Отиди на
Форум "Наука"

Україна, а сега накъде?


Recommended Posts

  • Потребители

Същото, което в България някога се е наричало мегдан - площад.

По този повод се коментира, че Украйна се е върнала към началата на демокрацията, когато всичко се е решавало на агората, т. е. на площада. От там идва и демокрация - народът на площада е решавал съдбините си. Явно сега управляващите в Украйна искат да въведат площадната демокрация.

Съветът на Майдана одобри новото правителство на Украйна http://www.blitz.bg/news/article/252825

Новото правителство на Украйна ще се съгласува с Евромайдана. Яценюк: Правителството ще е легитимно след подкрепата на хората http://www.dnes.bg/iztochna-evropa/2014/02/25/novoto-pravitelstvo-na-ukraina-shte-se-syglasuva-s-evromaidana.217092

През 1997 г. и в България имаше един, който от стъпалата на храма „Александър Невски” се закле: „Ние няма да ви предадем!” Явно и украинците тръгват по нашия път. Първо обаче, те изглежда ще трябва да решат въпроса, който решаваха напоследък страните, участващи в разпада на последните империи: преди да се обединим, трябва да се разграничим

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 551
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

патаклами стават и в Харков /разбира се западните медии мълчат/:

http://mykharkov.info/news/sergej-zhadan-prizval-xarkovchan-k-dialogu-video-45841.html

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Без да вземам страна кой "прав" и кой "крив", а и никога едната страна не е само "права", каквото и да значи това (никой от нас не знае конкретната задкулисна истина, която я излезе някога на яве, я не), мисля, че ставащото в Украйна е предизвестено само по себе си. В исторически аспект за тази територия има някои обективни фактори, които рано или късно, по един или друг повод или предизвикана ситуация, щяха сами по себе си да доведат до ставащото.

Какво имам предвид: първото, най-добре го посочи един руски журналист от московска медия (цитирам по памет, но с точния смисъл) - в момента не става дума за разпадане просто на държавата Украйна, а на Украйнската ССР. Разликата е огромна, ако разбирате. И в тази връзка, в един форум, където руснаци и украйнци се нападаха един друг, всеки с аргументите си, една украйнка каза само едно нещо - проблемите на Украйна идват от това, че в някои територии живеят хора, които не се имат за украйнци и никога не са се имали за такива.

Е, като съберете двете неща като обективни причини, то е ясно, че няма как нещо да не случи с тази територия, наречена днес все още "Украйна". А, конкретни поводи - то за всичко и винаги има такива в историята.

Редактирано от DendroaspisP
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Украйна се дели на две Путинщина и Хохландия :)

Едно нещо миналото лято по протестите ми идва на акъла и сега. Путин да вземе да ги избира прорускориентираните му съюзници по Източна Европа малко по-кадърни. Щото това на нищо не прилича неможе всеки напорист крадец и некадърник да се издига само щото е верен на Москва. Некадърността и корупцията водят до ужасяващи затъвания и после хората намразват и Русия. Това важи както за нас, така и за Украйна, така и за целият бивш СССР.

И все пак във източна и южна Украйна има много рускоговорящи и русофили, който все пак се самосъзнават като украинци и си искат Украйна. Това също небива да се подценява. Затова най-напорист е Крим сега, Донбас все още е сравнително спокоен. Но крайният национализъм на западно украинците може да предизвика контра реакция на изток. Определено трябва едно умерено и спрямо изтока и спрямо запада управление в страната.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

при така стеклата се ситуация - никакъв шанс. Иначе Украйна до 2010-та си я управляваха западенски правителства /ръководени от президентите Кравчук, Кучма, Ющенко/, които си бяха същите корумпета, ама се заиграваха с Щатите и Европа. Само че бяха контра на руснаците и бяха удобни.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

патаклами стават и в Харков /разбира се западните медии мълчат/:

http://mykharkov.info/news/sergej-zhadan-prizval-xarkovchan-k-dialogu-video-45841.html

на фотката е кмета на Харков Генаддий Кернес

а това долу е предният кмет Добкин, на който Кернес бил пиар (на клипа е с якето и шалчето и гласа зад кадър)

когато предизборните клипове са такива, рано и късно - има предавания на живо от площадите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

" ї "- не че нещо, ма нали във форума трябваше да се пише на български. Та питам кога сме въвели нова буква?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже имаше грешка в заглавието, реших да подходя по-креативно, а и за да се различава новата тема от старата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, аз наистина съм либерал ;). Но даже аз не мога да променя ситуацията :)! Политиката на Русия не само в Украйна, а навсякъде е като слон в стъкларски магазин. Най-скъпия газ потребавяше Украйна, да не говорим а шоколадените и други 'войни'!

