Отиди на
Форум "Наука"

Народе???? или Кой предаде Левски?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Проблемът е, че образите на Левски и Ботев, на всички възрожденци... са стигнали до нас по начина, по който са били формирани от комунистическата пропаганда.

Първите биографии на Левски и Ботев са писани от Захарий Стоянов с много жив език, с хумор, по човешки. Няма митологизиране. Но при комунизма осторумието е оперирано. Патетични слова редят хора, които дори не са чели всичко от и за Левски, Ботев, Вазов.

Захарий Стоянов описва Ботев като беляджия, баща му вдигнал ръце и го пратил в Одеса да учи, че да му дойде умът в главата. Ботев си е слагал възглавница под куртката - да прилича на шкембе, защото мечтаел да е генерал. Къде отиде всичко това? Няма го в учебниците. 

Каквото са приказките за едно дете, това са и митологемите за народа - те остават в нас, но трябва да бъдат надрастнати. Ние обаче нямаме имунитет, който да отсява историческата фантазия от историческата истина. При нас има свръхинтерес към миналото. Това би трябвало да направи специалистите много внимателни в работата им, защото всяко нещо се чете и интерпретира с особен обществен интерес.Има историци - както в миналото, така и днес, които смятат, че народът има нужда от доза исторически "опиат", за да придобие самочувствие, или пък смятат, че му трябва нещо, което да звучи възпитателно.

Цицерон е казал, че историята е учителка на народите, но Хегел твърди, че тя показва, че от нея никой не се учи. Но за да бъде тя учителка на народите, са необходими две неща, които ние още не сме постигнали. Първото е да можеш да анализираш пораженията, защото те учат. Ние не го умеем. И второто е това - нужен е имунитет към историческите фалшификати. Дори структурата на нашите учебници е направена така, че по скоро възпроизвежда митологеми, отколкото - безспорни факти.

Пренапрягането на националните сили и стремежът да се направи максималното за кратко време води до грешни избори. Това изглежда е национална черта и народопсихолозите са я описали. Българинът иска хубавото веднага и не е свикнал да полага дългосрочни и системни усилия за постигането на нещо. Той разсъждава като млад кавалерийски офицер, който ще извади сабята си и ще съсече противника за 5 минути, а после ще отиде да пие. Това е наша черта, която доведе до това, че от най-голямата нация на Балканите преди век днес населението ни силно намалява. Това вече не е въпрос на история, а - на дълбочинни геостратегически и народопсихологически фактори.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 863
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Добре е, че има ден, на който да си спомним за Апостола. Лошото е, че е само един. Още по-лошото е, че много малко българи се интересуват да узнаят истината за гибелта на Дякона и семейството му.

Колко хора знаят, че майка му Куна се е самоубила само година след освобождението, като се хвърля в кладенец? От глад!!!

Колко българи знаят, че е имало и друг Левски?

Това е Петър Левски, по-малкият брат на Васил. Той следва батко си още в легията на Раковски. После е в четата на Филип Тотьо. По време на войната е опълченец. Бие се храбро на Шипка, където е тежко ранен в десния крак и този крак му е ампутиран. След като се връща в Карлово остава без средства и моли новите управници за каквато и да е работа. Никого не го е грижа! Никой не му обръща внимание! За кратко е бил назначен за кратко като стражар в Карлово (със съдействието на Найден Геров). Петър Левски е принуден да застане пред черквата и да ПРОСИ, за да помага на себе си и сестра си, и на четрите й деца. Умира от глад няколко години след това! След дългите години в емиграция и непрестанни битки за национална свобода Петър Кунчев не успял да направи семейство и да остави потомство. В родното Карлово той заболял от тежка туберкулоза и едва 38-годишен си отишъл от този свят (1881 г.).

