Отиди на
Форум "Наука"

Бедността в България


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

И една новина от Стандарт. Незнайно защо българите не вярват че българия ще стане като европа и заминават да работят там.

Работещите българи в страната ни са вече по-малко от гурбетчиите. 2,5 милиона наши сънародници си вадят хляба зад граница, докато наетите тук са 2,2 млн. За да пресече тревожната тенденция, държавата ще се опита да примами обратно нашенците. Емисари ще обикалят 13 града от 11 държави, където живеят най-много българи, обяви в интервю за „Стандарт“ шефът на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов. Пратениците ще разясняват възможностите за работа и развитие на собствен бизнес в страната, както и нивата на заплащане.

Турът започва на 1 февруари от Мадрид. За един месец служителите ще посетят нашенците в Париж, Берлин, Виена, Брюксел, Москва, Амстердам, Лондон, Чикаго, Бостън, Ню Йорк, Тел Авив и Истанбул. Кампанията се финансира от европрограма „Конкурентоспособност“.


Па щом искате я затворете. Но аз тук говоря за икономика, за бедност-вие за комунизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 278
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

И една новина от Стандарт. Незнайно защо българите не вярват че българия ще стане като европа и заминават да работят там.

Па щом искате я затворете. Но аз тук говоря за икономика, за бедност-вие за комунизъм.

Всъщност говориш за лошия ЕС, който е виновен за всичко. Но дали той е виновен за режима на тока през соца, за празните магазани, за банани веднъж в годината по 2.50лв. килото (при МРЗ 100лв и средна заплата от 200лв.) ...

А знайно е защо българите не вярват, че тя ще стане като Европа - защото комунистите с измами и фалшификации държат властта, пък трудно една незаконна власт ще бъде сменена със законни средства. По-лесно е да идеш някъде, където всичко е готово пред перспективата с пушка в ръка да създадеш такова бъдеще. Като гледам накъде отива държавата и аз взех да се замислям за западноевропейско лично бъдеще.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Абсолютно си прав Галахаде, ЕС няма как е виновен за събития преди своето създаване. Но в момента не говорим за събития отпреди 30 години, а за икономическата ситуация днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това дето си го написал хубаво Стинка. Обаче, 25 години я чакаме тая пазарна икономика да тръгне... пък накрая даже либерали от дойче веле казват, че има 4,5 милиона бедни с доходи до 400 лв в държава с 6 милиона.

Е добре, тая икономика кой ще я направи? Асан циганина, който кара на помощи и кражби? Или баба Пена на село дето взема 200 лв пенсия? Или някой току що изкласил младеж от школото, който си е намерил работа с 300 лв заплата ли?

Много ясно, че тази икономика ще се изгради от богатите и умните. Проблема е, че вече бая години я градят и вместо нещата да се оправят, те се влошават. Следва да се зададе въпроса-защо така, къде бъркаме?

Mи то това е проблема, щото чакате. С чакане не става, имаме си и притча за това как чакали неволята момците. Другия проблем е това, че намирате вина навсякъде, само не в себе си. ЕС виновен, Асан виновен, демокрацията виновна, либералите виновни, гйовете и евреите - те пък винаги са виновни. Третия проблем е, че вярвате още в 'месии', партията на голямата баница го доказва, както и таи дето скоропостижно се спомина на последните избори. Ей Богу имах един познат (още го имам де, но не поддържамм връзка), който при Виденов щеше да национализира, при Костов искаше да става тъмносин активист, после стана убеден монархист (от тогава не съм го виждал), бас ловя, че после е станал виден ГЕРБер и е бизнесмен, не от най-големите, но среден е, не е някой който се маниполира, просто искаше да е по-блио до кацата ;). После рабправяше - Виденов ми ве фермата (абсолютно неааконно придобита, но все пак раработена с негов труд), Костов фурната (тя пък тръгна към фалит порди преференциите към по-едрите проиводители, ама не от Костов, а от тогавашното зърнено лоби, което си беше червеничко).

Икономиката я градим всичките, просто трябва да се спават правилата, дори да са лоши или твърди (Dura lex - sed lex). Ако са лоши просто да се променят. Бая години се гради нещо съвсем друго.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Адаш, тук се говори за икономика, не за политика. Горчивата истина е, че днес икономиката на България е в катастрофално положение. Българите имат най ниски доходи в европа, чуждестранни инвестиции няма, реалното производство е закрито.

Ето, Дойче Веле, рупора на либерализма какво казва

http://www.dw.de/бедна-българия/a-17243071

Ето я европейска България-жалка картинка.

Де има икономика без политика!?! Като не щете политика не пускайте икономически теми!

И една новина от Стандарт. Незнайно защо българите не вярват че българия ще стане като европа и заминават да работят там.

Па щом искате я затворете. Но аз тук говоря за икономика, за бедност-вие за комунизъм.

