ми каза, че лодката е само негова, като се аргументира с изваден нож. Лупнах го с брадвата за дълбане на лодки. На нея острието и е изкриверно навътре - като лъжица. 

Якута оживя, но погледа му сега е един такъв смешен. Движи си само едното око, другото винаги леда надолу, все едно още се чуства виновен, че искаше да ме ръне с ножа. И устата му е като на онзи американец дето игра в Роки. Сега освен да ходи в кръг друго не прави.

Мен ми доха седемодошен пансион в приуралската възпитателна колония. Излежах четири. В моя отряд всички, освен двама украинци, бяхат бесарабски българи. От скука за четири години ме научиха на четмо и писмо. На руски да пиша мога само името си, защото както казах училище не съм посещавал. То в Бахта имаше 16 къщи и една баня, какво училище? Сега има, ама на мен ми е късно. Лекар още си нямаме. То за това Игор умря от едра пъпчивица. Имаме обаче дизелов генератор и 4 часа на ден ток и интернет в училището. Извън сезона, след като опуша гъските и издялам нови ски, гнява даскалицата. Тя е вдовица. Пуска ме да пиша от нейния компютър.

Мечка съм ловил с капан, но не съм хващал. Една обаче за малко да ме хване мен . Добре че са тия новите моторни шейни, иначе вече да съм еволюирал в лайно от кафява мечка. Васийков обаче гръмна една с мосинката преди две зими. Хуаво я чукнал, ама тя не умряла веднага. Така ги намерихме двамата. Той отдолу, мъртвият вмирисан добитък отгоре. От една страна ми беше терсене, щото заедно с него ходехме напролет да слагаме мрежите за белуга и за дреб. Ама от друа страна той беше женен за даскалицата, та не знам. 

Други интелигентни въпроси? 

Колкото е сериозен и този текст.....Някак си не виждам кавичките които да показват, че е фикция на един молодец от image.png.3b0959688d55e931dae557156c6f34a6.png.......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На 12 април тази година по молба на близките на Золотарев е извършена ексхумация, организирана от "Комсомольская правда."

Подробностите тук:

https://www.balkans.kp.ru/daily/26824/3861696/

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Руски прокурори възобновяват разследването по случая „Дятлов” – трагичната експедиция на девет студенти в Сибир, завършила с мистериозна смърт преди 60 години.

https://www.vesti.bg/lyubopitno/misteriia-novo-razsledvane-na-smyrt-na-studenti-v-rusiia-6091715

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, КГ125 said:

Хах, Jim Beam ме е изпреварил. 

Интересно защо?

Виж му темата за ,,инцидента над Сахалин,, и опитай от три пъти да познаеш до какви идеи ще стигнат прокурорите.

п.с.жокер - нещо като идеите за това  кто е прасвердлил дупката в МКС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не прочетох цялата тема, но мернах коментар в началните страници относно един от експедицията, който е имал "вземане-даване" с Маяк. Днес същото ми хрумна. Катастрофата с Маяк става през 1957, ядрени отпадъци, големи поражения по земята и въздуха, по хората - лъчева болест и рак.

По-интересното е, че освен, че "Кривони́щенко е бил - прораб в строительном тресте при комбинате № 817 в Челябинске-40, свидетель и участник ликвидации последствий Кыштымской аварии" , то и другите не са какви да е - бъдещи инженери, физици, компетентни по радиотехника и други сродни и т.н.

Светлините за които се споменава в различните статии - оранжево-червени - същият вид оцветяване, дори преминаващо в синьо и розово е имало и по време на катастрофата в Маяк. Тя се случва на юг, а групата отива на север - пак в Урал.

Още нещо: Река Теча, която сериозно е замърсена по време на катастрофата в град 40... (Тук специалистите по водните басейни могат да изкажат мнение.), та тази рекичка е приток на някакъв приток на една голяма река, чиито друг приток ими приток - реката близо до мястото, където групата е загинала. Сега не ми се рови - има карта, има гугъл. Някой да каже може ли да стане радиационно замърсяване по вода в този периметър.

