Отиди на
Форум "Наука"

Големият надпис от Преслав - ХV век ?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Й. Табов said:

В книга на английски автор четох, че Атина би могло да е от ТАТИНА, та-Атина. Българското "Тате" е съзвучно с доста европейски думи със същото значение - фатер, патер  и т.н. Откъде може да е турската дума АТА - тате ? 

Не! Атина е скитско божество :) 

А-тина /не-обезчестена, не-пълна, не-тъпкана/. А- стар индо-европейски префикс в имената обозначаващ не- .

Затова е толкова въоръжена - да се справи със всеки,

 който дръзне да я нападне с кожения си меч :) 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 350
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 17 часа, Й. Табов said:

В книга на английски автор четох, че Атина би могло да е от ТАТИНА, та-Атина. Българското "Тате" е съзвучно с доста европейски думи със същото значение - фатер, патер  и т.н. Откъде може да е турската дума АТА - тате ? 

Atya, tata, apa, aton, atum......проблемът е само, че последните два са египетски богове на слънцето.....

Значи и египтецтите са тюрки?😮😆:cool2: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Значи и египтецтите са тюрки?

Всички сме чеда на едни и същи праотци, просто на някои им личи повече  sm67.gif sm208.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.02.2019 г. at 23:47, Exhemus said:

Не! Атина е скитско божество :) 

А-тина /не-обезчестена, не-пълна, не-тъпкана/. А- стар индо-европейски префикс в имената обозначаващ не- .

Затова е толкова въоръжена - да се справи със всеки,

 който дръзне да я нападне с кожения си меч :) 

Кой и как е родил Атина, защо тя не е мамина ... има си естествена причина да е татина ...

Така както цар Приам: когато Херакъл избил семейството му, ПОДАРИЛ на малкото дете живота. Кой знае защо оцелялото дете било наречено Подарк. Като пораснал и станал цар Приам, т.е. Прям, кръстил един от синовете си Мильо (пишат го Милиос, макар че на гръцки се произнася Мильо - да не вземем да мислим за етимологии). Друг син кръстил Главко ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.02.2019 г. at 22:38, Й. Табов said:

Кой и как е родил Атина, защо тя не е мамина ... има си естествена причина да е татина ...

Така както цар Приам: когато Херакъл избил семейството му, ПОДАРИЛ на малкото дете живота. Кой знае защо оцелялото дете било наречено Подарк. Като пораснал и станал цар Приам, т.е. Прям, кръстил един от синовете си Мильо (пишат го Милиос, макар че на гръцки се произнася Мильо - да не вземем да мислим за етимологии). Друг син кръстил Главко ...

Приам?  Ама за Приап е ясно - той винаги му е прям, прав де  :)

 А Главкос  на гръцки не беше ли посинял?  Обичало ракийцата детето...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.02.2019 г. at 22:38, Й. Табов said:

Така както цар Приам: когато Херакъл избил семейството му, ПОДАРИЛ на малкото дете живота. Кой знае защо оцелялото дете било наречено Подарк. Като пораснал и станал цар Приам, т.е. Прям, кръстил един от синовете си Мильо (пишат го Милиос, макар че на гръцки се произнася Мильо - да не вземем да мислим за етимологии). Друг син кръстил Главко ...

 Ами аз като един НеВиден етимолог, разчитам на чужди източници:

Приам първоначално се наричал Подарк. Когато Херакъл убил Лаомедонт и неговите синове, отмъщавайки му за измамата, той позволил на дъщерята на Лаомедонт Хезиона да остави при себе си един от своите братя. Хезиона избрала най-малкия, който носел името Подарк. Херакъл се съгласил да му дари свободата при условие, че Хезиона го откупи от робството. Хезиона дала за брат си своето покривало, след което Херакъл оставил юношата да царува в Троя под името Приам (от гръцкия глагол priasthai , „купувам“; оттам и Приам означава „откупен“.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Приам

Приа́м (лат. Priamus, др.-греч. Πρίαμος) — последний троянский царь, сын Лаомедонта и Стримо, шестой по счёту царь Трои; в общем счёте правил 40 лет. «Имя Приама — это достоверно эпитет хетто-лувийского происхождения со значением „первый“, „лучший“. … имя „Парис“ отражает вариант той же индоевропейской основы»

https://ru.wikipedia.org/wiki/Приам

и се чудя на какво да вярвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ако ми позволите да задам един леко нетактичен въпрос - напълно културно и възпитано, с надеждата да не засегна някой от участниците в диспута - темата не беше ли за " Големият надпис от Преслав", или греша? Ако греша, моля да ме извините.

