Отиди на
Форум "Наука"

За Кънчо или средностатистическия приспособим българин


Recommended Posts

  • Потребител

Браво bravo и браво Galahad :thumbsup: +чета от мен.

Бих добавил че никой няма право да обвинява някой, който е избрал да не гласува (както аз направих за пръв път на последните избори), както и никой няма право да обвинява някой, който е избрал да живее извън Б-я.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 97
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Ми не е така. Лигитимност се добива с действия, не с брой гласували. Ако ще 12% да гласуват за 3 партии които влязат в парламента, и те сключат коалиция, ако са в състояние да управляват и няма сериозни обществени сътресения, то това правителство ще има цялата му нужна лигитимност. Друг е въпроса, че цялата ни политическа класа управлява в полза на една тънка ципа най богати хора в българското общество. Унас няма автентично дясно, няма автентично ляво, няма и работещо гражданско общество. Средната класа изчезва и нашето общество се африканизира. Скоро ще имаме типично африканска политическа система. Огромен брой политически инертни Кънчовци, малко на брой политически активни хора които са до гроб верни на Вожда и Учителя (различен за различните партии), който разпределя финансовите порции в държавата и е силен икономически.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

П.П. Виж сега Жоро, разбирам или поне приемам хора като Галахад. Според тяхната теория изборите не променят нищо и нищо не си струва труда да се разходят в неделя до кварталното даскало. Да бе, може и по полезни нещица да се свършат, като брането на гъби, то е ясно. Но пък баш такива като твойте не разбирам. Ниц, както казват тук! Как ще се оправят нещата, ако са развалени? Ако са до бре о.к!

Галлахад, Браво и Румцаис /извинения ако съм пропуснал някой/ ти отговориха и това почти изчерпва отговора ми, но и аз ще добавя нещо без което можеше...

Не бих дал гласа си за никой от сегашните 4 в парламента...

Сериозно се замислям, че е хубаво да се въведе принципа на отседналост или както и да се казва там - няма те шест месеца - нямаш право да гласуваш. Не може някой дето гледа отсрани по новините да решава за тези които са тук. Нищо против теб, Митак, но точно така ДПС набира сили, даже и от пребиваващи в Германия, Франция и Швеция, не само в Турция.

Не казвам че ти си гласувал за ДПС, а изразиих гледна точка.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми не е така. Лигитимност се добива с действия, не с брой гласували. Ако ще 12% да гласуват за 3 партии които влязат в парламента, и те сключат коалиция, ако са в състояние да управляват и няма сериозни обществени сътресения, то това правителство ще има цялата му нужна лигитимност. Друг е въпроса, че цялата ни политическа класа управлява в полза на една тънка ципа най богати хора в българското общество. Унас няма автентично дясно, няма автентично ляво, няма и работещо гражданско общество. Средната класа изчезва и нашето общество се африканизира. Скоро ще имаме типично африканска политическа система. Огромен брой политически инертни Кънчовци, малко на брой политически активни хора които са до гроб верни на Вожда и Учителя (различен за различните партии), който разпределя финансовите порции в държавата и е силен икономически.

Съгласен съм с основната част на поста, ако правителството си върши добре работата, няма проблем естествено. Но ако правят глупости, не могат да кажат: избрани сме от вас, какво сега мъцате? Тук се включва и легитимността на натиска отдолу.

Иначе според мен обществото (поне градското) постепенно се събужда и активизира и ще играе все по съществена роля (надявам се). В гòрката политическа пародия, ако има да се случва нещо хубаво, то ще дойде именно отдолу, струваме се, било со кротце, било со кютек. Да не забравяме мрежата също, в която предстои да се генерират свежи политически фактори. То май нямаме алтернатива засега.

Галлахад, Браво и Румцаис /извинения ако съм пропуснал някой/ ти отговориха и това почти изчерпва отговора ми, но и аз ще добавя нещо без което можеше...

Не бих дал гласа си за никой от сегашните 4 в парламента...

Сериозно се замислям, че е хубаво да се въведе принципа на отседналост или както и да се казва там - няма те шест месеца - нямаш право да гласуваш. Не може някой дето гледа отсрани по новините да решава за тези които са тук. Нищо против теб, Митак, но точно така ДПС набира сили, даже и от пребиваващи в Германия, Франция и Швеция, не само в Турция.

Не казвам че ти си гласувал за ДПС, а изразиих гледна точка.

Единственото резонно ограничение, свързано с емигрантите, е това с местожителството - ако нямаш адресна регистрация в БГ, не можеж да гласуваш и толкоз.

