Отиди на
Форум "Наука"

Бедността в България


Recommended Posts

  • Потребител

Прехода не е почнал Фружине! Икономческия. Няма как да се върнат докато има таквиз като теб ;). Сериозно!

Ще припомня, че след Костов (не съм му фен) в България има демагогски првитлства, и най вече таквиз дето са с благословият на БСП< ДПС а и Атака, че кои крепяха правителството на ББ? Болен лидеровци, после се по-обърнаха и нормална с'я из'фърчаха


Така извинения бол. Я дай решения мили ми Фружине. К'во предлагаш!? Аз имам, но ме мързи,ам май трябва да ....помисля. Ти си недоволен от житието-битието, аз може примерно даже да вдигна чешки флаг, ако партията на Бюрека, на БГ ДПС-то ;) вземе че стане страна по въпроса ;). За сега не го даже обмислям. Но кой знае?


Аре и аз да ти забия въпрос? Ти ако Атака е умряла и няма а кого да гласуваш, кого би подкрепил?

В деня на изборите за евро-парламент дъщеря ми ми направи страхотен комплимент! - Тати ще гласува като мен ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 278
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

преходът от стопанство с предимно държавна и общинска собственост, към стопанство с предимно частна свърши и приключи

това обаче не направи БГ нито дясна държава, нито пък доведе до някаква значима средна класа

напротив всякакви такива хора с несъвместими от гледна точка на логиката виждания се множат и достигнаха бройката от поне 1 млн.

те нищо не предлагат защото не са способни да предложат нещо

те никога не са участвали в управлението на каквото и да било и не знаят колко е трудно да управляваш дори и 10 човека и да планираш и да бюджетираш и да реагираш при непредвидени ситуации

те гласуват за някой, който им предлага някакви 'мантри' как ще ги оправи, нищо че това е невъзможно нито на теоерия, нито на практика

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прехода не е почнал Фружине! Икономческия. Няма как да се върнат докато има таквиз като теб ;). Сериозно!

Ще припомня, че след Костов (не съм му фен) в България има демагогски првитлства, и най вече таквиз дето са с благословият на БСП< ДПС а и Атака, че кои крепяха правителството на ББ? Болен лидеровци, после се по-обърнаха и нормална с'я из'фърчаха

Така извинения бол. Я дай решения мили ми Фружине. К'во предлагаш!? Аз имам, но ме мързи,ам май трябва да ....помисля. Ти си недоволен от житието-битието, аз може примерно даже да вдигна чешки флаг, ако партията на Бюрека, на БГ ДПС-то ;) вземе че стане страна по въпроса ;). За сега не го даже обмислям. Но кой знае?

Аре и аз да ти забия въпрос? Ти ако Атака е умряла и няма а кого да гласуваш, кого би подкрепил?

В деня на изборите за евро-парламент дъщеря ми ми направи страхотен комплимент! - Тати ще гласува като мен ;)

Няма как да почне, след като държавата и хората й бяха разграбени. Това за мен е сериозното и самата истина, не извинение. Много хора се помъчиха да се занимават с производство, по същество опитвайки се да започнат този икономически преход, е половината фалираха. Друга част затвориха, малка част се задържаха и все още рабоят, прекалено малка обаче. Тези фирми са принудени да крият данъци и да рабоят с минимален персонал за да оцелеят. Ситуацията с земеделието е трагична, може би като част от процес на окрупняване, от който нищо добро няма да излезе. За решения говориш, не те знам дали живееш в България Митак, предполагам че не, защото ако живееше тук щеше да знаеш, че решенията на правителствата, по същество са нищожни. Една забрана за пушене не можаха да осъществят. Дянков не можеше да си събере данъците, а сегашните изглежда, че дори не правят опити. Никакви решения не са въжможни, когато държавата не е в състояние да ги приложи. В името на политическите войни, последното правителство все едно го нямаше. Изобщо не коментирам малкото им действия.