И тук са моите въпроси:

- Какво правят точно тези хора на едно място?

- Защо са отишли точно тези хора на безлюдно и не много лесно достъпно място?

- Възможно ли е под претекст за "туристическа разходка" да са имали съвсем друга задача?  Ако да, то може ли тази задача да е била свързана с изследване на нещо, изпробване на нещо или опит с нещо?

Ако отговорите на горните въпроси пораждат съмнения, то може ли се каже, че е напълно възможно местоположението на телата, самото място на произшествието и въобще цялата следствена постановка да е била умишлено частично опорочена с цел прикриване на истинската причина точно тези хора да бъдат на точно това място?

 

Редактирано от shusho
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази година се навършват 60 години от трагедията. Някои сайтове съобщават, че са разсекретени документите по делото. 

https://www.ntv.ru/novosti/2148482/

https://ria.ru/20190204/1550337998.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От всичко което изчетох за групата, за експедицията, за района, за местните и за легендите им, за смъртта на планинарите и за десетките теории, коя от коя по абсурдна и фантастична, най - малко разглеждана беше тази за Човешкия Фактор. Не говоря за някоя безпочвена кавга от типа - яли, пили и са веселили, омръзнало им и се изтрепали или пък банална любовна история с трагичен край... Говоря за Човешки Грешки, или поредица от такива ,предизвикани от неопитност, паника и др. причини..1/Мястото където образуват Лагер, когато бурята започва е неправилно, защото не могат да монтират печката, която е от жизнено значение за оцеляването им по нататък.. 2/Посоката която поемат след напускането на палатката посред нощ/обратна на тази в която са оставили храната и припасите им необходими им за обратния път/???    3. Разделението на групата??? Причини???                                                   ПС: Отговорите на тези и куп други въпроси ме вълнуват повече отколкото теориите за секретни бази, НЛО, Йети, Торбалан и др.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Ronin said:

От всичко което изчетох за групата, за експедицията, за района, за местните и за легендите им, за смъртта на планинарите и за десетките теории, коя от коя по абсурдна и фантастична, най - малко разглеждана беше тази за Човешкия Фактор. Не говоря за някоя безпочвена кавга от типа - яли, пили и са веселили, омръзнало им и се изтрепали или пък банална любовна история с трагичен край... Говоря за Човешки Грешки, или поредица от такива ,предизвикани от неопитност, паника и др. причини..1/Мястото където образуват Лагер, когато бурята започва е неправилно, защото не могат да монтират печката, която е от жизнено значение за оцеляването им по нататък.. 2/Посоката която поемат след напускането на палатката посред нощ/обратна на тази в която са оставили храната и припасите им необходими им за обратния път/???    3. Разделението на групата??? Причини???                                                   ПС: Отговорите на тези и куп други въпроси ме вълнуват повече отколкото теориите за секретни бази, НЛО, Йети, Торбалан и др.

Питай  Amazonski . Той е голям майтапчия. От Кавказ до Бахта.....😂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Загадката след 70 години е решена и.....конец.

https://www.amur.kp.ru/online/news/3939200/

Завершена прокурорская проверка по делу «перевала Дятлова»

Причина таинственной гибели группы Дятлова - лавина
 
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно така - след 60 години загадката е разкрита. Впрочем, тука всички факти са били пред очите ни но само едно нещо е липсвало  - какво е имало нагоре от палатката, а там е имало склон, достатъчен да генерира лавини..... 

Мястото е и много студено - с усилването на ветровете температурата е минус 45 градуса по Целзий. Заради тези две неща местните са кръстили мястото на техния език "Не отивай там". 