Фружине, за разлика от теб смятам, че хората са не братя, а имат равни права, т.е. че и най-бедния, най-гнусния циганин/евреин/негър има не по-малки права от мен, но няма братя при държавите. Има интереси! Ако утре Русия анексира Укрйнаа, не нам дали ще има реки от кръв? Но определено западна Украйна ще се надигне да изгони руснаците и съвсем няма да бъде мирно за клетите руски солджъри. И ще има бежанска вълна, при условие, че това стане. Оооо и то каква! Не знаеш колко украинци има в Чехия, предполагамм поне два пъти повече в Словакия и три пъти в Полша. Ако Русия анексира Украйна, тези хора ще трябва да напуснат, не че са законно там, но вече ще бъдат.....граждани на Русия (то и Путин може да си ги ииска). Но те няма да напуснат, а ще докарат семействата си, а с тях и други.

Много ми е интересно, ти жив украинец виждал ли си? Говорил ли си с тях, знаеш ли от какво се вълнувт. За разлика от теб а съм контактувал и то доста, особено последните 6 месеца от престоя ми в Чехия. По едно време единствения не украинец с когото контактувах беше един словак живеещ дълго време в Чехия.

Писал съм го, но ще повторя! Поддържах контакт с един украинец, разбирахме се на чешки, въпреки, че той вкарваше много руски и шльонск когато говореше, може би защото знеше, че съм българин и че съм роден в Моравия и то точно там дето се е зародил шльонския (чешко-словенско-полско-руски), с чехите говореше бвно на почти беукорен чешки. А го разбирах перфектно и на чешки и на шльонск и на руски даже (а руски не говоря, но разбирам, и не говоря не заради русофобщина, а ащото не мога да се оправям с падежите на момента, а държа като говоря да мме разбират). Това беше докато не качи веднъж в колата един украинец и не почнаха да говорят на.....украйнски. Сори Ромне, спорили сме с теб за езика, но аз не разбрах почти нищо! И това от Острава до Бърно с поне 5 спирания и по малките пътища. Повече от два чс. Накрая се принудих да си припомня руския и да помоля да говорят на по-познат език визирайки руския (не английски или чешки). Оказа се, че новия спътник не знаел руски ;). И наистина не знаеше!

Аз също познавам много украинци. Почти всички (без двама) са от "руската" част (основно Одеса и няколко от Днепропетровск и Донецк). Доста негативно са настроени към "западенците" (смятата ги за смахнати, фашисти и т.н). Тези над 40 години не говорят украински, а младите (дори 20-25 годишните) го говорят лошо. Готови са на крайни решения ако руския се забрани за ползване в институциите или се затворят руските училища (над 90% са учили в такива училища).

Другите двама са съответно от Лвов (има се за етнически поляк и не му пука за Украйна) и от Ужгрод (той презира кацапите).

Познавам и трима бесарабски българи - изпитват сантименти към Русия и са настроени срещу западенците.

Единственото общо между всичките ми познати украинци е умразата им към политиците. Не само Янукович, но също и към "газовата принцеса" Юлия, Юшченко и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Одеса е украински град колкото Лвов ;). Ужгород пък е почти Словакия ;). Руския не би трябвало да се забрани. Лошото е, че крайните решения пораждат крайна реакция (кои са кацапите?).

Политиците всички ги мразят :)! Защо ли? Защото не сме на тяхно място. Но ето в таи тем се поставете на тяхно място и намерете решение за Украйна :)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

кое точно й е украинското на Одеса? Питам от чисто любопитство.

И едно видео за размисъл:

http://www.youtube.com/watch?v=WyGXQML0jiE

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кацапи са мускалите :)

Крайните настроения, на който сега се чудят как да угодят са създадени също от тези политици. Винаги съм казвал, че трябва да се внимава с пропагандата за раята.

И точно Кучма и Кравчук си бяха такива среднисти, който търсеха баланса между западна и източна Украйна.

Езиковия проблем бе началото на протестите в Украйна. Но без руският език украинците губят южна и източна Украйна. И това вместо да се обяснява и да са толерантни към рускоезичието, те го приемат като враг номер едно на Украйна. Трябваше да се възпитава един по-голям толеранс към руският език. Доколкото аз познавам хора от източна Украйна, макар и рускоезични и антизападно настроени те все пак се самопределят като украинци. И отнемайки им правото да използват руския език за държавни цели западноукраинците ги тласкат зорлян в противостояне. А ето първият закон, който приеха бе за отмяната на правото на друг език в регионите, където се говори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кое точно й е украинското на Одеса? Питам от чисто любопитство.

