Отиди на
Форум "Наука"

Народе???? или Кой предаде Левски?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 18 минути, Doris said:

Не тези писма, които намерила Величка Хашнова, всъщност писмото е едно. Писмото се приписва на Марин Поплуканов и е с дата 7 октомври 1872, в него той приканва Левски да отиде в Ловеч, но според  Ив.Унджиев почеркът и стилът са на поп Кръстьо.

 

От много писане на алтернативни теории се е получил един  хаос, според мен. Тукашните теми все пак са цвете в сравнение с  безбройните други интернет дискусии . И  са се нароили толкова книги и статии, все за предателството на Левски , че едва ли някой ги е чел всичките.

Стаски  беше насочил подозрения към Христо Латинеца, вижда  се от цитата в началото на темата..

Писмото или писмата /т.нар подхвърлени писма/ нямат нищо общо с писмото от 7 октомври 1872 година преписвано както на Марин поп Луканов така и на поп Кръстьо...писмата според самия Левски в писмо до Ловеч от дата 12.дек 1872 година сам казва какво е пишело в тях...моля ви стига сме писали едно и също...започвам да се дразня....

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 863
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 47 минути, Staski said:

Няма историк и изследовател на Левски които да не намери в този несполучлив обир ,, Началото на края''.

Този обир е трябвало да служи като обица на ухото на всички който са против това да дадат своята лепта за Освобождението на България. Подготовката за обира ляга изцяло на Ловешкия комитет, всичко е проучено /като например: че Денчо Халача прекарва празника на Троянския манастир, че домочадието му ще е там и няма да стане проблем/ Забити са колчета от външната страна на дувара за да се имитира нахлуване отвън а не през комшулъка...

Стаски, просто ми се налага непрекъснато да прекъсвам, но добре - началото на края. логично следва извод, че тези, които "логистично" са осигурили обира у Халача, т.е. членове на Ловешкия комитет (кои са?), подготвят и капана, наречен от теб "началото на края"? Прав ли съм? А зад тях има ли друга фигура, или фигури?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, Б.Киров!

За обира е ясно кои са: Марин поп Луканов, Иван Драсов, Димитър Пъшков. От Денчо е искана финансова помощ, той обещава, но не дава. Кои /или кой/ е разговарял с него не става ясно. Аз бих задал още един въпрос който търси своя отговор: Имало ли е изобщо среща с Денчо Халача от страна на някои ловешките съзаклятници? Или всичко е било "парлама" да оправдаят своята работа в комитета?

Разбира се, не можем да кажем, че дейците от Ловеч са завършени професионалисти в това което вършат. Единият е кафеджия, другия -търговец, третия - наследник на богата фамилия. Влизането им в комитета е поради познанството на Марин поп Луканов с Христо Иванов /Големия го препоръчва на Левски, Марин като добро момче/. Самият Книговезец не крие радостта си от това на страниците на своите "Спомени". Ловеч става своеобразен център на революционната организация заради приема които намира там и главно заради връзките и познанствата на Христо Големия.

Всичко си върви по мед и масло в самата организация докато не се взема решение за по-сериозни мерки, какво се случва след несполучливия обир?

Ловеч е потресен от дръзкия обир посред бял ден и злополучното убийство на слугата. На всичкото отгоре двамата обирджии излизат от къщата, а пред нея е събралия се народ  от виковете и воплите на слугата. Преоблечени в арнаутски дрехи те излизат и побягват към вече уговорено място където ги чака и кон за Вутьо, който веднага трябва да напусне Ловеч. Левски в писмо до Каравелов сам заявява, че са заловени един наш и двама не наши /т.е двама не са били от рев.комитет/. Ловешкия каймаканин започва арести на комшии на Денчо между които е и Диме Драсов. Предполагам, че именно Диме Драсов е члена на ВРО. /роднински връзки с Иван Драсов/ заловен и разпитван след случката.