Когато групата, като опитни планинари, са потърсили завет, те са го намерил там, където са опънали палатката. Но не са знаели, че заветът е не от съседната височина, а от натрупаната над нея снежна шапка. Мястото не е много стръмно, а по-скоро полегато.

Това, което ги е изплашило и за което мислехме, че е нещо на вратата, или вътрешен конфликт в групата, всъщност е колкото банална толкова и страшна лавина. Заради нея са срязали палатката - просто за да направят втора врата и да успеят да излязат бързо всички, заради шумът от лавината. След като са се спуснали на бегом - не в паника, а просто бързо, за да избягат - в далечната и ниска част, където са се опитали да запалят огън - някой от тях са били леко облечени, дрехите са били разменяни за да се топлят и пр. Огънят не помага, защото е много студено и тогава тримата лидери тръгват обратно към палатката за дрехи. В момента, в който излизат от гората и се изкачват нагоре попадат в страхотен студ и вятър от - 45 градуса ("не ходи туда...") и замръзват моментално.

Същата съдба, но по-бавно,  имат останалите долу. Издраскването по единия от тях се обяснява просто с бързане в полуголо състояние да събере съчки и дърва. Травмите по другите - с натискът на затрупалия ги за месец или два до откриването им сняг и въздействието на водата в реката и на разни животни. 

Лавината не е била страшна, но може би е била шумна. Палатката е намерена зарита до половината в сняг - ако са останели е можело да оцелеят, но никой не може да знае такова нещо. 

Групата на Дятлов е била от хора с висок морал и високо познаване на планината. Не, не са пили и не са се карали, напротив, направили са всичко възможно за да се спасят. Само че, мястото е такова и Бялата смърт дебне при него много по-силно отколкото другаде. Господ да ги прости и Вечна памет... 

.....

Помнете - уважавайте, ама много уважавайте планината и природата. 

Четете медиите с едно на ум и още ..... свръхестественото може и да го има, може и да го няма, но то има реални форми. 

Най-логичното обяснение е очевидното. 

Изводите на проверката на Главната прокуратура на Русия - а тя е направена с крайно високо експертно ниво - съвпадат с изводите на местните следователи. Това, което толкова много жълтата преса искаше да представи като замитане на случая, се оказа самата, проста и обикновена истина. 

Замислете се и над това как медиите побъркаха хиляди хора с тая история - а и с много, много други - ракети, космически кораби, извънземни, подземни, надземни, дърн дрън... Пропагандното внушение е едно от най-опасните неща в днешния свят. 

Затова мислете с главите си и ...... не ходете там, където хората ви казват да не ходите, поне не и без нужния респект и уважение към Природата или това, което стои зад нея .. :)

 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм, хммм. Вярваме защото искаме да вярваме. НО.

"Lavinaveszély a terep hajlásszögével nő, 17-töl 70°-os lejtőig. A már megindult lavina vízszintes terepen is végigsöpörhet, sőt az ellenoldalra is felszaladhat. Az új hólavina a hóesést követő napokban lép fel, a hó nagyságával arányosan fokozódik a lavinaveszély, 25-30 cm friss hó esetén. 30-50 cm friss hó esetén a sí- és gyalogutakat veszélyezteti. 50-100 cm friss hómagasság már a gépkocsik részére kiépített közlekedési utakat is veszélyezteti. 100 cm felett a lavinaveszélyes zónában lakott településeket is komoly veszély fenyegeti. A szél a havat elszállítja - szélárnyékos helyeken nagy hópárkányokat képez, melyek önsúlyuktól előbb-utóbb leszakadnak, a meleg szél fokozza a lavinaveszélyt. A hőmérésklet 0°C alatt a porhó lavinaveszélye több napig eltarthat. A nappali hóolvadás és az éjszakai fagyok a hóréteg elkérgesedését eredményezhetik és ha ez a réteg megerősödik, a lavinaveszély megszűnik."