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ИСТОРИ ЗА ТОВЯ, ЧЕ ЯСНО ГО КАЗА! Отношението на новите български власти, спрямо семейството на Васил Левски. след Освобождението на България /аз самият научих за това през 2010г./ е особено показателно за истинския манталитет на българите. Извинявам се, че пиша такя в темата. Истината е една, българите сме създали митологемата за Васил Левски просто, , защото ни е нужна за оправдание на собственото ни безсилие,нееманципираност и провала на българската национално-освободителна революция. Ние българите просто нямаме право да отбелязваме годишнините на Васил Левски. Всичко се прави толкова формално, толкова касионно и изпразнено от съдържание, че просто няма смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е чакайте малко ! Андрей избързваш с присъдата. Петър Кунчев не умира в мизерия, Захари Стоянов и Найден Геров помагат на Кунчев - получава общинска къща в Карлово и е назначен за старши стражар. Не забравяйте, че това става в Източна Румелия, която си е османска провинция па макар и с по особен статут. Не може там да получава поборническа пенсия, както в Княжеството. http://vbox7.com/play:4a22392ecd&start=14  Що се отнася до Гина Кунчева - не се самоубила, за нея се грижат дъщеря и Яна и мъжа и (зетя) смъртта и е след сърдечен удар.  

Quote

 

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ЗА МАЙКАТА НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ И ГРОЗНИТЕ ФАЛШИФИКАЦИИ И ГАВРИ С ПАМЕТТА Й   ...че майката на Васил Левски НЕ СЕ Е ДАВИЛА в кладенец, за да се самоубие, а са я измъчвали турците по време на арестуването й и разпитите й за сина й от карловския мюдюрин през 1869 г., като са я потопили в кладенеца и са я заплашвали да я удавят, ако не предаде къде се крие синът й Васил Левски!   https://sieminehn.wordpress.com/2014/02/21/09489/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Atom said:

Падането на "лъжата за Левски" с какво ще ви помогне? С какво искате да я замените?

Това е интересен и често срещан въпрос. Много хора си вярват че историческите ни лъжи трябва да бъдат запазени поради възпитателното и народообразуващото им въздействие. Заради което те всъщност са и създадени.

Това обаче не може да стане, защото животът е динамична, а на статична система. Съществува нещо като развитие. Както едно дете става възрастен човек и в процеса на това порастване изоставя вярата си в детските приказки, така и народите се развиват и изоставят своите заблуди.

Левски у нас е нещо като Дядо Мраз - една пълна лъжа, която се счита за полезна. Целият проблем че е полезна до време. Да повтаряш днес на българите приказките за Левски е все едно да повтаряш на 20-годишен приказката за Дядо Мраз и да вярваш че той ще вярва в нея. А това може да стане единствено ако е природно малоумен ...

За разлика от Дядо Мраз целта на лъжата за Левски, както и на всичките ни останали исторически лъжи е точно да се поддържа българския народ в малоумно състояние. И това, което най много подпомага нашите пропагандисти в тази насока е, че те правят тези лъжи много ласкателни към самите нас. Или както вие казвате: "На мен ми харесва".

А на мен не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, andreiS40 said:

 Ние българите просто нямаме право да отбелязваме годишнините на Васил Левски. Всичко се прави толкова формално, толкова касионно и изпразнено от съдържание, че просто няма смисъл.

Според мен, Андрей е прав донякъде, и това е, че да отбелязваш като празник смъртта на някого, означава формално логично, че изпитваш някаква радост или по-точно злорадост от смъртта на този човек - "няма човек, няма проблем"; на годишнина от смърт се прави панихида, и толкоз, то е за успокоение на душата му; чества се годишнина от раждане и хората това празнуват. Какво да празнуваш обесването на някой, какво празнично има в това.

А за казионния характер и политизирането на всички тези "чествания" Андрей е абсолютно прав - там излизат всякакви политици или нереализирани интелектуалци от всички цветове и оперения, пъчат се с кухи слова, изпълняват се втръснали до смърт ритуали с приклякане и заря, носят се венци от името на това или онова величие, и всичко това е лишено от най-елементарно човешко чувство. Така се е стандартизирало и шаблонизирало, че вече е втръснало. Левски няма нужда от всичко това. Нито пък ние.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Quote

Падането на "лъжата за Левски" с какво ще ви помогне? С какво искате да я замените?