Виж кариери, мини, дъводобив и туризъм там нещата си вървят и то много добре. Само че тези отрасли се държат от близки до определени политически партии хора, които експлоатират месното население и природни ресусри, добавяйки нищо, към икономиката. С едни услуги ли да правим икономически преход?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма как да почне, след като държавата и хората й бяха разграбени. Това за мен е сериозното и самата истина, не извинение. Много хора се помъчиха да се занимават с производство, по същество опитвайки се да започнат този икономически преход, е половината фалираха. Друга част затвориха, малка част се задържаха и все още рабоят, прекалено малка обаче. Тези фирми са принудени да крият данъци и да рабоят с минимален персонал за да оцелеят. Ситуацията с земеделието е трагична, може би като част от процес на окрупняване, от който нищо добро няма да излезе. За решения говориш, не те знам дали живееш в България Митак, предполагам че не, защото ако живееше тук щеше да знаеш, че решенията на правителствата, по същество са нищожни. Една забрана за пушене не можаха да осъществят. Дянков не можеше да си събере данъците, а сегашните изглежда, че дори не правят опити. Никакви решения не са въжможни, когато държавата не е в състояние да ги приложи. В името на политическите войни, последното правителство все едно го нямаше. Изобщо не коментирам малкото им действия.

Виж кариери, мини, дъводобив и туризъм там нещата си вървят и то много добре. Само че тези отрасли се държат от близки до определени политически партии хора, които експлоатират месното население и природни ресусри, добавяйки нищо, към икономиката. С едни услуги ли да правим икономически преход?

не знам дали си наясно но повечето новоотворени бизнеси фалират, това се приема за абсолютно нормално от англосаксонците, там има хора с по 3-4-5 фалита зад гърба си, които продължават да правят бизнес, тук хората са смотани и след първия фалит се отчайват/уплашват

така е в цял свят, ако не ми вярваш можеш да провериш статиситките

от 10 отворени бизнеса след 10г. оцеляват 2 или 3

1) земеделието е зле, точно където не е окрупнено, там където е окрупнено (Добруджа например) всичко е ОК и се работи

2) не знам как е при вас, но аз навсякъде където ходя забраната за пушене работи, последното нарушение за което се сещам беше банкет от работата където бяхме само ние

3) най-голямата част от добива и най-големите фирми в сектора са частни западни фирми нямащи абсолютна нищо общо с властта

4) огромна част от туристическите услуги се извършват от хора нямащи нищо общо с властта - трансфери от летището, кръчми, ресторанти, масажи и какво ли още не, освен това властта не е една, затова много от нещата се правят с пари, а не с близост с властта

в думите ти личи точно това за което многократно съм писал, хората вярват, че нищо не зависи от тях, че властта е лоша и няма нищо общо с хората

това обаче не е вярно, хората във властта не винаги са били там, а от нормалните хора зависи много, само дето докато не го разберат БГ и подобните и държави ще си кретат в недоклатен вид

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти Невски, умишлено пропускаш или ти убягват някои съществени неща.

1) В Бугргаско земеделието е окрупнено, някъде писах за това. Един човек (близък до пол. партии) е засадил огромни площи с рапица. Дава постоянна работа на 5-6 човека, и сезонна на по-голям брой, не мога да кажа точно колко. Какъв принос за икономиката има това стопанство? Влага не повече от 1000 лева месечно за заплати. Колко данък плаща, само той си знае. Арендата за земята му е около чувал жито на година, за декар мисля. Къде е приносът към икономиката на този крупен производител? Предполагам, че един малък производител на дограми има съизмерим, няма да се учудя, ако се окаже и по-голям принос от него.

- в Пазарджишко нещата изглеждат по-фрагментарни. Там има малки производители на земеделска продукция, от тяхната борса пазаруват хора от цяла България, много хора са самонаети работейки по тези земи. За мен този вариант е по-добър, тъй като заетоста е много по-голяма.

2) Ако говориш за София, грешиш. Лично съм бил свидетел да се пуши в заведения. Сега съм в Бургас но принципно пътувам доста и имам поглед от много населени места в страната. Вярно е че има заведения в които не се пуши, както е вярно и това, че в много задеведения се пуши. В допълнение забраната е за обществени места, виждал съм да се пуши във военно историческият музей, гарата и то вътре, където винаги има полицаи, хотели и много други обществени места. Следователно забраната за пушене не работи.