Обясних по-горе защо в България не вървят нещата. А българите отиват на запад (на запад Фружине не в обетованата, антигейска, православна и богата на ресурси, но бедна на права и съответно въможности Русия!), защото не желаят да чакат. Но тези българи имат семейства (лошата новина е, че поне в Чехия по-младите българи искат и действат да си изтеглят семействат там, въпреки че са си националисти по своему (един приятел потроши едно заведение с един чех шеф на пожарната (пред колегите му), щото ни обиди, а аз и още един приятел само станахме и застанахме от двете му страни, чехите бяха поне 7-8 човек ;), после ни кръстиха българските сини каски, трябваше само да се изправим и всичко замираше ;)) и повечето рано или късно ще се върнат. Също така тези българи искат да гласуват, но не могат, затова трябва да се прокара бързо електронния вот. Познай за кого ще гласуват те!

По отношение на темите. Искахте да ням политика - спавайте го! Съвременна и обща проблемтика, икономика - всичко тов е политика!

Ето и още една причина положението в БГ да е такова, отказ от дискусии, зарвяне главата в пясъка от типа - това не е наша работа. Да ама е наша!

Е а поне така смятам, ккто и смятам, че теи дето не се интересуват нямат право да се оплакват.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, с трици маймуни не се ловят. Икономиката е комплексна и ако ще се обсъжда ще е в цялата и комплексност. Не може да се изключат основни фактори като политиката. Избягването на политиката не я елиминира от важноста. Това е затваряне наочи и уста. Това е абсолютно примитивно решение за детската градина. Какво, ще обсъждаме как и накъде ни кара автобуса, без да се вкарваме шофьора в сметките? Ако искаме хората да знаят, по-добре да споделим мнения и който иска ще чете, мисли и пр. Ама... айде стига че запалих.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.. а в момента тече масово заселване на руснаци в България. Заселницита са млади хора, които не работят (познайте отде идат парите им), но трайно са установени тук и тук учат децата им (без да се напъват да изучават българския, защото след подмяната на население и тук ще стане руска земя). Вече има цели квартали. Пък то и Крим демографски никога не е бил руски, но стана благодарение на изселването и унищожаването на коренното население и заселването там на руснаци (най-често като служещи във военните бази, те отвеждат там семействата си, купуват жилище ... и сега си имаме Крим от бивши и настоящи руски военни).

Определено има голяма руска общност и много жилища на руснаци. Дори започнаха да пристигат за този сезон. Изкарват си цялото лято в купените имоти. Други целогодишно. Има цели техни курорти вече.

За сега просто, още не са решили да направят референдум.

И на мен ми се ще да видя така нашенски "бизнесмени" на бесилото за корупция... дано го доживея.

Зависи какво разбираш под бизнесмен.

При познати работниците изкарват по-малко от 50% от чистата си заплата, да не говорим за данъци и осигуровки, а трябва да им се плати минимум 60%, както и самите данъци естествено.

Та познайте от къде идват парите, фирмата задлъжнява. И естествено има 2 варианта, или да продължи така или да фалира. Само, че и рабтниците не искат да фалира фирмата и си карат така. И собственика продължава да задлъжнява. И дори утре да вдигнат някаква минимална заплата, не топли никого от тях.

Корупцията не е толкова у бизнесмените, а у политиците и служителите на държавна работа.

Другото е кражба от работодателя.

Ако говориш обаче за изнудване от страна на голяма фирма върху нечий служител да уреди нещо си, да така съм съгласен с теб.

Относно празните магазини и опашките. Това не е само от соца. Миналия месец гледахме едни прани магазини, опашки и купони и то в България, член на Евросъюза. Видно е колко е добре и при другите.

...

За съжаление България е, като една крава.

Никой не се натиска да я храни, а да я дои. А за да я дои, се съгласява да и даде малко сено. Или по-точно я примамва с малко сено.

Без значение колко е гърчава кравата.

Нито Русия и се храни нито Евросъюза. Но им се дои.

Да се молим скоро да не им се прияде месо.

Единствено България е страната, която може да се грижи за България.

И частност, населението и.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, прикъзките "всички ние градим икономиката" са от позицията на богатите и умните. Всички ние знаем, че всичко в тоя свят се прави от активни малцинства, просто защото не може всеки да разбира от всичко. Идеята че "щом аз станах богат значи всеки може" е глупава. Обществото е пирамида, и няма как всички да са богати-физически е невъзможно. Още по невъзможно е да искаш от Асан циганина който едвам се е научил да пише (ако въобще се е научил) или някой "среднист" завършил училище където ако можеш да си вържеш обувките ти дават диплома да разсъждава дълбоко. Още по малко да "гради икономиката" с 300 лв заплата.

Казвате, че е виновна политиката. Интересно, защо в България е виновен предишния строй, а в Полша не, или в Чехия. Как може за случващото се днес да са виновни събития отпреди 26 години? Или хайде, нека включим и прехода отпреди 1998. Обвинявате ме мен, че съм изкарвал за всичко виновен лошия ЕС, а вие не правите ли точно същото?