Вариантите са два:

1 Цивилизаторската роля на османците в българския вилает на Турция

2 Евроатлантическата идея

При първия вариант България става по някакъв начин подчинена на Турция и няма как национални герои да са борци против новия ни "стратегически патньор"

По вероятен е втория вариант. Говорим за хора които не се считат за българи, а за граждани на света. Хора които днес са в Лондон, утре в Париж, другиден в Ню Йорк. На тези хора много силно им пречи национализма, при това не точно българския, а всеки един национализъм-английски, френски, американски. За този тип хора Валентин Вацев казва, че те искрено презират народа си и смятат българите за изостанали диваци живеещи в периферията на цивилизацията. Прочее тук говорим основно за "хора с възможности" (разбирай богати), които по същия начин презират и всеки стоящ по ниско от тях в социалната стълбица. Доколкото разбирам Ванката Стоянов е или такъв човек, или е попил идеологията им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, Frujin Assen said:

Вариантите са два:

1 Цивилизаторската роля на османците в българския вилает на Турция

2 Евроатлантическата идея

При първия вариант България става по някакъв начин подчинена на Турция и няма как национални герои да са борци против новия ни "стратегически патньор"

По вероятен е втория вариант. Говорим за хора които не се считат за българи, а за граждани на света. Хора които днес са в Лондон, утре в Париж, другиден в Ню Йорк. На тези хора много силно им пречи национализма, при това не точно българския, а всеки един национализъм-английски, френски, американски. За този тип хора Валентин Вацев казва, че те искрено презират народа си и смятат българите за изостанали диваци живеещи в периферията на цивилизацията. Прочее тук говорим основно за "хора с възможности" (разбирай богати), които по същия начин презират и всеки стоящ по ниско от тях в социалната стълбица. Доколкото разбирам Ванката Стоянов е или такъв човек, или е попил идеологията им.

Фружине, има и трети вариант: господин Стоянов просто се прави на интересен, и се опитва да провокира всички по принцип, което му се получи много успешно, и сега ние с теб сме на едно мнение, нещо което много рядко се е получавало в диалога ни, още повече в тази тема.

Но все пак оригинално е сравнението на Стоянов - Левски и Дядо Мраз, свежо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и други варианти.

Това, което коментирате не е нещо невиждано, описано е образно от Галина Златарева в книгата и "Истини и забллуди за Левски":

"Уловката е в особения и насмешлив поглед на джуджето, стоящо пред великан, и виждащо само това, което  в полезрението му. Бранейки правото си и то да има гледна точка по въпроса, джуджето вижда и ни сочи с пръст калните му обувки, а не мощната му снага. Снагата му то може да възприеме в цялост само отдалече и всъщност като някакъв общ силует. Чува как другите ахкат и се възхищават. Тогава, запалено от притегателната му сила, то пристъпва по-близо и, застанало в нозете на великана, посочва с крива усмивчица обувките му: "Вижте ги, бе, и на мен ми изглеждаше възхитителен, ама на, обувките му били кални, че даже и малко скъсани. Ха, гледай ти! Е, за какво толкова му се възхищаваме?" А ние се гърчим пред този неоспорим факт. Опитваме се да му покажем и други истини, сочим му ръст, жестове, поглед, интелект.Джуджето вдига очи, от коленете по-нагоре не вижда, и пак се вглежда в откритието си, прехласнато от малката истина, която си е негово попадение и за неговия ръст и гледна точка е голяма.... Ето така всички, които разбират и оценяват истинското значение на Левски, са поставени в пложението на хвалители, изтъкващи плюсовете на героя - в спор със скептиците, постоянно изтъкващи минусите му."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Б. Киров said:

има и трети вариант: господин Стоянов просто се прави на интересен, и се опитва да провокира всички по принцип,

Изместването на дебата към личността на автора е проверен и често работещ ход. Но в действителност той често доказва неспособността да се дискутира по същество. А мен ми се иска точно това и затова предлагам:

- посочете каквото и да е, което знаем за дейността на Левски и което считате за истина. И да го дискутирам доколко наистина е.

Аз например в прав текст казвам, че той въобще не е бил деец на нашето национално-освободително движение, а само е използвал тази теза за агитация, та хората да влизат във ВРО. Имате ли аргументи да ме оспорите?