3) Коцесиите на чужденци не ги броя. Там отново приходите за българската и регионалната икономика са пренебрежимо малки, сигурно подобно на Лукойл всички имат представителства в София, където си плащат данъците. Изобщо няма да коментирам как са избирани тези концесионери. Все пак е възможно да дават малко по-добри заплати, но отново на малко хора.

- Обърни внимание, не говоря за хора или фирми близки до властта, а за такива близки до политически партии.

4) Туристическите услуги, и изобщо всички услуги не са достатъчни за създаването на икономика. За съжаление това е почти единствената достъпна област, в която има възможност човек да се закрепи, поради това конкуренцията е голяма и подбиването на цените е проблем.

За обезверението, пак не си прав. Тези които са достигнали до този момент, напуснаха страната, или се пропиха. Тези които сме тук, вярваме в себе си и затова рискуваме. Това не означава, че написаното от тебе не съществува, но то просто не изрязява цялата картина, а обобщава нейното съдържание с оглед само една група от хора или нагласи.

Едит:

Забравих да пиша за новите търговии или бизнеси. Сигурно е така, проблемът е в липсата на капитал и източници на такъв. В най-разпространения случай фалит означава тотално безпаричие. До толкова, че се стига до съдебни изпълнители. Как ще изкараш капитал за нова инвестиция? При фалит, банка няма да ти отпусне заем, до колкото знам не можеш и да регистрираш друга фирма.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То земеделието в Добружа си е добре от Бай Тошово време.

За жътва изпращаха комбайни дори от Станке Димитров (Дупница).

Вероятно от демокрацията да е имало упадък на техниката и с окрупняване да се е вдигнало по-лесно.

Възможно е след окрупняване сега да е още по-добре, особено за собственика (ползвателя). Като със сигурност, като крупен ползвател се намесва в политиката (или тя му се меси). А така окрупнено е удобно за командваме от вън с представител българин. Та и от това си има рисковете печалбата да изтече. Дано се опазим.

За съжаление зеленчукопроизводството (ръчния труд предимно) е трудно да се окрупни.

За сега си ядем китайско, турски, гръцки домат.

Печем се и нощуваме в хотела на руски олигарх

Изнасяме парите от печалбата на повечето (от малкото) производство у нас. Включително от преноса на енергия (а в частност и производството и).

Май само услугите останаха. Като една част се заеха от руските мамашки.

Прав е Невски за българите, но като са избили навремето елита, останалия избягал от соца.....

Добре, че пак се е надигнала умна младеж, след толкова години мачкане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1) В Бугргаско земеделието е окрупнено, някъде писах за това. Един човек (близък до пол. партии) е засадил огромни площи с рапица. Дава постоянна работа на 5-6 човека, и сезонна на по-голям брой, не мога да кажа точно колко. Какъв принос за икономиката има това стопанство? Влага не повече от 1000 лева месечно за заплати. Колко данък плаща, само той си знае. Арендата за земята му е около чувал жито на година, за декар мисля. Къде е приносът към икономиката на този крупен производител? Предполагам, че един малък производител на дограми има съизмерим, няма да се очудя, ако се окаже и по-голям принос от него.

нищо не пропускам това е съдбата на съвременното земеделие, така е и в УК и в САЩ и във Франция, огромни площи, механизация, ниска заетосто, толкоз

- в Пазарджишко нещата изглеждат по-фрагментарни. Там има малки производители на земеделска продукция, от тяхната борса пазаруват хора от цяла България, много хора са самонаети работейки по тези земи. За мен този вариант е по-добър, тъй като заетоста е много по-голяма.