Ред за здравеопазване възникнали по време на бойни действия на високопланински терен с наранявания
Д-р E g r i  Ki s s  Ti b o r Лекарски подполковник

http://epa.oszk.hu/03000/03059/00037/pdf/EPA03059_hadtapbiztositas_1977_1_039-044.pdf

"Опасност от лавина е на терен с наклон от 17 до 70 градуса. Но може да премете и на хоризонтално, даже да някъде на противоположна страна да се качи. С падане на пресен сняг опасноста се увиличава от 25 см до 100 където вече и пътищата за превозните средства за застрашени. Над 100см заселените места. Ако времето продължително е под 0 тогава опасността от лавина продължава. Но ако през денят от слънцето, температурата повърхноста се стопи и образува кора, тогава тази опастност намалява..... " пише подполковникът Тибор Киш.

Незнам има ли експерт между вас, но

Има ли лавина през ноща при -45 градуса ?

Другото пък, тези хора са били опитни планинци, поне 1-2 от тях. Ето как се държат в случай на лавина....

 

Но прокуратурата като каже, каквото каже тогава......Както един унгарски хуморист казваше:

–ТИ НА ОЧИТЕ СИ ЛИ ВЯРВАШ ИЛИ НА МЕН!

😂🤣😂

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз пък си мислех че ги е уплашила мечка.Другото горе долу е същото:екстремно напускане на палатката,опит за огън,връщане за дрехи и накрая край.Но общо взето на минус 45 градуса нямат шанс да оцелеят извън палатката. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма следи от животно. Аз също мислех или мечка, но тя би трябвало да е в зимен сън по това време,  или конфликт вътре между тях, в краен случай - човек, но и от външен няма следи. Те нещата са били пред нас, трябвало е просто да се погледне над палатката. Но две неща подвеждат - склонът не е стръмен чак толкова и разрезът е от страната на лавината - а то всъщност е нправен, за да може хората, най-далеч от входа да излязат бързо. Просто са я чули и са хукнали. 

И все пак удивен съм, колко много "жълтите" версии са повлияли на мисленето..... Тривиална лавина. Плюс изключително неблагоприятната местност (това име "Не отивай там" непрекъснато изскача в съзнанието.... има такива места. И таласъми да има наоколо, те се проявяват чрез изключителния студ.... :) )

Всички загадки, на 90%, са такива ...... Господ може и да ни гледа отнякъде, но ние живеем в реален свят и проявите на висшите сили, ако ги има, са си съвсем реални... 

 

 

 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 5 часа, Skubi said:

Хммм, хммм. Вярваме защото искаме да вярваме. НО.

 

–ТИ НА ОЧИТЕ СИ ЛИ ВЯРВАШ ИЛИ НА МЕН!

😂🤣😂

Бате, това е Главната прокуратура на Русия, не е на България, прости Господи... 

Пък и лавини биват разни, планините биват разни, местностите също. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 39 минути, КГ125 said:

Няма следи от животно. Аз също мислех или мечка, но тя би трябвало да е в зимен сън по това време,  или конфликт вътре между тях, в краен случай - човек, но и от външен няма следи. 

 

 

 

Следи от животно няма как да има защото спасителните  екипи идват след седмици през които нали сняг. Освен мечки има и големи лосове които от глад зимата стават крайно агресивни.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор
On 18.07.2020 г. at 16:24, resavsky said:

Следи от животно няма как да има защото спасителните  екипи идват след седмици през които нали сняг. Освен мечки има и големи лосове които от глад зимата стават крайно агресивни.  

Лос не може да ги паникьоса така. Лавината е, останалото е големият студ на местността. Case closed, хората са били морални, не са се изпокарали и изпотрепали помежду си, но просто мястото е ужасно лошо. 

Фокусът тук е до каква степен жълтата медия днес изкривява реалността ..... 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хах, забравил съм. За чест и слава на този отличен форум, още през 2012 г. на страница 2, 3 и нататък няколко човека коментираме за лавина  :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...