На фашистите им бяха виновни евреите, на комунистите империализма, сега пък за всичко лошо са виновни комунистите.

И като икономиката и политиката са едно, а за всичко са виновни тъмните сили, какъв въобще диалог и обсъждане? Тук си трябва обявяване на джихад и кръстоносен поход в едно и громене на "ония гадове", като за всичко лошо са виновни тъмните сили естествено (че кой друг).

В този смисъл сте прави, за каква икономика да говорим, след като тъмните сили пречат за развитието на българската икономика и се опитват да я унищожат-няма икономика-има борба на светлите сили с тъмните сили.


И ако въобще може да става въпрос за дискусия, да се върна на темата.

Европейското финансиране за България през 2012 възлиза на 1,73 млрд. евро. От тези средства 747 млн. евро (43%) са изразходвани за земеделие. Разходите за регионална политика възлизат на 847 млн. евро. България беше една от малкото държави-членки, които все още получаваха финансиране по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ: през 2012 то се равняваше на 21 млн. евро.

През 2012 България внесе в бюджета на ЕС 371 млн. евро и събра от името на ЕС митнически и земеделски търговски такси в размер на 66 млн. евро, от които запази 25% под формата на административна такса.

Колко средства инвестира ЕС в другите страни-членки и в какви области?

Вижте какво показва инфографика на Европейския парламент.

Използваните цифри са последните налични, публикувани във финансовия доклад на Европейската комисия за 2012.

http://www.economy.bg/economy/view/12360/undefined

Данните са малко стари, но пък са добри. И така, чисто сме получили 1,3 милиарда евро от ЕС. Само не разбрах, това усвоените пари ли са или тези които ни отпускат, а ние сме усвоили само част?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ЕРП тата са монополисти. Ами, като ЕРП тата са никой-да ги одържавят! Веднага, правителството излиза със закон и ги одържавява-както през 48, нали нямат имущество. Демек спокойно ще си понесат загубите.

Невски, специално за теб.

Кой бизнес? Тоя дето плаща най ниски заплати в Европа ли?

и да ги одържавят какво ще стане? 'загубите' ще се платят от данъкоплатците, ма данъкоплатците сме пак ти и аз същите тия дето ползваме ток

цялата логика в БГ енергетиката е сгрешена

евтиният ток за населението има много неприятни последици - първо той винаги резултира в скъп ток за индустрията (не знам дали знаете, но в БГ токът е един от най-скъпите в ЕС за инсустрията), което прави БГ индустрията неконкуретноспособна, особено ако е енергоемка, другото е, че ако са лишени самите енергийни компанни от приходите поради евтин ток те или нямат пари за инвестиции или трупат загуби

загубите обаче не са виртуални

значи като четете по ветсниците, че примерно топлофикация софия или БДЖ или НЕК или БЕХ или болниците трупат загъби или не си плащат задълженията, първо тези задължения рано или късно трябва да бъдат платени ако предприятията са собственост на общината или държавата в крайна сметка те ще трябва да се намесят, т.е. пак ние данъкоплатците ще ги платим ... другото е, че те се предават по веригата ... примерно топлофикация като не плаща на Булгарагз го лишава от оборотни средства и той може да не плаща на някой друг или ВМА като не плаща на доставчиците те започват да бавят плащания към техни доставчици и така всичко продължава по веригата докато държавата се задръсти от междуфирмена и междуинституционална задлъжнялост при която всеки чака всеки

по отношение на бизнеса, толкова са му възможностите при това развитие на икономиката, няма как да стане бизнеса да вдигне утре заплатите примерно двойно ... не забравяйте, че заплатите нараснаха около 3 пъти в брутно изражение от 1998г. насам ... няма чудеса ... може и да нараснат двойно, но това може да стане само бавно и постепенно за следващите 10г. и то ако икономиката продължи да расте ... частната икономика имам предвид, защото всичко в крайна сметка зависи от нея ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Световната икономика в момента ми прилича на пилчарник, в който всяко има червей или два и си чупи краката да бяга да не му го вземе друго пиле, което също бяга с червей.

Аз съм хвърлял една шепа червеи на пилета - точно това правят. И ми беше много весело.

Имаме си всичко да си живеем без зор, ама пуста икономика, на - не позволява.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Адаш, прикъзките "всички ние градим икономиката" са от позицията на богатите и умните. Всички ние знаем, че всичко в тоя свят се прави от активни малцинства, просто защото не може всеки да разбира от всичко. Идеята че "щом аз станах богат значи всеки може" е глупава. Обществото е пирамида, и няма как всички да са богати-физически е невъзможно. Още по невъзможно е да искаш от Асан циганина който едвам се е научил да пише (ако въобще се е научил) или някой "среднист" завършил училище където ако можеш да си вържеш обувките ти дават диплома да разсъждава дълбоко. Още по малко да "гради икономиката" с 300 лв заплата.