Даден образователен ценз също би трябвало да е избирателен праг според мен, но не виждам как би се въвел.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми не е така. Лигитимност се добива с действия, не с брой гласували. Ако ще 12% да гласуват за 3 партии които влязат в парламента, и те сключат коалиция, ако са в състояние да управляват и няма сериозни обществени сътресения, то това правителство ще има цялата му нужна лигитимност. Друг е въпроса, че цялата ни политическа класа управлява в полза на една тънка ципа най богати хора в българското общество. Унас няма автентично дясно, няма автентично ляво, няма и работещо гражданско общество. Средната класа изчезва и нашето общество се африканизира. Скоро ще имаме типично африканска политическа система. Огромен брой политически инертни Кънчовци, малко на брой политически активни хора които са до гроб верни на Вожда и Учителя (различен за различните партии), който разпределя финансовите порции в държавата и е силен икономически.

средната класа Фружине беше изчезнала през 1996-1997г. когато държавата беше на колене

от тогава тя се разраства

проблемът е, че голяма част от нея е политически пасивна и активна дотолкова, че да си оправя собствените финанси, но не е политически представавена

тя все още няма и самочувствие и не може да оцени това, което има като потенциал

аз съм част от нея и го знам много добре

т.ч. да инертността е проблем, както и това, че средната класа не е преобладаваща

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

на мен ми е чуждо защото аз съм глобален номад

Според мен навсякъде хората се делят на такива,които избират да живеят в глобалния свят,и традиционалисти,чийто кръгозор се изпълва от една малка територия.Предизвикателството е и двата свята да живеят в мир и еднакво добре.

средната класа Фружине беше изчезнала през 1996-1997г. когато държавата беше на колене

от тогава тя се разраства

проблемът е, че голяма част от нея е политически пасивна и активна дотолкова, че да си оправя собствените финанси, но не е политически представавена

тя все още няма и самочувствие и не може да оцени това, което има като потенциал

аз съм част от нея и го знам много добре

т.ч. да инертността е проблем, както и това, че средната класа не е преобладаваща

Точно затова революциите не могат да решат всички въпроси.Гласуването /или негласуването/ и излизането на площада само дава заявка за проблем и противостояне,които обаче изискват много повече време за да се решат напълно,особено когато засягат много области от живота.Просто всички хора не могат мигом да осмислят това което става около тях,да анализират ,да се органиизирати дори да излязат с решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

противопоставянето е абсолютно недостатъчно

ако трябва да дам за пример същата тази Франция с кървавите и революции - тя се управлява от консервативен елит, няколко десетки хиляди души, завършили едни и същи училища и университети, голяма част от които се познават лично или имат общи познати ... това са хората, които са на върховите политически и корпоративни позиции ...

тези хора, този елит, обаче тотално е извън час и води държавата надолу последните 20г., като не е решил нито един належащ проблем, но за сметка на това е задълбочил много проблеми

има огромна разлика между това да стачкуваш и да протестираш и да правиш реовлюции и между това наистина да промениш живота на хората

има държави, които успяват да правят промени без кръв и други, които не се променят след много кръв

мисля няма нужда да даваме примери

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, че противопоставянето не е достатъчно, но липсата на такова е още по-недостатъчно. Трябва да се започне отнякъде.

Полититическия живот и по-специално неговия елит, трябва да се извади от комфортната зона на безнаказаността и SPA-то на обществена апатия.

Не очаквам Кънчо да се събуди утре след дълъг сън, да пие едно силно гражданско кафе и да се юрне към парламента да свива сърмите на "избранниците". По-скоро очаквам да се съживи интелигенцията, да й пораснат еей такива топки, да превземе публичното пространсво и да бомбардира публиката с култура, критичност и факти. А политиците (сегашните и вчерашните) ни трябва да се третират като престъпници в пробационен период, да се се държат много изкъсо демек.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Естествено, че противопоставянето не е достатъчно, но липсата на такова е още по-недостатъчно. Трябва да се започне отнякъде.

Полититическия живот и по-специално неговия елит, трябва да се извади от комфортната зона на безнаказаността и SPA-то на обществена апатия.

Не очаквам Кънчо да се събуди утре след дълъг сън, да пие едно силно гражданско кафе и да се юрне към парламента да свива сърмите на "избранниците". По-скоро очаквам да се съживи интелигенцията, да й пораснат еей такива топки, да превземе публичното пространсво и да бомбардира публиката с култура, критичност и факти. А политиците (сегашните и вчерашните) ни трябва да се третират като престъпници в пробационен период, да се се държат много изкъсо демек.

Хихи. Интелигенцията ли.... хуманитарната й част по мое мнение в мнозинството си не става за нищо. До голяма степен заради дребномислието й и лекотата, с която може да бъде корумпирана и то с малки подаяния. А пък тя може да бъде лесно корумпирана, защото от интелектуален труд у нас не може да се живее и по тази причина няма икономически независима интелигенция. И като не си независим икономически, няма как да си независим идейно. Всъщност нашата интелигенция е изумително сервилна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За казионната интелигенция е ясно.

