Отиди на
Форум "Наука"

Кои професии имат и кои нямат бъдеще?


Recommended Posts

  • Потребител

С помощта на интернет бързо и сигурно преминаваме от индустриалната към IT епохата или както още я наричат- човешката ера.Не съм споменавал, но работя в сферата на човешките ресурси и тези промени ги усещам ежедневно.Например все по-често се случва работодателите да търсят работника, вместо обратното.Ако работникът е особено ценен, дори някои работодатели го преследват(headhunting).

Интересно ми да я чуя колкото се може повече мнения по два-три въпроса.

Кои според вас са професиите, които ще отпаднат в близко бъдеще?Някой може ли да прогнозира някоя нова професия?

Какви качества ще се ценят все повече в един служител?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да отпаднат.. Интересно, аз бих погледнал от обратната страна - колко нови немислими досега ще се появят. Но да отпаднат.. Ти си HR-ра де, ти ще кажеш.

Или може би да - всички онези, които могат да бъдат заменени от робот / компютър.

Виц:

В яйцеферма влизат изненадващо вътрешни одитори. Искат първо да се видят с HR-a и питат. Отговоря един работник наблизо:

Ами той, яйчаря е на курс...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

изпълнител на смъртната присъда

Ледъжия -който продава лед на буци

Телефонистка- която свързва помежду си клиентите

Нормаджия- който определя нормите в производството

куриер- този който крещи топ новината и така продава вестника

содаджия

калпаджия- който прави бомбета

този който подковава обувките с кожени подметки с железа

часовникар

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-древната професия, не случайно е най-древна.

Тя ще си остане вечна, каквото и да се случи.Една професия, която ми излезе сега на акъла- онлайн юрист, който ще те обслужва, където и да си в света.И изобщо всичко, което е онлайн ще се налага все повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

То компютрите да почнат по-успешно да разбират говор да видиш как цели колцентрове и симултантни преводачи ще вземат вземат да изчезват...

Това се сетих като говорим за онлайн, щото много често онлайн помощтта за нещо /съпорт центровете приерно/ често вече е без много много човешка намеса. Само ако питаш нещо ново дето го няма в базите данни, тогава ще получиш имеил примерно

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То компютрите да почнат по-успешно да разбират говор да видиш как цели колцентрове и симутантни преводачи ще вземат вземат да изчезват...

Това се сетих като говорим за онлайн, щото много често онлайн помощтта за нещо /съпорт центровете приерно/ често вече е без много много човешка намеса. Само ако питаш нещо ново дето го няма в базите данни, тогава ще получиш имеил примерно

Хаха- това за кол центровете беше добро, жалко че в България тъкмо взеха да осигуряват работни места и скоро няма да има нужда от тях.

А иначе зависи от фирмата, ако е монопол никога няма да си мръднат пръстта да ти пишат имейл, камо ли да ти се обадят по телефона.Вече друга става картинката, когато има още 2 или 3 големи конкуренти на пазара.Това лято си прекарах интернет на Виваком и след като го закачиха мина един ден и ми се обадиха да ме питат дали съм доволен от услугата.Не бях доволен, изпратих екип, оправиха проблема и след още един ден пак ми звънят и питат дали съм доволен...Това нещо беше немислимо преди години, когато имаше само един оператор.И между другото хич не съм фен на виваком, просто друг интернет на селото си не мога да прекарам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хаха- това за кол центровете беше добро, жалко че в България тъкмо взеха да осигуряват работни места и скоро няма да има нужда от тях.

Е, мерси. Споко, няма да стане скоро, гарантирам го доколкото съм в крак с технологиите. Иначе и аз четох, че у нас условията са подходящи за този вид услуги

За другото - този стримеж го има във всяка по-голяма и техологична фирма. Ако... натиснете "1", Ако ...

Скоро няма да се избяга от живия оператор

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може би не трябва да говорим точно за изчезване, а за драстичен спад. Защото има много професии, които са загубили масовост, но продължават да се срещат, в някои случаи просто като атракция - файтонджии, майсторите на Етъра и др. под.