Казвате, че е виновна политиката. Интересно, защо в България е виновен предишния строй, а в Полша не, или в Чехия. Как може за случващото се днес да са виновни събития отпреди 26 години? Или хайде, нека включим и прехода отпреди 1998. Обвинявате ме мен, че съм изкарвал за всичко виновен лошия ЕС, а вие не правите ли точно същото?

На фашистите им бяха виновни евреите, на комунистите империализма, сега пък за всичко лошо са виновни комунистите.

И като икономиката и политиката са едно, а за всичко са виновни тъмните сили, какъв въобще диалог и обсъждане? Тук си трябва обявяване на джихад и кръстоносен поход в едно и громене на "ония гадове", като за всичко лошо са виновни тъмните сили естествено (че кой друг).

В този смисъл сте прави, за каква икономика да говорим, след като тъмните сили пречат за развитието на българската икономика и се опитват да я унищожат-няма икономика-има борба на светлите сили с тъмните сили.

И ако въобще може да става въпрос за дискусия, да се върна на темата.

http://www.economy.bg/economy/view/12360/undefined

Данните са малко стари, но пък са добри. И така, чисто сме получили 1,3 милиарда евро от ЕС. Само не разбрах, това усвоените пари ли са или тези които ни отпускат, а ние сме усвоили само част?

Фружине, ясно е, че всички не мога да са богати, но това не е и нужно. Нужна е средна класа, а тя не може да изникне така от нищото. Точно такава широка средна класа може да попречи на твоите 'активни малцинства' да дърпат конците (при положение, че тези малцинства действат в ущърб на об-вото). В тоталитарните общесва, които ти толкоз обича, има такава псевдо средна класа (пролетариат, пролетариат плюс селяни и трудова интелигенция), но тя никога не е имала собствено мнение. Тоталитарните общества са клисически в това отношение. 'Активно малцинство' е начело на държавата и по всички начини законни и тоталитарни подтиска мнозинството. Демокрацията може да е лоша, но е единсвения начин да се промени това нещо. Но демокрацията трябва да има реална опора и това е средната класа. Там където не е имало такава, демокрацията трябва да я 'създаде'. А това е бавен, продължителен процес. Много важна е спазването на правилата и законите. Това е най-големия бич в БГ - неспазването на законие, камо ли правилата. Тук има доста добри и квалифицирани юристи, нека те да кажат защо толкоз години съдебната ни с-ма не се реформира. Но това са азбучни истини ;).

Фружине, много си ми интересен. Уж си сиромахофил (или мил, не знам как е правилно), считаш, че бедните и необразованите няма как да се образоват и да станат богати, защото нямат шанс, а мразиш циганите, които пък хептен нямат шанс. Отгоре на това си противник на по-доброто образование, застъпник на патриалхалния срой, който ограничава жените и им отрежда ролята на домакини, в краен случай мед. сестри или даскалици ;).

И друго ми прави впечатление. Тъй като приема, че всички не могат да станат богати, не желае погатите да управляват значи просто иска всички да се държат бедни. Това даже не се социализъм или идеализиран комунизъм, това си е точно сталиновата с-ма в чист вид. С постоянни чистки (бесене или разстрелване на стадиона ако може) през няколко години за да няма богати, ама и инакомислещи. Вие (ти и Набора, а и други) превъзнасяте китайския модел, щото от време на време беси по н якои и друг милиардер ;). Само че забравяте, че точно това е управление на акивно малцинство, което решава кой да стане милиардер, кой да работи във фабриките, кой да бере памук или сади ориз и кой да гние в рудниците. Посочваш ми средната работна заплата в Китай. Но я извади милиардерите и висшите чиновници и служители на фирми, извади заплаите на партийните функционери и ще видиш за колко работи обикн овенния китаец.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, ясно е, че всички не мога да са богати, но това не е и нужно. Нужна е средна класа, а тя не може да изникне така от нищото. Точно такава широка средна класа може да попречи на твоите 'активни малцинства' да дърпат конците (при положение, че тези малцинства действат в ущърб на об-вото). В тоталитарните общесва, които ти толкоз обича, има такава псевдо средна класа (пролетариат, пролетариат плюс селяни и трудова интелигенция), но тя никога не е имала собствено мнение. Тоталитарните общества са клисически в това отношение. 'Активно малцинство' е начело на държавата и по всички начини законни и тоталитарни подтиска мнозинството. Демокрацията може да е лоша, но е единсвения начин да се промени това нещо. Но демокрацията трябва да има реална опора и това е средната класа. Там където не е имало такава, демокрацията трябва да я 'създаде'. А това е бавен, продължителен процес. Много важна е спазването на правилата и законите. Това е най-големия бич в БГ - неспазването на законие, камо ли правилата. Тук има доста добри и квалифицирани юристи, нека те да кажат защо толкоз години съдебната ни с-ма не се реформира. Но това са азбучни истини ;).