в пазарджишко нещата се въртят повече около зеленчуците, заетостта е по-голяма, но пък стоката им не е достатъчна за БГ пазара и е относително скъпа, затова всички вериги се принуждават да внасят от Турция и Гърция

N.B. при зеленчуците и особено при оранцериите фрагментацията е по-голяма, не може да ги сравняваш с посеви, било то и на рапица

2) Ако говориш за София, грешиш. Лично съм бил свидетел да се пуши в заведения. Сега съм в Бургас но принципно пътувам доста и имам поглед от много населени места в страната. Вярно е че има заведения в които не се пуши, както е вярно и това, че в много задеведения се пуши. В допълнение забраната е за обществени места, виждал съм да се пуши във военно историческият музей, гарата и то вътре, където винаги има полицаи, хотели и много други обществени места. Следователно забраната за пушене не работи.

в София в повечето заведения не се пуши, поне не и през деня

аз самият съм пушач, т.ч. щях да забележа

забраната за пушене се погазва много по-грубо в Гърция отколкото в БГ, в УК и Германия пък са по-стриктни

искам да вметна, че не е работа на властта да я налага, работа е на хората да пращат сигнали, а на регионалните служби и чиновници, които не са част от властта да глобяват

3) Коцесиите на чужденци не ги броя. Там отново приходите за българската и регионалната икономика са пренебрежимо малки, сигурно подобно на Лукойл всички имат представителства в София, където си плащат данъците. Изобщо няма да коментирам как са избирани тези концесионери. Все пак е възможно да дават малко по-добри заплати, но отново на малко хора.

виж, айде да не си чешем езиците

Аурубис и Асарел Медет са едни от най-големите фирми и в БГ и региона и нямат нищо общо с властта и властимащите, други като ОЦК, дето имаха просто фалираха

4) Туристическите услуги, и изобщо всички услуги не са достатъчни за създаването на икономика. За съжаление това е почти единствената достъпна област, в която има възможност човек да се закрепи, поради това конкуренцията е голяма и подбиването на цените е проблем.

ролята на сектори като туризъм и аутсорсинг не е да градят цяла икономика, а да вкарват свежи постъпления в държавата и да крепят платежния баланс

ако нямаше туризъм, аутсорсинг, трансфери от ЕС и трансфери от българи от чужбина, в момента щяхме да сме на нивото от 2000г. с по 100-150-200лв заплати

За обезверението, пак не си прав. Тези които са достигнали до този момент, напуснаха страната, или се пропиха. Тези които сме тук, вярваме в себе си и затова рискуваме. Това не означава, че написаното от тебе не съществува, но то просто не изрязява цялата картина, а обобщава нейното съдържание с оглед само една група от хора или нагласи.

прав съм прав съм прав съм

повечето българи не вярват че могат да променят системата или че от тях зависи нещо, това е различно от това да вярваш в себе си

и да повечето българи не вярват

Забравих да пиша за новите търговии или бизнеси. Сигурно е така, проблемът е в липсата на капитал и източници на такъв. В най-разпространения случай фалит означава тотално безпаричие. До толкова, че се стига до съдебни изпълнители. Как ще изкараш капитал за нова инвестиция? При фалит, банка няма да ти отпусне заем, до колкото знам не можеш и да регистрираш друга фирма.

пич, извинявай ма пишеш наизуст

фалира се тогава когато ти е по-изгодно да фалираш отколкото да не фалираш

всичко друго са подробности, включително и колко време нямаш право да заемаш ръководни постове и т.н.

никой обаче не ти пречи да започнеш нов бизнес, т.к. нов бизнес не се започва винаги и само със заем от банка има много други форми на финансиране, а много бизнеси и не искат толкова много капитал

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За първия и втория цитат и коментар: Сам го каза - окрупняването води до ниска заетост и обратното. Това пречи на малките хора и ги гони от родните им места, защото нямат работа. Да обезселим страната защото в Англия и Франция е така?

За третия цитат. Именно работа на властта е да наложи волята си. Все едно един овчар да обвинява овцете му ненормални, когато не може да ги пребере в кошарата. Има такива, които пращат сигнали. Но откровенно казано нередностите са толкова много, че човек трябва да търчи от сутрин до вечер по институциите. Няма нормален човек, който да се занимава с това, има си служби и хора на които това им е работата.