Марийка Сиркова разказва за тази случка, като споменава, че след обира на Денчо, Иван Драсов със съдействието на Али чауш напуска Османската империя и заминава за Чехия за да продължи своето образование. Ясно е, че той е предупреден. Ловешкия каймаканин е имало защо да подозира Иван Драсов. Друг един герой от ловешката  "гилдия" Иванчо Колев които стои някак си на страна от всички събития също заради познанството си със Стамбоуглу /виден турчин от Ловеч/ успява и той да напусне пределите на империята. Сиркова даже изрично споменава, че са му дали тезскере и пари....

А сега де? :)

В Ловеч остават Марин поп Луканов, поп Кръстьо, Димитър Пъшков, Христо Латинеца и Никола Сирков.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И всичко това се случва преди арабаконашкото "приключение". От написаното от теб е видно, че турската власт отваря челюст на вълчи капан, в който трябва да влезе Левски - самата полиция си изтегля информаторите, за да не паднат в подозрение по-късно, когато челюстите на този капан щракнат. Сега най-интересният въпрос е кой е говорил с Денчо Халача за даване на пари, по-точно кой е насочил дейците към него, защото той е "стръвта" в този капан за Левски. Левски като по чудо се измъква, но при втория капан, арабаконашкия обир, вече няма измъкване - зъбите на властта щракват, и вътре остават всички, които по-късно "ще пеят"; следователно кучето е заровено във въпроса, как е задействан и от кой вторият капан, защото това са същите лица, които поставят неуспешния първи капан с влизането при Денчо Халача? "следвай парите, ще откриеш извършителя"

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Официално известно е че това са хаджи Станьо и Петко Милев, а кроежите са станали на сватбата на Тодор Пеев от Етрополе; последният по същия начин като Драсов и Иванчо Колев изчезва със съдействието на турската власт "да търси" организаторите на обира във Влашко (интересен факт е, че след Освобождението той се самоубива в една доста напреднала възраст); така или иначе, тези тримата "скроили" обира, към който подтикват Общи. но според мен това не е станало чак толкова набързо и импровизирано, и не е инициирано само от тях - трябва да се проследят връзките на първите двама с други богати българи (чорбаджии), от които също са били искани пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята, че подготвянето на обира на Денчо Халача е било капан за Левски я има и при Д.Кацев и П.Стоянов.

Даже Д.Кацев и П.Стоянов твърдят, че слугата на Денчо Халача е знаел за обира и е бил съучастник, но в един момент по неясна причина хванал Левски за гърлото и започнал да вика. От писмото на Левски обаче човек остава с впечатление, че слугата не е бил в течение и борбата с него е протекла по друг начин.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още след неуспешния обир, 

Преди 34 минути, Doris said:

Идеята, че подготвянето на обира на Денчо Халача е било капан за Левски я има и при Д.Кацев и П.Стоянов.

Даже Д.Кацев и П.Стоянов твърдят, че слугата на Денчо Халача е знаел за обира и е бил съучастник, но в един момент по неясна причина хванал Левски за гърлото и започнал да вика. От писмото на Левски обаче човек остава с впечатление, че слугата не е бил в течение и борбата с него е протекла по друг начин.

 

От писмото на Левски става ясно, че слугата вижда не Левски, а Вутьо - първоначално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

И всичко това се случва преди арабаконашкото "приключение". От написаното от теб е видно, че турската власт отваря челюст на вълчи капан, в който трябва да влезе Левски - самата полиция си изтегля информаторите, за да не паднат в подозрение по-късно, когато челюстите на този капан щракнат. Сега най-интересният въпрос е кой е говорил с Денчо Халача за даване на пари, по-точно кой е насочил дейците към него, защото той е "стръвта" в този капан за Левски. Левски като по чудо се измъква, но при втория капан, арабаконашкия обир, вече няма измъкване - зъбите на властта щракват, и вътре остават всички, които по-късно "ще пеят"; следователно кучето е заровено във въпроса, как е задействан и от кой вторият капан, защото това са същите лица, които поставят неуспешния първи капан с влизането при Денчо Халача? "следвай парите, ще откриеш извършителя"