Фружине, много си ми интересен. Уж си сиромахофил (или мил, не знам как е правилно), считаш, че бедните и необразованите няма как да се образоват и да станат богати, защото нямат шанс, а мразиш циганите, които пък хептен нямат шанс. Отгоре на това си противник на по-доброто образование, застъпник на патриалхалния срой, който ограничава жените и им отрежда ролята на домакини, в краен случай мед. сестри или даскалици ;).

И друго ми прави впечатление. Тъй като приема, че всички не могат да станат богати, не желае погатите да управляват значи просто иска всички да се държат бедни. Това даже не се социализъм или идеализиран комунизъм, това си е точно сталиновата с-ма в чист вид. С постоянни чистки (бесене или разстрелване на стадиона ако може) през няколко години за да няма богати, ама и инакомислещи. Вие (ти и Набора, а и други) превъзнасяте китайския модел, щото от време на време беси по н якои и друг милиардер ;). Само че забравяте, че точно това е управление на акивно малцинство, което решава кой да стане милиардер, кой да работи във фабриките, кой да бере памук или сади ориз и кой да гние в рудниците. Посочваш ми средната работна заплата в Китай. Но я извади милиардерите и висшите чиновници и служители на фирми, извади заплаите на партийните функционери и ще видиш за колко работи обикн овенния китаец.

И в тотализация и в демокразия и с вождове винаги малцинство е начело. Това е азбучна истина.

А дали е необходима средна класа? Или това е мит от отминало време. На човек е необходимо много малко за да е сравнително доволен. И няма граница колко да има за да е недоволен. Много от средата е съ-отношение с комшията и пропаганда. Има достатъчно примери за това. Колкото по-развито едно общество, толкова по-тъпи са хората, вервайте ми. Поне на този етап.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За Фружин:

Просто е, мойто момче

"They are not clean systems; we run clean systems. Their rule of law is wonky; we stick to it. We become reliable and credible to investors.”

“Those with good minds to be scholars should also be inventors, innovators, venture capitalists, and entrepreneurs; they must bring new products and services to the market to enrich the lives of people everywhere.”

“There is no reason why third world leaders cannot succeed…if they can maintain social order, educate their people, maintain peace with their neighbors, and gain the confidence of investors by upholding the rule of law.”

"The quality of a nation’s manpower resources is the single most important factor determining national competitiveness. It is the people’s innovativeness, entrepreneurship, team work, and their work ethic that gives them that sharp keen edge in competitiveness.”

това са думите на лидера на страната с най-силна/развита средна класа

(познай кой е той)

Какво липсва при нас в момента? При нас липсват върховенството на закона, спазването на правилата и законите, етиката и способността ни да работим в екип.

ПС

Аз дори не смятам че проблемът се състои/концентрира в това, че българите не поставят труда високо;

китайците и останалите източноазиати (и богатите и бедните) по обективни и разбираеми исторически причини - наличие на деспотизъм, феодализъм, конфуциански егалитаризъм, и маоистки комунизъм, също не поставят труда високо в ценността си система,

въпреки това успяват, заради по-горните си качества

(и обратно е възможно: латиносите и западноафриканците, грузинците, узбеките поставят труда много високо, но не са преуспели)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, физически е невъзможно масата хора да са богати. Броя на богатите хора е физически ограничен. Няма как всички да са собственици на фирми с по 10-100 работника, защото ако всички са работодатели кой ще е работника?

Всъщност може, ако се върнем в робовладелството и направим 90% от населението "говорещи вещи", тогава всеки "човек" ще има "говорещи вещи" в лична собственост. Поради това и хората чакат "да ги оправят", защото физически няма как да са активни. Обществено активен може да бъде човек от средната класа с горе долу нормални доходи, но с какъв акъл очаквате пенсионер с 150 лв пенсия и работещ с 300 лв заплата да е обществено активен? Адаш как очакваш беден човек да спазва правилата? Че то днес в България всеки който играе по правилата е обречен на мизерия. Сиромах човек жив дявол е казал народа ни още отдавна.

Как искаме да изглежда бедния човек в България?

Може би по африкански модел-роден и живеещ в сламена колиба, без образование, без ток и течаща вода в домът си, работещ за 3 долара на месец които да му стигат за физическо оцеляване? Наистина ли искате такъв живот за 4,5 милиона българи?

Достатъчно е държавата да спре или намали социалните плащания (да не се вземат пари от работещите и бизнеса), съдебната система да заработи нормалнота всички тарикати с по 300 лв заплата дето крадът работодателя и държавата да получат ефикасни наказания , да се намалят пенсиите (както призоваваше Невски), че да не се натоварват работещите и държавния бюджет , да увеличат цената на тока до нормални величини... ето ви ги десните решения. Пращаме 4,5-5 милиона души в копторите, оставяме 1 милион живеещи както живеят бедните на запад и малка прослойка свръх богаташи и всичко цъфти.