Относно цитатът за пушенето: Няма да го коментирам, имаш си наблюдения, аз моите. Може би сме били в различен тип заведения. Така или иначе заведенията са само малка част от целия обхват на забраната, която просто не се спазва, нещо което ти не отричаш, спорим за това до колко се спазва, което е безсмислено.

За фирмите с концесиите: Няма да си "чеша" повече пръстите. Чесно казано не съм добре запознат и вероятно моето мнение изобщо не е мое.

За туризмът, аусорсинга и изобщо услугите изглежда сме на едно мнение, само те няма как да подкарат икономиката. Проблемът идва в това, че дурга икономика няма и в момента те са основни.

Накрая: "прав съм прав съм прав съм", не озбесмисля цитата. Дори не му противоречи, защото си прав но не напълно.

Едит: Последното не го видях, сигурно си го добавил.

Не пиша наизуст, защото знам от собствен опит. Фалира се, когато няма пари да си платиш сметките. За всяко нещо се иска не само капитал за да започнеш, но и капитал за да изкараш, поне няколко месеца, без или с минимален брой клиенти.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в. павлов,

мисля, че не разбираш или не желаеш да разбереш какво ти пиша

ще дам само един пример, после ще те оставя да продължиш сам

За първия и втория цитат и коментар: Сам го каза - окрупняването води до ниска заетост и обратното. Това пречи на малките хора и ги гони от родните им места, защото нямат работа. Да обезселим страната защото в Англия и Франция е така?

вече не сме в СИВ и няма как да накараме магазините, пазарите и веригите и потребителите да купуват български стоки

тук вече идва големият проблем, защото в държави като Франция освен, че земеделието е окрупнено, то е с по-високи субсидии, всъщност има много държави в ЕС, които в даден сектор подходящ за тяхната география имат хем по-високо субсидирано, хем по-окрупнено, хем по-ефективно земеделие от това в БГ

къде е проблемът, ами проблемът е там, че българската продукция в такава ситуация става неконкурентноспособна дори и на вътрешния пазар, т.е. следват фалити и запустели земи, и внос на продукция отвън

това е съдбата на всички държави които не си облагородяват селските райони и не си комасират земята

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Относно комасацията на земя-наблюдение на един роднина живеещ в село Иван Вазово. "Днес в селата работа няма и доколкото има млади бягат, защото едно време в ТКЗСто назначаваха всички и им плащаха заплати, днес чорбаджията наема съвсем малко хора".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно комасацията на земя-наблюдение на един роднина живеещ в село Иван Вазово. "Днес в селата работа няма и доколкото има млади бягат, защото едно време в ТКЗСто назначаваха всички и им плащаха заплати, днес чорбаджията наема съвсем малко хора".

ами естествено бе фружине

как искаш да живеем като в 21 век или като в 19 век

като във Франция или като в някоя африканска държава

айде определи се и си направи избора

и по двата начина не може

такъв е съвременния свят с ниска заетост в селското стопанство

това не значи, че по селата не може да се прави нещо друго, може ма селяните са смотани и смятат, че им е по-лесно да отидат у големия град като работници

това име и проблемът на хората, те все чакат някой да ги оправя, ТКЗСто, партията, царя, Бойко, чорбаджията, софията, ЕС и кой ли още не

100 пъти го обясних вече в тоя форум, в западна европа се живее по селата, защото те са облагородени и много хора не искат да живеят в града и има инфраструктурата да го правиш, а хората които работят в селското стопнаство всъщност са по-малко като процент и от БГ

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

НСИ ще използва в оценките си и данни за проституцията и наркопазара

Някой има ли представа, доколко са достоверни данните за т.н. "скрити дейности"? Естествено, става въпрос за страните които вече извършват подобни измервания.

