Отиди на
Форум "Наука"

За Кънчо или средностатистическия приспособим българин


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Добре, Митак, дано!

Да и двете форми ще ги има според проектозакона

http://izborenkodeks.wordpress.com/a-propos/%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD/



Но вижте откога и е още нищо, нали?

Случайно?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 97
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

След като се въведе как ще се гласува по електронен път лесно ще се реши и въпроса с разплащане по електронен път. Тъй че не виждам какъв е проблемът с купуването на гласове в чужбина.

Втори е въпросът, че "купуването на гласове" е само осигуряване на масовка за изборите. Защо ще се купуват гласовете на такива, дето не могат да четат? Как ще нацелят бюлетината? А и как ще се гарантира, че като си е продал гласа няма да гласува за друг. Както стана популярната фраза - не се купуват гласове, а комисии. Плаща се като на платените митингуващи за да има масовка и така да се обясни странния резултат от изборите. Но това кой каква бюлетина е пуснал няма никакво значение за крайния резултат. Важно е какво ще обяви ЦИК, пък то опция гражданите да контролират какво става няма.

На тези избори и на референдума като минавах край едно от училищата, в което се гласуваше ми направи впечатление, че доста хора бяха с коли и продължително се навъртаха край сградата. По принцип секциите са там, където човека живее и е близо до мястото където децата му ходят сами на училище. А ето че се появи масова необходимост от транспорт. Защо ли?

Много ми е интересно дали гласувалите са чели програмата на тези за които са гласували, да не споменавам невидимата програма на програмното правителство? Ако не са я чели на какъв принцип са гласували и са избирали - като блондинките според по-хубавия цвят на партията, според в повечето случаи напълно непознатите депутати или по какъв друг критерий?

И в задачката се пита също, ако Венци е гласувал за едно, а избранниците му като са влезли в парламента и са направили точно обратното не трябваше ли и той сега като в Турция да виси постоянно пред парламента и да иска нови избори? Какъв е смисълът да гласуваш, след като твоите избраници ще направят обратното на това, което са обещали, а ти доволно ще щракаш на компютъра считайки, че си изпълнил своя дълг и не трябва да протестираш, че са те измамили, защото те са твоя избор?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Досега не съм чувал да е ставало дума, че ще е "само такова". А ако наистина стане само такова, "Кънчо" изгаря директно. Таман "Венци" ще се кефи, че съдбата му не зависи от "Кънчо".

Ама вие тоя Кънчо за съвсем неграмотен го взехте,а вече дядовци овчари имат профили в социалните мрежи :) Ако има мерак,ще има кой до го обучи Кънчо.Проблемът ,особено в малките села не е дори в начина на гласуване,там само като преброят бюлетините и знаят кой за кого е гласувал.Проблемът е ,че хората там са силно икономически зависими,защото почти всички въпроси,които ги засягат се решават от местната власт.Тоест живота им до голяма степен се определя на местно ниво,и може би дори не ги вълнува не само какво става в Турция,ами кое е поредното правителство в София.Единствения човек ,който ги интересува е кмета.За законите да не говорим.Те в България толкова често се сменят /пушенето на обществени места /,че докато стигне до тях ,те го отменили или променили.Да не говорим колко от тях ги засягат пряко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

пандора

по-голямата част от населнието е икономически зависима от държавата

това е така не само в БГ, но и в САЩ, Франция и УК

просто нивото и фасадата е различна

конфликтът на интереси и моралният риск са заложени в самата тъкан на демокрацията

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тъй, говорих с програмист. Електронното гласуване става след получаване на код за еднократно използване. Според него, след даването на кода е технически невъзможно да се проследи кой гласува с този код. Това означава, че вратите за купуване на гласове ще бъдат широко отворени и всеки който иска ще може да си продаде гласът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

фружине аз мисля, че ти не можеш да разбереш най-простото и елементарно нещо

който е решил да си продаде гласа така или иначе ще го направи

няма значение дали гласуването е лично, по пощата или електронно

въпросът е, че има много хора, особено в чужбина (най-вече извън турция), които не гласуват, защото не им е удобно

тези хора (аз съм един от тях):