Чакам с интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дорис, щях да отговоря на Стоянов нещо в този дух, но това, което цитираш от Златарева е многократно по-добре казано от моя обмислян отговор. Между другото, написаното от нея (в случая за Левски) важи с пълна сила и за други наши значителни личности - имаше подобни опити на интелектуални лилипути да оспорват ръста на Ботев, Вазов и още ред други възрожденски личности; всуе, разбира се, но въпросните "смели скептици" чуха името си в медиите, за тях се заговори, самите те станаха обект на обществено внимание. Капитализираха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Иван Д. Стоянов said:

Аз например в прав текст казвам, че той въобще не е бил деец на нашето национално-освободително движение, а само е използвал тази теза за агитация, та хората да влизат във ВРО. Имате ли аргументи да ме оспорите?

Ама нали въобще оспорвате в други теми, че има национално-освободително движение?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ванка, ти четеш историята като дявола евенгилето, безсмислено е да се спори с теб.

Дорис, да ти кажа, защо смятам, че не си права. Света е пълен с идиоти. Някой от тях са гръмогласни и държат всички да чуят какво мисля. Но тях никой не ги слуша, а който ги слуша не ги взема на сериозно. Тогава се явяват платените пропагандатори. Те открито и с пълен глас говорят глупости. Понеже обаче става въпрос за пари на тях им се дава трибуна, и се гледа над тях да не се издевателства. Тогава разбираш, че не става въпрос за джудже, а за пари...

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Б. Киров said:

Ама нали въобще оспорвате в други теми, че има национално-освободително движение?

Не. Ако намерите такива мои думи - сложете ги тук като цитат.

А по моето предложени - продължавам да чакам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, Иван Д. Стоянов said:

Изместването на дебата към личността на автора е проверен и често работещ ход. Но в действителност той често доказва неспособността да се дискутира по същество. А мен ми се иска точно това и затова предлагам:

- посочете каквото и да е, което знаем за дейността на Левски и което считате за истина. И да го дискутирам доколко наистина е.

Аз например в прав текст казвам, че той въобще не е бил деец на нашето национално-освободително движение, а само е използвал тази теза за агитация, та хората да влизат във ВРО. Имате ли аргументи да ме оспорите?

Чакам с интерес.

Добре, приемам, че не оспорвате съществуването на национално-освободително движение. Отричате, че Васил Левски е бил деец на това движение. Тогава на какво е бил деец, според Вас? Защото аз твърдя, че е бил, и сега Вие трябва или да ме опровергаете, или да изложите Вашето виждане.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Добре, приемам, че не оспорвате съществуването на национално-освободително движение. Отричате, че Васил Левски е бил деец на това движение. Тогава на какво е бил деец, според Вас?

Добре, виждам че имаме напредък. Моята теза, до която съм достигнал след изучаването на всичко, което можах да докопам за Левски е ясно изложена в моето есе. Четох те ли го внимателно? Ако не - ето Ви отново линк: www.ids777.wordpress.com

Та тезата ми е - целта на ВРО е била не борба с турската власт, а овладяване и оглавяване на българската общност. Не намерих нито едно действие на Левски, освен приказките му, което  да се разминава с тази цел.

Оттам дойде и пропадането на ВРО - когато в нея са започнали да действат хора, които наистина са повярвали, че тяхната задача е да се борят с турската власт.

Виждам, че се стараете да задавате въпроси, а не да отговаряте на тях. Безусловно, така е много по-лесно. Но все пак отново ви подканвам да изговорите някоя своя теза, както ви предложих в предишните постове.

Успехове!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Иван Д. Стоянов said:

Добре, виждам че имаме напредък. Моята теза, до която съм достигнал след изучаването на всичко, което можах да докопам за Левски е ясно изложена в моето есе. Четох те ли го внимателно? Ако не - ето Ви отново линк: www.ids777.wordpress.com

Та тезата ми е - целта на ВРО е била не борба с турската власт, а овладяване и оглавяване на българската общност. Не намерих нито едно действие на Левски, освен приказките му, което  да се разминава с тази цел.

Оттам дойде и пропадането на ВРО - когато в нея са започнали да действат хора, които наистина са повярвали, че тяхната задача е да се борят с турската власт.

Виждам, че се стараете да задавате въпроси, а не да отговаряте на тях. Безусловно, така е много по-лесно. Но все пак отново ви подканвам да изговорите някоя своя теза, както ви предложих в предишните постове.

Успехове!