По конкретно, нещо такова имам предвид:

"...

Помните ли попа от вица с наводнението? Който не се качил на никоя лодка, понеже чакал Господ да го спаси?… Е, ние в момента сме в неговото положение. Лодката минава покрай нас – побързаме ли, може да успеем да се качим. Ако не побързаме, пък Господ ще може лично да ни обясни как се е изпотил да ни праща лодки.

Предупреденият е въоръжен. Дали обаче ще реши да се отбранява, си решава той. И последствията са си за него."

http://www.gatchev.info/blog/?p=1586#comments

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубавка дискусия е станала ;). Както писах всеки си има право н а мнение, но няма как да стане без гласуване. 4%-овата бариера е нормална, в Турция е 10%. Въпроса е, че изборите са пропорционални. Всъщност у нас (в БГ) има възможност за мажоритарност. Даже депозита не е проблем, ако има някаква организираност. Но се видя, че протестите до голяма степен бяха манипулирани. Т.е. от известно място нататък. Когато се гласува за местна власт трябва да има принцип на уседналост. За испълнителна обаче не. Не може да се лишат поне милион българи (според някои даже два) от избирателн и права. Те може и да са избрали чужбина, но семействата им са в БГ, както и огромна част от тези БГ-та (:)) пращат пари в България. С какво право Жоро ще ме лишаваш от правото на глас? Аз на гласувам кой да управлява София или Горно нанадолнище, а кой да управлява България и имам право защото съм българин и се гордея с това (много лесно мога да стана чех, щото тук съм роден и живял, а езика е въпрос на време), даже да не захранвам БГ икономиката с пари изкарвани в чужбина.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Защото не живееш в България, и почти нищо от това което тук става не те засяга директно. Нито увеличението на тока, нито, малките заплати, нито корупцията. Това е все едно, аз да ида, да живея някакво време примерно в Чехия, да се върна в България и да искам да гласувам за чешки президент. Като е останало семейството в България, да гласува то. Реално, емиграция е имало и ще има. Не е демократично да се забранява на хората да избират къде да живеят, но като са избрали чужбина, те вече живеят с проблемите на страната където са се преселили, не българските.

Много българи са емигрирали преди 1944, известно е. Факта е, че огромната част от техните деца и внуци не се чувстват българи и не знаят български (примерно децата и внуците на цар Симеон ІІ). Те по своя воля излезли от България през вратата, ние зорлем ще ги връщаме през прозореца. Като се върнат отново да живеят тук, и се сблъскат лице в лице, а не чрез весникарски публикации с проблемите на страната-да гласуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И още нещо, четейки за Кънчо и Венци и четейки Спандьо за интелигенцията ;). По повод промяната и за българите в чужбина. Ако има някаква промяна, то би дошла именно от там. Някой обявяват изнеслите се БГ-та за лош материал, други смятат, че лошия материал е останал. Не мисля нито едното, ното другото. Не зная какъв.....материал съм, но зная, че и когато бях в БГ си бях от същия материал. Въпроса е именно, в независимостта. Българите извън БГ определено са по-независими и то не само от БГ партийни (от всякакъв цвят) върхушки. Икономически са по-независими. 'Промяната' няма да стане както си мислеше Сакс-Гобург-Готски с 'внасяне' на кадри от чужбина, било то българи, трябва да бъде на идейно ниво първо.



Адаш всичко ставащо в България ме засяга и то директно (смяташ ли, че семейството ми не ме засяга директно?)! Аз не пиша за тези дето не се чувстват българи било щото са еН-то поколение, било поради други неща. Проблема не е в това, че има много избирателни центрове в Турция, проблема е че има малко в чужбина. В Чехия май само в Прага можеше да се гласува (но не съм сигурен, аз бях сравнително близо до Прага и не съм се интересувал от други опции).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Проблемът е, че си правим илюзии. Истината е, че една твърде голяма част от емигрантите презират "тази държава", а на другите не им пука вече какво става в България (на много от тях и преди това не им е пукало). Малцина са българите в чужбина, които ще отидат да гласуват, та ако ще и да им донесат урната у тях. В Турция гласуват, защото говорим за една партия с почти армейска дисциплина. Ако в България гласуват 40%, то в чужбина ако са 14 ще е супер постижение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е точно така. На последните избори (а и на предпоследните за чужбина) имаше много малко секции. Примерно две в Лондон (примерно!, Невски ако знае да ме поправи). В Чикаго и Бостън е имало опашки. Въпроса е лесно решим, електронни електори ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Общият брой на гласувалите в чужбина по данни на секционните комисии е 114 557.