1) държавата ги игнорира, като не им отваря достатъчно секции

2) ти твърдиш, че не трябва да гласуват

3) не им се създава никаква възможност за електронно гласуване

4) отгоре на всичко трябва да четат по фейса и новините че Деян Пеевски е станал председател на ДАНС

ами ще стане, как няма да стане, знаеш ли, че в англия има над 100 хиляди българи, от които почти никой не гласува за ДПС или БСП

да де ама на последните избори - почти целия прованс не гласува

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Утре/днес заминавам за Родопите на чеверме. Хората които ме поканиха са много по-близо до Кънчо, отколкото до Венци. И може би това е причината да се съглася да бия 400 км. път (не по магистрала) за едно денонощие.

Не е за първи път и винаги с удоволствие приемам поканата. Почивам си психически, разтоварвам се, разбирам, че има и по-важни неща от "кой е станал шеф на ДАНС", а като се върна се чувствам зареден за нови подвизи.

Единственото което трябва да направя е да се извиня на черния си дроб за причинените неудобства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

противопоставянето Кънчо/Венци е абсолютно изкуствено

нито може само с Кънчовци, нито само с Венчовци, дори и двете не стигат, светът е много по-голям в разноообразието си от Кънчо и Венци

това са просто стереотипи

нямам нищо против хората в Родопите и аз си изкарвам чудесно с тях

но не може всички да са като тях

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, не си прав. В момента сам виждаш, че няма практика да се купуват гласове на разни лумпени, алкохолици, наркомани, клошари и прочее. Днес дори и да идат в партийна централа и да си поискат пари, най вероятно ще бъдат върнати, защото технологично не е лесно да манипулираш вота в самата секция. Не че не може, индианска нишка, снимане с телефон и прочее, но е трудно. Но когато един такъв лумпен има кода за гласуване в джоба си, може да го изтъргува много по лесно. На ти кода, дай ми парите-толкоз. Електронното гласуване ще направи възможно масовото купуване на гласове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами аз не мога да разбера защо трябва да има секции в чужбина. Който иска да дойде в България да гласува - да мине по пътищата направени от дотогавашната власт, да види засети ли са нивите, да види как обслужва родната администрация, да чуе какво говорят хората ... пък тогава да гласува.

Много от хората извън България не плащат никакви данъци, а искат нови секции. Ами да разкриват секции в чужбина според броя на тези, дето внасят данъци в България от съответното място. Не може едни да имат само права, а другите само задължения. Още по-малко пък да искат събраните данъци в България да отиват за да има секции кой където си иска.

Гласуването по електронен път няма как да е непроследимо, защото човека по някакъв начин трябва да удостовери, че има право на глас, което ще рече, че неизбежно вотът му може да се проследи. Тъй че електронното гласуване за Делян Пеевски си е явно гласуване (използвам случая да честитя на гласувалите атакаджии, че благодарение на техния глас начело на Агенцията на национална сигурност на България застана кадър на ДПС ... та говорехме си за гласуване).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз не мога да разбера защо трябва да има секции в чужбина. Който иска да дойде в България да гласува - да мине по пътищата направени от дотогавашната власт, да види засети ли са нивите, да види как обслужва родната администрация, да чуе какво говорят хората ... пък тогава да гласува.

Много от хората извън България не плащат никакви данъци, а искат нови секции. Ами да разкриват секции в чужбина според броя на тези, дето внасят данъци в България от съответното място. Не може едни да имат само права, а другите само задължения. Още по-малко пък да искат събраните данъци в България да отиват за да има секции кой където си иска.

Гласуването по електронен път няма как да е непроследимо, защото човека по някакъв начин трябва да удостовери, че има право на глас, което ще рече, че неизбежно вотът му може да се проследи. Тъй че електронното гласуване за Делян Пеевски си е явно гласуване (използвам случая да честитя на гласувалите атакаджии, че благодарение на техния глас начело на Агенцията на национална сигурност на България застана кадър на ДПС ... та говорехме си за гласуване).

хората извън българия плащат много повече данъци от хората във българия съразмерно на това което получават

повечето пари, които те пращат в БГ на близки и роднини се харчат и върху тях се дължи ДДС, акциз и т.н.