Още от 1869 година турските власти знаят за бъдещите планове на българската емиграция във Влашко. Знаят, че се изпращат емисари да обикалят в османските предели с цел подбуждане на населението. Преди това да не забравяме знаят много добре за създаването на легии в Белград и защо именно се създават. Прочитайки кореспонденцията на западните емисари в Османската империя с техните началници в страните им става ясно, че Високата порта се стреми всячески да компрометира българското желание за свобода. Късно излизат наяве действията на рев.комитет оприличени като кокошкарски и съвсем вътрешни някакви незначителни истории, а реалността е била съвсем друга. Но да се върнем на обира, това че създаваш комитети не значи, че си подготвил хората в тях за всичко в тази борба. Всички изпитват страх, малко са хората като Левски който зарязват дом и семейство за да се борят с една изгнила империя. Виждаме как се разпростира ВРО - между братя, братовчеди, близки и т.н Може би за да до изгладим случая трябва да се обърнем към народопсихологията. Аз чувствам ли се предател, ако отида и кажа това което знам или ме прави добър поданик ? Та нали до скоро нямах нищо, а сега имам къща, занаят, семейство....! / монолога от филма "Под игото", когато .... отиде и каза на каймаканина за събора на Оборище/ и тн...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Официално известно е че това са хаджи Станьо и Петко Милев, а кроежите са станали на сватбата на Тодор Пеев от Етрополе; последният по същия начин като Драсов и Иванчо Колев изчезва със съдействието на турската власт "да търси" организаторите на обира във Влашко (интересен факт е, че след Освобождението той се самоубива в една доста напреднала възраст); така или иначе, тези тримата "скроили" обира, към който подтикват Общи. но според мен това не е станало чак толкова набързо и импровизирано, и не е инициирано само от тях - трябва да се проследят връзките на първите двама с други богати българи (чорбаджии), от които също са били искани пари.

В нет-а има  една невероятна статия с предположение за плевенския чорбаджия Костаки х.Костов и за опитите да подхлъзне организацията.

Намерия и я прочети...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Staski said:

В нет-а има  една невероятна статия с предположение за плевенския чорбаджия Костаки х.Костов и за опитите да подхлъзне организацията.

Намерия и я прочети...

Чел съм я. Само кажи какво влагаш в "невероятна" - че не е вероятна, или че е много добра?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Doris said:

Идеята, че подготвянето на обира на Денчо Халача е било капан за Левски я има и при Д.Кацев и П.Стоянов.

Даже Д.Кацев и П.Стоянов твърдят, че слугата на Денчо Халача е знаел за обира и е бил съучастник, но в един момент по неясна причина хванал Левски за гърлото и започнал да вика. От писмото на Левски обаче човек остава с впечатление, че слугата не е бил в течение и борбата с него е протекла по друг начин.

Благодаря, Дорис, не съм чел Кацев, не мога да намеря текста, но значи не сме първооткриватели. То и на пръв поглед изглежда така - да подготвиш коне, да направиш оградата така че да наподобява влизане отвън и т.н., това си е сериозна подготовка - и изведнъж, изненада - главната ти цел, за която идваш липсва; или е пълно безхаберие и некадърност на подготвящите, или си е съзнателно устроен капан от тях. Просто така изглеждат нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Благодаря, Дорис, не съм чел Кацев, не мога да намеря текста, но значи не сме първооткриватели. То и на пръв поглед изглежда така - да подготвиш коне, да направиш оградата така че да наподобява влизане отвън и т.н., това си е сериозна подготовка - и изведнъж, изненада - главната ти цел, за която идваш липсва; или е пълно безхаберие и некадърност на подготвящите, или си е съзнателно устроен капан от тях. Просто така изглеждат нещата.