Редактирано от Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Янков said:

И ако ми позволите да задам един леко нетактичен въпрос - напълно културно и възпитано, с надеждата да не засегна някой от участниците в диспута - темата не беше ли за " Големият надпис от Преслав", или греша? Ако греша, моля да ме извините.

Нещата наистина се поотплеснаха, но така е, когато стане въпрос за "прабългари".

Ами да се върнем към темата с едно кратко обобщение: в този надпис няма нито една дума или предполагаема граматическа особеност, която да може да се свърже еднозначно със синхронен по време тюркски езиков материал. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, sir said:

която да може да се свърже еднозначно със синхронен по време тюркски езиков материал.

Много езици не са писмени - това не означава, че не съществуват. Там е проблемът - в това време няма с какво да сравним текста - нито аварите, нито хазарите са оставили подобни паметници. А тези пък са недостатъчни за сигурен резултат. На други места пишат с руни. Може да се наложи да се чете и на тях.

http://www.kroraina.com/runic/kyzlasov1.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Пандора said:

Много езици не са писмени - това не означава, че не съществуват. Там е проблемът - в това време няма с какво да сравним текста - нито аварите, нито хазарите са оставили подобни паметници. А тези пък са недостатъчни за сигурен резултат. На други места пишат с руни. Може да се наложи да се чете и на тях.

http://www.kroraina.com/runic/kyzlasov1.html

Така е, много езици са безписмени. Някои като митичния чувашо-булгарски лир-тюркски обаче са оставили следи насам-натам. Знаеш ли например, че даже в любимия на някои "изследователи на прабългарския" бурушаски език има една абсолютно безспорна такава дума? Да, ама не и в наличния материал от България. А тези руни май нещо и тях не могат да ги разчетат през него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.03.2019 г. at 8:04, sir said:

Знаеш ли например, че даже в любимия на някои "изследователи на прабългарския" бурушаски език има една абсолютно безспорна такава дума?

По принцип смятам, че единични думи могат да се съхранят в разни езици, което може би означава някакви общи контакти

 

On 1.03.2019 г. at 8:04, sir said:

Да, ама не и в наличния материал от България.

Тоест, искаш да кажеш, че точно в нашия български тези архаизми ги няма ? Ако е това, според мен много важно е запазването на религията и обрядите. Точно тези племена съхраняват почти до днес най-старите обряди. Ние приемаме местната религия, а вероятно и много от езическите обряди. С това не искам да кажа, че непремено българите са дошли от Сибир, а просто че са изгубили голяма част от културата си.

On 1.03.2019 г. at 8:04, sir said:

А тези руни май нещо и тях не могат да ги разчетат през него.

Вероятно както и в нашия материал са просто недостатъчно като количество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честита Баба Марта!

Тъкмо повод да си спомним, че 1 март е римската нова година. Мартеницата е един хубав стар обичай с корени в римско време. И месеците на календара ни не случайно са с римски имена. Друг красив стар обичай е сурвакането - ако искате, може да вярвате на приказки, че за сурвакане използваме кадуцея на Хермес. Впрочем в някакъв смисъл това е така, само дето измислицата "кадуцей" е по-късно название на нашата сурвакница. Сурвакали ли са се някога гърците?

Темата е за Големия надпис от Преслав - няколкото думи в надписа, които са използвани по нашите ширини през 14-15 в., правят най-вероятно датирането му съм 14-15 век. Нищо повече.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Пандора said:

Тоест, искаш да кажеш, че точно в нашия български тези архаизми ги няма ? Ако е това, според мен много важно е запазването на религията и обрядите. Точно тези племена съхраняват почти до днес най-старите обряди. Ние приемаме местната религия, а вероятно и много от езическите обряди. С това не искам да кажа, че непремено българите са дошли от Сибир, а просто че са изгубили голяма част от културата си.