Как ли ще се отрази тази промяна на БВП на България? Да не се окаже, че не сме чак толкова бедни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

прави се косвена оценка, няма как да се направи пряка освен в държавите където тази дейност е легална, надявам се знаете че има такива и че е противно на логиката в едни държави тя да е част от БВП а в други не

таква оценка е важна за да може да се съпостави обемът на тези дейности спрямо обема на останалата икономика

освен това е смешно да се смята, че чужденец отишал на Сл. Бряг и профукал 1000лв. за простутитки не е допринесъл за БВПто на БГ

това дали нещо е легално или не и дали е осчетоводено или не, не промена реалния БВП с отчитане на сивата икономика

иначе реално като се вземе предвид сивата икономика, нерегистрираните трансфери от чужбина + горните неща БГ, както и това че в БГ някой неща все още са доста по-евтини БГ не е чак толкова бедна

по-точно определени части от БГ не са чак толкова бедни

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То си пише в статията, че измерването ще е косвено. Мен ме интересува по-скоро там където тези дейности са забранени, но има измерване, дали методологията успява да даде данни, които най-малкото не се оспорват и се приемат за достоверни.

От друга страна, според мен, относителния дял на корупционните сделки в общия обем на "скритата икономика" е много по-голям от всяка една друга скрита дейност в България. Ако няма да измерваме и отчитаме корупцията, то цялото упражнение ми се вижда полу-работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

чакай малко

дали има корупция или не в една сделка не променя стойността на сделката

т.е. крайният обем на транзакцията е един и същ и той е отчетен

дпокупът се плаща с част от печалбата по тази сделка, или по-точно очакваната печалба, той не изниква от нищото

докато при наркотиците и проституките нещата са малко по-различни

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да добавя

За/против пушенето в клубовете и баровете има поне две гледни точки, в този смисъл - нормата и прилагането и (т.е дали и/или как трябва да се прилага тя) са спорни по отношение на логиката..

От страна на бизнеса нещата са горе-долу ясни: В тези заведения се печели от напитките и в тях се купонясва; напитките (пиенети) и купона "вървят" с цигарите, т.е. основните клиенти са и пушачи,

Ако пушещите бъдат банирани или гонени от тези заведения, то бизнесът няма да проперира;

От страна на непушачите нещата са също горе-долу еднозначни: да отидат на клуб или бар - за да се повеселят или купонясат (или просто прекарат приятно) с приятели или самостоятелно, значи да се отровят.

/Наскоро участвах в случай, в които "компанията" ни (бивши съученици - всички познати и/или близки), събрала се за годишнина от випуска ни, се разпадна при влизането в качествен клуб с предварително резервирани места ;"потърпевши" от гледна точка на приятното прекарване бяхме всички - и пушачи и и непушачи/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има един куп малки сделки, които силно ме съмнява да са отчитат където и да е. Например рушветите на КАТ или т.н. "адет парасъ" (5-10 евро) по границите. Последното е по-скоро рекет, а не подкуп. Шофьорът който забрави за "адета" рискува да бъде отбит за щателна проверка на камиона и губи няколко часа, плюс 150-200 лева за товаро-разтоварни дейности. В България има маса подобни практики.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рушветите на КАТ вчера казаха, че варирали от 3000 до 7000 лв. Та може и да ги отчетат при добро желание.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рушветите на КАТ вчера казаха, че варирали от 3000 до 7000 лв. Та може и да ги отчетат при добро желание.

:)

Че това е по-скъпо от средната стойност на масовия лек автомобил. За какво по-точно се дават толкова много пари?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Реано оценката за проституция, наркотиците и сивия сектор ще са едно към то гьотери (както казват при нас), и данните при добросъвестност и добра информация ще са приблизителни, а ако не се положат усилия или информацията не достига ще е практически безсмислено. Лошото е, че ако този който поръчва изследването поиска може да го манипулира без проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в. павлов,

мисля, че не разбираш или не желаеш да разбереш какво ти пиша

ще дам само един пример, после ще те оставя да продължиш сам

вече не сме в СИВ и няма как да накараме магазините, пазарите и веригите и потребителите да купуват български стоки

тук вече идва големият проблем, защото в държави като Франция освен, че земеделието е окрупнено, то е с по-високи субсидии, всъщност има много държави в ЕС, които в даден сектор подходящ за тяхната география имат хем по-високо субсидирано, хем по-окрупнено, хем по-ефективно земеделие от това в БГ

къде е проблемът, ами проблемът е там, че българската продукция в такава ситуация става неконкурентноспособна дори и на вътрешния пазар, т.е. следват фалити и запустели земи, и внос на продукция отвън