Кацев - Бурски в библиотеката, малка книжка /джобен формат/ има какво да се научи...Но едва ли ще ти я дадат да я ползваш в дома си, само в читалня..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.03.2016 г. at 18:53, Б. Киров said:

Благодаря, Дорис, не съм чел Кацев, не мога да намеря текста, но значи не сме първооткриватели. То и на пръв поглед изглежда така - да подготвиш коне, да направиш оградата така че да наподобява влизане отвън и т.н., това си е сериозна подготовка - и изведнъж, изненада - главната ти цел, за която идваш липсва; или е пълно безхаберие и некадърност на подготвящите, или си е съзнателно устроен капан от тях. Просто така изглеждат нещата.

Според мен не може да се очаква голяма кадърност в обирите от хора, които не са се занимавали с това до този момент.

Но ако допуснем за верни версиите на  Д.Кацев и П.Стоянов , че слугата  е бил съучастник или поне, че на Левски е представен за съучастник, тогава в представите на Левски  слугата   никак няма да е невинен, а напротив. И ще излезе, че писмото му до Каравелов, където пише "жалко за невинния" не  е изповед пред близък другар, както  сме свикнали да си го представяме, а блъфиране за заблуда на скрит враг. Само че каква може да е връзката на Каравелов с тази афера?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Doris said:

Според мен не може да се очаква голяма кадърност в обирите от хора, които не са се занимавали с това до този момент.

Но ако допуснем за верни версиите на  Д.Кацев и П.Стоянов , че слугата  е бил съучастник или поне, че на Левски е представен за съучастник, тогава в представите на Левски  слугата   никак няма да е невинен, а напротив. И ще излезе, че писмото му до Каравелов, където пише "жалко за невинния" не  е изповед пред близък другар, както  сме свикнали да си го представяме, а блъфиране за заблуда на скрит враг. Само че каква може да е връзката на Каравелов с тази афера?

 

Логично. Значи Кацев и Стоянов грешат. Каравелов е друга тема, да не му ровим костите пред 3 март. Тук нищим със Стаски конкретното предателство в Ловеч.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Б. Киров said:

Логично. Значи Кацев и Стоянов грешат. Каравелов е друга тема, да не му ровим костите пред 3 март. Тук нищим със Стаски конкретното предателство в Ловеч.

Здравейте! Само на мен ли ми идват такива въпроси като : След като са двама по време на обира /Вутьо и Левски/ защо се говори само за борба между слугата и Апостола? Къде е Вутьо? Нормално ли е да стоиш и да чакаш някого 2-3 часа? Левски търсил и намерил около 1000 гроша, кой му каза къде да търси?/не е ли слугата??????/ Почват да се боричкат, Никола аха да убие Левски, а Вут-чето ми какво прави....

Нали ако Вутьо беше набил един приклад на слугата отзад /да приемем, че той е повалил Левски/ той щеше да е в безсъзнание и нямаше да се стигне до ръгане с кама!!!!

Второ: стоиш и чакаш да дойде чорбаджията да го хванеш и той сам да си каже къде са му парите...и това не ми звучи логично...посред бял ден обир....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А сега се сетих и друго ....малко пари ли са 1000-1400 гроша? Приблизително толкова струва една къща средна хубост през 70-те години на 19 век.

Та това са 10 лири реално...един шестак револвер е около 2,5 лири...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Staski said:

А сега се сетих и друго ....малко пари ли са 1000-1400 гроша? Приблизително толкова струва една къща средна хубост през 70-те години на 19 век.

Та това са 10 лири реално...един шестак револвер е около 2,5 лири...