Понастоящем според мнозинството лингвисти чувашките фонетични особености не са архаизми, а нововъведения, по-късни развития. Това обаче въпрос, който слабо ме вълнува, тюрколозите да се оправят. Но ако искаш, може и архаизми да им викаме, няма особено значение. Ами нека да ги видим тези архаизми, както и доказателствата, че те са "прабългарски".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.03.2019 г. at 3:10, sir said:

Понастоящем според мнозинството лингвисти чувашките фонетични особености не са архаизми, а нововъведения, по-късни развития. Това обаче въпрос, който слабо ме вълнува, тюрколозите да се оправят. Но ако искаш, може и архаизми да им викаме, няма особено значение. Ами нека да ги видим тези архаизми, както и доказателствата, че те са "прабългарски".

Да, очевидно "архаизъм" не е точната дума. Но като цяло според мен една дума може да се употребява докато и предметът и дейността са все още в употреба. Друг е въпросът, че всеки език си има свои граматични закони. Нямах предвид само чувашите, а въобще всички народи които предполагаемо са контактували с българите и дори може би са асимилирали някаква част от тях. Аз също не се занимавам специално с доказателство на "чувашката" теория и въобще не съм я "проверявала". Просто изхождам от елементарната логика: българи идват отсам Дунав и асимилират каквото са заварили - славяноезични и латиноезични със сигурност. Къде живеят чувашите ? С кого са контактували ? С кого са имали връзки ? Лично аз изобщо не твърдя, че чувашите са тъждествени с прабългарите. Най-вероятно като всички останали и те са съвкупност от няколко популации - какви може би бъдещето ще изясни. 

On 3.03.2019 г. at 3:10, sir said:

Ами нека да ги видим тези архаизми, както и доказателствата, че те са "прабългарски".

Едва ли ми е във възможностите да правя анализ на чувашкия език. Въпросът за мен стои обратно - какво представлява прабългарският език. Освен това ние тук, специално за надписа, търсим значението на думи и цялостно разчитане на текст. Ако ще и значението на някоя дума да се намира  в някой руски говор. Още повече, че се твърди, че българите са се славянизирали преди да преминат на юг от Дунав - както едните могат да влияят, такова езиково влияние могат да окажат и другите. Вече обсъждахме методологията и не видях друго предложение. Това, че съм привърженик повече на тюркската теория за прабългарския език означава просто, че никой досега не ме е убедил в друго. Даже напротив, съвремените генетични изследвания само засилиха привързаността ми към нея.59 Ако някой е заинтересован, може да отвори тема за чувашкия език, аз ще чета. Ако мога да напиша нещо, ще напиша 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Пандора said:

Да, очевидно "архаизъм" не е точната дума. Но като цяло според мен една дума може да се употребява докато и предметът и дейността са все още в употреба. Друг е въпросът, че всеки език си има свои граматични закони. Нямах предвид само чувашите, а въобще всички народи които предполагаемо са контактували с българите и дори може би са асимилирали някаква част от тях. Аз също не се занимавам специално с доказателство на "чувашката" теория и въобще не съм я "проверявала". Просто изхождам от елементарната логика: българи идват отсам Дунав и асимилират каквото са заварили - славяноезични и латиноезични със сигурност. Къде живеят чувашите ? С кого са контактували ? С кого са имали връзки ? Лично аз изобщо не твърдя, че чувашите са тъждествени с прабългарите. Най-вероятно като всички останали и те са съвкупност от няколко популации - какви може би бъдещето ще изясни. 

Едва ли ми е във възможностите да правя анализ на чувашкия език. Въпросът за мен стои обратно - какво представлява прабългарският език. Освен това ние тук, специално за надписа, търсим значението на думи и цялостно разчитане на текст. Ако ще и значението на някоя дума да се намира  в някой руски говор. Още повече, че се твърди, че българите са се славянизирали преди да преминат на юг от Дунав - както едните могат да влияят, такова езиково влияние могат да окажат и другите. Вече обсъждахме методологията и не видях друго предложение. Това, че съм привърженик повече на тюркската теория за прабългарския език означава просто, че никой досега не ме е убедил в друго. Даже напротив, съвремените генетични изследвания само засилиха привързаността ми към нея.59 Ако някой е заинтересован, може да отвори тема за чувашкия език, аз ще чета. Ако мога да напиша нещо, ще напиша 

Тез чуваши...,ръченица играят ли?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, Skubi said:

 

Това,разбира се ,не е ръченица..😔...Даже не е неравноделно,доколкото разбирам от музика,де-не много!