за сметка на това те не получават нищо в БГ - нито ползват пътища, нито детски градини нито болници

ако не им се отварят секции това не е никакъв проблем - това просто показва отношението на държавата към тях - респективно те няма да пращат повече пари и няма да се върнат

връщането на младите хора извън БГ, обратно в БГ е единствения шанс за преборване с демографската криза

разбира се с такова малоумно отношение връщането им ще стане неосъществимо

не че голяма част от тях са засилили да се връщат, но подобна теза ако се изпълни само ще прелее чашата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо повече, работещите ев цужбина ще изтеглят и семействата си (тези дето не са го направили) и вече няма да се пращат н икакви пари в родината. Старите родители не могат да се изтеглят, но с времето и прите пращани на тях ще спрат. Децата заминали и родени там все повече ще забравят българския и че са били българи. Ако това е целта на д-вата, нека да не позволява на българите в чужбина да гласуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами аз неколкократно вече дадох пример, че лично аз вкарвам десетки хиляди левове на година в БГ, храня две деца, жена и гледачка

и за кво го правя ... за да ми се пънат някакви като галахадчо как от техните мизерни данъци ми се били плащали секциите

ей верно си заслужавате управниците и мизерията няма оправия с вас

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз не мога да разбера защо трябва да има секции в чужбина. Който иска да дойде в България да гласува - да мине по пътищата направени от дотогавашната власт, да види засети ли са нивите, да види как обслужва родната администрация, да чуе какво говорят хората ... пък тогава да гласува.

Правилно.

Всеки български гласоподавател трябва :

1. да отговаряна изискванията за минимален срок за пребиваване в Р. България, и

2. да се регистрира в определения в закона срок преди изборите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заради изборните туристи, които идват от Турция само за да пускат бюлетината.

Турция пак ни изпрати автобуси с избиратели

660_1d1ac8c0896b17baa10a8d581d52e1a3.jpg

и защо ги пращат с автобуси като в турция има достатъчно секции?

как точно избирателната комисия, ще проверява дали някой е живял в БГ последните 6 месеца или някакъв друг минимален срок?

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Общоизвествно е че във всички неравноластни култури се формира нещо като каста от политически елит, които/която в един момент става сравнително индиферентна към това което се случва в страните, (стига да няма ревоюции и катаклизми).

Франция е типичен пример на неравновластна култура.

В тази връзка:

Смятам че сегашният ни политически елит също не е такъв които може да "изправи" страната ни.

и лично съм противник на гласуването "за по-малкото зло"..

Смятам че негласуването е единственият възможен начин да се създаде вакуум, да се запълни - и евентуално да се отворят вратите за нови хора и партии.(да се разбие статуквото),

Типичен пример в България беше появата на Симеон и включването на нови хора в управлението. Аз мисля, че заради това че дойдоха нови хора, по времето на управлението на НДСВ се случиха най-значимите промени (с най-много приети закони, и най радикални такива, с най-голям ръст на индекса за икономическа свобода, и на индекса на демократичност -повече от 5 пункта по Vanhanen) в България в най-новата ни история

Друг е въпросът - смятам че трябва да се протестира когато се сметне че нещо не се прави както трябва

някой беше изказал едно типично мнение за "българския софтуер на ума"- че след като човек подкрепя някоя партия- той следва да се подкрепя всяко едно нейно действие и решение- с което аз съм абсолютно несъгласен.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Франция в момента е по-зле отколкото УК през 70те

всичко това се дължи точно на елита й, а по-точно на това че елитът е зает повече време с това да пази статуквото отколкото да върви с предизвикателствата на времето

и да точно така - франция е неравновластна култура

това е големият проблем на неравновластните култури

липсата на значима динамика в елита и подходите му рано или късно води до стагнация

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

как точно избирателната комисия, ще проверява дали някой е живял в БГ последните 6 месеца или някакъв друг минимален срок?

Под точка две беше посочено по-горе от Еньо, регистрация на всеки избирател в указан от закона срок преди изборите. Кандидат гласоподавателите, които не са живели в България в определения от закона срок няма да фигурират в списъка на гласоподавателите.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...