Стаски, честит 3 март

Е, Левски отива за много повече, значи тези пари са за 5-6 револвера или 1,5 пушки - общо взето малко, или иначе казано и оръжието е било ужасно скъпо в сравнение с други неща. То е ясно обаче, че т.н "чорбаджии" въобще не са пламтели от желание да дават волни пожертвования за каузата на въстанието. Същото може да се каже и за хаджи Станьо и Милев, които вместо да се бръкнат да дадат повече свои пари казват на Общи: "Ако си мъж, обери пощата!" А сега де, ако си мъж - кой аз ли! Как един юнак при такова докачение да не се хване за ножа. И става тя каквато става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Б. Киров said:

Стаски, честит 3 март

Е, Левски отива за много повече, значи тези пари са за 5-6 револвера или 1,5 пушки - общо взето малко, или иначе казано и оръжието е било ужасно скъпо в сравнение с други неща. То е ясно обаче, че т.н "чорбаджии" въобще не са пламтели от желание да дават волни пожертвования за каузата на въстанието. Същото може да се каже и за хаджи Станьо и Милев, които вместо да се бръкнат да дадат повече свои пари казват на Общи: "Ако си мъж, обери пощата!" А сега де, ако си мъж - кой аз ли! Как един юнак при такова докачение да не се хване за ножа. И става тя каквато става.

Здравейте, Б.Киров! Честит 3-ти март и на вас!

Според вас за колко повече пари отива Левски? Долу-горе по толкова са давали и други чорбаджии, къде лира, къде 5, това е...

С няколко гроша си купуваш това-онова/вж тефтерчето на Левски/. Това са пари за една къща както споменахме вече..

А и интересното е че няма сериозно проучване на Димитър Общи, например аз се чудя, човек участвал в боеве в Италия и Гърция би трябвало да е почти завършен професионалист.Ето сравнение с Капитан Петко войвода, да ама не. При убийството на дякон Паисий се усеща нервност, страх, бързане и от бързане се пребива като куче/пада от коня/. Дори да вземем и самия Левски при обира в Ловеч, той действа след злополучната случка със слугата далеч по хладнокръвно, точно и ако приемем думите на Мария Сиркова /мисля/, че се е завърнал отново в Ловеч, че все едно е ходил за риба на Осъм-а, можем да кажем и смело. Самия образ на Димитър Общи някак си не го приемам, уж мъжкар, а страхливец, уж ветеран, а действа като новобранец. 

Друго интересно, почти всички са го приемали като гръцки шпионин, а чак по време на показанията които дава пред Извънредната комисия в София, той споменава, че в Пловдив гръцкия консул му дал тезскере, усещайки се обаче допълва: "Консулът не знаеше що за човек съм"

В показанията си Димитър когато разказва за Гърция споменава, че след като са сложили оръжие са му дадени пари и с кораб отплава. Никъде не съм срещал друг такъв момент, да се биеш с турците, да сложиш оръжие, да ти дадат пари и с кораб, без да платиш да разноските да те откарат някъде си/забравих къде отива/...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, Staski said:

Здравейте, Б.Киров! Честит 3-ти март и на вас!

Според вас за колко повече пари отива Левски? Долу-горе по толкова са давали и други чорбаджии, къде лира, къде 5, това е...

С няколко гроша си купуваш това-онова/вж тефтерчето на Левски/. Това са пари за една къща както споменахме вече..

А и интересното е че няма сериозно проучване на Димитър Общи, например аз се чудя, човек участвал в боеве в Италия и Гърция би трябвало да е почти завършен професионалист.Ето сравнение с Капитан Петко войвода, да ама не. При убийството на дякон Паисий се усеща нервност, страх, бързане и от бързане се пребива като куче/пада от коня/. Дори да вземем и самия Левски при обира в Ловеч, той действа след злополучната случка със слугата далеч по хладнокръвно, точно и ако приемем думите на Мария Сиркова /мисля/, че се е завърнал отново в Ловеч, че все едно е ходил за риба на Осъм-а, можем да кажем и смело. Самия образ на Димитър Общи някак си не го приемам, уж мъжкар, а страхливец, уж ветеран, а действа като новобранец. 