Предполагам, че ще оредеят доста от тези дето се занимават с печат - вече все по-често се ползват електронни издания, електронни съобщения, а вече се гласят и за електронни бюлетини за гласуване.

Може би ще продължи спада на пощенските услуги. Вече се правят експерименти с летящи куриери за доставки на стоки по каталог.

А какво ще се появи - ами пилот на космически автобус.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Залез и спад на някои професии:

- Библиотекар, машинописка, служител във видеотека, пътнически агент, разносвач на вестници, телефонист, пощальон, работник в петролния добив, обущар, шивачка и операторка на шевна машина, печатар, часовникар, туроператор, счетоводител, преводач, помощник-юрист, таксиметров шофьор, авиодиспечер, застрахователен посредник, тютюнопроизводител, файтонджия, коминочистач...

Относно футурологичните професии ми е малко по-трудно. Трудно ми е да прогнозирам, понеже не съм футуролог.

А иначе, какви професии ще се търсят повече в краткосрочен план... Да видим...

- Психотерапевт, психиатър, криминален психолог, биоземеделец и производител на екологични храни, финансов консултант, готвач в екзотични ресторанти (индийски, китайски, японски, корейски, турски, ливански, руски, сръбски, мексикански, гръцки, арменски, еврейски и др.), дизайнер за вътрешно обзавеждане на дома, интернет (онлайн) търговец, търговец на предмети на изкуството, антики, монети и пощенски марки, служител в агенция за домашни помощници, за гледане на деца и възрастни, както - и на животни, служители за кетъринг и парти услуги – готвене и организиране на партита и забавления (аниматори), фризьорки, козметички...

Какви умения ще се търсят на пазара на труда?

- Професионални умения, инициативност и предприемаческо мислене, владеене на родния/майчиния (български!) език, владеене на чужди езици, компютърни умения и познания (софтуер и програмиране), математически, икономически и технически знания и умения, умения за учене, за управление на времето, за управление на конфликти и за управление на (ди)стреса, презентационни умения, лидерски умения, умения за работа по проекти, умения за работа в екип.

Аз бих се опитал да отговоря и на един друг интересен въпрос, а именно:

Какво влияе най-силно на професионалните ни планове?

- личните интереси и хобита

- семейният "културен капитал"

- постиженията в училище

- медиите

- семейството

- приятелите

- известни професионалисти

- книгите

- филмите

- кариерните консултанти

- учителите

- училищните психолози

- психотерапевтите

- кариерните тестове

- друго

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Администратор

Ето една нова статистика от Капитал:

355331277_243261668450133_3219096226538844985_n.jpg

 

Професиите на бъдещето: Повече технологии, цифровизация и изкуствен интелект

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/ikonomika/2023/06/21/4497949_profesiite_na_budeshteto_poveche_tehnologii/

Докладът на Световния икономически форум за бъдещето на професиите в следващите пет години описва възможностите и перспективите пред бизнеса и служителите

Докладът за бъдещето на работните места за 2023 г. проучва как ще се развиват работните места и уменията през следващите пет години
 Докладът за бъдещето на работните места за 2023 г. проучва как ще се развиват работните места и уменията през следващите пет години    ©  Цветелина Белутова
 
Темата накратко
  • Проучването за бъдещето на професиите дава полезни данни за развитието на трудовия пазар за периода от 2023 до 2027 г.
  • Бизнесът приема за положително навлизането на технологиите и изкуствения интелект.
  • Ключов фактор за професионална реализация е развитието и изграждането на умения.

Можем ли да планираме бъдещето си поне за следващите пет години? Вероятно, ако се зачетем в последния годишен доклад на Световния икономически форум (СИФ) за бъдещето на професиите ще можем поне да знаем какво ни очаква в посока на професионалната реализация. Ще можем също така да премислим необходимостта от промени, както и къде и как трябва да започнат те най-напред.

Цялата статия: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/ikonomika/2023/06/21/4497949_profesiite_na_budeshteto_poveche_tehnologii/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...