Според обработените до момента данни от чужбина при 55,9% от протоколите, най-голяма подкрепа получава ДПС с 41,3%

от гласовете, следвана от ГЕРБ, която получава 24,52% от подкрепата на

гласувалите в чужнина сънародници и на трето място е Коалицията между

НДСВ и партията на отцепниците от ДПС Корман Исмаилов и Касим Дал.

ДПС- 41,3

ГЕРБ - 24,52

Коалиция „Център - свобода и достойнство" - 7,41%

БСП - 5,85%

ДБГ - 3,31%

Атака - 3,25%

ДСБ - 3,05%

Иначе казано, гласували са 50 000 души, от 1 милион. Нека направят още секции, да направят пропаганда за гласуване-колко ще се увеличи процента? Нека е 3 пъти.

Това прави 150 000, иначе казано 15%. А в България са гласували около 50% !!! Тоест за достигнат подобна на активността в България следва да се увеличи избирателната активност в чужбина 10 пъти. Това няма как да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е, че си правим илюзии. Истината е, че една твърде голяма част от емигрантите презират "тази държава", а на другите не им пука вече какво става в България (на много от тях и преди това не им е пукало). Малцина са българите в чужбина, които ще отидат да гласуват, та ако ще и да им донесат урната у тях. В Турция гласуват, защото говорим за една партия с почти армейска дисциплина. Ако в България гласуват 40%, то в чужбина ако са 14 ще е супер постижение.

емигрантите са един от основните източници на жива пара в БГ, наравно с туризма и чуждестранните инвестиции

виждането ти за тях като незангажирани с живота в БГ и предложенията за това да не гласуват за мен лично са обидни

с кво някакъв мангал, който краде или пенсионер дето виси на село и си гледа доматите е по-добър от мен та той да може да гласува, при положение, че аз вкарвам десетки хиляди левово кеш в БГ и се грижа за един куп народ, живеещ в БГ - жена, деца, гледачка + някои роднини

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

броят на гласувалите в Турция е намалял значително на последните избори. и ще продължава да намалява (чисто демографски).

ако се погледнат протоколите от чужбина (не само в Турция) се очертава една твърде интересна картинка: на доста места има определена бройка предварително регистрирани в избирателния списък на секцията, но в крайна сметка са гласували значително по-малко от предварително регистрираните. и голяма част от гласувалите са дописвани към избирателния списък, т.е. те не са били регистрирани предварително. каква е тая работа?!

иначе по мои наблюдения много от хората, които чакаха на опашката за гласуване във Франкфурт, Германия, бяха съвсем неориентирани кой в коя партия е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

емигрантите са един от основните източници на жива пара в БГ, наравно с туризма и чуждестранните инвестиции

виждането ти за тях като незангажирани с живота в БГ и предложенията за това да не гласуват за мен лично са обидни

с кво някакъв мангал, който краде или пенсионер дето виси на село и си гледа доматите е по-добър от мен та той да може да гласува, при положение, че аз вкарвам десетки хиляди левово кеш в БГ и се грижа за един куп народ, живеещ в БГ - жена, деца, гледачка + някои роднини

Точно така. Това дето разправя Frujin Assen почива на дълбоко (по въпроса) невежество и на плитка ненавист.

Истината е, че трябва да се въведе електронно гласуване, както спомена Митака.

Че има неориентирани в странство, има (то пък в БГ няма), но и повечето от тях не гласуват.

Условие за гласуване да имаш адресна регистрация в БГ ще запуши урните за невъзвращенци от типа на такива от южната ни съседка. От друга страна ще може да се избира кмет например.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Браво, хайде мааалко си пораздвижи сивото вещество. От 1 милион българи са гласували 50 000, тоест 5%. Очакваш ли повишение с 10 ПЪТИ, ако се въведе електронно гласуване?

Между другото, електронното гласуване е мечтата на всички купувачи на гласове. Дават някаква сума, вземат от човека електронния подпис, паролата или каквото там и гласуват "правилно".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И в транс мога да ти отговоря: като нищо.

Хайде сега ти направи малко мозъчен фитнес и кажи като се гласува с ЕГН, това (фалша) как ще стане?

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, разбира се, че ще увеличи! И то може би повече от 10 пъти. Тук минаха много българи, всичките имаха компове, всичките имаха политическа ангажираност, даже като пристрастия примерно. Да, не всички са интелигентни и някои не могат да се оправят в нета, но за това съм аз и доста такива, като мен има (вече всичко инсталирам даже да е на ....словашки ;)). Гласове се купуват в БГ и без електронно гласуване. Ма колко да се купят? Може ли да се сравнят с примерно половин милион имигранти?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...