Друго интересно, почти всички са го приемали като гръцки шпионин, а чак по време на показанията които дава пред Извънредната комисия в София, той споменава, че в Пловдив гръцкия консул му дал тезскере, усещайки се обаче допълва: "Консулът не знаеше що за човек съм"

В показанията си Димитър когато разказва за Гърция споменава, че след като са сложили оръжие са му дадени пари и с кораб отплава. Никъде не съм срещал друг такъв момент, да се биеш с турците, да сложиш оръжие, да ти дадат пари и с кораб, без да платиш да разноските да те откарат някъде си/забравих къде отива/...

Според мен, той някъде в писмата си (май до Каравелов) го споменава като пише "намерих само", отива за повече. Знам че е разполагал с изключително малко пари, тук май Гербов му е изследвал сметките, доколкото си спомням с не повече от десетина хиляди гроша, което ще рече в оръжие за десетина пушки пари, направо е плачевно малко.

За Димитър Общи работата е толкова мътна и подозрителна, но няма общодостъпни документи - ако въобще са запазени, те трябва да са в сръбски или гръцки архиви. Не изключвам и сръбска връзка, защото, ако ти е направило впечатление, той е натрапен на Левски за помощник не пряко от Каравелов, а директно от Панайот Хитов, който пък, както се знае, е имал доста топли отношения със сръбските власти, получавал е пенсия от тях и при влизането-излизането си от Сърбия-България сам описва как се е разплащал със сръбските граничари с "данък спокойствие"; Общи живее с него в чифлика на Балкански, Хитов му знае всичките истории, включително "кирливите ризи", обаче въпреки това го праща на Данаил Попов в Мъгуреле, който пък, от своя страна го прехвърля с печата в Ловеч. Достта е странно всичко това, за Хитов е известно, че е бил масон, за Данаил Попов също - дали пък не е задействала "братската" солидарност при този трансфер на Общи към Левски? Много въпроси. Не изключвай и "масонската ръка" в целия провал на Левски, та той в един момент тръгва срещу волята на "братята", а те никога не прощават и наказват като в сицилианската мафия. Самият Общи, без да има документи за това, почти със сигурност е бил член на масонското братство. За него съм чел спомени за пребиваването му при Гарибалди, как е търсел лично познанство и сближаване с Гарибалди, а Гарибалди е "папата" на масонското движение в Европа по онова време.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, Staski said:

Това с масоните, незнам ...според мен "под вола се търси теле"

Е не е точно "под вола", ако се замислиш. ТБЦК, на който Левски е пълномощник от 1868 практически до основаването на БРЦК в Букурещ всъщност е основан от масони масонски комитет - това е генезисът му. Следователно, Левски се е явявал поне формално изпълнителят на волята на тази масонска организация в България, той основава там комитетите с техния печат отначало, с техните прокламации, следва тяхната воля. Още в самото начало, обаче, Левски излиза от контрол, започва да им противоречи, и от техен "агент" се превръща в самостоятелен играч като застава в ролята на ЛИДЕР (той има качества за това) на ТЯХНАТА организация от комитети, защото те още преди той да дойде в България са имали такива. Е сега ти, ако си собственик на една фирма, и наемеш управител да ти управлява фирмата, един ден се събудиш и установиш, че този управител вече ти е взел собствеността на фирмата, ще стоиш ли със скръстени ръце? Или ще пиеш една студена вода и ще му кажеш: "Да, ти си кадърно момче, оправяй се оттук натам сам, аз излизам в пенсия." Според мен, нормалната реакция е, да си опитат най-напред да си върнат контрола върху "фирмата", а ако не могат... има различни варианти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този път не съгласен с вас, Б.Киров! Звучи логично, но някак си несериозно. Левски още от самото начало говори за ВРО в Българско, нещо което той разграничава от това което се случва отвъд Дунав.

Първо: Имаме случай описан от Христо Големия в неговите "Спомени" за 1868-1869 година, когато е трябвало да убие Христо Георгиев /брат на Евлоги Георгиев/ по причина, че мътил работите им. Поради страха на Каравелов които не осигурява ключ за тайна квартира в която трябва да се скрие Христо Иванов при бъдещ успех, начинанието не успява. Виждаме, че има сериозен конфликт между "млади" и "стари". П.Хитов не веднъж е канен от Левски да вземе участие като човек с опит в начинанието.