Ще прочета есето Ви с интерес и ще говорим по същество, но така "в прав текст" изложената Ви позиция ми изглежда абсурдна и такъв неконкретен начин на задаване на общи въпроси и тези е непродуктивен, трябва да се говори с факти. Ще продължим, след като прочета есето Ви. Всичко добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Б. Киров said:

Дорис, щях да отговоря на Стоянов нещо в този дух, но това, което цитираш от Златарева е многократно по-добре казано от моя обмислян отговор. Между другото, написаното от нея (в случая за Левски) важи с пълна сила и за други наши значителни личности - имаше подобни опити на интелектуални лилипути да оспорват ръста на Ботев, Вазов и още ред други възрожденски личности; всуе, разбира се, но въпросните "смели скептици" чуха името си в медиите, за тях се заговори, самите те станаха обект на обществено внимание. Капитализираха.

За оспорването на Ботев има едно много силно образно пресъздаване във филма "Не си отивай", има една жестока сцена с портрета на Ботев от1.05 час нататък.

" - Какво нещо сме ние хората, дори един Ботев не искаме да признаем, че е нещо повече от обикновен човек.

- Щом ние не можем да станем като него, той трябва да стане като нас." 

Интересно съвпадение е , че сценаристът, Георги Мишев в днешно време е сред активните защитници на поп Кръстьо.

Преди 52 минути, Frujin Assen said:

Ванка, ти четеш историята като дявола евенгилето, безсмислено е да се спори с теб.

Дорис, да ти кажа, защо смятам, че не си права. Света е пълен с идиоти. Някой от тях са гръмогласни и държат всички да чуят какво мисля. Но тях никой не ги слуша, а който ги слуша не ги взема на сериозно. Тогава се явяват платените пропагандатори. Те открито и с пълен глас говорят глупости. Понеже обаче става въпрос за пари на тях им се дава трибуна, и се гледа над тях да не се издевателства. Тогава разбираш, че не става въпрос за джудже, а за пари...

И това е вариант. Но днес, нали е демокрация, има трибуна за всички.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо, поздравление на Иван Стоянов за есетата ......

Относно левски и най-вече съдбата на семейството му след Освобождението.....Болна тема мие, от както за първи път разбрах истината за смъртта на Гина Кунчева...

За Петър Кунчев- инвалид, послетил се на България, инвалидизиран все в  името и за България.....

 

На 29.11.2014г. посетих град Карлово / не беше планирано, стана почти случайно, трябваше да сиприбера колата от един сервиз /, та...използвах свободните няколко часа, за да посетя музеятна Васил Левски....И понеже ми е болна тема, лично попитах уредничката/ексурзоводка за съдбата на майката на Левски...просто да сверя / както се казва / версиите...

И...същата иначе много мила и учтива гопожа буквално преповтори лъжата, как братът на Левски бил назначен за стражар / интересно, как ще назначиш за стражар човек, който е полусляп, глух и с ампутиран крак /..жената се опита да спаси срама от Карловци и от българите изобщо, като каза, че майката на Левски не се е самоубила хвърлаяйки се в кладенец, а е било вкарвана в кладенец от турски жандарми, дакото са събирали сведения / разпитвали / са я  за синът й...

Мисълта ми е....поне в този форуми поне от научната общност от професионални историци и любители на българската история, НЯМА НУЖДА И СМИСЪЛ ДА ПРЕПОВТАРЯМЕ КАТО ПАПАГАЛИ МИТОЛОГЕМИ!

Левски не заслужава отново да се говрим с паметта му!

Отношението към Васил Левски в хода на процесуално-следствените действия, пълната пасивност на българите, когато го карат към София, безобразното отношение минути преди да бъде обесен са много показателн за българската душевност и манталитет...

Истината е, че колокот и да се гордеем / без да имаме право / с Левски, на никого, ама наистина на никого, освен на най-приближените и отдедени на българската национално-освободителна кауза хора не им е пукало за Васил левски и семейството му по време и веднага след Освобождението...

Когато преди близцо 6 години научих историята на Гина Кунчева и Петър Кунчев, това беше преломмен момент за мен като българин...момента на равносметка, преосмисляне и целостна преоцзенка на българския манталитет и душевност...И....да....ще го кажа няма повод зза оптимизъм....