Това ли е дясното светло бъдеще?

В Европа и САЩ така ли е? Или тамошните бедни са си направо средна класа по нашите стандарти. Наистина ли си мислите, че като се намалят социалните плащания, пенсиите, и се увеличи цената на тока нашите бедни ще станат добият нивото на западните бедни?

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво е твоето решение Фружине? Болен Лидер начело, циганите в гета, екпроприация на всички частни капитали и средства за производство, полицейски контрол (щото не всички ще са съгласни). Даже това да се случи добрия чичко Путин няма да опусне безплатно или на ниска цена нефт и газ за да заработят нефтохимие и Кремиковци, а и да отпусне няма кой да ни купува продукцията (тоз добрия чичко Путин няма как да е олкоз добър ;)). Така ли ще се върнат милион и половина - два повечето млади гастербайтери? Надали, ще трябва да се опаше д-вата с двойна телена ограда, да се пусне ток и да се стреля без предупреждение, за да не избяга и останалото активно население ;).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

А твоето решение Адаш какво е? Намаляване на социалните плащания, намаляване на пенсиите, ред и законност (репресии), по ниски данъци за бизнеса. Резултата ще е продължаваща емиграция, 5 милиона души маргинали, 1 милион преживяващи как да е, и малка група олигарси... чудесна перспектива.

Но да видим, сега когато дойдат десните на власт и започнат да претворят това което описах в дела, макар и не така крайни, да видим колко ще се върнат, колко ще избягат... Или пак както и досега ще са виновни "тъмните сили", които с неистова злоба искат България да остане бедна и с всички мислими и немислими сили пречат на "светлите сили".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това дето си го написал хубаво Стинка. Обаче, 25 години я чакаме тая пазарна икономика да тръгне... пък накрая даже либерали от дойче веле казват, че има 4,5 милиона бедни с доходи до 400 лв в държава с 6 милиона.

Е добре, тая икономика кой ще я направи? Асан циганина, който кара на помощи и кражби? Или баба Пена на село дето взема 200 лв пенсия? Или някой току що изкласил младеж от школото, който си е намерил работа с 300 лв заплата ли?

Много ясно, че тази икономика ще се изгради от богатите и умните. Проблема е, че вече бая години я градят и вместо нещата да се оправят, те се влошават. Следва да се зададе въпроса-защо така, къде бъркаме?

Абе като гледам строителната бригада при едни познати, която им сменя покрива, май приза за баш работник отива у Асан циганина...

Докато начело на държавата стоят и управляват хора, които не са създали нищо със собствения си труд, ще сме на това дередже. Всяка продавачка на мекици в София има повече управленски опит от министъра на икономиката. Може би там се крие част от проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине очевадно или съвсем не си в час (което силно ме съмнява) или просто си ляляш, т.е. пропагандираш (именно заради акива като теб не бива да има полиика във форума, защото не политиката е лоша тема, а грубата пропаганда особено когато е самоцел).

Никой не смята да намалява нито пенсии нито заплати. Има си формули за индексация, които се спазват и от т.нар. десни правителства. Данаците за бизнеса са минимални, никой не смята да ги намалява, то и няма на къде. Въпроса е нещата да се вършат на светло и по закон, въпроса е да не се опитваме да заобикаляме европейските правила и препоръки, освен ако не го правим направо и аргументирано, защото в ЕС не могат да знаят всички особености, а и не им е това работата, и отално да погазваме нашите закони.

Ще се изразя малко по-ясно. Ние имаме 7-8 млрд. дефицит (18-20% от БНП), гърците имат най-малко 320 млрд (даже май Меркел не знае колко ;)). Заеми трябва да се вземат и не е опасно. Но трябва да се знае всеки лев къде отива, освен това всеки лев трябва да генерира (или да бъде взет с такава цел) някакви условия за развитие на икономиката. Разбира се част от тези пари ще трябва да се дадат за погасяване на стари задължения, но не могат да се взимат заеми за да се раздават на бедните. Така те по-богати няма да станат, а държавата ще тръгне бързо към фалит.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво е твоето решение Фружине? Болен Лидер начело, циганите в гета, екпроприация на всички частни капитали и средства за производство, полицейски контрол (щото не всички ще са съгласни). Даже това да се случи добрия чичко Путин няма да опусне безплатно или на ниска цена нефт и газ за да заработят нефтохимие и Кремиковци, а и да отпусне няма кой да ни купува продукцията (тоз добрия чичко Путин няма как да е олкоз добър ;)). Така ли ще се върнат милион и половина - два повечето млади гастербайтери? Надали, ще трябва да се опаше д-вата с двойна телена ограда, да се пусне ток и да се стреля без предупреждение, за да не избяга и останалото активно население ;).