Второ: имаме секретен доклад от Иванчо х.Пенчович до Мидхад паша още през 1871 година в които става ясно, какво се случва.За създаването на комитети, кои е начело и т.н

Т.е Левски и самата организация си имат достатъчно противници още от самото начало, както българи изпълняващи чужда политика, така и от турци които възползвайки се от хаоса настъпил в Османската империя заради финансовата криза гледат да се облагодетелстват по някакъв начин и да се издигнат в кариерата.

Трето: 1861-1871 година е периода на най-яростната битка за българска църква. Действията на гърците като пропаганда, шпионаж, битка за запазване на статуквото не са от вчера. Сръбските интереси не са за подценяване. Дори в докладните на чуждите дипломати за случващото се в Османската империя в 1872 година и по-точно след Арабаконашкия обир и залавянето на димитър Общи се говори, че комитети са създавани от Сърбия.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 29 минути, Staski said:

Трето: 1861-1871 година е периода на най-яростната битка за българска църква. Действията на гърците като пропаганда, шпионаж, битка за запазване на статуквото не са от вчера. Сръбските интереси не са за подценяване. Дори в докладните на чуждите дипломати за случващото се в Османската империя в 1872 година и по-точно след Арабаконашкия обир и залавянето на димитър Общи се говори, че комитети са създавани от Сърбия.

Благодаря, това последното ми е най-интересно и ще се заема да го проуча. Виж, Стаски, аз не абсолютизирам една или друга теза или да я предпоставям. Сега си обсъждаме хипотези и съсредоточаваме внимание върху едно или друго - в контекста на цялото всяко едно от тези неща може би няма голямата тежест която му се придава когато се разглежда поотделно. Но само твърдя, че това са факти, и не може да ги пренебрегваме, а доколко са имали тежест върху случилото се е въпрос на изследване и анализ. може масонската връзка да е със стойност нула, възможно е, но тя съществува, факт е. Това е, което твърдя, а иначе всичко е конкретно и трябва да се изследва като процес и резултат.

Не знам защо българските историци свенливо мълчат за влиянието на Сърбия, неглежират го, а то е голямо. Доколкото знам, но не съм чел книгата му, само един автор поставя ударението основно върху това, Вълчев, мисля че беше името, и го разглежда като основна хипотеза в цяла книга, но за съжаление не съм я чел. Гърците пък въобще отсъстват, когато се говори за революционно движение, затова пък са обилно осветени в писаното за църковните борби; според мен това е невъзможно, защото нещата са взаимносвързани винаги.

За сърбите нещата са с още по-дълбока перспектива, но сега не ми се навлиза в детайли, мисля че знаеш за какво говоря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стаски, разбрал ли си какво е станало с ония 34 000 гроша, които Христо Иванов е дал на Левски, някъде август-септември 1872 г.? Три месеца по-късно Апостола на път за Влашко е носел само 4500 гроша.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 20 часа, Б. Киров said:

 

Е, Васил Левски отива за много повече пари, значи тези пари (1000 - 1400 гроша) са стигали за 5-6 револвера или 1,5 пушки - общо взето малко, или иначе казано: огнестрелното оръжие е било ужасно скъпо в сравнение с други неща.

То е ясно обаче, че т.н "чорбаджии" въобще не са пламтели от желание да дават волни пожертвования за каузата на въстанието. Същото може да се каже и за хаджи Станьо и Милев, които вместо да се бръкнат да дадат повече свои пари, казват на Общи: "Ако си мъж, обери пощата!" А сега де, ако си мъж - кой аз ли! Как един юнак при такова докачение да не се хване за ножа. И става тя каквато става.

Огнестрелното оръжие и днес не е евтино, струва ми се. Един съвременен револвер (погледнах в някакъв оръжеен сайт) струва ориентировъчно между 450 и 2 220 лв. в зависимост от характеристиките си.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...