Българите не сме нац;ия...Няма стабина сплотеност...Има митологеми на българската слеосвобожденска кацзионна историография / които добре че са направинте / защото иначе нямаше как да се култиира дори минимално национално чувство у българите....

Всяка година, когато идва мрачната годищнина от ликвидирането на Васил Левски ми става тъжно и болно и същевременно много срамно.....

Днешните българи нямаме никакмво право да злоупотребявамче с паметта на този трагичен и самотен герой...никакво право....Сма му трошим костите в безименния и незнаен гроб.

Томва е...А който иска зда живее с националистически самизаблуждения-проблемът си е негов...

Аз отдавна съм снел розовоте очила, по отношене на българската нация!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дорис, благодаря за филма, пропуснал съм го някак, ще си го изгледам целия с удоволствие, както заради режисьора, така и заради актьорите. Видях сцената с портрета, жестока е. Мишев е от Ловечко, и при него е въпрос на регионален патриотизъм, той е здравомислещ българин със здрав селски корен (в това няма нищо лошо), а там "нашите" обикновено са винаги прави. Аз също в хода на тази дискусия в темата, стигнах до заключение, че и да е желаел, поп Кръстьо не е могъл конкретно  да посочи на турците Къкринското ханче като точното място на пребиваване на Левски в онази нощ, а дали е бил турски "мухбир" (доносник), това е друга тема. Всеки който проследи отначало тази дискусия в темата, ще види колко силни доводи има за това, казани не от мен, а от други участници.

Мишев скоро издаде една голяма мемоарна книга, сега не се сещам за заглавието й, много забавна и интересна е, защото в нея е доста откровен и с удивителна памет за детайли.

Сега чета внимателно есето на Стоянов (повече от 100 000 зн.). Приемам всичко свързано с Левски много сериозно, почти лично, въпреки че се опитвам да бъда обективен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Иван Д. Стоянов said:

Добре, виждам че имаме напредък. Моята теза, до която съм достигнал след изучаването на всичко, което можах да докопам за Левски е ясно изложена в моето есе. Четох те ли го внимателно? Ако не - ето Ви отново линк: www.ids777.wordpress.com

Та тезата ми е - целта на ВРО е била не борба с турската власт, а овладяване и оглавяване на българската общност. Не намерих нито едно действие на Левски, освен приказките му, което  да се разминава с тази цел.

Оттам дойде и пропадането на ВРО - когато в нея са започнали да действат хора, които наистина са повярвали, че тяхната задача е да се борят с турската власт.

Виждам, че се стараете да задавате въпроси, а не да отговаряте на тях. Безусловно, така е много по-лесно. Но все пак отново ви подканвам да изговорите някоя своя теза, както ви предложих в предишните постове.

Уважаеми Стоянов,

Казвам „уважаеми”, защото наистина притежавате завиден дар-слово и умение да изграждате логически конструкции и дотам свършва уважението ми. Нищо лично не влагам в този пост, въпросът е принципен – цялата ви теза в есето Ви е много логично построена, но върху манипулирани факти и направени върху тях абсолютно неотговарящи на историческата коректност крайни изводи. Целта Ви, разбираемо, е била една – да докажете тезата си, която обаче, не кореспондира адекватно с целия комплекс от факти около личността на Васил Иванов Кунчев и изградената от него ВРО. Вие сте селектирали факти, съзнателно изпускайки други. И за да не съм голословен, а и за да привлечем по-широка аудитория, защото тук наистина има хора, които познават проблематиката, ще си позволя да цитирам откъси от есето Ви по-натам, като се надявам и други да се включат в дискусиите.

Това „есе” (то си е цял пасквил) съдържа в себе си толкова много полу-истини и откровени лъжи, че те не могат да се изчерпат с един отговор, а следва да се разглеждат точка по точка, което ще правя и по-натам.

Защо не си останахте само с общата идейна платформа на труда Ви, която не е толкова слаба, ами Ви трябваше да й „пришивате” и исторически доказателства, та Вие просто сам сте си вкарали маса автоголове.

Като за начало ще започна в следващия си пост с най-големия Ви автогол – че Васил Левски не бил създател и истински ръководител на ВРО (Вътрешно Революционната Организация). Защо Ви трябваше?