...Вижте,не случайто го подхвърлям това.Има известни податки,че българската народна музика както днес,така и по Аспарухово време си е все същата.

Не е сигурно,но може да се допусне!А тя е много характерна.Не може да се сбърка от професионалист.Аз не съм такъв,но това горе не е наша музика ,ми се струва!

...Но пък,може езика да е "прабългарски"...

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Това,разбира се ,не е ръченица..😔...Даже не е неравноделно,доколкото разбирам от музика,де-не много!

...Вижте,не случайто го подхвърлям това.Има известни податки,че българската народна музика както днес,така и по Аспарухово време си е все същата.

Не е сигурно,но може да се допусне!А тя е много характерна.Не може да се сбърка от професионалист.Аз не съм такъв,но това горе не е наша музика ,ми се струва!

...Но пък,може езика да е "прабългарски"...

Всичко е възможно! 

Възможно е дори мармотите в Алпите да опаковат шоколада "милка", разбира се при малко повече фантазия. 

ПП: моля, първия прочел го модератор, да го трие :) това е off topic. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Пандора said:

Да, очевидно "архаизъм" не е точната дума. Но като цяло според мен една дума може да се употребява докато и предметът и дейността са все още в употреба. Друг е въпросът, че всеки език си има свои граматични закони. Нямах предвид само чувашите, а въобще всички народи които предполагаемо са контактували с българите и дори може би са асимилирали някаква част от тях. Аз също не се занимавам специално с доказателство на "чувашката" теория и въобще не съм я "проверявала". Просто изхождам от елементарната логика: българи идват отсам Дунав и асимилират каквото са заварили - славяноезични и латиноезични със сигурност. Къде живеят чувашите ? С кого са контактували ? С кого са имали връзки ? Лично аз изобщо не твърдя, че чувашите са тъждествени с прабългарите. Най-вероятно като всички останали и те са съвкупност от няколко популации - какви може би бъдещето ще изясни. 

Едва ли ми е във възможностите да правя анализ на чувашкия език. Въпросът за мен стои обратно - какво представлява прабългарският език. Освен това ние тук, специално за надписа, търсим значението на думи и цялостно разчитане на текст. Ако ще и значението на някоя дума да се намира  в някой руски говор. Още повече, че се твърди, че българите са се славянизирали преди да преминат на юг от Дунав - както едните могат да влияят, такова езиково влияние могат да окажат и другите. Вече обсъждахме методологията и не видях друго предложение. Това, че съм привърженик повече на тюркската теория за прабългарския език означава просто, че никой досега не ме е убедил в друго. Даже напротив, съвремените генетични изследвания само засилиха привързаността ми към нея.59 Ако някой е заинтересован, може да отвори тема за чувашкия език, аз ще чета. Ако мога да напиша нещо, ще напиша 

То ако чакаш някой друг да те убеди в нещо, ще има да си чакаш. Нито един сериозен тюрколог, иранист или някакъв друг лингвист не се очертава да се захване в близко бъдеще с прабългарския въпрос. Както виждаме, и генетични изследвания не се правят, пак по някакви незнайни причини. 

А тема ще пусна, може би утре, ако имам време. И без това вече прекалено зацапхме тази с офтопик.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.03.2019 г. at 22:45, Й. Табов said:

Честита Баба Марта!

Тъкмо повод да си спомним, че 1 март е римската нова година. Мартеницата е един хубав стар обичай с корени в римско време. И месеците на календара ни не случайно са с римски имена. Друг красив стар обичай е сурвакането - ако искате, може да вярвате на приказки, че за сурвакане използваме кадуцея на Хермес. Впрочем в някакъв смисъл това е така, само дето измислицата "кадуцей" е по-късно название на нашата сурвакница. Сурвакали ли са се някога гърците?

Темата е за Големия надпис от Преслав - няколкото думи в надписа, които са използвани по нашите ширини през 14-15 в., правят най-вероятно датирането му съм 14-15 век. Нищо повече.

 

Аз само да попитам:

 1 март е новата година и споредславяните а 1 септември според ромеитеот ИРИ нали?