това е съдбата на всички държави които не си облагородяват селските райони и не си комасират земята

Невски, мисля че те разбирам (или се опитвам), но просто не съм на твоето мнение (или не разбирам). Казваш, че няма как да накараме клиентите да купуват български стоки. Това не е съвсем така, до колкото си спомням във Франция бяха приели закон, за зеленчуците мисля, че не трябва да са произведени на повече от един час път от Париж или мястото на което се продават. Това и да е прикрито с довод за прясност на зеленчуците, всъщност си е точно опит за подпомагане и налагане на френското зеленчукопроизводство. Стига разбира се, слухът за този закон да е верен. Не съм сигурен, но държавното подпомагане на националното прозиводство, не беше ли против политиката на европейският съюз?

Не виждам никакви доводи за окрупняването. Освен свръхпроизводството на по-евтина и некачествена стока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че това е по-скъпо от средната стойност на масовия лек автомобил. За какво по-точно се дават толкова много пари?

По толкова изкарвал на месец служител от рушвети.

А сумите на кола споменаха обичайно от 20 до 50 лева. Рядко други.

И даваха как хващат всички смени с изключение на една, която е нарочно поставена за да хванат останалите. А всички полицаи бяха извикани на семинар, на който заподоряните се оказаха с белезници.

Невски, мисля че те разбирам (или се опитвам),

Не се опитвай.

Трудно е да се плюе в канчето от което ще се храни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

и да ги одържавят какво ще стане? 'загубите' ще се платят от данъкоплатците, ма данъкоплатците сме пак ти и аз същите тия дето ползваме ток

цялата логика в БГ енергетиката е сгрешена

евтиният ток за населението има много неприятни последици - първо той винаги резултира в скъп ток за индустрията (не знам дали знаете, но в БГ токът е един от най-скъпите в ЕС за инсустрията), което прави БГ индустрията неконкуретноспособна, особено ако е енергоемка, другото е, че ако са лишени самите енергийни компанни от приходите поради евтин ток те или нямат пари за инвестиции или трупат загуби

загубите обаче не са виртуални

значи като четете по ветсниците, че примерно топлофикация софия или БДЖ или НЕК или БЕХ или болниците трупат загъби или не си плащат задълженията, първо тези задължения рано или късно трябва да бъдат платени ако предприятията са собственост на общината или държавата в крайна сметка те ще трябва да се намесят, т.е. пак ние данъкоплатците ще ги платим ... другото е, че те се предават по веригата ... примерно топлофикация като не плаща на Булгарагз го лишава от оборотни средства и той може да не плаща на някой друг или ВМА като не плаща на доставчиците те започват да бавят плащания към техни доставчици и така всичко продължава по веригата докато държавата се задръсти от междуфирмена и междуинституционална задлъжнялост при която всеки чака всеки

по отношение на бизнеса, толкова са му възможностите при това развитие на икономиката, няма как да стане бизнеса да вдигне утре заплатите примерно двойно ... не забравяйте, че заплатите нараснаха около 3 пъти в брутно изражение от 1998г. насам ... няма чудеса ... може и да нараснат двойно, но това може да стане само бавно и постепенно за следващите 10г. и то ако икономиката продължи да расте ... частната икономика имам предвид, защото всичко в крайна сметка зависи от нея ...

Работата е там, че българският ток изобщо не е евтин, а е изключително скъп. Защото цената на тока е резултат от заплатите на тези, които го произвеждат. Тъй че няма как разходите на българския производител, преносвач или продавач на ток да са същите като на съответните фирми на Запад, където заплатите са поне 10 пъти по-високи. Няма икономическа логика да имаме толкова скъп ток при положение, че заплатите на тези, дето го произвеждат са драстично по-скъпи от западноевропейските.