П.С. Но все пак благодаря за прилежно събраните и наредени цитати, някои от които, особено тези за полк. Кишелски, признавам, ще са ми много полезни.

Бъдете здрав, и за днес толкова, не очаквайте бързи отговори, ще си комуникираме дълго и напоително по тезата Ви за Левски, дано да е от полза на другите ни читатели, които са добре дошли да споделят. Бих могъл, разбира се, и да последвам подхода на Фружин "Света е пълен с идиоти. Някой от тях са гръмогласни и държат всички да чуят какво мисля. Но тях никой не ги слуша, а който ги слуша не ги взема на сериозно. Тогава се явяват платените пропагандатори. Те открито и с пълен глас говорят глупости. Понеже обаче става въпрос за пари на тях им се дава трибуна, и се гледа над тях да не се издевателства. Тогава разбираш, че не става въпрос за джудже, а за пари..." който е по ленински прост и ефективен, и в случая Фружин е прав, но се губи тръпката от дискусията, а нали за едната тръпка живеем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Quote

И...същата иначе много мила и учтива гопожа буквално преповтори лъжата, как братът на Левски бил назначен за стражар / интересно, как ще назначиш за стражар човек, който е полусляп, глух и с ампутиран крак /..

Ти някакви доказателства за твоите "разкрития" ще приведеш ли ? Интересното, че Петър Кунчев Левски сам най-добре знае дали кракът му е ампутиран или не.  „Просим Ви, г-н Геров,
Падам пред Вашето честно лице на колене, с кървави сълзи ида да Ви се оплача. Става трийсет и два деня откак си дойдох от Харков, из болницата в Карлово. Никой ме не пита отде се прехранвам, когато не мога и да ходя. Молим Ви, защото ми остана кракът повреден от шипченските битки. Поисках от полицията, за да оставят на хаджи Асан воденицата връз мене, да хвана един воденичар, каквото да мога да се прехраня, но те не дават никакво внимание. Затова Ви моля като защитник на българските страдалци, молим Ви наредете и нази на някаква работа… Затова Ви моля като наш защитник да ма наместиш в Карлово на някаква служба   Ваш покорни слуга Петър Иванов Левски от Карлово”.   Петър заминава и за Ловеч, за да потърси възмездие за предателството на брат си. Тук също има две версии какво точно се е случило и кога се е случило. Според едната версия, цитирана и от д-р Параскев Стоянов, по сведения на ловешките дейци, Петър отишъл още през 1874 г. в Ловеч, с намерението да убие поп Кръстю, но след дълги разисквания ловешките членове на комитета го убедили „да го остави да живее, за да се накаже по-много“. Според другата версия, потвърдена и от спомените на Яна Начова, посещава Ловеч след Освобождението и, след като се срещнал с попа и направил свое разследване, Петър се убедил, че не той е предателят на Левски и се завърнал в Карлово. Това рекъл и на сестра си: „Няма кабаат попът“.
След като се завръща от Ловеч, дали със или без съдействието на Найден Геров, той най-сетне е назначен за градски стражар, но вече е много късно. Туберкулозата го изяжда отвътре и Петър Иванов Кунчев издъхва през 1881 година. Погребан е в Карлово, но гробът му е забравен и днес е в неизвестност."   Петър Иванов Кунчев –     Левски                                                                                                                                                                                                              Petyr-Kunchev-201x300.jpg.c05fb5305bf36d             

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Евристей, опитите за вербална манипулация не ми минават..говориш с човек на 30+ години..Имам професионално изкривявавне да подлагам всичко на съмнение ...Абсолютно всичко!

Около отношение на българите след Освобождението спрямо Васил Левски и неговото семейство, има много нелицеприятни / най-меко казано / обстоятелства...Това, че ти отказваш да примеше истината и фактите / относно това, че не сме се отнесли с необходимото уважение и преклонение към рода на Левски /, си е изцяло твой проблем...

Не се заяждам....не го приемай така..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив,  манипулацията не е мой прийом. Дадох и доколкото мога доказателства. От твоя страна ти предлагаш като неоспорим факт - единствено твоята дума. Поне засега аз не видях нищо друго от теб.  Съгласи се , че  това не е ....напълно достатъчно и има какво още да се желае.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...