А месеците преди да ни наложат новите названия са си имали наши народни от типа - коложег, сечко - даже сиспомням някъде съм чел Захари Стоянов написан още със правописа от началото на ХХв и там си пишеше "...голям сечко януарий..." ще рече повремето когато е писал Захари Стоянов не са забравили старите надванияна месеците - нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, БатеВаньо said:

Всичко е възможно! 

Възможно е дори мармотите в Алпите да опаковат шоколада "милка", разбира се при малко повече фантазия. 

ПП: моля, първия прочел го модератор, да го трие :) това е off topic. 

Мисълта ми е,че-ако ще се търси език на който да се чете надписа-може би първо трябва да се потърси около североизточното и югоизточно крайбрежие на Черно море,Кавказ,Мала азия и дори по Двуречието!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.03.2019 г. at 9:23, Бобо said:

Тез чуваши...,ръченица играят ли?

 

За ръченица не знам. Рок пеят - Шупашкар рок-н-ролл

https://ok.ru/video/312793826621

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Бобо said:

потърси около североизточното и югоизточно крайбрежие на Черно море,Кавказ

Например ?

Преди 13 часа, Бобо said:

дори по Двуречието!

Там имало ли е българи и кога  ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Пандора said:

За ръченица не знам. Рок пеят - Шупашкар рок-н-ролл

https://ok.ru/video/312793826621

Малко удря на "Трите пъти",ма музикант си требе!😆

 

Преди 7 часа, Пандора said:

Например ?

Там имало ли е българи и кога  ?

Пандора!Аз не съм достатъчно компетентен да давам отговори,но съм достатъчно умен да схвана,че нещо някъде е сбъркано!

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Като сме тръгнали с традиционна българска музика, ето ви един вариант:

 

 И тъй като няма отърване от въпросите за произхода и езика, ето какво са писали хората преди столетия:

Itaque Scythiam in tres magnas nationes divido: Fennos, Sarmatas, Turcas; ex quibus Sarmatae occidentem, Turci orientem, Fenni trans utrosque septentrionem colebant. Sub Fennis Lapponas (forte et Estios), Hungaros, et horam superstites progenitores Euroboreos comprehendo; sub Sarmatis Slavinos, Alanos, Roxolanos seu Russos, Hunnos, Bulgaros, Chazares: nam et Russiam oum Hunigardem dictam, Hamoldus Motavit; eoque nomine postea septentrionalibus Germanis, Danis scilicet, Norwagis, Suedis, venit, ut ex veteribus eorum libris constat. Graeci quidem, qui Paulo post Constantinum Magnum scripsere, Hunnorum nomen latius extenderunt, ut nos hodie Tartarum, ut omnes Scythas orientales comprehenderent, Turcaequeipsi dicantur illis Hunnicum genus. Sed haec tun facta sunt, cum nondum Hunnus propius nossent. Ego gentes linguarum indicio discern. Itaque Hunnos ad Sarmatus, sed Asiaticos refero. Turcarum genus continent Turcustanie habitatores Boccharos sive Usbeccos, veteribus Massagetas dictur, tum notos olim seculo XII et XIII ad Pontum Euxinum Cumanos, Tartaros etiam, ex quibus ulteriores nunc in Kalmuccos et Mugales divide solent. Horum enim omnium usque ad sinas cognate Turcae lingua est, quod etiam ex nonnullis vocabulis Tartarorum Sinas tenentium, , a Bouveto Jesuitici ordinis raissionario erudite mihi relatis, dididci. At Bulgarorum slavonicam vel, quod mihi idem est, Sarmaticam Suisse, ex eo collegi, quod in Thracia vicinisque locis, ubi olim Bulgaria suit, non alius sermo auditur. Sed rem certam fecit Bogomilorum nomen haereticorum apud Bulgaros ex eo dictorum, tempore Alexii Comneni augusti, quod tertio quovis verbo divinam misericordiam implorarent. Chazares etiam Sarmatae suere; nam qui Methodius Moravis, idem et ipsis verbum Domini praedicarat. Denique Hunnos Avaresque, qui Hungaros in isdem sedibus praecessere, eodem argumento ad Sarmatas refero. Nam tota Pannonia Slavice loquuntur, quicunque Hungaricae originis non sunt. At Hungaricus sermo non minus quam germanicus a Slavico distat.

Забележка: за правописни грешки не отговарям, с превода не искам да се занимавам, да не го объркам.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...