В интерес на истината реално решения има. Но някой пречи да се приложат. Или има причини, които поне аз не знам. Или образованието ми по икономика е доста остаряло, знанията забравени и неадекватни с настоящата среда.

Но изходът отново си остава производство, включително на услуги.

За мен е най-елегантно е да се ограничи внос на продукт, който се произвежда в страната. Или просто да се стимулира нашият. До степен намаляне износа на капитали, точно за този продукт.

Вместо това ние закриваме наша фармация да стимулираме внос.

Вместо да си купя български домат, аз купувам вносен с табелка български.

Това вече е уникално. Хем нашия по-хубав та и името се ползва хем го няма.

В Китай, ако имат по-високи заплати, как произвеждат толкова евтин домат, че заедно със скъпият морски транспорт, излиза по-евтино на пазара. От Гърция нещата са сходни. Но там българите сами си ги гледаме, берем, внасяме и ядем.

Колкото да не са наши.

Като клиент вместо да си дам парите на български производител, аз храня чуждия.

Това е една от многото причини, поради които се изнасят пари на вън и добре, че са гастарбайтерите да внасят. Но и те почнаха да внасят по-малко, просто си живеят вече там хората, няма да вярват на политиците, като идиоти, като виждат, че може и по друг начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Фружине, ясно е, че всички не мога да са богати, но това не е и нужно. Нужна е средна класа, а тя не може да изникне така от нищото. Точно такава широка средна класа може да попречи на твоите 'активни малцинства' да дърпат конците (при положение, че тези малцинства действат в ущърб на об-вото). В тоталитарните общесва, които ти толкоз обича, има такава псевдо средна класа (пролетариат, пролетариат плюс селяни и трудова интелигенция), но тя никога не е имала собствено мнение. Тоталитарните общества са клисически в това отношение. 'Активно малцинство' е начело на държавата и по всички начини законни и тоталитарни подтиска мнозинството. Демокрацията може да е лоша, но е единсвения начин да се промени това нещо. Но демокрацията трябва да има реална опора и това е средната класа. Там където не е имало такава, демокрацията трябва да я 'създаде'. А това е бавен, продължителен процес. Много важна е спазването на правилата и законите. Това е най-големия бич в БГ - неспазването на законие, камо ли правилата. Тук има доста добри и квалифицирани юристи, нека те да кажат защо толкоз години съдебната ни с-ма не се реформира. Но това са азбучни истини ;).

Фружине, много си ми интересен. Уж си сиромахофил (или мил, не знам как е правилно), считаш, че бедните и необразованите няма как да се образоват и да станат богати, защото нямат шанс, а мразиш циганите, които пък хептен нямат шанс. Отгоре на това си противник на по-доброто образование, застъпник на патриалхалния срой, който ограничава жените и им отрежда ролята на домакини, в краен случай мед. сестри или даскалици ;).

И друго ми прави впечатление. Тъй като приема, че всички не могат да станат богати, не желае погатите да управляват значи просто иска всички да се държат бедни. Това даже не се социализъм или идеализиран комунизъм, това си е точно сталиновата с-ма в чист вид. С постоянни чистки (бесене или разстрелване на стадиона ако може) през няколко години за да няма богати, ама и инакомислещи. Вие (ти и Набора, а и други) превъзнасяте китайския модел, щото от време на време беси по н якои и друг милиардер ;). Само че забравяте, че точно това е управление на акивно малцинство, което решава кой да стане милиардер, кой да работи във фабриките, кой да бере памук или сади ориз и кой да гние в рудниците. Посочваш ми средната работна заплата в Китай. Но я извади милиардерите и висшите чиновници и служители на фирми, извади заплаите на партийните функционери и ще видиш за колко работи обикн овенния китаец.

Анждък;

Това което пишеш е "ключът към бараката"

(хората с крайно ляво мислене не могат да разберат какво пишеш - какво е значението и смисъла на средната класа, защо и как)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе като гледам строителната бригада при едни познати, която им сменя покрива, май приза за баш работник отива у Асан циганина...

Докато начело на държавата стоят и управляват хора, които не са създали нищо със собствения си труд, ще сме на това дередже. Всяка продавачка на мекици в София има повече управленски опит от министъра на икономиката. Може би там се крие част от проблема.