А енергетиката, ТЕЦ-овете, болниците и прочее все още останали практически държавноконтрулируеми "фирми" са зле заради прикачените им обръчи от фирми. Защото енергетиката има дългове към фирмите на Христо Бисеров, ТЕЦ-овете към Р. Овч. и А. Ал., същото е с болниците, с докарания до фалит "Кремиковци" от същия, който успешно докара до същия хал и ЦСКА, а това същото беше и със държавните предприятия, които макар и монополисти, бяха докарани до фалит от прикачените на входа и изхода им обръчи от фирми. Нищо не се е променило - милиционерско-номенклатурно-доносническото бизнесменство продължава да съсипва всеки опит в страната да се развие нормална и реална икономика. Това са хора с психологията на партизаните обиращи мандри. Те не могат да правят бизнес, а само да мамят и крадат. Дадоха им онези куфарчета, но се оказа, че те не могат да правят бизнес. Тъй че сега съществуват паразитно - изнудвайки доставчици на които не плащат, възползвайки се от безработицата да наемат работници за малки заплати, макар че дори и тях не плащат ... Това е положението и докато не се промени просто е невъзможно българите в България да не са бедни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Невски, мисля че те разбирам (или се опитвам), но просто не съм на твоето мнение (или не разбирам). Казваш, че няма как да накараме клиентите да купуват български стоки. Това не е съвсем така, до колкото си спомням във Франция бяха приели закон, за зеленчуците мисля, че не трябва да са произведени на повече от един час път от Париж или мястото на което се продават. Това и да е прикрито с довод за прясност на зеленчуците, всъщност си е точно опит за подпомагане и налагане на френското зеленчукопроизводство. Стига разбира се, слухът за този закон да е верен. Не съм сигурен, но държавното подпомагане на националното прозиводство, не беше ли против политиката на европейският съюз?

Не виждам никакви доводи за окрупняването. Освен свръхпроизводството на по-евтина и некачествена стока.

Няколко вметвания по последният параграф и последното изречение:

1. Принципът в агропроизводството е следният: Големите ферми имат по-високи добиви, и постигат по-високо качество от по-малките ферми (да кажем при един и същи сорт)

/по-големите ферми могат да намалят сума ти относителни разходи и да увеличат други, с които да постигнат по-високи добиви и по-добро качество/

Сега, доматите от градината на Пенчо са по-вкусни от тези от турските ферми, но са нетрайни (разликите са в сорта, сорт и качествено/некачествено са различни неща!)

Освен това не разбрах според каква логика и факти се приема че стоката са само доматите/зеленчуците* (тук не сме да се надумваме и надлъгваме а да дискутираме)

*Аз лично скапани краставици не обичам, а такива са българските нетрайни ,след ден и половина престой на щанда или пазара

2. Масовият потребител предпочита по-евтината стока;

3. Аз не съм склонен да субсидирам/подарявам пряко нито българските земеделци, нито българските производители на услуги и индустриални стоки (и мисля че едва ли ще се намерят много българи които да са склонни да субсидират пряко някого)..Защо?

Просто е с честно спечелите ми пари (които и не са толкова много че от тях да дарявам на Пенчо/Петко от село Долно Нанагорнище), искам да участвам в честен пазар.

(виждам че идеята ти е точно такава- даваш за пример въвеждането на квоти и ограничения върху вноса)

Съотношението доходи/цени на зеленчуците (селскостопанските стоки) в България е едно, във Франция е друго; Твоята калкулация и схема ми не излиза нещо за България -по-просто и непосредствено илюстрирано един български пенсионер с 250 лева пенсия едва ли ще може и ще иска да плаща по 2,50-3 лева за кило домати, за да субсидира Пенчо/Петко; Френският пенсионер може и да се съгласен да плаща по 3-5 евро за кило домати и да субсидира Пиер, негова си работа..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Земеделските култури са различни видове. По принцип зърнените може да се развиват в големи стопанства, защото позволяват да се вкарва едрогабаритна техника. При овощята и техническите култури не е така - там трябва да пипне чов. ръка, което ще рече, че на тях наблягат по-малките стопанства. Те англичаните точно заради това толкова реват срещу българите и румънците - защото като нелегални гастарбайтери работят на безценице в агодови и овощни градини. При пълен достъп до пазара ще избягат и ще трябва да вкарват други работници от страни, чийто народи не са особено работливи.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...