И едно видео за размисъл:

http://www.youtube.com/watch?v=WyGXQML0jiE

Именно! Одеса си е руски, Лвов полски.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Събиране на Русия, Украйна и Беларус в една държава. Това би решило всички проблеми веднъж и завинаги. Това е естественото и мирно решение на въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мирно ли? Дали? Да оставим САЩ и ЕС, т.нар. 'бандеровци' от зап. Украйна биха ли приели това решение? Ами то за какво бяха протестите? Да оставим ЦРУ, МИ-5/6 и МОСАД ;), за какво умряха поне 100 човека?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знаех че бандеровците са провеждали етническо прочистване и на поляците, в големи мащаби с убийства на жени и деца:

http://freepublish.ru/avto/volyinskaya-reznya-prestuplenie-i-nakazanie/

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бандеровци са само част от картинката, то не е останало много за 'прочистване' след подялбата на Полша от Сталин и Хитлер ;).


Бандера не е управлявал реално, бил е един вид параван. То всъщност и Петлюра управлява със щиковете на германците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи вижте, дано да няма гражданска война! Няма как да се избегнат 'политическите дразги'! Както и пралелите с нас, но нека се въздържаме от правене на последното, защото ще е в нарушение на правилата. Идеята на темата беше, какво трябва да направи една банкрутирала д-ва, притисната от мощен съсед с претенции, както териториални, така и въз о-нова на собствните граждани, разделена и по етнически с-в (по-скоро по самоопределение) и по политически пристрастия. Единствената алтернатива е залитането на другата страна, но това ще е свърано с реки промени и непопулярни мерки. Кое е по-доброто? Не за света, за украинците! А не е ли най-добре, страната да се раздели или поне да се отстъпи Крим, които и исторически не е част от Украйна? Но там пък има доста народ определящ се като украинци или по-общо - не руснаци (около 32%). И дали ако се отстъпи Крим, това няма да доведе до отцепване на Харков и на украйнския изток?

Мисля, че руските управляващи не искат да присъединяват някакви украински територии. Искат да имат влияние в украинската политика. Защо им е да си вкарват таралеж в гащите? Много по-изгодно е едно марионетно правителство.

Може би само Крим е изключение, но според мен, там ги устройва да имат бази и широка автономия на Крим.

Адаш, ти /и всички либерали/ изключително негативно представяте Русия и Путин. Сякаш Путин е някакво чудовище, което само мисли как да избие милиони украинци, а руснаците искат да осъществят етническо прочистване, да убиват, да унижават и мачкат клетите украинци.

Ти не можеш да приемеш, че украинците и руснаците са братски народи, и векове наред живеят заедно. Ако утре Русия анексира Украйна /най лошия според либералите сценарий/ няма да има масови убиства, нито реки от кръв, нито бежанска вълна... Просто ще започнат да живеят отново по братски в една държава.

те и поляците и финландците са живели с дълго с руснаците, ама ако знаеш как се обичат

сега сериозно, наистина отношенията руснаци - украинци никога не са били както руснаци - поляци, но разделение си има.

както беше посочено и от други, западно-украинците не обичат много руснаците. и никога не са ги обичали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно! Одеса си е руски, Лвов полски.

Проблема е, че не е само Одеса.

В Херсон, Николаев, Севастопол, Бердянск и Мариупол (в тези градове съм бил лично) е същото.

В Днепропетровск, Донецк и Харков навярно е подобно. В Крим е ясно.

Проблема на политиците в Киев са националистите от "Десен сектор". Реално те са властта в столицата, а и в цялата западна част на страната. Радата няма как да не приема крайни решения, защото иначе ще имат близка среща със сотните. Докато властта е в радикалите няма как да се стигне до обединение на нацията, обаче кой ще излезе срещу "Десен сектор"? Беркут (Жандармерията) е разформирована (на изток и юг отказаха да се подчинят), милицията май и тя. Армията по-добре да стои в казармите, защото е възможно въвличането ѝ да доведе до гражданска война. Нищо чудно Радата да бъде заставена да инфилтрира радикалите в новата милиция/жандармерия.

Въпроса е кой стои зад "Десен сектор" и каква е реалната му цел?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво ще рече майдан?

"Майдан" е турцизъм.

В новобългарския е познат като мегдан - широко място в средата на селото.

Редактирано от Eньо
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Събиране на Русия, Украйна и Беларус в една държава. Това би решило всички проблеми веднъж и завинаги. Това е естественото и мирно решение на въпроса.

Южна Молдова също и оттам - един ,,свободен коридор,, през Северна Добруджа и да си вземат и Задунайската губерния тоже...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спор няма, това са си руски градове, но какво е решението? И има ли лесно? Това дето предложи Фружин е инфантилно.

Сега няма как да има решение. Нужно е спокойствие и възстановяване на държавността (без кръв и допълнителна конфрунтация).

ПП Става лошо. Умните глави в Киев са забранили тегленето на повече от 15000 гривни от банките, при очаквана хиперинфлация. Явно правителството е решило да намали вътрешния дълг и междуфирмената задлъжнялост - честито на печелифшите и жалко за народа.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...