Част от проблема-може би е този, който визираш тук (сега)

Големият проблем на българските политици (и на българите) се състои в това че са/сме (културно) обременени с инфантилност и идиотизъм, когато се касае до разбиране и имплициране на неща като Rechtsstaat

(все едно да очакваш някои третокласник да прави етимологични разбори)

В тази връзка

Вижте какво точно означават и как се обясняват според/от доклада на венецианската комисия първите четири компомента:

http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-AD(2011)003rev-e

(1) Legality, including a transparent, accountable and democratic process for enacting law
(2) Legal certainty
(3) Prohibition of arbitrariness
(4) Access to justice before independent and impartial courts, including judicial review of
administrative acts
Не ви ли прави впечателение че българските политици "залагат" (по-точно са заложили ) в системата (си) обратното на записаното в точки 1, 2 и 4 в доклада на венецианската комисия?
/Приемането на закони в движение, конюнктурно, според дадени партиийни или групови интереси и цели (което е "запазена" българска марка от последните години за ГЕРБ и най-вече за БСП&сие) например корумпира или направо обезсмисля Legal certainty; Същото се случва и при приемането на двусмислени/спорни текстове и закони от народното събрания - последният случай от "поредицата" е НК/
Остава въпросът кой е "лудият" (този който "позволява" и е толерантен към такова гибелно управление е българският избирател)
Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Я какво си намерих с един бърз сърч по гугъл.

http://www.investor.bg/aziia/336/a/kitai-celi-pone-13-godishen-ryst-na-minimalnata-zaplata,129938/

Минималната работна заплата в Китай варира месечно между 870 юана (140 долара) в Чунцин и 1500 юана (240 долара) в Шънджън и.

Минимална работна заплата между 140 и 240 долара, искат да я качват по 15% на година.

http://www.extremecentrepoint.com/archives/11013

Според тази статия, средната заплата в Китай е 554 долара.

Ето какво пише 24 часа, минимална заплата в Китай 240 долара, в Индонезия 228.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2150012

post-70-0-43571700-1402513151_thumb.jpg

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бравос! Знчи Китай има две ставки (минимум две де) за минимална работна заплата ;). А за средна колко има? Уфсс, Фружине, пак си мисля, че нещата са ти ясни, а просто си правиш нескопосан опит за някква пропаганда!?

По-горе ме питаше, защо само в БГ всичко се обяснява със стария 'строй', че не било така в Чехия и Полша. Глупости на търкалета! В Полша съм би малко, но ще припомня че там напримр до 75% е имало частни земеделски производители. За Чехия поне веднъж съм писал тук мнението на един стар БГ гастербайтер (от 36-та миналия век), които е казал (знам го от дъщеря му, която говореше български, ама доста архаичен ;)), че комунизма тотално е развалил чешкото трудолюбие. Всъщност и аз сам го видях за времето в което бях там ;). А и Глахад също добре го е обяснил!

Тъй като почти не гледам телевизия, много слушам радио, ама много. Та ето ти още един пример, за БГ. Една стара жена от село с пенсия от 140лв., от която дава 60 за лекарства, спомена, че някакъв си министър (голям тъпнар) и казал : "Малко сте работили, затова имате малки пенсии"! А тя има над 30 години стаж, ама в............ТКЗС-то! Че е работила много спор ням, ама колко бяха трудодните в ТКЗС-то? А кой напрви ТКЗС-тата? Спомням си и друго, което пк съм споменавал. На един изпит по История на БКП, дна моя колежка с рабфаг от Пловдив, но родена в пловдивско село, каканижеше напълно в духа на ....времето (не съвсем беше 86-та година вече), колко велико постижение е ТКЗС-то, колко било готино, какъс страхотен скок (бе англ тук ряпа да яде в темата за ТКЗС-тата ;)) било. Изпитващия (доцент, не му помня името, ама си имаше собствено мнение без да е 'дисидент') скочи и кресна: "Ма колежке, като е толкоз добре, що не си останахте на село в ТКЗС-то" и я скъса ;).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, който може прави, който не може си намира 101 извинения.

Навремето е имало един лаф "хората гласуваха с краката си" като бягат от социалистическа България. Е днес пак, отново и в огромни количества гласуват с краката си заявявайки че не желаят да живеят в днешна България. А десните заявяват-не България върви в правилната посока и всичко е наред. Ами като е наред защо има толкова много имигранти?

Комунизма отдавна не съществува, хората които го олицетворяваха и техните деца отдавна са го погребали, забравили и са навсякъде. Преходът свърши окончателно между 1998 и 2001 година. Пречели били левите и русофилите. С какво попречиха? Извадиха България от НАТО? Сключиха съюзен договор с Русия? Че нали баш най лявата партия въведе плоския данък-ако това е лява икономическа политика аз съм жираф. Да са одържавявали левите правителства? Да са възраждали държавната собственост? Да са създавали непоносим климат за частния бизнес?

Икономически България се развива в точно определени рамки. Или забрави, че сме член на НАТО и ЕС и Йотингер ни дърпа ушите за най малкото?

Сещаш ли се за инициативата на предното правителство да праща емисари сред българите в чужбина да ги увещава да се върнат. Е хайде, убедете ги, че вървим в правилната посока, че скоро законите ще се спазват, доходите ще се вдигнат, бизнес климата ще се оправи.

Да, така е разбира се, но "тъмните сили" пречат, а хубавото на тъмните сили е, че са вездесъщи, но незрими-те са навсякъде, но никъде конкретно. Битката с тях е безкрайна, но затова ожесточена, а поразийте които нанасят огромни.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...